PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Tweede Kamer: nieuw legerplan ingewikkeld, maar aanvaardbaar Regering te Djakarta verwerpt ultimatum Goes heeft extra uitkering van ruim een halve ton nodig IN BIZERTA WORDEN GEEN FRANSE SCHEPEN TOEGELATEN 201e jaargang - no. 36 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 58 cent per week: 7.00 p. kW.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 12 febr. '58 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mtnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg. G. F. de Pauwstr. fl, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red tel. 2425. adm. tel. 2094. „NATIONALE RESERVE MOET BLIJVEN BESTAAN" P.v.d.A. wil instelling commissie, die kwestie diensttijd bestudeert (Van onze parlementaire redacteur) Het nieuwe legerplan, dat tegen 1960 verwezenlijkt moet zijn, is dinsdag in de Tweede Kamer, waar de begroting van oorlog en marine aan de orde gesteld was, zeer verschillend beoordeeld, al kon men er in het algemeen gesproken wel mee instemmen. Ook generaal Calmeyer van de C.H.U., een knap militair deskundige in het parlement, verklaarde er zich mee akkoord. Op één punt echter is hij het niet met de minister eens. De heer Calmeyer is namelijk tegenstander van de opheffing van de Nationale Reserve. Mr. Roosjen (a.r.) is daarin zijn vuri ge medestander. Beide heren zouden graag vernemen, dat ir. Staf zijn plan tot opheffing van de Nationale Reserve heeft laten varen. Mocht deze mededeling inder daad komen en, mocht de bewinds man aan dit instituut van vrijwil ligers nieuwe nuttige taken opdra gen, dan zou hij daarmede de ge hele Kamer op zijn hand hebben, want geen enkele afgevaardigde heeft een goed woord voor de op heffing van de Nationale Reserve over gehad. Enkele suggesties voor dergelij ke taken zijn in de vergadering van gisteren aan de hand gedaan. De heer Vermeer (p.v.d.a.) vroeg of al eens was overwogen om van de Nationale Reserve een soort vooropleidings-instituut voor dienstplichtigen te maken. Dat zou misschien tevens een mogelijkheid zijn om de duur van de eerste oe fening te bekorten, naar hij meen de. De socialistische afgevaardigde raakte daarmee echter een teer punt aan. De minister is niet ge zwicht voor de aandrang, die in 't jongste verleden van verschillende kanten op hem uitgeoefend is om de diensttijd in te krimpen. Hij heeft toen de verkorting resoluut afgewezen. Mr. Roosjen stemde met deze af wijzing in. De heer Korthals (v.v.d.) was van mening, dat de Navo- raad over de duur van de eerste oefening dient te beslissen. De heer Wierda (p.v.d.a.) ver klaarde akkoord te gaan met de instelling van een commissie, die de kwestie van de diensttijd bestu deert. De heer Roosjen had echter bezwaren tegen een studiecommissie. De heer Visch (k.v.p.) pleitte voor Top-conferentie van kleine vier H De „kleine vier" Andorra, Liechtenstein, Monaco en San H Marino zullen dit jaar een bergtop-conferentie houden. M s Het zal een conferentie van g H afgevaardigden van de vier re- geringen zijn. die gehouden ee H wordt op een bergtop. De afge- s vaardigden komen namelijk sa- men in San Marino, de dwerg- ee H republiek op een berg. Een der agendapunten is een H „multilateraal vriendschaps- n H verdrag om een overigens ver- m moeide wereld het goede voor- beeld te geven". Baron Edward von Falz-Pein, M een Liechtensteinse regerings- ee H functionaris, deelde mede dat ee de conferentie in de laatste week van oktober gehouden zal worden om „problemen van ee gemeenschappelijk belang, H hoofdzakelijk het toerisme, te j| ee bespreken". ee Het Vaticaan zal een waar- ff nemer sturen. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Opdracht tot waakzaamheid De chef-staf van het leger, gencraal- majoor Nasution. heeft het Indone sische leger opgedragen in het gehe le gebied van Indonesië waakzaam te zijn. Geen raketbases in W est-DuitsIand? In de Duitse bondsrepubliek zullen, naar dinsdag te Bonn verluidde, geen afschletbanen voor raketten mét mid delgrote reikwijdte worden aangelegd. Dit zou zijn vastgelegd in een advies van de Navo, dat echter tot dusver nog niet officieel bij het ministerie van buitenlandse zaken en dat van defensie te Bonn is ingediend. Volgens dit advies zullen afschiet- banen in het betrekkelijk vlakke West-Duitsland teveel gevaar lopen voor acties van een vijand. Dit ad vies is in overeenstemming met het standpunt van de minister van de fensie, Strauss. In het advies zou worden voorgesteld afsehietbanen te bouwen in de Franse en Italiaanse Alpen en in Turkije. een krachtige territoriale verdedi ging. Het westen staat nog altijd aan een voortdurende oorlogsdrei ging bloot. Als een rode draad liep deze gedachte door de debatten. In dit licht bezien had de erkenning van de heer Wierda van de P. v. d. A. betekenis, dat het grootste deel van zijn fractie voor de toepassing van kernwapens is in geval van een gewapend conflict. En ook de uitlating van zijn par tijgenoot de heer Vermeer, dat de socialistische fractie deelt in de verontrusting over de eventuele vestiging van raketbases in ons land, maar dat, als men aan neemt, dat het westen door ra ketten beschermd dient te wor den, men niet mag zeggen: over al elders wel raketbases maar niet in Nederland. Onze defensie kost uiteraard han den vol geld. Dat deed enkele afge vaardigden tot de grootste zuinig heid en tot een ver doorgevoerde efficiency aanmanen, o.a. de heer Korthals van de V.V.D. Hij waar schuwde, dat de minister onherroe pelijk met zijn financiën vastloopt, als hij niet op korte termijn een Firioriteitsschema voor de aanschaf ingen vaststelt. Fedde Schurer voor ontwapening Het socialistische lid de heer Schu rer zelde zeer verontrust te zijn over wat gebeuren kan als de krachten van Oost en West op elkaar zouden sto ten en dat hij als christen elke aan tasting van het menselijk leven ver werpelijk acht. Daarom was er voor hem alleen nog de weg terug. Dit be tekende, dat hij tegen de vestiging van een raketbasis in ons land is en dat hij het gebruik van nucleaire wa pens verwerpt. Ergens zulen we met de ontwape ning moeten beginnen, betoogde hij. Nederland zou het voorbeeld kunnen geven. Nederland zal moeten kiezen tussen het demonisch en het menselijk avontuur. Hij zelf koos in elk geval voor het laatste. Oneervol ontslag voor opstandige commandanten Het Indonesische kabinet heeft dinsdagavond oneervol ontslag verleend aan de opstandige commandanten, die een ultima tum aan premier Djoeanda hadden gezonden. Het besluit werd in een kort en bondig communiqué via de radio na de bijeenkomst van het kabinet bekendgemaakt. In het communiqué werd gezej de regering oneervol uit het heeft ontslagen kolonel Maloed- dat de ger lin Simbolon, de afgezette comman dant van Noord-Sumatra, kolonel Zoelkifli Loebis, de afgezette waar nemend chef-staf van tiet leger, die beschuldigd wordt van het beramen van de moordaanslag op president Soekarno in november, luitenant-ko lonel .Ahmad Hoessein, commandant in Midden-Sumatra en kolonel Dah- las Djamber, voormalig waarnemend chef-staf. In een communiqué van het kabi net werd verklaard, dat het kabinet besloot het ultimatum van Ahmad Hoessein te verwerpen. Verder werd gezegd, dat de vier kolonels oneervol H. K. H. Prinses Astrid vun Noorwe gen viert vandaag haar 86ste ver jaardag. Deze foto werd kortgeleden gemaakt in „Slcaugum", de residentie van de Noorse koninklijke familie, enige kilometers ten westen van Oslo. werden ontslagen uit het leger om dat zij 'n actie ondernamen, die „de discipline van het leger en de veilig heid van de staat in gevaar brengt." Ook werd in het communiqué be kendgemaakt, dat alle bataljonscom mandanten, die staan onder het vier de regiment infanterie van Midden- Sumatra, rechtstreeks onder com mando van de chef-staf van het le ger worden geplaatst in afwachting van de benoeming van een nieuwe commandant voor dit regiment. De vier ontslagen officieren Simbolon, Hoessein, Djambek en Loebis bevin den zich thans allen in Midden-Su matra. De legerwoordvoerder in Djakar ta, majoor Harsono, heeft dinsdag verklaard dat er aanwijzingen zijn, dat er verband bestaat tussen de op standige beweging in Midden-Suma tra en „de Nederlandse separatisti sche beweging in Indonesië." President Soekarno zal zaterdag met een vliegtuig naar Djakarta terugkeren, om het hoofd te bie den aan een steeds erger worden de politieke crisis in zijn land, aldus welingelichte kringen in To kio. BESLUIT VAN MIN. STRUYCKEN: Invoering van dienstplicht voor Bescherming Bevolking. Minister Struycken heeft, zo meldt „Trouw" besloten in de grote steden de burgerlijke dienstplicht voor de organisatie Bescherming Be volking in te voeren. Men is er tot nog toe in de grote steden niet in geslaagd voldoende vrijwilligers voor de B.B. te werven. Dit besluit zal in de eerstvolgen de vergadering van het bestuur van de stichting Bevordering Bescher ming Bevolking aan de orde wor den gesteld. Verwacht wordt dat vele leden van het bestuur van de ze stichting fel gekant zullen zijn tegen het loslaten van de vrijwillig heidsgedachte door de regering. Men vreest dat de invoering van de burgerlijke dienstplicht schade lijk zal zijn voor de geest onder de tienduizenden B.B.'ers, die zich jn de rest van het land vrijwillig hebben opgegeven. In het Stichtingsbestuur heerst het standpunt dat een wijziging van een organisatorische aanpak in de grote steden betere resultaten zal opleveren. Auto tegen boom 1 dode en drie gewonden. In Alteveer, gemeente Onstwedde, is gisteren een autobusje met perso neel van de firnia Udcnia te Gieten geslipt en tegen een boom gebotst. De bestuurder, de 39-jarige H. Hui- teng uit Wedde werd uit de wagen geslingerd en was op slag dood. De drie andere inzittenden, de he ren G. Wage. J. Egges en K. Eeelsing uit Wedde, Vlagtwedde en Belling- wolde werden gewond naar het zie kenhuis te Winschoten vervoerd. De heer Huiteng laat een vrouw en ze ven kinderen achter. De auto werd zwaar beschadigd. Op haar reis door de West heeft p H. K. H. Prinses Beatrix ook het eiland Bonaire bezocht. De s foto boven laat zien hoe de prinses in het gezaghebbers- s huis op Bonaire werd begroet door een jong meisje. Onder: een typisch kinderorkestje Oonjunto San Fernando"dat de prinses een muzikale hulde ee bracht op het eiland Aruba. ji IÏÈIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf Prinses Beatrix nam afscheid van Aruba. Dinsdagmorgen heeft prinses Bea trix een bezoek gebracht aan de ho telprojecten. Later op de morgen bracht prinses Beatrix een kort bezoek aan de Lago Oil and Transport Company in San Nicolaas, het oliebedrijf van de Standard Oil Company of New Jer sey. een raffinaderij, "die nog steeds geldt als de grootste ter wereld. Het is een Amerikaans bedrijf en het gro te aantal Amerikanen dat er werkt, is ook verantwoordelijk voor de Ame rikaanse sfeer, die men duidelijk op Aruba kan bespeuren. San Nicolaas was uitgelopen om haar te begroeten, toen zij door het stadje reed. Het bezoek aan de Lago was slechts kort, maar bood de prinses toch de gelegenheid een indruk te krijgen van het bedrijf, waarvan de economische toestand van Aruba in de eerste plaats, doch van de Antillen als ge heel in nauwelijks mindere mate, zo zeer afhankelijk is. Het afscheid van Aruba werd op Basiruti gevierd. BESLUIT VAN TUNESISCHE REGERING: Vijf consulaten worden gesloten. De Tunesische regering heeft gis teren meegedeeld, clat in de haven van Bizerta geen Franse oorlogssche pen meer zullen worden toegelaten. Wanneer Franse oorlogsschepen toch de haven binnenkomen zullen zij on der vuur worden genomen, en zal men de haven versperren door de veer ponten die er varen tot zinken te brengen. Bizerta, 65 km ten noorden van Tunis, is 'n natuurlijke haven en een belangrijke marinebasis van de Fran sen. Toen tussen Frankrijk en Tune sië een overeenkomst gesloten werd over de terugkeer van de ongeveer 20.000 Franse soldaten uit Tunesië, werd bepaald dat Bizerta een Franse basis zou blijven. De regering van Tunesië heeft de Franse regering verzocht vijf consu laten in Tunesië te sluiten, en deze maatregel, zowel als de blokkering van Bizerta, houdt verband met het bombardement van Sakiet Sidi Yous- sef. Mohammedanen, die maandag van Tunesië uit in Algerië kwamen, ge tuigden dat de Franse luchtactie de dood van een honderdtal Algerijnse GEMEENTEBEGROTING 1958 Nog geen uitgaven voor kapitaalwerken geraamd De dinsdag verschenen Goese gemeentebegroting voor 1958 geeft wel een duidelijk beeld van de moeilijke financiële positie van deze ge meente. Ondanks het feit, dat voor kapitaalwerken geen gelden zijn uitgetrokken, moest er met het oog op de normale verplichtingen, toch een extra bijdrage van het rijk van 58.000,worden geraamd om de begroting sluitend te krijgen. In de toelichting op de begroting, die wellicht eind deze week zal verschijnen, zullen nog verschillende uit gaven voor kapitaalwerken worden aangekondigd. De gewone dienst geeft aan Inkom sten en uitgaven een totaalcijfer van 6.588.474,41 aan, met een post on voorziene uitgaven van 25.272,81. Van dit bedrag zal 9950 benodigd zijn voor aanschaffing van leermidde len en materialen voor diverse scho len in Goes, waarvan thans nog geen definitieve aanvragen zijn binnenge komen, zodat in feite het bedrag voor onvoorziene uitgaven 15.322,81 is. Diverse posten moeten noodzakelij kerwijs hoger worden begroot. Zo is het nadelig saldo van het burgerlijk armbestuur wederom 20.000,meer dan vorig jaar, zodat het bedrag dat de gemeente moet dekken op 181.800 wordt geraamd. Voor het Gasthuis is een bedrag aan subsidie geraamd, dat slechts enkele honderden guldens ho ger is dan vorig jaar, namelijk 25.965,44. Dit is het geraamde ex ploitatietekort volgens de begroting van die inrichting. Beter gesteld is het met het Openbaar Slachthuis, waar geen nadelig saldo wordt verwacht, dat door de gemeente zou moeten wor den gedekt. Als subsidie voor de Stichting „Medisch Centrum" ls een bedrag uitgetrokken van 3380,hetgeen ruim 2000, minder ls dan vorig jaar. Dit. be drag van 3380,is het geraam de tekort op de begroting voor 1958 van het Medisch Centrum. Het grondbedrijf raamt een nade lig saldo van 6.811,99 (v. j. f 5.562,85) en de Stichting „Sport- "belangen" 13.400 (v. j. 13.575). De onderwijszaken zullen in 1958 op de gewone dienst niet minder dan ruim één miljoen gulden vergen, waartegen ruim 4*4 ton aan inkom sten staan. Het nadelig slot op dit hoofdstuk blijft uiteindelijk dus onge veer 550.000,—. De algemene uitkering uit het Ge meentefonds is begroot op 1.112.924,85. (basisbedrag per inwo= ner 53,91). Voorts wordt aan belas tinguitkering uit dit fonds een be dragvan 409.224,17 geraamd (basis bedrag 19,77 per inwoner). Om de begroting sluitend te krijgen is een extra-bijdrage van het rijk geraamd van 58.000, De kapitaaldienst geeft aan inkom sten een bedrag van 14.835 825,82 er. aan uitgaven van 17.103.359,19 te zien, zodat er dus een nadelig saldo is van 2.267.533,37. Op deze kapitaal- dienst zijn geen posten uitgetrokken voor nieuwe Investeringen. De uitga ven voor kapitaalwerken zullen in de toelichting van B. en W. op de begro ting zijn opgenomen. Allerhande De memorie van toelichting op de gewone dienst geeft nog enkele posten met interessante gegevens over de ge meente Goes. Daaruit blijkt o.m., aat Goes 298.150 vierkante meter straat (v. j. 277.000 m2) heeft te onderhou den. hetgeen een post vergt van 90.000,Het onderhoud van wan delplaatsen, plantsoenen en andere beplantingen komt op 45.790. Hier- opstandelingen veroorzaakt had. Een twintigtal zou gewond zijn. Volgens deze zegslieden zouden de plaatselijke autoriteiten trachten de ze lijken in het geheim te begraven opdat waarnemers onwetend zullen blijven van de aanwezigheid van op standelingen in het gebied van Sa kiet. De Franse ambassadeur in Wash ington, Alphand. heeft dinsdag te genover Amerikaanse verslaggevers te kennen gegeven dat Frankrijk mo menteel een schadeloosstelling over weegt voor de verliezen, die de bur gerij van Sakiet Sidi Youssef zater dag tengevolge van het Franse bom bardement heeft geleden. De ambas sadeur voegde eraan toe: „Als wij betreuren dat er vrouwen en kinde ren bij dit incident om het leven kwa men, moeten we ook de Franse do den tengevolge van zuiver terroris tische acties, die van Tunesië uit ge voerd werden, betreuren". Naar zijn zeggen vielen de Franse maatregelen tegen een reeks overvallen van Tunesisch ge bied af onder verantwoordelijk heid van de plaatselijke bevelheb ber. Maar voor de overvallen zelf stelde hij de Tunesische regering verantwoordelijk. voor moet 104.000 vierkante meter groen worden verzorgd. Waarom plantsoenaanleg en boomaanplant zo duur zijn Er worden nog altijd veel vernielingen aangericht, aldus de toe lichting. Het aantal plantsoenbanken bedraagt 24 stukk, terwijl er dit jaar nog 11 kunnen worden bijgeplaatst. De gemeentereiniging zal in 1958 ruim 28.000,meer vergen dan het vorig jaar. Op de begroting is daar voor een bedrag van 120.300.uit getrokken. Voor onderhoud van de al gemene begraafplaats en kosten van begraven wordt 14.620.— geraamd. Thans is de gehele uitgebreide be graafplaats oppervlakte 35.500 m2 en 3000 meter lengte paden in het onderhoud begrepen. Het onderhoud van vele particuliere graven blijft slecht. Het verplichte onderhoud door de gemeente lijkt de enige remedie, van de ongeveer 2300 graven ztfn er nu 330 ln onderhoud by de gemeente. Er zqn nog ongeveer 1000 graven waar niets aan gebeurt, zo leert de toelichting op de post onderhoud algemene begraaf plaats. Aan gerepatrieerden zal hulp worden gegeven In de vorm van ver strekking van kleding- en meubel- voorschotten. Hoe ver de gemeente in deze zal gaan ls nog niet vastgelegd. De subsidie- voor de Evenementen- commissie, die in 1958 diverse activi teiten zal stimuleren, zoals het frult- corso en een internationaal gymhas- tlekfeest, ls geraamd op 1500,"v.i. ƒ1000,—). i VERWACHT. AANHOUDEND ZACHT. Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkel buien. Matige tot krach tige, langs de kust tijdelijk harde wind tussen zuid en zuidwest. Aan houdend zacht weer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1