PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DEMONSTRATIES te Padang voor Hoessein Spoedig proclamatie van tegenregering Schouwburgjubileum: 150 jaar actief toneelleven in Middelburg IRAK EN JORDANIË VORMEN ARABISCHE BONDSSTAAT 201e jaargang no. 39 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week: 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 15 febr. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. MinJm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p, regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad'' 25 cent «neer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234): Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat V, Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Vanavond loopt termijn van ultimatum af De revolutionaire raad op Midden-Sumatra. lieeft vrijdag zijn onafhankelijke koers bevestigd en verklaard bereid te zijn te vechten tegen elke poging van de huidige regering in Djakar ta om dit gebied aan zich te 'onderwerpen. Een formele pro clamatie van een nieuwe regering is vanavond te verwachten op het tijdstip dat het ultimatum van vijf dagen afloopt. Kolonel Hoessein weigert echter mede te delen wanneer pre cies deze proclamatie zal worden gedaan. Het besluit van de centrale regering van Djoeanda om de rebellerende kolonels Hoessein, Simbolon, Djambek en Loebis oneervol ontslag te verlenen, heeft tot gevolg gehad, dat de aanhang achter de revolutionaire leiders werd versterkt. Legereenheden van officieren tot manschappen gaven verklaringen uit waarin zij zich achter Hoessein scharen en zich ontslagen achten van de plicht de centrale regering te ge hoorzamen. Vrijdag hielden 15.000 jongeren een optocht door de straten van Padang naar het gouverneurshuis, terwijl pantserwagens patrouilleerden door de stad. Er werden banieren meegedragen en leuzen uitgeschreeuwd, zoals „er is geen plaats voor het Soekarno-regime" en „Winnen of verliezen, wy staan achter de revolutionaire raad." In een redevoering tot de enthou siaste menigte trok kolonel Hoes sein de epauletten van zijn uniform en wierp deze tussen de menigte met de woorden, dat de regering hem het recht ontzegd had deze te dragen. De menigte uitte haar af keuring en gaf de herkenningstekens van zijn rang terug. Hoessein be- vestigde ze opnieuw gan zijn uni form als ware hij „door het volk opnieuw aangesteld." Volgens een uitzending van de plaatselijke radio-omroep waren tienduizenden jongeren en studenten, die vrijdagmorgen een betoging had den gehouden, naar de woning van luitenant-kolonel Hoessein opgemar cheerd en hem een memorandum van vijf punten overhandigd. Uit Djakarta wordt gemeld, dat Sjaffroeddin Prawiranegara. vroegere gouverneur van de Indone sische Bank, aan de vooravond van het aflopen van het ultimatum- voor de radiostations van Padang er Boekittinggi een rede heeft gehou den. Razend In een winkelstraat loopt langs de trottoirs een rijwielpaadje van een meter breedte. Over dat paadje raast met maximum snelheid een dame op een bromfiets. Een kind dat op het trottoir staat, zet een voetje op het rijwielpad. De dame geeft een gil en het kind trekt het voetje terug. Er gebeurt geen onge luk... Maar wanneer het wel een on geluk was geworden dan zou de da me zich vrij van schuld hebben ge voeld. Zij mag immers langs de rand van het trottoir razen cn het kind mag geen voetje naast het trottoir zetten. Dat die rijwielpaadjcs aangelegd zijn voor bedaarde wielrijders en niet voor razende bromfietsen legt geen gewicht in de schaal. Dat het altijd onzinnig is met mo torvoertuigen langs trottoirranden te scheren, wordt niet eèns overwogen. Men eist rustig voor zichzelf het maximale gebruik van de weg op en andere weggebruikers moeten maar zien hoe zij zich uit de geva ren redden. Zolang weggebruikers over hun rechten denken als deze bromfietsen- de dame, zal het aantal verkeerson gelukken in Nederland groot blijven. De overheid doet thans pogingen om de voetgangers te bescher men. maar zij stuit daarbij op de onwil van het publiek. De maximum snelheid werd voor de be- houwde kommen bepaald op 50 km. Gedurende enkele weken hielden de gebruikers van motorvoertuigen zich vrij nauwgezet aan die voorschriften. Er was echter geen intensieve con trole en het gevolg daarvan is ge weest, dat duizenden bestuurders van motorvoertuigen zich thans niets meer van de snelheidsbeperking aan trekken. Ieder kan vrijwel dagelijks consta teren, dat er sneller dan toelaatbaar wordt gereden. Het beroep op het wegfatsoen heeft dus gefaald. Nu zal men moeten overgaan tot het uitde len van straffen. De overtre ders van de snelheidsbeperking krij gen niet langer een waarschuwing maar een bon. Dat kan blijkbaar niet anders in Nederland en daarom moet men de bestraffing van de snelheidsovertre ders van harte toejuichen. Snelheidsmaniakken zijn op dat ogenblik een groter gevaar op de wef> dan vóór de invoering van de snelheidsbeperking. Het publiek immers vertrouwt op de beperkte snelheid van de motor voertuigen en het stelt zich daarop in bij zijn bewegingen in het verkeer. Het mag niet worden blootgesteld aan de dodelijke activiteiten van lie den, die dit vertrouwen aan hun laars lappen! In deze rede verklaarde Sjaf froeddin: „Wij zijn ervan overtuigd dat het gehele volk op Java slechts het moment afwacht om tegen 't huidige despotisme, dat het is opgedrongen door middelen die Soekarno van de Japanners en communisten heeft geleerd, in op stand te komen." Sjaffroeddin zelde voorts, dat de revolutionaire raad het gerechtvaar digd acht „om zijn toevlucht te nemen tot tamelijk onconventionele middelen om de eenheid van het land te herstellen en de rust en vre de in geheel Indonesië te verzeke ren", indien Soekarno er niet in slaagt een einde te maken aan de huidige „politieke en economische crisis." „Wij van onze kant zijn er wer kelijk bevreesd voor, dat Soekarno tezeer in zichzelf geïnteresseerd is om zich de grote gevaren te reali seren, die het land confronteren als gevolg van de toepassing van zijn (Soekarno's) concept van geleide democratie, waarvoor West-Irian als een zeer gemakkelijk middel voor Soekarno diende", aldus verklaarde Sjaffroeddin. Voorts meldt Monahan dat de In donesische regering besloten heeft op het ogenblik „geen verdere stap pen" te doen met betrekking tot de situatie op Sumatra. Dit werd medegedeeld in een com muniqué, uitgegeven na een bijeen komst van het kabinet. De regering verklaarde voorts waakzaam te zullen blijven en de toekomstige ontwikkelingen in de binnenlandse situatie nauwkeurig te volgen. Zij acht het echter „nog niet nood zakelijk verdere stappen te doen", aldus het communiqué. Intussen hebben enkele organi saties hun trouw aan de centra le regering betuigd. Zeventien verenigingen van Sumatranen, die in Djakarta wonen, hebben een resolutie van vijf punten op gesteld, waarin zij hun afkeuring over het ultimatum der rebellen uitten en steun aan het huidige kabinet beloofden. De vereniging van „studentenve teranen voor de onafhankelijkheids strijd" stelde een gelijksoortige re solutie op, terwijl het Indonesische vrouwencongres in een verklaring 'n beroep op de regering en de gehele natie deed „om een zeer bedachtza me houding aan te nemen teneinde onnodige offers, vooral mensenle vens, te vermijden." Een delegatie van de Provinciale Raad van West-Java drong bij de regering aan op het doen van „krachtige stappen", maar indien mogelijk bloedvergieten te vermij den. Zaterdag zal op Sumatra een re volutionaire regering- worden gepro clameerd, aldus heeft luitenant-kolo nel Ventje Soemoeal op een perscon ferentie in Manilla verklaard. Deze regering zal de democrati sche staten onmiddellijk om erken ning verzoeken. Mijnontploffmg op Sicilië: 8 doden en 64 gewonden. Een gasbrand in een zwavelmijn bij Caltanissetta op Sicilië heeft vrij dagochtend vroeg acht doden geëist en 64 gewonden, van wie sommigen zeer ernstig. Juist nadat de arbei ders om zeven uur met het werk be gonnen waren, vatte een niet ontdek te hoeveelheid gas vlam door een springlading. Het vuur verraste onmiddellijk acht arbeiders die werkten in een nieuwe gang op 300 meter diepte en de dood vonden. Het vuur verspreidde zich naar 'n gang waar de meesten van de ochtendploeg van 80 man aan het werk waren. 64 liepen brandwonden op. Sommigen van hen werden blind vopr het leven, van velen is de toe stand nog kritiek. Een van de mannen die gedood werden was juist hersteld van. de brandwonden die hij had opgelopen tijdens een soortgelijke ontploffing twee maanden geleden. Inkorting werkweek bij Becht Dyserinck. Op grond van de huidige toestand en de thans verwachte toekomstige ontwikkeling heeft de directie van de haardenfabriek en ijzergieterij Becht en Dyserinck te Weesperkarspel ver gunning gevraagd en verkregen voor een verdere inkorting van de werk week tot 24 uur, ingaande 17 februari. Koning Feisal is het hoofd -oning Feisa! van Irak en ning Hoessein van Jordanië hebben gisteren de fusie van hun staten be kendgemaakt. De nieuwe staat zal „Arabische bondsstaat'' heten, twee monarchen heiden geboren op 2 mei 1935 zijn achterklein zoons van de. Hasjeiriitische Sjerif Hoessein, die in de Eerste Wereld oorlog de Arabische revöite tegen de Turken leidde. Kort geleden heb ben ook Egypte en Syrië zich vere nigd en wel tot de „Verenigde Ara bische republiek." De Iraaks-Jordaanse unie heeft 6.500.000 inwoners, de Egyptisch-Sy- rische 27.000.000. Koning "Feisal van het olierijke Irak is hoofd van de nieuwe staat. Koning Hoessein, wiens land grotendeels uit woestijn bestaat, is zijn plaatsvervanger. Bei den behouden in hun gebieden de koninklijke rechten. De bondsstaat krijgt .één- leger, één parlement en één vlag. Er zal een gemeenschappelijke buitenlandse en defensie-politiek worden gevoerd. Binnenkort zal er ook een economi sche unie worden gesloten. De foto toont de oudé Schouwburg aan het. Mole.nwaf.ër ie Middelburg. Er is sindsdien wel veel veranderd TWEE „SOORTEN" ADVERTENTIES.... Gebouw werd tweemaal van de sloop „gered".... BIJNA HONDERDVIJFTIG JAAR geleden leefde er in Middel- burg een zekere meneer Hendrik Krayenstein. Hij was er direc teur van de Schouwburg aan het Molenwater en hield er zelfs een eigen gezelschap op na, dat niet alleen in Middelburg op trad, maar ook in Vlissingen en Goes. Meneer Hendrik Krayen stein nu, had liet in die knusse jaren van de negentiende eeuw als theater-directeur niet gemakkelijk: ook toen waren acteurs en actrices individualistisch-aangelegde lieden en zij verzuurden destijds Krayensteins leven. Eens maakte een dame het zelfs zo bont, dat hij besloot tot krasse maatregelen. De actrice werd eenvoudig het; gezelschap uitgezet, waarna hij 't publiek per ad vertentie meedeelde, dat de juffrouw de bons had gekregen, om dat zij haar rol niet kende. De juffrouw was woedend en pleeg de op haar beurt ook een advertentie, waarin ze verontwaardigd uitkreet, dat het géén wonder was dat zij haar rol niet kende! Al die vermoeiende reizen naar Goes maakten het haar namelijk volstrekt onmogelijk haar rol te leren De tegenwoordige directeur van de 1 tenties daarover blijven dan ook uit. Middelburgse Schouwburg is notaris Jammer! Want die ruzie-in-het- B. A. van Verre. Hij houdt er geen openbaar van Hendrik Krayenstein eigen beroepsgezelschap op na en be- was toch wel amusant. En het hoeft dus geen actrices te ontslaan Schouwburg-publiek van die dagen wegens gebrek aan rolkennis. Adver-1 zal er wel van gesmuld hebben. Toch zorgt óók de huidige directeur voor annonces, maar die zijn hé#l wat za kelijker van inhoud dan die van zijn verre voorganger Krayenstein. Zij roepen namelijk de aandeelhouders van de Schouwburg op ter vaststel ling en goedkeuring van de balans en de verlies- en winstrekening. Dat is nogal een prozaïsche handeling voor een Schouwburg-directeur... Een prozaïsche handeling, inder daad. Maar gelukkig! zouden we haast zeggen heeft ze een dramatische achtergrondWant die jaarlijks terugkerende oproep, waarin de aandeelhouders worden uitgenodigd zich naar de bovenzaal van het witte gebouw aan het Mo lenwater te begeven, is een gevolg van een strijd-op-levcn-en-dood, of beter nog: een gevecht-om-voort- bestaan-of-sloop, geleverd aan het eind van de dertiger jaren, toen plotseling bleek, dat de Middel burgse Schouwburg opgeruimd zou worden. Gesloopt door aannemer Dingemanse... Toen dat bericht voor toneellief- hebbers was het zelfs een ontstellend bericht in de Middelburgse Cou rant had gestaan, ontwikkelde zich een koortsachtige activiteit rond het oude, vervallen en tot ondergang ge doemde gebouw. „Twee stadgenoten ondernemen krachtige poging tot behoud!" meldde de Middelburger reeds twee dagen later. Twee stad- Het Unieverdrag bevat vermoede lijk de bepaling, dat beide delen van de federatie hun eigen bondgenoot schappen kunnen hebben. Irak; is na melijk lid van het pact van'Bagdad en Jordanië voelt er niets voor ook toe te treden. De federatie tussen Jordanië en Irak is officieel door Engeland met instemming begroet. Een woordvoer der van het Britse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde vrij dagochtend, dat Engeland met veel genoegen het nieuws vernomen heeft. Ter zelf der tijd verklaarde de woordvoerder, dat Engeland ten aan zien van de federatie tussen Egypte en Syrië zijn oordeel opschort, aan gezien Engeland met geen van bei de landen diplomatieke betrekkingen onderhoudt. Président Gamal Abdel Nasser, hoofd van de Verenigde Arabische republiek, heeft een gelukwenstele- gram gezonden aan koning Feisal van Irak. Deze fotocombinatie toont bo- f§ ven aartsbisschop Makarios H van Cyprus en onder de nieuwe gouverneur van Cyprus sir M Hugh Foot, beiden belegerd door journalistennadat zij in M het hotel van de aartsbisschop M te Athene een bespreking had- H den gehouden. Het onderhoud kwam zelfs voor insiders als een verrassing. llllllll Feestavond en tentoonstelling DINSDAG 25 FEBRUARI a.s. zal in de Middeïbürgse -Schouwburg een feestavond worden gegeven ter viering van het 150-jarig bestaan van de Schouwburg aan het Molen water. Ter gelegenheid van dit jubileum drukken wij hier nevens een artikel af van een onzer rédacteuren, waarin de historie van dit gebouw in en kele lijnen wordt geschetst. Ter gelegenheid van dit jubi leum zal er in de Provinciale Bibliotheek te Middelburg een speciale tentoonstelling worden gehouden, waar allerlei belang- rijke stukken uit de historie van het gebouw worden ge- toond. De bibliothecaris van de bibliotheek, de heer H. Pieters, H kreeg voor deze expositie van m vele zijden medewerking, o.a. §1 van het Toneelmuseum. De H tentoonstelling zal worden ge- opend donderdag 20 februari a.s. n mul genoten: dat waren (toen nog kandi daat-) notaris Van Verre en tandarts Piet Blaauw. Aannemer Dingemanse besloot op hun aandringen zijn sloop- plannen uit te stellen en nog geen maand later toog een werkcomité on der voorzitterschap van mr. Th. Por- theine aan de slag. „Om het behoud 'an de Schouwburg!" Het lukte. Ondanks tegenslagen en moeilijkheden. Er kwam een naam loze vennootschap maatschappe lijk kapitaal 35.000, waarvi 32.200 werd geplaatst er werden plannen gemaakt voor de restauratie door architect Van Wu.vckhuyse en ruim een jaar daarna, op 18 oktober kon het geheel vernieuwde ge bouw in gebruik worden genomen. De Schouwburg was behouden! Sindsdien maakt de heer Van Ver re elk najaar zijn jaarlijkse adver tentie klaar. Een zakelijke adver tentie. Maar met een dramatische achtergrond: Schouwburg Op Nip pertje Voor Vernietiging Behoed... .(Vervolg op pagina 5). Rijksstudiebeurzen maximaal f 2400. In staatsblad 64 is gepubliceerd het Koninklijk Besluit van 31 janua ri 1958, waarbij is bepaald dat het maximum bedrag dat per rijksstu diebeurs kan worden toegekend, is vastgesteld op 2.400. KORTE PREDIKATIE Ik zal aan mijn ogen geen slaap gunnen totdat ik voor de Here een plaats gevonden heb. Psalm 132 4 en 5 De woningnood is wel één der grootste noden van ons volk. De pijn daarvan ontgaat misschien velen, die goed en tamelijk ruim behuisd zijn. Maar véle duizenden gezinnen of ver loofde paren lijden eronder. Zij zoe-, ken al 'zolang een plaats en de wachtlijst schijnt eindeloos. Dé woningnood is niet alleen een nood van ons volk. Over de gehele aarde zijn er de miljoenen, die geen eigen plaats ter woning hebben. Wij staan er meestal niet bij stil. Als wij er bij stil zouden staan, dan zouden löij aan onze ogen geen sjaap gun nen totdat wij een plaats gevonden hadden voor uit Indonesië terugge keerde Nederlanders en misschien voor dat grote gezin dat wij helpen kunnen door zelf wat kleiner te gaan- wonen. De woningnood in ons land en in de wereld is niet alleen een nood, het is óók een teken. Op de grote wacht lijst staat ook de naam van de God van Israël, onze God. Ook Hij zoekt een woning. Hij zóekt een plaats on der ons. Een plaats in het leven der volkeren en een plaats in ons leven. Maar er is geen plaats voor Hem. Er is nooit plaats voor Hem geweest. Niet in de herberg en ook niet op de topconferentie in Parijs, niet in het leven van zovele jongeren; waar wélDaarom sterft Christus ergens tussen hemel en aarde aan een kruis. De woningnood is niet alleen een nood maar ook een teken. Onze wo ningnood en de woningnood van de Here God hebben iets met elkaar te maken. In elk geval herinnert onze woningnood ons op pijnlijke wijze telkens weer aan de woningnood van God. Daar is de stem van het geloof: ik zal aan inijn ogen geen slaap gun nen totdat ik voor de Here een plaats gevonden heb. Hoe dan ook. En over al ivaar mensen hun steentje bijdra gen met de fantasie der bewogenheid om woningzoekenden te helpen, daar geldt, het woord van de Heer: zoveel gij dit aan één van mijn geringste broeders gedaan hebt, hebt gij het mij gedaan. H. W. VAN DEN BRINK MINDER WIND. Overwegend droog weer met op klaringen. Matige wind tussen zuid west en west. Weinig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1