PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT FRANS KABINET VERLANGT ONDERZOEK Amerikaanse regering is diep verontrust Regering moet binnen 5 dagen aftreden Kritiek op Landbouwschap verklaarbaar maar vaak allerminst reëel 201e jaargang - no. 35 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoöfdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kW.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 11 febr. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. adveitcntle Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties trr.ax 8 regelsj 23 cent p. regel met een minimum van l.—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red tel. 2125, adm. tel. 2094. Na het bloedige bombardement op Sakiet Jidi Youssef Het Franse kabinet is gisteren mede naar aanleiding van het bombardement op Sakiet Sidi Youssef bijeen geweest. Onderzocht zal worden wie verantwoordelijk kan worden ge steld voor deze bloedige represaille-maatregel. Ook zal het kabinet maatregelen nemen om in de toekomst te voorkomen dat bepaalde commandanten uit eigen beweging dergelijke acties ondernemen. Een aantal communistische afgevaardigden en aanhangers van Mendes-France hebben voorgesteld een regeringsverklaring te vragen, die vandaag in de Nationale Vergadering zou moeten worden afgelegd. De meeste volksvertegenwoordigers, die hun standpunt in de wan delgangen van de regeringsgebouwen te Parijs hebben laten horen, keurden de actie af. Zij, die het regeringsargument van zelfverdediging deelden, gaven te kennen dat het middel waarvan men zich had bediend slecht gekozen was. Vijftien Franse boerengezinnen in het gebied van Sbeitla moeten Tu nesië verlaten. De officiële woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, Lincoln White, heeft gisteren ver klaard dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles opdracht heeft gegeven alle feiten te ver zamelen welke betrekking hebben op het incident. Hij wil o.m. weten of Gaillard en Pineau van te voren wa ren ingelicht. Dulles en president Eisenhower hebben gisteren over het Franse in grijpen beraadslaagd. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken heeft aan de Franse ambassadeur te Washington meegedeeld dat de Amerikaanse regering diep verontrust is. Aan de Franse ambassadeur is te kennen gegeven, dat het Franse bombardement een mogelyke breuk in de NAVO tot gevolg kan hebben. Wanneer de Tunesische klacht door de veiligheidsraad wordt be handeld zullen de Verenigde Staten tegen Frankrijk moeten stemmen, aldus werd volgens United Press te Washington bekendgemaakt. De breuk in de Navo zal dan een feit zijn, zo wordt gemeld. Inmiddels is in een verklaring aan de Franse ambassadeur gezegd, dat gehoopt wordt, dat Tunesië en Frankrijk middelen zullen blijven vinden om hun geschillen bij te leg gen, in het belang van de vrede in ■d-Afrika. T ekorten Minister Struyckcn heeft aan de Eerste Kamer nog eens uitvoe rig meegedeeld hoe hij denkt over de gemeentebesturen en hun inkomsten. Hij vindt de financiële toestand van de gemeenten niet on rustbarend en hij meent, dat de ge meenten hun streven naar zelfstan digheid het best kunnen demonstre ren door hun inkomsten en uitgaven in evenwicht te houden. Daarnaast heeft de minister ook aan de Kamer overgelegd een staat je, waaruit blijkt, dat 661 Nederland se gemeenten of ruim 60 procent van alle gemeenten bij de minister kwa men aankloppen om meer geld. Ze wilden een verhoging van de al gemene uitkering voor 1958 en dat wel met totaal 160 miljoen gulden. Het onevenredig grote bedrag, dat is aangevraagd, zo constateert do mi nister, maakt duidelijk, dat de aan vragen zeer kritisch moeten worden beoordeeld. Die ministeriële beoordeling komt nog, maar wanneer men het staatje bekijkt van de geldvra- gende gemeenten, dan is er toch wel iets merkwaardigs te constateren. De gemeentebesturen in Friesland, Groningen en Drente hebben zich vrijwel en bloc tot het ministerie van binnenlandse zaken gewend om meer geld. Van de 44 Friese gemeenten klaag den er 40 haar nood in Den Haag. van de 34 Drentse gemeenten deden dat 33 en van 56 Groningse meenden er 47, dat Den Haag voor het tekort moest bijspringen. In het centrum van Nederland was de klaaglust veel minder. Uit de pro vincies Utrecht, Noord-Holland en Zuid-Holland kwam slechts de helft van de gemeentebesturen met extra verlangens aandragen. De niet-vragendc helft bestond uiteraard uit de kleine gemeenten, want van de grote gemeenten in de Randstad is wel bekend, dat haar te korten bepaald imponerend zijn. Maar die provincies kwamen toch met haar vijftig procent klagende ge meenten sober uit de bus. Van de 101 gemeenten in Zeeland hebben er 61 een verzoek om een verhoogde uitkering ingediend. De vraag is nu maar waarom in het centrum cn in het zuiden van het land toch altijd nog zo ongeveer de helft van alle gemeenten (moeizaam) kan rondkomen van de uitkeringen, die het rijk doet, terwijl in de drie noordelijke'provinciën na genoeg geen enkele gemeente dat kan Is er in het noorden zo'n grote ach terstand op het gebied vun de ge meentelijke verzorging in te halen, of is men daar alleen maar een actief gemeentebestuur als men doorlopend een breed program van werken op de begroting heeft staan Het antwoord op deze vraag kan heel belangwek kend zijn, omdat het gehele provin cies betreft, waar gemeentebesturen met tekorten worstelen. Het secretariaat van de Vere nigde Naties heeft maandag de Tunesische brief gepubliceerd, waarin geprotesteerd wordt tegen de Franse vergeldingsaanval op Sakiet Sidi Youssef en die zondag door de Tunesische ambassadeur Mongi Slim, aan secretaris-gene raal Hammarskjöld is overhan digd. Het incident, aldus de brief, is „bijzonder ernstig en bedreigt de in- ternatonale vrede en veiligheid." Het is gewapende agressie, in flagrante strijd met de geest van het hand vest der Verenigde Naties. De Tunesische brief verklaart, dat in de afgelopen paar maanden Franse troepen reeds een vijftigtal malen de Tunesische grens hebben geschonden, waardoor talrijke doden en gewonden onder de Tunesische bevolking zijn gevallen. In Franse diplomatieke kringen heeft men gisteren gezegd dat de zaak van Frankrijk sterk staat te genover Tunesië als het bombarde ment voor de veiligheidsraad zou worden behandeld. De Tunesische re gering heeft gisteren de volgende maatregelen genomen: De eerste drie van de 68 bestelde „Sea Haivksdoor de Weatduitse marine zijn gereed. Hier staan ze in een han gar in Engeland, waar ze gebouwd zijn bij Armstrong Whitworth). Franse soldaten aan boord van 't schip Kairouan mochten niet aan land gaan. De grondwetgevende vergadering heeft maandag eenstemmig moties aangenomen, waarin de aanval op 't dorp wordt veroordeeld. Over het algemeen wordt de Fran se actie sterk afgekeurd. De secretaris-generaal van het in ternationale verbond van vrije vak verenigingen, de heer J. Oldenbroek, heeft maandag de secretaris-gene raal van het algemene Tunesische vakverbond, Achmed Tlili, een tele gram gezonden, waarin de „onge rechtvaardigde" luchtaanval op Sa kiet Sidi Yoessef wordt betreurd, al dus een maandagavond te Brussel uitgegeven communiqué. „Wij zijn diep getroffen door het verlies aan mensenlevens cn betui gen U onze deelneming", aldus het telegram van de heer Oldenbroek. Uit Oslo wordt bericht, dat in Noorwegen de publieke opinie zeer sterk op het bericht gereageerd heeft. Men achtte het geenszins uit gesloten, dat in het Noorse parle ment pressie zal worden uitgeoefend op de regering, om deze zaak ter sprake te brengen in de permanente Navo-raad. Uit Rome wordt gemeld, dat een officiële zegsman van het Italiaan se ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard dat het incident „een diepe en pijnlijke indruk" heeft gemaakt. Italië is „zeer bezorgd." Felix von Eckardt, de perschef van de Westduitse bondsregering, weigerde een officieel commentaar. „Van een menselijk standpunt is bloedvergieten en verlies van men senlevens altijd te betreuren. Doch politiek gesproken is deze zaak voor de V. N. gebracht en dienen wij ons dus van commentaar te onthouden", aldus Eckardt. De Egyptische president, Gamal Abdel Nasser, heeft zijn Tunesi sche ambtgenoot, Habib Bourgui- ba, de verzekering van „volle steun" gegeven in Tunesië's dis puut tegenover Frankrijk. Een aantal Franse vliegtuigen heeft het Tunesische plaatsje Sakiet-Sidi-Joessoef bij de Al- gerijnse grens gebombardeerd, waardoor een groot deel van M het dorpje is vernield. Op de telefoto ziet men een Zwitserse ziekenautodie een voltreffer kreeg. iiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii: Rotterdamse Lloyd ontslaat personeel (Van onze speciale verslaggever) Het lading-aanbod uit Indonesië voor ons land, dat altijd onze export naar dit overzeese gewest ver over trof, is voor de politieke ontwikkeling sterk verminderd. Het gevolg is, dat er minder vrachtschepen van de Rot terdamse Lloyd naar Nederland wor den geleid om ls ons land hun vrach ten te lossen. Deze schepen worden thans aan het werk gehouden op de „buitenlijnen". Daar dit verminderde werkgelegen heid geeft in het reparatie-bedrijf de bewakingsdienst en het stuwadoors- bedrijf. van de Lloyd, werden 97 leden van het walpersoneel afgevoerd. Tot hen behoren 40 personen boven zestig jarige leeftijd, die onder andere om standigheden reeds pensioen zouden hebben genoten. Uit het bovenstaande mag niet worden afgeleid, dat de gewone veertiendaagse afvaart van vracht schepen van de Lloyd van Europa naar Malakka en Indonesië v.v. ge wijzigd zou zijn. Deze dienst blijft gehandhaafd, zolang het econo misch verantwoord is. De directie van de Stoomvaartmaat schappij „Nederland" deelde ons des gevraagd mede. dat er hehalve de afvloeiing op de pensioengerechtigde leeftijd momenteel voor de S.M.N. geen aanleiding bestaat personeel in Amsterdam te ontslaan. Radio-actieve delen werden in zee gestort. De met beton omgeven vaten met de radio-actieve as cn de kachel uit het huis van de familie Haanschoten te Putten zijn gisteren in zee gestort van boord van Hr. Ms. kruiser De Zeven Provinciën die gisteren met een smaldeel van Den Helder uit op oefening is gegaan. ULTIMATUM VAN SU MAT RAN EN De rebellerende beweging op Midden-Sumatra heeft opnieuw geëist dat het Indonesische kabinet aftreedt, en wel binnen vijf dagen. Zij dreigde dat anders „verdere stappen" gedaan zullen worden. Het ultimatum werd gesteld door luitenant-kolonel Ahmad Hoessein, via radio Padang. Hij las een „strijdhandvest tot red ding van de republiek" voor. Hierin werd geëist dat de regering binnen vijf dagen aftreedt, en de voormalige vice-president Mohammad Hatta en de sultan van Djokjakarta worden aangewezen voor de formatie van een nieuwe regering. Voorts werd in het handvest geëist dat geen groeperin gen die „tegen God" zijn aan de nieu we regering zullen deelnemen. Indonesië is op het ogenblik niet van plan om door middel van een militaire expeditie te trachten westelijk Nieuw-Guinea in handen te krijgen, heeft premier Djoean- da heden in het parlement gezegd. Hij zei, dat de regering ervan over tuigd was, dat Nederland westelijk Nieuw-Guinea niet zou afstaan „voor dat het Indonesische volk al zijn kracht bijeen verzameld zal hebben in een poging om het gebied aan de heerschappij der Nederlanders te ont trekken". Antwoordende op een vraag of de Nederlandse ondernemingen, die door de regering overgenomen zijn, gena tionaliseerd zouden worden, zei Djoe- anda: „De regering is nog niet in staat hierover een verklaring af te leggen", maar gezien de „onwettige" bezetting van West-Irian door Neder land „is het niet overdreven, dat de Indonesische regering op het ogenblik het Nederlandse eigendom in Indone sië beheert". Spi'ekende over de betrekkingen met het buitenland legde de premier de nadruk op het belang van goede betrekkingen tussen Australië en In donesië. Overigens is in Djakarta maan dag het nieuwe „Nationale front voor <fe bevrijding van West- OOK IN ZEELAND SYMPTOMEN VAN ONGENOEGEN (Van een bijzondere medewerker) EEN DEURWAARDER heeft in opdracht van het landbouwschap be slag gelegd op een stuk grond in Oostkapelle, omdat de eigenaar weiger de een heffing te betalen, opgelegd door het Landbouwschap. Dat niet- betalen is een symptoom van het ernstig ongenoegen, dat men de laatste tijd veelvuldig in landbouwkringen opmerkt. Het Landbouwschap, een publiekrechtelijk Bedrijfsorgaan, dat geheel volgens de regelen, gesteld in de wet op de Publiekrechtelijke Bedrijfs-Organisatie, tot stand is ge komen, heeft zicli vooral het ongenoegen van aantallen boeren op de hals gehaald door het uitsturen van heffingsaanslagen in de herfst van '57. Het landbouwschap, waarvan het bestuur is samengesteld uit verte genwoordigers van de drie land bouw- en de drie landarbeidersorga nisaties, heeft door omstandigheden de heffingen over de jaren 1956 en 1957 in éen aanslag moeten opleggen waardoor de bedragen op het eerste gezicht hoog leken. Deze aanslag kwam bovendien in een tijdvak, waarin de slechte oogstresultaten van 1957 merkbaar werden. Het gevolg was ontstemming bij vele grondgebruikers die echter na de uitleg van het hoe en waarom inzagen, dat het hier gaat om de normale consequenties van de instel ling van het Publiekrechtelijk Be drijfsorgaan in de landbouw. Bovendien is het bij enig doorden ken duidelijk, dat de gelden, die thans door middel van een heffing per ha grondgebruik, worden gevor derd ook vóór de instelling van het landbouwschap betaald werden. Im mers na het einde van de oorlog werd opgericht de Stichting van de Landbouw, die evenals thans het in 1954 ingestelde landbouwschap fun geerde als toporgaan van de geor ganiseerde landbouw. Het werk van deze stichting werd betaald uit hef fingen, die op verschillende land- bouwproduktcn lagen, zoals suiker bieten, pootaardappelen, melk enz. Deze stichting word opgeheven bij de instelling van het land bouwschap cn daarmede vervielen de heffingen op produkten. De ha heffing, die ervoor in de plaats kwam is billijker, omdat thans iedere grondgebruiker aan het werk, dat mede in zijn be lang geschiedt, medebetaalt. Het behoeft onzes inziens niet te bevreemden, dat er, vooral in de be ginperiode, een zeker percentage van de 200.000 grondgebruikers, niet be taalt, hetzij door pertinente weige ring, hetzij door vergeetachtigheid. Dat het verschuldigde geld. na verschillende aanmaningen, tenslot te wordt ingevorderd, is een gevolg van de publiekrechtelijke status van1 het landbouwschap. Wanneer een grondeigenaar zijn polderlasten niet betaalt, vordert elk polderbestuur 't verschuldigde gerechtelijk in. Op hef wordt daar in het algemeen niet over gemaakt. Dat dit thans, bij de invorderin gen van het landbouwschap wel ge beurt, heeft als voornaamste oor zaak, dat het hier iets nieuws be treft. Sommige personen en groepen van personen hopen op deze manier hun grieven tegen het stelsel van Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisa tie kenbaar te maken. In 't midden gelaten of dit stelsel, dat overigens door een overgrote meerderheid van onze Volksvertegenwoordiging is aanvaard, voldoet aan de indertijd voor ogen staande doeleinden, in het midden gelaten eveneens of men dit stelsel wil of niet, is weigering om te betalen het niet voldoen aan mi wettelijk opgelegde plicht. Wanneer men~"rrteent dat de P.B. O. verdwijnen moet, of de status veranderen moet een mening waartoe ieder in ons land het volste (Vervolg op pagina 4). Irian" geïnstalleerd. Dit front zal leiding moeten geven aan de Indo nesische aanspraken op het om streden gebied van westelijk Nieuw-Guinea. Voor de installatie werd een massabijeenkomst gehouden, die door duizenden personen werd bij gewoond. De deelnemers eisten, dat Nederland westelijk Nieuw- Guinea aan Indonesië zal overdra gen. Met vlaggen gewapende jon gelui onderstreepten deze eis door met opgeheven vuist de vrijheids- kreet „merdeka" aan te heffen. Aanleg van vier raketbases in Engeland. De Verenigde Staten en Engeland hopen volgende week een overeen komst te tekenen voor de aanleg van vier raketbases in Engeland, aldus United Press. Men verwacht echter dat dit voor nemen grote politieke beroering in het land zal veroorzaken. De onthüllingen, dat Amerikaanse bommenwerpers uit bases in Enge land opstijgen met h- en a-bommen aan boord, hebben reeds zowel in het parlement als onder het publiek gro te beroering gewekt. Niet alleen van de Labour-opposi- tie verwacht men tegenstand, maar ook van conservatieve „backben chers", die de kiesdistricten vertegen woordigen, waar de nieuwe bases zul len komen te liggen. Details over de aanstaande over eenkomst zullen waarschijnijk ver vat zijn in het jaarlijkse witboek over de defensie, dat donderdag door de Britse regering zal worden geplu- bliceerd. Vertegenwoordiger zou 1700 hebben ontvreemd. De Haagse politie heeft de 27-ja- rige vertegenwoordiger J. H. uit Rijs wijk aangehouden, verdacht van ver duistering van 1700. H. heeft be dragen. die hij voor zijn patroon moest incasseren, in zijn eigen zak gestoken. Een adjudant van het nieuwe West duitse leger is te Lilnenburg tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens dood door schuld. Hij had twee soldaten een granaat laten demonteren, zonder zich te vergewissen of het inder daad een oefengranaat was. Het pro jectiel ontplofte en doodde de twee sol daten. VERWACHT. AANHOUDEND ZACHT. Veranderlijke bewolking met hier en daar wat regen. Matige tot krach tige zuidelijke wind. Aanhoudend zacht weer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1