NIEUWS UIT ZEELAND DE KERKEN GETAFLEX tÜS' liimt kond alle hont! De noodlottige roos WALCHEREN maatschappij Discussie rond „danspreek" in Groningen duurt voort Gerei. Kerken te Groningen bouwen bejaardentehuis met 8 etages <^oUenó BATERDAG 15 FEBRUARI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. 13 VliSSINGEN Uitslag examen steno en machineschrijven. De uitslag van de examens te Vlis singen, gehouden door de nationale vereniging van leraren in stenogra fie „Groote", luidt: Machineschrijven Nederlands 120 aanslagen per minuut: geslaagd de dames A. J. Boone (met lof), A. F. Carol, J. C. Dekker, J. C. Gilde, G. P. Hofman, P. den Hollander, E. J. van Iwaarden, E. A. E. Janse, S. de Jongh, C. Kooman, H. E. Littooij (met lof), M. E. Louws, J. E. van Luyk, C. de Muynck, W. C. de Pries ter, M. A. Quist, J. M. G. Rietdijk, B. C. Roest, D. van Verre, J. C. de Visser, C. J. J. Voogd, E. P. West- veer, M. M. J. Willeboordse (met lof), en de heren A. C. J. Flipse (met lof), C. A. Geelhoed en S. J. Poort vliet te Middelburg; de dames M. J. Bakker, E. M. A. de Brabander, L. M. de Greeuw, S. Huijsman, M. Nieu- weboer, M. M. v. d. Veen-Dingeman- se, H. van Vlaanderen, J. de Wit en de heren M. Adam, G. C. C. van der Hoeven en J. Suurmond te Vlissin- gen; de heer M. Moens te Aagte- kerke; de heer I. J. Puijenbroek te Aardenburg; mej. A. Hooftman en de heren P. J. Koster en J. C. Leen- houts te Breskens; mej. I. Corré te Domburg; mej. L. M. Verhoeven (met lof) te Eede (Aardenburg); de heer A. M. D'Hont te Groede; mej. S. Brouwer te Koudekerke; de dames W. Meesen en A. E. Verhage te Oost burg; de heer S. Meijers te Seroos- kerke; mej. W. E. Pouwer te Sint- Laurens; de heer C. A. du Fossé te Sluis; de dames S. van den Broeke, Y. E. Friesema, J. Goedhart, G. C. Heemskerk, S. Joziasse, L». Landman en de heer D. G. Murre te Souburg; mej. A. A. Boshom te Veere; de da mes J. K. Gabriëlse, J. Huibregtse, C. de Pagter, J. Verstraate en de heer M. J. Reijnhoudt te Westka- >elle; mej. J. Adriaanse (met lof) te ide. Joutelan< Bewijzen van vaardigheid werden uitgereikt aan mej. J. Suwijn te Vlis singen, mej. K. Janisse te Westka- Selle en de heer A. Kwekkeboom. te rw. en St.-Joosland. Machineschrijven Nederlands 175 Verplichte keuring van stieren in Zeeland De Provinciale Commissie voor de Bevordering van Rijkswege van de Veefokkerij in Zeeland heeft het vol gende programma voor de verplichte voorjaarsstierenkeuring vastgesteld: West-Zeeuwsch-Vlaanderen, dins dag 18 februari: Breskens, Hoofd plaat, Biervliet, IJzendijke, Water landkerkje, Schoondijke, Nieuwvliet, Groede. Woensdag 19 februari: Cadzand, Retranchement, Sluis, Zuidzande, Eede, St.-Kruis, Aardenburg, Oost burg. Walcheren, Zuid-Beveland, donder dag 20 februari: Nieuw- en St.-Joos land, Lewedorp, 's-Heerenhoek, Bors- sele, Ovezande, Driewegen, Oudelan- de, Baarland, Ellewoutsdijk. Walcheren, dinsdag 25 februari: Souburg, Koudekerke, Biggekerke, Zoutelande, Meliskerke, Aagtekerke, Domburg. Tholen, donderdag 27 februari: Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St.- Maartensdijk, Stavenisse, St.-Anna- land, Oud-Vossemeer. St.-Philipsland, Schouwen-Dulve- land, vrijdag 28 februari: St. Philips- land, Nieuwerkerk, Dreischor, Noord- gouwe, Brouwershaven, Renesse, Haamstede, Burgh, Zierikzee. Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, woens dag 5 maart: Philippine, Sas van Gent, Westdorpe, Overslag, Hoek, Terneuzen. Walcheren, woensdag 12 maart: Middelburg, St.-Laurens, Seroosker- ke, Gapinge, Veere, Vrouwenpolder, Oostkapelle, Grijpskerke. Noord- en Zuid-Beveland, Walche ren, donderdag 13 maart: Kortgene, Kamperland, Kats, Wolphaartsdijk, Kattendijke, Wemeldinge, Klevers- kerke. Zuid-Beveland, vrijdag 14 maart: 's Heer Arendskerke, Heinkenszand, Nisse, Kwadendamme, Hoedekens- kerke, Sinoutskerke, 's-Gravenpolder, Schor e, Kruiningen, Yerseke, Kapel- Ie, Kloetinge, Goes, 's Heer Hendriks kinderen. aanslagen per minuut: mej. J. K. van Liere te Vlissingen. Machineschrijven Frans 120 aan slagen per minuut: de dames D. Boon (met lof) en J. C. Bot (met lof) te Middelburg. Machineschrijven Duits 120 aan slagen per minuut: mej. C. Braven- boer te Middelburg. Machineschrijven Engels 120 aan slagen per minuut: mej. K. den Arend te Oostburg, mej. M. J. Poort vliet te Middelburg, mej. A. M. Vree- ke te Domburg. Kantoorsteno Nederlands 130 let tergrepen per minuut: de dames J. A. Timmermans te Middelburg, M. Hoogesteger, I. I. Lemmens, A. W. Post te Vlissingen, J. M. de Kramer te Goes, A. A. Goulooze te Ritthem, L. W. Joosse te Sint-Laurens, S. Min- derhoud te Westkapelle. Kantoorsteno Engels 100 lettergre-- pen per minuut: mej. J. C. Bot te Middelburg. Stenotypiste Engels: mej. L. Pas- senier te Domburg. Stenotypiste Frans: mej. N. Klap te Middelburg. Het diploma voor particulier secre taresse werd uitgereikt aan mej. N. Klap te Middelburg. Aanwinsten openbare leeszaal Vlissingen. Het boekenbezit van de openbare lees zaal werd uitgebreid met de volgende werken: Baardman, Het kwade gerucht: Coolen, De grote voltige; Doedintsev, Niet brood alleen; Harris, Ontsnapt; Hld- dlng, Het hart vraagt om een tochtge noot; Kjelgaard, De eenzame trek; Maass, Heerser zonder kroon; Norel, Vervult de aarde; Patchett, Shula de ontembare; Waugh, Het eiland in de zon; Besch, War- tesaal; Weidenheim, Treffpunkt jenseits der Schuld. Berger, Driemaal heb ik 't genie ontmoet; de Boer, Onderweg geno teerd; Ehrströhm, Doktersvrouw op Groenland. Grzimek, Geen plaats voor wilde dieren; Macgregor, De geschiedenis van Griekenland; Macmillan, Automati sering vriend of vijand; Schlldt, De zon- neboot In de maand Januari* werden uitgeleend >59 romans, 288 romans in vreemde *a- len en 1221 studieboeken. In de Jeugdleeszaal werden 1829 boeken uitgeleend. (Totaal 8997). De tijdschriften- en krantenzaal werd bezocht door 473 mannen en 115 vrou wen. De jeugdleeszaal door 85 meisjes 38 jongens. (Totaal 711). Carnavalsavond K.A.V. Katholieke Arbeidersvrouwen hielden haar carnavalsfeest in het Ariënsgebouw te Vlissingen. Een zestigtal vrouwen, van wie velen ge kostumeerd, waren aanwezig. Op de tonen van grammofoonmuziek werd eerst voor een jury gedanst, waarna een vrolijke polonaise volgde. Door de leden werden offers in natura ge bracht voor een verloting voor een Lourdes-reis te nbate van een ziek kind. Na het démasqué gingen goed -evulde schalen met oliebollen rond. Ta een kort woord van dank voor de spontane medewerking sloot de voor zitster, mevrouw C. A. M. Kint-Pica- vet, deze geslaagde carnavalsavond. MIDDELBURG Gevonden voorwerpen. De commissaris van politie te Mid delburg maakt bekend dat in het tijdvak van 5 tot en met 12 februari 1958 onderstaande voorwerpen aan zijn bureau als gevonden zijn aange geven Verschillende portemonnees met en zonder inhoud, verschillende wanten en handschoenen, sleutels, kinderrin getje met rode steen, koperen band je, oranje sjaal, bril met donker montuur, muntbiljet, grijze das, gymnastiekschoen, rood glas van achterlicht, eind ritssluiting, twee bekers, aantal oranje wimpels, veel kleurige sjaal, bankbiljet, rubber bal, hond, twee zeemlappen, bruin lederen riem, washandje, gewicht van 5 kilogram, kentekenplaat met achterlicht, broche, verstelbare sleu tel, blauwe trainingsbroek, mapje met foto's. Over deze voorwerpen zijn inlichtingen te verkrijgen aan het bureau van politie te Middel burg. Nutsspaarbank Middelburg over januari 1958 Uit het maandoverzicht van ja nuari 1958 van de Nutsspaarbank te Middelburg blijkt, dat het tegoed aan het begin van het jaar 13.020.602,83 bedroeg. Ingelegd werd in dit tijd vak een bedrag van 868.505,24, ter wijl er 849.237,37 werd terugbe- januari bedroeg derhalve 13.039. taald. Het tegoed aan het eind van januari bedroeg derhalve 13.039.870,70. Het aantal rekenin gen daalde in die periode met 14 tot 13.951. Op het kantoor te Middelburg be droeg het tegoed aan het begin van deze maand ƒ10.976.135,58. Ingelegd werd een bedrag van 697.198.04 en terugbetaald 710.730,34. Het tegoed bij het eind van januari bedroeg dus ƒ10.962.603,28. Het aantal rekenin gen daalde met 6 tot 12.081. Op het bijkantoor te Oostburg be droeg het tegoed aan het begin van het jaar 2.033.055,40. Er werd in gelegd ƒ170.946,58 en terugbetaald 137.707,03. Het tegoed bij het einde der maand bedroeg ƒ2.066294,95. Het aantal rekeningen daalde met 6 tot 1836. Tijdens de zitdag in Oostkapelle werd ingelegd een bedrag van 15.821,85 en terugbetaald 4544,95. Er kwamen drie nieuwe rekeningen bij. Bij het agentschap Kruiningen bedroeg het tegoed aan het begin van het jaar 11.411,85. Er werd inge legd ƒ360,62 en terugbetaald ƒ800, hetgeen een daling van het tegoed tengevolge had tot 10.972,47. Het aantal rekeningen bleef gelijk. Het tegoed bij het schoolsparen steeg van 65.723,03 tot 66.910,89. Er werd ingelegd 3429,14 en terug betaald 2241,28. Het aantal reke ningen daalde van 1695 tot 1677. In Middelburg werden 22 en in Oost burg 3 babyboekjes afgegeven met een totale eerste bijstorting van 139,55. In omloop waren 1384 spaarbusjes, die een gespaard bedrag van ƒ717,49 opbrachten. BENOEMING De commies-titulair van 's rijksbe lastingen J. Riemens, werkzaam ter inspectie der belastingen te Middel burg, is met terugwerkende kracht per 1 juli 1957 benoemd tot commies van 's Rijksbelastingen met behoud van standplaats. WESTKAPELLE Z.L.M. vergaderde De afdeling Westkapelle van de Z.L.M. hield haar jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer P. K. v. Rooijen. Deze vergadering werd gehouden in het café „Kasteel van Batavia". Uit het jaarverslag bleek, dat de afdeling thans 90 leden telt. Herkozen werden als bestuurs lid de heren P. Minderhoud en K. Minderhoud. Over het onderwerp Ruimer vruchtwisseling en groter oogstze- kerheid door doelmatige bekalking" sprak de heer Den Muden van de stichting Nederlands Landbouw Kalkbureau. Het was een zeer inte ressante causerie, die verduidelijkt werd met een film. Vele vragen wer den door spreker beantwoord. RITTHEM en de Filmavond De Chr. Vrouwenvereniging te Ritthem hield in de consistorie der Ned. herv. kerk een filmavond voor haar leden. Men had hiertoe de heer R. Hollaar uit Vlissingen uitgeno digd, die door hem zelf vervaardigde films vertoonde. Zo werd eerst een fraaie film van Walcheren vertoond; vervolgens een „rondrit" door Rot terdam en een film over het bezoek van St.-NIcola.as aan de chr. school te Ritthem met zeer geslaagde opna men, waarbij treffende reacties van kinderen in hun ontmoeting met de sint zijn opgenomen. Na de pauze genoot men van de zeer fraai opgenomen film van Pa rijs. Films over Madurodam en Mi niatuur Walcheren volgden. De heer Hollaar zorgde voor een passen de muzikale omlijsting. Mevr. Van 't Hof sprak een. dankwoord. Ds. M. Groenen berg te Amster dam schreef in de Waagschaal van 1 februari onder de titel „Twee Groningse dominees": De deining, die ds. Krop ver oorzaakte, is bekend. Hij heeft gepreekt over het dansen en is daarop prompt ongeslagen als Ie raar aan de christelijke h.b.s. Dat is een gemengde school: her vormd en gereformeerd. En een dominee, die positief staat tegen over he dansen, is blijkbaar on aanvaardbaar. In het hervormd weekblad „De Gereformeerde Kerk" komt de hoofdredacteur ds. H. G. Groene- woud, tot voor kort zelf predi kant in Groningen (hij kan het dus weten!) vertellen, dat het al lang niet boterde tussen het be stuur en ds. Krop. De preek over het dansen was om zo te-*zeggen de druppel die de emmer deed overlopen. Als je dominee in Amsterdam bent, kun je ie in de eerste plaats niet voorstellen dat deze preek Voortzetting samenwerking Geref. Kerken in Indonesië en Nederland. Het is de bedoeling, dat de sa menwerking tussen de Kerken in Indonesië en in Nederland, voor zover dit van de Nederlandse ker ken afhangt zo lang mogelijk zal worden voortgezet, zij het dan wellicht in gewijzigde vorm. Dit is volgens een communi qué van de raad van samenwer king, waarin alle zendingsinstan ties van deGereformeerde Kerken samenwerken, na'ar aanleiding van gerezen misverstanden na drukkelijk uitgesproken over een vergadering van de raad. Aantal legerpredikanten bedraagt 89 Het aantal reserve-legerpredi- kanten bedraagt momenteel 89. Van hen behoren er 48 tot de Ned. Herv. Kerk, 32 tot de Ge ref. Kerken, 4 tot de Geref. Ker ken onderhoudende artikel 31 k.o., 2 tot de Chr. Geref. Kerken en tot de Evang. Lutherse Kerk, de Re monstrantse Broederschap en de Unie van Baptlstengemeenten elk 1. Van de 89 reserve-legerpre- dikanten zijn er drie in het bui tenland werkzaam, nJ. in Duits land, Frankrijk en Suriname elk 1. Zij,behoren alle drie tot de Ned. Herv. Kerk. een druppel wès. Er wordt in Amsterdam aan alle kanten ge danst: hervormden dansen, gere formeerden dansen. Het wordt soms niet hardop gezegd, maar het is wel zo. Ze hebben zelfs eigen clubs, waarin dat gebeurt. Zo zal het in Amsterdam niet alleen zijn. Misschien ook wel in Groningen. Alleen: je mag het niet voluit zeggen. Je steekt je kop in het zand en zingt: 'k kan niet dansen 'k wil niet dan sen, hervormden, gereformeer den dansen niet. Maar ze dan sen! Pas hadden we een kleinè verga dering van Amsterdamse domi nees, waar een confessioneel pre dikant zei: we hebben echt dans clubs nodig, waar we onze jonge lui heen verwijzen kunnen! Nu heeft ds. Krop deze dingen hardop gezegd. En nog wel op een preekstoel. En toen liep de emmer over, zegt ds. Groene- woud. Ik meen: dit was geen druppel. Ds. Groenewoud verzet tegen een artikel van ds. L. H. Ruitenberg in „Hervormd Neder land" die, over deze zaak schrij vend, gezegd heeft, dat hier tucht wordt uitgeoefend door gerefor meerden over een hervormd pre dikant. Ds. Ruitenberg meende, dat op deze wijze de samenwerking tus sen hervormden en gereformeer den onmogelijk zou zijn. Ds. Groenewoud doet nu iets, wat niet juist is. Hij zegt: Kijk, hier heb je de doorbraak! Het gaat te gen de christelijke organisatie! Dat is een ongeoorloofde conclu sie. En een mijn inziens ongeoor loofde handeling. Het woord „doorbraak" is voor velen in de kerk de „rode" lap voor de stier. Je zwaait, als je hartstochten wilt ontketenen, met deze lap en alle stieren komen in beweging. In Lourdes veertigduizend bedevaartgangers Alle hotels in Lourdes, in de Franse Pyreneeën, zijn thans be zet door een veertigduizend bede vaartgangers, die een gedeelte van het eeuwfeest van de „ver schijningen van Maria aan Ber- nadette Boubirous" meemaken. Men verwacht in de loop van het jaar een zes miljoen bezoekers- Hel middelpunt van de feestvie ring Is de grot in de rots aan de oever van de Gave, waar de veer tienjarige Bernadette, een onge letterd herderinnetje, tot achttien maal toe tussen tien februari en 17 juli 1858 visioenen van de maagd Maria zag, die aandrong op boetedoening en geloofsbele ving en het rozenkransgebed door bad. Sedertdien is Lourdes voor de rooms-katholieken een van de meest bezochte bedevaartplaatsen ter wereld geworden waar vooral ook zieken naar toe gaan om ffeestelijke kracht en misschien ichamelijke genezing te vinden. Duizenden zeggen in de grotba- den of bij de plechtige zegening der zieken, die geregeld plaats vindt, genezen te zijn. Een vijf tigtal gevallen van genezing is van rooms-katholieke zijde, na des kundig onderzoek als wonderbaar lijk aangemerkt. Men is nog bezig aan de aanleg van een nieuwe weg naar de grot, waarboven de rozenkranskerk staat, die de ge hele omgeving beheerst, en aan de bouw van een ondergrondse kerk, onder de bestaande Esplanade, die de vierde Basiliek van Lourdes wordt en die op 25 maart geo pend moet worden. De eeuwfeestviering begon dinsdag 11 februari met ker kelijke diensten en processies. Er zullen een duizendtal spe ciale treinen met accommoda tie voor zieken dit jaar naar Lourdes gaan. Onder auspiciën van de Gereformeerde Kerken in Groningen is de stichting Nebo- flat in het leven ge roepen, die 'een grote woonflat voor bejaar den zal bouwen en ex ploiteren. De flat krijgt acht verdiepin- De opzet is een ge bouw te stichten met alle mogelijke com fort, dat te zijner tijd tot een van de mo dernste gebouwen voor bejaarden tn het noorden des lands ge rekend zal voorden. Het tehuis zal be stemd zijn voor bewo ners van alle gezind ten, echter, aldus de stichting, „met be houd van het positief Protestants Christe lijk karakter van het tehuis". Er zal plaats zijn voor 109 perso nen. Het bestuur stelt zich voor, om ongeveer de helft van het beno digde bedrag, dat op f 1.800.000 wordt ge schat, van ec. aantal van de toekomstige bewoners te lenen te gen een behoorlijke rentevergoeding. Aan voorzieningen zal dit flatgebouw on der meer hebben: een centrale ontvangst hal, met onder andere telefooncel, adminis tratiekantoor, lift, kapsalon en een win kel, voorts een grote recreatiezaal, zieken zaal met bijbehoren de ruimten biblio theek, leeszaal, lo geerkamers voor gas ten en conversatieza len. Het bureau stads uitbreiding en volks huisvesting te Gro ningen heeft de bouw- plannen in principe reeds goedgekeurd. Waarschijnlijk zal nog deze zomer met de bouw begonnen worden. ZOUTELANDE Jaarfeest hervormde vrouwengroep Woensdagavond hield de hervorm de vrouwenver. „Stille Kracht" onder leiding van haar presidente mevrouw N. Wagener-Quispel haar 24e jaar vergadering. De vereniging telt 27 leden en heeft 107,45 in kas. Er werden in het afgelopen jaar door de leden 61 stuks goederen gemaakt, die op deze avond werden verkocht. De ver jaardagbusjes brachten 247,31 op. Deze gelden worden besteed voor kerkelijke doeleinden. Er werd een vlot programma afge werkt van zang, toneel en voor dracht. Het gebodene werd door de talrijke aanwezigen zeer gewaar deerd. (Advertentie/ NIEUW- EN ST.-JOOSLAND Uitvoering „De Jonge Zangers" Het kinderkoor „De Jonge Zan gers" te Nieuw- en St.-Joosland gaf zijn jaarlijkse uitvoering in zaal Pluijmers. Nadat de voorzitster, me vrouw Jeras-Janse, de aanwezigen in de overvolle zaal had welkom gehe ten, verzocht zij samen te zingen van Gezang 291 vers 1 en 9, waarna zij voorging in gebed. Daarna gaf zij de leiding over aan de dirigente, me vrouw Francke-Davidse. Deze zong eerst met de kleine klas een tiental liedjes en daarna met het jeugdkoor een 15-tal nummers. De kleine klas gaf vervolgens het spelletje „De Sneeuwman" ten beste, wat zeer in de smaak viel. Na de pauze kwam het jeugdkoor weer voor het voet licht met de operette „Repelsteeltje", waarbij fraaie kostuumpjes te be wonderen waren. Het geheel werd: vlot afgewerkt, waarna een lid van het bestuur, mevr. Walraven-Keur, mevrouw Franeke onder aanbieding van bloemen en een enveloppe met inhoud en de heer Hekhuis, die de pianobegeleiding voor zijn rekening nam en eveneens een enveloppe met inhoud kreeg aangeboden, bedankte. Ook mevrouw Minderhoud mocht bloemen in ontvangst nemen voor de vele uurtjes, die zij aan de repetities had opgeofferd. Na het zingen van de Avondzang, keerden allen voldaan huiswaarts. Vergadering N.C.V.B. De N.C.V3., afdeling Nieuw- en Sint-Joosland, kwam in vergadering bijeen onder leiding van haar vice- presidente, mevr. Davidse. Voor de Simavi-film „Vergeten mensen op Nieuw-Guinea" was grote belangstel ling. Na afloop werd voor het be langrijke werk dat Simavi verricht een collecte gehouden. De volgende vergadering zal gehouden worden op 25 maart a.s. FEÜLLETON HILLARY WAYNE „Neen, dat moet je natuurlijk niet, Lorraine. Wacht tot je er weer hele maal bovenop bent en dan kunnen we eens praten over banen voor je, met misschien wat vakantie vooraf. Dit is Je tehuis", verzekerde hij andermaal. „Beste jongen, het is jouw tehuis en ik bederf het voor je", antwoordde ze kalm. „Doordat ik hier ben, kijken de buren Janie schuin aan en willen de kinderen op de kleuterschool, die het gepraat van hun ouders hobben gehoord, niet met Richard spelen. Bo vendien slaap ik in zijn bed en wordt hij kribbig en stuurs door het kampe ren in zijn oude ledikantje op jullie kamer, die ook al niet te groot is... Je ziet dus wel, dat ik weg moet, lie ve Johnny. Ik weet nog wel niet waarheen, maar wat doet het ertoe?" Ze had het vriendelijk, met een rustl£ gezicht, maar met neergesla gen blik gezegd en de twee anderen zagen haar hulpeloos aan toen ze op beslister toont voortging: „Jullie zijn allebei erg goed voor me geweest en als ik zeg hoe 't me spijt, dat Ik jullie al die narigheid heb bezorgd, is dat eigenlijk veel te zwak uitgedrukt. Ik weet nog steeds niet waarom het zo moest gaan en daarom moet ik weg om met mezelf tot klaarheid te komen. Probeer dus alsjeblieft niet me tegen te houden" ging ze met een glimlach tegen de bedrukt kijkende Janet voort, ,,'t Zal heus met mij wel loslopen, zodra ik weet waar ik aan toe ben". Hier werd het haar bijna te machtig, zodat ze eerst na enige aarzeling er aan toe voegde: „Ik wil morgen vertrekken" Waarna ze snel de kamer verliet, op dat die plotseling opkomende tranen haar niet zouden verraden. Janet wilde haar achterna, maar John hield zijn vrouw terug. „Alles goed en wel, maar ze zal ner gens onderdak, laat staan een betrek king vinden. Over een week hebben we al Kerstmis". „Ze vindt heus wel iets, Janie. O, niet op onderwijsgebied, maar er zijn andere mogelijkheden. We moeten haar nu laten gaan", zei hij kalm. „Ze is bijna aan 't eind van haar krachten. Janet staarde haar man ongelovig aan. „O, je vergist je, Johnny! Dat kan niet waar zijn, ze is zo kalm". Hij ging er niet verder op door, maar kuste haar slechts even op de glanzend bruine haren. Nooit zou hij 't zichzelf kunnen uitleggen waarom juist één van Janet's weinige gebre ken 't niet verder kunnen zien dan haar keurig neusje lang was - haar in zjjn ogen zo aantrekkelijk maakte. Lorraine pakte het allernodigste in haar kleinste koffertje en stopte haarweinig meer betekenende cheque boek benevens 't gelukkig wat kostbaarder spaarbankboekje Tn haar handtasje. Toen legde ze de eenvou dige warme kleren, die ze de volgende dag wilde aantrekken gereed en ging Wat zou die arme Richard blij zijn, dat hij weer in zijn mooie ledikantje kon slapen! Maar waar zou zij de vol gende nacht op dit uur te bed liggen? Óch, ze kon gaan waarheen ze wilde, wandelen door mooie buitenlanen en inderdaad liep ze nu in zo'ri laan. met grote heggen aan weerskanten, af en toe onderbroken met mooie doorkijk jes op korenvelden en op de zee. Overal zag ze rozen, één heel mooie knop was nu van het zachtste, diepste rose. Die knop ging open terwijl ze. er naar keek en plotseling krulde een van de rozenblaadjes ineen tot een vinger, die „Neen Neen!" Ze stond in haar nachtgewaad op het portaal voor ze besefte, dat het deze keer slechts een droom was John. die zonder zijn schoen aan au veel erger hinkte, kwam vlug aange lopen en bracht haar weer naar bed „Ik geloof, dat je heel verstandig doet met weg te gaan", zei hij, zich omdraaiend, „en ik zal niet proberen IN DOKTERS WACHTKAMER Ben ik aan de beurt Nee, gaat u maar gerust voor] (Zó boeiend is nu PANORAMA li je tegen te houden. Pas alleen goed op jezelf. En hoor nog eens, Lorraine ik geloof dat je verstandig zult doen met de oude Cookson op de hoogte le brengen en hem tijdig je nieuwe adres te melden. Er moeten nog stukken worden getekend en je zult nog vrij wat keren je naam moeten zetten, voor je van je lieve schoonfamilie af bent". „Goed, John, al is het nogal onge woon om wel schoonfamilie, maar geen man te hebben, nietwaar? Mor gen zal Ik naar meneer Cookson toe gaan", beloofde ze gehoorzaam. „Ik moet toch in ieder geval naar de stda, want ik wil voor Ik verdwijn me vrouw Bunce nog goedendag zeggen" Broer en zus bleven elkaar een ogenblik aanstaren. Beiden dachten aan hun gemeenschappelijk verleden en aan de nu zo dringende noodzake lijkheid ieder zijns weegs te gaan Hij. John, had zijn weg en zijn le- vehskameraad al gekozen,maar zij. die nog kort tevoren dacht, zijn voor beeld te hebben gevolgd, stond nu weer op het oude kruispunt en werd andermaal voor een beslissing ge steld. „Eén ding is zeker", zei hij nog naar de deur gaande, „je hebt altijd moed getoond. Ik herinner me nog hoe je om mij te helpen op boer Black aanvloog". „Toen we paddestoelen plukten! ia. Johnnv Goedennacht". besloot ze terwijl hi1 zijn kamer weer opzocht Och, ze was niet bepaald sentimen teel, maar dit leek haar niet het ge- f Advertentie I idi Oude Vat .JoiM'vcr f 7.4 0 per liter P 'raagt I ïr slijter i'ollon YV. ItoliriMlnm «lii- «laii .«•ril «-li iiiiil)-)' ttK-i. I x ri-ai-lL schikte ogenblik om herinneringen aan die prettige, veilige kinderjaren op te roepen. Ja. ze had altijd klaar gestaan, het tegen ieder voor John op te nemen, ook al was hij veel ou der dan zij. Zou ze soms in haar vriendschap voor Don dat element van hulpverlening harerzijds hebben gemist En was dat element tenslot te, In de grond der zaak, de voor naamste reden geweest voor haar huwelijk met Harold, die zeker tn veel opzichten haai steun nodig zou hebben gehad? „Och. ik heb me al te veel In ge voelens en problemen verdiept", zei ze bij zichzelf, terwijl ze probeerde weer in te slapen. „Ik moet nu aan 't werk gaan en hoe harder hoe be ter". (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 9