Mr. Algera vóór wetenschappelijk* bestudering van verkeersvragen DE KERKEN Van en voor de boekenplank vli HARTVEROVERENDE WERKJES VAN ANNIE M. G. SCHMIDT De lekkerste die er is! half zware shag* maatschappij 1 Bisschop van Chicester veroordeelt de armoede van onze cultuur Franse protestanten betreuren terreurmaatregelen in Algerije 12 PROVINCIALE ZEEUW SE COURANT. DONDERDAG 20 FEBRUARI 1958 VERKEER EN WATERSTAAT IN TWEEDE KAMER Middelen om verkeersopstoppingen te voorkomen worden overwogen... (Van onze parlementaire redacteur) Minister Algera heeft gisteren bij de verdediging van zijn begroting in de Tweede Kamer toegegeven, dat bijvoorbeeld het tempo van de wegenaanleg veel te langzaam is. Dat komt, zo zeide hij, doordat de regering het geheel van alle staatsuitgaven moet overzien. Tegenover de heer Posthumus (p.v.d.a.) veront schuldigde de minister zich, dat wat deze aarzeling in het beleid noemde, geen aarzeling is, maar verschil in opvatting over wat tot de taak van de overheid behoort en wat tot die van de vrije maatschappij. Mr. Algera achtte het leven niet zo eenvoudig als ir. Posthumus denkt. Geen examen voor bromfietsers Wat het verkeer en de verkeers veiligheid betreft, verklaarde de be windsman zich bereid elke suggestie in overweging te nemen, die tot gro tere veiligheid leidt, o.a. die om aan een wetenschappelijk team de bestu dering van verkeersvragen op te dragen. Doch hij waarschuwde al weer, dat een studie lang zal duren en niet spoedig tot maatregelen zal voeren. De bewindsman achtte het niet het juiste ogenblik om een maximum snelheid in te voeren voor wegen bui ten de bebouwde kom. Hij kon zich verenigen met de gedachte, dat de snelheid niet beperkt moet worden tot 50 km, waar 70 km mogelijk is. Hij vond dat de provinciale bestu ren hier aandacht aan behoren te schenken. Voorts wilde hij meewer ken aan een duidelijke aanwijzing op de wegen van de snelheidsbeper king. Doch een wettelijk voorschrift, dat auto's overdag bij mist" groot licht moeten voeren, is van hem niet te verwachten. Hij vestigde er de aandacht op, dat in Duitsland en En geland het voeren van groot licht zelfs verboden is. Voorts deelde de bewindsman mee, dat de parkeermeters en een „zone bleue" (zoals in Parijs) in studie zijn bij de commissie veiligheid wegver keer. Hij wilde niet aan een rijbe wijs voor bromfietsers. Het is onbe gonnen werk om honderduizenden bromfietsers te examineren. zegd, dat in de eerste plaats de ge meenten zelf naar een oplossing die nen te zoeken. De sluiting van de binnenstad voor het gemotoriseerde verkeer bestem pelde hij als een paardemiddel. De steden zouden geholpen kunnen worden door de aanleg van ringwe- In grote steden De minister noemde een aantal middelen, die ertoe zouden kunnen bijdragen de verkeersopstoppingen in de grote steden te voorkomen. Hij heeft er echter onmiddellijk bij ge- msm INVENTUM voor olie H elektrische huishoudelijke apparaten Goed voorbeeld doet... Zeker, haar grootmoeder en ook haar moeder gebruikten reeds MAÏZENA DURYEA en zij volg de dat goede voorbeeld. Vandaar haar lekkere groenten, smakelijke soepen en smeuïge sausen. En als haar vriendinnen vragen hoe het komt dat tij to lekker kan koken, dan zegt zij„Goed voorbeeld dóet goed volgenen gebruik - zoals ik - MAÏZENA DURYEA voor het binden van groenten, soepen en sausen. Dan zijn mislukkingen bij voorbaat uitgesloten. Wettelijke regeling gladheidsbestrijding bepleit De ernstige moeilijkheden, waar mede het verkeer in de afgelopen vorstperiode, vooral op de vaak toch zeer belangrijke waterschapswegen, te kampen heeft gehad, zijn voor de A.N.W.B. aanleiding geweest zich tot de minister van Verkeer en Water staat te wenden en aan te dringen op een effectievere gladheidsbestrij ding. De waterschappen beroepen zich met betrekking tot dit vraagstuk op de Gemeentewet, op grond waarvan de gemeenten verplicht zijn te zor gen voor de veiligheid van het ver keer, terwijl andersom de gemeen ten, met verwijzing naar de Wegen- wet, van oordeel zijn, dat de wegbe- heerders de polders en water schappen dus ten aanzien van polder en waterschapswegen de zorg heb ben voor de gladheidsbestrijding. De minister streeft naar een wet telijke regeling van deze materie; doch de laatste jaren is men niet veel verder gekomen. Dit zou, zo vernam de A.N.W.B., mede zijn oorzaak vin den in het feit, dat de verplichting tot gladheidsbestrijding gekoppeld is aan de in voorbereiding zijnde nieu we financieringsregeling voor de we gen. Te vrezen valt echter, dat de ver wezenlijking van deze regeling onder de huidige omstandigheden nog ge ruime tijd op zich zal laten wachten. De A.N.W.B. meent daarom de mi nister te moeten verzoeken, zo spoe dig mogelijk een wettelijke regeling inzake de gladheidsbestrijding op waterschaps- en soortgelijke wegen tot stand te brengen. Dc heer Paul F. Sanders van het Pa rool te Amsterdam ls gekozen tot voor zitter van de buitenlandse persvereniging te New York voor het jaar 1958. f „Wiplala" een moderne en geestige jeugdroman ANNIE M. G. SCHMIDT schrijft alsmaar door. In dag- en weekbladen, In boekvorm of voor radio en tele visie En nog steeds verveelt zij niet, want ze is een begenadigd schrijfster en haar naam opent voor duizenden en nog eens duizenden jeugdige en volwassen bewoners van ons g'.ede vaderland een wonderlij ke, heel plezierige wereld. Een we reld overigens, waarin alles rijmt..- Tegen elke decembermaand ver schijnen er van Annie M. G. Schmidt die van oorsprong Zeeuwse is een aantal werkjes. Een drietal is thans door De Ar beiderspers uitgegeven. Modern en poëtisch, geestig en soepel geschre ven is de jeugdroman „Wiplala", hoewel de vermelding van de uitge ver: „Leeftijd 898 jaar" ondanks zijn tot vervelens toe herhaalde toepassing nog steeds niet opgaat. We zijn wij er van overtuigd, dat geen moeder of vader zich bij het voorlezen van dit „Wiplala" zal ver- Jennv Dalenoord maakte mach tig leuke prentjes in voor „Wiplala." Ook de andere twee boekjes zijn van hoog gehalte. „De graaf van Weet-ik-veel" is weer een van die puur-humoristische kinderverzen bundels. De bekende plaatjes van Wim Bijboer passen heel goed in deze rijmen, die Annie Schmidt reeds in een dagblad publiceerde. De schrijfster spote glimlachend, teder voor de kleintjes en soms veelzeg gend voor oudere lezers. Een uitste kende bijvulling van het „Schmidt- oeuvre", dat althans gedeeltelijk in de meeste boekenkasten niet zal ontbreken Voor de zéér, zéér kleinen is er n aardig boekje van „mevrouw Schmidt" te krijgen. „Een zoen-tje van Jip en Jan-ne-ke" en de titel zegt het al, degenen die pés lezen hebben geleerd, kunnen deze schets jes zélf lezen. Jip en Jan-ne-ke zijn eigenlijk een moderne Ot en Sien; het moet ons van het hart, dat we ze eigenlijk ook veel leuker vinden dan deze ouderwetse helden van de lagere school. gen om de stad heen met zoveel mo gelijk directe verbindingen van de stadskern met die ringwegen. Voorts dacht de minister oun. aan de „groene golf" dat zijn op elkaar aansluitende verkeerslichten, die ach tereenvolgens op groen springen, zo dat het verkeer in een vrij snel tem po voortgang kan vinden. O Aan meer opstelruimte bij kruis punten, aan meer eenrichtingstraten, aan minder parkeren op rijwegen, aan vergroting van de parkeerplaat sen, en aan het verbod van grote, on handige vervoermiddelen op bepaal de plaatsen en uren. De automobilisten zelf kunnen een bijdrage leveren door hun wagen aan de buitenkant van de stad te laten staan en met bus of tram naar het centrum te rijden. Als de toestand in de stad zeer kritiek zou worden, dan rest het drastische middel van het maken van ruime doorbraken of van on dergrondse doorgangen. De minister had dus nog al pijlen op zijn boog. De toestand begint in een aantal steden al nijpend te wor den. Wat gaat er nu gebeuren? Mi nister Algera noemde al deze midde len het overdenken en het bestude ren waard Ten aanzien van een aantal kwes ties, zo deelde hij mee, wacht hij ad viezen af. Inmiddels kan hij niets doen, voegde hij eraan toe. Met alleen de stemmen van de en kele communisten tegen heeft de Tweede Kamer woensdag haar goed keuring gehecht aan de begroting van verkeer en waterstaat voor 1958, nadat minister Algera ruim drie en een half uur besteed had aan de be antwoording van vele vragen en op merkingen en aan de verdediging van zijn beleid. Advertentie j In handige plastic verpakking handig rollen uit grote ruimte geen stuktrekken van de tabak altijd verse en soepele shag prettig in de zak te dragen Handig rollen Heerlijk roken Premiss Britse sociale voorzieningen hoger. De premies voor de sociale voorzie ningen in Groot Brittannië zullen met ingang van juli aanstaande meer moeten betalen voor hun nationale gezondheidsdienst, aldus heeft de mi nister van financiën, Heathcoat Amory, dinsdag in het Lagerhuis meegedeeld. Voor mannen zal de verhoging per weck ongeveer 26 cent bedragen, voor vrouwen 17 k 18 cent en voor jeugdige personen 8 k 9 cent. Daarbij komt dan nog een verhoging van 8 a 9 cent per week ten laste van de werkgevers. Dit jaar zal de totale opbrengst door de verhogingen 240.000.000 gulden hoger zijn, in het komende jaar 320.000.000 gulden. Een negerpredikant is maandag voor het eerst tot voorzitter van de raad van protestantse kerken In de stad New York gekozen. Het oetreft de 39-Jarige Gardner Taylor, predikant van een be langrijke gemeente van Brooklyn. en de Dc bisschop van Chichester, dr. G. It. A. Bell heeft voor de laat ste maal, voordat Ifij met pen sioen gaat, in de „convocation" (synode) van Canterbury een re de gehouden, waarin hij* o.m. zei, dat „de oorzaak van de huidige onbevredigende 'armoede van za ken in het nationale en internatio nale leven gelegen is in de gees telijke armoede van onze cultuur. In het verleden was een cultuur gegrond op een godsdienstige le venswet, die het gemeenschapsle ven coördineerde aan de goddelij ke machten die het-leven van de natuur en van de meun beheers ten. In onze dagen wordt er te wei nig aandacht geschonken aan mannen en vrouwen met visie. Wij letten te veel op economen, bankiers, zakenlieden, inge nieurs en politici en te weinig op dichters, filosofen, schil ders, beeldhouwers, roman schrijvers, opvoeders, musici en balletdansers. Shelly heeft ge zegd dat „dichters de niet-er- kende wetgevers van de we reld zijn". De bisschop van Coventry pleit te er daarna voor, dat de kerk niet de mogelijkheden zou ver waarlozen van het ballet, dat voor veel mensen een grote aantrek kingskracht heeft. Hij voegde er aan toe, dat men in Coventry dit jaar van deze mogelijkheden ge bruik hoopte te maken. Hij maakte verder van de ge legenheid gebruik abstracte reli gieuze kunst te verdedigen, waar bij hij in het bijzonder op het oog had een raam- in de kathedraal van Coventry, waarover nogal verschil van mening heerst. „Om dat we niet begrijpen, wat de mo derne kunstenaars precies wil zeg gen, wil dat nog niet betekenen, dat zij niets zeggen of, iets dat niets met de godsdienst te maken heeft. Het is altijd een ramp geweest zowel voor de kerk als voor de staat wanneer de kerk onverzet- Uit het jaarboek van de Kerk van Engeland Uit het jaarboek van de Kerk van Engeland blijkt, dat tussen 65 en 70 van de Engelsen Anglicaans ls gedoopt. Op grond van dit cijfer kan, nu een officiële statistiek om trent het aantal leden van de En gelse Kerk ontbreekt, ongeveer worden vastgesteld dat de Kerl 21 miljoen leden telt. Het jaarboek vermeldt dat d twee kerkprovincies. Canterbuv. en York samen 43 bisdommen te len. In Canterbury en York zett een aartsbisschop. Naast hen te de kerk 111 bisschoppen en 15.0GI priesters. Bovendien in vele pare chies samen nog 6000 „lectoren' Dat zijn leken, aie de geestelijken bqstand verlenen in hun ambts werk de Lay Readers, voorle zers, letterlijk vertaald. Zij hebben een examenafgelegd en een belofte van trouw aan de leer der kerk. De lector wordt in zyn ambt bevestigd. Hij is kerkelijk medewerker in de ruimste zin van het woord. telijk was in haar conservatisme en wanneer zij weigerde nieuwe wegen in de kun3t te waarderen". „Ik ben het niet eens", zo be sloot de bisschop, „met die mén sen die zeggen, dat alleen toneel stukken waarin bijbelse taal wordt gebruikt, in de kerk moe ten worden opgevoerd. Komt deze starre houding niet voort uit een verkeerde opvatting van het woord „godsdiénst"? Wij maken dit geheel los van het leven. Een dergelijke houding maakt de kunst nog meer seculair en de kerk nog meer op de verkeerde wijze piëtistisch". Zendingsarbeiders naar Nieuw-Guinea vertrokken In de loop van de vorige en van deze week zijn verschillende on derwijzers en verpleegsters in dienst van de Zending der Ned. Herv. Kerk naar Nieuw-Guinea vertrokken. Zo reisden per 6 fe bruari per yliegtuig van Schiphol 4 onderwijzers met hun gezinnen en 4 ongehuwde onderwijzers naar Nieuw-Guinea, terwijl op 9 februari per vliegtuig vertrokken 3 onderwijzeressen en 1 onderwij zer met zijn gezin. Op 13 en 16 februari zullen nog 2 verpleeg sters terugkeren, die haar verlof in Nederland hebben doorge bracht, terwijl in het begin van maart 3 verpleegsters zullen vol gen, die voor de eerste maal gaan. Al deze jonge zendingsarbeiders hebben een cursus van 4 maanden gevolgd in het Zfendingshuis te Oegstgeest. VASTENBRIEF R.-K. KERK Bezorgdheid om de kerk in veranderde tijden Het is duidelijk, dat ook de kerk voorzover zij dit kan en mag rekening zal moeten hou den met de veranderde tijden en veranderde mensen en zich zal moeten aanpassen aan de gewij zigde omstandigheden, aldus de aartsbisschop en de bisschoppen van Nederland der rooms-katho- lieken in hun vastenbrief 1958. Voorzover zij dit kan en mag. Maar het is niet voor iedere gelo vige van te voren zonder meer duidelijk, waar hier de grenzen liggen van dit kunnen en mogen. Terwijl dan de ene groep zich verheugt over de vernieuwingen die de kerk zelf aanbfengt, en steeds meer zou willen vernieu wen, zullen anderen zich be zorgd afvragen of dan alles wat men tot nu toe voor zeker en on veranderlijk had gehouden, met vraagtekens moet worden voor zien. Naast datgene wat Inzake de geloofs- en zedenleer van de kerk onveranderlijk geacht moet wor den, blijft er een breed terrein open, waar de opvattingen van het verleden niet noodzakelijk die van de toekomst behoeven te zijn. Aan de ene zijde vreest men, dat de kerk door al het nieuwe van wezen verandert. Aan de an dere zijde is men beangst, dat de kerk te laat zal komen, als zij niet snel haar bakens verzet zo ver als zij dat kan. Zou het niet mogelijk zijn dat beide groepen, voorzover zij als groepen te onderkennen zijn, in hun beider bezorgdheid om de kerk de liefde weten te vinden om elkaar met begrip tegemoet te treden en in christelijke fijnge voeligheid rekening te houden met elkanders vrees? De vergadering van de Bond van Prote stantse Kerken van Frankrjjk heeft een verklaring afgelegd, waarin werd gewezen op d« trage voort gang in het vinden van een oplossing voor het. Algerijnse probleem en waarin de Franse politie- metlioden by het ver hoor van verdachte terroristen scherp veroordeeld werden. De vergadering, die ppciaal byeen was m over Noord-Afri- a te spreken, zei, dat 1' terreur in Frank- 'Jk zelf was toege- omen en zelfs als het raar is dat deze in ïlgerjje is afgenomen, lan nog schijnt er niet veel bereidheid te zyn tot vrede. De vergadering zei verder dat het niet haar taak was om in bijzonderheden een politieke oplossing aan de regering voor te schrijven, maar wees" er op dat „een militaire actie niet in de plaats kan komen van een politieke op lossing". De afgevaardigden verklaarden, dat voor het grootste deel „dc troepen die belast zijn met het herstellen van de orde hun plicht doen in weerwil van uitzonderlijk moei lijke omstandighe den; het gebruik maken van een folte ring bg het verhoor van verdachten komt niet zo zelden voor als bepaalde officiële verklarin gen beweren. Welke fruweldaden de re- ellen ook verricht hebben, toch kun nen dergelijke prak tijken niet veront schuldigd of toege laten worden". „De onmacht van het parlement en de rege ring, niet slechts in het toepassen van, maar zelfs in het be palen van een Alge rijnse politiek, is net bewijs van een ver ontrustende verzwak king van de staat waarvoor de gehele natie verantwoorde lijk is". In een interview na afloop van de verga dering verklaarde de voorzitter van de bond, ds. Mare Boeg- ner, dat „de onver klaarbare verdwijning van zo'n groot aantal Algerijnen, Moham medanen zowel als Christenen, over wie geen der autoriteiten de minste inlichtingen schijnt te kunnen ge ven, ons ook met de grootste zorg ver vult". De vergadering werd bijgewoond door afge vaardigden van de Kerken uit Algerije Marokko en Tunesië van huizen voor Ambonezen. De minister van maatschappelijk werk is bereid, voor Ambonezen, die dit wensen en die daartoe maat schappelijk in staat zijn, een beperkt aantal woningen beschikbaar te stel len. Naar zij in de memorie van ant woord aan de Eerste Kamer over de begroting 1958 van haar departe ment meedeelt, loopt zij daarbij voor uit op het advies van de commissie, die zich onder voorzitterschap van mevrouw dr. H. Verwey-Jonker met Ambonezen-aangelegenheden bezig houdt. De ervaring, die met de woningen zal worden opgedaan, kan voor net toekomstige beleid van grote beteke nis zijn. Aangezien voorlopig slechts een beperkt aantal woningen be schikbaar kan worden gesteld, zal met de bouw van de nieuwe en de verbetering van bestaande woonoor den nog moeten worden voortgegaan. De nieuwe woonoorden, die de minis ter liever het karakter van woonwij ken zou willen geven, zullen zodanig gelegen zijn dat de Ambonezen ten opzichte van de werkgelegenheid en voor het contact met Nederlanders zo gunstig mogelijk wonen. De wo ningen zullen zodanig ingericht zijn, dat daarin de voorwaarden aanwezig zullen zijn voor de ontwikkeling van een goed gezinsleven. fAdvertentie Stijve nek Wrijuen met de verwarmende. I lenigmakende Kloosterbalsem heeft een weldadige werking. Kloosterbalsem V wrijft de pijn weg j Visserij ongerust over atoomreactor te Petten. (Van onze speciale verslaggever) Aan de vestiging van dcatoomieactor te Petten, die straks radio-act rye af valstoffen in zee zal lozen, zijn voor de visserij grote risico's vei aden. Dat heeft de directeur van bet rijks instituut voor visserijondcrzock, dr. P. Korringa, verklaard, op de in de volkshogeschool Allaartsoog te Bak- keveen gehouden tiende bijeenkomst van Waadcnzcevissers. Hij merkte op, dat is aangetoond, dat de afvalprodukfcen het plankton kunnen besmetten en de radfo-activi- teit in geconcentreerde vorm terug te vinden is in de dieren, die dat plankton als voedsel hebben gebruikt. Om die reden worden de afvalstoffen van de reactors in de Verenigde Sta ten al niet meer in zee geloosd. Zoals het nu lijkt is de kans echter niet groot dat er een grote hoeveel heid vis besmet zal worden. Het hoeft evenwel maar slechts één keer te ge beuren. dat men aan de grens een kistje met bijvoorbeeld radio-actieve farnalen ontdekt. En wat gebeurt er an met onze export? Om deze reden zijn er aan de vestiging van de reac tor bij Petten grote risico's verbon den. De visserij moet derhalve op maatregelen aandringen, die het ge vaar in deze kunnen keren, aldus dr. Korringa. Advertentie t bette, van, Een Tsjechoslowuakse arts, die tot -'"t patiënten zei dat de provincie vakije „weer een Tsjechische ko lonie is", heeft een gevangenisstraf van twee Jaar gekregen wegens .openlijke verbreiding van het fas cisme".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 8