Hogere technische school in Vlissingen heeft ruimte tekort AMSTLEVEN levensverzekering Zeeuwse Almanak :win HERSTEL SLUIS TERNEUZEN VORDERT ZEER SNEL MR. P. C. DE JONGE MAANDAG TE MIDDELBURG OVERLEDEN Agenda 2 PROVINCIALE Z EE UW SE COURANT. DINSDAG .11 FEBRUARI 1958 JAARVERSLAG OVER 1957 Uitbreiding hulpgebouw aan minister voorgesteld Het bestuur van de vereniging- ,.De Ruyterschool* te Vlissingen heeft in verband met het grote tekort aan ruimte voor de hogere technische school aan de minister van onderwijs voorstellen gedaan om het bestaan de hulpgebouw aan de Verlengde Hobeinstraat uit te breiden en hierin een aantal wijzigingen aan te brengen, zo wordt in het zojuist versche nen jaarverslag over 1957 meegedeeld. Het aantal aanmeldingen neemt namelijk ieder jaar toe en daarom moet het bestuur er ernstig rekening mee houden, dat de bestaande toe stand er toe zal nopen in de komende jaren een groot aantal Zeeuwse jongelui af te wijzen wegens plaatsgebrek. Afgezien van de teleurstel lingen zal dit dikwijls leiden tot grote financiële offers voor de betref fende ouders. Hoewel het streven gericht moet blijven op de bouw van een definitief schoolcomplex, heeft het bestuur zich daarom toch bera den over op korte termijn te nemen maatregelen, die een einde kunnen maken aan deze ongewenste toestand. Men meent dus een oplossing ge vonden te hebben in uitbreiding en wijziging van het bestaande hulpge bouw. De hogere technische school maakte in het cursusjaar 1956-1957 gebruik van enkele lokalen van de „De Ruyterschool", doch in septem ber j.l. was het door toename van het aantal leerlingen van de zee vaartschool reeds noodzakelijk twee lokalen van deze school te ontrui men en de theorie- en tekenlessen geheel onder te brengen in het hulp gebouw. Daartoe werd de werk- filaats voor houtbewerking gedeelte- ijk als tekenzaal en het lokaal practicum kennis van bouwstoffen als theorielokaal ingericht. Daar het aantal leerlingen van de hogere technische school even eens sterk is toegenomen, moeten thans zoveel jongelui tegelijker tijd in de werkplaats van de „De Ruyterschool" worden onderge- Stimulans voor de vrouw Bij apotheek en drogist bracht, dat van een verantwoord onderwijs in de werkplaatsoefe ningen geen sprake meer kan zijn. Bij d v cursusjaar moesten enkele kandi daat-leerlingen reeds wegens plaats gebrek worden geweigerd, ondanks het feit dat de eerste klasse afd. Tweejarig knaapje te Rilland liep onder auto. Zaterdagmiddag is het tweejarig zoontje van de fam. C. L. te Rilland- .Bath in de Vinkenissestraat spelen derwijs onder de taxi van de heer P. A. C. van H. gelopen. De heer Van H. had juist "passagiers afgeleverd en was nog maar nauwelijks gestart, toen het knaapje plotseling de weg overgesto ken moet zijn. Het kind werd door de bumper tegen het wegdek geslingerd. Men bemerkte het ongeluk eerst; toen het knaapje van onder de auto van daan. kwam. Dokter Kamps die geneeskundige hulp verleende, bracht de kleine naar huis. Eerst liet de toestand zich niet zo ernstig aanzien. Het leek dat het kind een lichte hersenschudding had opgelopen. In de loop van zaterdag avond en zondag werd de toestand van het jongetje echter zo ernstig, dat overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk was. Daar werd later een zware hersenschudding geconstateerd. VAN TOT KOLENDAMP Tijdens een te Philippine gehou den feestelijke bijeenkomst van de plaatselijke K.A.B.-afdeling, werd één der toneelspelers plotseling on wel. De voorzitter, de heer Spelier ontbond de bijeenkomst, doch tijdens het verlaten van de zaal werden meer personen onwel. Voor één der aanwezigen moest geneeskundige hulp worden ingeroepen. De oorzaak moet worden gezocht in een kolen- kachel. „STRAFEEST" Even is de traditie van het Stra- feest, een folkloristisch feest, dat trouw iedere maandag voor het be gin van de vasten te Burgh werd ge vierd, aan het wankelen gebracht. De harmonie „Witte van Haemstede" namelijk heeft te kennen gegeven onmogelijk op maandag van de par tij te kunnen zijn, daar enkele leden van de harmonie geen vrije dag kun nen krijgen. En medewerking van 'n muziekvereniging is bij de „Stra- rïjderij" noodzakelijk, anders, daar is men in Burgh van overtuigd, slaagt het feest zeer zeker niet. Gelukkig heeft men een oplossing gevonden. Het feest zal worden verzet naar zaterdag a.s. VOETBAL Ambtsbezigheden om het eens deftig te zeggen deden ons zon dagmiddag op de boot van Vlissin gen naar Breskens belanden en dat bleek een bijzondere boot te zijn. Nooit hebben wij dat geweten en zo ziet ge maar weer, dal er nog vele zaken onder de zon zijn waar een ge- tvoon sterveling totaal geen weet van heeft. Wij zaten die zondagnamiddag op de voetbalboot. Het gonsde er van de voetbalgesprekkende doel punten vlogen de ene salon in en de andere weer uit en in dichte rook- sluiers, ontsproten aan talloze siga ren kon men tal van zo op het oog toch eerzame huisvaders allerlei on beheerste, opgewonden gebaren zien maken om duidelijk te maken over welk spelmoment zij op dat moment spraken. Een boeiende boot, die voetbalboot. Een boot volgeladen met gelijkge stemde zielen, waar ge als niet-voet- balenthousiasten wel heel erg als 'n eenling op meevaart. Verloren tussen uit- en thuiswedstrijden, gemiste kansen en opgelegde dito. Het is bo vendien oppassen geblazen, want maar. al te gemakkelijk wordt ge Ui het vuur van dergelijke gesprekken meegesleept. Persoonlijk moesten wij ons althans bij aankomst in Bres kens beheersen. Bijna waren wij naar het dichtst bijsijnde voetbal veld gesneld om ons in een willekeu rige (voetbal) strijd te werpen... KLEUTERBADJE. De Koewachter kleuters staan bij de gemeenteraad in een goed blaadje. De vroede vaderen heb ben besloten hun kleuters een zwembad" cadeau te doen, waar voor lf.000 is uitgetrokken. Zo spoedig mogelijk hoopt men in Koewacht de kleintjes in het wa ter te kunnen zien rondspartelen. KUSTVAARDER Het gebeurt niet iedere dag, dat de inwoners van Bruinisse een kust vaarder in hun gemeentehaven zien. Een dezer dagen echter liet de „Bui zerd" er het anker vallen om een ading aardappelen in te nemen. WALLENSPEL Ruim duizend inwoners van Hulst zullen zich op 22 augustus hullen in middeleeuwse kledij en een stukje historie opnieuw tot leven roepen. Op die datum zal name lijk in Hulst 't „wallenspel" wor den opgevoerd, dat de strijd tus sen de steden Gent en Hulst, die in 1621 is gevoerd, tot thema zal hebben. Vanzelfsprekend zal ook de tegenwoordige generatie Gen tenaren voor dit spel belangstel ling hebben en men verwacht dan ook dat zij in groten getale naar Hulst zullen komen. Ditmaal met vreedzame bedoelingen. MUSSENGILDE In café „Blauwe keet" kwam het „Oosterlands Mussengilde" bi feest- vergadering bijeen. Voorzitter A. Stoutjesdijk deelde mede, dat door de activiteit van het gilde 5897 mus sen het nieuwe jaar niet hebben ge haald. Leep van der Have Thz. had het grootste aandeel in de verdel ging. In zijn handen vielen 685 mus sen en daarom riep de vergadering hem tot koning uit. De heer J. Beije benoemde men tot deken, want hij wist 526 musjes te verschalken. Hij nam rechts van de koning plaats. De titel „Derde man" was voor Dolf Roks. want deze ving 463 mussen. Hij nam plaats aan 's konings lin kerhand. Ten bate van de kas wer den enkele flessen wijn verloot, ter wijl de vergadering werd besloten met een diner, dat was verzorgd door de dames Deurloo en Hcuzcn. „TEEKDAG" De leden van de fanfare Vrij- heid-Eendraclit" tc Lamswaarde hebben blijkbaar weinig op met de bestedingsbeperking. Tijdens hun „teerdag" werd een bestuurs voorstel om de uitgaven le beper ken, met algemene stemmen ver- roorpen. Het feest van de muzi kanten duurde tot diep in de nacht, toen de kas de bodemMet werktuigbouwkunde werd uitgebreid tot 33 leerlingen. Terwijl het aantal leerlingen op 31 december 1956 totaal 164 bedroeg, was dit op dezelfde datum van 1957 gestegen tot 193, n.l. 99 in "de afde ling werktuigbouwkunde, 76 in de afdeling weg- en waterbouwkunde en 18 in de schakelklasse. Bij de vo rig jaar gehouden eindexamens slaagden er 15 van de afd. werktuig bouwkunde en 12 van de afd.'weg. en waterbouwkunde. Ofschoon de plaatsing van de praktikanten met enige moeilijkhe den gepaard ging, konden toch allen worden ondergebracht. Er werden weer enkele excursies georganiseerd, doch door de excentrische ligging van Vlissingen ten opzichte van de in aanmerking komende bedrijven zijn de reiskosten voor de leerlin gen dermate hoog, dat de excursies tot een minimum beperkt moeten blijven. Bejaarde man door auto gegrepen en gedood. Tijdens oversteken van Nieuwe Vlissingseweg. Maandagavond omstreeks half acht is de bejaarde heer B. uit Middelburg tijdens het oversteken van de Nieuwe Vlissingse weg ter hoogte van café „Lommerrijk" door een passerende auto gegrepen en vrijwel op slag ge dood. De man verliet omstreeks half acht het café en begaf zich naar de bus halte in de richting Middelburg, die aan de overzijde van de weg gelegen is. Tijdens het oversteken van de weg naderde juist uit de richting Middel burg een personenauto, bestuurd door I. D. C. uit Vlissingen. De auto greep de bejaarde man, slingerde deze en kele meters weg, waarna het slacht offer zwaar gewond bleef liggen. Toen de gemeentegeneesheer, dokter W. W. Stevens, arriveerde, kon deze slechts de dood constateren. De personenauto werd licht be schadigd. De chauffeur ervan be kwam geen letsel. Gewest „7" van Bond van Kanarieteelt in oprichting In de te Bergen op Zoom gehouden vergadering Van de kanariehouders- vereniging „De Edelzanger" werd mee gedeeld dat door de Algemene bond van kanarieteelt en vogelbescherming toestemming is verkregen voor de oprichting van een deel van gewest „Zeven" voor Zeeland en West-Bra bant. De kanarie-liefhebbers van de ze streek en uit Zeeland waren eerst ingedeeld in gewest 5, dat omvatte Brabant en Limburg. Voor de leden was het vaak moeilijk om deel te né men aan vergaderingen en tentoon stellingen. Zeeuwse motorrijder had ongeluk in Bergen op Zoom. Op de hoek Pastoor Jutenlaan Guido Gezel lelaan te Bergen op Zoom kwam de motorrijder E. J. uit Krabbendijke in botsing met een drie- wielige bakfiets, bestuurd door R. S. uit Bergen op Zoom. S, had geen voorrang verleend. De motorrijder kwam te vallen en moest met een gebroken been naar het Algemeen Burger Gasthuis worden overge bracht. Financieel niet verantwoord Waarschijnlijk vandaag reeds weer bruikbaar. De rykswaterstaat te Terneuzcn is niet grote voortvarendheid te werk gegaan bij het verwyderen van de ob stakels en het herstel van de schade, welke zondagavond aan de westsluis werd aangericht door de Engelse lijn- boot „Fountains Abbey". Verwacht mag dan ook worden, dat ofschoon men met enige tegenslag te kampen had, reeds in de loop van heden (dins dag) morgen de scheepvaart door de zeesluis weer kan worden vrijgegeven. In de nacht van zondag op maandag arriveerde een grote drijvende bok uit Vlissingen in de sluis te Terneuzen, waarna onmiddellyk het boven de Renesse vierde Stra-feest. Renesse vierde maandag de tra ditionele Stra-feesten, maar de paar den zijn niet in zee geweest. De twaalf ruiters te Renesse heb ben zich beperkt tot een rondgang, met muziek voorop, door de gemeen te. Er werd een bezoek gebracht aan de burgemeester van Renesse, mr. G. F. Lunsingh Tonckens, waarna het feest op het dorp werd voortgezet. Uit het feit, dat in de stoet ver schillende jonge ruiters meereden, kan worden afgeleid, dat te Renesse dit feest nog wel midden in de be langstelling staat. Het gebruik wil, dat wanneer de stoet ontbonden is. de ruiters met hun gelieven op het paard door het dorp rijden. In Re nesse is hiervan druk gebruik ge maakt. Een en ander trok zeer veel belang stelling van de zijde van de dorps bewoners, maar ook van daarbuiten. NA LANGDURIGE ZIEKTE Oud-directeur van de handels( avond )school. Na een langdurige ziekte is maan dag te Middelburg op de leeftyd van 66 jaar overleden mr. I*. C. de Jonge, oud-directeur van de middelbare han delsschool en de middelbare handels avondschool In de Zeeuwse hoofdstad. De heer D© Jonge gaf aan deze scho len les In de staatswetenschappen. Hij werd tot directeur benoemd met In gang van 1 september 1931 als opvol ger van de heer W. Kosten. Hij bleef byna twintig jaar lang, tot 1 Juli 1951 met de leiding van de school belast, nadat hij aan net einde van 1949 reeds ziek geworden was. Als opvolger van de heer De Jonge werd In 1951 be noemd drs. G. W. Paap. Mr. P. C. de Jonge werd op 21 okto ber 1891 te Goes geboren. Hij bezocht daar de lagere school en deed in 1909 zijn eindexamen aan de Goese h.b.s. Onmiddellyk trad hij in dienst by Phi lips te Eindhoven als assistent op het chemisch laboratorium. Na twee jaar werd hy chef van een fabricage-afde ling. In 1914 werd mr. Dc Jonge gemo biliseerd en in 1916 beëdigd als reser ve-officier. Gedurende zijn werkperio de bij Philips begon bij aan de sociaal- economische studie, die hij tijdens zijn mobilisatietijd voortzette. In 1917 be haalde hij de middelbare akte staat huishoudkunde en statistiek en in 1918 de middelbare akte staatsinrich ting. Na de mobilisatie werd mr. Dc Jon- jc met ingang van 1 september 1919 lenoemd als leraar in de staatsweten schappen aan de r.h.b.s. in Tiel en de gemeentelijke h.b.s.-cn in Bricle. Mid- Jelharnis en Oud-Berjerland. Drie jaar later werd hij leraar staatsweten schappen en handelsrecht aan de le openbare handelsschool te Amster dam, Gedurende zijn Amsterdamse le raarsperiode legde hij het kandldaatè- iai examen in de rechten af. Hierna kreeg hij in 1931 ztfn aanstel ling als directeur van de h.b.s.-A, die in 1935 opgeheven werd. de middelba re handelsdagschooi en de middelbare handelsavondschool te Middelburg. Ook buiten het schoolleven nam mr. De Jonge een belangrijke plaats in. Vanaf 1946 de oprich tingsdatum van de Middelburgse afdeling van de Party van de Ar beid tot 1950 ls hy voorzitter ge weest van deze afdeling. Tevens was hy lid van do Party raad. Tij dens dit voorzitterschap stond de heer De Jonge op «le nominatie voor het lidmaatschap der Eerste Kamer, maar wegens gezondheids redenen moest hy daarvoor bedan ken. Voorts wa.s hij oud-bestuurslid van het Zeeuwse Genootschap der Weten schappen en gedurende enkele jaren lid van het centraal bestuur van de Zeeuwse Volksuniversiteit. De teraardebestelling zal geschie den a.s. woensdag om 12 uur, Prijs kunstenaarsverzet aan H. M. van der Spoel uitgereikt Motivering van de jury. Tijdens een bijeenkomst In de aula van het stedelijk museum te Am sterdam is zaterdag de jaarlijkse prijs voor beeldende kunst der stich ting Kunstenaarsverzet 19421945 voor 1957 een bedrag van duizend gulden uitgereikt aan de kunst schilder H. M. van der Spoel, tot voor kort Ieraar aan het Goese lyceum en te Kloetinge woonachtig. De jury merkte o.a. in haar rap port op. dat zij „gezien de ontwikke ling gedurende de vele jaren die Van der Spoel werkzaam is, een gevoel van zekerheid betreffende Van der Spoels kwaliteiten als mens en als beeldend kunstenaar in het bijzonder, kan koesteren. Toen Van der Spoel, lang bekend reeds als schilder, met een ruimer aantal tekeningen voor het eerst naar buiten toe optrad, be vestigde hij hiermee niet alleen zijn kwaliteiten maar bleek zijn creatie vermogen sterker nog dan voorheen te vermoeden was". „Het is duidelijk, zo vervolgt de motivering, dat Van der Spoel het tekenen hoog stolt. Het betekent voor hem bij zijn ontwikkeling als echt modern kunstenaar ook een bezinnen op onze traditie, waarbij hij teruggrijpt tot op onze 17e- eeuwers. Zijn werk blijft daarbij springlevend door zijn belangstel ling en liefde voor het leven om hem heen. Het tekenen, dat die nen kan bij studie, is hem ook een volwaardige vorm van expressie. Door zijn kwaliteiten als tekenaar en de ruime en diepe gerichtheid van zijn getuigen kan hij een voorbeeld zijn en appelleren bij een grote verscheidenheid van kunstminnenden. Van der Spoels daadwerkelijke Interesse tenslotte in het tekenonderwijs onderstreept nog eens tc meer zijn geloof in heti belang van het tekenen en zijn gevoel van verantwoordelijkheid ten aanzien hiervan". A. J. de Potter overleden. In de ouderdom van ruim 71 jaar is te Goes overleden de heer A. J. Potter, die tot voor enkele jaren tal van functies bekleedde op verenl- gings-, kerkelijk en maatschappelijk gebied. Gedurende de jaren 1924 tot eind 1931 had de heer Potter zitting in de Goese gemeenteraad voor de C.H.U. Voorts was hij gedurende tal van jaren ouderling van de Ned. herv. gemeente van Goes, terwijl hij ook veel voor het zondagsschoolwerk heeft gedaan. Na de oorlog was de heer Potter verscheidene jaren voor zitter van dc Bond van Buurtvereni gingen en tot aan zijn dood bekleed de hij de functie van correspondent voor Goes van de stichting „Vrede rust" te Bergen op Zoom. Visserijcommissie geïnstalleerd. Te Middelburg wqrd maandagmid dag de nieuwe provinciale visserij- commissie geïnstalleerd tijdens 'n bij eenkomst in café-restaurant Wöhler. De installatie geschiedde door hot lid Van Ged. Staten, de heer M. J, van Poelje. Zoals bekend zal deze com missie zich in het bijzonder bezighou den met de problemen, -die ontstaan voor de visserij door Drie-Eilanden- plan en Deltaplan. Tijdens de gisteren gehoudcö ver-: gadering werd een werkprogramma vastgesteld. scheepvaartopening van de sluis han gende deel van de zwaar beschadigde baileybrug werd gelicht en vervol gens afgesneden. Dit bruggedeelte werd hierna naar de opslagplaats van de rijkswaterstaat aan de Westsluis afgevoerd. In de loop van maandag werden de beide beschadigde vloeddeuren verwij derd en kon reeds één reservedeur worden geplaatst. De andere deur hoopt men vanmorgen te kunnen in- hangen, waarna het verkeer door de sluis weer normaal zal zijn. De „Foun tains Abbey" heeft inmiddels, nadat eerst een schaderegeling was getrof fen. de reis naar Gent voortgezet. Toevallig was er zondagavond geen aanbod van afgaande schepen voor de Westsluis. In de loop van maandag meldden zich enkele zeeschepen voor opvaart. Daarvan werden de kust vaarders door de middensluis geschut. Naar verder nog werd meegedeeld, ligt het in de bedoeling de zwaar be schadigde baileybrug indien moge lijk te repareren, daar deze voor het wegverkeer van zeer groot belang is. Met deze reparatie zullen echter waarschijnlijk veresheidene maanden gemoeid zijn, daar de brug geheel moet worden gedemonteerd. De foto geeft nog een beeld van de ravage op de brug, na de aanvaring. Zeehengelconcours op 20 april a.s. te IJzendijke. Het organiserend comité van het „Groot internationaal zeehengelcon cours te IJzendyke" bestaande uit de besturen van de plaatselyke hen gelsport vereniging in de V.V.V. heeft besloten dit jaar weer een der- gelyk concours te organiseren. Op 20 april a-s. zal deze wedstryd worden gehouden, aan de Scheldeoever tussen Breskens en Hoofdplaat. Hier kan schar. bot. paling en zeebaars gevan gen worden. De wedstrijd zal des middags, om half twee, beginnen; anderhalf uur met opkomend water en een uur met afgaand. Er worden vorig jaar wa ren dit er 430 honderden deelne mers verwacht. Hengelaars uit België en Frankrijk hebben reeds toegezegd, te zullen deel nemen Omstreeks zes uur worden in IJzendyke de pryzen uitgereikt. Te vens zullen hier op dat tydstip diver se attracties beginnen. Voor de finan ciering zal evenals vorig jaar een ver loting worden uitgeschreven. Dankbetuiging voor schipper Slis en zijn mannen Naar aanleiding van de door de ta Breskens gestationeerde reddingboot „Pres. Wierdsma" geboden hulp bij de stranding van het Griekse stoom schip „Cap. Farmakides", mocht, schipper Slis het volgende schrijven ontvangen van de Engelse zceloods, die op dat moment op het schip stond. „Aan kapitein en bemanning van de reddingboot „Pres. Wierdsma" te Breskens. Ik ben bang, dat ik geen woorden kan vinden om mijn dank te betui gen voor de door U betoonde moed in de nacht van 23 januari, toen U het S.O.S.-sein beantwoordde van het Griekse s.s. „Cap. Farmakides". Ik was de Engelse zeeloods op dat moment en degene die U verzocht „stand by" te blijven, terwijl ik pro beerde tussen het wrak en de zand bank te komen. Ik verzeker U, dat iedereen aan boord U en uw bemanning zeer dank baar was. Ook namens mezelf wil ik U bedanken voor het op uiterst kun dige wijze gedane zeer gevaarlijke werk. Want zoals ik U reeds vertelde, wij dreven het Westgat in, waar we zonder uw hulp een wrak geworden zouden zijn, daar dc sleepboten niet konden komen voordat het licht werd en volgens latere berichten voordat het hoogwater was. Ik had op dat moment veel werk. Ik bied U mijn verontschuldiging aan, omdat ik de kapitein niet eerder heb verzocht U per radio te bedan ken, toen de sleepboot eenmaal had vastgemaakt. Hopende U allemaal onder betere omstandigheden te kunnen ontmoeten en een brief van U te'mogen ontvan gen, verblijf ik met vriendelijke groe ten, Hoogachtend, w.g. Cap. R. Bradley, Deepseapilot, South Shields". VANDAAG Middelburg Electro: „Semiramls, cour tisane van Babyion", 8 uur, 10 jaar; Schouwburg: Toneelvoorstelling, „De Rederijekers" uit Goes, 8 uur; Schut tershof: Jubileum-feestavond Chr. Mtd- denstandsverenigUig, 8 uur. Vlissingen Alhambra: „Terug uit d« hel", 7 en 9 uur, 14 J.; Luxor: „Grens rivier", 8 uur, 14 jaar. Goe» Grand: „De onschuldige verra der", 8 uur, 14 Jaar,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2