Goes heeft als scholencentrum vele extra-uitgaven DE KLERKSZN ivoROL een mond vol Sneeuwwitjes buisman AFLUKIN-C :win Zeeuwse Almanak OUDHEIDKUNDIGE VONDSTEN IN OMGEVING VAN BAARLAND ENKELE VELOURS ZEEUWSE BELANGEN IN DE TWEEDE KAMER BEPLEIT Agenda 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. VRIJDAG 14 FEBRUARI 1958 NOTA VAN B. EN W Bij begrotingswijziging één miljoen aan kapitaalwerken geraamd Hoewel op de Goese gemeentebegroting voor 1958, zoals reeds gemeld, een extra rijksbijdrage van 58.000 moest worden geraamd om deze sluitend te krjjgen, merken B. en YV. in de begeleidende nota toch met enig optimisme op, dat dit bedrag 105.000 lager Is dan in 1957. Het college acht de ver wachting gerechtvaardigd, dat ook voor het jaar 1958 de algemene uitke- rine per Inwoner uit het gemeentefonds zal worden verhoogd. Deze uitke ring is voor 1957 en volgende jaren laatstelijk bepaald op 51.95, Hoewel B. en W. erkentelijk zijn voor de vaststelling van dit bedrag, merken zy op, dat nog steeds niet het peil is bereikt, noodzakelijk voor een gezonde ont wikkeling der gemeente. Het is niet mogelijk gebleken bedragen te fourne ren voor het dekken van rente en afschrijving van nieuwe kapitaalwerken. In feite betekent dit een verdergaande achteruitgang. Uitvoerig zet het college aan de hand van voorbeelden, o.a. op het gebied van het onderwijs uiteen, dat men de gemeente Goes niet mag zien als een stedelijke eenheid zonder meer, maar als een gemeente, wier financiën ook in belangrijke mate worden beïnvloed door uitgaven in het belang van een conglomeraat van ruim 60.000 inwoners. „YVy wagen het te betwijfelen of zulks door de rijksoverheid steeds op deze wyze wordt gezien", zo merken B. en W. in hun schrijven op. de In een drietal wijzigingen op begrotingen wordt een bedr van totaal 1.050.000 aan dringend noodzakelijke uitgaven geraamd, n.l. 400 000 voor de eerste fase van de uitbreiding en verbetering van de haven, 625.000 voor de bouw van een geref. ulo en een 11- klassige r.-k. school en 25.000 voor net maken van plannen tot uitbreiding van de rioolzuiverings installatie. B. en YV. geven in hun nota ook een antwoord op de vraag, waarom trots de niet onzaanzienlijke verhogingen van de uitkeringen uit het gemeente fonds in de laatste jaren toch niet meer mogelijkheden voor verdere ont wikkeling der gemeente zijn ontstaan. Zij geven daarbij een opgave van de gestegen jaarwedden, de hogere uit gaven voor nijverheids- en middelbaar onderwijs, subsidie burgerlijk armbe stuur. kosten muziekschool en gym nasiale afdeling R.H.B.S. en rente van kasgeld. Hieruit blijkt dan, dat alleen deze posten op de begrotingen 1954 tot en met 1958 totaal 470.000 meer hebben gevergd. ONDERWIJS. YToor het nijverheidsonderwijs am bachtsschool vakschool voor meisjes en avondschool nijverheidsonderwijs) moet dit. jaar totaal 257.000 worden geraamd. Van het bedrag van 150.400 voor de ambachtsschool, komt 30 ofwel 50.133 zonder meer voor rekening van de schoolge- Advertentie) Ier vergroting villi de v veerstand tegen;>i.» verkoudheid en griep X' VAN TOT ONDER DAR De korfbalvereniging „Animo" te Souburg doet al enige tijd haar best om „onder dak" te komen. Een club zonder clubgebouw, dat gaat moei lijk en daarom heeft men verleden jaar reeds besloten alles in het werk te stellen om uiteindelijk een dak boven het hoofd te krijgen. Met hulp van alle leden heeft men toen een bazaar gehouden, waardoor men al aardig in de richting kwam. Nu heeft een huis-aan-huis-collecte 715,90 opgebracht, zodat in totaal ee nbedrag van 1900,is ingeza meld. Deze gunstige resultaten heb ben de actieve leden van „Animo" weer hoop gegeven. ZIEKENBEZOEK I. Het carnavalscomïté te Sas van Gent heeft langs hiërarchieke weg een verzoek gericht tot zijn beet wortelenprins om op maandag aanstaande tijdens het driedaags „festijn van de zotheid" de zieken niet te vergeten en een bezoek te brengen aan het Elizabethzieken- huis te Sluiskil. De chef-protocol heeft mededgedeeld, dat op dit verzoek door Zijne Hoogheid gun stig is beschikt en dat de prinse lijke gast omstreeks vier uur in de middag hoopt te arriveren. ZIEKENBEZOEK H De mandolinevereniging „Tovido" is een geziene gast in de Vlissingse BAANBREKER Mogelijk was de man gelokt door de milde voorjaarstemperaturen van de laatste dagen; misschien ook had hij er een gewoonte van gemaakt om vroeg in het jaar met vakantie te gaan, maar hoe dan ook, hij was er. Misschien wel de eerste toerist in Zeeland van 1958. Een baanbreker voor het vreemdelingenverkeer in dit seizoen, compleet met, fototoestel en verrekijker in lederen foudraal om de stoere schouders. Speurend naar oude gevels, fraaie vergezichten en klederdrachten slenterde hij door de Vlissingse straten, een eenzame fi guur nog in het stadsbeeld, met zijn vakantieachtig uiterlijk schril afste kend tegen de werkers van hoofd en hand, die alledaags zwoegend door de straten trokken. Waar hij de vreemdeling louter voor zijn ple zier ronddoolde. Z'n fototoestel hing er nog wat- doelloos bi). Het grijze februar i-licht noodde niet direct tot het maken van een plaatje en aan schilderachtige kostuums viel er op dit uur van de dag ook al niet veel te ontdekken. Maar goed, hij was er dan toch. De eerste toerist nemen wij aun in Zeeland ran dit jaar. 't Begin is er... ziekenhuizen. Ditmaal hebben de enthousiaste musici van „Tovido" een bezoek aaji „Bethesda" gebracht, waar zij onder leiding van de heer Meulmeester' wat muzikale vrolijk heid brachten, hetgeen zowel door patiënten als verplegend personeel op hoge prijs werd gesteld. Vrijdag avond 28 februari zullen de ouden van dagen in hun tehuis aan de Kou- dekerkseweg op vrolijke mandoline klanken worden vergast. STUURMANSKUNST Zo nu en dan kan men te Sluiskil getuige zijn van sterke staaltjes van stuurmanskunst aan boord van de sleepboten, die tot taak hebben enorme zeeschepen veilig naar hun losplaatsen te voeren. De Minister Lelybrug vormt daarbij namelijk een obstakel, dat met grote vaardigheid door de mannen aan het roer wordt „genomen". Dezer dagen werd weer zo'n, de bewondering van landrotten op wekkende. manoeuvre uitgevoerd. Vier sleepboten hadden vastge maakt aan het Liberiaanse zee schip „Gelia" uit Monrovia en zou den met hun sleep de brug pas seren. De bekende „stuurlui aan de wal" waren eensgezind van me ning, dat de sleepboten niet alleen de Liberiaan, maar ook de brug zelf wel aan de kant zouden bren gen, want het was duidelijk te zien, dat de „Gelia" en de twee trekkende sleepboten naast elkaar onmogelijk de betrekkelijk nau we doorvaart zouden kunnen pas seren. Doch zie, op het laatste ogenblik, juist op tijd, gooiden beide lepers de trossen voeren door twee aparte doorv ten, om voorbij de Drug snel vast te maken. UIT DE BOCHT De verkeerssituatie bij de verbe terde Bovenweg te Sluiskil is nogal gewijzigd. Dit moest de heer S. uit Sas van Gent tot zijn schade en he vige schrik ondervinden. Niet op de hoogte van de veranderingen, reed hij met zijn personenauto in de richting van de Bovenweg. De bocht naar deze weg is na de werkzaam heden ter plaatse echter scherper ge worden en de heer S. die daarop niet had gerekend, vloog uit de bocht en kwam via het voetpad waarop zich gelukkig niemand bevond, in de vet te klei van het nog niet aangelegde plantsoen terecht. De bestuurder van een passerende vrachtwagen verleen de assistentie en ongedeerd, maar wel een beetje geschrokken, kon de on fortuinlijke heer S. zijn reis vervol gen. meente. Het resterende deel wordt ge dragen, ,in evenredigheid met het aan tal leerlingen, door de schoolgemeen te en de woongemeenten, zodat Goes daarvan 21.471 voor zijn 103 leerlin gen en de buitengemeenten 78.796 voor hun 378 leerlingen betalen. Het komt er op neer dat de 103 leer lingen uit eigen gemeente thans f 71.604 kosten en wanneer de school juist over de gemeentegrens was-op- gerlcht. slechts 2L471. Zo ls het ook te berekenen voor de vakschool voor meisjes en de avondschool, welke resp. worden bezocht door 282 en 330 leer lingen, waarvan resp. 74 en 75 uit Goes. In bovengenoemde bedragen ls nog slechts gedeeltelijk rekening ge houden met de kosten van de thans in aanbouw zijnde scholen. Eenzelfde berekening maakten B. en W. van de kosten voor de gymna siale afdeling der h.b.sr., die door 34 leerlingen wordt bezocht, waarvan 13 uit Goes. De kosten bedragen totaal ruim 54.000, waarin voor leerlingen uit andere gemeenten bijna 12.000 (Vervolg op pag. .5) Door drijfriem gegrepen en meegesleurd. Ernstig ongeval in smederij In de smederij van de heer I. Cap- pon te Heinkenszand is donderdag ochtend een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een der arbeiders, de heer P. van 't W. zwaar werd gewond. Van 't W. kwam in de werkplaats met een staaf in de handen te vallen. De staaf bleef daarbij achter een drijfriem ha ken en de heer Van 't W. werd mee gesleurd. Nadat dokter H. P. van Maanen eerste huip had verleend, werd het zwaar gewonde slachtoffer naar het St. Joanna-ziekenhuis te Goes overgebracht, waar een been moest worden geamputeerd. Gelden voor bouwrijp maken grond Plan- Paauwenburg. B. en W. van Vlisslngen delen aan de raad mede, dat zij van de N.V. Bank voor Ned. gemeenten een aan bieding hebben ontvangen voor een geldlening van 200.000, ten behoeve van de aankoop en het bouwrijp ma ken van gronden in het zgn. Plan Paauwenburg. De raad zal hierover in zijn vergadering van hedenavond moeten beslissen. Fundering van middeleeuws kasteel blootgelegd. Enkele honderden meters ten wes ten van het hedendaagse dorp Baar land moet in de Middeleeuwen het kasteel „Hellenburg" hebben gedo mineerd. Lang heeft de glorie niet geduurd, want kort na 1600 werd er reeds over de ruïne „Hellenburg" gesproken. Het ziet er thans naar uit, dat de resten van dit oijde slot weer zullen worden blootgelegd. Tij dens herverkavelingswerkzaamheden is men namelijk dezer dagen op resten van dit vroegere bolwerk ge stoten. Het belangrijke van deze vondst werd spoedig ingezien, want de Hei de Maatschappij gaf de N.V. Wegen bouw Joh. de Kroon direct opdracht de aangetroffen fundamenten te ont graven. Ook de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort is vol belangstelling en Woning te Wissekerke geheel uitgebrand. Gasfles explodeerde. Toen de dochter van de landbou wer L. Bakker op de hofstede „Landzicht" in de Geersdijkpokler onder Wissekerke, donderdagmiddag omstreeks één uur, het gasstel in dè keuken wilde aansteken, sprong plotseling met een hevige knal de gasfles uit elkaar. In een minimum van tijd stond de gehele woning in lichter laaie. De heer Bakker en zijn knecht die in de buurt aan het werk wa ren, snelden onmiddellijk toe, maar het was niet meer mogelijk iets van de inboedel te redden. Ook de brand weer, die spoedig ter plaatse was, kon niet verhinderen dat de woning geheel uitbrandde. Slechts enige geblakerde muren bleven overeind staan. De belendende bedrijfsgebou wen konden gespaard blijven. Advertentie) Feestelijke vitamientjes. DOPERWTJES (mt blik) met boter en fijngeknipte peterselie. Vijf smokkelwagens uit |>t.- Jansteen in beslag genomen. Personenauto's met geheim» bergplaatsen. Dezer dagen heeft de douane te Clinge een personenwagen met ge heime bergplaatsen aangehouden, welke een hoeveelheid voor smokkel bestemde boter bevatten. De smok kelaar, zekere A. E. M. V. uit St.- Jansteen werd te Hulst onder veilige hoede gesteld. De nasporing van de ambtenaren van de Centrale Veld- postdienst der Douane te Axel zijn niet zonder resultaat gebleven. Een viertal andere wagens, alle toebeho rende aan V. en alle voorzien van ge heime bergplaatsen, werd in beslag genomen en geconfisceerd. Eén wa gen werd daarbij tijdens de achter volging, zwaar beschadigd. Een zes tal personen is nader aan de „tand" gevoeld, doch na verhoor op vrije voeten gesteld. Voor V. betekent dit wel een uitzonderlijk duur avontuur. Mes schoot uit Bij het slachten van een varken schoot het mes van de slager J. W. te Heinkenszand uit. Hij kreeg hier door een diepe vleeswond in een zij ner benen en moest zich onder dok tersbehandeling stellen. een van haar opzichters is ingescha keld» om de vijf man sterke ploeg van de aannemer met raad en daad terzijde te staan. Ondanks het feit, dat men pas maandagmorgen met het eigen lijke graafwerk is begonnen, waarbij men voorzichtig wordt geassisteerd door 'n drag line, is reeds een groot deel van de fundering blootgelegd. Duide lijk zijn de bakstenen muren te onderscheiden en aan de hand van de vorm kan men vaststel len, waarvoor zij een fundament vormden. Zo komt men tot de conclusie, dat aan de noordwest zijde een vierkante toren heeft gestaan, terwijl een twintigtal nieters zuidwaarts de contouren van een ronde toren zichtbaar zijn. Toen wij gistermorgen deze oud heidkundige vondst in Baarland be zichtigden, liet een der arbeiders plotseling een juichkreet horen. Uit een 30 centimeter brede schacht haalde hij een volkomen gave kruik te voorschijn, die gevuld was met een of ander vocht. De mannen konden het er niet over eens worden of de inhoud bestond uit bier of (regen) water De oudheidkundigen zeggen nog weinig over deze vondst. De weten schappelijk ambtenaar van de Rijks dienst voor Oudheidkundig Bodem onderzoek, de heer J. G. M. Renauld te Amersfoort, verklaarde ons des gevraagd, dat er weinig over de ..Hellenburg" bekend is. Zelfs de Kroniek van Smallegange vertelt niets over de geschiedenis van dit kasteel. Volgens sommige overleve ringen zouden de Noormannen op 't kasteel hebben gezeteld, doch dit verhaal kan volgens deskundigen gevoeglijk naar het rijk der faDe- len worden verwezen. Hoe het ook zij, voor de oudheid kundigen Is de vondst in Baarland van vpel betekenis. De N.V. Wegen bouw Joh. de Kroon, die de opgra vingen verricht, heeft op dit gebied reeas eerder haar sporen verdiend, want in J950 heeft zij te Rhenen het grootste Frankische grafveld ont graven, dat tot heden toe in Neder land werd gevonden. Men mag ver wachten, dat het werk te Baarland nauwgezet zal geschieden en dat niets over het hoofd wordt gezien. Advertentie) Zware kwaliteit, hoogpolige (B-keus, met zeer geringe, vrijwel onzichtbare weeffoutjes). In een groot aantal kleuren, 120 breed. Prachtige velours van 13.90 per meter, NU voor BELLAMY PARK VLISSINGEN TWEEDE GROTE VEERBOOT NOODZAKELIJK C.H.-Kamerlid Van der Peijl aan het woord. (Van onze parlementaire redacteur). Als een rechtgeaarde Zeeuw, wie de belangen van zijn provin cie zeer ter harte gaan, heeft de heer C. F. v. d. Peijl van de C. H. U. donderdag in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Water staat voor 1958 'n aantal Zeeuw se kwesties ter sprake gebracht. Een brug over de Westcrschelde noemde hij nuttig voor de ontwikke ling van het Westerscheldebekken en voor het internationale verkeer. Nu de bevolking zich zo snel uit breidt, zou de aanleg van de brug de werkgelegenheid kunnen ver meerderen. Ook vestigde hij de aan dacht op een Belgisch denkbeeld om een dam door de Westerschelde te leggen en wel van Zuid-Beveland naar een punt ten oosten van Ter- neuzen. Voor België zou zo'n dam minder overlast van water beteke nen en voor Nederland zou hij ook van waarde zijn. Dc heer Van der Peijl waarschuw de verder tegen de nadelen, die voor Breskens zullen voortvloeien uit een verplaatsing van de veerhaven en hij vroeg, of de minister zijn indertijd gedane toezegging zal nakomen. De tekorten op de veren over de Westerschelde worden voor 1958 ge raamd op 5,6 miljoen gulden. Het vervoer neemt nog steeds toe. Als men een chaos wil voorkomen, zo waarschuwde de Zeeuwse afgevaar digde, dan zijn onverwijld maatrege len nodig. In elk geval achtte hij een tweede grote veerboot noodzakelijk. (Advertentie) Filmavond Culturele vereniging A s. zaterdag zal de Culturele ver eniging te Sirjansland in het vereni gingsgebouw de film „Ciske de Rat" vertonen, Reikhalzend ziet U uit naar het kopje koffie met BUISMAN voor die extra fijne smaak en geur. Buisman spaart boven dien op dure koffie. Ook bij NESCAFÉ en andere soorten oplosbare koffie doet een beetje Buisman wonderen. VANDAAG. Middelburg Electro: „Het vuur van dc haat", 7 en 9.15 uur, 14 J.; Schouw burg: Feestavond A.B.C., 8 u.; Schut tershof: Feestavond Animo, 7.30 uur. Vlissingen Alhambra: „Op naar Holly wood", 7 en 9 uur, a.l.; Luxor: „De vierling van de v.v.v.", 8 uur, 14 J. Gors Grand: „De nachten van Cabl- rla", s uur, 18 j.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2