HIMNEUIF7EEUWSE COUDAMT Engels schip ramde vloeddeuren van westsluis te Terneuzen Bij bombardement van Tunesisch dorp zijn 75 mensen gedood en 84 gewond Boekhandelaar door pleegzoon vermoord SUMATRANEN EISEN AFTREDEN VAN REGERING-DJOEANDA BAILEYBRUG WERD ONTZET Doorvaart voor grote zeeschepen gestremd Doordat het binnenkomende Engelse motorschip „Fountains Abbey" zondagavond omstreeks zeven uur in dc west- of zee sluis te Terneuzen twee sluisdeurert en de over de sluis lopende baileybrug heeft geramd, zal de vaart voor grote zeeschepen van en naar Gent waarschijnlijk tot en met dinsdagavond zijn gestremd. Van de twee vloeddeuren werd er één zeer zwaar en de andere minder ernstig beschadigd, terwijl de baileybrug geheel ontzet en uit de rails werd geworpen. De 1197 brt. metende „Fountains Abbey", die de dienst GooleGent onderhoudt, kwam tegen zeven uur voor de sluis om opgeschut te worden. Met normale snelheid voer het schip de sluiskom binnen, doch het schip minderde ditmaal geen vaart door achteruit te slaan. Tot driemaal toe, zo werd ons later van bevoegde zijde medegedeeld, werd van de brug af bevel gegeven om de motoren op ach teruit te zetten, doch het schip bleef vermoedelijk als gevolg van een storing doorvaren. Eerst kwam het schip toen in aanraking met de twee vloeddeuren, waarna de achter deze deuren liggende baillybrug door de steven van de „Fountains Abbey" in het midden wexd geramd. De brug werd daardoor op enkele plaatsen ge kraakt en geheel ontzet. Hoewel het gisteravond uiteraard nog niet mogelijk was om de om vang van cte schade nauwkeurig vast te steller!, is het wel zeker dat deze zeer aanzienlij* moet zijn. De „Fountains Abbey" liep "rijwei geen schade op. Onmiddelijk na het ongeval heeft de staf van de rijkswaterstaat in Ter neuzen, onder wie ir. C. A. de Vlie ger en de havenmeester de heer R. J. L. Brouwer, voorbereidende maatre gelen getroffen om de stremimng voor de zeescheepvaart zo gering mo gelijk te doen zijn. In de loop van de avond arriveerde bij de sluis een drijvende bok van de Tcrneuzense Scheepsbouwmaatschap pij, waarmee men in dc loop van de nacht wilde proberen om de gehaven de en ontzette brug enigzins te lich ten om deze dan op dc wal te kunnen trekken. Wanneer dit gelukt is, zal men kunnen overgaan tot het vervan gen van de beschadigde vlocddcuren. Op liet moment dat dc „Fountains Abbey" de sluis binnenvoer, reed juist de heer P. de D. uit Terneuzen met zijn auto over de brug. Toen hij het ongeval zag aankomen, liet hij zijn echtgenote snel uitstappen, om daar na zelf nog te trachten met zijn wa gen achteruit de brug te verlaten- Voordat de auto echter de vaste wal had bereikt, werd de brug al geramd en ontzet. Pas later, toen met planken een verbinding was gemaakt, kon de auto de brug verlaten. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Prinses Beatrix naar Aruba gevlogen. Prinses Beatrix is zaterdagmorgen per vliegtuig van Curacao naar Aruba gereisd. Na een vliegtocht van onge veer een uur, werd om 5 minuten over drie geland op het vliegveld Na mesake op Aruba. Er waren daar dui zenden belangstellenden,, onder wie 1400 padvinders, waarbij 120 Ameri kanen wier ouders in dienst zijn van de grote Lago-olieraffmaderij. Zaterdagavond heeft de prinses een bezoek gebracht aan het sportstadion voor manifestaties die samenhangen met de verkiezing van de carnaval koningin van Aruba uit diverse clubs. Volgens de Oostenrijkse minister van binnenlandse zaken bevinden zich nog on geveer 19.000 Hongaarse vluchtelingen in Oostenrijk, van wie er 11.900 ln kampen wonen. Van dc laatste categorie hebben er 7.700 gevraagd naar een ander land te mogen doorreizen, terwijl 4,250 ln OosUen- rijk willen blijven. ZACHT WEER. Op de meeste plaatsen droog- weer met vooral in het zuidoosten van het land enkele opklaringen. Matige tijdelijk krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Zacht weer. Directie: F. v. d. Velde en F. B. V9 IHT B B fM I B III ÊTm B B M BBB B V V ffi B M Ü.JB Jfj {ËLJR U MM Ing. mededelingen driemaal tarief. den Boer, Adjunct: W. de Pagt.er. B B V B fl 1 BB BBBBH ËËÊtÊ BH BH V V B#1 BH HEP 1 Kleine advertenties (max. 8 regels) Hoofdredacteur: W. Leertouwer. 23 cent p. regel met een minimum MON^SNTIpmjs?6 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN c°„!, er. no. ,5- -SC Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg. G. F. de Pauwstr. _9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijsttaat 2, Zierikzee, red, tel- 212.-.. adin. tel. 2094. Franse maatregel tegen beschieten van vliegtuigen rN Zaterdagavond is in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag de bekende actrice Fie Carelsen gehuldigd ter gelegen heid van haar 50-jarig jubileum en haar afscheid van het toneel. Nadat mr. J. M. L. Th. Cals (rechts), minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, haar de versierselen behorende bij de onderscheiding van officier in de Orde van Oranje-Nassau had uitgereikt en de bloemenhulde had plaats gevonden, dankt de scheidende actrice de sprekers en het publiek. Volgens Fransen werden slechts militaire objecten beschoten Vijfentwintig Franse vliegtuigen hebben zaterdag bij wijze van represaille gedurende een uur het Tunesische grensdorp Sakiet Sidi Youssef gebombardeerd. Behalve met bommen is het dorp ook met raketten bestookt. Vijfenzeventig mensen werden gedood, onder wie 9 vrouwen en 12 kinderen en 84 ge wond. De slachtoffers zijn zondag begraven. Vijf Tunesische ministers hebben de begrafenis bijgewoond. Een groot gedeelte van het dorp is in puin gelegd. Het stadhuis, het postkantoor, het politiebureau en de post van de Nationale garde werden verwoest. Drie vrachtauto's van het Internationale Rode Kruis werden beschadigd. Hanton Hebling, een Zwitserse afgevaardigde van het Rode Kruis, zei. aan verslaggevers: „Wat ikvandaagheb gezien strekt de mensheid niet tot eer." De groep van het Rode Kruis kwam kort voor de Franse aanvallen in Sakiet Sidi Yoes- sef aan met voedsel en kleren voor de Algerijnse vluchtelingen. Na het bombardement organiseerde de groep een eerste hulp actie en vervoerde gewonden naar ziekenhuizen. In Algiers hebben Franse functionarissen verklaard dat het bombarde ment een antwoord vormde op het vuren van Tunesisch luchtafweergeschut op Franse vliegtuigen. Ook zaterdag was een Frans verkenningsvliegtuig onder vuur genomen. Volgens de Fransen werden twee luchtafweerstellin- gen vernietigd en een derde beschadigd. De commandant van de Franse grenspost had de Tunesische com mandant gewaarschuwd, dat als er zich nog eens een incident zou voor doen de Fransen zouden terugslaan. De Franse minister van defensie, Jacques Chaban Delmas. gaf als zijn oordeel te kennen dat de Franse lucht macht slechts gebruik gemaakt heeft van een recht om zich gewettigd te verdedigen tegen luchtdoeltroepen die optreden vanaf Tunesisch grondge bied. Gezien de verliezen aan Franse zijde door het optreden, achtte de mi nister het onaanvaardbaar dat de schuldigen ongestraft zouden blijven. Volgens hem is Tunesië een belangrij ke operationele basis voor de Algerijn se opstandelingen. President Bourguiba heeft na een kabinetszitting het volk opgeroepen kalm te blijven. Hij maakte ook mel ding van de besluiten van de regering. Hjj noemde de aanval van de Fransen een openlijke daad van agressie. De Tunesische regering eist de terugtrekking van alle Franse strijdkrachten uit Tunesië. De troe- Koning Gustaf Adolf van Zweden en z\jn echtgenote, koningin Louise, hebben een groot bul-souper gegeven voor hun drie huwbare dochters, dc prinsessen Margaretha, Birgitta en Désiree. Er waren 185 gasten uitgenodigd; de meesten van hen zijn vrienden van de drie prinsessen. Op de bijgaande foto ziet men v.l.n.r. prinses Margaretha, prinses Birgitta en prinses Désiree, voor het begin van het bal gefotografeerd. pen mogen zich niet meer verplaat sen zonder toestemming van de Tunesische regering. Besloten werd de ambassadeur in Parijs terug te roepen. De regering heeft ook ver klaard dat zij indien nodig, de in de Verenigde Naties om terugtrek king van de Franse troepen zal vragen. Om betogingen te voorkomen heb ben soldaten zondag in de straten van Tunis gepatrouilleerd. De bladen van Tunesië hebben zondag grote foto's gepubliceerd van de ruïnes van het gebombardeerde dorp. Het blad van de Neo-Destourpartij „Action" stelde de vraag of Tunesië in politiek opzicht naar het oosten of het westen dient te kijken. „Bourguiba heeft geen keus meer", aldus het blad, dat vervolgde: een herziening is nood zakelijk. De harde realiteit leert ons elke dag weer dat het vastklampen aan het westen ons slechts onheuse bejegingen en vernederingen en soms, tussen twee gebaren van milddadig heid in, bommen brengt. Generaal Raoul Salan, de bevelheb ber van de Franse troepen in Algerije, verklaarde dat het gebombardeerde dorp voor „negen-tiende intact is". In een verslag aan het ministerie van defensie zegt de generaal dat uit luchtfoto's en berichten van piloten is gebleken dat alleen militaire doelen getroffen zijn. Drie doden bij ongeval te Muiden. Zondagavond omstreeks half zijn op de rijksstraatweg onder de ge meente Muiden twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen, waar bij de drie inzittenden van de ene wa gen, een 31-jarige man, een 29-jarige vrouw en een kindje van ongeveer 216 jaar om het leven kwamen en waar bij zes inzittenden van de andere auto ernstig werden gewond. De gewonden zijn naar een ziekenhuis in Amster dam vervoerd. De omgekomenen zijn dc aannemer H., wonende te Deventer cn zijn ge zin, bestaande uit vrouw en kind. VOLKSBIJEENKOMST TE PADANG De militaire commandant in Noord-Sumatra, overste Simbolon heeft in een volksbijeenkomst te Padang, een beroep gedaan op president Soekarno en op premier Djoeanda, de regering van Indonesië in handen tc leggen van de voormalige vice-president dr. Hatta en van de Sultan van Jogjakarta. Hij zeide in een toespraak tot de verzamelde menigte, dat de huidige regering een volledige mislukking is. „Het is niet slechts ons recht, aan de centrale regering te verzoeken, haar mandaat terug te geven, doch het zou ook on verantwoord zijn als wij dit niet vroegen", aldus Simbolon. Zijn toespraak werd door Reuter te Singapore van Radio-Padang opge vangen en heruitgezonden. Volgens de radio-uitzending te Padang nam de vergadering een motie aan, waarin een van de provinciale militaire com mandanten, overste Hoessein, wordt gemachtigd, aan .Soekarno en Djoean da brieven te overhandigen waarin het onmiddellijke aftreden van het kabinet wordt, verzocht. In de brief aan Djoeanda wordt gezegd, dat de op positie tegen de regering niet is ge richt tegen hem persoonlijk „omdat de huidige regeringscoalitie een denk beeld is van president Soekarno en gij derhalve niet in staat, bent geweest een regeringspolitiek te voeren die af week van Soekarno's conceptie". De leden van het gevolg van presi dent Soekarno te Kyoto in Japan heb ben het Reuterberioht over de bijeen komst in Padang nauwkeurig bestu deerd. Hun algemene conclusie was: „niet zo oorlogszuchtig als we ver wacht hadden". President Soekarno zal vandaag van Kyoto naar Tokio doorreizen en don- Tekort van f 20.000: secretaris aangehouden. De secretaris-penningmeester van het waterschap Niervaert te Klun- dert, W. A. B. uit Heiningen is door de recherche van de rijkspolitie in het district Breda gearresteerd op verdenking van fraude. Controle van de boeken van het waterschap heeft namelijk een tekort aangetoond van rond de 20.000. De gearresteerde was reeds voor de oorlog bij - het waterschap in dienst en sinds enige tijd vervulde hij er -de functie van secretaris-pen ningmeester. Voor zover men thans heeft kun nen nagaan moet B. naar men ver moedt in 1956 met dq verduistering zijn begonnen. Men had hiervan geen enkel vermoeden, tot in de af- felopen dagen een accountantson- erzoek werd ingesteld. Daarbij kwam het tekort aan het licht. De accountant stelde het bestuur van de vermoedelijke fraude in ken nis en onmiddellijk werd een speciale bestuursvergadering belegd. Na af loop daarvan heeft de voorzitter zich in verbinding gesteld met de justitie, die B. heeft laten arresteren. Op de Amerikaanse marinewerf te Newport News is dinsdag de kiel gelegd voor het eerste vliegdekschip, dat met behulp van kernenergie zal worden voort bewogen. Het schip, de „Enterprise" krijgt acht atoom reactors en zal twee jaar kun nen varen zonder brandstof in te nemen. derdag per vliegtuig naar Djakarta vertrekken. Alvorens uit Osaka te vertrekken, bracht hij een bezoek aan de Japanse radio-omroep aldaar, waar hij ook de zendinstallatie bezichtigde. „Wij zou den er ook wel een paar in Indonesië kunnen gebruiken", merkte de presi dent op. „De rebellen schijnen op dat gebied een monopolie tc hebben". Soekarno gaf opdracht te onderzoe ken, of de levering van radio-appara- tuur geen deel zou kunnen uitmaken van de Japanse herstelbetalingen aan Indonesië. GRUWELIJKE MISDAAD IN DEN HAAG Moeder trachtte zoon te beschermen De 65-jarig© boekhandelaar B. VV. uit de YVeimarstraat in Den Haag, is zaterdagavond door z\jn 22-jarlge pleegzoon P. G. A. B. vermoord en daarna beroofd. Reeds zondagmiddag kon de voortvluchtige moordenaar door de samen werkende recherche van Den Haag en Rotterdam worden gearresteerd. B. heeft inmiddels een bekentcnig afgelegd. De pleegzoon, een zeeman, kreeg zaterdagavond twist met zijn pleegvader over de afbetaling van een schuldbekentenis, gebaseerd op een door de jon geman in augustus 1957 gepleegde diefstal van 1600.— ten nadele van de boekhandel. De strjjd liep over opschorting van de betaling van de laatste 250.De boekhandelaar ging hiermee niet akkoord. Een handgemeen ontstond in het kantoor van de zaak. De 65 jaar oude man kreeg zware klappen op hoofd en gezicht, kwam te vallen en is nadien gewurgd. De 61-jarige moeder J. M. W.B.. die nog maar een jaar met de boek handelaar getrouwd was, heeft na ontdekking van de misdaad haar zoon pogen te „beschermen." Eerst heeft de jongeman zijn be bloede kleren met een pak van zijn pleegvader verwisseld. Daarna heeft hij alle beschikbare kasgelden inge palmd, waarna zijn moeder hem naar de tram heeft gebracht. In een koffertje droeg B. zijn bebloede kle ding mee. De moeder heeft daarna het stof felijk overschot „ontdekt" en de po litie gealarmeerd. Op de trein gezet De 61-jarige moeder vertelde de politie, dat zij haar zoon op de trein naar Rotterdam had gezet, om dat deze weer uit moest varen. Op welk schip wist zij niet. Daarna had zij boodschappen gedaan. De politie zocht met speurhonden huis, kan toor, winkel en tuin af, doch ontdek te geen spoor. Een in Rotterdam in gesteld onderzoek bracht in de loop van de nacht aan het licht, dat B. daar een kosthuis had en ook wel bij zijn zuster kwam. De Rotterdam se recherche bleef posten en vond hem zondag omstreeks het middag uur. Na enige uren in Den Haag te zijn verhoord, waarbij de verhalen van moeder en zoon steeds minder klopten, bekende B. eindelijk de toe dracht van zaken. Nadat zijn moeder hem op de tram had gezet is hij zich eerst in enkele Haagse café's gaan bedrin ken, nam daarna een taxi naar Rot terdam, trok een schoon overhemd in zijn kosthuis aan, wierp het ver dachte koffertje oxer de Maasbrug in het water om zich daarna op Ka- tendrecht met wijntje en trijntje van de na de moord gestolen onge veer 1000 te ontdoen. Na zijn bekentenis is ook de vrouw van de vermoorde boekhandelaar weer door de politie aangehouden. Kennissen wisten nog te vertellen dat het ongeveer een jaar oude huwelijk niet bepaald harmonieus was. Moe der en zoon worden op het politie bureau gevangen gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1