Tunesische regering wijst Frans protest tegen blokkade af De zondag als recreatiedag KLANKBORD WEER VELE REPATRIANTEN PER TREIN AANGEKOMEN ZATERDAG 15 FEBRUARI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. 3 Gewapend conflict niet uitgesloten Het Wereldgebeuren Ook Frankrijk dient klacht bij Veiligheidsraad in De Tunesische regering heeft in een nota het Franse protest tegen de blokkade van de 15.000 man Franse troepen op Tjine- sisch grondgebied, verworpen. Deze nota werd vrijdag door de Tunesische minister van buitenlandse zaken. Mohamed Mokkadem, overhandigd aan de Franse zaakgelastigde in Tunis, Jean Benard, tijdens een on derhoud van vijf minuten. De Franse voorwaarden worden door de Tunesische rege ring onaanvaardbaar geacht. De tegenstelling tussen Frankrijk en Tunesië, ontstaan door het bombardement an het Tunesische grensplaatsje, Sakiet Si- di Yoessef, is aldus op het diplomatieke vlak getrokken, hoe wel een gewapend conflict niet geheel kan worden uitgesloten. De Franse regering heeft besloten om ook bij de Veilig heidsraad een klacht tegen Tunesië in te dienen wegens her haalde schendingen van de grens (van Algerije) en de steun, die Tunesië aan de Algerijnse opstandelingen heeft gegeven. De Franse minister van buiten landse zaken. Christian Pineau, stel de vrijdag de commissie van buiten landse aangelegenheden van de na tionale vergadering in kennis van het besluit om bij de Veiligheidsraad een klacht tegen Tunesië in te die nen. Hij zeide opnieuw dat Frankrijk bereid is om onderhandelingen met Tunesië te voeren, maar alleen ,,in een klimaat, vrij van druk zoals de blokkade der Franse garnizoenen". Hij herhaalde dat zijn regering alle maatregelen heeft getroffen om in cidenten te voorkomen, maar vast besloten is de geïsoleerde troepen te bevoorraden. In zijn redevoering tot de com missie van buitenlandse zaken ver klaarde Pineau voorts dat Frankrijk Tunesië maandag in de Veiligheids raad aan de kaak zal stellen wegens de herhaalde grensschendingen. Gunstiger vooruitzichten voor olievoorziening. De vooruitzichten voor een snelle toeneming van de voorziening met olie, verkregen uit Europa's eigen olievelden, zijn gunstig. Dit is de voornaamste conclusie van een nieuw rapport dat door de oliecom- missie van de O.E.E.S. is samenge steld. Het rapport is getiteld: „De opsporing en de winning van aard olie en aardgas in het O.E.E.S.-ge- bled. Eind 1956 werd door de koolwater stofbronnen in Europa (olie en gas) nog in vrij bescheiden mate (onge veer 12 procent) bijgedragen tot de voorziening in de totale behoefte. De produktie van ruwe olie is snel ge stegen en wel van 3.8 miljoon ton in 1950 tot 7.9 miljoen ton in 1954 en 10.5 miljoen ton per jaar op het einde van 1956. De produktie van aardgas bedroeg toen 6 miljard kubieke meter per jaar. Rekening houdend met het hui dige stijgingstempo zou de produk tie in 1959 14.5 miljoen ton moeten bedragen. Sinas 1927 is West-Europa afhan kelijk van het buitenland voor de voorziening van zijn groeiende be hoefte aan energie en is het gedwon gen steeds grotere hoevelheden olie on kolen in te voeren. Met uitzondering van het grootste deel van Scandinavië bestaat de on dergrond van de Europese bodem voor het merendeel uit sedimentaire bekkens. Gebieden, waar de vooruit zichten gunstig worden genoemd, maken 37,6 procent uit van het tota le gebied van de O.E.E.S.-landen, met inbegrip van Spanje en Joego slavië. Sinds de oorlog zijn uitgestrekte aardolie- en aardgasvoorkomens ont dekt in Duitsland, Frankrijk. Italië. Nederland en Oostenrijk. Het is waarschijnlijk, dat in de toekomst nog andere soortgelijke velden ont dekt zullen worden. WAT TE ZEGGEN. De Engelse schrijver J. B. Priestley: „Een klas siek werk is een boek, dat door ieder bewonderd naar door niemand gele zen wordt," C. L. Sulzberger van The New-York Times: „Er zijn twee soorten diplomaten: beroepsdiplo maten en mensen van buiten het vak. Bij het kiezen van eerstgenoem- den geeft weerstandsvermogen van hersens en lever de doorslag. Bij laatstgenoemden is een beslissende factor: de bankrekening -en ook hoeveel zij voor de ambtsuitoefening daarvoor kunnen vrijmaken". GEEN STAP. De Londcnse dagbla den publiceerden gisteren met nau welijks verholen spot.een foto, die na de huwelijksplechtigheid vun dc Ita liaanse industrieel Carlo Capelli en zijn bruid, Jolanda Rodezno. dochter van de ambassadeur van Honduras te Londen, genomen werd. Het jonge echtpaar had de verkeerde plaats ge kozen voor hun kus-voor-de-fotogra- fen. Capelli en zijn jonge vrouw wer den namelijk gefotografeerd, terwijl zij elkaar kusten onder een op schrift, dat daar was opgehangen door arbeiders, die werken aan de restauratie van de kerk waar huwelijksplechtigheid geschiedde. Het luidde: „Waarschuwing. Het is gevaarlijk om nog een stap ver der te gaan". De commissieleden kwamen in beroering toen Pineau zeide, dat geen enkele minister in.- Parijs, premier Gaillard inbegrepen, van tevoren wist van het bombarde ment van Sakiet. Volgens Pineau had Gaillard de opperbevelhebber in Algiers, generaal. Raoul Salan gemachtigd om vergeldingsmaatregelen w te treffen ingeval Franse troepen vanuit rcbcllenbases in Tunesië zouden worden aangevallen. Maar elk geval moet tevoren door het leger aan de regering in Parijs worden voorgelegd, zei de Pineau. Het kabinet besloot echter zich achter het bombardement te stel len, omdat het voelde „moreel verantwoordelijk" ervoor te zijn. De Franse minister van defensie, Jacques Chaban Delmas heeft een persconferentie gehouden, waarin hij verklaarde, dat ook het Tunesische leger zijn toevlucht tot geweld zou hebben genomen. „Men kan zich afvragen of dit niet is wat de Tunesische regering wenst", voegde hij eraan toe. „wij nemen echter alle voorzorgen in acht om elke kans op een incident te ver mijden." „Om humanitaire redenen wensen wij geen geweld te gebrui ken", zeide de minister. Over het feit dat de 15.000 man Franse troepen in Tunesië in hun kazernes sinds zondag zijn geïso leerd en hun bevoorrading praktisch onmogelijk is gemaakt, zeide Cha banDelmas, dat al het noodzake lijke wordt gedaan voor de provian dering van deze troepen. „Indien er incidenten zouden ge beuren, hetgeen wij niet hopen, dan zal de Tunesische regering alle ver antwoordelijkheid daarvoor dragen", voegde hij eraan toe. De Veiligheidsraad zal dinsdag bij eenkomen om de Tunesische klacht tegen de Franse aanval op Sakiet-Si- di-Youssef te bespreken, zo is uit ge woonlijk goedingelichte V.N.-kringen vernomen. Voorlopig einddoel was Budel. Nog geen 24 uur, nadat de gezag- lerde van het Italiaanse schip „Tos- caua'", kapitein Giaeonio Casareto, in de haven van Venetië tientallen van hen ten afscheid de hand had ge drukt, zijn de 519 repatrianten, die uit Soerabaja gisteren waren aange komen, per trein in Nederland ge arriveerd. Om ongeveer twee uur vrijdagmid dag «passeerde de uit veertien wagons bestaande en ruim 400 meter lange extra trein de Nederlandse grens bij Roermond, waarna de laatste kilome ters van de lange reis van Java voor velen van hen de eerste op Ne derlands grondgebied met als voorlopig einddoel de legerplaats Bu del, begonnen. De gevoelens, waarmede deze nieu we groep Indische-Nederlanders de Nederlandse grens over gingen, liepen zo mogelijk nog meer uiteen dan bij eerdere transporten het geval is ge weest. Gelaten ondergingen de ruim 200 ouden van d^jen, losgerukt uit hun vertrouwde omgeving, van hun tehuizen in Semarang en Soerabaja, de plotselinge overgang, die hun le vensavond zo wreed heeft gestoord. Waar mogelijk ondergebracht in de drie slaapwagons, in de eerste plaats bestemd voor de gebrekkigen onder hen, ontbrak hun de lust en de kracht om met belangstelling hun nieuwe vaderland te begroeten. Zoals zij ook gelaten de lange zee reis hadden ondergaan, ondergingen zij deze treinreis. Zorgzame helpsters van het Rode Kruis-team uit Haarlem hielpen hen de schommelende trein door te lopen naar de restauratie-wa gons, waar in een verbazingwekkend Eervol ontslag prof. Milatz bij Reactorcentrum. Het bestuur van de Stichting Reac tor Centrum Nederland heeft het dienstverband van de directeur van deze stichting prof. dr. J. M. W. Mi latz. niet verlengd en hem dienover eenkomstig eervol ontslag verleend onder dankbetuiging' voor de aan de stichting bewezen diensten. Het cu ratorium van de stichting heeft dit besluit in zijn vergadering van 13 februari goedgekeurd. Esso tankvaart neemt 2 schepen uit de vaart. Door de Esso Tankvaart Maatschap pij N.V., de met dc tankvaart belas te dochteronderneming' van Esso Ne derland N.V., is bekend gemaakt, dat zij twee van haav schepen tijdelijk voor een periode van omstreeks een half jaar uit de vaart heeft genomen. Het korps officieren van beide sche pen blijft, voor zover zij niet zelf anders besluiten, in dienst van de Esso Tankvaart Maatchappij. Spijk geïsoleerd door hoge waterstand van de Rijn. Wegens de hoge waterstand van de Rijn is gisteren de nieuwe weg EItenSpijk in het belang van zijn instandhouding voor alle verkeer ge sloten. De weg EltenLobith, die op één pUnt onder water slaat, is al voor alle verkeer gesloten. Het dorp Spijk is nu geheel geïsoleerd, tefwijl Lo bith nog slechts via Babberich is te bereiken voor verkeer van beperkte omvang. De weg EltenSpijk is van groot belang voor het vervoer van stenen van de steenfabrieken te Spijk. tempo goedbereide maaltijden wer den opgediend, of zagen er op toe dat zij in hun coupé wat konden eten, als zelfs de korte wandeling door de trein hen te veel moeite kostte. Maar het liefst lagen deze ge brekkige oudjes er zijn zeven blinden onder hen op hun bed in de coupé's, waar een oude wek ker op een tafeltje of een ander dierbaar bezit het enige in hun omgeving was, dat hen aan het zo wreed onderbroken bestaan in hun geboorteland herinnerde. Binnenkort wettelijke regeling landbouwonderwijs. Commissie-Geuze bood haar rapport aan. De 7,gn. commissie-Geuze, die eeu studie heeft gemaakt van een wet telijke regeling van het middel baar en lager landbouwonderwijs, heeft haar rapport in de vorm van een voorontwerp van wet aan de minister van lanbouw, visserij en voedselvoorziening aangeboden. Dr. Vondeling heeft de commis sie bij deze gelegenheid zijn dank betuigd voor de vervulling van haar moeilijke taak, waarbij omvangrijke en belangrijke arbeid is verricht. De minister heeft tevens de verwach ting uitgesproken, dat het land bouwonderwijs nu binnenkort wette lijk zal kunnen worden geregeld, waartoe de verdere voorbereiding met kracht ter hand zal worden genomen. 0 Een Griekse zilveren munt met een aibeelding van het gezicht van Apollo en daterend van omstreeks 400 jaar voor Christus, is te Londen voor 3200 pd. st. (ongeveer 32.000 gulden) verkocht. Men zegt dat dit de hoogste prijs is die ooit voor een munt is betaald. Onder het motto „op mars naar Ve nus" zullen de Larense kutistenaars dit jaar carnaval vieren. De zalen van het bekende kunstenaarscentrum Hamdorff worden thans in de passen de ruimtevaartstemming gebracht. Rechts: een schilderij dat een beeld geeft van de indruk die men vanuit een ruimteschip krijgt van ruimte vaarders, die de oppervlakte van Mars inspecteren. Links: de ballon van Jules Verne's Fogg en het, beeld van de aarde, zoals hij dat vanuit zijn ballen gehad zou hbbben. Een beeld uit Tunesie: op de H weg tussen de steden Tunis en Bizerte zijn barricades opge- IT richt, bestaande uit inderhaast II bij elkaar gereden landbouiv- werktuigenom alle verkeer van Franse legereenheden te stremmen. Gewapende burgers hebben zich ter versterking bij deze versperringen opgesteld. Schilderij van Italiaanse meester ontdekt? De Larense antiquair Ferenc Bén, Hongaar van origine, meent een Correggio in zijn bezit te hebben. Het doek werd hem in de herfst van verleden jaar door een dame te koop aangeboden. Deze had het geërfd van een kunstverzamelaar, bij wie zij als huishoudster iu betrekking was geweest. Het schilderij was zeer vuil en de voorstelling was bijna niet te herkennen. Nadat de koop was gesloten liet de heer Ban het doek schoonmaken. Men kwam toen tot de verrassende ontdekking dat zich onder het vuil een voorstelling van „Abrahams of fer" bevond, die. nu te voorschijn gekomen, door compositie en kleu ren sterk het vermoeden doet rijzen dat ze het werk kan zijn van de Italiaanse schilder Correggio. Deze mening wordt door verscheidene kunstkenners onderschreven. Zou 't inderdaad een doek van Correggio zijn dan dateert het uit de jaren 1494—1534. Naam van Junkers moest behouden blijven De vliegtuigfirma's Messerschmitt en Heinkel hebben de oude concur rent, Junkers, uit handen van de Westduitse bondsrepubliek opgekocht. De firma heet „Junkers-Messer- schmitt-Heinkel Union. STEMMEN UIT DE KERKEN De kerken hebben hier een positieve taak Vorig jaar is de Prov. Kerkver gadering van Zeeland in een tweetal samenkomsten bezig ge weest met de vragen van de re creatie. Daarbij kreeg zij na tuurlijk ook te maken met de zondag, die als vrije dag door vele recreatie-zoekenden ge bruikt wordt om er op uit te trekken. Toen de Prov. Kerkvergadering er over sprak, was het mede aan de hand van een rapport van ds. S. P. de Roos te 's Hoer Hendrikskinderen: „Kerk en Recreatie". Dit rapport is nadien als een artikel verschenen in het tijdschrift „Kerk en Theologie". „Recreatie" schrijft ds. De Roos betekent letterlijk „herschepping". In het dagelijks spraakgebruik wordt de term recreatie gebezigd om daar mee aan te duiden, dat allerlei ont spanning en vermaak mede ten doel beeft onze krachten weer te hernieu wen. We moeten eens even weer op adem komen. Dit woord „recreatie heeft echter ook een diepere bete kenis, namelijk het herstel van heel het leven door Gods genade en door Zijn ontferming, die in Christus alle dingen die door de zonde ontluisterd en geschonden zijn, herschept. Daar om passen zondag en recreatie zo goed bij elkaar, want de zondag is de dag van de herschepping bij uitne mendheid. Deze dag herinnert er ons altijd weer aan dat God in Christus alle dingen nieuw gaat malt en. Op de zondag mogen wij rusten om geeste lijk weer op adem te komen. Iedere zondag is een heenwijzing naar de uiteindelijke herschepping. Nu zien we echter in de tegenwoordi ge samenleving „een devaluatie van de ontspanning en de recreatie". Het vermaak dat gezocht wordt heeft dik wijls met echte recreatie niets meer te maken. POSITIEVE TAAK Eén van de vragen, waarmee de Prov. Kerkvergadering zich even eens heeft beziggehouden is deze geweest: of de kerk een positieve taak heeft voor de recreatie-zoe kenden: of zU een meerdere taak heeft dan z\j biedt, de „recreatie" die de verkondiging an het Evan gelie ons kan schenken. Ds. De Koos beantwoordt deze vraag be vestigend. Volgens hein lieeft de kerk te v eel de zondag gevuld niet allerlei verboden. De kerk moet aan de schare die recreatie zoekt, leren hoe zjj zich op de rechte wij ze ontspannen kan. In dezen kun nen de kelners en de bordenwasser medewerkers zjjn van de predikant op het gebied van de recreatie. Juist op het gebied van de recre atie liggen kansen voor de kerk, die zjj niet ongebruikt mag laten liggen. In de nummers van 31 januari en 7 februari van het „Gereformeerd Weekblad" gaat prof. dr. G. Brillen- burg Wurth nader In op het sugges tieve artikel van ds. De Roos. Hij loept op tut waakzaamheid om, „voor zover wij daartoe bij machte zijn, dat kostbare goed van de zondag met zondagsrust, veilig te stellen". Doch hij is er toch een beetje verlegen mee. „Een wettisch christendom komt uit het penibele vraagstuk van de zondag in onze moderne samenle ving nooit uit; bet zal alleen kunnen pogen krampachtig zich tegen de loop der dingen ook op dit gebied te ver zetten en toch telkens, of het wil of niet. tot allerlei nare compromissen gedwongen worden". De zondag is niet een dag van de wet, maar van het Evangelie: „niet van het dwin gende gebod, maar van de rijke ge nade; niet van «Ie drukkende last. maar van het blijde feest". Dit wil w-eer niet zeggen dat wij dan maar kunnen leven „naar de wensen en de aspiraties van ons natuurlijk mense- lgk hart". VERZUIM En eveneens is prof. Brillenburg Wurth wat verlegen met die re- Vervolg op pag. 5) Koningsverbond Veertien februari zal dus in de toekomst de nationale feestdag van „De Arabische Statenbond" i zijn. Daartoe hebben de twee 23- jarige koningen Feisal van Irak en Hoessein van Jordanië gisteren offi- cieol besloten, tegelijk met het ver richten van een historische daad: de ondertekening-in-principe van een unie tussen hun beide landen. Het overleg dat daaraaij voorafging heeft drie dagen en een nacht geduurd: dinsdag, woensdag en donderdag i jongstleden en bovendien nog de nacht van donderdag op vrijdag- In de met blauw fluweel gedrapeerde troonzaal van Hoesseins paleis te Amman hielden de koningen en hun ministers die laatste nacht hun slot zitting. Eerst was er een banket en een uur pauze omstreeks midder nacht. waarin men gelegenheid kreeg om een bad te nemen en zich te scheren. Daarna lagen de befaamde laatste loodjes te wachten, die echter met voortvarendheid werden opge ruimd. En tenslotte waren er de plechtige handtekeningen, waaraan op toekomstige veertiende februari's zal worden teruggedacht... De omarming waarmee de twee koningen, beiden loten uit het Hasjemietische Huis, afscheid van elkaar namen kan beschouwd worden als een symbool van de nau we samenwerking die thans wordt nagestreefd. Ter ere van Feisal, die het hoofd van de nieuwe statenbond zal zijn, weerklonken 21 saluutscho ten. Koning Hoessein heeft zich erin geschikt, dat hij plaatsvervangend hoofd van de unie wordt. Zijn land heeft dan ook aanmerkelijk minder inwoners dan de andere partner in de bond (er zijn 1.500.000 Jordaniërs en 5.000.000 Irakezen). Bovendien kan men ervan uitgaan, dat de nieu we statenbond voornamelijk is inge steld om Jordanië te beschermen dooi- te voorkomen, dat dit land zich teveel bedreigd zou voelen door de Verenigde Arabische Republiek, die Egypte en Syrië onlangs hebben ge vormd. Zowel in Egypte als in Syrië zijn mannen aan het bewind, die een he kel aan de regering van Hoessein hebben. Nu het beleid van die twee landen wordt samengevoegd, zou het gevaar bestaan van een gezamenlijk op Jor danië uitgeoefende druk. die onweer staanbaar zou kunnen worden. De Palestijnse vluchtelingen, die een be langrijk deel van de Jordaanse be volking uitmaken, en die altijd be reid zijn om tegen de koning te age ren, zouden eventueel door Nassers Verenigde Arabische Republiek uit gespeeld kunnen worden. Nu echter dit „koningsverbond" tot standgekomen is, weten de Egypti sche president en de zijnen, dat zij bij een dreiging tegenover Jordanië ook Irak tegen zich in het harnas jagen. De invloed van de Palestijnse vluchtelingen op het regeringsbeleid van de statenbond Jordanië-Irak zal bovendien heel wat minder zijn, dan nu in Jordanië het geval is. Verwacht mag worden, dat deze unie zal bijdragen tot behoud van de stabiliteit in 't Midden- Oosten. Joranië zal indien de coördinatie van de financiële en economische po litiek verwezenlijkt wordt kunnen meeprofiteren van de belangrijke inkomsten, die Irak uit de oliewin ning ontvangt. En dat is wel nodig. Hoesseins land heeft immers zelf geen econo mische hulpbronnen van betekenis. Het is in dit opzicht steeds afhan kelijk geweest van de buitenwereld. Jarenlang heeft Engeland het de no dige hulp verleend. Toen Jordanië het vriendschapsverdrag met Enge land opzegde, beloofden omringende Arabische landen hun steun, maar Egypte en Syrië lieten, wat de beta ling betreft, verstek gaan Zorgen de koningen ervoor, dat de olie-inkomsten, ook al moe ten die nu over twee landen worden verdeeld, vooral aan de gro tendeels nog in armoede levende be volking ten goede komen, dan kan de nieuwe statenbond een belangrijke factor worden in het tegengaan van het communistische imperialisme, dat in deze jaren meer dan ooit op. het Midden-Oosten is gericht. Voor het westen, dat dit oliegebied als een van zijn belangrijkste energiebron nen beschouwt, kan zo'n ontwikke ling uit feodale toestanden naar wer kelijke democratie zeker ook gunstig zijn. Op de feestdag 14 februari van het volgende jaar zal men daarvan mis schien méér kunnen zeggen... KONING FEISAL ...hoofd van de bond...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3