mmoRD „Verkeerswegen eisen jaarlijks evenveel levens als stormramp" Franse militair in Tunesië heeft (nog) geen honger MODERNE HOTELS (250 KAMERS) VOOR HOOFD- EN MAASSTAD WOENSDAG 19 FEBRUARI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VERKEER EN WATERSTAAT IN TWEEDE KAMER Onveiligheid noopt tot krasse maatregelen van regering (Van onze parlementaire redacteur) Miljarden zal ons volk uitgeven voor de uitvoering van het Deltaplan, A ooral om te voorkomen, dat een stormramp als in 1953 zich zal herha len. Die ramp eiste 1800 doden en veroorzaakte een enorme schade. Onze verkeerswegen eisen, niet eenmaal, maar elk jaar opnieuw onge veer een even groot aantal slachtoffers, nog afgezien van de materiële schade, die de verkeersongelukken aanrichten. Als men dus voor de afslui ting van de zeearmen zoveel geld over heeft, dan mag men er niet voor terugschrikken ook aan de aanleg en de verbetering van wegen grote bedragen besteden. Al zou het aantal ongelukken op de verkeerswegen door verbetering en vernieuwing ervan met slechts vijf procent teruglo pen dat betekent 100 doden en 1000 zwaargewonden per jaar minder dan is de uitgave, daarvoor al ten volle verantwoord. Bij de behandeling van de begro ting van verkeer en waterstaat voor 1958 heeft drs. Koopman ven de P.v.d.A. een betoog van dez* "trek king gehouden. Hij verbond er de kritiek aan, dat minister Algera geen duidelijk beleid voert, dat zijn beslis singen' te lang uitblijven en dat de regering niet zo snel regeert als het snelverkeer noodzakelijk maakt. De partijgenoot van de heer Koopman, ir. Posthumus oefende op het beleid van de bewindsman ten opzichte van de IJtunnel en de Coentunnel als uitgangspunt een soortgelijke kritiek. Ook hij constateerde teveel aarzeling bij de minister en ook hij betreurde, dat de regering in een aantal ge vallen te laat komt. Doch daar mede was voor mr. Algera het leed wel geleden. Meer kritiek heeft hij niet ondervonden, al wil dit niet zeggen, dat men het in alle opzichten met hem eens was. De vele aan zijn adres gemaakte opmerkingen en de talrijke vra gen getuigden ervan. Tunnelbouw Met de IJtunnel en de Coentunnel is minister Algera niet erg gelukkig. De heren Posthumus (p.v.d.a.), Gort zak (c.p.n.) en Cornelissen (v.v.d.) drongen op spoedige bouw aan, waarbij laatstgenoemde prioriteit Werving (Slot van pag. 1) maar met een paar jaren „gebrek aan leerkrachten" voor de boeg, is dat gehele leven nog niet op een vas te basis gesteld. Men moet stellig op terugkeer van normale omstandigheden rekenen en normaal wil in dit geval zeggen, dat er in de toekomst stevige animo zal zijn voor de func ties bij het onderwijs. Noimaal wil zeggen, dat er bij de vervulling van vacatures gekozen wordt uit een reeks sollicitanten.... dat er drietallen worden opgemaakt van mensen, die leder voor zich de volledige geschikt heid hebben om een bepaalde functie te vervullen en dat er dan eindelijk één gegadigde wordt benoemd. Norniaal betekent, dat er een toe- laatbnar overschot zal zijn van men sen, die op zoek zijn naar een baan. En normaal wil dus ook zeggen, dat men een reeks zwarigheden moet weten te overwinnen, door standvas tigheid en door toewijding of liefde tot het beroep, dat men gekozen heeft. Eigenlijk wil normaal ook zeggen, dat men niet door een wervingscam pagne naar het onderwijs moet ko men maar door eigen inzicht, door overleg met ouders en onderwijzers en door een zekere begaafdheid, die in aanleg reeds aanwezig dient te zijn. Dat heeft de minister van on derwijs ook duidelijk gemaakt in zijn toespraak, toen hij, zei, dat jonge mensen zich bij het onderwijs slechts gelukkig kunnen voelen als zij naar het onderwijs komen uit roeping. Daarmee is dan het paradoxale van deze wervingscampagne duide lijk aangegeven. De roeping, die geen werving no dig heeft en dc werving, die zonder roeping een mislukking wordt.... Vermoedelijk ziet ook de minister mot verlangen uit naar de tijd, dat dc werving achterwege kan blijven. WORSTJES. Taffy Davies, kok op de trawler Boston Valetta, kan ge rust zijn en zal voortaan niet meer aan de wal behoeven blijven als zijn schip uitvaart. Taffy weigerde zee te kiezen, omdat naar zijn smaak niet voldoende was geproviandeerd. Er waren namelijk geen worstjes aan boord. „De bemanning houdt vap worstjes en ik ook. Er zijn geen worstjes en dus ook geen Taffy'zo redeneerde de kok toen. Een woordvoerder van de eigenaars van du trawler zei dat alles op een misverstand berustte. De slager was de worstjes vergeten, zo zei hij. Vol gons hem zouden er voortaan altijd volop worstjes aan boord zijn, „want Taffy is een fijne kok en we zouden hem niet graag verliezen". HONORARIUM. De 21-jarige rock and roll zanger Tommy Steele, een vroegere scheepskelner in het haven- district van Bermondsey, zei dat hij „beledigd" was door het hem gebo den honorarium voor de topplaats op dc aanplakbiljetten van het Londen- se Palladium. Hut aangeboden salaris: 2000 pond per week verleend wilde zien aan de Coentun nel. omdat de planuen hiervoor ge heel klaar liggen. In elk geval wens ten de heren, dat de plannen voor de aanleg van de IJtunnel zover gereed gemaakt worden, dat met de uitvoe ring van het werk kan worden be gonnen, zodra het geld beschikbaar is. Internationale vervoerskwesties trokken»weer volop de aandacht van de Kamer. Zo verzochten de heren Posthumus (p.v.d.a.) en Roolvink (k.v.p.) een nota aan de regering over het beleid, dat zij op vervoersge bied in het kader van de Europese Economische Gemeenschap denkt te voeren. Van verschillende kanten waarschuwde men tegen de moeilijk heden, die aan Nederlandse auto vrachtvervoerders in het buitenland in de weg gelegd worden en men vroeg de minister, hiertegen wat te doen. H elikopterd ienst voor Zeeland De heer Posthumus (p.v.d.a.) meen de, dat met liet ontslag van per soneel bij de K.L.M. veel voorzich tiger gehandeld zou zijn als deze luchtvaartonderneming geen gemengd bedrijf geworden was. De heer Ver kerk (a.r.) hoopte, dat het overleg over een helikopterdienst voor Zee land met beleid zou worden gevoerd en hij pleitte voor het tot ontwikke ling brengen van Goeree en Over- flakee, waar het aantal werklozen relatief hoog is. Minister Algera zal de Kamer woens dag antwoorden. K.L.M. FINANCIERT MEE Exploitatie door het Hilton-concern (Van onze speciale verslaggever) Tijdens een persbijeenkomst, waar in voornamelijk mededelingen wer den gedaan over de komeude zomer diensten van de K.L.M.heeft de heer I. .V. Aler, president-directeur van deze maatschappij weer eens een waarschuwend geluid laten ho ren ten aanzien van het gebrek aan hotelruimte in ons land. Doch hij kon een verheugende me dedeling daaraan toevoegen. Er zijn namelijk vergevorderde plannen om te Amsterdam en te Rotterdam twee grote hotels le bouwen met 250 tot 300 kamers. Zowel in Rotterdam als in Amsterdam zijn hotelcomité's ge vormd onder leiding van de respec tievelijke voorzitters van de Kamers van Koophandel. Er wordt thans ondehandeld over de financiële zijde vón deze projec ten. Per hotel werden reeds toezeg gingen verkregen voor acht miljoen gulden. Ook dc K.L.M. neemt finan cieel deel aan deze projecten. Over leningen voor het resterende bedrag 22 miljoen per hotel wordt nog onderhandeld Beide comité's hebben het voornemen voor de exploitatie een overeenkomst aan te gaan met het „Hilton Hotels International Inc.", dit is het grote hotelconcern, dat in de Verenigde Staten onder an dere de Hilton- en Stattlerhotels ex- Eloiteert en verder bijvoorbeeld het eroemde Waldorf-Astoria hotel te New York. Ook in Canada, Mexico en Egypte vindt men Hilton-hotels. Op het ogenblik is de situatie zo, dat de heer Aler zich op grond van mededelingen uit de V.S. ernstig ongerust maakte, dat Ne derland op de duur gemeden zal worden doordat de Amerikaan hier geen behoorlijke hotelruimte meer kan vinden. Zo is uit een enquête bij de reisbureaus in Amerika al gebleken, dat verschillende bu-1 reaus de reizigers adviseren, niet in het drukke seizoen naar Neder land en met name naar Amster dam te gaan. „Wij geloven beslist, dat Amsterdam zuer dringend be hoefte heeft aan meer moderne hotel- accomodatie met douche of bad in de eerste- en middelklas se", aldus schreef de American Society of Travel Agents onder meer. De heer Aler hoopte, dat de ont wikkelingen van de plannen voor de nieuwe hotels een even vlot verloop hebben als de besprekingen in de af gelopen weken, zodat Nederland in de loop van 19(10 over de zo dringend nodige verbeterde hotelaccomodatie kan beschikken. In Rotterdam komt het Hilton-hotel op de Coolsingel hoek Weena, in Amsterdam op het Allebeplein. Bij een brand in een touw- en ga ren fabriek te New York kwamen twee brandweerlieden om het leven terwijl vier anderen werden vermist. De foto geeft een beeld van de nog rokende gedeeltelijk met ijs overdek te ruine. Reeds 170 doden door sneeuwstormen in V.S. Men schat het aantal doden tenge volge van de sneeuwstormen, die het afgelopen weekeinde grote delen van het. oosten der Verenigde Staten hebben geteisterd, op het ogenblik op meer dan 170. In het grootste deel van het oosten van de V.S. lag' dinsdagmorgen nog steeds een dikke laag sneeuw. Ook in Canada woeden barre sneeuwstor men. In sommige streken is de tem peratuur gedaald tot 45 graden Cel sius onder nul. de laagste tempera tuur die daar in 12 jaar is geconsta teerd. Minstens vier Canadezen zijn om het leven gekomen. Op vliegveld Malton bij Toronto werden 12 vlieg tuigen en een hangar door een sneeuwstorm vernield. In Europa Een plotselinge daling van de tem peratuur in de Zwitserse Alpen heeft het gevaar voor lawines verkleind. Na een korte periode van zacht weer voorspellen de weerlymdi^en in Oostenrijk nieuwe sneeuwval. In Kloster Neuberg, ten Noorden van Wenen, ontstonden overstro mingen, maar men verwacht geen uitbreiding daarvan. Koud met flinke opklaringen H (Van onze weerkundige medewerker) M De eerste dagen van deze week zijn wij geheel in de winter terecht gekomen. In een groot deel van ons land vielen ook gisteren weer tal van hagel- en sneeuwbuien. De lucht, die met noordelijke win- den wordt aangevoerd heeft bij Schotland nog een tempe- ratuur van 2 graden Celsius H maar wordt boven het water van de Noordzee tot een tem- peratuur van ongeveer 5 gra- den Celsius toch nog tot bo- ven het vriespunt aangewarmd alvorens het ons land bereikt. H De komende dagen zal er nog niet veel verandering in deze winterse situatie komen. De kans op enkele hagel- of sneeuwbuien blijft nog aanwe- zig, maar vanwege een storing s die vandaag Schotland bereikt, neemt de wind at" waardoor het wat minder guur gaat worden. Vooral in het binnen- land komen 's nachts enkele graden vorst voor en in het kustgebied daalt de tempera- M 'uur tot om het vriespunt. lllillllllllllllllllllllllljlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllll Nasser beschuldigt Soedan van grensschending Egypte heeft gisteren van zijn kant Soedan beschuldigd van schen ding der Egyptische soevereiniteit door het zenden van troepen naar Egyptisch gebied. Dit zou maandag gebenrd zijn. Egypte eist terugtrek king van de Soedanese strijdkrach ten tot onder dc 22ste breedtegraad. De minister van buitenlandse zaken van Soedan. Mohamed Mahgoeb, is op weg naar Egypte om met presi dent Nasser te spreken over de plot selinge aanspraak van Egypte op grondgebied van Soedan. Inmiddels worden er in Khartoem lijsten verza meld van voormalige soldaten en vrijwilligers. Zoals eerder gemeld heeft Egypte liet gehele Soedanese gebied ten noorden van de 22ste breedtegraad opgeëist en troepen naar dit gebied gezonden om toe zicht te houden op een volksstem ming over de nieuwe Verenigde Ara bische Republiek. De regering van Soedan heeft verklaard dat zij haar soevereiniteit over dit gebied zal handhaven. De omstreden zone grenst aan de Rode Zee en is dun bevolkt door zwervende stammen. Premier Abdoellah Kahlil van Soedan heeft verklaard, dat de Egyptenaren wensen dat hun eis voor vrijdag ingewilligd is. Op die dag zal de volksstemming worden gehouden. Het was borrcluur In het Franse hoofdkwar tier te Salambo. Piek fijn geklede officieren en hun vrouwen, met 'n aperitief in de handen, wandelden op het ter ras, dat ligt tussen de resten van het oude Carthago dat overbleef na de Punische oorlo gen. De aanblik ver schilde niet veel van 'n lunch-time-coektail in 'n militair hoofdkwartier in vredestijd. Op korte afstand van het hoofdkwartier hiel den zwart-gehelmde Tunesische politiu-agun- tcn alle wagens aan. De politie ging bij dit alles zeer beleefd te werk, maar grondig tevens. Iedere wagen werd zorgvuldig onderzocht., terwijl het nummer van elke wagen werd geno teerd in 'n zwart boek je. Achter de hoge, witte muren van liet hoofd kwartier, de plaats die Gustave Flaubert de achtergrond gaf voor zijn roman over de Carthaagse beschaving, hield men echter liet hoofd koel. „Het provianderen van onze troepen is geen direct probleem. Alleen op een kleine buitenpost bestaat cr 'n gebrek aan water", zei generaal Fernand Gam- biez, de bevelhebber van de Franse troepen De gezette en kleine generaal, die voor zijn aandeel in de Tweede Wereldoorlog door du Britse regering, werd beloond met de „distin guished service order" voegde hieraan nog toe, met een twinkeling in zijn ogen: „en bovendien, wij Fransen hebben geleerd hoe te leven in bezet tingstijd." De verklaring van de generaal was er een van de soort die meer zijn dan 'n halve waar heid. Er bestaat geen twijfel aan dat de ver spreide garnizoenen in Tunesië nog van leef tocht worden voorzien, de Tunesische autori teiten ten spijt. Ondanks cle boeren karren en dorsmachi nes die men bij elkaar heeft gebracht om de wegen naar de garni zoenen te barricaderen, sijpelt er voedsel door. Zo voorzien hef schroef- vliegtuigen van het le ger de vele geïsoleerde buitenposten, zoals dc kleine radarpost in Cap Bon. Op andere plaat sen heeft men smokke len verheven tot een edel beroep. Eldeis trekt men er 's nachts op uit om dc volgende dag voorzien te zijn van verse groenten. Groen tetuinen in de buurt van de kampementen moeten 't dan meestal ontgelden. Menig Tunesiër is bij dit alles geneigd een oog dicht te knijpen. Evenmin als de Fran sen schijnen zij het na melijk te willen laten uitlopen op een volledig uittesten van eikaars kracht. Zo kan het gebeuren dat de Franse militair in Tunesië nog steeds niet hongert. Ontkend werd zelfs dat er in het kamp te Kassar paarde- vlees op het menu had gestaan, nadat bekend was geworden dat een paard van de daar ge legerde eenheid was ge sneuveld. Het is natuur lijk moeilijk te zeggen of er- grond is voor de ontkenning. Het is na melijk zo goed als on mogelijk om door te dringen tot in de ka zerne. Laat het eten in Kas sar nog weinig te wen sen over, met kranten en rookartikelen schijnt liet anders te zijn ge steld. Adjudant Roger Martin, die we ont moetten aan de hoofd poort van de kazerne was al te blij nadat hij van journalisten vijf sloffen Amerikaanse si garetten en evenveel kranten had weten le bemachtigen. Maar het spreekt van zelf dat de Franse mili tairen niet voor onbe perkte tijd de moed er in zullen houden zon der post van huis, een tekort aan sigaretten en gestolen of gesmok kelde groenten. De me dedeling dat een ver zachting van de blokka de wordt overwogen, werd dan ook met enthousiasme ontvan gen. In aanwezigheid van de Oostenrijkse federale president, verschillende le den van het Oostenrijkse kabinet en het korps diplomatique is te Wenen het traditionele operabal het hoog tepunt van het Weense balseizoen gehouden. Het ballet van de Ween se staatsopera voert een wals uit. Het Wereldgebeuren Kleermakers verdacht van belastingontduiking Geldboeten van 1200 tot 4000 geëist Voor dc rechtbank te Arnhem stonden gister vijf kleermakers uit de omgeving van Arnhem terecht, verdacht, van ontduiking van belas ting. De officier van justitie, mr. C. G. Phaf, eiste geldboetes van twee keer f 1200 2000 3000 en 4000, tegen de/.e kleermakers, die inkomsten hadden verzwegen van om en bij de helft van dc geëiste geld boeten. Over twee a drie jaar hadden de controleurs ontduikingen vastgesteld. De kleermaker, tegen wie 4000 was geëist, zou ook de vermogens belasting hebben ontdoken. Bij hem werd een zwarte kas ontdekt in de vorm van effecten. In alle gevalen zouden de kleermakers inkomsten hebben verzwegen van contante beta lingen. Enkelen hadden ook giro- stortingen niet in hun boeken opge nomen. Toen de ontduiking bij een kleermaker werd ontdekt, ging de belasting ook bij een aantal collega's controleren en 'het gevolg was, dat nog vier kleermakers „een jas aange meten kregen" van dc officier van justitie. Uitspraak over veertien da gen. Miljardair Er waait in Italië deze weken veel stof op rond de miljardair Achille Lauro. Dat Achille eige naar is van niet minder dan 650.000 ton scheepsruimte vormt niet het on derwerp van de pennestrijd. De Ita lianen weten langzamerhand wel, hoe deze schrandere grijsaard al in zijn jeugd een groot zakentalent aan de dag legde. Op achttienjarige leef tijd volgde Achille zijn overleden va der op als „commandant" van diens nog niet bijzonder uitgebreide rede rij. Het duurde niet lang of de ene vlootuitbreiding na de andere vroeg de aandacht. In de Tweede Wereld oorlog verloor hij bijna al zijn sche pen. Maar enkele jaren later voeren er weer vaartuigen onder de vlag van zijn rederij over de wereld zeeën: zo kocht hij twee rompen van kleine Amerikaanse vliegdekschepen die hij weer voor zijn doel geschikt maakte. En de verdere na-oorlogsse groei van de onderneming volgde het vooroorlogse patroon Neen, het zijn niet déze zakelijk® successen van Achille Lauro, welke de gemoederen in bewe ging brengen. Het is zijn poli tieke activiteit, waarover pro's en contra's met het bekende Itali aanse vuur delibereren. Het is nog niet lang geleden, dat Lauro zien daadwerkelijk met de politiek begon te bemoeien. Na de oorlog heeft hij tweeentwin tig maanden gevangen gezeten on der verdenking van collaboratie met de fascisten, maar het Italiaanse ge rechtshof waarvoor hij zich daarna moest verantwoorden, sprak hem vrij. Zelf heeft hij verklaard, nooit tot de fascistische partij-hiërarchie te hebben behoord, maar wel gewoon lid te zijn geworden, „alleen maar om ongehinderd te kunnen werken". In 1942 zou hij Mussolini in een ge sprek onder vier ogen hebben voor gesteld, afzonderlijk vrede te sluiten met de geallieerden. „Mussolini had hem deze escapade niet kwalijk ge nomen, had hem zelfs de hand go- schud". Pas in de gevangenis heeft Achille Lauro over de politiek gefiloso feerd en het gevolg was, dat hij later niet alleen een zakelijke, maar ook aan een politieke koers uitzette. Hij sloot zich aan bij de Nationale Monarchistische Partij. Toen die in 1954 uiteen viel, kwam hij aan het hoofd te staan van de „Monarchis tische Volkspartij". Inmiddels wa« hij in 1952 tot burgemeester van Napels gekozen. Toen er in 1956 opnieuw burgemeestersverkiezingen waren, behaalde hij zelfs een absolu te meerderheid. Maar eind vorig jaar heeft hij de burgemeestersketen af gelegd om een landelijke verkie zingscampagne op touw te zetten. Hij wil met de zijnen zetels veroveren in het Italiaanse parlement. Dit voor jaar zal het Italiaanse volk zijn ver tegenwoordigers kiezen..., Ongetwijfeld kan Lauro in deze campagne bogen op een grote populariteit, die hij als burge meester van Napels heeft veroverd. En het lawaai rond deze verkiezings kandidaat is dan ook voor een deel toe te schrijven aan de inspanningen van de tegenstanders, zoals de chris tendemocratische minister van bin nenlandse zaken Tambroni, om die volksgunst voor Lauro te verminde ren. Tambroni heeft hem onder meer ervan beschuldigd, als burgemeester openbare gelden te hebben verkwist en de sociale vrijgevigheid te heb ben overdreven. Leveringen en bouw opdrachten voor het gemeentebe stuur zou Lauro naar eigen goeddun ken hebben verstrekt. En bij de be taling zou hij één procent' hebben afgetrokken om op een speciale re kening onder zijn naam te zetten. Maar veel mensen in het zuiden van Italië, die altijd afgunstig zijn op het in grotere welstand levende noor den (en daartoe nog altijd wel aan leiding hebben) nemen die verwijten met een korreltje zout en geloven grif Lauro's verweer: elke lire van zijn speciale rekening is aan welda digheidsdoeleinden uitgegeven Het zal niet meevallen, om de gewiekste reder en redenaar Lauro op afdoende wijze te be strijden. Toch zullen de tegenstan ders er iets op moeten vinden. Het programma van Lauro, die niet al leen alle monarchisten wil verenigen maar ook de neo-fascisten tot zich wil trekken, is tè vaag om hem te gunnen wat hij met grote kans op succes nastreeft: dat hij en de zijnen straks in het parlement „op de wip" zitten. Als dat zou gelukken, zou men om te kunnen regeren reke ning moeten houden met de grillen en nukken van hem en zijn verdor ven bondgenoten. ACHILLE LAURO „..reder en politicus....

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5