sfon Pas op voor Instelling van P.B.O.-organen desnoods door regering iom*wo^r RIJKSSTEUN VOOR „DUURDERE HUIZEN" OP VOORWAARDE verkoudheid VRIJDAG 14 FEBRUARI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. 9 MINISTER STRUYCKEN AAN EERSTE KAMER: Voorkeur voor sfeer van vrijwilligheid Het kan voorkomen, dat bij een uitblijven van de totstandkoming: van bedrijfslichamen op basis van vrijwilligheid een dergelijke drang op de regering zal worden uitgeoefend om tot instelling van regeringswege over te gaan, ook zonder dat over eenstemming met een representatie ve vertegenwoordiging van onderne mers en werknemers is verkregen, dat de regering aan deze aandrang gevolg zal geven. De regering meent overigens, dat, hoewel de ontwikke ling van de P.B.O. de laatste tijd aanzienlijk vertraagd is, gehoopt en vertrouwd mag worden, dat de tot standkoming der bedrijfslichamen geheel in de sfeer van vrijwilligheid zal kunnen geschieden, aldus minis ter Struycben in de memorie van i antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting 1958 van zijn departe ment. Advertentie lftem iedere dag de kleine doiis KRUSCHEN - en drijf io die Rheumatischa Pijlten uit Uw ledematen. 't Is alsof U een wonder beleeft, als U al betrekkelijk gauw de gunstige invloed van de aansporende werking van Kruschen's zes minerale zouten op uw bloedzuiverende organen onder vindt. Naarmate het bloed wordt vrij gemaakt van die pijnverwekkende on reinheden, leeft ge weer helemaal op en voelt ge U allengs weer de oude, fit van lijf en leden en vrij van pijn. Griekse reders willen gemakkelijke betalings voorwaarden. Japanse scheepsconstructeurs wor den in deze dagen geplaagd door Griekse opdrachtgevers, die om ge makkelijker betalingsvoorwaarden verzoeken. Sinds het jaar begon, heb ben Griekse reders veertien van bo vengenoemde verzoeken gedaan en verscheidene vonden gehoor. Ziehier enkele voorbeelden: „Orion" plaatste een order voor twee tankers van 41.400 ton elk bij de Mitsoebisji Nippon, waarvan de een in september en de andere in februari 1959 voltooid zou moeten zijn tegen de prijs van 163 dollar per ton, te voldoen bij aflevering. Orion verzocht Mitsoebisji een be taling van 45 procent van het bedrag in termijnen over twee jaren te wil len accepteren, en bood daarvoor als concessie aan 165 dollar per ton te betalen. Paradaki», Likyardopulo en Gou- landris hebben de Harima scheeps bouwmaatschappij gevraagd termijn betaling toe te staan voor drie su pertankers die in hun opdracht ge bouwd worden op betaling-bij-afle- vering's basis. Liz Taylor wil geen filmster meer zijn. De echtgenote van de Amerikaanse filmproducent, Mike Todd, de film actrice Elizabeth Taylor, heeft don derdag verklaard, dat zij haar film carrière zal opgeven na eerst ge speeld te hebben in de volgende film van haar echtgenoot, die gemaakt zal worden naar Cervantes' beroemde ro man „Don Quichotte". „Ik wil geen filmster meer zijn. Ik wil alleen nog echtgenote en moeder zijn", verklaarde zij tegenover een verslaggever toen zij naar Nice's be faamde „bloemengevecht" ging kij ken. De minister ontkent niet, dat hier en daar een mentaliteit aanwezig is, waaruit blijkt dat de gelijkwaardig heid van ondernemers en arbeiders nog niet wordt aanvaard. Maar de minister heeft stellig niet de indruk, dat deze geest hele bedrijfstakken in de ban zou hebben. Intussen son deert de regering de bestaande op vattingen steeds en tracht zij stimu lerend te werken, maar het ligt niet op de weg van de regering het be drijfsleven er met alle macht toe te bewegen tot de instelling van be drijfslichamen te geraken. Ter toelichting op een eerder plei dooi tot instelling van bedrijfsli chamen met desnoods weinig ver ordenende bevoegdheden merkt de minister nog op, dat men hierdoor in ieder geval een permanent over leg bereikt, zodat geen vacuüm ontstaat, doordat men elkaar wel in de SJ3.R., maar niet bedrijfs- taksgewijs ontmoet. Bij overweging van de vraag of dwang moet worden gebruikt bij de totstandkoming van een bedrijfs- lichaam moet mede in beschouwing worden genomen, dat een publiek rechtelijk bedrijfslichaam onmisbaar zou kunnen zijn in verband met de Europese Economische Gemeen schap. In verband met opmerkingen, dat er dikwijls reeds een goed over leg op privaat-rechtelijke basis be staat en dat er een wezenlijk ver schil zou bestaan tussen de aan een mandaat gebonden vertegenwoordi gers in dergelijk overleg en be stuursleden in bedrijfslichamen. die zonder ruggespraak met hun orga nisaties kunnen beslissen, zegt de minister van oordeel te zijn, dat in de praktijk toch niet zo veel ver schil tussen mandatrissen en gedeta- cheerden bestaat. De regering vimlt het niet op haar weg liggen propaganda te voeren voor een geïnstitutionaliseerde ver tegenwoordiging van de consumen tenbelangen in de bedrijfslichamen. De goede zaak van de behartiging der consumentenbelangen, zo voegt de minister aan deze mededeling toe, zou daarmee ook niet zijn gediend. Hoewel inschakeling van vertegen woordigers der consumenten in het overleg der bedrijfsorganen waar schijnlijk wel belangstelling In rui- re kring voor de P.B.O. zal kun nen wekken, moet men er voor op passen door het opdringen van deze figuur aan de bedrijfslichamen de P.B.O. in diskrediet te brengen in die kringen, waar men er nog niet erg warm voor loopt. Advertentie Drie jaar geëist tegen verkoper van valse cheques. De politie arresteerde op 31 augus tus in hotel l'Europe te Amsterdam een statenloze vreemdeling, die in een hotel op het Renibrandtplein 10 travellercheques voor een totale waarde van 800 had verzilverd. Gisteren stond de man, die opgaf Z. S. te heten en uit Boekarest af komstig te zijn, voor de rechtbank te Amsterdam terecht. Hij had geen enkel legitimatiebe wijs bij zicli. Op tafel voor de pre sident 'lag zijn vervalste paspoort waarmee hij onder de naam van Leonard Kuber heel Europa had rond gereisd. De man bekende van het valse paspoort te hebben gebruik ge maakt. Hij bekende ook de cheques te hebben ingewisseld, maar hij be toogde nadrukkelijk dat hij niet ge weten had dat deze vals waren. De officier van justitie, mr. W. Tonckens, achtte wel bewezen dat verdachte geweten had dat de che ques vals waren. Hij eiste daarom drie jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest. De vreemdeling moest zich voor de rechtbank via een tolk met Roe- meens-jiddish dialect verstaanbaar maken. Hij vertelde een lang verhaal over zijn mislukte pogingen om naar Zuid- Amerika te emigreren, over zijn te-' rugkeer naar Europa en zijn ontmoe ting met de Italiaan Giovanni, die hem de travellercheques had gege ven en njet wie hij naar Nederand was gereisd. WONINGWETWONINGEN. De financiële steun van het rijk voor de woningwetbouw ïs in beginsel bestemd voor arbeiderswoningen. Bij de bouw van woningwetwoningen, die wat royaler van opzet en afwerking zijn dan de gemiddelde arbeiderswo ningen zal daarmee steeds rekening moeten worden gehouden. Het grote re woongerief van zulke woningen moet niet leiden tot huren die voor de arbeiders te hoog zijn. Negenvoudige moordenaar in Schotland gearresteerd. In Schotland is de 81-jarige vrij gezel Peter Manuel, onder verden king van moord, negen maal ge pleegd, gearresteerd. Manuel beging de moorden in de afgelopen twee jaar. Hem is met na me de moord op de jeugdige Anne Kneilands ten laste gelegd. Haar stoffelijk overschot werd in januari 1956 op een golfterrein in Schotland aangetroffen. Zij was door talrijke messteken om het leven gebracht. De moorden zijn op zeer verschil lende wijze gepleegd, zodat de Schot se politie ze geruime tijd aan meer dan één moordenaar heeft toege schreven. Zij veronderstelt, dat Ma nuel in bepaalde gevallen in op dracht en tegen betaling doodslag heeft gepleegd. Het rijk zal aan de bouw van der gelijke „duurdere" woningwetwonin gen alleen financiële medewerking geven indien de gemeentebesturen ga randeren, dat ten minste 80 daar van verhuurd wordt aan arbeiders-- gezinnen of daarmede naar inkomen gelijk te stellen gezinnen. Dit heeft de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid aan de gemeenten medegedeeld. De minister wil hierdoor bevorde ren, dat de rijkssteun voor de wo ningbouw ten goede komt aan de huurders, voor wie die steun bedoeld is. Hij heeft de indruk, dat de doel stelling van de woningwetbouw hiel en daar wel eens uit het oog wordt verloren. Deze doelstelling is de zorg voor de huisvesting van de minder draagkrachtige bevokingsgroepen. De woningwetwoningen zullen in het al gemeen dus verhuurd moeten kunnen worden tegen huurprijzen die de ar beiders kunnen opbrengen. Om dit mogelijk te maken heeft de regering er o m. voor gezorgd, dat in de ex ploitatie van woningwetwoningen een renle'van 4 kan worden aange houden. Veertienurige dag voor „reiziger naar de maan". Geleerden hebben dinsdagavond meegedeeld, dat de 23-jarige vlieger Donald Farrell, die in een kleine af gesloten cabine een „ruimtereis" naar de maan maakt, een 14-urige in plaats van de normale 24-urige dag heeft. De cyclus van 14 uur is sa mengesteld uit een slaapperiode var 4}£ uur, twee werkperioden van vier uur en ontspanningspauzen van een half uur. Geleerden hebben eerder verklaard, dat het experiment onder meer be- teld is om de theorieën te beproe- n, dat de normale cyclus van 24 uur kan worden bekort. Zij zeggen, dat de kortere cyclus nuttig zal zijn voor het bemannen van raketten of ruimtestations. W aar ook Uw voorkeur naar uitgaat... naar het directe contact met de zuivere Virginia tabak in de Gladstone zonder filter, of naar het koele, mildere roken door het extra fijne Silk Filter: GLADSTONE blijft GLADSTONE, de King Size Virginia op-zijn-best. MET OF ZONDER SILK FILTER: GLADSTONE HOUDT DE SMAAK WAAR U YAN HOUDT! Vertegenwoordigers zouden 3600 hebben ontvreemd. De politie te Rotterdam heelt twee vertegenwoordigers van een at'beta- lingsmagnzijn aangehouden, n.l. de 41-jarige R. J. B. en de 24-jarige J. M. E„ beiden uit Rotterdam, die op gefingeerde contracten textielgoede- ren van liun baas nisten los te krij gen. Zij verkochten het goed aan de 36- jarige mevrouw M. H. van der H. A. en de 61-jarige mevrouw D. C. D.R., beiden eveneens uit Rotter dam, die de goederen op het Noord plein weer aan de man brachten. Zij kregen proces-verbaal wegens- heling. Wanneer de baas zijn vertegen woordigers erop wees, dat er een ter mijn verviel, dan betaalden ze die. Zij stopten echter het ene gat met het andere. De „transacties" omvatten goede ren ten bedrage van 3600. Labour veroverde zetel op de Conservatieven. De Britse Labourpartij heeft bij tussentijdse verkiezing in Rochdale een parlementszetel op de conserva tieven veroverd. De labourkandidaat. Jack McCann, kreeg 22.133 stemmen. De kandidaat van de liberale partij, Ludovic Ken nedy, kreeg 17.603 stemmen, de con servatieve kandidaat, John Parkison, sloot de rij met 9.827 stemmen. BLANKENHEYM (met de baard) heeft de sleutel van de gezelligheid om van die goeie jonge (7.40) niet te spreken Levensstandaard landbouwers in Amerika snel verbeterd In de laatste jaren is de levensstandaard van de Amerikaanse landbou wers snel verbeterd, zo luidt de voornaamste conclusie van een studie welke is uitgegaan van het Amerikaanse ministerie van landbouw. Uit deze studie blijkt, dat in 1956 van de honderd landbouwersgezin nen in de Verenigde Staten er 94 (tegen 78 in 1950 en 33 in 1940) elektriciteit hadden en over koel kasten beschikten, 75 (tegen 60 in 1950 en 57 in 1940) een auto bezaten, 65 (tegen 41 in 1950 en 23 in 1940) stromend water hadden en 50 (tegen 5 in 1950) een televisie-toestel. Over het algemeen is de levensstandaard van de landbouwers in het noorden en westen van de Verenigde Staten het hoogst. Het verschil tussen hun levensstandaard en die van de landbouwers in het zuiden van de Verenigde Staten wordt echter geleidelijk minder. Irak uit pact van Bagdad? In Amman wordt van welingelichte zijde vernomen, dat koning Feisal van Irak zich bereid verklaard heeft, over anderhalf jaar het lidmaatschap van het Pact van Bagdad op te zeggen op het tijdstip namelijk als dit lid maatschap voor verlenging in aan merking zou komen. Op deze wijze zouden Feisal en Hoessein tijdens de „koningsconferen tie" tot een compromis gekomen zijn. Hoessein zou hiertegenover zijn eis, dat Irak zich thans uit het Bagdad- pact terugtrekt naar verluidt was dit Hoessein's voorwaarde voor een Unie tussen Irak en Jordanië la ten vallen. Lage groenteprijzen op Venlose veiling. Als gevolg van de zachte winter blijven de groentenprijzen op de coö peratieve Venlose groentenveiling, welke met een jaaromzet van 35 mil joen gulden de grootste groentevei ling in ons land is, abnormaal laag. De boerenkool, een produkt, dat in normale winters tegen flinke prijzen een grote aftrek vindt, gaat voor vier tot vijf cent per kilo van de hand, terwijl ook de rode bieten met vijf a zes cent per kilo nog niet het zout in de pap opbrengen. De prijzen van de prei, schorseneren, knolselderij en witlof brengen nauwelijks de helft op van de normale winterprijzen. Alleen de laatste herfstsla en de veldsla, welke nog uit de kassen worden aan gevoerd, brengen een redelijke prijs op. Voor de kropsla wordt momen teel tot 30 cent per stuk en voor de veldsla tot ruim 1.80 per kg. bt taald. Musicus D. verdacht van spionage voor rechter. (Van onze correspondent) Op 10 maart zal de Bredase recht bank de zaak tegen de Tilburgse musicus S. D. behandelen. Er zullen twee getuigen optreden, terwijl ver wacht wordt, dat de zaak achter ge sloten deuren zal worden behandeld. D. blijft ontkennen iets met spio- nage te maken gehad te hebben. Hij zit nu al vjjf maanden in voorarrest. Produktie haardbrandturf belangrijk beperkt De Vereniging van Nederlandse Verveners heeft besloten, gezien liet feit, dat nog veel turf van het vorig jaar op de velden staat, de produktie van haardbrandturf in het komende seizoen drastisch te beperken. Deze :perking zal ongeveer 60 procent _j£ 70 procent bedragen van de jaar- produktie 1958, verdeeld over ver schillende gebieden. De produktie in 1957 bedroeg ruim 350 miljoen. Met deze produktiebeperking ver wacht men ae toestand in de veen derijen te saneren. Het besluit werd genomen tijdens een bijeenkomst van de vereniging onder voorzitter schap van de heer D. G. S. Lande- weer uit Groningen. De werkgele- enheid voor de veenarbeider in Juidoost Drente wordt door dit be sluit belangrijk verminderd. Neem tijdig KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend 60 tabletten f. 0.98 PHIUPS-ROXANÊ NEDERLAND KJt,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 11