Hernieuwd onderzoek in zaak-IJzendijke Davitamon IO iS.ijpe DUITS LEGERPISTOOL ER 48 PATRORER WARER VERSTOPT Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. DONDERDAG 20 FEBRUARI 1958 HAAGSE HOF BESLIST Pistool thans op weg naar Biervliet gevonden Het Haagse Gerechtshof heeft woensdag besloten tot heropening van het onderzoek in de zaak tegen de 26-jarige Belg Almee L. C. uit IJzendijkc, die ervan wordt beschuldigd op 13 januari van het vorige jaar de 41-jarige landbouwer C. Doens, wethouder van IJzendijke, te hebben willen vermoorden. Bij de aanvang van de zitting, waarin het gerechtshof uitspraak had moeten doen, verklaarde de president, mr. L. van Lookeren Campagne, een telegram uit IJzendijke te hebben ont vangen, waarin wordt medegedeeld, dat daar een pistool gevonden is van hetzelfde kaliber als waarmee de moordaanslag moet zijn ge pleegd. Het pistool was tot nu toe onvindbaar geweest. Na raadkamer verklaarde de president, dat uit de mededelingen van verdediger van verdachte en de daarop gegeven toelichting van de procureur-generaal aangaande het pistool waarmee het misdrijf zou zijn gepleegd, gebleken is, dat het onderzoek niet volledig is ge weest. Het Hof acht het nodig te worden ingelicht omtrent de plaats en de omstandigheden waaronder het pistopl is gevonden en omtrent de herkomst van het wapen. Aan de procureur-generaal werd verzocht op de zitting van 11 april a.s. mededeling te willen doen over het resultaat van dit onderzoek. Zoals bekend, had de procureur- generaal van het gerechtshof op 5 februari j.l. tijdens de behandeling van deze zaak, bevestiging gevraagd van het vonnis van de rechtbank te f A rivert entte) DAME UIT ZEELAND KOOPT ZONDER GELD. Op de mooie cassette Zilmeta was haar keus gevallen en deze werd on middellijk betaald. Ze ontving een formulier, waarop ze een slagzin voor Gero moest invullen en binnen enkele weken heeft ze grote kans, het betaalde bedrag van de gekochte cassette terug te krijgen. Als U plannen heeft een cassette Zilmeta te kopen, doe het dan zeker nu, vóór 6 maart. Ook door een slag zin, waarbij de Geschenkenhuizen in Middelburg en Goes U een handje zullen helpen, heeft U zeer grote kans het gehele bedrag terug te ont vangen. En U weet het, deze beide Geschenkenhuizen zijn echte Gero- specialisten. Middelburg, waarbij verdachte we gens poging tot doodslag werd ver oordeeld tot tien jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Nadat de president nu woensdag morgen mededeling had gedaan van het telegram uit IJzendijke, gaf ook de raadsman, mr. H. .A. R. de Mul uit Oostburg bijzonderheden over het vinden van dit wapen. Het pistool was gevonden in de richting van Biervliet in de berm Kamerlid had auto-ongeval Het Zeeuwse Tweede Kamerlid, drs. Th. J. Westerhout, is dinsdagavond op weg van Den Haag naar Middelburg: bij Roosendaal een auto-ongeval overkomen tengevolge van de glad heid. Bij het viaduct over de spoorlijn Bergen op ZoomRoosendaal slipte zijn wagen en kwam met een zware slag tegen de leuning van het via duct aan. .De heer Westerhout liep geen letsel op, doch zijn auto werd zwaar beschadigd en moest met een kraanwagen worden weggesleept. van de weg. Het wapen was nog ge laden met enkele kogels van het zelfde kaliber, n.l, 9 min, als waar mee de moordaanslag werd gepleegd. Hij achtte dit feit zo belangrijk, dat hij het Hof verzocht het onderzoek te heropenen. De procureur-generaal, mr. F. J. G. baron Van Voorst tot Voorst deelde mede, dat hem het feit van het vinden van dit pistool ook be kend was. Het wapen was reeds on derzocht in het gerechtelijk labora torium van prof. dr. W. Froentjes in Den Haag. Nadat opnieuw met het pistool in kwestie was geschoten, bleek uit foto's, dat de sporen van de huls volkomen identiek zijn aan die welke voorkomen op de huls, welke in de stal van Doens werd gevonden. Met praktische zeker heid kan dus gezegd worden, dat de aanslag met dit wapen werd gepleegd. De procureur-generaal achtte de vondst van dit wapen evenwel niet »«van principiële be tekenis en meende dat de bewij zen tegen C. er slechts sterker door werden. Hij achtte het niet noodzakelijk een nieuw, onderzoek in te stellen en verzocht onmidr dellijk uitspraak te doen. De verdediger wees op het belang van een nieuw onderzoeK, aangezien het wapen werd gevonden in een heel andere richting dan waar tot nu toe was gezocht. Het vinden van dit pistool is van groot belang, zo zei hij, en slechts een nauwkeurig onderzoek kan aangeven of er een andere ver dachte is. Na raadkamer besloot het Hof tot heropening van het onderzoek in deze zaak. telegram DE ONVERWACHTE VONDST van het pistool, dat gisteren zo'n plotselinge wending bracht in de zaak tegen de 26-jarige Belg Aimee L. C. uit IJzendijke, is dagenlang een geheim gebleven. Want dit belang rijke wapen is niet pas kort voor de zitting van het Haagse Gerechtshof VAN ifVlfi TOT SLACHTOFFERS I. Niet iedere carnavalsvierder in Sas van Gent is er zonder kleerscheuren afgekomen. Bij het achteruitrijden van de Westkade naar de Noordwest straat „nam" in de optocht de auto van „den grootsten boer" een ver keersbord mee. „Verboden inrit" stond er op dat bord. Een onschuldi ge toeschouwster, mejuffrouw L. van E. uit Selzate kreeg het bord tegen het hoofd en kwam te vallen. De ter stond gewaarschuwde geneesheer constateerde een hersenschudding en achtte overbrenging naar het zieken huis te Sluiskil noodzakelijk. De rijkspolitie maakte proces-verbaal oj). Waaruit wij opmaken, dat met carnaval toch ook weer niet Alles mag. SLACHTOFFERS II. Op hetzelfde Sasse cavnaval hadden enkele pretmakers een dusdanig aantal aperitiefjes tot zich genomen, dat zij eindelijk de tijd gekomen achtten om eens iets stevigers te nuttigen. In Sas was natuurlijk geen rustig plekje te vinden en zo nam men het besluit om naar Philippine te gaan, dat bekend staat om de heerlijke mos selen. die men er eten kan. Het gezelschap, dat zich per auto op weg begaf, vergat evenwel de feestneuzen zolang op te bergen. De politie in Philippine nam de gemaskerden mee naar het bu reau. Het feestmaal moest een uurtje worden uitgesteld omdat de feestvierenden zich eerst van de feesttooi moesten ontdoen en een geducht standje in ontvangst moesten nemen. EXPOSITIE. Het actieve bestuur van de „Stich ting Ons Dorpsleven" te 's-Gravèn- l/VO LEUKJE.... In Middelburg bevindt zich een melkboer, die zich verheugen kan in de adoratie van twee charmante jon gedames. Hij weet het vermoedelijk niet cn wij op onze beurt toeten niet, wie die melkboer is. Voor het overi ge zijn de feiten juist. Die meisjes mógen die melkboer. Ze zaten in de bustoen de een tot de ander sprak, met een zweempje triomf in haar stem: „Ik heb van morgen een half uur met de melk boer gepraat!" Ontroerd zweeg de ander even, vroeg toenopgetogen: „Af et dat leukje?" De eerste knikte stralend en daar na is het geruime tijd stil gebleven. Ze dachten aan het leukje. Die melkboer is een benijdenswaar- dig man. Alleen jammer, dat hij het niet weet.... Raadsman verzond .ST5Ü& rïï.rï£ waarschijnlijk bij toeval één van de leden van do rijkspolitie te IJzen dijke het pistool ontdekte aan de on derkant van de dijk, die even buiten het dorp langs de weg naar Biervliet loopt. Goed verborgen onder gras en grond en dus zeker niet zo maar weggeworpen, lagen daar behalve het pistool ook nog 48 patronen Reeds vorige week zijn pistool en patronen door opperwachtmeester Vennix uit IJzendijke naar Den Haag gebracht. Dê'rijkspolitie Was ïfr altijd.al vin overtuigd, dat.de dader het wapcfr,, waarmee de moordaanslag gepleegd werd, op een goede plaats verborgen had. Want men nam aan, dat Aimee C. als hij weer op vrije voeten zou worden gesteld wederom de be schikking wilde hebben over het wa pen. Vandaar dus, dat men veronder stelde, dat de dader het pistool bij voorbeeld niet in diep water had weggegooid. En vandaar ook, zo .ver telde men ons, dat men steeds naar stig is blijven speuren naar het wa pen, dat op 13 januari van het vorige jaar gericht werd op wethouder C. Doens van IJzendijke, de landbouwer die vlak bij de Belgische grens woont. En ten lange leste heeft men het dan gevonden: een Duits leger- Eistool. dat met acht kogels geladen an worden. Geert ruchtbaarheid Maar ruchtbaarheid gaf men niét aan deze belangrijke vondst. Behal ve de rijkspolitie wist praktisch nie mand het. Er wonen slechts weinig mensen langs de Nieuwedijk, de weg naar Biervliet, waar het wapen ge vonden is. Maar niemand had de rijkspolitie daar een belangrijke „op graving" zien doen. En ook de bouw vakarbeiders. die dicht bij de plaats waar het wapen gevonden moet zijn, al wekenlang bezig zijn met de bouw van een huis, hadden ooit bijzondere activiteiten van speurende politie agenten gezien. Zelfs wethouder Doens is aanvan kelijk onkundig gebleven van de vondst van het wapen. Pas woens dagavond, vlak voor dc zittings dag, waarop het Hof uitspraak had moeten doen, vernam hij, dat het pistool was gevonden. Overigens is wethouder Doens er helemaal niet verbaasd over, dat hot Duitse legerpistool gevonden is op een plaats, waar men het zeker niet verwachtte. „Het is voor mij juist een bewijs, dat de dader iemand is ge weest, die de omgeving hier heel goed kende", zegt hij. „En de dader zou zeker zijn wapen niet verborgen hebben tussen mijn huis en IJzendijke, Neen, hij is rus tig naar de andore kant van het dorp, gegaan en heeft daar zijn pistool goed weggestopt", meent de heer Doens, „en daarvoor had Almee C. alle tijd, want omstreeks acht uur gebeurde de aanslag cn pas tegen tien uur werd hij weer in een café gezien". Ook vindt wethouder Doens het helemaal niet vreemd, dat Aimee C. de beschikking zou hebben gehad polder, dat veel succes had met het organiseren van enige bloementen toonstellingen, heeft besloten nu een huisvlijttentoonstelling te houden, en wel op 21 en 22 maart. Het is niet de eerste keer, dat men in 's-Gravenpol- der op deze wijze laat zien wat men thuis zoal presteert in de vrije tijd. Enige tijd geleden kwamen de knut selaars ook al met hun produkten voor de dag. De resultaten van deze eerste expositie zijn voor het bestuur van „Ons Dorpsleven" aanleiding ge weest dit evenement te herhalen. NA 600 JAAR. Hoewel er mensen zijn, die fluisteren en er zelfs zijn, die hardop verkondigen, dat Willem Beukelsz. zeshonderd jaar geleden het haringkaken helemaal niet heeft uitgevonden, toch is men in Biervliet trots op deze figuur. Ais hij het haringkaken dan niet mocht hebben uitgevonden, dan was hij toch een der eersten, die het in Biervliet heeft toegepast. En dat is al reden genoeg om voor hem een standbeeld op te richten, waarvoor dezer dagen begonnen werd met het voetstuk te plaat sen. ONTDEKT. De phil-harmonicaclub „Flandria" te IJzendijke is door de radiowereld „ontdekt". Met de Belgische radio- omroep is een contract afgesloten voor een optreden in het programma ,Ankers los". Het N.I.R. zal dit op- Insdag 25 februari uur. Ook bil de Ne- Dep is „Flandria" op gevallen. De AVRO heeft het orkest 's avonds om derlandse omroei voor een uitzending op 31 maart ge- engageerd. SERENADE. De boerenharmonie, die tijdens de vierde dag van liet carnaval te Sas van Gent bijna geen tijd had om „uit te blazen" bracht 's avonds nog een serenade aan een gouden hruidsjrtiar. Dc lieer cn mevrouw J. F. van Acker-Acke zullen dit carnaval niet gauw ver geten. enen Niet alleen hij maar het hele gezin bruist van energie! Davitamon 10 geeft hun allen weerstand, levenslust en gezondheid. Davitamon 10 - het aangewezen preparaat voor aanvulling van vitamine-tekorten in Uw voedsel. flacons van 50, 100 en 500 dragees. Eén enkele dragee per dag is voldoende. ORGANON-OSS geeft weerstand aan jong en oud! Advertentie over een pistool. Geruime tijd gele den is ér bij Aimee C. thuis namelijk een diefstal gepleegd. Daarbij ver dween wat tafelzilver, een schrijfma chine en ook eenpistool. En wet houder Doens vindt Aimee C. kenne lijk schrander genoeg om hem er van te verdenken op deze manier in het bezit te zijn gekomen van een wa pen, zonder dat iemand het vermoed de. Iemand, die ook-pas „op het aller- lauste nippertje", zoals hij hetzelf noemde, „lucht van de wapenvondst kreeg", was de raadsman van Aimee C„ mr. H. A. R. de Mul uit Oostburg, Hij was bet dan ook», die het Hof alarmeerde met een telegram, waar in h\j mededeelde, dat het wanen gevonden was en „in een heel "andere richting, dan waarin tot nu toe ge zocht werd." De president van het Hof, mr. L. van Lookeren Campagne, heeft de heer De Mul daarop onmiddellijk verzocht bij ,de zitting aanwezig te zijn. „Daar bleek mij", zo vertelde de heer De Mul, „dat het Hof door mijn telegram ook voor het eerst kennis kreeg van het feit. dat het pistool nu gevonden was. De Pro cureur-Generaal was echter al eer der met de vondst op dc hoogte en er was dan ook reeds een on derzoek ingesteld." De heer De Mul, die uiteraard niet officieel van de ontdekking van het wapen op de hoogte is gesteld, maar die nieuws „onderhands" kreeg, zo als hij zei, is van mening, dat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat er nu feiten aan het licht kun nen komen, die het onderzoek in een andere richting zullen buigen. Men deelde ons nog moe, dat op het gevonden wapen geen vingeraf drukken zijn ontdekt". Wellicht is uan de hand van het wapennummer wel na te gaan, waar het pistool van daan komt. Maar de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het Duitse leger pistool reeds tijdens de oorlog hier is achtergebleven. Dan zal het on derzoek naar de eigenaar uiteraard vrijwel niet mogelyk zyn De technische recherche van de rijkspolitie zal in IJzendijke op de plaats waar het wapen gevonden werd nog een onderzoek instellen. W et houd er Doens gaat naar Noordoostpolder De 41-jarige landbouwer C. Doens, wethouder van IJzendijke, op wiens leven op 13 januari van het vorige jaar een mislukte aanslag werd ge pleegd, zal binnenkort uit zijn woon plaats vertrekken. Hij en (vooral) zijn vrouw voelen zich niet langer prettig in deze grensstreek. De heer Doens is er in geslaagd vlak bij Na- gcle in de Noordoostpolder een be drijf vnn 49 ha te pachten. Begin maart zal hij naar dit nieuwe land vertrekken. Op 27 februari neemt wethouder Doens in de raad van IJzendijke afscheid. Geen regeringssteun voor Zeeuws-VIaamse helikopter verbinding (Van onze parlementaire redacteur) De minister van verkeer en water staat, mr. Algera, heeft woensdag middag in de Tweede Kamer het ver zoek van de heer Van der Feiji, tot het verlenen van een subsidie voor de instandhouding van een helikop ter-verbinding van Axel naar Rotter dam, afgewezen. Hij zeidê met belangstelling het experiment van de Sabena voor de lijn Brussel-Axel-Rotterdam te vol gen, maar over nog onvoldoende ge gevens te beschikken om al te kun nen uitmaken, of het geslaagd is. De regering heeft begrip voor dc wensen om Zeeuwsch-Vlaanderen uit zijn isolement te verlossen, maar zij kan geen steun aan de Sabena verlenen. Secretaris Graauw kreeg 1 jaar en drie maanden Conform de eis van de officier van justitie heeft de rechtbank te Mid delburg woensdagmorgen de ge meente-secretaris van Graauw en Langendam, de 27-jarige A. Th. D., veroordeeld tot een onvoorwaardelij ke gevangenisstraf van I jaar en drie maanden, met aftrek. Zoals be kend had D. zich schuldig gemaakt aan verduistering van gelden uit de kas van het Burgerlijk Armbestuur en de legeska» der gemeente tot een totaal bedrag van 10.700, De burgemeestersbenoeming in Middelburg Antwoord van minister Struycken In antwoord op de opmerkingen, wel ke bij de behandeling van de begro ting van binnenlandse zaken in de Eerste Kamer zjjn gemaakt over de burgemeestersbenoeming in Middel burg. heeft minister Struycken woensdag verklaard, dat hierbg zoals altijd het geval is, het advies aan de Kroon beert afgehangen van de men sen en de omstandigheden. Overigens heeft een socialistische kandidaat zich in een laat stadium terugge trokken, zo verklaarde de minister. Het einde van het gemeentehuis van Zoutelande ts nu zéér nabij. Gisteren waren de slopers met de afbraak van het gebouw, dat gedeeltelijk moet wijken voor de versterking van de- zeewering, zover gevorderd, dat nog slechts de naakte muren overeind stonden. En vandaag zal men ook hiernaar vergeefs zoeken... (Foto P.Z.C.) KUNST „Hedda Gabler" Goes, „De Prins van Oranje" Nieuw Nederlands Toneelgezelschap. MET EEN ITALIAAN Ettore Cella als gastregisseur heeft het „Nieuw Nederlands Toneelgezel schap" dit seizoen de strijd aange bonden met Henrik Ibsen's „Hedda Gabler" en het is een moeizame wor steling geworden, waar alle partijen min of meer beschadigd uit te voor schijn zijn gekomen. Ibsen's typisch negentiende eeuwse toneelspel, de destijds ongetwijfeld beklemmende en schokkende trage die van dé verbitterde generaais- dochter Hedda Gabler, bleef in deze twintigste eeuwse voorstelling een vaag schimmenspel van verstarde fi guren uit de oude doos, waarin de hedendaagse mens maar moeilijk meer geloven kon. In de gisteravond in „De Prins van Oranje" onder aus piciën van de Z.V.U. gegeven voor stelling leek het er zelfs veel op, dat de vertolkers zelf het geloof in de dramatische kracht van het stuk verloren hadden. Het werd althans een voorstelling zonder diepgang, die met enkele goede individuele presta ties niet gered kon worden. Zelfs een Pkie Gilhuys zag geen kans vier bedrijven lang een 'ontgoochelde, tot wanhoopsdaden neigende vrouw over tuigend gestalte te geven. Afgezien van enkele goede momenten, van soms technisch volmaakt spel, ver dronk haar Hedda Gabler toch in een zee van zielige zuchten en in een als fataal bedoelde mimiek. Het was wel duidelijk, dat het hier om een gekwel de vrouw ging, maar wezenlijk ge vaar school er niet in deze figuur. En dat laatste is essentieel voor de sfeer in Ibsen's stuk, die „noodlots- zwanger" dient te zijn. Die sfeer was er niet en dat is ongetwijfeld mede te wijten aan regisseur Cella. Men zou bijna kunnen zeggen, dat deze door Nederlanders gespeelde Noorse tragedie een beetje in Italiaanse ope- rette-trant gebracht werd. Waarin Robert Sobels als echtgenoot Tesman nog de meest menselijke figuur was, zij het dan dat zijn overigens gave vertolking in deze voorstelling; zijn huisvriend Brack stond ten voeten uit op de planken. Gerard Schild had daarentegen kennelijk moeite met het verlopen genie Lövborg, zoals ook Marion Gobau niet goed raad wist met de haar toebedachte rol van de op dat enigszins duistere genie ver liefde vrouw. Bé Schenk én Miep v. d. Berg voldeden goed in de bijrollen van respectievelijk een goedhartige tante en een getrouwe gedienstige. Het is dus geen „Ibsen-avond" ge worden, maar een avond met een beetje Ibsén, een beetje (of misschien wel véél) Cella en een beetje N.N.T.G. Hetgeen „Hedda Gabler" niet ver droeg. Vanavond is er een voorstelling in Middelburg morgenavond in Vlissin- gen en dinsdagavond was 't N.N.T.G. al in Axel. v. B. Matthaus Passion in Aardenburg en Hulst. Op zondag 16 maait te Hulst en op zondag 23 maart te Aardenburg zal een uitvoering worden gegeven van de Matth&us Passion. Aan de uitvoering in do St. Baafs- kerk te Aardenburg wordt medege werkt door het Utrechts Stedelijk Orkest, het Amsterdams Oratorium Koor en het knapenkoor van de „Vre- desscholen" uit Amsterdam. Het ge heel staat onder leiding van Piet van Egmond. De evangelistenpartij zal worden ge-, zongen door de tenor Walther Lud- wig, de Christuspartij wordt vertolkt door de Engelse bas Bruce Boyce. Verdere zangsolisten zijn Corrle Bij ster, sopraan, Tony Rebel, alt en Reinier Schweppe, tenor, Renaat Ver- bruggen, bas. Organist is Alex Schel- levis, terwijl voorts medewerken Leny van der Lee, clavecimbel en Louis Werner, viola da gamba. In Hulst zal Bach's werk worden uit gevoerd door het Rotterdams Philhar- monisch Koor en Orkest, het jongens koor „Kleine Stem West" en „Zingende Jeugd". Het geheel staat onder leiding van Eduard Flipse. De solistenpartijen worden als volgt bezet: Evangelist: Naan Pöld. Chris tus: Robert Titze. voorts Corrie Bij ster. sopraan. Aafje Heynis. alt, Leo Ketelaars, bas en Helmut Kretsch- mar, tenor Instrumentale solisten zijn o.a. Piet van de Kerkhoff. orgeï en Hans Schouwman, .clavecimbel. (Advertentie) van de dag t nil zomerie oFwisio/ing De eerste spinazie (uit blik) met eiersous. NEEM BLIKGROENTEN VANDAAG. Middelburg Electro: „De Bigamist", 7 en 9.15 uur, 14 j.; Dc Eendracht: Presldentcndag Vrouwelijke Vrijwilli ge Hulpverlening, 10.30 uur. Vllsslngen Alhambra: „Herrie om Har ry", 7 en 0 uur, 14 J.; Luxor: „De Spaanse Vlieg", 8 uur, 18 J,; Britan nia: Vara-Xeestavond. 8 uur. 8 uur,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2