Ahrend PREDIKBEURTEN STIJGENDE INTERESSE VOOR KLEINFRUITTEELT IN ZEELAND WALCHEREN Waar zijn onze schepen? ZATERDAG 15 FEBRUARI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. ONTWIKKELINGSDAG TE KAPELLE De belangstelling voor .de kleinfruitteelt in Zeeland en YVest-Noord- Brabant is bijzonder groot. Tot deze conclusie lcwam ir. J. J. van Hennik, rijkstuinbouwconsulent te Goes in zijn nabeschouwing op de inleidingen, die vrijdagmiddag tijdens de ontwikkelingsdag voor klein fruittelers in hotel „De Zwaan" te Kapellc werden gehouden. De reden hiervan is, dat het goed gaat met deze teelt, aldus de tuinbomvconsulent. Evenals in Schotland geschiedt, achtte hij 't wenselijk ook hier aandacht te besteden aan een vergroting van de percelen. Daarbij zal dan gestreefd moeten worden naar een grotere opbrengst per ha, alsmede naar methoden die gemakkelijk liggen ten opzichte van de arbeid. Men zal moeten proberen om met minder en gemakkelijker werk, do arbeidsintensiviteit, die de kleinfruitteelt met zich brengt, enigszins de baas te blijven. Vooral wan neer men uitbreiding aan de teelt zal geven. Pleidooi voor vergroting percelen. De belangstelling voor deze ontwik kelingsdag was zo groot, dat de ver gaderzaal alle bezoekers niet kon be vatten, zodat verschillenden de bijeen komst via de luidspreker in het café moesten beluisteren. Namens de or ganiserende verenigingen sprak de heer P. J. J. Dekker te Wemeldinge een openings- en welkomstwoord. De omzetcijfers alsmede de geldelijke omzet laat zien dat er een toenemen de belangstelling is voor de klein fruitteelt, aldus de heer Dekker. Voor een juiste risicospreiding achtte hij het verstandig verschillende teelten naast elkaar toe te passen. Vooral van aardbeien en frambozen is er een toename waar te nemen in Zeeland. Voor vele kleine fruitkwekers is het een volledig bestaan geworden. Ge tracht zal dan ook moeten worden, om de produktie op te voeren, maar dan op een zodanige wijze, dat ook r de kwaliteit hierin mee zal gaan. Als eerste spreker trad hierna op dr. H. J. de Fluiter, hoofd van de af deling Entomologie van het I.P.O. te Wageningen met „virusbestrijding bij aarbeien door bladluisbestrijding". Deze spreker wees op het grote be lang van virusvrij plantmateriaal. Daarnaast zal men de bestrijding krachtig ter hand moeten nemen. Do proeven hebben uitgewezen, dat'het beste met systematische middelen ge werkt kan worden. Dr. ir. W. v. d. Zweep, onderzoe ker bij het instituut voor Biologisch en Scheikundig onderzoek van land bouwgewassen te Wageningen sprak over de „onkruidbestrijding bij klein fruit". De onkruidbestrijding' vergt een grote post aan arbeidslonen 500 tot 1000 per ha). Om deze te verkleinen zijn er allerei onderzoe kingen gaande met chemische bestrij dingsmiddelen. Over het afmaaien van het gewas na de oogst zijn de meningen verdeeld. WINDSCHERMEN. Ir. J. A. van Rhee, onderzoeker bij het instituut voor toegepast Biolo gisch onderzoek in de Natuur te Arn hem, pleitte in zijn onderwerp „Wind- beschutting in de fruitteelt, in het bijzonder bij klein fruit" voor een windkering. Bij onderzoekingen is gebleken, dat de produktie bij toe passing van een windscherm met 35 omhoog was gegaan. Doordat ook de oogst nog één week eerder viel, ging de prijs hierdoor met 65 omhoog. Na de pauze vertelde ir. B. Roe- lofsen, deskundige bij de adviescom missie voor de bevordering van de produktie en afzet van zacht fruit tc Goes iets over indrukken van een stu diereis naar Schotland. Ons land Advertentie Voor f 4.90 p. week Uw eigen portable schrijfmachine Nieuwe Burg 31, Middelburg - tel. 4351 Zeeuwse fruitoogst bijna geruimd De fruitvoorraden in Zeeland ne men snel af. De laatste weken is er op de fruitveilingen van Goes, Kapel- Ie en Krabbendijkc samen nog maar een aanbod van 150 ton appelen per week. Peren worden niet meer aan geboden. Het ziet er naar uit dat met drie of vier weken het fruit in Zeeland praktisch geruimd zal zijn. Dat is enige maander eerder dan in een nor maal jaar. De grote vraag en de ge ringe oogst zijn de voornaamste re den van dit snelle ruimen door de kwekers. De kwaliteit van het fruit is steeds zeer goed gebleven. De appels die op het ogenblik uit koelhuizen cn gas tellen komen, zijn van zeer goede kwaliteit. De vraag naar fruit blijft op dc Zeeuwse veilingen zeer groot. Voorul Frankrijk en België konden de laat ste weken grote hoeveelheden van de beste kwaliteiten gehruiken. Dc prijs van de beste kwaliteiten ligt voor de Golden Delicious van 1,20 tot 1,30 per kg en voor de Jonathan van 1 tot 1,10 per kg. •Wegens het bereiken van de pensioen- gerachtlKde leeftijd is bij Kon. Besluit aan de heer w. A. J. van der Meuien op zijn i.: oek met ingang van 1 mei 1933 eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeenten Terheijdcn en Teteringen. staat met de aardbeienteelt bovenaan met 7700 kg tegenover 5600 kg in Schotland per ha. Bij de frambozen daarentegen bedraagt de produktie in Schotland 7500 kg tegenover 5000 kg per ha in ons land. In zijn nabe schouwing zeide ir. J. J. van Hennik tot slot, dat men zal moeten streven naar vergroting van percelen in Schotland liggen de meeste rond de 40 ha waarbij een betere selectie, alsmede een grotere gemiddelde op brengst op de voorgrond zal dienen te staan. In zijn slotwoord wees de heer P. J. J. Dekker nog eens op de grote waarde van de vakbekwaam heid. Advertentie DE RISICO'S VAN DE WAS THUIS DOEN. In een televisie-uitzending verleden week werd weer eens duidelijk, dat de was thuis doen risico's meebrengt en gevaarlijk kan zijn. Op het t.v.-sch'erm verscheen het be kende beeld: rekje met wasgoed rond de kachel. En een spelende kleuter. Het nood lottige gebeurde. In zijn spel stootte de kleuter het rekje om. Gevolg: het rekje viel tegen de kachel... brand... huilende kleuter, verschrikte moeder. Een ander voorbeeld. Mevrouw is aan het strijkenDe bel gaat. Het is de bakker. Mevrouw loopt weg. Ver- feet het strijkijzer. Mevrouw helpt e bakker, maar ziet tegelijkertijd een vriendin. Praat even, en dan is 't „ohm'n strijkijzer". Ze holt te rug. Maar het is al te laat. Met tra nen in haar ogen ziet ze die grote schroeivlek in haar mooiste blouse. Wat 'n zonde. Misschien is dit U nog nooit overko men. Maar waarom zou U 't risico lopen DOE DE WAS DE DEUR UIT Het kost U heus niet zoveel meer, dan wanneer U zelf wast. En U loopt geen enkel risiconee, "U houdt zelfs tijd overvoor gezelliger dingen. Vraag eens prijs, laat een proefwas verzorgen. Stoomwasserij „Edelweis" Paul Krugerstraat 248250 Telefoon 2589 Feestavond Algemene Bedrijfsgroepen Centrale. De Algemene Bedrijfsgroepen Cen trale, afdeling Middelburg, vierde vrijdag het vijftigjarig bestaan van deze organisatie met een feestavond in de Schouwburg. De voorzitter, de heer Caljouw, opende de avond leidde de heer Liefaard, bondspen- ningmeester van de A.B.C., in. Deze hoofdbestuurder wees op de verbeteringen in de arbeidstijden en de sociale voorzieningen, welke in de afgelopen jaren zijn verkregen. Hij be toogde daarbij ook, dat het einddoel nog niet is bereikt. Nieuwe problemen, zoals de dreigende werkloosheid zul len opgelost moeten worden. Na deze korte toespraak was voor de rest van de avond het woord aan Roland Wag- ter met zyn cabaretgezelschap, die de variété-cabaret-revue „Festival" voor het voetlicht bracht. De charmante Willy Ré zorgde daarbij voor vrolijke accordeonklanken, terwijl Judith de Leeuw met een liedje en een voor dracht haar gehoor wist te boeien. Willy Alberti droeg vooral met zijn Italiaanse liedjes niet onbelangrijk mee tot het succes van deze avond. Dick Harris toonde zich, naast een be kwaam begeleider aan de vleugel, ook een goed variété-artiest. Tenslot te was het de leider van het gezel schap, Roland Wagter, die met een vlot babbeltje de verschillende num mers van dit gezellige programma aan elkaar praatte. Aan het eind van de avond sprak de heer Caljouw een dankwoord; voor de dames van het gezelschap waren er bloemen. RAAD RITTHEM Wederopbouw werkzaamheden definitief beëindigd. Dezer dagen vergaderde de ge meenteraad van Ritthem onder voor zitterschap van burgemeester P. Da- niëlse, die releveerde, dat in 1957 vóór de bestedingsbeperking nieuwe straatverlichting juist op tijd was gereedgekomen en zeide ver heugd te zijn met het nieuwe sport terrein. De burgemeester prees de ijver, waarmede de vaklieden, a! of niet lid van A.T.L.A.S., 't kleedlo kaal geheel belangeloos hebben ge bouwd. Aan het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Lager Onderwijs zal voor het jaar 1958 een voorschot worden verstrekt van 3332,Aan het schoolbestuur werd toestemming verleend een begroting van kosten te doen opmaken voor een grondig herstel van de zoutschade in het schoolgebouw. Het laatste geval betreffende de financiering van de wederopbouw, waarbij moeilijkheden waren gere zen. is thans opgelost, zodat de werkzaamheden als definitief beëin digd kunnen worden beschouwd. Er was nog een vordering uit het jaar 1944 1574,-op de voormalige Duitse Weermacht, die thans door het rijk is uitbetaald. In verband met de eventuele aan koop van een boomgaard hebben be trokkenen een schrijven tot de raad gericht om vergoeding van inkom sten. Aangezien het oorspronkelijk raadsbesluit tot aankoop van dc grond niet door Ged. Staten is goed gekeurd, kan deze zaak nog niet worden afgewikkeld. De rekening 1957 van het Burger lijk Armbestuur werd aangeboden en de begroting voor 1959 vastge steld met een gemeentesubsidie van 4 000,De leden van de woon ruimte-commissie werden herbe noemd. Als vertegenwoordiger in de contactcommissie van de Zeeuwse Muziekschopl werd de burgemeester aangewezen. Vervolgens ging men in besloten zitting over, teneinde de gemeentelijke herindeling van Wal cheren te bespreken. RAAD WESTKAPELLE Financiering schoolbouw is geregeld. De raad van Westkapelle kwam donderdagavond inspoedeisende ver gadering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester mr. M. Ty- deman. De gemeente Sint-Laurehs heeft medegedeeld, dat een lening van 125.000,kan worden overge nomen. Burgemeester Tydeman had zich voorgesteld dit bedrag te beste den voor de bouw van een nieuwe christelijke school. Ged. Staten was echter van mening dat slechts 80.000,als lening verantwoord was en daar dc bouw van de school 180.000.zal vergen moet dc rest van deze kosten bestreden worden uit het kasgeld, waarover de ge meente beschikt. Alle raadsleden gingen met deze regeling akkoord, zodat met de bouw van de school binnen afzienbare tijd kan worden begonnen. De benodigde grond is reeds van de heer W. Minderhoud en de gezusters Minderhoud aange kocht. OOSTKAPELLE Vergadering P. v. d. A. De afdeling Oostkapelle van de Partij van de Arbeid kwam in vergadering bijeen onder leidiyg van de voorzitter, de heer A. Don. Deze heette dc spreker van deze avond, de heer L. P. van Oorschot uit Vlissingen, lid van de Provinciale Staten, welkom. De vergadering stel de de kandidatenlijst voor de ko mende raadsverkiezingen als volgt vast: 1. A. Don; 2. S. Roelse; 3. P. v. d. Woestijne; 4. Mej. T. P. J. M. Meijer; 5. A. Mcsu; 6. Joh. Dekker. Een werkcommissie werd samenge steld ter voorbereiding van de te voeren propaganda. Vervolgens was het woord aan de heer Van Oorschot, die er op wees dat na jarenlange propaganda de bevolking op het plat teland van Walcheren het socialis me niet meer als een boeman ziet, maar meer is gaan verstaan dat het in wezen christelijke naastenliefde nastreeft. Voorts belichtte de spre ker o.a. de positie van de landarbei der vroeger en nu, alsmede het vraagstuk van de werkloosheid. SINT-LAURENS A.-R. kiesverenigingen De a.r. kiesvereniging te St.-Lau- rens kwam in jaarvergadering bij een onder leiding van de heer J. Rie- mens. Uit de jaarverslagen bleek een ledental van 118, terwijl de kas een batig saldo van 74 vertoonde. Tot bestuurslid werden herkozen de he ren J. Koole Mzn. en A. v. d. Broeke Lzn. Na bespreking werd bij stem ming de volgende kandidatenlijst vastgesteld voor de a.s. raadsverkie zing: 1. J. Riemens (aftr.); 2. A. Simon- se (aftr.), 3. P. Polderman. 4. C. Ton, 5. Jac. Dingemanse; 6. C. J. v. d. Weele, 7. C. Wattel, 8. J. Buis, 9. M. Gilde. De heer Joh. Marinissen, eveneens aftredend, die meer dan 25 jaar de A.R.-partij in de raad vertegenwoor digde, gaf te kennen in verband met zijn leeftijd geen nieuwe kandidatuur te kunnen aanvaarden. Aan het slot van de vergadering werden verschil lende mededelingen gedaan over het 55-jarig bestaan van de vereniging, dat op 27 en 28 febr. feestelijk zal worden herdacht. „Aydin" mogelijk vannacht versleept. Kans op breken wordt steeds groter. Het- Turkse schip „Aydin" komt in een steeds benarder situatie. Vrijdag had het schip zich weer enkele cen timeters dieper in de bodem gewerkt, waardoor het water de manschappen verblijven binnendrong. Toch blijven de bergers een hardnekkige strijd te gen de zee voeren. Vrijdagavond laat waren de voorbereidende werkzaam heden zover gevorderd, dat het niet onwaarschijnlijk werd geacht, dat het schip in de loop van de nacht een honderdtal meters verder op de plaat gesleept zou worden. Experts hebben berekend, dat het schip hoogstens nog drie of vier tijen op dezelfde plaats zou kunnen blijven liggen. Het gevaar voor breken wordt namelijk met de dag groter De werkzaamheden van de lossers werden gisteren erg bemoeilijkt door de hoge waterstand tijdens vloed. Slechts 200 ton goederen kon worden overgeslagen. Dit bleek evenwel vol doende om ruim 1 leeg te pompen, zodat het gat in dit gedeelte van het schip provisorisch kon worden ge dicht. Ook tussen de dubbele bodem werd lucht geperst, terwijl de bok „Arend" het voorsteven van het schip in de stroppen nam. Inmiddels ligt er een gehele vloot van bergingsschepen rond het Turkse schip. Niet minder dan zeven bergingsvaartuigen, vier sleepboten, enkele lichters en één bok een tweede, de „Condor", is onderweg zijn bij de ber gingswerkzaamheden ingescha keld. Opvoering Goethe's „Faust" in Middelburg. Door „Theater der Jugend". Gedurende de laatste vijftien da gen van februari zal voor de jeugd in Nederland optreden het „Theater der Jugend" uit Remscheid met Goethe's Faust (eerste deel). De toer- nee van dit gezelschap, dat in Duits land zeer populair geworden is door zijn optreden voor jonge mensen, is mogelijk geworden door een nauwe samenwerking met het Wikor (werk en informatiecentrum voor kunst ten dienste van het onderwijs aan de rij pere jeugd). De groep bestaat uit 20 leden on der leiding van Wilhelm Michale Mund, de intendant van het gezel schap. Men zal naar men ons mee deelde, o.m. optreden in Middelburg en wel op 27 februari om 13.30 uur, terwijl daar mogelijk 's avonds nog een tweede voorstelling wordt gege ven. VAN ONZE ADVERTEERDERS. Winkelruimte Fa. Lambooy werd uitgebreid De heer J. B. J. Lambooy te Vlis singen heeft zijn damescorifectiema- gazijn aan de Badhuisstraat doen verbouwen. Door het wegbreken van oen boog tussen twee vertrekken is de winkelruimte vergroot; een feit dat nog geaccentueerd wordt door het toepassen van de functionele kleuren oud-rose en gebroken wit voor de wanden en de deuren. Bo vendien is de vroegere verlichting vervangen door TL-buisverlichting die zo gemonteerd is dat de buizen onafhankelijk van elkaar kunnen branden. Voorts is het aantal paskamers met één uitgebreid tot drie, hetgeen een snelle bediening in deze gemoderni seerde zaak nog bevordert. Ook in de etalage, die dieper ge worden is, werd moderne verlichting aangebracht. Aagtedijk 10 Calcutta. Aagtekerk 6 Durban. Aalsdljk 10 Belawan. Abbekerk 10 Bangkok. Alamak 29 B. Aires. Alcor 12 n. Hamburg. AJdabi 12 v. R. de Janeiro. Alderamin 30 Khorramshahr. Alphacca 0 B. Aires. Alphard 10 Rio Grande. Alwaki 11 v. Cebu. Ameland 12 Providence. Amstelbrug 12 Gibraltar. Amstelstad 12 Londen. Appingedam 11 30 m. n.o. v. K. Villano. Arendskerk 13 Melbourne. Arnedijk 15 Le Havre. Astrid Neass 12 70 m. z.z.o. v. Deadalus. Beninkust 12 d\v. Finlsterre. Bloemfontein 12 Antwerpen. Boissevain 12 Nagoya. Bussum 12 dw. v. Ras Fartak. Caltex Leiden 12 70 m. n.w. n. Oporto. Caltex Pernis 13 n. Rotterdam. Caltex The Hague 11 n. Adelaide. Cameronkust 12 p. Pointe Nolre. Carrillo 12 340 m. o.n o. v. Flores. Cartago 12 New York. Congokust 10 Lagos. Corilla 7 Sydney. Cottica 11 n. La Guaira. Dalerdijk 8 v. Los Angeles. Delfland 12 L. Palma Diemerdijk 12 San Francisco. Dongedijlc 12 Southampton. Eenhoorn 13 Hamburg. Esso Amsterdam 12 290 m. z.w. v. Fayal. Esso Den Haag 13 n. Puerto la Cruz. Esso Nederland 12 60 m n. v. K. Finnesterre. Friesland (K.RX.) 10 Btslig. Friesland (S.S.M.) 11 n. Setubal. Grote Beer 12 Krakatau. Hasewlnt 8 New York. Haulerwijk 12 n. Esbjerg. Hoogkerk 11 Beira. KOUDEKERKE JEUGDDIENST. Zondagavond zeven uur wordt in de hervormde kerk van Koudekerke de tweede door de Jonge Kerkgroep in dit jaar belegde jeugddienst gehou den. Voorganger Is ds. C. D. Otte uit Veere met als onderwerp: „Bezig zijn in de dingen des Vaders!". Walcheren ZATERDAG 15 FEBRUARI Adventisten: Vlissingen 9.15 ds. De Raad. 10.15 Bijbelstudie; Middelburg 10 Bijbelstudie. 11 ds. De Raad. Interkerkelijk Avondgebed: Vlis singen (Engelse kerk) 7.30-8; Mid delburg (Koorkerk) 8-8.30. ZONDAG 16 FEBRUARI Ned. Herv. Kerk Aagtekerke 10 en 2.30 ds. Theunissen; Arnemuiden 10 en 2.30 ds. Verwey; Biggekerke 9.30 ds. Abbuig; 7.30 jeugdd.; Domburg 10 ds. Van Vliet; 7 ds. Straating (jeugdd.) Gapinge 10 ds. De Boer; Grijpskerke 10 en 2.30 ds. Wisse; Kle- verskerke 2 ds. Otte; Koudekerke 10 ds. Oostenrijk: 2.30 Vlis.str. vic. Duvekot; 7 ds. Otte jeugdd; 't Zandt 10 vic. Duvekot; 10.15 jeugdk. 7 jeugdd. ds. Van Vliet; Meliskerke 2.30 ds. Abbing; Middelburg Nieuwe kerk 9 ds. Van Woerden 10.30 ds. Dijckmeester; 7 ds. Aalders: Engelse kerk 10 ds. v. d. Linde; Koorkerk 10 ds. Van Houte; Nieuw- en St Joosland 10 en 2.30 ds. Van Heerlen: Souburg 9.30 en 11 ds. Haitjema: 7 vic. Duvekot, Concordia. 9.30 jeugdk Oostkapelle 10 en 2.30 ds. Richatrl; Ritthem .10 en 2.30 ds. Van 't. Hof; Serooskerke 10 ds. v. d, Wind; 2.30 ds. Kalkman; St. Laurens 10 ds. Kalk man: 2.30 ds. v. d. Wind; Veere 10 ds. Otte; Vlissingen St. Jacobskerk 10-ds. Kloosterman (H.D 5 ds. De Groot: Johanneskerk 9.30 ds. v d. Schoot; 7 ds. Lindeburp; Havendorp 10 ds. De Groot fH.D.t; Vrouwen polder 2 ds. De Boer; Westkapelle 9.30 en 2.30 ds. Oosthoek; Zoutelande 9.30 ds. Wagener (H.A.); 2.30 ds. Wagener. Gereformeerde Kerk. Arnemuiden 10 en 2.30 ds. Poelman; Domburg 10 ds. Dondorp, 2.30 ds. Van Wouwe; Gapinge 9.15 ds. v. d. Wal, 7 ds. Van Heesen; Grijpskerke 10 en 2.30 drs. Vlaardingerbroek; Koudekerke 9.30 en 2.30 drs. Elshout; Meliskerke 9.30 en 2.30 ds. Van Heesen; Middelburg, Hofpleinkerk 9.30 ds. Hamming, 2.30 en 5 ds. De Bakker, Noorderkerk 9.30 ds. De Bakker, 5 ds. Hamming, Lutherse Kerk 7.15 dhr. Wester; Oost- en West-Souburg 9.30 en 2.30 ds. Couvée; Oostkapelle 10 en 2.30 ds. De Groot; Serooskerke 10 leesd., 2 30 ds. De Boer; St.-Laurens 10 en 2.30 ds. Brederveld; Veere 10 en 2. ds. Streefkerk; Vlissingen 9.30 en 5 ds. Homburg; Vrouwenpoder 10.30 en 2.30 ds. v. d. Wal; Westkapelle 10 ds. Van Wouwe, 2.30 ds. Dondorp. Gereformeerde Gemeente: Aagte kerke 9.30, 2 en 6 leesd.; Arnemui den 9.30, 2 en 6 leesd.; Meliskerke 9.30, 2 en 6.30 leesd.; Middelburg 9.30, 2 en 6.30 leesd.; Oostkapelle 10 en 2.30 leesd.; Vlissingen 9.30, 2.30 en 6.30 leesd.; Westkapelle 9.30, 2 en 6 leesd.; Zoutelande 10. 2.30 leesd. Chr. Gereformeerde Kerk: Middel burg 9,30 en 3 ds. v. d. Molen; Vlis singen 9.30 leesd., 5.30 ds. v. d. Mo len. Ver. van Vrljz. Hervormden cn Rc- monstr. Kring: Middelburg 10 ds. v. Houtc: Vlissingen 7 ds. v. d. Wall. Evangelisch Lutherse Gein.: Mid delburg 5 ds. Johannes; Vlissingen 10.15 ds. Johannes. Doopsgezinde Gemeente: Middel burg 10.30 mej. dr. Bakker; Vlissin gen 10 ds. De Boer. Hersteld Apostolische Zendingsge meente: Vlissingen, Bakkersgang, 10 en 4.30 dienst. Leger des Hells: Middelburg 10 Heilsk., 4 openl. sk., 7.30 vcrl. sic.; Vlissingen 10 Heilsk. Evangelisatie op G.G.: Vlissingen (Willem III-kazerne) 10 en 5 dhr. Jorens. Middelburg G.G.N.: (kantinezaal Veiling) 9.30, 2 en 6.30 leesd. KERKNIEUWS De vrouw in het ambt. Classis Zierikzee verwerpt de voorstellen De classis Zierikzee van de Ned. Herv. Kerk heeft in haar dezer dagen in het hervormd verenigingsgebouw te Zierikzee gehouden vergadering, het voorstel van de generale synode om de ambten van ouderling en diaken voor de vrouw open te stellen, met 25 tegen 16 stemmen verworpen. Het voorstel om het ambt van predikant in bepaalde gevallen en voor bepaal de werkzaamheden voor de vrouw opon tc stollen, werd met 27 tegen 15 stemmen verworpen. Het idee, uit de vergadering opgekomen, om alleen het ambt v an diaken voor de vrouw open te stellen verwierf 11 stemmen, terwijl 25 leden wilden vragen, dat over de wijzigingen in de Kerkorde betreffende de vrouw in het ambt zal worden beslist door een verdub belde synode en met tweederde meer derheid. Ds. H. W. v. d. Brink van Bruinisse had tevoren de voorstellen ingeleid, waarna de vergadering in vier dis cussie-groepen uiteenging. Na de mid dagpauze kwamen de rapporteurs aan het woord, waarop een bespre king volgde in de volledige vergade ring. Ds. J. Brons van Scherpenisse had de vergadering geopend, waarop ds. M. G. Westerhof als praeses werd her kozen. Verder vonden de volgende verkiezingen plaats: Wat de classis betreft: assessor ds. C. J. P. Lam te Poortvliet, met als secundus ds. J. Swaak te Burgh en als tertius ds. J. Brons te Scherpenisse; tertius scriba ouderling W. D. J. van Prooijen te Stavenisse, leden van het breed mode- ramen: primus ds. F. A. v. Liere te Renesse. secundi ds. A. v. d. Ban te Eikerzee en diaken W. Stoutjesd(jk te Nieuwerkerk. Als tertius-afgevaardigde naar de generale synode ds. H. W. v. d. Brink te Bruinisse en als afgevaardigde naar de Provinciale Kerkvergadering primi ds. F. A. van Liere te Renesse en ouderling H. J. Simons te Renesse; secundus ds. C. Bezemer te Zierikzee; tertius kerkvoogd L. de Ruiter te Re nesse. De commissie voor het opzicht werd herkozen. Als commissaris voor het I.P.S. werd gekozen diaken P. J. v. d. Doe te Zierikzee en als contact persoon met de stichting „Silo" ds. J. den Hoed te Tholen. CHR. GEREF. KERKEN. Tweetal te Driebergen H. C. van der Ent te Werkendam en D. Slagboom te 's- Gravenzande. Bedankt voor Gouda G. J. Buys te Pa- pendrecht. Marktberichten VEILING WALCHEREN. 14 februari. Aardappelen: Alpa's bon ken 10. Bintje grote 7—10. Koopmans BI grote 12.80. Koopman BI. drieling 8.80. Fruit: Jonathan, H 70-op 1.15, H 65-70 1.09—1.11, H 60-65. 1.12, fabriek 63. Goud- reinette. H 75-op 1.12, H 70-75 1.12—1.13. keuken 94. Groenten: Glasandijvie 81—96. Savooie- kool geel 7—13. Savooiekool groen 18—33 Rodekool 7—15. Prei 20—33. Waspeen 7— 24. Breekpeen 8—22. Uien 10—18. Uien stek 2—6. Kroten 5—11. Glasveldsla 91— 1.50 Spruiten schoon 55—87. Spruiten ongeschoond 15—56 Witlof 36—62. Rprftl- rapen 6—7. Wittekool 7—14. Boerenkool 3—10. VISMIJN BRESKENS. 2—8 februari. 503 kg schol; 188 kg zee baars: 2 kg zalm; 30 kg kommeraal; 38 kg rog; 336 kg kabeljauw; 938 kg wijting; 680,110 kg haring; 24.812 kg onverkochte haring; 74.166 kg schardijn; 9036 kg on verkochte schardijn. VISMIJN VEERE. Aangevoerd: 23 kg exportgarnalen 5: 1514 kg sardijn 34—37; 437 kg pufsardijn 14 kg ongesorteerde vis 35. Houtman 10 Singapore. Ivoorkust 9 Hamburg. Jagersfontein 13 v. Las Palmas. Japara (K.P.M.) 12 Zanzibar. Japara (K.R.L.) 11 Hamburg. J. van Oldenbarnevelt 12 v. Melbourne. Jupiter 12 180 m. o. v. K. Passero. Kabylla 7 Purfleet. Kelletia 9 StanLow. Kieldrecht 11 40 m. n.t.w. n. Pord Sudan. Korenla 12 300 m. o. v. Malta. Kota Baroe 22 Hongkong. Langkoeas U 120 m. z.w. v. Karachi. Le Maire U n. Hongkong. Lemsterkerk 11 Genua. Lindekerk 12 dw. v. Lissabon. Loosdrecht 6 Ras Tanura. Luna 12 v. Rotterdam. Lutterkerk 12 v. Ras Tonura. Maasdam 13 Santa Lucia. Maashaven 12 275 m. z. van Santos. Marnelloyd 12 n. Houston. Merwelloyd 11 v Philadelphia. Montferland 8 B. Aires. Munttoren 8 Maracaibo. Musilloyd 11 Minikoi. Mijdrecht 11 540 m. o. v. Tristan da Cunha. Naess Commander 16 Port Said. Nieuw Amsterdam 1 n. Havana. Nieuw Holland 11 n. Socrsbaja. Ondina 11 135 m. n.o. v. Sandakan. Oostkerk 10 Genua. Oranje 13 v. Port Said. Oranjefontein 5 Durban. Ouwerkerk 12 v. Aden rede. Parkhaven 11 B. Aires. Peperkust 12 n. 'Dakar. Plato 13 Rotterdam. Pr. der Nederlanden 12 Puerto Plata. Pr. Fr. Hendrik 12 Gibraltar. Ridderkerk 2 Caltutta. Roggeveen 4 Singapore. Rijndam 12 500 m. w. v. Fastnet. Schelpwijk 12 400 m. n.o. Fortanleza. Schie 11 60 m. n.t.o. v. Calais. Senegalkust 11 Lagos. Slamat 12 43 m. w. v. Minikoi. Stad Arnhem 13 Bremen. Stad Rotterdam 12 n. Narvik. Straat Singapore 10 Mauritius. Sumatra 12 Bangkok. Taria 11 Socotra. ,Tawali 12 133 m. o.t.z. v. Port Sudan. Telamon 12 Finisterre. Ternate 10 Soerabaja. Tjiluwah 10 Hongkong. Tomori 12 40 m. w v. Kreta. Utrecht 12 n. Proboiingo. Van Waerwtjck U 240 m. z.o, v. Ceylon. Vivipara 12 48 m. z.z.w. v. Flores. Willem Ruys 11 Guardafui. Witmarsum 11 Houston. Wonogiri 9 Ras Tanura. Wonorato 9 Seattle. Wonosarl 11 Pangkal Pinang. Zaankerk 12 dw. v. Singapore. Zeeland 12 270 m. o. v. Gibraltar. Zuiderkerk 18 Duinkerken. ZONDAGSDIENST ARTSEN. Middelburg: dokter H. Ruiter, Lange- viele 19, tel. 2637. Vlissingen: dokter R. Grippeling, Badhuisstraat 121, tel. 2190. Zoutelande, Koudekerke en Westkapel le; dokter M. Huijgens, De Casembroot- straat. Serooskerke, Veere en Oostkapel le: dokter J. Oosterhof f, Markt A 155. Veere. tel. 01191—271 Apotheek Vlissingen: D. H. van de Kleine Mulder, Singel 9, tel. 2730. Apotheek Middelburg: Hummelen, Markt 69, tel. 2134. Jubilerend „Animo" gaf uitstekende uitvoering. Lang hebben de bezoekers moeten wachten op de verrichtingen van de toneelgroep van „Animo", de leerlin genvereniging van de Middelburgse christelijke kweekschool, die vrij dagavond in het Schuttershof een (jubileum)opvoering gaf van het toneelspel „Don Quichot op de brui loft van Kamacho" door Pieter Lan- gendijk, zeer vrij bewerkt door J. G. Verkerk. Maar nadat de pauze en de verloting waren verstreken, werd het geduld van het publiek rij kelijk beloond; want de kwekelingen hebben van dit blijspel op rijm een bijzonder verdienstelijke uitvoering gegeven. Er zat de nodige vaart in het spel, terwijl de humo ristische nuances op de juiste wijze uitgebuit werden, zodat de „zaal" zich terecht kostelijk geamuseerd heeft. Een arm edelman, Brazïlius, neemt het op tegen de rijke boer Kamacho met als inzet Quiteria, „de schoon ste aller vrouwen". Temidden van de moeilijkheden verschijnen Don Quichot en zijn knecht, die de narig heid maar groter maken, en een lyrisch dichter die tenslotte zoals in een klucht te doen gebruikelijk die narigheid weer oplost, op het to neel. Hieromheen weefde Langendijk een aantrekkelijk verhaal, in mo dern Nederlands bewerkt door de heer Verkerk. De Don Quichot, die Bram Dour- leyn op de planken zette, was de „mecster-fantast" ten voeten uit. Hij speelde deze rol met veel bravour en werd hierin op bijzonder knappe wij ze terzij'de gestaan door Wim Rie mens, die een kostelijke Sanche Pance uitbeeldde. Met name het samenspel tussen dit tweetal was voortreffelijk. Job Fraanje en Ko Wattel hadden de rollen van Bra- zilius en Kamacho op zich genomen en zij gaven deze tegenstanders in de liefde een passende vertolking. Ook de met overtuiging gebrachte Quiteria van Riet Caljouw mag in dit verband genoemd worden. De verdere medespelenden in dit stuk, dat ingestudeerd was onder dc kun dige leiding van de heer P. A. Bou- wense, deden beslist niet veel voor hun collega's onder; gemakkelijk en dit geldt voor allen rolvast bewogen zij zich over het toneel. Het programma voor de pauze was gewijd aan zang en declamatie. Wat het eerste betreft: niets dan lof voor hetgeen de heer Jan Rijn met het grote kweekschoolkoor heeft we ten te bereiken. Deze koorzang was voortreffelijk en het is alleen maar jammer, dat hiervan niet meer te genieten is. Met name werd „Looft God den Heer" zeer zuiver weerge geven. Riet Caljouw met „Ballade van een kind van 12 jaar" en Ina van Kamer met twee werkjes van mr. J. C. van Schagen verzorgden de declamatie, hetgeen op kundige wijze geschiedde. In het begin vertelden wij reeds dat het hier een jubileumuitvoering betrof. „Animo" bestond namelijk 25 jaar en in die kwart eeuw heeft zij haar bestaanrecht zeker bewezen. Dat vertelde voorzitter Jan de Klerck in zijn openingswoord. Ter gelegenheid van dit jubileum deelde het bestuur twee herinneringspen ningen uit: één voor de directeur der kweekschool, de heer J. A. van Bennekom, en één voor de voorzit ter. Artvertf>ntifi/, Zondagsdienst taxi's Middelburg: TRIO TAX, lel. 2600. BLANKER, tel. 2865.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 15