Kritiek en lof voor „Randstad en Delta" beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! ILH ïB fafiT^ili& U SCHIP ETMAAL OP ZANDBANK IN DE 00STERSCHELDE 3.U)i in olijfje FRANSE KATOENSTOFFEN OP MODESHOW TE MIDDELBURG PROVINCIALE ALMANAK: DEFTIG, MAAR NUTTIG! Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. WOENSDAG 19 FEBRUARI 1958 IN STATEN VAN ZUID-HOLLAND K.V.P.-woordvoerder: „Op Deltawerken vooruit lopen" Tijdens de tweede gewone zitting van de provinciale staten van Zuid- Holland, dinsdag en volgende dagen in de Ridderzaal in Den Haag, zijn het rapport „Randstad en Delta" als mede de nota's over de landbouw en recreatie in de provincie Zuid-Hol land uitvoerig aan do orde gekomen. De eerste van een lanjfe rij sjye- kers was dr. J. W. Noteboom (a.r.), die grote waardering voor het rap port „Randstad en Delta" aan de dag legde. Hij prees de brede visie, maar had toch ook enige woorden van kri tiek, met name toen hij zich afvroeg of de financiële consequenties van de industriële ontwikkeling van het ha vengebied in het Haringvliet vol doende onder een zijn gezien. Te meer omdat d't havengebied ongun stig zal komen te liggen achter schutsluizen de concurrentiepo sitie niet beverdart. Vervolgens sprak de heer P. Her- weijer (v.v.d.), die in een uitvoerig betoog een opsomming gaf van de ontwikkeling van de havens en van de kanalen in het Europese achter land, waardoor de betekenis van het Zuidhollandse zeehavengebiod voort durend toeneemt. De K.V.P.-woordvoerder, dr. R. Eysink, oefende krachtige kritiek uit op het rapport over ne ontwik keling van het zeehavengehicd in Zuid-Holland, Hij meende, dat de opzet ervan tc beperkt was en te weinig de belangen van het ach terland in het oog vatte. Ook be streed hij, dat de fasering van de Zuidhollandse plannen gcfijk moet vallen met de fasering van de Del tawerken. Met name ten opzichte, van het Zuidhollandse achterland is het nodig een eigen fasering te scheppen, die in belangrijke mate vooruit loopt op die van de Delta werken. Een ander nadeel van het rapport noemde hij het te eenzijdige accent, dat wordt gelegd op de Noord-Zuid verbinding, waardoor de West-Oost- Wordt U gekweld door reumatiek, spit. ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan uw toe vlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruik Togal. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0,95, 2,40 en 8,88. verhingen Gorkum-Ni jmegen-Duits- land) te weinig aandacht krijgen. De heer Eysink vroeg zich af wat er met dit werkstuk van gedeputeer den zal gebeuren. Hij hoopte op recht, dat de uitbreidings- en streek- KJannen die aan G.S. worden voorge- :gd er niet aan getoetst zullen wor den. Dit plan mag volgens hem niet meer zijn dan een richtsnoer. De volgende spreker was dr. W. Steiginga (p.v.d.a.), die krachtig pleitte voor een tijdig gereedkomen van het Haringvliet, aat wil zeggen in 1970. Dit valt pf staat met het ge reedkomen van de kanalen. Hij wees er op, dat met het op stellen van streekplannen spoed be tracht moet worden. Dr. Steiginga wilde op de kortst mogelijke termijn twee recreatiegebieden veilig gesteld zien, namelijk de Brielse Maas en de noordelijke oever van de Oude Maas. De heer A. in 't Veld (c.h.u.) toon de zich een voorstander van hot be houd van een zo groot mogelijk land bouwareaal. f Advertentie) B'i pijn, grijp of ..landerig gevoel zorgt ten enkel leblei dit U weer mei pleiier Uw werk kunt doen! Commando-overdracht bij Rijkspolitie in Zeeland Naar wij vernemen is op korte termijn de benoeming'te verwachten van de dirigerend officier der Rijks politie 8e klas in Dordrecht A. J. van Thiel tot opvolger van majoor W. H. van Bailegoyen de Jong in Zeeland, die zoals bekend werd overgeplaatst naar Den Haag. De commando-overdracht is be paald op 28 februari a.s., waarna in de middaguren in het Schuttershof te Middelburg afscheid zal worden genomen van majoor Van Bailegoyen. IN SNEEUWSTORM AAN DE GROND Met drie sleepboten vlotgetrokken Na rond een etmaal aan een zand- (ilaat in de Oosterschelde gekluisterd e zijn geweest, is dinsdagmiddag om vier uur het 760 ton metende m.s. „Bellinzona" van de BaseJ-Rijnvaart Maatschappij door drie sleepboten vlot getrokken. Sinds maandagavond waren nlocgcn arbeiders uit Zierik- zee in de weer geweest om het met erint geladen schip te lossen. Dins dagmiddag om kwart over drie had men circa 300 van de uit 660 ton Ïrint bestaande lading gelost en toen onden de sleepboten „Zeeland" van Muller uit Rotterdam, de „Broeder trouw" uit Dordrecht en het m.s. „Jacolga" van Jac. Berrevoets Hzn. uit Zierikzee de „Bellinzona" uit zijn benarde positie bevrijde». Het schip is voor reparatie naar Wemeldinge gesleept. Tevoren had het bergingsvaartuig „Atja" van de fa. Smits uit Wemel-, dinge nog twèe ruimen leeggepompt, die volgestroomd waren door een scheur midscheeps. Maandagmiddag omstreeks half drie lieu de ..Bellinzona", met aan boord kapitein J. Vercoutcren Uit Rottterdam en twee matrozen uit Kehl bil Straatsburg, tijdens een sneeuwstorm op een zandbank, dwars voor Quwerkerk. Kort daarop waar schuwde de kapitein van de provin ciale boot „Oosterschelde" het ber gingsbedrijf Smits te Wemeldinge, waarna de bergingspogingen begon nen. De „Bellinzona" zat muurvast op de zandplaat; bij laag water bleef de achtersteven in het water, maar de voorsteven lag dan ruim een me ter hoog op het droge. Het schip kreeg dan ook een „knik" en het ge vaar van breken was lang niet denk beeldig. Eerst nadat een groot deel van de lading was gelost, kon men de „Bellinzona" vlot trekken. Meisje ernstig gewond bij auto-ongeluk in Lewedorp De zevenjarige Nellie Franse te Lewedorp (gemeente 's Heer Arenils- kerke) is dinsdagmiddag omstreeks half één tijdens net oversteken van de rijksweg door een personenauto gee ziel VAN TOT CARNAVAL Na de geruchtmakende daling van Prins Carnaval heeft men in Sas van Gent de carnavalsfeesten wel gemoed voortgezet. Zaterdagavond trad het cabaretgezelschap van Charles Aerts op in het Patronaats- gebouw. „Radioterie" heette de re vue, waaraan een aantal bekende toneelmensen medewerkte- Wij noe men hier Kitty van Dongen, Herman Tholen en Chandu. 't Was een leuke avond, zo mogelijk even geslaagd ais zondagavond, toen het dans- en showorkest van Martin Ericli zijn bekende pittige dansmuziek in het Patronaatsgebouw' uitstrooide. Er werd op gedanst door vele gemas- kerden, want het was een „soiree dansante costumé". Maandagochtend moest des prin sen wagen in allerijl worden opge knapt om des middags te kunnen dienen voor een bezoek aan een an der gekostumeerd bal. en wel dat van de ouden van dagen in hotel „Rotterdam". Met zijn gevolg arri veerde de prins daarna in het r.-k ziekenhuis te Sluiskil. Prins August II werd "er hartelijk onthaald lil KOEKJES.... Door ervaring wijs geworden had de vrauw des huizes m dat gezin met opgroeiende knapen in Vlissmgen, de „lekkere koekjes" zorgvuldig ver stopt. Het waren uitgesproken visi te-koekjes, bestemd voor het hoge bezoek dat die avond verwacht werd. Vergenoegd neuriënd legde zij de laatste hand aan de zitkamer, in de prettige vjetenschap, dat het koek trommeltje ditmaal veilig was ge steld voor de jongelieden, die er an ders nogal eens raad mee wisten. Het trommeltje was zelfs zó veilig gestelddat zij er 's avonds, toen het bezoek plechtig aan het eerste kop je koffie zat, geen idee van had, waar de koekjes waren. Vaag herin nerde zij zichdat ze het trommeltje ergens onder had geschoven en lang zaam maar zeker maakte zich van de gastvrouw, een paniek meester. Die koekjes moesten er komen! Ten einde raad liet zij zich onder het mompelen van duizend excuses op de vloer zakken, vleide zich op haar buik en keek speurend onder alle meubelstukken. Het koektrommeltje stond uitgere kend onder de bank, waar het be zoek had pluatsgenomen. „Ik voelde me toch niks plezierig", bekende zij de volgende dog atw een vriendin.. GOUD Gisteren was het feest bij het gou den echtpaar J. F. van Acker Acke, dat op 18 februari 1908 te Westdorpe de grote stap ondernam en zich vlak daarna in Sas van Gent vestigde. De oude heer kan heel wat vertellen hoe hij als los-arbei- der bij de Coöperatieve Beetwor tel Suikerfabriek kwam, hoe hij in 1913 voor een Antwerpse bag- germaatschappij naar Canada ging en hoe men moest terugke ren, omdat de baggerwerkzaam- heden op de rotsige bodem op niets uitliepen... Zijn vrouw had inmiddels een handeltje in vis op gezet en ging met een karretje door de straten. Dit liep best en enige tijd later konden beiden 'n winkel beginnen op de hoek van de Stationsstraat en het Schul- penpad, waar zij nu nog wonen en nóg hun winkeltje drijven, al zijn zij al ver in de zeventig. Dit is niet zo gemakkelijk, maar me vrouw Van Acker (zij wordt Zul- ma genoemd) ondervindt veel steun van haar schoondochter, die naast haar woont. Eén van Jan van Ackers favoriete bezigheden is earnavalyieren.,.. He laas sukkelt hij nu een beetje. De feestelijkheden gisteren, toen het ju bileum was, werden in intieme kring gehouden, maar van de zijde der bevolking bestond toch veel belang stelling ,,'s-HEER ARENDSKERKE" UITVERKOCHT. Het boekje van A. de Smit over de burgerlijke en kerkelijke geschiede nis van 's Heer Arendskerke tot on geveer 1600 heeft zowel in als bui ten de gemeente een goede opgang gemaakt, zo meldt men ons. Het werkje, dat met steun van het ge meentebestuur in een behoorlijke op lage was gedruktis al uitverkocht- Het is twijfelachtig of het nog zal worden herdrukt.... GEVAARLIJK Met de regelmaat van een uur werk komen hier meldingen binnen, die de herinneringen aan de Twee de Wereldoorlog levend houden. Dit maal vernemen wij uit Biervliet, dat daar ccn granaat en een pantser vuist werden gevonden. Het devies „niet aankomen" is nu wel voldoende bekend en in Biervliet heeft men onmiddellijk het bureau Hulpverleningsdienst van het Minis terie van Binnenlandse Zaken van de vondst in kennis gesteld. Dit bu reau zal er voor zorgen, dat 't ge vaarlijke krijgstuig wordt opge ruimd. grepen en zwaar gewond naar het ifcenhuis overgebracht. Zonder acht te slaan op het ver keer stak het meisje plotseling 4e kruising ftijksweg-Burgemeester Le- westraat over. Uit de richting Goes naderde op'dat moment een perso nenauto, hestuUrd door de heer J..E. te Wissekerke. Het kind werd dooi de auto geschept, kwam vervolgens, op de kofferruimte van de auto, èen volkswagen, terecht en viel daarna met een smak op de weg. Dokter' J. Gelderblom uit Nieuwdorp, die eer ste hulp verleende, constateerde een schedelbasisfractuur en een gebro ken heen. In zorgwekkende toestand werd de kleine naar het ziekenhuis ..St. Joanna" te Goes overgebracht, van waar uit zij later werd vervoerd naar een ziekenhuis in Tilburg. Pro en contra in Kamer over de benoeming van Middelburgs burgemeester In de Eerste Kamer zijn tijdens de dinsdag gehouden vergadering nog enige woorden gevallen over de bur gemeestersbenoeming in Middelbqrg. De heer TJalma (a.r.) betuigde zijn instemming met het besluit de afgetreden burgemeester van Mid delburg, die lid was van de P.v.d.A., gezien de samenstelling van de ge meenteraad niet door een lid van de P.v.d.A. te doen opvolgen. De heer De Jong (p.v.d.a.) daar entegen was niet bevredigd door het antwoord in de memorie van ant woord op zijn vraag, waarom in Mid delburg geen lid van de P.v.d.A. tot burgemeester werd benoemd. „Ten slotte is de P.v.d.A. de sterkste par tij in deze stad", aldus de beer De Jong. Tumbouwvakonderwijzers kwamen in Goes bijeen „Boomvormen in de fruitteelt" Een veertigtal leden van de Ver eniging van Tumbouwvakonderwij zers in Zeeland en West-Brabant, die dinsdagmiddag onder voorzitter schap van de heer G. Toorenaar in „De Prins van Oranje" te Goes bij een kwamen, hebben uitvoerig ge sproken over de boomvormen in de fruitteelt. Gediscussieerd werd over de vraag: „Op welke punten is de Zeeuwse vrije spil op onderstam type 31 IX en M II voor verbetering vatbaar?" Over het algemeen was men van mening, dat het verplanten van sterk groeiende bomen in hoge mate vroe ge vruchtbaarheid bevordert. Wat de voldoende produktie op latere leef tijd betreft kwamen de tumbouwvak onderwijzers tot de conclusie, dat wanneer men met het type M IX een vroege produktie heeft gehaald op een zwak groeiende onderstam, men na 10 jaar een onvoldoende produk tie krijgt. Bij de sterke onderstam men ondervindt men hierbij geen moeilijkheden. Gemakkelijker be werken van de boom in de grond verkrijgt men door een enigszins af geplatte ronde boom. Als ideale hoogte voor het type M IX bij een plantafstand van 3 a *4 meter werd genoemd 2 meter. Voor het type M II werd de hoogte gesteld op ruim 3 meter bij een plantafstand van iyAt a 5 meter. Uitde discussie bleek, dat de onderwijzers, die allen een grote praktische ervaring hebben, op bepaalde punten een andere me ning zijn toegdaan dan de theoretici. Nadat de voorzitter aan het be gin der vergadering een welkomst woord had gesproken, speciaal tot de rijkstuinbouwconsulent ir. J. J. van Hennik, werd het zomerpro- gramma hesproken. Over een dit jaar te houden excursie wellicht haar het fruitteeltgebied op de Zuid hollandse. eilanden zal men zich nog nader beraden. Voorts werd tij dens deze geanimeerde bijeenkomst een korte toelichting gegeven op de voornaamste nieuwe appelrassen, waarbij tevens enkele lichtbeelden werden vertoond. Toeristenkaarten met langere geldigheidsduur. Voor Zeeuws-Vlamingen Zoals gemeld, komen er naast het paspoort thans toeristenkaarten voor personen, die slechts voor korte tjjd de grens willen overschreden. Deze kaarten, die het bewijs van Neder landerschap zullen vervangen, krij gen een beperkte geldigheidsduur van vier maanden. In het ministeriële voorschrift is ech ter bepaald, dat de burgemeesters van de Zeeuws Vlaamse gemeenten ook bevoegd zijn tot afgifte van deze toeristenkaarten met een geldigheids duur tot 1 februari 1959 aan Neder landers die in het bevolkingsregister van hun gemeente zijn opgenomen. Kring Zeeland N.F.O. vergaderde in Goes De kring Zeeland van de Neder landse Fruittolersorganisatie verga derde dinsdagmiddag in „De Prins vqn Oranje" te Goes onder voorzit terschap van de heer J. Q. C. Lens hoek te Kloetinge. Uit de jaarstuk ken over 1957 bleek, dat de rekening aan inkomsten en uitgaven sloot met een bedrag van f 14.049,74. Er was een batig saldo van 109,53. De be groting voor 1958 werd aan inkom sten en uitgaven vastgesteld op een bedrag van 14.625,Tot hoofdbe stuurslid werd gekozen de heer J. Q, C. Lenshoek en als zijn plaatsver vanger werd benoemd de heer I. Ph. v. d, Plassche. De heer v. d. Plassehe werd eveneens benoemd tot afge vaardigde voor de algemene vergade ring te Utrecht. Bij het punt voorkomende zaken werd medegedeeld, dat de fruitteelt in de verschillende herverkaveUngs- gebieden, zoals Schouwen-Duiveland, Waarde en de Zak van Zuid-Beve land vrij goed op gang komt. Faillissementen in januari j.(. in Zeeland Het totaal aantal faillissementen, uitgesproken in de maand januari, be draagt in Nederland 149 (vorig jaa januari 104), waarvan 2 (7) in Zee land. Het aantal definitief verleende surséances van betaling in deze pe riode bedraagt in hot gehele land 10 (8), waarvan in Zeeland 1 (0). Dessins, geïnspireerd op ouderwetse motieven (Van onze redactrice) Het Franse textieleoncern Bous- sac heeft in de afgelopen jaren we reldfaam verworven niet zijn ver edelde katoenen stoffen, en ook voor de Nederlandse vrouw is deze Franse naam een begrio geworden. Dat bleek gistermiddag in Middelburg, waar in het „Schuttershof" voor een bijna uitverkochte zaal de voorjaars- collectie-1958 van Boussac getoond werd, in samenwerking met het 3Iid- delburgse Stoffenhuis „Vega". Evenals in vorige seizoenen zijn de dessins uit deze stoffencollectie, ge ïnspireerd op min of meer „ouder wetse" motieven; medaillons, smeed werk, proselein, gobelins. En ook dit maal hebben de ontwerpers met hun interpretaties van deze motieven dik wijls verrassende resultaten bereikt, al heeft men af en toe kennelijk te veel naar originaliteit gestreefd waardoor als resultaat soms een oog verblindend dessin of een harlekijn achtige kleurencombinatie (zoals een hardblauw fond met oranje rozen) ontstond. Daar waar echter met goe de tinten werd gewerkt, ontstonden fraaie stoffen waaraan duidelijk te heel goed weten, welke kleuren ln hun jaarlijkse collecties steeds weer de grote troeven zijn: beige en cog nac in vele schakeringen (dikwijls met raffinement gemengd met ande re zachte kleuren), en koninklijke tinten blauw en groen. Al deze katoenen stoffen komen het best tot hun recht in eenvoudige japonnetjes en die waren er ook dit maal weer: met gladde lijfjes, vaak met wtjde rokken en met slechts hier en daar een klein opvallend detail dat zo'n eenvoudig jurkje toch tot iets bijzonders maakt. Het gedecol leteerde middagjaponnetje in een wit-blauwe streep waarover een mo dieus wijd jasje eigenlijk meer een „jak" werd gedragen, was een goed voorbeeld van dit genre, evenals een wit jurkje met oranje rode motieven, de japon in „parket- dessin" in zachtgrijze en beige tin ten, en het japonnetje met grote grijze en cognackleurige noppen op een wit fond. Jammer dat men deze eenvoudige en toch modieuze lijnen niet voor de gehele collectie als leidraad heeft genomen. Zo gauw men gaat werken met enorme pofmonwe zien was dat Boussac-experts draperieën, grote sjerpen, opval lende kragen en onnodige knoop- garneringen en dat is in deze Ensemble uit de Boussac-collectie die gisteren in het Middelburgse Schut tershof getoond is: japon en mantel, vervaardigd uit een grofgeweven touwkleurige katoen. Er worden zwarte accessoires bij gedragen. Foto P.Z.C.) collectie helaas nogal eens ge beurd ontneemt men deze ka toenen stoffen een groot deel van hun charme. Bepaalde modellen wekten door zulke grote mouwen en kragen onwillekeurig associa ties met een ochtendjapon De effen blouses met gedessineer de rokken daarentegen waren fleu rig en plezierig om te zien, evenals de hooggesloten jurkjes met een kort mouwtje die'echter wel gere serveerd dienen te worden voor de garderobe van de bakvis; het wat oudere meisje en de jonge vrouw zien er al gauw te kinderachtig mee uit. Bij de cocktail- en avondstoffen is ook ditmaal veel gewerkt met goud opdrukken, vaak met aantrekkelijke resultaten. Een korte avondjurk in zwart-wit met a-symetrische halslijn een met zwart gevoerde stola, een avond-ensemble in wit-blauw- goud, en een tweedelig cocktailtoilet in zwart met een gobelin-motief in mosgroen en goud waren hier bij zonder geslaagd. Voorts zag men een aantal niet onaardige interpre taties van de „ligne sac" in deze col lectie, die gisteravond nogmaals in het Middelburgse Schuttershof te zien was en getoond werd door één Nederlandse en vier Franse manne quins. Commissie van Dertien verdedigt haar standpunt. Schadevergoeding primair gesteld De Commissie van Dertien in Yerse- ke heeft zich dezer dagen met een memorie tot de Regering en het Pro vinciaal bestuur van Zeeland gericht, waarin zij oen uiteenzetting geeft van de als een „ommezwaai" betitel de wijziging van haar standpunt. Zo als bekend, stelde zij tijdens ae behan deling van de Deltawet in de Tweede Kamer, de schadevergoedingsregeling voor de oesterkwekers primair. De commissie kwam tot de volgende conclusies, welke zoals zij verklaart, door de grote meerderheid der kwe kers worden gedeeld: le. De schadevergoeding moet pri mair worden gesteld. Compositie-opdracht voor Henk Stam Van gemeentebestuur van Amsterdam Het gemeentehestuur van Amster dam heeft op advies van de Am sterdamse Kunststichtiug aan de directeur van de Zeeuwse 31uziek- school, Henk Stam te Middelburg, op dracht verleend tot het componeren van een kamermuziekwerk. De bezet ting dient te bestaan uit fluit, hobo, fagot en desgewenst piano of cla- vecymbel. Het werk moet op 15 fe bruari 1959 gereed zijn. HET BOEKJE, waarin- alles-van-Zeeland-staat is weer verschenen: de pro vinciale almanak. Dit on misbare naslagwerkje is zonder twijfel het nuttig ste, maar tegelijkertijd ook het deftigste boekje van de Zeeuwse landen. De ondertitel alleen al schept een sfeer van waardige gedragenheid: „in opdracht van het pro vinciaal bestuur zoveel mogelijk uit officiële bronnen samengesteld". Deze plechtige zin doet denken aan het titelblad van de Statenvertaling Zoals gebruikelijk wordt de gebruiker weer vrien delijk verzocht „ook op de advertentiën te letten". Let wel: in de almanak staan niet zo-maar ge woon advertenties, zoals m de kranten, néén, Zee- lands provinciale almanak bevat „advertentiën". In derdaad, een deftig boeks- ke. Wij zouden c-r overigens niet graag één woord kwaad van willen zeggen, want het behoort tot onze dagelijkse en geliefde lec tuur. Een jburnalist-in- Zeeland-zonder-almanak zou te vergelijken zijn met een W ester schelde- zonder-veerdienètën. On denkbaar! Géén wonder, dat de exemplaren van het. boekje ter redactie al uit de band liggen nog vóór dat het jaar om is, het geen allerminst een ver wijt betekent aan het adres van de binderij, doch slechts het bewijs vormt van het veelvuldige raadplegen. Voor dat raadplegen dient men echter over eni ge ervaring te beschikken. Beginnelingen bijvoor beeld zoeken gemeenten als 's-Heer Arendskerkë en 's-Gravenpalder hard nekkig onder de letters H. en G. Dat zoeken evenwel is tevergeefs, zoals de er varen raadpleger weet, want de almanak is niet zo-maar-gewoon logisch ingedeeld als een telefoon gids, doch plaatst deze ge meenten onder de letter S. De beginnend raadpleger dient dus hierop te wor den ge\oezen, waarna hij neestal verongelijkt uit roept: ,éKijk nou-es, toch is die s. klein gedrukt en de H. en de G. gróót Waarom wordt dat. niet veranderd f" Maar na eni ge maanden schikt hij zich en er zijn zelfs geval len bekend van gebrui kers, die \trieven gingen schrijven naar de direc teur-generaal van de P.T. T.: „Of meneer wel wist, dat 's-Heer Arendskerke met de letter s. begon.... 1" Het boekje heeft dit maal een groene kaft. Even groen als het provin ciaal bestuur van Zeeland de bekleding toil zien van de deltadammen. Mocht rijksivaterstaat niettemin toch asfaltdijlcen aanleg gen, dan zal wellicht het provinciaal bestuur be sluiten zo wordt al thans gefluisterd in de toekomst de kaft van de almanak geheel zwart te maken. Zo zwart als een asfaltdijk Van Zeeland staat er al les in, zo schreven we hierboven. Doch daaraan moet worden toegevoegd: voor zover het de bestuur lijke en ambtelijke secto ren van het Zeeuwse leven betreft. Er zijn immers grenzen, hetgeen met een voorbeeld kan worden ge ïllustreerd: de lerqren van de middelbare scholen worden allen met naam en vak genoemd, die van de Zeeujose Muziekschool daarentegen worden niét vermeld. Bij deze instel ling beperkt de almanak zich tot directeur en be stuur. Muziekmaken tenslotte geen ambtelijke bezigheid Bij het doorbladeren van deze nieuwe uitgave valt op, dat het Deltaplan reeds nu allerlei Zeeuwse commissies op zijn gewe ten heeft. De visserij heeft er zelfs twee: één, die da teert van 8 oktober 1957, een nieuwe dus, waarvan alleen voorzitter en secre taris worden genoemd, en één, waarvan de namen van alle leden zijn afge drukt. Jammer, dat het hier niet om een vervoers- commissie gaat, anders had men bij die laatste kunnen toevoegen „op dood spoor" Bijna zevenhonderdvijf tig pagina's telt de Alma nak 1958hetgeen een vermeerdering betekent vergeleken bij vorig Jaar. Maar ondanks deze toene mende corpulentie bleef het boekje handzaam, waarvoor uitgeverij Lit- tooij en Olthoff ulsmede de samensteller, mr. J. K. Munters, ook thans weer een woord van lof toe komt. Nogmaals: voor menigeen den onmisbaar werkje! 2e. staan van de proeven in het Ve regat en de Grevelingen. Dc oestewerenigingen hebben geen bezwaar tegen het nemen van proeven, doch zjj willen daarvoor geen verantwoordelijk heid aanvaarden. Proevbn voor het kunstmatig verwateren van mosselen in Zee land worden als noodzakelijk be schouwd tot behoud van de mos- selexport. De tnxeripg van de waarde en inkom stéil der bedrijven dient te geschieden over een periode van 10 jaar, voorafgaande aan het tijdstip, waarop de Deltawet zal zijn aangenomen. (Advertentie) VANDAAG. Midilelhuri; Electro: „The wild one", 8 uur, 18 J. Schouwburg: Feestavond Swift met toneelclub gemeenteper- soneelsver., 8 uur. Burgerzaal: Instal latie mr. J. de Widt. 2 uur. Concert zaal: Culturele avond rhbs, 8 uur. Vlissingen Alhambra: „Anything goes", 7 en 9 uur, a.l. Luxor: „De Spaanse vlieg", 8 u., 18 j. Clncert- gebouw: „Doornroosje", AVRO's sprookjesfeest, 2.30 uur. Schelde- kwartler: Feestmiddag speeltuinver eniging, 2.30 uur. Goes Grand: „De razende Roland", 8 Uur, H J. Goes Prins van Oranje: Nieuw Neder lands Toneelgezelschap met „Hedda Gahlev", 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2