Zeeschip in Middelburg opgelegd Oók al aan de sigaar? - Nederlandse vlasserij gaat ten onder WYBERT LCREE dubbele LANDBOUWSCHAP AANVAARDT REGELING ARBEIDSTIJDEN BRYLCREEM PRINSES BEATRIX VAART SURINAME'S OERWOUD IN mmöRD 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. DONDERDAG 20 FEBRUARI 1958 „Afros' afgemeerd aan de Loskade De diep in de grond geslagen meer palen aan de Loskade te Middelburg hebben woensdagmiddag de bewa king gekregen over een hoog boven de kademuur torenend Liberty- setup. Het is de 7192 ton metende „Afros", sinds 1945 eigendom van de „Seaways Shipping Corporation", een Griekse rederij in New Vork. Om ongeveer twee uur werd de onder Panamese vlag varende „Afros" door de sleepboten „Holland" en „Nolle" en „En Avant" door de Stationsbrug getrokken, waarna het vrachtschip een klein half uurtje later stevig aan de Loskade ter hoogte van de Punt werd vastgeraeerd. Niet voor een paar dagen, maarja, voor hoelang weet niemand. Noch kapitein Pantelis Savas, noch de hoofdofficieren Lionides Politis (eerste stuurman), Alexander Watt (chef-telegrafist) en Tsiros Panagio- tis (hoofdmachinist). Het schip wordt namelijk in de Zeeuwse hoofd stad opgelegd, zoals de drie Liberty's in dé Vlissingse .haven. Omdat er Jn Vlissingen geen plaats meer was, moest de „Afros" naar Middelburg. „Het kan twee maanden duren, maar ook wel zes of acht", vertelden ons de drie officieren, met wie we ia de radiohut een praatje maakten. „Wij zijn één van de nu al 380 Griekse schepen de meeste Li berty's die in verschillende ha vens de laatste maanden opgelegd zijn. En het is voor de bemanning ontzettend moeilijk om aan werk te komen". Dat zai het ook zijn voor de be manning van de „Afros", die behalve telegrafist Watt in Glasgow woon achtig, uit Grieken bestaat. Twee wachtsmannen blijven op het schip Kunstschilder Ger Jacobs te Vlissingen begraven Woensdagmiddag i? in Vlissingen' het stoffelijk overschot van de be kende kunstschilder en stichter van de kunstkring „Het Zuiden", de heer G. A. M. Jacobs ter aarde besteld. Aan het graf voerde de heer J. E. Boonstra, consul van België het woord, die de heer Jacobs roemde als een goed mens, wiens nagedachtenis door allen die hem gekend hebben, in ere zal worden gehouden. De Mid delburgse schilder, de heer L. Heii- mans bracht een laatste groet als vriend van de overledene. Namens het gemeentebestuur en als voorzit ter van de kunstkring „Het Zuiden" sprak burgemeester mr. B. Kolff. „Het strekt de gemeente Vlissingen tot eer", aldus de burgemeester „on der zijn inwoners zo'n groot schilder te hebben gekend. Zijn liefde ging vooral- uit naar de zee en zijn schil derijen zullen van die liefde blijven getuigenDe heer J. Verhagen dankte naméns de familie. Hij sprak daarbij de hoop uit, dat de ideeën van Ger Jacobs in de harten van zijn leerlingen zullen blijven voortleven. Onder de vele belangstellenden be vonden zich onder anderen nog wet houder M. van Popering en de ge meentesecretaris, de heer A. de Beijl, achter, een deel van de bemanning zal proberen op andere schepen werk te vinden, terwijl de rest naar Grie kenland gaat. Zonder veel vooruit zichten, want het is met gemakkelijk in Griekenland werk te vinden, ter wijl de varenslieden evenmin onder steuning genieten. HARD GELAG. Een hard gelag voor deze zee lui, waarvan enkele reeds in de oorlogsdagen van 1944 op de „Afros" voeren. Om de toen nieu we Liberty vol met legervoorra- den over de Oceaan te brengen voor de bevrijding van Europa.- Advertentie) BRYLCREEM bij ons slechts 1.— PER TUBE. JO FIBBE Voorlopig maakten ze nu de laat ste tocht niet hun boot van Nor folk in dc V.S. naar de Franse ha ven Rouaau. Maandag kwamen ze op de Vlis singse rede, maar door de storm en de sneeuw moesten ze tot woensdag wachten, alvorens dc tocht naar Mid delburg ondernomen kon worden. „Het viel niet mee om door de Keer sluisbrug te komen", vertelde stuur man politis. „We namen bijna een stukje van de brug mee". Dat was te zien aan een gedeelte van de ver schansing, waar de brug even langs gegleden was. Maar verder verliep alles vlot. „De eerste indruk van Middel burg is een bijzonder aardig stad je*', vertelden de drie bijzonder vriendelijke officieren ons nog, voordat we langs de wankele touwladder weer naar de begane grond klauterden. „En zet er in het stukje maar bij, dat we belangstellende Middelburgers graag onze boot wilen laten zien" UITVOERIGE DEBATTEN Negen amendementen van A.N.A.B. verworpen Ondanks uitvoerige debatten bij de voorlopige vaststelling van de veror dening regeling arbeids- en rusttijden in de laudbouw, is woensdag bij de vaststelling dezer verordening in *t Landbouwschap opnieuw uitvoerig gesproken, waarbij dc vertegenwoor digers van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedryfsbond (A.N.A.- B.) zich wederom hevig geweerd hebben. Zij brachten opnieuw negen amendementen op tafel, die echter alle bij zitten en opstaan verworpen werden. De voorzitter, de heer H. D. Lou- wes, liet voor- en tegenstanders per amendement beurtelings opstaan teneinde vermoeidheid van de verga derden zoveel mogelijk te voorkomen. De heer Louwes waarschuwde aan 't begin van het debat bovendien de leden van het Landbouwschap, dat „het gehele complex van sociale wetgeving als een koolzaadveld is. Als je aan de ene hoek trekt, be weegt de hele akker", zo zeide hij. Desondanks is er stevig geschud. De woordvoerders van de A. N. A. B. verklaarden, dat zij het volle recht menen te hebben om blijk te geven van tegengestelde opvattingen aan gaande de nieuwe verordening. Wij mogen toch. zo zeide de heer D. Ti chelaar de stille hoop hebben, dat deze regeling door de minister van sociale zaken niet zal worden goed gekeurd. Ir. C. S. Knottnerus, voorzitter van het Koninklijk Nederlands Land- bouwcomité, zeide dienaangaande, dat de odnerhavige regeling een taak is van de P.B.O. en niet een departementale taak. De heer P. Stokman, vertegenwoor diger der christelijke landarbeiders, betoogde, dat in de verordening de thans geldende maxima voor arbeids tijden reeds worden teruggebracht. Bovendien vond hij strafbaarheid van beide partijen bij overtreding van de verordening rechtvaardig, omdat men in het Landbouwschap gelijk waardigheid der partyen kent. De heer C. J. van der Ploeg (ka tholieke landarbeiders) zei dat in de verordening voorlopig het bereik bare is neergelegd, niet het ideale. Hij vond dat de agitatie van de A.N.A B-tegenstanders blijk gaf van slecht verliezer zijn. Nadat de verordening tenslotte was vastgesteld, las een vertegen woordiger van de minister en de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid een korte verklaring voor, waurin er op werd gewezen, dat deze nieuwe \erordening tal van elementen ter bestudering bevat. Na deze studie eerst zal de regering 'n standpunt kunnen innemen. Wij heb ben gezwegen, zo zeide hij, bij de behandeling van deze verordening, maar dat wil niet zeggen dat men tot voorbarige conclusies over de goedkeuring mag komen. Het „Wie zwijgt stemt toe" is hier niet van toe passing. Engels landingsvaartuig liep op havendam Terneuzen Het landingsvaartuig L 407 van de Engelse Marine, op weg van Ant werpen naar Chatham, voer woens dagavond omstreeks 7 uur op de westelijke havendam te Terneuzen. Na ongeveer twintig minuten is het vaartuig met behulp van een sleep boot van de firma Muller weer vlot gekomen, waarna het voor een on derzoek naar eventuele schade, lig plaats heeft gekozen in de haven van Terneuzen. Visser-Neerlandia-prijzen te Den Haag uitgereikt De voorzitter van het Algemeen Nederlands Verbond, dr. J Schouten, heeft gistermiddag ten kantore van het verbond te Den Haag, vier Visser- Neerlandiapryzen uitgereikt. Dr. Schouten overhandigde cheques en oorkonden aan de heren Hugo Go- dron te Bussum. Jaap Geraedts te Den Haag, Max Croiset te Den Haag en dr. A. Herzberg te Amsterdam, resp. voor een sonate voor twee violen, een blaas- kwintet „Kleine Watermuziek", het toneelstuk „De medeplichtigen" en het toneelstuk „Herodes". Aan de uitreiking van chèques en oorkonden ging een korte hartelijke toespraak vooraf van dr. Schouten. De met een Visser-Neerlandia-prijs begif tigden dankten voor de door hen zeer gewaardeerde onderscheiding van hun werk. „Jan" Dellaert ereburger van Westdorpe In de serie radio-uitzendingen I „Dit is uw leven" kwam i woensdagavond de bekende di- i recteur van de Amsterdamse j luchthaven Schiphol, de heer U. F. M. Dellaert, in het een- i trum der belangstelling te j staan. Bij deze gelegenheid j heeft de burgemeester van i Westdorpe, de heer G. H. E. M. van Waes, aan „Jan" Dellaert i geboortig uit dit Zeeuws- j Vlaamse dorpje het erebur- 1 gerschap van deze gemeente aangeboden. De heer Dellaert I mocht daarbij tevens de gou- den legpenning met oorkonde van Westdorpe ontvangen. j lllllll!illllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|i|iï Duits schip aan grond en weer vlot op Westerschelde Het Duitse. 8053 brt. metende schip „Blankensteyn" is woensdagavond omstreeks zes uur op de Westerschel de ter hoogte van boei 19 (Biezeling- se Ham) aan de grond gelopen. Het in 1956 gebouwde schip, dat van Antwerpen op weg was naar zee, op eigen kracht vlotgekomen he zijn reis voortgezet en passeerde om streeks half negen Vlissingen. Zo wel uit Vlissingen als uit Terneu zen waren sleepboten ter assistentie uitgevaren. Goes kan lege panden kopen voor kwarl miljoen Voorstel aan de raad Wanneer de gemeenteraad daartoe besluit, zal de gemeente Goes de 35 leegstaande middenstandswoningen aan de M. D. de Grootstraat aanko pen voor de som van circa f 16.000 per stuk. Zoals bekend werden des tijds 24 woningen gebouwd door Bre- dero's Bouwbedrijf te Utrecht en slechts enkele ervan werden ver kocht voor prijzen, die varleerden van 21.000 tot 23.000. B. en W. van Goes wijzen er in een schrijven aan de raad op, dat zij alle mogelijke moeite hebben gedaan de bewoning van de huizen, die nu reeds meer dan anderhalf jaar leeg staan, te bevorderen. Aanvankelijk werd getracht het bouwbedrijf tot verhuur te bewegen. Afgezien van het feit, dat de huur 140 per maand zou moeten bedragen, weigerde het bouw bedrijf pertinent iedere medewer king voor verhuur. Na vele en langdurige besprekin gen is het college van B. en W. in een maandag j.l. gehouden vergade ring met vertegenwoordigers van het bouwbedrijf tot overeenstemming gekomen. De gemeente" kan de hui zen kopen onder toepassing van een bepaalde reductie op de verkoopprijs. Als koopsom voor de thans nog on bewoond zijnde 15 woningen, 5 gara ges en 14 schuurtjes, heeft het bouw bedrijf in totaal een bedrag van 247.500,bedongen. De prijs per woning bedraagt hierdoor circa 16.000,hetgeen het college aan vaardbaar acht. Wanneer de raad gewenste toestand op woninggebied. Voor een sluitende exploitatie zal een huuropbrengst van 95,per maand noodzakelijk zijn. Volledig heidshalve delen B. en W. nog mede, dat de aankoopkosten kun nen worden gedekt uit de op brengst van een één dezer dagen gesloten kasgeldlening, welke tot het tijdstip van normale consoli datie onbeperkt kan worden ver lengd. /Advertentie) Voorkom heesheid door regelmatig gebruik van s (Advertentie) Alleen gezond haar Is mooi haart heeft die werking! 1 Bryicreem bevat waardevollo haarvoedende stoffen en zuivere, natuurlijke oliën - zij houden haar en hoofdhuid gezond en fris. Massage met Bryicreem bestrijdt roosvorming en maakt droog haar weer vitaal. Bryicreem houdt uw haar gezond! Ja, deze beroemde Engelse hairdressing verzorgt uw haar langs twéé wetenschappelijke wegen t Bryicreem is geëmulgeerd. Daardoor kan Bryicreem elke haar apart soepel, glanzend en vrij van stof en vuil houden. Geen „geplakte" haren moer! Met Bryicreem valt uw haar los en natuurlijk, en blijft toch korrekt op zijn plaats. Heel de dagl TÜe perfect- hairdressing Beeeham (Nederland) N.V. Voorengros: Jacq. Mot N.V. Amsterdam Woensdagmorgen nam H.K.H. prin ses Beatrix voorlopig afscheid van Pa ramaribo om te beginnen aan een tocht, die haar uiteindelijk naar een van 's wereld grootste bauxietvind- plaatsen zou lelden. Tijdens een oponthoud te Meerzorg bood de bevolking de prinses een krans en geschenken aan. Van Meerzorg ging het per auto door het district langs rijstvelden en citrusplantages naar het plaatsje Nieuw Amsterdam, in het district van de Indonesiërs, waar een speciale dans werd vertoond. In hun kleurrijke sa rongs maakten de danseressen een bijzonder charmante indruk. De reis werd later voortgezet naar Mariënburg, een suikeronderneming van de Nederlandsche Handelmaat- vervaardigt. In Alkmaar, het volgen de etappeoord. lag de Prospector, een Beurs voor tweedehands landbouwmachines Onder auspiciën van de B.O.V.A.G. is een stichting, „Gebruikte Landbouw machine-beurs" in 't leven geroepen. Deze stichting zal beurzen en veiling- dagen organiseren voor de verkoop van gebruikte trekkers en landbouw machines. De eerste beurs wordt op 26, 27 en 28 februari te Avegoor bij Die ren gehouden. De twee eerste dagen zijn kijkdagen. Op de derde dag wordt geveild. De verkoopmethode wijkt dus af van de B.O.V.A.G.-beur- zen voor gebruikte auto's. De opzet van de landbouwmachinebeurzen van de B.O.V.A.G. Is echter in wezen ge lijk aan die van de autobeurzen. REGERINGSSTEUN BLIJFT UIT bauxietschip van de Surinaamse Alu minium Cy. te wachten om de prinses en haar gezelschap aan boord te ne men. Hier begon een romantische tocht door het Surinaamse oerwoud. Vooral de zonsondergang en de prach tige heldere tropische sterrenhemel maakten diepe indruk op de prinses. Weerloos in de concurrentie (Van een speciale verslaggever.) Nog een half jaar, hooguit een jaar en dan heeft Nederland geen vlasteelt en -industrie meer. Dan is deze industrie-tak, welke na de oorlog een deviezenbron van bete kenis is geweest, voorgoed verlo ren. Dit is de mening van deskun digen in de Nederlandse vlasserij. In Zeeland, West-Brabant en Zuid-Holland worden de laatste t|jd regelmatig vlasbedryven opge heven. Even regelmatig worden de arbeiders op andere bedrijven, vlasfabrieken en coöperatieve vlasstichtingen ontslagen. De te ruggang in het vlas schijnt niet meer te stuiten. In 1951 werd voor 100 kg vlas nog 400 gulden be taald, nu is de prijs 150 gulden, een bedrag, dat zo laag is, dat de kostprijs niet meer gedekt wordt. Met verlies werken houdt nie mand vol. De vlasser, die met eigen gezinsleden werkt kan liet nog het langste uitzingen. West-Europa heeft een spincapa- citeit van 140.000 ha en het totale areaal in dit gebied is iets kleiner. Toen vorig jaar Rusland met enor me aanvoeren tegen dumpingprijzen op de markt verscheen, begon het tijdperk van de ondergang. De vlas sers liepen te hoop. In Cannes werd een internationale conferentie gehou den, waarop besloten werd de Rus sische aanvoer tot 10 procent te be perken. De Schotse spinners, die al grote voorraden hadden, aanvaard den deze regeling niet. Ook de spin ners in andere Tanden konden toen niet mee doen. De conferentie is mislukt. Maar behalve door het Rus sische vlas wordt de Nederlandse vlasserij ook nog bedreigd door het Franse vlas. Frankrijk werd met staatssteun van een vlas-importerend een vlas-exporterend land. In 1957 verleende de Franse staat aan de vlasteelt en vlasindustrie één mil jard zeven honderd miljoen francs steun bij een areaal van 45.253 hec taren. In Duitsland werd in 1957 bij een areaal van 4000 ha tweeëneen half miljoen mark steun verleend. Zonder enige overheidssubsidie staat de Nederlandse vlasser in de internationale concurrentie weerloos. Vorig jaar is een beroep gedaan op de regering. De minister van land bouw zou overleg plegen met zijn Belgische collega, want ook België vaart in hetzelfde schuitje. Sindsdien hebben de vlassers nog niets verno men. In 1957 ls er ai zevenentwin tig procent minder vlas ingezaaid en voor 1958 wordt een nog verder gaande vermindering verwacht. Men kan dit sanering noemen van het te grote aanbod. In feite is het al liqui datie van de vlasteelt. Padang vraagt hervatting K.P.M.-verkeer op Sumatra De revolutionaire regering in Pa dang heeft de K.P.M. te Singapore gevraagd het scheepvaartverkeer met Sumatra zo spoedig mogelijk te her vatten, meldt radio-Padang. Als wateren, die onder de controle van Midden-Sumatra staan, gaf men aan de K.P.M. op: de westkust, de wateren tussen Benkoelen, op de grens van Zuid-Sumatra, en Sabang, bij de noordelijke punt van het eiland en van de oostkust alle kustwa teren met uitzondering van die bij de haven van Belawan. „Buiten dit gebied moet een en ander geheel aan uw eigen oordeel worden overgelaten", aldus de bood schap. De K.P.M. was gisteren nog niet bereid commentaar te leveren op het verzoek. Op het ogenblik liggen nog 12 schepen van de maatschappij wer keloos in Singapore, na hun te rugtrekking uit de vaart in de Indonesische wateren. Een ander schip ligt in Penang, terwijl 15 schepen zijn ingelegd op diensten in het Verre Oosten. Gewichtgrens van baconvarkens verlaagd Het bestuur van het Produktschap voor vee en vlees heeft in zijn woens dag te Utrecht gehouden vergadering besloten, de gewïchtsgrens voor de ba convarkens te verlagen van 69 tot 68 kilogram. Het nam deze maatregel in verband met de grotere aanvoer van baconvarkens als gevolg van de min dere belangstelling voor de export van vers varkensvlees. Men hoopt nu een kleiner aanbod te bereiken. Dit is noodzakelijk omdat het produktschap zich niet kan per mitteren op meer dan 500 ton per week toeslag te verlenen. SLEUTEL. In Parijs heeft de onder wereld sinds enkele maanden een ma nier gevonden om voordeel te slaan uit de woningnood die in de Franse hoofdstad heerst. De Parijse politie heeft namelijk gewaarschuwd, dat er mensen rondlopen die sleutelgeld vra gen voor vrjjc te betrekken flats of woningen. Dat sleutelgeld moet con tant betaald worden. Als de reflec tanten dan met hun verkregen sleutel in de hand het adres opzoeken blijkt meestentijds dat zij een kamer in een politiebureau, in een rijksgebouw of in een andere ongenaakbare omgeving hebben „gehuurd". BONS. Verschrikte radioluisteraars belden de politie op toen zij tijdens een programma van discojockey Omar Shapll een zware bons hoorden. Toen drie agenten zich aan de studio ver voegden, moesten zq Shapli wakker schudden die, zo legde hij uit, tijdens Busoni's sonate no. 2 in slaap was ge vallen. ELVIS EN TOMMY. De Rock 'n roll is in Zweden nog niet verdrongen door calypso of Pat Boone. Uit een platen winkel in Stockholm verdwenen gis teren meer dan 400 rock and rollnum- mers, waaronder Elvis Presleys en Tommy Steeles.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 6