Interpellaties in BelgischeSenaat over het Deltaplan KON. MIDDENSTANDSBOND WIL IN ZEELAND ÉÉN VAKSCHOOL MEDINOS tandenborstel OESTERS KWEKEN AAN STOKKEN SCHIP „ANDREA DORIA" ZAL SPOEDIG WORDEN GELICHT VRIJDAG 7 FEBRUARI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. KRITIEK OP NEDERLAND Bezorgdheid over gevolgen van afsluiting zeearmen In de Belgische senaat zijn donderdag twee interpellaties aan de orde geweest over het Deltaplan. De eerste was van de heer De Baeck (c.v.p.), die van de Belgische minister van buitenlandse zaken wilde weten wat de ge volgen voor België kunnen zijn van de uitvoering op Nederlands grond gebied van de werken, die krachtens de Deltawet moeten worden uitge voerd.. Ook wilde hij van de minister horen welke maatregelen de Belgi sche regering heeft genomen of van plan is te nemen om de rechten en rechtmatige belangen van België te beschermen. De tweede was afkomstig van de heer Desmet (c.v.p.), die de Belgische minister van openbare werken en werderopbouw vroeg welke studies men heeft gemaakt van de mogelijke invloed van de geleidelijke uitvoering van het Deltaplan op de aard van de stroming van de Schelde en de toe stand van de Belgische kust. wordt gezegd, dat het afsluiten van de zeearmen slechts een ver hoging van enkele centimeters van het waterpeil in de monding van de Schelde tengevolge zal hebben. Wat wordt hiermee be doeld Twee of drie centimeter of 40 of meer? Hij wees erop dat het Belgische la boratorium van Borgerhout niet uit gerust is voor speciale taken in dit opzicht en dringt er op aan de Bel- De heer De Baeck verwees in zijn rede naar vragen, die de heer Bur ger (p.v.d.a.) in dit verband in de Nederlandse Tweede Kamer heeft gesteld en die bij die gelegenheid de kwestie van de Belgische belangen ter sprake heeft gebracht. De heer De Baeck achtte de woorden van de heer Burger opmerkelijk, „daar Ne derland zich om de Belgische belan gen niet veel schijnt te bekomme ren." De heer De Baeck legde er de nadruk op, dat de afsluiting van het Haringvliet eu het Volkerak op volkenrechtelijke gronden be streden kan worden en dat deze afsluiting In stryd ls met het juri dische statuut inzake de tussenwa teren van de Schelde. Hy verklaarde dat dit statuut Nederland welomlijnde verplich tingen oplegt. De heer De Baeck merkte ver der op dat de Belgische regering niet kan toestaan dat de Neder landse regering haar steeds voor een voldongen feit plaatst. Wij moeten eisen dat de Nederlandse regering ons in dergelijke geval len raadpleegt. Wij zien zeker het nut van het Deltaplan voor Nederland in, maar dit land dient de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor de gevolgen die de uitvoering van de Deltawerken voor België kunnen hebben, aldus de heer De Baeck. Studies De heer Desmet zegt dat de minis ter van openbare werken en weder opbouw enige tijd geleden heeft ver klaard, dat hij een ingenieur van zijn departement naar Nederland had gezonden om de studies, die de Nederlanders in dit opzicht maken, en het laboratoriumonderzoek te vol gen. Welke studies? En houden de ze studies verband met de bezorgd heid van België? zo vroeg de heer Desmet zich af. Er is gesproken over een studie die de Zweedse professor Hellstrom zou maken van de invloed van de wind op het water in de Westerschelde, aldus de heer Desmet. Later zou de minister ingenieur Holsters opdracht gegeven hebben de studies van de Zweed voort te zetten. Zijn de stu dies van de Zweedse professor maar van weinig nut geweest voor België De heer Desmet merkte op dat in een Nederlands memorandum Schrijver Charles Morgan te Londen overleden De bekende Britse schrijver Char les Morgan is donderdag plotseling te Londen overleden. Hij is 64 jaar ge worden. Charles Langbridge Morgan, romanschrijver en essayist, is tijdens de Eerste Wereldoorlog In Nederland geïnterneerd geweest. Zijn bekende boek „The Fountain", dat in 1983 be kroond werd, behandelt de geschiede nis van een Brits officier, die een in ternering in Nederland meemaakte. Zijn eerste roman was „The Gun room". Zijn voornaamste werken zijn: „Portrait in a mirror" (in 1930 bekroond), „Sparkenbroke", „The Flashing stream" (toneelstuk), „Re flections in a mirror", „River Line", „Liberties of the mind". „The Voya ge" (in 1940 bekroond) en „A breeze of morning". Morgans romans, welke een mys tieke sfeer hebben en waarin het con flict tussen geest en materie tot uiting komt zijn door een groot litte rair publiek gelezen, maar zij spra ken in het algemeen niet aan bij de grote massa. Hij was een omstreden schrijver, die ervan beschuldigd werd dat hij een filosoof was die een romanschrij ver wilde zijn of een romanschrijver, die een filosoof wilde zijn. Hij is ja renlang litterair medewerker van de ..Times" geweest. Hij heeft gestu deerd aan de universiteit van Oxford en is voorts marine-officier geweest. De drie Russen spionneerden al lang Aldus minister Luns (Van onze parlementaire redacteur) De drie Russen van de Sowjot-am- bassade in Den Haag, die dezer da gen uit ons land zijn gezet, hebben zich zeer lange tijd en op verschil lende manieren schuldig gemaakt aan splonnage, zo heeft de minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, donderdag in de Tweede Kamer me degedeeld. Al vrij lang was men op het mi nisterie van buitenlandse zaken op de hoogte van deze subversieve acti viteiten. De minister had dan ook enige tijd geleden de Russische am bassade gewaarschuwd. gische achterstand op dit punt zo snel mogelijk in te halen. De heer Desmet vroeg zich af of men, om in de dringendste behoeften te kunnen voorzien, niet bepaalde studies kan laten verrichten door een laboratorium in het buitenland, dat dan zou kunnen werken in samen werking met het laboratorium van Borgerhout. Ook de heer Van Buggenhout (c.v.p.) oefende kritiek uit op de z.i. weinig vriendschappelijke houding van de Nederlandse regering in deze kwes tie. Nederland heeft volkomen het recht voor zijn veiligheid te waken en zijn grondgebied tegen de aanval len van de zee te beschermen, aldus de heer Van Buggenhout. Maar Bel gië heeft het recht te eisen, dat zijn veiligheid niet wordt bedreigd door de uitvoering van bepaalde werken en dat zijn toegangswegen tot de Rijn niet in gevaar worden gebracht. Hy twyfelde er voorts aan of het Deltaplan wel beantwoordt aan het geen de initiatiefnemers ervan ver wachten. Er zijn nog andere oplos singen mogelijk, die zowel voor Ne derland als België aanvaardbaar zijn, aldus de heer Van Buggenhout. De Belgische minister van buiten landse zaken, Larock, zei uit de ver slagen van de debatten in onze Tweede Kamer opgemaakt te hebben dat sommige Nederlandse parle mentsleden geen juiste opvatting hebben over de bedoelingen van Bel gië. De besprekingen zullen woens dag en donderdag a.s. worden voort gezet. COMPROMISOPLOSSING De gezamenlijke afdelingsbesturen van de Koninklijke Nederlandse Mid denstandsbond In Zeeland hebben tijdens een donderdag In „de Prins van Oranje" te Goes gehouden bijeenkomst met vertegenwoordigers van het hoofdbestuur van de K.NJVI.B. als hun mening uitgesproken, dat Zeeland dringend behoefte heeft aan een detailhandelsvakschool. Besloten werd een stichting ln het leven te roepen, die er op korte termyn naar zal streven een compromisschool op te richten, waarin de neutrale, protestants-christelijke en katholieke groeperingen ln Zeeland samengebundeld zullen worden. Over de plaats van vestiging werd voorlopig nog geen beslissing genomen, doch wel staat vast, dat de school in een centraal gelegen plaats ln de pro vincie zal verrijzen. De vergadering stelde voorts uitdrukkelijk vast, dat z(j niet haar Instem ming kon betuigen met het voorstel van B. en W. van Middelburg om te komen tot oprichting van een Christelijke Detailhandelsvakschool voor Zee land te Middelburg. De afdelingsbesturen waren van mening, dat Zeeland met zy'n verschillende godsdienstige groeperingen niet gebaat is met een dergelijke school. Zeeuwse afdelingen bespraken onderwijs vraagstuk Bij de aanvang van deze geanimeer de bijeenkomst sprak de voorzitter van de K.N.M.B., de heer P. G. v. d. Weele te Breda, een welkomstwoord, waarbij hij er op wees, dat de oprich ting van een detailhandelsvakschool de gemoederen van de middenstanders danig bezighoudt. Voor Zeeland noem de de heer v. d. Weele een compro misschool de enig juiste oplossing. De directeur van het Instituut voor Middenstandsontwikkeling, de heer K. van Panhuis te Den Haag. schet ste in het kort de verschillende vak ken, die op een detailhandelsvak school moeten worden gegeven. De adjunct-secretaris van de K.N3I.B., tevens secretaris van de Vakoplei ding de heer J. Michels te Velp, be sprak de organisatorische aspecten. De school zal bestaan uit twee op leidingen, namelyk één die vier jaar duurt, met eventueel daaraan gekop peld nog een opleiding van twee jaar. De vierjarige opleiding ls gebaseerd op algemene ontwikkeling en algeme ne handelskennis en geeft tevens recht op het middenstandsdiploma. De twee jaar durende cursus die hierop volgt is een gespecialiseerde vakopleiding. Eerst in de derde en vierde klas zul len de leerlingen respectievelijk 1 en 2 dagen per week praKtisch onderwys in een winkel krijgen. Het ligt dus in de bedoeling in dezen hetzelfde sys teem toe te passen voor praktische scholing zoals men dat op kweek scholen kent. Na deze uitvoerige uiteenzettingen volgde een diepgaande discussie, waarbij de afdelingsbestuurders na der op diverse onderwerpen ingingen. Ter vergadering werd een voorlo pig stichtingsbestuur gevormd, waar- In zitting hebben de heren C. A. Kam- Ziekenfondsen verhogen bijdrage tandverzorging „De ziekenfondsraad heeft" zo deelt hij mede „besloten de bijdra ge van de afdeling verplichte verze kering der algemene ziekenfondsen aan de diensten voor schooltandver- zorging opnieuw te verhogen. Deze bijdrage bedraagt in het algemeen 75 van de kosten met een zeker maximum, dat voor het schooljaar 1957 '"58 vvas bepaald op zeven gulden vijftig per verplicht, verzekerd kind. Thans is dit maximum op negen gul den gesteld. De voorzitter van de ziekenfondsraad heeft aan de fondsen te kennen gege ven, dat de raad hoopt en vertrouwt, dat zij ook voor de vrijwillige verze kering de verhoging zullen toepassen. De verhoging is noodzakelijk gewor den door de aanpassing van het hono rarium der schooltandartsen aan dat van de tandartsen, verbonden aan al gemene ziekenfondsen. De meerdere kosten voor de zieken fondsen zullen voor het jaar 1958 naar schatting in totaal 500.000 be dragen, waarvan 375.000 voor de verplichte en 125.000 voor de vrij willige verzekering". meraad te Middelburg, hoofdbestuurs lid van de K.N.M.B., C. Boot voor het eiland Tholen en het I.M.O. Zeeland, A. Schuit te Wolphaartsdyk voor Noord- en Zuid-Beveland, H. G. Daal huizen te Vlisslngen voor Walcheren, A. Jonker te Haamstede voor Schou- wen-Duiveland en J. Kotvis te Bres- kens voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Uitsluitend verkrijgbaar bi) H.H. apotheker», drogkiov kapoen ea de tpedeeJ branche IR. STAF IN TWEEDE KAMER Westerse defensie onvolledig zonder raketbases (Van onze parlementaire redacteur> De bijdrage, die de minister van oorlog, ir. Staf donderdag in de Tweede Kamer tot de behandeling van de begroting van buitenlandse zaken heeft geleverd, geeft geen op heldering over de eventuele vestiging van een raketbasis in ons land. De minister-president dr. Drees heeft dezer dagen medegedeeld, dat Neder land zich niet bij voorbaat tegen zo'n basis verzet, doch dat hieromtrent in de NAVO-raad nog geen beslissing is genomen. Deze situatie is op het ogenblik blijkbaar nog hetzelfde. Minister Staf noemde de vestiging in West-Europa van bases voor het lanceren van raketten met een be perkte reikwijdte noodzakelijk voor de verdediging van het westen. De Navoraad heeft dan ook nadrukke lijk rekening gehouden met het ge bruik van taktische atoomwapens. Er is in de Navo-vergadering van december j.l. geen sprake geweest zo verzekerde minister Staf dat er van Nederlandse militaire of civiele zijde op zou zijn aangedrongen, dat Nederland zal optreden als gast heer voor de bases. Wel staat de re gering op het standpunt, dat een weigering door ehig land om er een raketbases te vestigen, de westerse defensie in gevaar zou brengen. De bewindsman achtte een in ternationale regeling voor de fi nanciering van de afvuurbases, die zeer kostbaar zijn, noodzake lijk en hij sprak tegen, dat Noor wegen en Denemarken zich pas met de vestiging van raketbases in West-Europa akkoord ver klaard hebben, nadat zij de ver zekering hadden gekregen, dat deze niet in hun land zullen ko men. Vrouw doodgeschoten: acht jaar gevangenisstraf De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren de 46-jarige los arbeider J. G. P. uit Bussum, die op 14 juni zijn echtgenote met 5 revolverschoten do delijk verwondde, wegens doodslag veroordeeld tot 8 jaar gevangenis straf met aftrek van het voorarrest. Bovendien bepaalde de rechtbank, dat de verdachte daarna voorwaardelijk ter beschikking van de regering wordt gesteld met een proeftijd van 3 jaar onder toezicht. Er was 10 jaar plus voorwaardelij ke terbeschikkingstelling geëist. Evenals de officier was de rechtbank van oordeel, dat de primair ten laste gelegde moord niet bewezen was, zo dat hij daarvan werd vrijgesproken. De verdachte had al lange tijd on enigheid met zijn vrouw, aie hij een jaar geleden had verlaten. Op 14 juni zocht hij haar op en er volgde een gesprek over scheiding. De vrouw wilde alleen scheiding van tafel en béd, hetgeen echter o.a. zou inhouden, dat zij de werkeloosheidssteun zou ontvangen en dat de man alleen een lnvaliditeitsuitkerlng zou krijgen. Hij werd zo kwaad, dat hij een revolver trok en die op haar leegschoot. Zijn 14-jarig zoontje was daarbij aanwe zig. De vrouw overleed enkele ogen blikken later op straat. Nederlandse straaljager in Frankrijk neergestort Een straaljager van de Nederland se luchtmacht is gisteren tijdens een oef en vlucht boven Noord-Frankrijk nabij Verdun neergestort. Op 40.000 voet hoogte stopte de motor. Een poging hem weer te starten misluk te. De vlieger meldde, toen hij op 7000 voet zat, dat hij ging springen. On gedeerd heeft hij de grond bereikt nabij Betancourt. De vlieger is de 24-jarige ongehuwde tweede luite nant W. H. Ketel van de basis Vol- kel. Het Sowjet-jeugdblad „Komsomolska- ja Hrawda" heeft verkiaard, dat er een einde moet komen aan het tatoeëren, waaraan manschappen van de Russische vloot zich nog steeds te buiten gaan. Het blad vindt tatoeëren een verwerpelijk, grof overblijfsel van het verleden. (Slot van pag. 1) het werk en zoals de reeds in het oestervak vergrijsde directeur, de heer Raoul Halewyck, ons welwil lend mededeelde: met bevredigende resultaten. In het bassin is een aantal beton nen palen geslagen, waarop houten rekken zijn aangebracht. Hieraan worden met touwen de stokken met driejarige oester opgehangen. De stokken zijn van een houtsoort dat zwaarder is dan water en dus zinkt; de oesters worden er één voor één met een dotje cement op vastge plakt. Een zeer secuur en tijdrovend werkje, dat plakken. Dan nog alle stokken voorzichtig naar het bassin dragen en ophangen. En daarom al les bij elkaar een kostbaar systeem, zo erkent de heer Halewyck. Maar het was voor hem niet anders dan een harde noodzaak, een mogelijk heid om nog de cultuur te blijven uitoefenen. Trouwens, het meerdere werk wordt wel een beetje goedge maakt doordat wat hogere prijzen worden gemaakt. Want al blijven de Oostendse oesters dan wat kleiner van stuk dan bijvoorbeeld de Zeeuw se, de kwaliteit is voortreffelijk! Mijnheer Halewyck kan met gerech te trots zijn produkt laten zien en proeven. Ook met de broedval op Franse collecteurs heeft hij in 1956 veel succes gehad. Daarentegen was het vorige zomer helemaal mis. Voorlo pig moeten de Halewycks daarom nog driejarige oesters van elders aankopen om ze de laatste zomer aan de stokken in het Oostendse bassin op te kweken. De heer Halewyck blijft voor zichtig in zijn uitlatingen, al boekte hij reeds aardige resulta ten. „We zullen hiermee minstens tien jaar ervaring moeten op doen, voordat we méér kunnen zeggen." Want naast successen, zijn er nog tal van problemen die moe ten worden opgelost. In de stormachtige zomer van 1956 bijvoorbeeld, ging ongeveer een derde van de oesters aan de stokken verloren. Betrekkelijk door een klei nigheid. Als gevolg van het slinge ren van de stokken schuurden de touwen door, waarmee ze waren op gehangen. Vrijwel gelijktijdig zonk er zo een groot aantal stokken naar MET BEHULP VAN RUBBERSLANGEN Kosten worden geschat op 13.475.000 gulden Twee Amerikaanse bergingsmaat schappijen hebben medegedeeld dat zij erin geslaagd zijn het karkas van het na een botsing met de Zweedse lijnboot „Stockholm" gezonken Ita liaanse passagiersschip „Andrea Do- ria" onder controle te krijgen. In het komende voorjaar zal gepoogd wor den tot lichting over te gaan. Indien men erin slaagt de Andrea Doria" in zijn geheel te lichten, zal het schip mogeliik aan een scheep vaartmaatschappij worden verkocht, die het dan weer in de vaart zou kun nen brengen. Mocht dit niet gelukken, dan zal het karkas van de „Andrea Doria" voor sloop worden verkocht. Men zal bij de bergingsoperatie ge bruik maken van rubberslangen, die door duikers aan de scheepsromp zul len worden bevestigd. Daarna zal er samengeperste lucht in worden ge blazen. Vervolgens 2ullen een zeventigtal stalen kabels onder de romp van het schip worden gehaald, die vastge maakt zullen worden aan twee erts boten, zoals die op de Amerikaanse meren dienst doen. In de ertsboten zal water worden gepompt, om ze langzaam enigszins te doen zinken. Vervolgens wordt het water weer door pompen verwijderd. Door het weer omhoog komen van de ertsboten ontstaat werking in de stalen kabels, waardoor hef karkas van de „Andrea Doria" van de zee bodem zal worden getild. Hierna zullen sleepboten de twee ertsboten, waarachter dan de gelichte Italiaanse lijnboot in haar kabels hangt, naar ondieper water verslepen. Deze operatie zal worden herhaald totdat de ..Andrea Doria", met be hulp van drijvende droogdokken, de haven kan worden binnengehaald. De kosten der berging worden op 13.475.000 gulden begroot. De ber gingswerkzaamheden zullen begin nen, zodra de weersomstandigheden dit toelaten. De 29.000 ton grote „Andrea Doria" ligt 75 meter on der de zeeoppervlakte. Bij de bot sing met de „Stockholm" verloren vijftig mensen het leven. De Zweedse lijnboot werd zwaar be schadigd, maar zij kon worden her steld en zij vaart thans weer. 0 Een militair tribunaal ln Saigon heeft woensdagavond 53 vroegere leden van Binh Xuyens privé-leger, die in 1955 de regering van president Ngo Dlnh Diem van Zuid-Vietnam omver trachtten te werpen, tot gevangenlstraffen van twee jaar tot levenslang veroordeeld. Op de foto ziet men een stok met op geplakte oesters afgebeeld, met rechts de rekken ioaaraan deze stok ken worden opgehangen. de bodem. Men had weer geleerd: het gat in de stok mocht geen scherpe randen hebbenZo wordt er ook in het Oostendse bassin nog iedere dag leergeld betaald. Op vele punten blijft het experi menteren. Een zoeken en afwegen. Waar de grens van de produktie zal moeten liggen om iedere oester vol doende voedsel te kunnen bieden, hoe vaak het water ververst zal moeten worden, enzovoort. Allemaal belangrijke, maar niet eenvoudig te beantwoorden vragen. Zoals bekend, hebben de onderzoekers van het la boratorium uit Wemeldinge ook reeds in Oostende de gelegenheid ge kregen om een produktie-biologisch onderzoek in dit afgesloten bassin te doen teneinde zo eigen inzichten te kunnen verdiepen. Want de heren Halewyck zien de Zeeuwse oester kwekers helemaal niet als concur renten. De Oostendse kwekers zelf zijn immers in het bassin toch aan een bepaalde produktie gebonden. Ook in Zeeland? Wat dunkt U zo vroegen «ij de heer Halewyck nog zouden de Zeeuwse kwekers zo nodig ook op het kweeksysteem met stokken kun nen overgaan, wanneer de traditio nele methode van uitzaai op de bo dem in de toekomst niet meer mo gelijk zou zijn. „Zo, zonder meer zou het niet te gebruiken zijn, meen ik", verklaarde deze energieke Belgische kweker. „De stokken hangen hier in een af gesloten kom van ongeveer 1.50 1.75 meter diepte. En toch zie je nog, dat bij harde wind het water hoog wordt opgestuwd, waarbij door de golfslag nogal wat schade wordt aangericht. Hoe zou dat dan iu een grote plas als de Zandkreek of Gre- velingen bij U in Holland, wel moe ten zijn! Misschien dat het daar iets beter zou gaan, wanneer de stokken veel dieper zouden worden gehangen dan bij ons mogelijk is. Ik weet het nietMijnheer Halewyck weet het niet. Net zo min als hij voor al zijn eigen problemen reeds een op lossing heeft. De Halewycks zijn er echter aan begonrfen en'werken nog geheel voor eigen risico aan dit experiment. Zouden de Zeeuwen het er dan bij laten zitten? Temeer nog, nu de Nederlandse staat de uit gebreide, wetenschappelijke onder zoekingen voor zijn rekening heeft genomen Regering -legen neutrale of gedemilitariseerde zone in Europa (Van onze parlementaire redacteur) De Nederlandse regering voelt niet voor een neutrale of gedemilitariseer de zone in Europa. Zij zou alleen er mee akkoord kunnen gaan, als er als compensatie tegenover zou staan de volledige politieke vrijheid van de Oosteuropesc volken. Op een even tuele „topconferentie" zou Rusland echter zeher niet over die vrijheid willen praten. De minister van buiten landse zaken, mr. Luns, beeft dit don derdag in de Tweede Kamer ver klaard tijdens de verdediging van zijn begroting voor 1958. Hij voegde eraan toe, dat de instel ling van zo'n atoomvrije zone zeker zoii leiden tot de terugtrekking van de Amerikaanse troepen van het vas teland en tot de ondermijning, zoal niet het onmogelijk maken van de westerse defensie. De controle achter het IJzeren Gordijn, die aan 't wes ten zou moeten worden toegestaan, zou het enige, doch totaal onvoldoen de tegenwicht vormen tegen de offers die het westen brengen zou. Er zou kunnen worden overwogen, zo meende minister Luns, aan de topcon ferentie met de Russen een bespre king van de Navo-ministers te doen vooraf gaan. doch dc basis van zo'n topconferentie achtte hij toch al uiterst smal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5