PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT NOORD- EN MIDDEN-CELEBES laten „Padang" eigendommen beheren Verhoging kostprijs suikerbieten en tarwe te verwachten K.L.M. ZAL 800 MENSEN MOETEN ONTSLAAN KASSIER UIT AMMERSTOL VERDUISTERDE 100.000 201e jaargang - no. 42 Dagblad, uitgave van de ilrma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 19 febr. '58 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4—-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee, red, tel. 2425. adm. tel. 2094. „Revolutionairen krijgen steun in geheel Indonesië Zuid-Sumatra en Atjeh gesloten voor troepeneenheden uit Java De (door Djakarta ontslagen) militaire commandant van Noord- en Midden-Celebes, overste D. J. Somba, heeft gisteren in een radioboodschap aan de revolutionaire regering in Mid- den-Suinatra verklaard dat vanwege het volk van Noord- en Midden-Celebes, deze verklaring was uitgegeven: „1. Wij steu nen de revolutionaire regering van de republiek Indonesië te Boekittinggi2. Wij verbreken onze betrekkingen met de cen trale regering te Djarkarta; 3. Vanaf het ogenblik waarop deze verklaring wordt bekendgemaakt, zijn alle eigendommen van de staat en van het volk van Noord- en Midden-Celebes gesteld onder het bestuur en het beheer van de revolutionaire regering der republiek Indonesië te Boekittinggi. De toestand is op het ogenblik, dat deze verklaring wordt opgesteld, rustig, en wij zijn voorbereid op gebeurlijkheden". laten gebruiken als verzamelplaats voor een militaire actie van Dja karta tegen ons". Gisteravond heeft radio-Padang tevens de vrijlating bevolen van alle politieke gevangenen in ge heel Indonesië, die zich langer aan drie maanden in arrest bevinden. De radio deelde mede, dat dit niet feldt voor communisten indien ezen in gevangenschap mochten zijn. Luchtverkeer Dinsdagavond heeft de revolutio naire regering te Padang bekendge maakt, dat het luchtruim boven haar gebied open staat voor alle vlieg tuigen, behalve die van de Indonesi sche luchtmacht. De centrale regering te Djakarta had eerder een order uitgevaardigd volgens welke het luchtruim boven Sumatra verboden gebied was voor alle viegtuigen, behalve die van de Indonesische luchtmacht Dinsdag werd te Djakarta bepaald dat ook Noord-Celebes voor alle lucht-en scheepvaartverkeer is geslo ten. Officiële kringen te Djakarta verklaren te veronderstellen, dat MIDDEN SUMATRA Laat politieke gevangenen vrij In een later door radio-Pa dang omgeroepen verklaring in de Engelse taal wordt de cen trale regering te Djakarta er van beschuldigd, de betekenis van het verzet in Midden-Su- matra te verkleinen door dit verzet te bestempelen als een uitsluitend plaatselijke bewe ging. De revolutie heeft, aldus de verklaring van radio-Padang steun verkregen in het gehele land. Volgens de radio hebben Zuid-Su matra en Atjeh toegezegd niet te zullen toestaan, dat troepeneenheden van Java naar hun gebied zullen worden overgebracht. „Dit betekent dat zij hun grondgebied niet zullen Werving De minister van onderwijs hoeft maandagavond een radiotoe spraak gehouden over de ideale taak, die vele jongemensen kunnen vinden bij het onderwijs. Hij sprak gevoelvol en intelligent zoals men dat van een onderwijsminister mag verwachten en vooral van deze mi nister wiens vader bij het onderwijs een levensroeping vond. De minister ving aan met een ci taat van de Franse socioloog Gusta- ve le Bon, die gezegd heeft, dat de keuze van een onderwijsstelsel voor een volk belangrijker is dan de keu ze van zijn-regering. De wijsheid van dit woord wordt in Frankrijk meer onderstreept door de vluchtige keuze van vele regerin gen dan door de stabiliteit van het onderwijsstelsel. Maar dat. was het uitgangspunt van de minister niet. Hij had het citaat nodig om de aandacht van ou ders en scholieren te vragen voor de opleiding tot onderwijzer (es), leraar (es) enz. Want bij alle scljone woorden, die de minister sprak over het bouwen aan de toekomst en de dankbaarheid van de docententaak, stond op de achtergrond het feit, dat hij een wervingscampagne inleidde. Officieel heet dat tegenwoordig „voorlich tingscampagne", omdat het woord werving zo'n nuchtere klank heeft. De minister worstelt met een tekort aan leerkrachten en hij zou geen goed minister zijn, wanneer hij niet trachtte daarin te voorzien. Op dit ogenblik heeft het tekort aan leerkrachten bij het lager onderwijs gelukkig niet meer zo'n verontrustend karakter als en kele jaren geleden. Er zal vrij snel in dat tekort zijn voorzien als de huidige toeloop naar de opleidings instituten nog wat aanhoudt. Minder rooskleurig ziet het er uit bij het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs. Daar zal men nog ver scheidene jaren in de moeilijkheden zitten. Nu zijn er door het departement van onderwijs berekeningen ge maakt voor wat betreft de behoefte aan leerkrachten in de komende ja ren en het tc verwachten aanbod. De berekeningen zien er voor jonge leerkrachten hoopvol uit. Zulke prog noses echter kloppen wel voor een paar jaar, maar niet voor zo heel veel langer. Het maatschappelijk le ven is aan doorlopende verandering onderhevig en die verandering kan zich soms verrassend snel voltrek ken. Wie twee jaar geleden gezegd zou hebben, dat reeds in de winter van 1957 op 1958 diverse vormen van werkloosheid in Nederland zouden baren, die zou voor een grove pessi mist en ondeskundige zijn uitgekre ten. Toch maant zoiets tot voorzichtig heid en dat geldt ook bij de wer vingscampagne voor het onderwijs. Wie het onderwijs kiest, doet die keuze meestal voor zijn gehele leven, (Vervolg op pag. 3) luit.-kol. Herman Pieters, militair commandant van de Molukken, zich definitief aan de kant van de cen trale regering heeft gesteld. Interne aangelegenheid De Australische minister van bui tenlandse zaken, Casey, heeft maan dag verklaard, dat de politieke ont wikkelingen in Indonesië vooralsnog moeten worden beschouwd als een interne Indonesische aangelegenheid. De erkenning van de revolutionaire regering was nog niet aan de orde. De Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, mr. J. H. van Royen, heeft op een persconferentie te San Fransisco onder meer gezegd, dat ook een overwinning van de op standelingen op president Soekarno weinig hoop biedt op handhaving van de Nederlandse belangen in Indone sië. „Zelfs de gematigden in de Indo nesische republiek willen een natio nale economie, aldus mr. Van Royen. Maar hij voegde hieraan toe, dat zulk een economie onder een nieuw bewind misschien zou worden tot- standgebracht binnen de grenzen van het internationale recht en de grond regel van de rechten van de mens. Deze laatste regel werd nu geschon den door de meedogenloze uitzetting van 46.000 Nederlandse burgers, zon der schadeloosstelling. MEDE DOOR 1KDONESISCHE ACTIES: (Van een speciale verslaggever) Ondanks optimisme ten aanzien van do toekomst van de K.L.M. deed de president-directeur van deze maat schappij, de heer I. A. Aler, op een persconferentie, welke in de eerste plaats gewijd was aan de zomer- dicnstregcling van de K.L.M., toch een aantal sombere mededelingen. Waar het verlies van de Djakarta- lijn, de minder gunstige conjunctuur en de terugkeer van het K.L.M.- personeel in dienst van de Indone sische luchtvaartmaatschappij „Ga- roeda" samenvallen, is het niet ge makkelijk, een getal te noemen voor de verliezen, welke voortvloeien uit het wegvallen van Djakarta. De om zet op die lijn bedroeg vorig jaar 30 miljoen gulden. „Indien men aan neemt", aldus de heer Aler, „dat toch nog een gedeelte van het vervoer naar Djakarta tot Singapore of Bangkok aan de K.L.M. toevalt en wij stellen de omzet hiervan op 8 miljoen, dan betekent dit een verlies van 22 miljoen. Op een totale omzet van 500 miljoen is dit een terug gang met circa vier procent. Het directe gevolg hiervan is de noodzakelijkheid, aldus de heer Aler personeel te ontslaan: vijfhonderd mensen in het Nederlandse bedrijf 300 in de buitenlandse vestigingen. Niet een bepaalde produktie lijn wordt ingekrompen men zal op voorzichtige wijze alle afdelingen, en vooral de administratieve, uitkam- ra teneinde te zoeken naar een nog grotere efficiency. Hierbij is ook het uit Indonesië terugkerende personeel betrokken. Over het stellen van de leeftijds grens van stewardessen op 35 jaar zei de heer Aler: „Er treedt met de jaren een zekere „verzadiging" op in dit plezier in het werk. Daarom achten wij 35 jaar een verstandige leeftijd voor een stewardess om er mee uit te scheiden. Het is beslist niet zo, dat een stewardess na haar 35-ste jaar ineens minder mooie be nen zou hebben". Het belangrijkste onderdeel van de zomerdienst is wel extra goed koop vervoer over het noorden der Atlantische Oceaan: de nieuwe „economy-class", welke gelijktij dig door alle luchtvaartmaat schappijen wordt ingevoerd. Am- stcrdam-Ncw York in deze klas kost 1.876, dat is ongeveer twintig procent goedkoper dan de nieuwe prijs van de toeristenklas, welke, evenals de luxe-klas met ingang van 1 april wordt ver hoogd, en ook nog aanzienlijk la ger dan de oude prijs van de toe ristenklas. Terwijl men in vroeger jaren de H Dit is het nieuwe umjorm voor de stewardessen van de K.L.M. r? dat met ingang van 1 april a.s. (de aanvang van de zomer- dienstregelingingevoerd zal M worden. Het nieuwe uniform is donkerblauw van kleur en ver- M vaardigd van wollen kamgaren. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil Veiligheidsraad behandelde Tunesische klacht Verdaging voor onbepaalde tijd De Veiligheidsraad der Verenigde Naties heeft dinsdagavond gedurende een uur klachten van Tunesië en Frankryk, respectievelijk over het Franse bombardement van het Tune sische grensdorp Sakiet Sidl Joessef en het verlenen van hulp door Tunesië aan Algerijnse rebellen besproken. De raad besloot daarna het debat voor onbepaalde tijd op te schorten, teneinde Frankrijk en Tunesië in staat te stellen gebruik te maken van het aanbod der regeringen van Groot- Brittannië en de Verenigde Staten tot het verlenen van goede diensten. De Tunesische afgevaardigde heeft zich- ecl&en het recht voorbehouden in de komende dagen om een „dringende hervatting" van het raadsdebat te vragen, indien het er naar uit zou zien dat het Brits-Amerikaanse bemidde- lingsaanbod geen „goede resultaten" zou opleveren. Churchill licht ongesteld Sir Winston Churchill is licht on gesteld en moet het bed houden. Al dus een mededeling van zijn particu liere secretaris. Prinses Marijke's verjaardag Dinsdag was liet feest op Paleis Soestdijk: prinses Marijke werd 11 jaar. Omstreeks het middaguur kwam er een delegatie van de Verbindingsdienst van de Koninklijke Landmachtdie haar een present kwam brengen: een tafelprojector met een aantal kleuren- dia's; later kwamen er twee minder valide kinderen, als afgevaar digden van de stichting ,Jlet vierde prinsenkind", die ook een ca deau een schemerlampje voor de jarige meebrachten. Op de ene foto ziet men de prinses temidden van haar gasten bij het be wonderen van de projector; op de andere zit zij met H.M. de Ko ningin en links Joke Burger en rechts Arie Pitoy het schemerlampje üe bekijken. Maandagmiddag heeft zich bij de Rotterdamse politie gemeld de 60- jarige D. E. H., kassier van de Nuts- spaarbank in Ammerstol. Volgens zijn verklaring moet hij in enige jaren tijds ongeveer 100.000 hebben zoekge maakt. Hiervan moeten niet alleen kleine produktie ieder jaar zag stijgen niet ongeveer 16 procent, hoopt men nu toch, ondanks de economische reces sie, ondanks de tegenslagen in het oosten en ondanks de noodzakelijk heid tot iukrimping, een toeneming van 8 procent te bereiken en ook het komende seizoen tot een succes te maken. spaarders van die bank de dupe zijn, maar ook een Haagse levensverzeke ringsmaatschappij, waarvoor hij de ziekenfondspremies had moeten in nen. Het geld moet voor het grootste deel zijn opgegaan aan reizen naar het buitenland. H. is op transport gesteld naar Lekkerkerk, waar de rijkspolitie zetelt, die Ammerstol onder haar res sort heeft. De kashouder was lid van de ge meenteraad van Ammerstol voor de partij „Gemeentebelangen". Reeds een half jaar geleden deden in het dorp geruchten de ronde over het goede leven dat de heer H. zich kon veroor loven. Het onderzoek zal enige weken in beslagnemen. H. is gehuwd en heeft een zoon van 26 jaar en een dochter van 30 jaar. DAGELIJKS BESTUUR Z.L.M.: Uitvoerig gesproken over moeilijkheden waarin boeren rond Braakman verkeren In de vergadering van het Dagelijks Bestuur der Z.L.M., die onder voorzitterschap stond van ir. M. A. Geuze, werd medegedeeld, dat de onderhandelingen over de prijzen van de akkerbouvvprodukten met de nieuwe minister van landbouw nog moeten beginnen. De bewindsman houdt zich momenteel in het bijzonder bezig met de moeilijkheden rond de vaststelling van de melkprijs en hetgeen daarmee nauw samenhangt. De voorlopige berekeningen van het Landbouw Economisch Instituut zijn gereed en wijzen op een kostprijsverhoging voor tarwe, suikerbieten en een kleine verhoging voor voedergranen. Ten sterkste zal er op aange drongen moeten worden, dat deze verhoging ,pok in de prijsvaststelling voor deze produkten tot uitdrukking komt. Hoewel het bestuur dc oplossing van de vraagstukken rond de melkprijs van groot gewicht acht, wordt betreurd dat de bekendma king van de prijzen voor de ge garandeerde aklierbouwprodukten veel te laat komt. De boer heeft er bij liet opstellen van zijn bouw plan geen enkele houvast, aan ge had. Tevens werd nogmaals met klem gesteld dat het handhaven van een tweeprijzenstelsel voor de suikerbieten onaanvaardbaar ia. Opnieuw werd vastgesteld, dat de contigenteringen van de aardappel export onbestaanbaar is. In de prak tijk blijken de contigenten te worden opgekocht. Hierdoor is een monopo liepositie ontstaan van een groep ex porteurs, die ten kosten van de te- lersprijs gaat. De vergadering vroeg zich af, waarom dit contigent voor onbepaalde tijd geldt. Het zal zaak zijn dat de telers van consumptie aardappelen in de toekomst gaan streven naar een veel sterkere con centratie van het aanbod. Het bestuur besprak voorts de ver schillende werkgeversaangelegenhe den. Over de vraag of de werkclas- sificatie per 1 mei a.s. wordt doorge voerd moet nog worden beslist door het College van Rijksbemiddelaars. Het bestuur was van mening dat een gehele of gedeeltelijke invoering in ieder geval vóór 1 mei a.s. bekend zal dienen te zijn. Invoering met te- Vervolg op pag. 5) Steenarend werd in Gelderland neergeschoten. Te Batenburg in Gelderland is een steenarend geschoten. Het neerge schoten exemplaar van deze zelden in Nederland waargenomen gast de steenarend hoort thuis In het- hoog- gebergte had een vlucht van meer dan twee meter. Men had reeds verschillende ma len de laatste weken een zeer gro te vogel waargenomen in de polder. De vogel was echter zeer schuw en het lukte niet hem te benaderen. Soms zag men op grote afstand de vogel in net weiland in het gras zit ten, dan leek het dier veel op een bruine hond. Bij het minste gerucht echter nam de vogel de wieken, en met een ge weldige vleugelslag verdween het dier snel. Men giste wat het voor een dier zou wezen, totdat bleek dat er veel eenden uit de eendenkooien en kippen verdwenen. Toen de kooiker, de heer Jonkers te Batenburg met zijn geweer bij zich de kooi naderde zag hij plotseling op zeer korte afstand de geweldige vogel voor zich hij legde aan en schoot de grote roofvogel naar bene den. Het was een enorm groot dier met stevige klauwen en een vervaar lijke scherpe snavel. Het dier heeft een goudbruine kop en nek. De staart heeft aan de basis een aantal grijze dwarsbanden. Het loopbeen is tot op de tenen bevederd. Niarchos wil alleen Grieken op zijn tankers clios orders uitgegeven om alle bui tenlandse zeelieden op zijn tanksche pen door Grieken te vervangen. Dit geldt allereerst voor de „World Beauten", de „World Spirit", de „World Enterprise" en de „World Bond". VERWACHT. DEZELFDE TEMPERATUREN Opklaringen maar vooral aanvan kelijk ook enkele sneeuw- of hagel buien. Overwegend matige noordwes telijke wind. Ongeveer dezelfde mid- dagtemperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1