PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TEGENSTRIJDIGHEDEN OVER INDONESIË Ultimatum gesteld of vergelijk op komst? De thans werkloosheid bijna 6 per in Zeeland 1000 werkers AANRIJDING TUSSEN AUTOBUS EN MELKWAGEN: 2 DODEN VERWACHT.. 201e jaargang - no 33 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 8 febr. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234): Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2, Zierikzee, red. tel 2425. adm. tel. 2094. Verklaringen van Soemitro, Hoessein, Djoeanda De berichtgeving uit Indonesië is thans zeer verward en tegen strijdig. Gistermiddag meldde het Amerikaanse persbureau United Press, dat radio-Padang gisteren een ultimatum had gericht tot Soekarno. In dat ultimatum zou het onmiddellijk ontslag van het kabinet-Djoeanda zijn geëist. United Press te Manil la had de uitzending opgevangen. Het zou de eis hebben be vat, dat Hatta wordt aangewezen als minister-president. Het ultimatum zou afkomstig zijn geweest van het comité voor volksactie op Sumatra. Volgens het Franse persbureau A.F.P. zei de Indonesische oud-minister van financiën Soemitro gisteren in een inter view te Genève dat het nationale front, waarvan hij een der voornaamste leiders is, zojuist een ultimatum had gericht aan premier Djoeanda. De correspondent van liet A.N.P. in Djakarta echter kreeg van vooraanstaande Indonesische politici (behorend tut de oppositie en tot de aanhangers van de regering) te horen, dat de afkondiging van een tegenregering in de komende da gen „hen ten zeerste zou verbazen, gezien de jongste ontwik kelingen te Djakarta, in Sumatra en in Japan". Een hooggeplaatste ambtenaar, 1 van het kabinet-Djoeanda, zij verbonden aan het Indonesische zijn tegenstanders van de „ge- ministerie van buitenlandse za-leide democratie" van Soekarno, ken, deelde mee, dat de door Soemoeal te Tokio gevoerde campagne wordt gedesavoueerd door een groepering van militai ren en politici op Sumatra. Zij en vele andere vooraanstaande figuren zijn voorstanders van een wijziging in het regerings beleid. Zij wensen het aftreden Atlas bereikte haar doel niet De Amerikaanse luchtmacht heeft vrydag bekendgemaakt, voor 9e vyf- de maal een intercontinentale ballis tische raket van het type Atlas ge lanceerd te hebben. Een uur na de lancering werd me degedeeld. dat de Atlas zichzelf ver nietigd had kort na de voltooiing van de fase waarin de raket werd aange dreven. Prinses Beatrix op Bonaire H.K.H. Prinses Beatrix is vrijdag middag op het Flamingo-vliegveld te Bonaire aangekomen. Zy werd begroet door de gezagheb ber van het eiland, de heer A. J. van Hesteren. Het gezelschap van de kroonprin ses begaf zich daarna naar het ge zaghebbershuis, waar schoolkinderen in de tuin de koninklijke gast een au bade brachten. Later op de dag bezocht zij Ricon, waar haar eveneens een znnghulde werd gebracht en bloemen door schoolkinderen en bewoners werden aangeboden. Nadat de hoge gasten in het hotel Zeebad in Kralendijk zich hadden ver frist. gingen zij opnieuw naar het ge- zaghebbershuis. waar door het eiland bestuur van Bonaire een ontvangst werd aangeboden. Hedenmiddag vertrekt prinses Bea trix naar Aruba. Een aardige foto van H.K.H. prinses Beatrix, terwijl zij een rondedansje maakt met enkele kinderen op Cu rasao. zoals deze tot nu toe in de prak tijk is gebracht, maar zij wen sen geen scheuring in de Indone sische staat en zullen hun uiter ste best doen om deze te vermij den, aldus deze zegslieden. Inmiddels heeft de woordvoerder van het leger bekendgemaakt, dat de chef-staf van het leger, generaal- majoor A. H. Nasoetion, spoedig een tweede conferentie zal bijeenroepen van militaire commandanten op Su matra, waarbij ook zal worden uit genodigd overste Ahmad Hoessein van Midden-Sumatra. Hoessein, aldus deze woordvoerder, was niet naar de onlangs gehouden eerste conferentie van militaire commandanten in Su matra gekomen wegens „de daar heersende atmosfeer", maar hij had voorgesteld, de besprekingen tot la ter uit te stellen. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat Nasoetion hiertegen geen bezwaar had. Het feit, dat op de afgelopen conferentie wel overste Barlian, de militaire commandant van Zuid-Sumatra aanwezig was, werd door de achter het kabinet- Djoeanda staande politici van groot belang geacht. Barlian. al dus deze politici, staat bekend als een van de militaire leiders die een verandering wensen, doch het uitroepen van een tegenregering gaat in zijn ogen kennelijk te ver. Hatta premier Waarnemers te Djakarta hechtten gisteren grote betekenis aan een be richt, volgens hetwelk de parlemen taire commissie van negen leden, die belast is met het tot stand brengen van een verzoening tussen president Soekarno en de voormalige vice- president dr. Moh. Hatta, in de ko- In Papendrecht gleed autobus van de dijk. In ons land hebben zich gisteren ernstige ongelukken voorgedaan, waarbij verscheidene mensen om het leven zijn gekomen. Op de weg tus sen Moergestel en Oisterwijk heeft zich gisteren een ernstige aanrijding voorgedaan tussen een autobus en een met paard bespannen melkwagen, waarbij twee doden zijn te betreuren. De melkrijder, de 54-jarige Jos den Otter uit Moergestel en zijn 16-jarige zoon Johannes werden op slag ge dood. De melkwagen van de coöpera tieve melkinrichting „St. Ermelindis" te Moergestel reed in de richting Ois terwijk, toen van de andere zijde een autobus, waarmee arbeiders van een fabriek te Best naar hun werk gin gen, opdook. Blijkbaar heeft de chauf feur van de autobus de melkrijder niet opgemerkt. De melkwagen werd vernield, de bus zwaar beschadigd en het paard gedood. De inzittenden van de bus kwamen met de schrik vrij. De melkrijder laat een vrouw en twee kinderen achter. In Leeuwarden deed zich een ongeluk voor dat aan de zestigja rige W. J. Bosnia, installateur te Leeuwarden, het leven heeft ge kost. De heer B. kwam met zijn perso nenauto uit de richting Leeuwarden, terwijl van tegenovergestelde rich ting een vrachtauto naderde, be stuurd door de heer T. B., grossier te Vlaardingen. Op de oprit van een brug slipte de auto van B. De be stuurder van de vrachtauto remde voorzichtig, maar slipte eveneens. De heer B. werd op slag gedood. Zijn echtgenote en zijn zoon werden ge wond en moesten naar het ziekenhuis te Leeuwarden worden vervoerd. De bestuurder van de vrachtauto bleef ongedeerd. Op de onbewaakte overweg te Oosthuizen werd een personenauto gegrepen door de trein van Amster dam naar Enkhuizen. De wagen werd cn. zeshonderd nie ter meegesleurd. De bestuurder, de- heer Johan van Dijck, is ernstig ge wond in het stadsziekenhuis in Pur- merend opgenomen. Hij is geboren in België kon voor zijn vervoer nog enkele woor den, in goed Nederlands, zeggen is van beroep journalist, gehuwd met een Zweedse en woonachtig in Upsa- la. Een autobus van de vervoersmaat schappij „De Twee Provinciën" uit Sliedrecht gleed ter hoogte van Pa pendrecht van de Merwededijk bij een uitwijkpoging. De bus sloeg over de kop. Van de twaalf passagiers liepen drie personen min of meer ernstig letsel op. Zij werden naar het ge meenteziekenhuis te Dordrecht over gebracht voor een onderzoek. Vijf an dere inzittenden werden licht gewond. Het ongeluk gebeurde, doordat de chauffeur, de 37-jarige T. L. uit Slie drecht bij de bocht moest remmen voor hem tegemoetkomend verkeer. Plotseling begon -de bus. tengevolge van de op de weg liggende sneeuw, te glijden, daarna kantelde het voertuig mende dagen wederom zal bijeenko men. Volgens genoemde waarnemers zou Hatta wellicht bereid zijn, de functie van premier in een nieuw ka binet te aanvaarden, als Soekarno daarmee zijn instemming betuigt. Volgens „United Press" zal op een vandaag te Padang te houden massa betoging het onmiddellijk aftreden van de regering-Djoeanda worden geëist. Alle politieke partijen op Su matra hebben de eis ondersteund. Premier Djoeanda heeft gisteren meegedeeld, dat de Indonesische re gering „krachtige maatregelen" zal nemen tegen elk gebiedsdeel in de buitengewesten, dat zich schuldig maakt aan overtreding van de be staande rechtsprocedure en staats wetten. Hij zei dit in een commentaar op de donderdagavond door de militaire commandant van Midden-Sumatra, overste Hoessein, voor radio-Boekit- tinggi gehouden redevoering, waarin deze onder meer zei, dat de centrale regering economische druk uitoe fent op de buitengewesten, welke zou kunnen worden gevolgd door mili taire maatregelen. Onbestendig met sneeuw. H (Van onze weerkundige H ff medewerker) Er is met de noordelijke wind H koudere lucht uit Scandinavië binnengestroomd, waarin het M vrijdagmorgen op de Vel uwe al zes graden vroor. Overdag schommelt de temperatuur ook om het vriespunt, maar tijdens het weekeinde komen wij in het grensgebied van koude en zach- n tere lucht te liggen. Bij Ierland is een depressie aangekomen, ee j§ waarvan een warmtefront over het Engelse Kanaal en Noord- Frankrijk naar Zuid-Duitsland loopt. Langs dit front valt in Engeland, in onze omgeving en m s ook in Zuid-Duitsland sneeuw. De temperatuur schommelt daarby om het vriespunt, ter- wijl aan de zuidzyde van dit n front zachte oceaanlucht van ff meer dan tien graden Celsius wordt waargenomen. Dit front blyft dicht in de buurt, waardoor de kans op H sneeuw vrij groot blijft. Het is mogelijk, dat zondag iets zach- tere lucht binnenstroomt, waar- bij het kwik boven het vries- f§ f| punt komt. In ieder geval blij- H ven de vooruitzichten onbesten- dig met kans op sneeuw en la- m ter mogeiyk enige regen. |l immuunminimin van de dijk. Bij alle narigheid was nog een gelukkige omstandigheid dat de autobus nog juist voor het water bleef liggen. Het ongeluk speelde zich zo snel af, dat de passagiers in het geheel geen vermoeden hadden van wat er ge beurde. De chauffeur behield zijn te genwoordigheid van geest en klom er direct uit. nadat de wagen tot stil stand was gekomen. Hij kreeg snel hulp van omstanders en plaatselijke artsen droegen er zorg voor. dat ge wonden zo snel mogelijk konden wor den behandeld of naar het ziekenhuis overgebracht. Van Roijen sprak met Dulles De Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, dr. J. II. van Roijen, heeft vrijdag een bezoek van een half uur gebracht aan de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, John Foster Dulles, om te spre ken over de behandeling jegens Ne derlandse zakenbelangen in Indone- Hij deelde na afloop van het bezoek aan verslaggevers mede, dat hij niet met minister Dulles had gesproken over de laatste politieke situatie in Indonesië. „Wij zijn van mening dat hetgeen de Indonesiërs hebben gedaan in strijd is niet alleen met het inter nationaal recht maar ook met de eerste beginselen van de rechten van de mens", zo zei hij. Hammarskjöld naar Moskou uitgenodigd De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammarskjöld, heeft donderdag meegedeeld, dat hij is uitgenodigd voor een bezoek aan Moskou en dat hij zal trachten in het komende voorjaar bij een van zijn re' zen over de Atlantische Oceaan g< volg te geven aan deze uitnodiging. SEIZOEN SSL APT E IS OMVANGRIJK Ruim duizend man arbeiden nu op aanvullende werken De toeneming van de werkloosheid in Zeeland is een bron van zorg. Het aantal werklozen bedraagt thans meer dan het dubbele van eind januari vorig jaar. In verband daarmede heeft dr. ir. D. R. Mansholt, directeur- generaal van de arbeidsvoorziening, tezamen met het hoofd van de Hoofd afdeling Aanvullende Werkgelegenheid uit Den Haag deze week een be spreking gehad in Zeeland met het bestuur van de provinciale commissie voor de werkgelegenheid. Vrijdag heeft de heer K. v. Dijk, directeur van het districtsbureau voor arbeidsvoorziening in Zeeland, tijdens een persconferentie nadere mede delingen gedaan over de aard van de werkloosheid in Zeeland en over en kele vooruitzichten op de arbeidsmarkt. waterzuiveringsinstallatie). Tot d< groep werklozen onder het niet-va rend-transportpersoneel (319 man) behoren niet minder dan 150 chauf feurs, die vrijgekomen zijn door be ëindiging van verkavelingswerken, aannemingswerken enz. Er staan ook 160 havenarbeiders als werklozen genoteerd, maar dat zegt weinig, want de situatie in het havenbedrijf wisselt van dag tot dag naar mate er schepen binnenkomen en afvaren. Tenslotte zijn in de telling begre pen 694 losse arbeiders. Aanvullende werken Het werkloosheidspercentage in Zeeland bedroeg eind januari van dit jaar 5,8 tegen een landelijk per centage van 3,8. Van de 4870 werkloze mannen in Zeeland behoorden ongeveer 2600 tot de seizoenswerklozen ongeveer 1000 tot de wrijvingswerklozen (overscha kelen op nieuwe werkobjecten) on geveer 650 tot de minder geschikten, en ongeveer 600 tot de conjunctuur- en structuur-werklozen. Vanwaar Wanneer men het totale beeld van de werkloosheid in Zeeland be- I schouwt, zo verklaarde de heer van Dijk, dan ziet men dat de seizoens- wérkloosheid vrijwel geheel uit de I landbouwsector stamt en dat de bouwnijverheid ongeveer 1150 man heeft afgestoten. Van die 1150 man komen er ongeveer 500 uit de sector van de burgerlijke en ultiliteitsbouw en ongeveer 650 uit de afdelingen water- spoorweg- en wegenbouw. Wat dat laatste betreft blijkt, dat de investeringsbeperking nogal heeft terwijl ingegrepen, terwfjl voorts land enkele grote werken gereed kwamen. Uit de metaalsector kwamen 125 en uit de textiel 192 werklozen, van welk laatstgenoemde aantal er ruim 150 stammen uit de vlasindustrie. Visserij en jacht gaven een werk- lozencijfer van 80 man, onder wie i een vijftigtal garnalenvissers uit I daarvoor de geschiktheid bezitten." Arnemuiden, die thans werken op I een object in hun woonplaats (riool-* (Vervolg op pagt 2) Van de 4870 werkloze mannen in Zeeland waren er eind januari 3909 geheel werkloos, terwijl 961 man nen waren te werk gesteld op werken van aanvullende werkgelegenheid on der de normale arbeidsvoorwaarden van het vrije bedrijf. Het aantal te werk gestelden is na dien iets gestegen, doordat bij de herverkavelingswerken op Tholen en in de Zak van Zuid Beveland iets meer met handkracht wordt gedaan. Er zijn thans 1100 te werk gestelden. Ook zijn 115 man naar Brabantse en Limburgse werkkampen gegaan. In totaal, aldus de heer van Dijk, is er aanvullend werk voor onge veer de helft van dc mensen, die Twee beelden van de winter- sportvakantie van H.M. de ko- ningm en H.K.H. prinses Irene in Grindelwaldde foto's wer- M den genomen tijdens een ont- spanningsavond in het hotel ij Schönegg. Bovgn: terwijl de koningin lachend toekijkt is de prinses op haar kousen gewikkeld in een félle aardap- pelloopwedstrijd tegen een van de gasten. Onder: de prinses, gefotografeerd tijdens een be- hendighcidsspelletje. lllllllllll!llllllllllllllllllllllllllll!IJ!lllllllll!llll!IIIUIIIIIIil||||||||||||Hllll KORTE PREDIKATIE GELOOF EN WERKELIJKHEID. Ps. .'ii: „O God, met ei gen oren hebben wij gehoord In heel wat opzichten is onze lijd een nuchtere tijd. Wij stellen er prijs op om door eigen ervaring kennis te krijgen van wat er om ons heen leeft. We weten dat „van horen zeggen veel gelogen wordt. En dus "horen we liever zelf in plaats van dat wij uit de tweede of derde hand onze in formatie verkrijgen. We moeten kunnen zeggen: Ik heb het met eigen oren gehoord. Dan zijn we ergens zeker van en we hebben een beeld, dat aan de werkelijkheid be antwoordt. Met deze nuchtere zin voor de werkelijkheid komen wij ook in aan raking met de Bijbelse Boodschap en dat geeft aan die Boodschap niet zo heel veel kans. Want waarover gaat het in die Bijbel f Over dingen, die eeuwen geleden gebeurd zijn. We lachen om de tijd van de pruiken en van de trékschuit, maar Jezus leefde nog lang voordien en psalm 44 is nog weer ouder. Een voorbije perio de, een vergane werkelijkheid, moet dat nog aandacht hebbenLaten we nuchter zijn en onze tijd beter gebruiken. Wacht U even met uw oordeel. Het gaat n.l. niet om die voorbije dingen, of om die oude gebeurtenissen, het gaat om God, om dezelfde God, die op dit ogenblik schijnbaar niets meer van zich laat horen of zien. En psalm 44 is de schreeuw van een volk, dat stikt in de benauwende werkelijkheid van geregistreerde fei ten, en dat nog maar één weg ziet: „O God, met eigen oren hebben wij het gehoord, dat Gij vroeger anders waart. Toen liet uw hand grote din gen zien en betoonde Gij een Hel per". Misschien dat wij vandaag dezelf de schrik voor werkelijkheid ken nen als de wereld van psalm 4-4- Is het dan niet de. moeite meer waard om aandacht te geven aan wat dit lied laat horen* Het zingt n.l. van een weg, die gezocht wordt en het wijst de richting aan, waarin ge zocht kan worden. Het wijst naar God, een Naam die gevloekt en ge prezen wordt, maar aangeroepen wil zijn, want Hij is een Helper. Vrouwenpolder. J. DE BOER. OOSTELIJKE WIND Veel bewolking met tijdelijk sneemv, die later in het zuidwesten en zniden mogelijk in regen overgaat. Tempe raturen als gisteren of iets hoger. Matige tot krachtige wind in hoofdzaak oostelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1