Alles op z'n tijd óók een borrel Concentratie van coöperaties biedt vele voordelen w/ BELGEN KOPEN NEDERLANDSE BOERDERIJEN EN GRONDEN OP prisma GOEDE RESULTATEN OVER 1957 BIJ KON. MIJ. „DE SCHELDE" t,ng' PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. VRIJDAG 14 FEBRUARI 1958 PUBLICATIE VAN HET CENTRAAL GEDISTILLEERD B,U R E A U - SCHIEDAM^ KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen door de provinciale kerk vergadering van Gelderland tot voor ganger te Barneveld: J. van Veen, emeritus predikant en voorganger hervormde evangelisatie aldaar, die ook benoemd werd tot ziekenhuis predikant van „Het Zonnehuis" te Beekbergen; te Wijk bij Heusden: J. Smit, kand. te Vinkenveen; te Gen- deren: J. Jongerden, kand. te Huizen (N.-H.); te Meerkerk: J. S. de Waard, kand. te Rijsoord. Toegelaten tot de evangelisatiebe diening de heren C. van Bart te Maarsen, J. van der Heide te Zeist, A. H. van den Heuvel te Barneveld, J. C. Krajenbrink te Dinxperlo, -H. C. Spijkerboer te Utrecht en C. Vijf huizen te Nieuwkoop. GEREF. KERKEN Bedankt voor Leeuwarden (derde pred. plaats): C. W. Thijs te Voor burg. GEEREF. KERKEN ART. 31 Beroepen te Homewood (Canada): J. Mulder te Gees. Mening ir. M. A. Geuze: Bemiddelend orgaan voor eigen woningbouw? In de donderdagmiddag te Bergen op Zoom gehouden ledenvergadering van het Landbouw Coöperatie Centrum Zuid West Nederland heeft de voor zitter, Ir. M. A. Geuze, in zyn openingswoord een eventueel door te voeren concentratie by^le coöperaties nader onder de loep genomen. Hy verklaarde er geenszins van overtuigd te z^jn, dat er zovele aparte koelhuizen moeten zyn met leder een eigen bestuur. Het Is de plicht van ieder bestuurslid zich af te vragen of er ook voordelen op economisch gebied zyn te bereiken met samensmelting in groter verband, zo zelde ir. Geuze. Hij vroeg zich voorts af of de kring van boerenbestuurders van de by het L.C.C. aangesloten coöperaties niet breder van opzet moet zijn. o.m. door aanstelling van een commissaris. Een dergelijke figuur, die de nodige des kundigheid zou kunnen opbrengen, zou veel goed werk kunnen verrich ten, zo meende ir. Geuze. Voorts noemde spreker de samenstelling van verschillende besturen beslist te een zijdig. De basis dient breder van opzet Vlissingse politie arresteerde aanrander. Sinds het begin van het jaar wer den de buitenwijken van Vlissingen en de duinen onveilig gemaakt door een ongunstig individu, die alleenlo- pende dames lastig viel. Ook woens dagavond kwam weer een aangifte de twaalfde van dit jaar bij de politie binnen. Er was een dame las tig gevallen in het nieuwe gedeelte van de Bonedijkestraat. Terstond ging de recherche op pad en toen een rechercheur per rijwiel over de Pre sident Rooseveltlaan reed, trof hij daar een man aan, die aan het signa lement beantwoordde. Hij sprak hem aan, maar de man vluchtte. De re chercheur wist hem echter te ach terhalen, waarop een vechtpartij ont stond. Aanvankelijk slaagde de man er in opnieuw te ontkomen, maar hij werd voor de tweede maal gegrepen. Een tweede gevecht ontstond waarbij de mannen over straat en door het plantsoen rolden. De rechercheur werd tijdens het gevecht zodanig ge wond aan handen en armen, dat hij zich later onder doktersbehandeling moest stellen. Het gelukte hem niet temin om de man. een 25-jarige ar beider uit een der Walcherse ge meenten, naar een punt mee te ne men, waar een andere rechercheur op de uitkijk stond. Toen werd de man defintief overmeesterd en naar het politiebureau gebracht. Nadat hij door enkele dames was herkend, legde hij een volledige bekentenis af. Sedert nieuwjaar had hij niet min der dan 15 maal dames en ook zeer jonge meisjes belaagd, terwijl even eens een 12-jarige jongen zijn slacht offer was geworden. De man is inge sloten en zal voor de officier van justitie worden geleid. Kandidatenlijst S.G.P. Door een vergissing is er in de P.Z.C. van woensdag oen fout geslo pen in de kandidatenlijst, welke door de S.G.P. is ingediend voor de ko mende Statenverkiezing. Als no. 12 was vermeld: mevrouw F. D. Bent- schapKnook, uit St. Maartensdijk. Het is duidelijk, dat hier vermeld had moeten zijn: de heer F. D. Bentschap Knook. Voor deze omissie bieden wij onze verontschuldigingen aan. te zijn en ook zulen we niet bang moe ten zijn om iemand uit een aanver wante bedrijfstak aan te trekken, al dus de voorzitter. Nadat hy«nog in het kort enkele voordelen van concentra tie had opgesomd, wees hy er op, dat men met de Europese eenwording op economisch gebied voor ogen, wel eens gedwongen zou kunen worden by deze problemen stil te blijven staan. In deze drukbezochte bijeenkomst, waar o.m. verschillende vertegen woordigers van landbouworganisaties in Zeeland en West-Noord-Brabant aanwezig waren, werd de begroting voor 1958 zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Deze begroting sloot met aan Inkom sten en uitgaven op een bedrag van 32.900.—, hetgeen ruim 10.000 meer was dan vorig jaar. Het goed keuren van deze begroting betekende eveneens, dat de ledencoöperaties een verhoogde contributie moeten betalen Met enkele coöperaties was hierover reeds overleg gepleegd. Goedgekeurd werd eveneens de rekening en verant woording over 1957, die een batig sal do liet zien van ruim 900.De af tredende bestuursleden, de heren J. w. Scheele (suikerproduktie), D. W. Lindenbergh kunstmestfabrieken C. J. Kardux en N. van Westen (bei den aan- en verkoop) werden herko zen. EIGEN WONINGEN. Voorzitter Geuze deelde vervol gens mede. dat het algemeen be stuur In de 's morgens gehouden Scheepvaart op Gent weer gestremd. Noorse tanker ramde brug te Terdonck. Voor de tweede maal in één week tijd, is het scheepvaartverkeer naar en van Gent gestremd. Nu als ge volg van het feit, dat de Noorse tanker „Imacos" (2483 brt.), leeg komende van Gent, donderdagmor gen omstreeks 9 uur, halverwege tussen deze havenstad en de Neder landse grens, de brug te Terdonck heeft aangevaren. De botsing geschiedde tijdens mist, die zo zwaar was, dat de bruglich- ten niet te onderscheiden waren. De tanker kwam met kracht tegen de nog gesloten brug terecht, waardoor deze ernstige schade opliep. Daar men vreest dat de brug zal kunnen afbreken en dun de scheepvaart he lemaal zal belemmeren, wordt thans getracht een lichter onder de brug te brengen, om daarna te proberen de brug open te draaien. Het ffets- en voetgangersverkeer over het kanaal zal voorlopig met een pont worden onderhouden, terwijl het overige ver keer wordt omgeleid via Zelsate en Gent. Men hoopt, dat vandaag het scheepvaartverkeer weer normaal zal zijn. bestuursvergadering besloten had een commissie van onderzoek in te stellen, die de mogelijkheden zal nagaan om te komen tot een be middelend orgaan voor eigen wo ningbouw. In verband met het feit, dat de kring van aardappelkoelhui zen steeds groter wordt door toe treding van nieuwe leden-coöpera ties, zal een statutenwijziging wor den voorbereid. Hierdoor zal de kring van aardappelkoelhuizen een eigen groep kunnen vormen binnen het L.C.C. en een vertegenwoordi ger in het bestuur kunnen aanwy- zen. Na de pauze werd het woord ver- leend*aan de heer J. Peterson Jr.. di recteur van Peterson's Havenbedrijf te Rotterdam, die een causerie hield over het onderwerp: „Het vrachtbe- leld in Nederland". Met drie wetten probeert de over heid het totale vervoer te verdelen over de verschillende vervoerstakken en tevens deze daardoor tegen elkaar te beschermen. Bij het personenver voer en het goederenvervoer binnen scheepvaart is alles vrij goed verlo pen. Ten aanzien van het autovervoer goederen liet de heer Peterson minder optimistische geluiden horen. Hier heeft de bescherming van de overheid niet zo goed gewerkt omdat de ver voerders elkaar hebben beconcur reerd. Het probleem is daarby dat men by het autovervoer goederen geen vaste prijzen kent. In de toekomst voorzag spreker, dat het vervoer in verband met de K.K.G. en de E.E.'G» internationaal ge zien andere aspecten zal krygen. Het is nog moeiiyk te voorspellen waar we uileindeiyk terecht zullen komen, maar wel wordt een belangryke sta ging van de vrachttarieven verwacht, aldus de heer Peterson. Deze verho ging is zelfs op korte termijn te ver wachten, zo meende hy. Nadat nog enkele vragen waren gesteld, sloot de voorzitter de vergadering. Drie Zeeuwse atleten naar „Zilveren Mapple leaf". Zondag a.s. wordt te Hilversum voor de elfde maal de internationale loop om de Zilveren Mapple Leaf ge houden. In deze loop. die in 1957 door de Middelburgse atleet Hein Cujé gewonnen werd, starten elk jaar on- f;eveer 200 deelnemers. Onder deze 00 lopers bevinden zich drie Zeeuwen. Het zijn B-klasser Hans Bostelaar en de D-klassers Han Mondeel en Frans Brouwer. Het aantrekkelyke van de loop is, dat er per klasse een handicap van 10 seconden gegeven wordt en het dus mogelyk is. dat een loper uit een lagere klas vele A-klas- sers achter zich laat. Voor Bostelaar is de kans op een goede plaats in het klassement redeiyk, daar hy nu 10 se conden voorsprong krygt op zyn con currenten A-klassers, onder wie zich onder meer zullen bevinden Blanken- stein. De Bruin en vele anderen. Technische school te Zierikzee. Tijdens de donderdagavond ge houden algemene ledenvergadering van de Technische School te Zierik zee, is in de vacature van het school bestuur, ontstaan door het aftreden van de heer A. J. Argelo, benoemd de directeur van de N.V. Waterlei ding Mij. „Schouwen-Duiveland", Ir. J. L. van Sloten. De aftredende le den, de heren M. Doelman H.J.zn. en L. M. Siliakus, werden herbenoemd. De rekening over het jaar 1957 werd vastgesteld, evenals de begro ting voor net jaar 1957. Een Amerikaanse expeditie zoekt naar de ruïnes van de stad Sardis, welke in de oudheid door koning Croesus werd be stuurd en ongeveer honderd km van Iz mir (Smyrna) aan de westkust van Tur kije moet liggen. Sardis was een der gro te steden van de oudheid. VRAGEN AAN MINISTER Ook Zeeuwse bedrijven in Belgische handen overgegaan Het lid van de Tweede Kamer, de heer Van Meel heeft aan de minister van landbouw, visserij en voedsel voorziening de volgende schriftelijke vragen gesteld. 1. Is het juist, dat de laatste we. ken vooral in het zuidwesten van ons land op groter schaal boerderijen en landbouwgronden, waarvoor Neder landse boeren gegadigden zijn, door Belgen met speculatieve bedoelingen worden opgekocht? 2. Indien vraag 1 bevestigend wordt beantwoord, kan de minister dan me dedeling doen over de omvang, die dezp speculatieve grondaankopen aannemen 3. Indien vraag 1 bevestigend wordt beantwoord, acht de minister deze ontwikkeling gezond en gewenst? 4. Indien vraag 3 ontkennend wordt beantwoord, is de minister dan in staat en bereid op zeer korte termijn een einde te maken aan deze dan on gezonde en ongewenste gang van za ken en zo ja, met welke middelen? Totzover deze vragen waarop de minister van landbouw ongetwijfeld te zijner tijd zal antwoorden. Voor uitlopend op dat antwoord kan wel iets medegedeeld worden voor wat Zeeland betreft. een goed De opdrachten Over de orderportefeuille wordt in het jaarverslag gezegd, dat deze in 1957 in belangrijke mate kon wor den aangevuld. Opvallend was de grote belangstelling voor de produk- ten van de tandvtfielfabriek Opdrach ten voor niet minder dan 20 scheeps- tandwielkasten van groot vermogen werden in 1957 ontvangen, waarvan vele van buitenlandse opdrachtge vers. De vraag naar schepen kromp tegen het einde van het jaar belangrijk in door de lage zeevrachtenmarkt. De orderportefeuille had eind december een waarde van 380 miljoen gulden (eind 1956 rond 400 miljoen gulden). De opdrachten omvatten thans 20 schepen, 6 dieselmotoren, 21 ketels, 8 turbine-installaties en 31 tandwiel kasten. Uit deze mededelingen van de direc tie kan worden afgeleid, dat De Schelde tot medio 1961 goed van werk is voorzien. De orderportefeuille is voor 65% bestemd voor export en voor 35% voor het binnenland. Export Als export-Industrie heeft De Schelde bijzonder belang bij de krediet-finan ciering. Daarover merkt de directie in het jaarverslag op: Do export van schepen wordt in ernstige mate bemoeilijkt door het ontbreken van reële mogelijkhe den voor krediet-financiering. Het iH ten zeerste gewenst, dat de Advertentie J RADIO FM, 6 buizen STANDAARDSUPER C 7 K. M, L, FM. MEESTERSUPER D 7 k. m. i, fm. kiankregister, 5 luidsprekers alle m edelhoyten kasien SUPER B 7 7 buizen, 3 luidsprekers f 218, f 288,— f 360,— vraag brochure bij de handel oi NEDERLANDSCHE SIEMENS MAATSCHAPPIJ N.V. POSTBUS 1068 's-GRAVENHAGE hierbij betrokken Instanties grote aandacht aan dit vraagstuk schenken, opdat de met moeite verworven exportmarkten niet verloren gaan. De directie memoreert in haar ver slag de samenwerking met De Nu clear Power Plant Co te Knutsford Engelandvoor de bouw van atoom centrales. Zij is van mening, dat de vreedzame toepassing van kernener gie het eerst op economisch-verant- woorde wijze kan geschieden ten be hoeve van de elektriciteitsopwekking. Drie ingenieurs worden thans in het buitenland opgeleid tot specialisten op dit gebied. Op het gebied van sa menwerking met andere bedrijven wordt verder vermeld, dat De Schel de haar deelneming in de Pam Tan ker Cleang N.V. te Vlissingen heeft verhoogd van 20 tot 25%. Personeel jaarversla; tijging in 1! i worden Terwijl de per- blijkt, dat de in lS57 niet tot staan Uit het kostenstijging gebracht kon soneels-bezetting vrijwel gelijk bleef (rond1 3800 personen) bereikten de uitgaven voor salarissen, lonen en so ciale lasten over 1957 een totaal van ruim 22 miljoen gulden, hetgeen 2 miljoen gulden meer was dan over 1956. Verbetering van de efficiency blijft derhalve een dwingende noodzaak. Het aantal leerlingen op de bedrijfs- school bedroeg eind 1957 totaal 148 (vorig jaar 184). De vermindering vloeide voort uit een wijziging in de opleiding, die thans een tweejarige is en aansluit op de tweejarige gemeen telijke lagere technische school. De directie constateert, dat de onderne mingsraad zich tot een nuttig orgaan voor' overleg en voorlichting heeft ontwikkeld. Gedurende het verslagjaar kwam slechts een gering aantal nieuwe wo ningen gereed Aansluitend op deze mededeling van dc directie, kan nog gemeld worden, dat de Schelde-direc- tie nadat zij belangrijke woning bouwprojecten financierde, thans wil wachten op activiteiten in de sector wonlngwetbouw. Als extra-bijdrage aan de pensioen fondsen werd een bedrag van f 175.000 ten laste van de verlies- en winstrekening gebracht, bestemd om een toeslag te geven op pensioenen van weduwen, die jonger zijn dan 65 Jaar. Het Jaarverslag bevat een opgaaf van de voornaamste vernieuwingen en investeringen gedurende het jaar 1957. Zij eisten een bedrag van bijna 9.5 miljoen gulden. Voor de verdere modernisering werden bestellingen feplaatst tot een bedrag van rond .5 miljoen gulden, waarbij de direc tie opmerkt, dat in verband met de afflauwende conjunctuur en de ver zwaring van de fiscale druk het tem po van de vernieuwing cn modernise ring in de toekomst wellicht ver traagd moet worden. Exploitatie De exploitatierekening over het boek jaar 1957 geeft na reservering voor fiscale verplichtingen enz. een voor delig saldo aan van 83 miljoen gul den (voor 1956: 6.3 miljoen). De afschrijvingen op basis aanschaf fingsprijs beliepen 3.6 miljoen (vorig jaar 3 miljoen), de aanvul lende afschrijvingen tot basis ver vangingswaarde 2% miljoen (even als vorig Jaar) en de reservering voor uitbreidingen 2 miljoen. Er res teerde een te verdelen winstsaldo van 2.1 miljoen gulden (vorig jaar 1.2 miljoen gulden). Statuten In de vergadering van aandeelhou ders, die 3 maart a.s. wordt gehou den zal een statutenwijziging worden voorgesteld, die behalve een verho ging van het maatschappelijk kapi taal ook omvat: de mogelijkheid om een voorzitter van het directeuren college te benoemen, de mogeliIkheid om meer onderdirecteuren te benoe men en mogelijkheid tot uitgifte van onderaandelen. Tenslotte zal nog aan de aandeelhou ders worden voorgesteld de statualr toekomende tantième-percentages te verlagen, de dotatie aan de statualre reserve te verhogen en een statuaire winstdeling voor het personeel in te voeren. Wat dit laatste betreft, deelt de directie in het overzicht, dat zij van het jaarverslag 1957 ter voor lichting verstrekte aan het personeel, nog enkele bijzonderheden mede. Winstdeling personeel Voorgesteld wordt namelijk om in de statuten een nieuw artikel op tc nemen, luidende: „Er zal een winstdeling voor het per soneel zijn. welke nader wordt uit gewerkt in een reglement, ongesteld door de directie onder goedkeuring van commissarissen". Na aanneming van dit voorstel door de algemene aandeelhoudersvergadering zal nog dit jaar door de directie een reglp- ment worden opgesteld, waarbij de winstuitkering gekoppeld zal worden aan het winstsaldo. Deze regeling zal dan over het boekjaar 1958 toegepast kunnen worden. Deze wijziging van de statuten zul op dit punt voor het gehele Scheldepersoneel van grote betekenis zijn. Hoewel het eigenlijk vrij regelma tig voorkomt, dat Belgische beleg gers Nederlandse landbouwbedrijven kopen, geschiedt dit de laatste tijd wel wat veelvuldiger, zo verklaarde ons de rijksconsulent voor Grond- en Pachtzaken in Zeeland, ir. W. H. Ubbink desgevraagd. Aangenomen kan worden, dat de Belgische kopers met het oog op de Euromarkt, ver wachten, dat de Nederlandse grond- rijzen in de toekomst zullen aan- rekken tot het peil in de ons om ringende landen. Grondspeeulanten zien hier dus blijkbaar winstmoge lijkheden. Enkele grote Zeeuwse land bouwbedrijven, o.a. op Schouwen, Noord-Beveland en Walcheren, zijn de laatste tijd in Belgische handen overgegaan. Dit ook als gevolg van het feit, dat bij de Nederlandse be leggers mogelijk onder invloed van de hoge rentevoet op de obliga- tlemarkt, zoals de 6 pet. woning bouwlening enz. tijdelijk minder Interesse bestaat voor onroerend goed. Ook schijnt het, dat bij ver koop van landbouwbedrijven de pachters vaak niet aan bod kunnen of willen komen, als gevolg ook a.1 weer van de hoge rentevoet, die het moeilijk en minder aantrekkelijk maakt om gelden te lenen. De pach ter, die thans voor aankoop van een bedrijf een beroep zou moeten doen op de kapitaalmarkt, komt op zeer hoge rente-lasten te zitten, waarvan slechts een klein deel in de prijzen van de produkten kan worden door berekend. Bij deze terughoudendheid onder de boeren staat ook in vele gevallen nog het schrikbeeld uit de dertiger jaren op de achtergrond. Vele eigenaren-grondgebruikers, die na de eerste wereldoorlog in de periode van hoogconjunctuur dure bedrijven hadden gekocht, konden het In de dertiger jaren niet bol werken en moesten ten koste van grote verliezen hun boerderij verko pen. Blijkbaar spelen deze overwe gingen bij de Belgische beleggers een mindere rol en overheerst bij hen een meer optimistische verwach- I Prestatietoernooi Swift. Zaterdag a.s. worden voor het pres tatietoernooi van Swift de volgende wedstrijden gespeeld: Swift II TOGO I; Swift III—TOGO II en Swift FTOGO adsp. Ook worden de volgende oefenwed strijden gespeeld: VedoSwift IV; Animo BSwift D; Animo ASwift A en ONDO adsp Swift C. Een dagelijkse puzzle: wat eten we vandaag Natuurlijk Een kaasgerecht! (een originele en zo lekkere oplossing van Uw probleem KAASOMELET 4 eieren, j lepelt melk, soul, paprika poeder, 6o gr. kaas, jo gr. boter. De eieren en melk loskloppen, de ge raspte kaas eraan toevoegen, het deeg op smaak afmaken met zout en paprika cn langzaam in de kockcpan in dc boter bakken. De omelet voor "t opdienen dubbel slaan. Doe nóg meer met BBB kaas

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 8