Luchtvaartbedrijf Quantas zal regelmatig rond de wereld vliegen Engels koningspaar naar ons land KLANKBORD IN 00ST-DUITSLAND WORDT HARDE KOERS VOORTGEZET DINSDAG 11 FEBRUARI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. B Melbourne-Californië-New York-Londen Friendships gekocht om in te zetten op lijnen in Australië (Van een speciale verslaggever) Biiinen een jaar zal de Australische luchtvaartmaatschappij Quantas zijn nieuwe dienst Londen-New York-Cahfornië-Mel- bourne beginnen. Dit is het grote nieuws dat de Australische minister van verkeer, Shane Paltrïdge, maandagmiddag op Schiphol vertelde. Quantas zal de eerste maatschappij zijn die regelmatig de wereld rond vliegt. De heer Paltrïdge is 48 jaar oud en al twee jaar minister van verkeer. Hij was dit weekend uit Londen koiuen vliegen. Maandagmiddag ging hij door naar Parijs, en voor zijn besprekingen aldaar werd hij met de „Cara- vell" een speciale straaljager van de Air France, gehaald. van het meest geschikte type inter continentaal vliegtuig voor de nieuwe route. In Frankrijk zal hij hetzelfde doen. Tegen het eind van deze week zal hij weer naar Canberra terugvlie gen. De minister, die door de direc teur van de luchtvaart, enkele ho ge functionarissen van zijn minis terie en de Australische zaakge lastigde in Nederland vergezeld was, stak zijn belangstelling voor straalverkeersvliegtuigen niet on der stoelen of banken. Maar hij wilde nog niet zeggen of, en wan neer de Australiërs deze soort vliegtuigen gaan inzetten op hun net. In 24 minuten van Parijs naar Amsterdam. In 44 minuten (van start tot lan den) had de Cara veile de afstand van 515 km tussen Orly en Schiphol af gelegd, een record voor dit traject, dat neerkomt op een gemiddelde van ruim 700 kilometer in het uur, terwijl op een maximale hoogte van onge veer 8000 meter werd gevlogen. „In Nederland heb ik besprekingen gevoerd met de directie van Fokker en ik heb de fabrieken bezichtigd", aldus de Australische minister. De Trans Australian Airlines, onze rege ringsluchtvaartmaatschappij, heeft 6 Friendships in bestelling, die voor het eind van dit jaar afgeleverd zullen worden en heeft nog een optie op de leverantie van 6 andere. We zullen ze inzetten op de binnen landse lijnen en wel tussen Alice Springs en Queensland. Aan dit type vliegtuigen is bij ons een grote be hoefte. want de Douglasvliegtuigen die we tot nu toe gebruiken, zijn er eigenlijk iets te klein voor geworden. Op mijn reis, die half januari be gonnen is, ben ik er in geslaagd zo wel in Engeland als in de Verenigde Staten voor onze nieuwe luchtlijn de landingsrechten te verwerven". In Amerika en Engeland bezocht de heer Paltridge de vliegtuigindus trie om zich een indruk te vormen Geen verlaagde invoer rechten voor citrusfruit. De regering heeft wel overwogen, zulks mede op verzoek van het Pro- duktschap voor Groenten en Fruit, het invoerrecht op citrusfruit tijdelijk buiten werking te stellen, maar dit zou een dergelijke derving van in komsten voor de schatkist betekenen, dat de minister van landbouw het niet verantwoord achtte opnieuw een verlaging bij zijn ambtgenoot van fi nanciën te bepleiten. De minister heeft dit medegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van liet Twee de Kamerlid, de heer Blaisse. De minister meent niet, dat door het mislukken van de Nederlandse fruitoogst de Nederlandse consument in een slechtere positie verkeert dan de consumenten in een aantal andere Westeurope'se landen, waar de invoer rechten op citrusfruit wel tijdelijk zijn opgeschort of verlaagd. Negerin stewardess bij Trans World Airlines. i De New Yorkse staatscommissie tegen discriminatie heeft medege deeld dat Trans World Airlines erin heeft toegestemd binnen negentig da gen zijn eerste neger-stewardess in dienst te nemen. De T.W.A. is hiermede de tweede luchtvaartmaatschappij die de werk- geverspolitiek voor het luchtvaart- personeel doorbreekt. Mohawk Air lines nam in december van het vorig jaar de negerin Ruth Taylor als hos tess in dienst. POESJE VOOR DE MICROFOON. Een hele buurt in de Amerikaanse stad Memphis schrok onlangs op van een vreselijk luid kattengemiauw. Alle honden sloegen aan en in hun slaap gestoorde bewoners snelden ge wapend met pantoffels naar de ra men. om daar te horen, dat het geluid ergens uit een luidspreker kwam. Het bleek de luidspreker tc zijn van zekere mevrouw Meanly. Haar kat had een week geleden jongen gekre gen, maar was het moederschap snel beu geworden. Zij ging weg cu bleef weg. terwijl haar jongen als maar klaaglijker begonnen tc miauwen van de honger. Mevrouw Meanly kon. het tenslotte niet langer aanzien. Zq scha kelde de versterker in. hield een jong poesje voor de microfoon en had suc ces. Zo ontaard was moeder poes nu ook weer niet geworden of zij snelde naarmuis, toen zij haar jongen zo ten gehore van iedereen hun leed hoorde Klagen. IN DE PUT. Een Deeii in Rudltoe- blng- had met een vriend om 20 kro nen (ongeveer 11,50 gulden) gewed, dat hij in een put durfde springen en er dan zonder hulp weer uit zou ko men. Hij presteer-de het. kreeg de 20 kronen en had toen precies de helft van de boete van 40 kronen die de po litie hem oplegde omdat hij op onno dige manier zrjn leven in de waag schaal gesteld had. De K.L.M. heeft verzocht meer vluchten dan de wekelijkse ver binding met Melbourne te mo gen uitvoeren. In Australië staat men in het algemeen wel- ivillend tegenover dit plan en Ie besprekingen hierover wor- len dinsdag in Melbourne geo pend. Grote aandacht voor Caravelle Het onverwachte bezoek van het tweemotorige straalverkeersvlieg- tuig „Caravelle" aan Schiphol, trok op de Amsterdamse luchthaven gro te belangstelling. De heer John de Gourcuff. een van de talrijke verte genwoordigers van Sud-Aviation, die de recordvlucht van Orly naar Schiphol in 44 minuten meemaakte, vertelde in de I.C.A.-hal, dat dezelf de machine vrijdag de afstand van Parijs naar Helsinki in 3 uur 13 mi nuten had afgelegd. Indien men weet, dat de „Finnair", de Finse luchtvaartmaatschappij, die drie „Caravelles" heeft besteld met een optie op eenzelfde aantal, op het ogenblik HelsinkiHarburg als- etappe van de dienst Helsinki- Hamburg—AmsterdamParijs voor ongeveer 3% uur in de dienst regeling heeft staan, dan is het dui delijk, dat de Franse machine een grote aanwinst voor de nationale luchtvaartmaatschappij van Fin land zal zijn. Zondag is de „Caravelle" van Helsinki naar Orly teruggevlogen. Intussen is het tweede prototype van dit straalverkeersvliegtuig in het noor den van Zweden begonnen met z.g. winterproeven. Deze „koude lucht' - tests worden tot 25 februari voort gezet, waarbij ook verscheidene technici van de S.A.S., de maat schappij. die zes van deze toestellen heeft besteld met een optie van een zelfde aantal, aanwezig zijn. De operatie „Sahara" in Afrika is des tijds goed geslaagd. Definitieve be stellingen voor de „Caravelle" zijn feplaatst door Air Franee (12), A.S. (6). Finnair (3) en Varig, Zuid-Amerika (2), in totaal 23 stuks. Het aantal opties is vrijwel even groot. ULBRICHT TRIOMFEERDE Triomfantelijk heeft de Oostduitse communistenleider Ulbricht in de „Volkskammer" het: voortbestaan van de „harde koers" in Oost-Duitsland aanekondigd. Walter Ulbricht bracht het parle ment verslag nit over de liquidatie van het „komplot" om hem, Ulbricht, af te zetten. Hij berichtte, dat „po gingen om de partij van binnenuit tc ondermijnen en te verzwakken ge faald hebben". Twee van de drie ontslagenen (\iit hun partijfunctie) waren als parle mentslid aanwezig op de vergadering van de volkskamer. Het waren Ernst Wollweber. de voormalige chef van de veiligheidsdienst, die voorstander van een liberalé politiek zou zijn. en Fred ölssner, die uit het politieke bureau van de partij is gezet. De derde, Karl Schirdewan, voor malig secretaris van het centrale co mité, was afwezig. Verreweg het grootste deel van zijn, drie uur durende, rede wijdde Ulbricht aan een nieuw wetsontwerp tot decentralisering van de industrie. Ulbricht verklaarde daarbij, dat er met of zonder decentralisatie geen wijziging zou komen in het stre ven, Oost-Duitsland communistisch te maken. De nationalisatie van de industrie en collectivisering van de landbouw zullen doorgaan. In de verschillende industrieën en in verschillende delen van het land Hr. Ms. onderzeeboot jag er „Utrecht", op oefenreis naar de Middellandse Zee, heeft van vrijdag 7 tot maandag 10 februari een bezoek gebracht aan de Spaanse havenstad Barcelona. De foto toont de „Utrecht", welke ge bouwdwerd bij de N.V. Kon. Mij. „De Schelde." te Vlissingen, in de ha ven van Barcelona. zouden „sleutelfabrieken" aangewe zen vyorden voor de coördinatie van de produktie, het organiseren van economische conferenties en de uit wisseling van ervaring. Deze fabrie ken zouden erop moeten toezien dat betere werkwijzen worden toegepast, „vooral in de achtergebleven bedrij ven". Volgens Ulbricht liggen aan de voorgestelde maatregelen uitwisselin gen van ervaring met de Sowjet-Unie en de Marxistisch Leninistische leer ten grondslag. De maatregelen tot het verlenen van meer bevoegdheden aan plaatse lijke raden, die een jaar geleden wa ren genomen, waren niet toereikend geweest om het staatsapparaat aan het huidige peil van de maatschappe lijk ontwikkeling aan te passen, al dus Ulbricht. Prinses Beatrix opende huishoudschool. Maandag, 10 februari, hadden de schoolkinderen op Aruba een vrije dag en dat was ter ere van de zang- hulde die Prinses Beatrix gebracht werd voor hel bestuurskantoor aan de Lloyd Smithkade. Het was een vrolijk begin van een dag die de kroonprinses een heleboel van Aruba zou tonen. De kennismaking met het eiland begon na de zanghulde met een korte ri.t door Oranjestad, langs veel vlag gen, versieringen en vrolijk groeten de mensen. Daarna ging het in de richting van Balashi, de plaats waar het nieuwe Arubaanse water- en elektriciteitsproject zal verrijzen. Ruim drie kwartier bleef de prinses te Balashi. De tocht ging vervolgens naar een ander nieuw „project", namelijk naar Santa Cruz een dorp in het buiten district tussen Oranjestad en San Nicolaas waar de prinses de nieuwe huishoudschool opende. Huishoudonderwijs is op de Antil len van groot belang. Via een van de woestste gedeelten van Aruba, waarbij de prinses de bo demstructuur van het eiland werd getoond en zij onder meer de befaam de Arubaanse zwerfstenen kon zien, ging het naar Paradera. Om half negen was er een grote avondreceptie in het gebouw en op de tennisbanen van de club Caribe aan dè weg tussen Oranjestad en San Ni colaas, op [.dezelfde plaats waar ook de koningin en de prins in 1955 gere- cepieerd hadden. Het was betrekkelijk koel weer met volle maan en heldere sterren aan een diepzwarte hemel en dat hielp mee van deze receptie een allergezel ligst feest te maken. Trouwens de goede muziek welke ook de prinses tot een dansje noodde, was daar even min vreemd aan en zo vierde men tot diep in de nacht het feest ter ere van het bezoek van de kroonprinses aan Aruba. Echtpaar te Barneveld zestig jaar getrouwd. Dinsdag 25 februari zal het 60 jaar geleden zijn, dat Gijsbert Donker- steeg in het huwelijk trad met Me- chelina van Vliet. Het diamanten paar woont te Barneveld. De bruide gom is 89 jaar en de bruid 77 jaar. Uit het huwelijk werden dertien kin deren geboren. Er - zijn voorts 94 kleinkinderen en 36 achterkleinkinde ren. Beiden gaan nog Veluws gekleed. Hij met de zijden pet en zij met de vitte knipmuts. Mickey, een kat, en Mouseyx een wit te muis, beide huisdieren van me vrouw Adams in Manhattan, New York, kunnen het opperbest vinden met elkaar. Het mag dan, zoals deze 'foto toont, wel'eens voorkomen, dat Mousey zijn vriend wat op de kop zit, tot ruzietjes geeft dat geen aan leiding, al kijkt Mickey dan wel eens bedenkelijk Ongelukken in atoom centrales: verantwoording ligt bij directies. Sir Ian Horobin, parlementair se cretaris voor de minister van energie voorziening, heeft gisteren in het En gelse Lagerhuis verklaard dat de re gering binnenkort een wetsontwerp zal indienen dat de financiële verant woordelijkheid voor atoomongelukken in particuliere centrales of onderne mingen, bij de directies van deze be drijven ligt. Ook bijkomende gevolgen van fou ten in deze bedrijven komen voor re kening van de directies. De Engelse verzekeraars hebben zich in het voorbereidend overleg be reid verklaard dit risico te dekken, aldus Horobin in zijn afgelegde ver klaring. De wet zal voorschrijven dat elk bedrijf dat een atoomreactor, bezit de verantwoordelijkheid dient te aan vaarden voor alle ongelukken, fouten of zelfs onvoorkomelijke fouten en de gevolgen daarvan. Bovendien zul len al zulke bedrijven zich dienen te verzekeren tegen het risico dat deze wet voor hen schept. Bijzondere Surinaamse postzegels met bijslag. De Surinaamse postadministratie zal binnenkort ter gelegenheid van het 120-jarig bestaan van het toneel gezelschap .Thalia" een serie bijzon dere postzegels met bijslag uitgeven. De zegels zijn gedrukt bij de N.V. Joh. Enschedé en Zn., grafische in richting te Haarlem, in twee kleuren offset, naar ontwerpen van de heer Honing te Paramaribo. De voorstel lingen hebben betrekking op schouw burgbezoek in het heden en het ver leden. De zegelgrootte is 33.4 x 25,44 mm. De beeldrechthoek 30.4 x 22,44 mm. De prijs van de serie in Neder lands courant bedraagt 1.56. De zegels zullen van 15 febr. 1958 af aan de filatelistenloketten verkrijgbaar zijn. Het Wereldgebeuren Koningin Elizabeth van Engeland en de hertog van Edinburgh zullen van 25 maart tot en met 27 maart een bezoek aan ons land brengen. Het Engelse koningspaar zal de reis maken naar Amsterdam met het jacht Britannia. Koningin Juliana en prins Bernhard zullen de koninklijke gasten verwelkomen aan de landingssteiger aan de Prins Hendrikkade. Na de inspectie van de erewacht zullen de hoge gasten naar het Paleis op de Dam rijden. Vervolgens zullen koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh een krans aan de voet van het. nationaal monument leggen. De koninklijke gasten zullen in de middag het Rijksmuseum bezichtigen en een bezoek brengen aan de N.V. Diamantslijperij Holland. Des avonds zullen de koninklijke 1 wordt het concert in het Concertge- gasten aanzitten aan het gala-diner bouw bijgewoond, aangeboden door dat koningin Juliana en prins Bern-'het gemeentebestuur van Amster- hard te hunner ere in het koninklijk dam. Gasten aan het diner en bij het palcis zullen aanbieden. Daarna cqpcert zijn de ambassadeurs van de landen van het gemenebest, dc ovi ge hoofden van de diplomatieke mis sies, de Nederlandse ministers en an dere Britse en Nederlandse autoritei ten. Woensdag zullen koningin Eli' zabeth en koningin Juliana een kort bezoek brengen aan Aals meer en zich vervolgens per au to na een korte rit door Sche- veilingen naar het paleis Huis ten Bosch begeven. De hertog van Edinburgh en prins Bern hard zullen een bezoek brengen aan de Jaarbeurs te Utrecht en daarna eveneens naar Huis ten Bosch gaan. Na de lunch gaan de koninklijke gasten naar het gemeentemuseum, om de tentoonstelling „The Age of Shakespeare" te bezichtigen. Na dit bezoek zullen koningin Elizabeth en prins Philip een ont vangst bijwonen in de dierentuin, te hunner ere gegeven door de hoofden van de diplomatieke missie der Brit se gemenebestlanden aan dc in dc Nederland wonende onderdanen van het Britse gemeenebcst. Des avonds zullen de vorsten aan zitten aan een diner in de Treves- zaal. ter ere van het hoge bezoek aangeboden door de regering, ge volgd door een receptie. Op donder dag zullen de vorsten per auto naar Delft gaan voor een bezoek aan het Waterloopkundig Laboratorium. Hierna volgt een bezoek aan Rot terdam, alwaar ua een lunch in het stadhuis, aangeboden door het ge meentebestuur van Rotterdam, het „Bouwcentrum" en de „Missions to Seamen" bezocht zullen worden. Van de „Missions tot Seamen" wordt per rijtuig gereden naar de Parkkade waar de „Britannia" ge meerd ligt. Later in de avond zul len koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh een afscheidsdiner aan boord van de „Britannia" aanbieden ter ere van koningin Juliana en prins Bernhard. Na het diner zal de „Britannia" Rotterdam verlaten. Bombardement Dat Habib Bourguiba in 1956 tot premier van de nieuwe staat Tunesië werd gekozen, is toen door velen in het westen, en met na me in Frankrijk, openlijk toege juicht. Beter Bourguiba. zo rede neerde men, dan iémand als Salah ben Yoessef. Ben Yoessef behoorde tot Habib Bourguiba's Nieuwe Grondwetspar tij, maar verder kon hij de nieuwe premier luchten noch zien. Hij leid de immers de uiterste linkervleugel, die ijverde voor het volledig verbre ken van alle banden tussen Tunesië en Frankrijk. Bourguiba daarente gen zag er voordeel in, een verhou ding van „onderlinge afhankelijk heid" ten opzichte van Frankrijk te bewaren. Uit deze houding van Bourguiba bleek, dat hij zich in belangrij ke mate Iaat leiden door objec tieve overwegingen; het uitschakelen van persoonlijke haat- of wraakge voelens stempelt hem tot een man voor wie de overgang van het age ren naar het regeren niet al te moei lijk moet zijn geweest. Neemt men in aanmerking, dat hij van 1933 tot Tunesië's zelfstandigheid vele malen in Afrika en in Frankrijk door de Fransen gevangen werd gezet in verband met zijn nationalistische ac ties, dan is het wel treffend, dat de ze advocaat toch altijd is blijven pleiten voor een samengaan in los verband met het volk dat hem vroe ger dwarsboomde. Misschien kan men deze houding voor een deel ver klaren uit het feit. dat hij met een Franse vrouw is getrouwd en dat de „onderlinge afhankelijkheid" waarin hij met haar het leven doorgaat, hem goed bevalt. Het is de strijd der Algerijnse op standelingen. die tot dusver de betrekkingen tussen Frankrijk en Tunesië tóch vertroebeld heeft. Bourguiba, duidt de A!gr ijnse rebel len aan als „onze broe .e s" en men mag dan ook niet van hem verwach ten, dat hij hen zij aan zij met de Fransen zou bestrijden. De Fransen echter nemen het hem kwalijk, dat hij Algerijnse opstandelingenleiders gast vrijheid verleent; zelfs wordt van Franse kant betoogd, dat er zich ba ses van het opstandelingenleger aan de Tunesische kant van de Algerijnse grens bevinden. Uit deze tegenstelling was het vorig jaar te verklaren, dat de Fransen niet ingingen op 't Tune sische verzoek tot het leveren van wapens. En 't afgelopen weekeinde is het conflict niet weinig verscherpt, toen 25 Franse vliegtuigen het Tune sische grensdorp Sakiet Sidi Yoessef bombardeerden, waarbij. volgens Tunesische opgave, 75 mensen wer den gedood, onder wie 9 vrouwen en 12 kinderen. Van Franse zijde is betoogd, dat de Franse luchtmacht daarbij slechts gebruik maakte van een „recht om zich gewettigd te verdedigen tegen luchtdoeltroepen, die optreden van Tunesisch grondgebied". In een Fran se verklaring over dit incident staat, voorts dat al op 29 januari 'n Frans vliegtuig door Tunesisch luchtdoel geschut tot dalen was gedwongen. Vrijdag j.l. zou er bij Sakiet-Sidi- Yoessef weer op een Frans toestel zijn geschoten. Of hier inderdaad op regelmatige manier van een „recht gebruik is gemaakt, wordt thans in praktisch de gehele wettelijke wereld betwijfeld. En wederom dreigt het Tunesische aspect van de Algerijnse kwestie verwijdering te brengen tus sen Frankrijk en zijn voornaamste bondgenoten. Vorig jaar besloten Groot-Brit- tannië en de Verenigde. Staten, aan Tunesië de wapens te leveren waar om 't vergeefs bij de Fransen had aangekolpt. Zij deden dit omdat zij vreesden, dat anders Tunesië zich tot landen van het oostelijke blok zou wenden. Nu is wederom sprake van het gevaar, dat Tunesië zich van het westen zal verwijderen, en zowel in Amerika als in Engeland hebben hooggeplaatste regeringsmensen hun verontrusting uitgesproken over dit borbardement waarvan overigens nog niet vaststaat op welk niveau het bevel ertoe werd gegeven. Zal Bourguiba in Tunesië de poli tieke strijd blijven winnen van mannen als Ben Yoessef, die zich nu op de borst slaan en zeggen, dat het land zich al direct vierkant tegenover Frankrijk had moeten stel len? Het is voor de versterking van de westerse positie in Noord-Afrika te hopen dat de objectiverende en tot dusver ondanks alles westersgezind gebleven Bourguiba. zijn gezag bij het Tunesische volk behoudt. En dat zo als in een officiële verklaring van het Amerikaanse ministerie van bu:ten- landse zeken stond: „Frankrijk en Tunesië nr 'delen zullen vinden om hun ges-' "en bij te leggen, in het bei. ig van de vrede in Noord-Afri ka." HABIB BOURGUIBA onderlinge afhankelijkheid

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3