Mr. Luns: Gesprek met Djoeanda zou zinloos en gevaarlijk zijn DAF lanceert aantrekkelijke -Nederlandse- personenauto KLANKBORV CHR. MIDDENSTANDERS WIJZEN ONTWERP KINDERBIJSLAG AF VRIJDAG 7 FEBRUARI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. t TWEEDE KAMER ACHTER REGERINGSPOLITIEK Geen huurcompensatie op Indonesische pensioenen (Van onze parlementaire redacteur) Het staat nu wel vast, dat er in ons land weinig verschil van me ning bestaat over de verwerpelijke politiek, die Indonesië de laatste tijd «tegenover Nederland gevoerd heeft, over het on rechtmatige van een aantal acties, die het tegen Nederlanders en Nederlandse ondernemingen heeft ondernomen en over de tragiek, die ligt in het verbijsterende verschijnsel dat de rege ring te Djakarta steeds bezig is geweest Indonesië ten gronde te richten. Ook onder de politieke partijen bestaat te dien aanzien een communis opinio. Alleen de C.P.N. neemt een uitzonderings positie in. En tussen de Eerste Kamerfractie en de Tweede Ka merfractie van de P.v.d.A. verschilt men van opvatting over de mogelijkheid van een gesprek met Indonesië 0111 tot betere ver houdingen te komen. Tevreden minister Geen wonder, dat de minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, don derdag in de Tweede Kamer bij de verdediging van zijn begroting voor 1958 met voldoening deze eensgezind heid constateerde en zijn verheuging er over uitsprak, dat het beleid Nan de regering ten opzichte van Indo nesië vrijwel algemeen gesteund wordt. Hij kon dan ook volstaan met het re leveren van een aantal bekende fei ten ter ondersteuning van zijn betoog, dat het zinloos en ongewenst is om met Indonesië te spreken en zeker over de status van Nieuw-Guinea. Hij deelde o.a. mee, dat verscheidene lan den, waaronder Nederland, geprotes teerd hebben tegen het voornemen van Indonesië om de territoriale wa teren uit te breiden en dat ons land eveneens een scherp protest heeft la ten horen tegen de verbreking met schending van een dienaangaande be staande overeenkomst van de ra dioverbinding van de Nederlandse di plomaten in Indonesië met Nederland. De regering heeft zich onthouden van tegenmaatregelen. In overleg met on ze vertegenwoordiger in Suriname is wel besloten tot sluiting van het In donesische consulaat in Paramaribo, doch hierbij is slechts het interna tionale gebruik gevolgd. Het had geen zin, aldus de minister, daarmede lan ger te wachten. Over de hoofden van de Tweede Ka merleden heen kreeg het Eerste-Ka- merlid mr. In 't Veld nog een lesje, toen mr. Luns zeide, dal men zich Reëel gevaar (Slot van pag. I) ven ongerustheid wegnemen of ma tigen. Afzonderlijke publikatie van regionale cijfers zonder landelijke achtergrond houdt het gevaar in, dat men het regionale cijfer gaat bezien als representatief voor het landelijk beeld". Dat schreef de staatssecretaris en men vraagt zich af hoe het mogelijk is een zo onjuiste voor stelling te geven van een zo eenvou dige zaak. Er is geen enkele direc teur van een gewestelijk arbeidsbu reau, die zijn cijfers zal aanbieden als representatief voor het gehele land en er is ook onder het gewone Nederlandse publiek geen zinnig mens, die de cijfers vun de werk loosheid op Terschelling of in de Peel zal betrekken op geheel Nederland. Het gevaar, waarover de staatssecre taris spreekt, bestaat vermoedelijk alleen maar in de verbeelding van en kele departementsbewoners, die ver zot zijn op het schetsen van de „lan delijke achtergrond" en die dan „overdreven ongerustheid Willen weg nemen of matigen". Dat laatste kan heel gemakkelijk een politiek spelletje worden en dan krijgt men als resultaat dat het juiste beeld van de regionale cijfers door de „landelijke achtergrond" akelig scheef wordt getrokken. Dat is dan een reëel gpvaar tegenover het fictieve van de staatssecretaris. SPINNEN? BRR Opgewekt en onverschrokken als altijd betrad de twintig-jarige Gloria Stone het toneel van een variété in de stad Columbus (Ohioi. Zij ging voor een plank staan en haar partner, die geblinddoekt was kwam in actie als messenwerper. Kleine, vlijmscherp geslepen messen en bijlen vlogen rakelings langs Glo ria. Plotseling werd het meisje bleek en zakte bewusteloos in elkaar. Het publiek begon te gillen. In haar kleedkamer kwam Gloria - inmiddels al tot „slachtoffer van haar werk" geworden in de onrustige zaal weei- by. Zwakjes fluisterde ze: „Ik voelde wat aan mijn been krie belen, het leek een spin. Ik ben als de dood voor spinnen. WIE IS WIE? De ouders van een tweeling van 11 maanden, die als twee druppels op elkaar lijken, zullen hun kleintjes naar het ziekenhuis in Clin ton (Amerika), waar zij geboren zijn, brengen voor het nemen van nieuwe voetafdrukken. De moeder zei, dat zij de kinderen niet meer uit elkaar kon houden sinds hun haren geknipt zijn. want door de krulletjes van het ene kleintje kon zij beiden uit elkaar houden. De ouders zullen nu de nieuwe voet afdrukken vergelijken met die welke direct na de geboorte zijn genomen. onthouden moet van „vaag gepraat over nieuwe wegen", zonder dat er reële mogelijkheden zijn. Hij achtte een gesprek onder de huidige om standigheden doelloos en bepaald ge vaarlijk. Zuid-Molukken De erkenning door Nederland van de republiek der Zuid-Molukken achte hij niet een geschikt middel om de Nederlandse doeleinden te verwezenlijken. Vorming van een Australisch-Melanesische gemeen schap zou hij toejuichen, zo zeide hij. Het is de bedoeling om ter be vordering van de Australisch-Ne- derlandse samenwerking een be perkt apparaat te creëren, dat die samenwerking op bestuurlijk ge bied kan vergemakkelijken. Met de Kamer was de minister van mening, dat we van onze bondgeno ten zoveel steun behoren te krijgen, dat we onze opvoedende taak in Nieuw-Guinea ongestoord kunnen ver vullen. Van de Navo verwachte hij in dit opzicht niets. Hij sloot zich boven dien aan bij de waardering die aan het adres van de Nederlandse verte genwoordigers in Indonesië was uit gesproken. Tenslotte deelde de bewindsman mee, dat volgens de cijfers per 1 februari jl. 16.500 personen (in de laatste twee maanden) uit Indonesië waren ver trokken en dat liet niet in de bedoe ling van de regering ligt de Indonesi sche pensioenen met een huurcompen satie te verhogen. „PRINCIPIEEL ONAANVAARDBAAR" Vraagstuk wordt niet bevredigend opgelost De Christelijke Middenstands bond is van oordeel, dat het door de staatssecretaris Van Rhijn ingediende wetsontwerp algemene kinderbijslagverzeke ring niet op bevredigende wijze het vraagstuk van de kinderbij slag voor zelfstandigen oplost. De regering beoogt immers met dit wetsontwerp de kring van de „verzekerden" uit te breiden van de loontrekkende groep tot het gehele Nederlandse volk, dus met inbegrip van de zelf standigen. aldus de bond, die bij het zoeken naar een positieve oplossing de verschillen in inko mensvorming bij zelfstandigen en loontrekkenden niet uit het oog wil verhezen omdat de zelf standigen bij hun inkomensvor ming minder gebonden zijn aan collectief vastgestelde normen. Gepleit wordt .voor ccn afzon derlijke wet kinderbijslag zelf standigen, naast de thans gelden de kinderbijslagwet (voor loon trekkenden). De bond stelt na drukkelijk, dat kinderbijslag geen verzekering, doch herverdeling van inkomen in dit geval ten gunste van de kinderrijke gezin nen is. Een herverdeling van in komen, die de Christelijke Mid denstandsbond in de huidige con crete situatie als middel aan vaardt. Volgens de bond zal een dusdanige wet kinderbijslag zelfstandigen aan de navolgende voorwaarden moeten voldoen: alle zelfstandigen (niet- loontrekkendenmet een inkomen beneden de weistandsgrens (thans 6900) ontvangen vanaf het derde kind kinderbijslag. Voor elk kind bo ven het aantal van drie wordt de uit- keringsgrens met 300 verhoogd. Alle zelfstandigen tussen 15 en 65 jaar, behoudens degenen die van de inkomstenbelasting aan de voet van de belastingtabel zijn vrijgesteld, worden belast met een heffing, pro portioneel van hun inkomen, zonder maximumgrens aan het tc belasten inkomen. Het is, 7.0 zegt de bond, sociaal niet verantwoord een maximumgrens zo als in het wetsonriverp te aanvaar den, waardoor de minst draagkraeh- tigen procentueel de z.Nvaarste lasten zullen moeten dragen. Mede op deze grond aclit de Chris telijke Middenstandsbond het inge diende wetsontwerp onsnciaal en praktisch en principieel onaanvaard baar. Het Wereldgebeuren Prinses Beatrix gehuldigd bij Beatrixboom op Curacao De kennismaking van prinses Bea trix met Curacao is donderdag morgen voortgezet met een bezoek aan de N'.V. C.P.I.M., de Curacaosche Petroleum Iudustrie Maatschappij, xveleens genoemd de economische kurk, waarop liet eiland drijft. De enorme olieraffinaderij, behorende tot de allergrootste ter wereld, vormt met zijn woongebieden, recreatieoor den. sportterreinen enz. in feite een gemeenschap in de Curaeaosche ge meenschap. Ongeveer 10.500 mensen vinden er werk en een goed belegde boterham. Tegen half een volgde een korte rit door Emmastad, een van de woon wijken der employés, welke zijn eindpunt vindt op het Beatrixplein. Hier waren 500 schoolkinderen ver zameld en vele belangstellenden. De kinderen juichten met een hartelijk „lang leve de prinses" H. K.H. toe en lieten op hetzelfde moment oranje ballonnetjes op. Terwijl prinses Bea trix met gezaghebber Gorsira langs de kinderen liep zongen deze haar een welkomstlied toe. Bij de Beatrixbaam, destijds door prins Bernhard geplant, bo den Ineke Veenstra en Jan Nolte H.K.H. cadeaus aan, een door en kele technische werknemers ge maakt mahoniehouten zakdoeken doos met zilver ingelegd en een oorkonde. Des middags bezocht prinses Bea trix een ander deel van het eiland, namelijk het oostelijke deel, welke tocht eveneens ruim twee uur in be slag zou nemen. Overal langs de wegen, die de prin ses gevolgd had wapperden de vlag gen en stonden juichende mensen. Talloos was het aantal kleine ge schenken en bloemen die H.K.H. aan geboden kreeg, ieder voor zich klei- bewijzen van hartelijkheid en gastvrijheid. H Twee opnamen van H.M. Ko- ningin Juliana en H.K.H. Prin- M ses Irene, yenomen in het m Zwitserse wintersportcentrum ji Grindelwald, tvaar zij op het |i M ogenblik verblijven. illill!lll!llll!llll!lillll!lll!!llllllllllllilillllllllllllllliillllll!!!ll!lll!lllllll!ll Begroting van buitenlandse zaken goedgekeurd (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft donderdag avond na drie dagen intensief verga deren zonder hoofdelijke stemming de begroting van buitenlandse zaken aangenomen. Alleen de C.P.N. kreeg aantekening, dat zij tegen was. Vergiftigingsgeval in Leeuwarder gevangenis (Van onze correspondent) Bij het openen van de cellen in de Leeuwarder strafgevangenis is woens dagochtend een der gedetineerden, de 34-jarige YV. L., vergiftigd op zijn bed aangetroffen. De justitie stelt een diepgaand onderzoek in naar de juiste toedracht van deze zaak, waarvan nog niet vaststaat of het een misdrijf betreft. Op het stoffelijk overschot is woensdag reeds sectie verricht. li., een bouwkundig opzichter, die in de gevangenis voor ingenieur studeer de, moest er een levenslange gevan genisstraf wegens moord uitzitten. Het slachtoffer werd dinsdagavond op de normale tijd, om half tien, voor de nachtrust in zijn cel opgesloten. Op dat moment mankeerde hem nog niets. Toen de cellen echter woens dagmorgen weer even na zeven uur werden geopend, vond men L. dood op zijn bed liggen. De officier van justitie te Leeu warden, mr. H. Gelinck, heeft gister avond positief tegengesproken, dat op de gedetineerde arts O., uit Ber- kel hetzelfde vergif zou zijn gevon den als waaraan diens medegevan gene is overleden. Er zijn geen aan wijzingen, dat O. iets met het sterf geval te maken heeft. Fuchs heeft moeilijkheden Vijfenveertig kilometer ten zuiden van depot 700 De Zuidpoolreizigcr dr. Vivian Fuchs verkeert, naar gemeld wordt, 45 km ten zuiden van depot 700 in ernstige moeilijkheden. De expeditie is de door sir Ed mund Hillary uitgezette route kwijt geraakt. Twee van de voertuigen, z.g. sneeuw katten, zijn in een spleet ge stort. Men is er wel in geslaagd ze naar boven te krijgen, maar het be- sturingsmechanisnie van de ene is defect geraakt. Terwijl reparatiewerkzaamheden werden ondernomen is men mot de twee andere voertuigen op verken ning gegaan. EERSTE NA RUIM 30 JAAR Volautomatische 600 cc voor vier personen: nog geen 4000,- De geheimzinnigheid, die jaren rond de nieuwe personenauto van de DAF-fabrieken heeft ge hangen en die men ook met terdaad als „geheimzinnigheid" wist te bewaren is weggeval len. De DAF-fabrieken hebben haar schepping, de eerste geheel Nederlandse personenauto na meer dan dertig jaar, getoond. Het is een kleine, maar ruime personenauto in de steeds meer populair wordende 600 cc-klas- se, die plaats biedt aan vier vol wassenen. De carrosserie is zeer aantrekkelijk uitgevoerd. De grootste verrassing, waarvoor de DAF-fabrieken hebben ge zorgd is echter de technische uitvoering van deze wagen. Hij is namelijk uitgevoerd met een geheel automatische transmis sie. die automobieltechnisch een wereldprimeur mag heten. Door deze transmissie, die „vario- matic" werd gedoopt zijn koppelings pedaal en versnellingshandol overbo dig geworden: men zal ze tevergeefs in deze verbluffende DAF-crëatie zoeken. Er is slechts een kleine han deltje voor voor- en achteruit over geblevenTot nu toe werd een dergelijke automatische transmissie alleen in „duurdere" wagens geleverd. De eerste Nederlandse personenauto zal in normale uitvoering nog geen vierduizend gulden kosten: 3980. Het model „luxe" komt op 4380. De DAF-personenauto is een twee- deurs. De maximumsnelheid bedraagt 90 km per uur. Het benzineverbruik is 1 liter op 17 km. De 600 cc viertaktmotor levert 22 pk. Ondanks de geringe afmetingen lengte 3.60 m. breedte 1.44 m) heeft men de vier zitplaatsen tussen de wielen kunnen houden. Dit kon door de motor, die voorin is geplaatst als liggende tweecilinder uit te voeren (boxermotor) en bovendien de trans missie naar achteren te brengen, on der zitbank en kofferruimte. V-snaren Is de motor van een gebruike lijk type, de transmissie wijkt volkomen af van wat tot nu toe in auto's gebruikelijk was. Er komt geen versnellingsbak meer aan te pas met tandwielen; het differen tieel ontbreekt eveneens. In plaats daarvan zijn er tweemaal twee schijven gekomen met v-snaren. Hier is een aparte, doch automatische koppeling toegepast, zodat de v-sna ren niet overmatig door slippen kun nen slijten. Zij hebben dezelfde le vensduur als eeu autoband. De snaar schijven zijn nu variabel van diame ter en deze diameter wordt bepaald door de snelheid, waarmee zij draai en. Om het populair te zeggen: als de motor stilstaat, is er een overbren ging van kleine diameter naar grote liameter; als men op volle snelheid •ijdt, is dit andersom. Hierdoor wordt mede door ge bruikmaking van vncuümbekrachti- ?ing een volkomen continu krachtsoverbrenging verkregen, waardoor de motor steeds het juiste toerental maakt ten opzichte van snelheid en belasting van de wagen. Bovendien stelt de transmissie zich automatisch in op de wrijvingsweer stand van de wagen op de weg. De vering is zowel achter als voor onafhankelijk. Achter heeft men pen delassen. Voor vindt men een dwarse bladveer, met aan de uiteinden hy draulische telescoopschokderapers, Schertsproces Twee bejaarde lieden, de 73-jarig« Alexander Pawlowitsj en de T0- jarige Bogdan Krekitsj. zijn tot resp. acht en een half en zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld op 't eind van een proces in Belgrado. In het zelfde proces kreeg de 56-jarige dr. Milan Zoejowitsj een vonnis te horen van vier jaar opsluiting. Een golf van verontwaardiging is duidelijk waar neembaar door de vrije wereld ge gaan en heeft waarschijnlijk (onder de oppervlakte) ook de vrijheidsge zinde mensen achter het IJzeren Gor dijn beroerd. Een der uitingen van deze wrevel was een telegram, dat een honderdtal leden van het Britse Lagerhuis aan de Joego-Slavische re gering stuurde. In dit telegram werd protest aangetekend tegen de vonnis sen en daaraan werd het dringende verzoek vastgekoppeld, de veroordeel den onmiddellijk in vrijheid te stellen. Pawlowitsj was voor de oorlog on dervoorzitter van de sociaal-de mocratische partij in Joego-SIa- vië. Ook Krekitsj behoorde tot de vooroorlogse leiders van die politieke groepering. Deze beweging mag sinds Tito in Joego-Slavië de lakens uit deelt, niet meer bestaan. Zoejowitsj, tot dusver hoogleraar in de rechtswe tenschappen aan de universiteit van Belgrado, stond met hem terecht. Het regime verdacht hen ervan, te hebben deelgenomen aan een samen zwering met het doel, de regering omver te werpen. Wel heel merk waardig waren de details in de ten lastelegging. Zo zou de grijze Paw lowitsj hebben geprobeerd, met em ployés van de Amerikaanse ambassa de in contact te treden „om fondsen te stichten voor de bquw van een strategische spoorweg in; Joego-Sla vië". Had dat een onzichtbare spoorweg moeten worden, met spooktreinen voor de geheime politie? Bovendien werden deze mannen er van verdacht, een „vijandige groep" te hebben gevormd door een keer per week in Pawlowitsj's flat samen te komen. Hiertegenover stelde Pawlo witsj toen hij zich in het proces ver weerde: „Bijeenkomsten bij een kop koffie zijn gemaakt tot vergaderin gen van samenzweerders. Wij zijn echter partisanen van een vreedzame revolutie. Wij geloven dat deze zal winnen. Wij zijn tegen het gebruik van kracht en geweld als middel om de macht te krijgen en als middel om te regeren". Hij betoogde ook, dat so cialisme niet mogelijk is zónder de mocratie. „In het stelsel van de wes telijke democratie kunnen regeringen worden gewijzigd door middel van vrije verkiezingen", zo zei hij, „maar in een totalitair bestuurd land is dat onmogelijk, doordat er geen partijen zijn en slechts één partij regeert. Het is mogelijk, het bewind te wijzigen door een staatsgreep, door verande ringen van buitenaf en langs evolu tionaire weg. Evolutie is in feite in alles mogelijk". Krekitsj gaf toe. dat hij de opstel ler was van geschriften waarin het communisme werd aangeval len. „Als deze geschriften het licht hadden gezien in een land met een vrije pers, zou ik niet voor de rechter zijn gedaagd", zo zei hij. Maar ook hij ontkende, te hebben samenge- zweerd om Tito's regime met geweld omver te wei-pen. De belachelijkheid van deze beschuldiging werd door de verdediger van Pawlowitsj met deze woorden gekarakteriseerd: „Voor een samenzwering zijn ontplofbare stof fen, wapens en jonge mensen van 25 jaar nodig en geen oude Heden, zoals zij die thans terechtstaan". Zo leek het herhaaldelijk erop, of de tollen werden omgedraaid; of de beklaagden en de vérdedi- gers in feite de aanklagers waren. De positie van het openbaar ministerie werd niet weinig verzwakt, toen de voornaamste getuige a charge, die een gevangenisstraf van tien jaar uit zit wegens omkoperij en corruptie, al zijn verklaringen introk met de me dedeling, dat hij dronken was toen hij ze deed. Toen het zover was. lieten de regisseurs van dit geding zich in de kaart kijken: het publiek aioest de zaal verlaten en de deuren werden gesloten. De poging om dit op fanta sie gebaseerde proces in het openbaar te houden, als gold het een democra tische aangelegenheid, werd dus een fiasco. Men kan zich afvragen, wat de zin van een dergelijke verto ning is. En dan ligt het ant woord voor de hand, dat het Tito-be- wind het nodig vindt, de oppositie, ook al is die zonder macht en onge organiseerd, schrik aan te jagen. Er bestaat echter veel kans. dat deze op voering een averechtse uitwerking heeft, en dat de democratisch gezinde oppositie juist erdoor wordt versterkt. Het is wel duidelijk, dat Joego-Slavië nog als een ware politiestaat moet worden beschouwd, en dat de mooie theorie van „verschillende wegen die naar het socialisme leiden" (die in Joego-Slavië's buitenlandse politiek telkens naar voren wordt gebracht), in het binnenland niet geborloofd is. die tevens als fusees een functie heb ben bij de stuurinrichting. Glas Technisch is hier dus wel een be slist afwijkende wagen gebracht met zeer bijzondere eigenschappen. De wagen mag dan niet heel groot zijn, toch geeft zij de indruk van een flin ke auto. Er is zeer veel glas rondom, de dode hoeken zijn tot het minimum beperkt. De wagen heeft een grote kofferruimte. De afwerking is goed en degelijk zonder stijf te zijn, de lij nen zijn plezierig en doen aan die van Italiaanse auto's denken. In de herfst van dit jaar hoopt men de produktie op gang te brengen. Dit jaar nog zal men de eerste duizend wagens afleveren, iu 1959 xvorden dit er 10.000 en in het jaar daarop 25.000. Voor het zover is, zal men echter naar een niei^ve nog te bou wen fabriek moeten verhuizen, waar voor men een terrein heeft gereser veerd. Voorlopig zal men uitsluitend deze personenwagen produceren, ir een combiuatiewagen ligt in het verschiet; ook xvordt gedacht aan een sportieve cabriolet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 9