Activiteit van zonnevlekken veroorzaakt magnetische stormen Kandidaten Provinciale Staten KLANKBORD GEEN DIRECTE STEUN VOOR PARTICULIERE BOUW BRENG GEDEELTE VAN VLOOT OVER NAAR VLISSINGEN W WOENSDAG 12 FEBRUARI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. 3 Radioverbindingen over gehele wereld zijn ernstig gestoord Verschillende Portugese ha vens zijn gisteren gesloten, en in het noorden van het land is veel schade aangericht door 'n zware storm. Maar de storm die vissersschepen naar de kust heeft doen vluchten heeft een tegenhanger: door een buiten gewoon sterke activiteit van zonnevlekken zijn ..magneti sche stormen" ontstaan, die door Engelse en Zweedse weer kundigen als de zwaarste sinds 13 jaar worden beschouwd. De radio-verbindingen van de ge hele wereld zijn erdoor in het ongerede geraakt. Tweede Kamer informeert naar militaire aankopen. Geschokt vertrouwen moet worden hersteld. (Van onze parlementaire redacteur). De geruchtmakende zaak van ma- J'oor K. heeft bij een aantal Tweede Camerleden twijfel doen rijzen, zo is dinsdag bij de behandeling van de begroting van oorlog en van mari ne voor 1958 gebleken, aan de juist heid van het militaire aankoopbeleid. De heer Vermeer van de P. v. d. A. verlangde althans zekerheid en wenste daarom, dat minister Staf antwoord zou geven op de vraag, wie verantwoordelijk is voor de con tracten met de reserve-majoor Van Benthem, die blijkbaar een onbe perkte handelingsbevoegdheid had en of er nog meer van die contrac ten zijn. Voorts informeerde hij, waarom een duidelijke verklaring van de minister achterwege geble ven is ten aanzien van de generaals Backer en Bos, die in opspraak zijn gebracht. Hij meende, dat een dui delijk antwoord ertoe zou kunnen bijdragen het geschokte vertrouwen te herstellen. De heer Ritmeester van de V.V. D. voegde hieraan toe, dat hij niet begrijpt, waarom de uit de dienst ontslagen reserve-majoor Van Benthem. weer als agent in Enge land werd aangesteld. Het eerste jaar zou hij 25.000 verdienen en het tweede jaar 50.000. Het leek hem niet verstandig. De heer Rit meester had niet de indruk dat het bij de aankopen van een leien dak van de S.G.P. 1 kopen zijn gedaan en of voor het verrichten van die aankopen wel de juiste mensen zijn gekozen. Minister Staf antwoordt vandaag. Eerste Kamer vóór wet herkapitalisatie. De Eerste Kamer heeft gisteren het ontwerp-wet op de herkapitalisa- tic zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De communisten waren tegen. In de Memorie van Toelichting heeft de minister van financiën eraan her innerd, dat bij de wet op de herka pitalisatie 1951 een tijdelijke voorzie ning is getroffen, welke ten doel had door tegemoetkomingen van fiscale aard een verbetering van de verhou ding tussen het kapitaal en het ver mogen van vennootschappen op aan delen te vergemakkelijken. Op een enkel punt vertoont de voor gestelde regeling verschil met de vroegere regeling. Enerzijds is n.l. in het ontwerp een beperking opgeno men welke beoogt tegen te gaan, dat de faciliteiten, in strijd met haar be doeling, voor de uitkering van stock dividenden worden misbruikt. Ander zijds is de onderhavige regeling soe peler, doordat de limiet van 50 pet. voor de na de herkapitalisatie over blijvende reserves is verlaagd tot 25 pet. In tegenstelling met de wet van 1951 wordt de regeling niet uitgebreid tot de in Suriname, de Nederlandse Antillen. Nieuw-Guinea en Indonesië gevestigde vennootschappen. In ver band met het voorlopige karakter van het voorstel is de bepaling opgeno men, dat de herkapitalisatie vóór 1 januari 1959 moet plaatsvinden. Uit Kiruna en Malmberget in Noord-Zweden werd gemeld dat het noorderlicht een intens rood schijn sel veroorzaakt heeft dat de sneeuw bijna een bloedkleur gaf. De Zweedse spoorwegen hebben 't electronisch seinsysteem niet durven vertrouwen en extra personeel inge schakeld om spoorwegkruisingen en belangrijke seinen te controleren. Vroeg op de dag waren alle telex verbindingen in Zweden, en alle ra dio- en telegrafieverbindingen ge stoord. In Falun ontstond, door het doorslaan van stoppen, brand in een radiostation. Ook in verschillende andere zenderstations' ontstonden kortsluitingen. Professor Yngve Oehman, van het observatorium van Stockholm, ver klaarde dat een grote groep zonne vlekken zich nabij de centrale me ridiaan ophoudt. De Engelse P.T.T. heeft medege deeld, dat radio-telefonie-gesprek- ken vrijwel onmogelijk zijn. De ra- dio-telexverbindingen tussen Londen en Johannesburg, Londen en New York en Londen en Madrid zijn ern stig gestoord. Ook in Finland wer den ernstige storingen 'gemeld, alle veroorzaakt door de activiteit der zonne-protuberansen. In Helsinki dachten de vroege wandelaars gisteren om kwart voor vijf dat hun stad in brand stond, zo fel was het rode schijn sel van het noorderlicht aan de kim. Tezelfder tijd beleeft zuid-Zweden liet slechtste weer van deze winter. Honderden auto's zijn in de sneeuw massa's gestrand. Te Hilleshoeg in de provincie Skane moesten onge veer 50 automobilisten en hun pas sagiers de nacht doorbrengen in een schoolgebouw. Staatssecretaris opende drie nieuwe bedrijven. De staatssecretaris van economi sche zaken. dr. G. M. J. Veldkamp, heeft gisteren in Medemblik (in de plaats van minister Zijlstra, die door ziekte was verhinderd) drie nieuwe bedrijven geopend, die zich in de lijn van de industrialisatie in het ontwik kelingsgebied oostelijk West-Fries land, in dit oudste stadje van deze streek, gevestigd hebben. Het zijn een cacaobedrijf, een tex- tielverwerkende industrie en een meu belindustrie. I BELANGRIJKSTE BIJDRAGE BESTEDINGSBEPERKING Animo blijft achter bij subsidiemogelijkheidi De regering heeft geen plannen op directe wijze de woningbouw in de particuliere sector te steunen, zo blijkt uit het antwoord van de mi nister van volkshuisvesting en bouw nijverheid op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Van Eibergen (a.r.) De minister zegt in zijn antwoord, dat hij van oordeel is, dat de hoofdoorzaak van het ach terblijven van de particuliere bouw is gelegen in de heersende kapitaal- schaarste en de daaruit volgende hoge rentevoet. De belangrijkste bij drage, die de regering aan het be strijden van deze grondoorzaak van WIELERWEDSTRIJD. De studenten van de technische hogeschool van Huddersfield hebben de studenten van de universiteit van Manchester uitgedaagd tot een wielerwedstrijd van de tóp van de Holme Moss, een heuvel op 400 meter boven de zee spiegel. naar Huddersfield, op 20 km afstand van de top. De wedstrijd van vijf man tegen vijf man moet gere den worden op kinderdriewielers. BANG. Naar aanleiding van klachten van ouders dat kinderen tijdens een examen werden afgeleid door de ge luiden van twee grasparkieten in net bezit van de school te Sutton Coldfield (Engeland) hebben inspecteurs van 't onderwijs maandag drie uur in de zelfde klas gezeten. De grasparkieten hielden zich muisstil. RITMEESTER (V.V.D.) IN TWEEDE KAMER: Socialistische Kamerfractie wil „Karei Doorman" aan kant doen (Van onze parlementaire redacteur) Er hangt in de Tweede Kamer een motie over H.M. vliegkampschip „Ka- rel Doorman" in de lucht. By de be handeling van de begroting van oor log en van marine voor 1958 heeft de heer Evert Vermeer van de P.v.d.A. medegedeeld, dat naar het oordeel van de socialistische fractie het aan houden van het vliegkampschip onze financiële kracht te boven gaat. Hy vond, dat de regering onze bondgeno ten daarvan behoort te overtuigen. Als we het schip aan kant doen, dan zal dat ook gedeeltelijk de personeels- moeilijkheden oplossen, gaf hy als voordeel aan. Hy voegde eraan toe, dat. hij voornemens was een uitspraak van de Kamer te vragen. „Delta'-tijdschrift in Engelse taal. Hot Nederlands instituut voor In ternationale culturele betrekkingen zal onder de titel Delta met als on dertitel „A Review of Ails, Life and thought in the Netherlands" een driê- maahdelijks tijdschrift uitgeven in de Engelse taal. Door middel van dit periodiek, waarvan de eerste afleve ring in april zal verschijnen, wil het instituut de intellectuelen en kunste naars buiten Europa in contact bren gen met de Nederlandse cultuur. De redactie van Delta wordt ge vormd door: prof. dr. E. J. Dijkster- huis, James S. Holmes, Ed. Hoornik, dl'. L. de Jong en prof. mr. J. J. M. van der Ven, terwijl Karei Jonckhee- re als redacteur voor Vlaamse bijdra gen optreedt. De typografische ver zorging is in handen van Dick Elf- fers. Iedere aflevering opent met een vaste kroniek, waarin specialisten op de onderscheidene gebieden van kun sten en wetenschappen een overzicht geven van de voornaamste culturele gebeurtenissen in Nederland, telkens over een periode van drie maanden. In „The Delta check-list" zal o.a. een agenda worden opgenomen van we tenschappelijke congressen in Neder land en van de belangrijkste tentoon stellingen op het gebied van de Neder landse beeldende kunst in binnen- en buitenland. Gaillard krijgt vertrouwen. De Franse Nationale Vergadering heeft de motie van vertrouwen met 339 tegen 179 stemmen aanvaard, daarmede het beleid van de regering inzake Sakiet Sidi Youssef goedkeu rend. Premier Gaillard verklaarde kort voor de stemming dat de meeste der 75 doden en circa 102 gewon den Algerijnse opstandelingen wa ren Jubileumgratificatiebesluit kleuteronderwijs By Koninklijk Besluit van 6 februari 1958 is vastgesteld een regeling tot toekenning van een gratificatie bjj ambtsjubilea aan kleuterleidsters (ju- bileumgratificatiebesluif kleuteron derwijs.) de stagnatie in de particuliere bouw heeft gegeven, is het in overleg met het bedrijfsleven doorgevoerde pro gram van bestedingsbeperking, dat allengs zijn gunstige resultaten op de geld- en kapitaalmarkt enigszins begint te vertonen. Het ligt in het voornemen van de minister, de bestaande premie- en bijdrageregeling enigszins te wij zigen, waardoor een aantal bepa lingen, die een belemmering blij ken te vormen voor de soepele werking dezer regeling, zullen ver vallen of gewijzigd zullen worden. De minister acht het, zoals hij bij de behandeling Van de begroting van volkshuisvesting en bouwnijverheid reeds mededeelde, niet juist een tij delijke rentebijslag op de premies toe te kennen. Hij is dan ook niet voornemens daartoe de nodige stap pen te ondernemen. Uit het aantal aanvragen om sub sidie voor particuliere bouw, die het departement bereiken, blijkt, dat dit aantal bij het vorig jaar achterblijft. De volgende cijfers geven daarvan een beeld: 1956: oktober 3864, november 3555, december 2202,- 1957: januari 3675, oktober 2711, november 1599. de cember 3393; 1958: januari 2033. De berichten, die de minister van de directie van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid uit de provin cies ontvangt omtrent de voorberei ding van nieuwe bouwplannen, ge ven de indruk, dat de animo voor particuliere bouw nog steeds bij de subsidiemogelijkheid achterblijft, zo deelt de minister mee. De socialistische afgevaardigde bleef alleen staan. De heer Visch van de K.V.P. verkluarde zich voor hand having van dc „Karei Doorman" en ook de heer Ritmeester van de V.V.D., voorzitter van „Onze Vloot" en oud burgemeester van Den Helder, was voor behoud van het" vliegkampschip. Hij vond het jammer, dat het schip nog steeds niet in de vaart is. De heer Calmeyer tenslotte, sprak zich nu reeds uit tegen een eventuele motie-Vermeer. NAAR VLISSINGEN? De lieer Vermeer was nogal radi caal in zijn oordeel over de „Karei Doorman", de heer Ritmeester (v.v.d.) was het eveneens ten aanzien van de concentratie van de Nederlandse vloot in Den Helder. Hy duchtte van die concentratie namelyk gevaren en hy zou het dqprom op prys stellen als een gedeelte van de vloot, naar Vlis- singen wordt overgebracht. Hij vroeg zich zelfs af. of het geen aanbeveling verdient een deel in de West te statio neren. Overigens vond de heer Rit-1 heer P Kuiper lijstaanvoerder. De meester dat Nederland te w einig on- heer Gortzak staat op de kandidaten- derzeeboten heeft. lijsten voor deze vier kringen no. drie. Gortzak fungeert niet meer als lijstaanvoerder. Voor de verkiezingen voor de Provin ciale Staten van Noord-Holland heeft de C.P.N. in geen der negen kringen de heer H. Gortzak lystaa «voerder gemaakt. In 1954 stond hy in al deze kringen als nummer een op de kan- didatonlyst. Voor de kringen Amsterdam, Nieu- wer-Amstel, Haarlem. Velsen en Hil versum is de heer G. Wagenaar lijst aanvoerder en staat de heer Gortzak p de tweede plaats. 'oor de kringen Alkmaar, Den Hel der en Hoorn is de heer H. Bodde (Wieringen) en voor Zaandam de H Door met een bulldozer een hoop zand weg te schuiven heeft de Nederlandse minister s van verkeer en waterstaat, mr. M J. Algera, dinsdagochtend het ij gedeelte YpenbnrgBurger- M s veen van de rijksweg J,a ge- f§ H opend. De foto geeft een beeld jjf van deze gebeurtenis. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiif Meer dan 4 miljoen werklozen in Ver. Staten. Het aantal werklozen in de Ver enigde Staten is verleden maand ge stegen tot 4.494.000, het hoogste aan tal sinds februari 1950, aldus een be kendmaking van de Amerikaanse re gering. Het totale aantal werklozen steeg tussen december en januari met meer dan 1.100.000, aldus de bekendma king, uitgegeven door het ministerie van arbeid. Overvaller van vrouw werd spoedig gegrepen. In de nacht van maandag op dins dag is in Utrecht een overval ge pleegd op een bejaarde vrouw, die met een bijl niet ernstig werd verwond. De overvaller, die met een bedrag van f 295 was gevlucht, is met behulp van een speurhond binnen an derhalf uur in zijn woning, waar ook het geld werd gevonden, gearres teerd. De dader is langs een regenpijp naar boven geklommen en binnen ge komen. Met een bijl heeft hij een deur geforceerd en kwam in de slaapka mer van de 74-jarige mevrouw M. R. Door haar in het kussen te drukken belette de overvaller de door het waai wakker geworden bewoonster om hulp te roepen. Zij werd daarbij met de bijl, niet ernstig, in de rechter zijde gewond. Met een bedrag van f 295 rende de aanvaller de trappen af en wist door de voordeur te ont komen. Hij werd- bij zijn vlucht ge zien door medebewoners van het pand, die de politie alarmeerden. Het hevig geschrokken slachtoffer werd naar het Antoniusziekehhuis overge bracht. De politie vond de bijl in de kamel en in het bed een leren knoop. Uit informaties bij de aannemer, die het huis heeft gebouwd, bleek daarbij een loodgieter werkzaam te zijn geweest, die een oude bekende van de politie is. doordat hij al eens eerder met een dergelijk „bijltje heeft gehakt". Het vermoeden in deze richting bleek juist te zijn. Een politiehond werd luchtgegeven aan de bijl en de knoop en de lood gieter, de 23-jarige Utrechtenaar M. L. van H., thuis opgezocht. De poli tie lukte het spoedig de dader tot be kentenis te brengen. Het buitge maakte geld, dat hij nog juist had kunnen verbergen, kwam ook te voorschijn. Het Wereldgebeuren Zuivering Iter Ulbricht is nu al 22 jaar Duits communistenbaas. Eerst gaf hij zijn orders van Praag uit, waarheen hij was gevlucht na de Rijksdagbrand van 1933. Vervolgens hield hij, van 1938 af, domicilie in Moskou en ook van daar zond hij be velen uit naar zijn dienaren in Duits land. Pas toen de Russen Duitsland waren binnengetrokken, keerde hij er terug. Sinds 1945 is hij eerste secre taris van de Oostduitse communisti sche partij. Zijn invloed op het rege ringsbeleid is uiteraard heel wat gro ter dan zijn regeringsfunctie van vi ce-premier zou doen vermoeden...... V an zuiveringen heeft Ulbricht zich nooit veel aangetrokken. Toen Stalin zijn (deels vermeen- Dinsdag werden in de zeven kieskringen door de verschil lende politieke partijen de kan didatenlijsten ingediend voor de aanstaande verkiezing van leden van de Provinciale Staten van Zeeland. In de diverse districten wer den de volgende kandidaten ge steld: P.v.d.A. De eerste twaalf kandidaten op de lijst van de Partij van de Arbeid zijn in alle zeven kieskringen gelijk. Dit zijn 1. L. P. van Oorschot, Vlissirigcn; 2. mr. A. J. van der Weel, Middelburg; 3. M. J. van Poelje, Vlis- singen; 4. B. Bouwman, Goes; 5. me vrouw E. J. v. d. Broeckede Man, Aardenburg; 6. A. H. Vermeulen, Dreischor; 7. J. L. Lukaart, Goes; 8. L. F. Dubois, Terneuzen; 9. Jhr. mr. T. A. J. W. Schorer, Middelburg; 10. J. S. Visscher, Goes; 11. A. J. Beren pas, Middelburg; 12. A. A. Schuit, Kortgene. In de kieskringen Middelburg en Vlissingen zijn de overige kandidaten: 13. H. W. Zwagerman, Vlissingen; 14. C. Potter, Souburg; 15. J. Allaart, Arnemuiden; 16. C. J. Gillissen Ver- schage, Vlissingen17. L. A. Bouman, Middelburg; 18. A. Passenier, Dom burg; 19. A. Don, Oostkapelle; 20. C. B. Helm, Middelburg. In de kieskringen Tholen en Zie- rikzee 13. C. Hoek, Goes; 14. M. C. Verheijen, Zierikzee; 15. C. P. Kuij- per, Ouwerkerk; 16. C. J. Moerland. Stavenisse; 17. L. v. d. Klooster. Burgh; 18. J Dekker, Brouwersha- I ven; 19. A. J. op den Brouw, St.: Maartensdijk; 20. C. Linders, Zierik zee. In de kieskring Goes: 13. A. Schip per, Kruiningen; 14. B. J. Korstanje, Yerseke; 15. C. Hoek. Goes; 16. A. Welleman. Kortgene; 17. C. Almekin- ders, Wolfaartsdijk; 18. D. van Loon, Goes: 19. D. Schipper, Kloetinge; 20. W. J. Eiff, Kortgene. In de kieskring Sluis: 13. C. Hoek, Goes; 14. P. de Vreeze, Aardenburg; 15. G. van Oorschot, Vlissingen; 16. P. J. Notebaart, Breskens; 17. W. C. v. d. Hooft, Breskens; 18. Mevr. M. S. DijkLangstraat, Biervliet; 19. J. J. Leenhouts, Oostburg; 20. A. Goe- degebure, Zuidzande. In de kieskring Hulst: 13. S. W. Henry, Terneuzen; 14. C. van Ben- degem, Axel; 15. M. de Vos, Terneu zen; 16. H. Stevens, Sas van Gent; 17. K. Hamelink, Axel; IS. .T. Sten- vert, Terneuzen; 19. J. de Vries, Hulst. K.V.P. De kandidatenlijst van de Katho lieke Volkspartij, is voor de kieskrin gen op de Zeeuwse eilanden en schier eilanden geheel gelijk. Deze is als volgt1. mr. dr. A. J. J. M. Mes, Heinkenszand; 2. C. Vev- donk, 's-Heer-Ai'endskerke; 3. E. G. Vader. Vlissingen; 4. J. P. M. Dïköt- ter, Terneuzen; 5. J. P. V. M. Ver- eauteren, Clinge; 6. J. M. A. C. van Dongen, Aardenburg; 7. C. van Be- legem, Aardenburg; S. E. J. van Ruymbeke. Clinge; 9. P. Vink, Hon- tenisse; 10. A. L. van Geesbergen, Zierikzee; 11. Th. J. Andriessen, Ove- zande; 12. P. J. Ars. 's-Heer-Arends- kerke: 13. L. J. van 't Westende, j Middelburg; 14. A. F. Goedemondt, Tholen; 15. W. L. A. Loclccfeer, Hulst; 16. Th. A. Adriaansens, Hulst; 17. G. A. Nelissen, Hoofdplaat; IS. G. A. Wijffels, IJzendijke; 19. C. J. Compiet, Terneuzen; 20. Mevrouw E. H. MelchersWitkampf, Koewacht. Voor de kieskringen Sluis en Hulst geldt de volgende kandidatenlijst1. Mr. dr. A. J. J. M. Mes, Heinkens zand; 2. G. P. M. Dikötter, Terneu zen; 3. P. V. M. Vercauteren, Nieuw- Namen; 4. J. M. A. C. van Dongen, Aardenburg; 5. C. van Bellegem, Aardenburg; 6. E. J. van Ruymbeke, Nieuw-Namen; 7. P. Vink, Hontenis- se; 8. C. Verdonk, 's-Heer-Arendskev- ke; 9. E. G. Vader, Vlissingen; 10. A. L. van Geesbergen, Zierikzee; 11. Th. J. Andriessen, Ovezande; 12. W. L. A. Lockcfccr, Hulst; 13. Th. A. Adri aansens. Hulst; 14. G. A. Nelissen, Hoofdplaat; 15. M. G. A. Wijffels. IJzendijke; 16. G. J. Compiet, Sluis kil; 17. Mevr. E. H. MelckersWit kampf, Koewacht; 18. P. J. Ars, 's-IIeer-Arendskerke; 19. L. J. van 't Westende, Middelburg; 20. A. F. Goe demondt. Tholen. CHR. HISTORISCHE UNIE. De eerste twaalf kandidaten op de lijst van de Christelijk Historische Unie zijn in alle zeven kieskringen gelijk. Dit zijn 1. C. Phïlipse, 's-Heer- Arendskerke; 2. A. H. S. Stemerding, Souburg; 3. C. F. van der Peijl. Goes; 4. Abr. Koster, Zaamslag; 5. A. Ka- land. Middelburg; 6. G. J. v. d. Waal, Schoondijke: 7. A. IJssel, Zierikzee; 8. G. P. Leendertsen, Wissekerke; 9. W. Sanderse, Vlissingen: 10. J. Duve- kot, Goes; 11. ir. M. A. Geuze, Poort vliet; 12. L. v. d. Hiele, Veere. Kieskring Middelburg: 13. M. L. Al- mekinders. Middelburg; 14. mr. P. van Empel. Middelburg; 15. S. Kodde. Veere; 16. mevrouw E. Strubbevan (Vervolg op pag. 7) geen haar op Walters hoofd er aan. de partij ontrouw te worden. Volgens het voorbeeld van Stalin bouwde hij zich na de oorlog een machtspositie op, die wel zo stevig was dat hij in de destalinisatie-periode na het twin tigste Russische partijcongres van februari 1956 stand wist te houden, terwijl in de omringende landen zijn collega-stalinisten tuimelden. Verre van „uitgezuiverd" te zijn, is hij de afgelopen dagen zelf aan het zuive ren geweest. Dat gebeurde niet zo wreed als in Stalins dagen; de Russi sche opperbazen zouden daartegen in dit tijdsgewricht, vanwege de weer slag op de publieke mening, onge twijfeld bezwaar maken. Maar Kroesjtsjew en de zijnen had den naar alle waarschijnlijkheid niet de minste reden, zich oneens te ver klaren met de zuivering op zichzelf. Ulbricht krijgt de kans, zijn neo- stalinistische koers nu verder uit te zetten zonder last te hebben van de oppositie binnen de partij. Merkwaardig, dat onder degenen, die uit het centrale comité van de Oostduitse communistische partij zijn gezet, ook Ernst Wollwe- ber is. de vroegere minister voor de staatsveiligheid. Men beschouwde de ze communistische ijveraar, die al in 1918 de eerste rode vlag hees op een Duitse kruiser en die in de dertiger jaren in Denemarken fungeerde als specialist op het terrein van de scheepssabotage en als expert in het organiseren van „verdwijningen" en het smokkelen van wapens en pro pagandamateriaal. nu niet bepaald als een pleiter voor een minder straf optreden. Zijn vervanging in novem ber vorig jaar als minister voor de staatsveiligheid door zijn mede-vei ligheidsspecialist Erich Mielke, werd toen niet toegeschreven aan een ideo logisch conflict binnen het partijbe stuur. Nu echter wordt zijn naam in één adem genoemd met die van Schirdewan, de kaderchef van de partij, die de rebellie tegen Ulbricht zou hebben geleid. Van deskundige zijde is meege deeld. dat er al geruime tijd in de partijleiding conflicten be stonden en dat die zowel de binnen- als de buitenlandse politiek betrof fen. Tot die problemen behoorde er een met zowel binnen- als buiten landse aspecten: dat van de moge lijkheid tot hereniging van Duitsland. Aangenomen wordt, dat de thans uit gestoten tegenstanders van Ulbricht radicale consequenties hadden willen trekken uit het befaamde twintigste (destalinisatie)-congres van de Russi sche communistische partij. Waar schijnlijk hebben zij de ogen niet er voor gesloten, dat de Oostduitsers tegenwoordig reden hebben om af gunstig te zijn niet alleen op de West- auitsers en de Westberlijners, maar» ook op de Polen. Niet alleen immers weet men in het westen het democra tische deel van Duitsland met alle vrijheden die men daar kent, maar vergeleken bij het Oostduitse regime is het Poolse, al draagt het dan een communistisch stempel, ook betrek kelijk los. Verscheidene intellectuelen hebben de laatste twee jaren om meer vrijheid van gedachtenuitwis- seling. ook in Oost-Duitsland ge vraagd. Zij werden opgesloten of moesten vluchten. Ulbricht zette blijkbaar zijn wil door, ondanks de oppositie in de eigen gelederen. Nu hvj ook die oppositie uitgeschakeld heeft, valt te vrezen dat in de nabije toekomst ongeremder zal worden op getreden tegen andersdenkenden ook buiten de partij. Dat in dit conflict de stalinisten hebben gewonnen, herinnert de wereld ook weer aan de grote belangstelling, die de Russen voor Oost-Duitsland koesteren, en aan de vastbeslotenheid der Sowjets om hun posities daar niet, bijvoorbeeld bij vrije verkiezingen, in de waagschaal te stellen. Op een eventuele Topcon ferentie, zo heeft de Russische pre mier Boelganin geschreven, moeten Oost-Duitsland en Oost-Europa bui ten beschouwing blijven. De zuivering in Oost-Duitsland moet misschien be wijzen, hoe ernstig het voorbehoud wel is gemeend. WALTER ULBRICHT oppositie opzy

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5