Tweede Kamer achter de regering in kwestie-Indonesië Procuratiehouder verduisterde een miljoen en 800.000 gulden ZEVEN ARRESTATIES - 42 INBRAKEN OPGEHELDERD AANNEMERS OEFENEN KRITIEK OP PREMIEREGELING WOENSDAG 5 FEBRUARI 1958 PROV1N01ALE ZEEUWSE P OU RANT BEGROTING VAN BUITENLANDSE ZAKEN AAN DE ORDE Nederland verantwoordelijk voor ontwikkeling van Nieuw-Guinea (Van onze parlementaire redacteur) In volledige gemoedsrust, de armen vaak huiselijk over elkaar geslagen, heeft de minister van buitenlandse /.aken, mr. Luns, dinsdag in de Twee de Kamer de redevoeringen aangehoord, waarin een oordeel werd uitge sproken over zijn begroting voor 1958 en over zijn beleid. Alle kritiek althans tot dusver: de achttien ingeschreven Kamerleden zullen nog heel wat tijd nodig hebben om hun opmerkingen te maken en hun vragen te stellen culmineerde in het verwijt, dat de bijeenkomst, die maandag middag in de Ridderzaal belegd was voor de ondertekening van de Econo mische Unie van Benelux, niet goed geregeld was. Er was een te beperkt aantal genodigden en de afgevaardigden van België en Luxemburg hadden geen goede plaatsen... Minister Luns had waarlijk niet te klagen, hoewel het conflict tussen Nederland en Indonesië de laatste tijd heel wat van zijn tact geëist heeft en men het hem niet eens had kunnen kwalijk nemen, als hij daar bij fouten gemaakt had. Doch zelfs in de geheel aan de recente gebeurte nissen gewijde redevoering van de heer De Graaf, de Indonesië-expert van de K.V.P.. lag alleen waardering opgesloten. Deze afgevaardigde had er begrip voor. dat Indonesië zeker een ander agitatiemiddel gebruikt zou hebben, als Nieuw-Guinea er niet geweest was. Ten enenmale was het voor hem onaanvaardbaar over Nieuw-Guinea te sjacheren. Het is de plicht van Nederland, zo vond hij, de Papoea's op te leiden tot zelfstan digheid. Van deze verantwoordelijk heid kan Nederland zich niet ont doen. Duidelijk gaf de heer De Graaf dus blijk achter het kabinet te staan. Niet alleen de katholieke woord voerder was deze mening toege daan, ook drs. Korthals van de V.V.D. kritiseerde fel de houding van Indonesië en ook zag hij geen enkele mogelijkheid voor een ge sprek. Zeer teleurgesteld was hij over het feit, dat we ten aanzien van de oplossing van de moeilijk heden van de Verenigde Naties niets te verwachten hebben. Van de westerse staten eiste drs. Korthals, dat zij naast ons zullen staan, teneinde ons in de gelegenheid te stellen onze taak in Nieuw Guinea ongestoord te vervullen. Prof. Scholten van de A.R.P. sloot zich geheel aan bij hen, die van een afstand van soevereini teit niet willen weten. Niet ver genoeg Steun vond de regering ook van dc christelijk-historische heer Schmal. Zelfs zou deze afgevaardigde nog verder willen gaan dan dr. Droes, die dezer dagen in de Eerste Kamer de suggesties van de partijgenoot van SCHADUW OVER ECON. UNIE Kwestie der waterwegen bleef ongeregeld (Van onze parlementaire redacteur) Over het maandag in Don Haag on dertekende Economische Verdrag van Benelu^c ligt een schaduw, doordat de kwestie van de waterwegen niet is geregeld, zo heeft de christelijk-his torische afgevaardigde, dr. Schmal. dinsdagmiddag tijdens de behande ling van de begroting van buitenland se zaken voor 1958 in de Tweede Ka mer verklaard. Aan deze opmerking voegde hij en kele vragen toe, o.a ..Hoe staat het met de Westerscheldc?". Beweerd wordt namelijk, dat Belgische en Ne derlandse juristen werken aan een overeenkomst betreffende een nieuw Scheldestatuut. Wat de afdamming van de Ooster- schelde betreft, leefde vroeger in Bel gië de opvatting, dat Nederland niet tot deze afdamming zou kunnen over gaan zonder toestemming van België. Destijds was er een Nederlands-Bel gische verklaring, waaruit bleek, dat België geen bezwaar had tegen de af damming. Maar nu, direct na de on dertekening van de Economische Unie. worden de oude pretenties in België in scherper vorm herhaald. De lieer Schmal wilde weten, hoe de hui dige Belgische en Nederlandse rege ringen hierover denken. Ten aanzien van de Rijn-Scheldcver- bindingen heeft de heer Larock (de nieuwe minister van buitenlandse za ken in België) dezer dagen gezegd, dat België kan afzien van het vragen van een betere verbinding. De heer Larock ziet dus niet af. aldus dr. Schmal, van het Moerdijkkanaal. Dc ellende wordt derhalve gecontinueerd De heer Schmal vroeg van dc rege ring een verklaring hierover. WAT ZE ZEGGEN. Het verhond van Britse beroepschauffeurs: „De auto's van morgen worden door de chauf feurs van vandaag over de wegen van gisteren gereden". Do. Duitse pu blicist Harry Prosa: „Het ergste mis bruik van dc politiek is haar achter wege blijven overal daar, waar men haar zou kunnen bedrijven om vrij heid en waardigheid van dc mens te verzekeren". WINTERSPORT. Leslie F. White kreeg vijftig dollar boete wegens roekeloos rijden in Albuquerque (V. S.) Een politieagent had hem op de bon geslingerd, toen hij rondreed met een sneeuwpop (60 bij 60 centi meter) op de motorkap van zijn au to. de heer Schmal, de heer Kolff, af wees om de Nederlandse schepen in de Indonesische wateren te doen be geleiden door Nederlandse marine- vaartuigen en de republiek der Zuid- Molukken te erkennen. De enige, die het helemaal niet met de regering eens was, was de heer De Groot van de C.P.N. Het spreekt vanzelf, dat de be groting van buitenlandse zaken vol op gelegenheid bood uitvoerig op al lerlei kwesties, belangrijke en min der belangrijke, in te gaan. De heren Schmal en Korthals vroe gen inlichtingen over de controverse tussen de ministers Luns (buiten landse zaken) en Zlijstra (economi sche zaken) over de afbakening van bevoegdheden ten aanzien van het buitenlandse economische beleid. I)e heer Korthals, die meende, dat zelfs al met de portefeuilles is „geram meld", informeerde of ook nog ande re departementen bij deze tegenstel ling zijn betrokken. De heer Korthals was van oordeel, dat niets onbeproefd gelaten moet worden om tot èen akkoord met de Russen te komen. Raketbasis Dat de defensieve kracht van het Westen niet mag worden verminderd daarover waren alle afgevaardigden behalve de communisten het eens. In dit verband vond de heer Calmeyer van de C.H.U., dat de hou ding, die de Nederlandse regering te genover de eventuele vestiging van een raketbasis in ons land heeft in genomen onder de gegeven omstan digheden de enig juiste is. Ook de socialistische afgevaardig de, de heer Patijn. was van oordeel, dat er sterke politieke en militaire argumenten zijn aan te voeren voor een raketbasis op Nederlands grond gebied. Tegen middernacht werd de verga dering verdaagd tot vandaag. HOOFDDADER „ZAT" AL 20 JAAR Dossier zal nog wel dikker worden Tweeënveertig inbraken le Den Haag, Breda, Eindhoven en in het Westland zijn door de 62-jarige rei ziger W. G. Z. bekend. Daartoe be horen de diefstallen van vakantie bonnen voor f 267.000 in Augustus 1957 te Eindhoven, van f 16.000 va kantiebonnen te Breda, en aan geld en juwelen te Den Haag in drie ge vallen voor resp. 21.000 en 20.000 gulden. W. G. Z. wordt beschouwd als de centrale figuur van wellicht nog meer inbraken, die hij telkens met één of twee medeplichtigen en soms ook alleen pleegde. De gemeen tepolitie van Den Haag, van Eind hoven en van Breda heeft bij het ontrafelen van deze zaken nauw sa mengewerkt met de rijkspolitie. De thans gearresteerden maakten voor een waarde tussen 300.000 en 400.000 gulden buit. Z. is zijn aandeel bij braspartijen en aan de roulette kwijt geraakt. Van de buit is f 230.000 aan va kantiebonnen en voor f 5000 aan ju welen terecht gekomen. Antieke ju welen tot een waarde van f 15.000 werden van hun stenen ontdaan. De ze stenen zijn normaal in de handel verkocht. Behalve W. G. Z die meer dan twintig jaar van zijn leven in de ge vangenis doorbracht en sedert 1953 op vrije voeten was, doch ter be schikking van de regering staat, worden in arrest gehouden de 29- jarige monteur L. ten R de 33-ja- rige los werkman N. K. uit 's Gra- venzande, de 36-jarige aannemer F. de B. uit Leidschendam, de 31-jarige chauffeur en brandkastenspecialist L. M., de 22-jarige los werkman M. B. en, verdacht van heling, de koop man H. Z. is in arrest genomen onder verdenking van de Eindhovense affaire. Het spoor leidde naar hem. Men arresteerde hem, bracht hem naar Eindhoven en vervolgens naar een inrichting te Vught. Pas onlangs heeft lilj be kend. Hij is bijzonder trots op zijn prestaties en snoeft erop de speelbank te Spa met f 16.000 te hebben laten springen en een keer in Baarle-Hertog tien mille op een avond te hebben verloren. In het Westland opereerde hij met In Engeland heeft Men nu nok H een vrouwelijke wegenwacht H Het is de 22-jarige charmante Judith Pacy, die met haar gele f| sedgter in het noord-westen van Engeland patrouilleert en daar alle mogelijke karweitjes n H opknapt. liiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiF de 35-jarige N. K. en met de brand- kastenkraker L. M. M. als het om brandkasten ging. Acht maal sloeg hij daar zijn slag. In een houtwa- renfabriek werd een brandkast met f 2700 buitgemaakt, bij de vader van K. f 2500. Boze plannen om twee Brabantse oude dames neer te schieten en zich van de inhoud van haar drie brand kasten meester te maken, gingen niet door, omdat Z. zich. naar hij be weert, steeds tegen geweld verzette. Een poging tot geweldpleging op een oude Haagse dame is mislukt. De heren vervoegden zich op moe derdag 1957 met een doos taartjes aan haar woning, doch de dame, die alleen thuis was met; veel waarde vol bezit, deed de deur niet open. Het dossier van Z. en zijn mede verdachten is na de bekentenis reeds zeer dik. De politie verwacht, dat het ,nog dikker zal worden. Wijziging Werkloosheidswet terecht kabinetskwestie Regeringsantwoord op bezwaren uit Eerste Kamer De regering meent, dat de minister van sociale zaken en volksgezondheid in de Tweede Kamer terecht de ka binetkwestie heeft gesteld bij de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de werkloosheidswet, waarbij tijdelijk wijziging woidt ge bracht in de verdeling van de werk loosheidsverzekering. Zij vermag niet in te zien, dat hierdoor de democrati sche'regeringsvorm op enigerlei wij ze zou worden aangetast. Dit zeggen staatssecretaris Van Rhijn en minister Hofstra in hun me morie van antwoord aan de Eerste Kamer over het desbetreffende wets ontwerp. Zij herhalen, dat het nodig was een budgetair tekort te dekken en dat de regering zich diepgaand be raden heeft over de manier van dek king. Het beraad heeft er toe geleid, dat de voorgestelde wijziging is ge kozen, omdat hier voor de regering een dekking van het tekort uit voort vloeit terwijl er de minste nadelen aan verbonden zijn en het bedrijfsle ven er nauwelijks enige invloed van bespeurt. Door niet-aanvaarding van het wetsontwerp zou de begroting een niet onaanzienlijk tekort gaan ver tonen en zou de noodzakelijkheid van een sluitend budget worden miskend, alclus de meoric van ant woord. De voorzitter van de vakgroep „Wo ningbouw voor de markt" van de Ne derlandse aannemers- en patroons bond N.A.P.B., de heer B. J. Huur man, heeft gisteren bij de opening van de te Amsterdam gehouden ver gadering van deze vakgroep kritiek geleverd op de premieregeling voor de woningbouw. De heer Huurman deed dc suggestie de starre limiet van 30.000 te ver vangen door een variabele grens, waarbij rekening wordt gehouden met de geldende grondkosten en met plaatselijk of regionaal optredende ex tra bouwkosten, o m. voortvloeiend uit de fundering. Het feit. dat de premie alleen wordt verstrekt aan dc eerste eigenaar-be woner, vergroot het risico van de bouwondernemer aanzienlijk en, naar sprekers mening, onnodig. De kern van de moeilijkheden moet gezocht worden in het feit, dat de beschikking is gebaseerd op een aanzienlijk lagere rentevoet clan de huidige. De regeling erkent dat het thans geldende renteper centage een sluitende exploitatie bij een redelijk te achten huur niet toelaat. Deze erkenning blijkt daaruit, dat zij. ten behoeve vart de woningwetbouw. kapitaal ver strekt tegen een rente van \</c Hier is dus sprake van een extra subsidie aan de woningwetbouw. Spreker acht het zeker niet onre delijk, dat ook aan de particuliere woningbouw een dergelijke facili teit wordt toegekend in de vorm van een extra toeslag. Men beden ke slechts, dat het verschil van 2% tussen de»voor de premier ge fixeerde rente en de huidige ren tevoet bij een woning van 25.000 betekent, dat jaarlijks 500 meer moet worden opgebracht voor een sluitende exploitatie. Spreker zeide, dat over de problemen van de premiebouw overleg gaande is De toeristen, die dezer dagen H op het vliegveld van Nice aan s de Franse Rivièra aankomen, |e worden op passende wijze be- H groet door een speciale delega- tie, namens Z.M. prins Carna- H val. IllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllüllllllliilllllllllN Rusland zou Indonesië schepen hebben aangeboden Het Indonesische ministerie van scheepvaart heeft geweigerd com mentaar te leveren op in Djakarta gepubliceerde persberichten, dat Rus land tien schepen zou hebben aange boden tot een totale tonnage van 35.000 ton. ten behoeve van de inter- insulaire dienst. Volgens deze berichten zouden de schepen kunnen worden gehuurd of gekocht op basis van de tussen Indo nesië en Rusland gesloten overeen komst tot economische samenwer king. Water in de „Julia" dringt dieper door Het water in de mijn Juliana te Eij- gelshoven is thans ook tot In de 540 meter verdieping doorgedrongen. De hoop dat het water en het drijfzand in de zogenaamde oude werken tus sen de 365 en de lager gelegen verdie ping verstopping zou veroorzaken, is niet. in vervulling gegaan. In de late maandagavond werd het eerste water op de 540 meter verdieping geconsta teerd. De hoeveelheid was echter niet ver ontrustend en hoefde zelfs niet te worden weggepompt. Men is op deze verdieping intussen op alles voorbe reid. Behalve de zware dam die maan dag reeds in de steengang gereed kwam om het naderende water en drijfzand een halt toe te roepen, zijn intussen nog verschillende filterdam- men in opbouw of reeds gereed geko men. De bedrijfsleiding is ervan over tuigd op de 540 meter verdieping de water- en zandvloed definitief een halt te kunnen toeroepen. Dit te meer omdat men tijdig alle maatre gelen heeft kunnen nemen. Wanneer de vloed aanhoudt, worden de pom pen op de 540 meter verdieping in werking gezet. In de overige onder grondse werken van de mijn Julia gaat het werk normaal door. De ver loren pijlers m het noordveld zullen zo gauw mogelijk in het zuidveld van de Juliana worden aangezet. met de zusterorganisaties en hij ver wachtte, dat zeer binnen kort bespre kingen zullen kunnen worden ge voerd met het ministerie van volks huisvesting en bouwnijverheid. Spre ker Éeide te vertrouwen, dat begrip zal worden gevonden voor het feit, dat pas dan de bouwondernemers een belangrijke bijdrage voor de leni ging van de woningnood zullen kun nen verlenen, wanneer maar eniger mate een sluitende exploitatie van die woningen kan worden verkregen. Het Wereldgebeuren Nachtmerrie Op veel Amerikanen maakt Jean Monnet de indruk, dat hij een intelligente Franse zakenman i. Zij slaan de plank niet vor mis: de politicus Monnet heeft immers een zeer zakelijke inslag. Vóór de Tweede Wereldoorlog bekleedde hij een hoge functie in het Franse bank wezen. Ook toen kreeg hij echter evenals tevoren o.m als assistent secretaris-generaal van de Volken bond veel te maken met interna tionale politieke kwesties. Zo hielp hij Polen eh Roemenië uit het finan ciële moeras en. ook de financiële knopen van het vooroorlogse China wist hij te ontwarren. Dat hij na de Tweede Wereldoorlog van Franse zijde de besprekingen over de vor ming van een Europese gemeenschap voor kolen en staal moest leiden, hield ongetwijfeld verband met zijn vroegere bankierservaring. Hij werd in 1952 de eerste president van de Hoge Autoriteit dezer Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal. Eii momenteel wordt hij met zijn 69 jaren beschouwd als de erva ren raadgever-achter-de-scher men van de jeugdige Franse pre mier Felix Gaillard (38). Het zijn wederom vooral financiële knopen, die losgewerkt moeten worden. Mon net heeft onlangs in overleg met Gaillard het kloeke besluit genomen, op reis te gaan naar Washington en daar te trachten, soelaas te vinden voor de grote moeilijkheden waar mee de Franse regering kampt. En Gaillard kon eind vorige week te Parijs aan de pers het goede nieuws vertellen, dat Frankrijk voor een to taalbedrag van 655.250.000 dollar buitenlands krediet heeft gekregen, waardoorhet in staat moet worden geacht, zijn importprogramma voor ,1958 te verwezenlijken. Openlijk be tuigde hij dank aan de Franse on derhandelaars: Jean Monnet die de belangen van het land had bepleit bij het Internationale Monetaire Fonds te New York en bij dc regering der Verenigde Staten te Washington, en Calvet, ondergouverneur van de Banque de France, die de medewer king van de Europese Betalings Unie had weten te verkrijgen. Het LM .F heeft Frankrijk toegestaan, 131.250.000 dollar (oftewel een vier de van zijn quotum) op te nemen. De EuropöSe Betalings Unie heeft 250 miljoen bijgedragen tot het krediet en de Verenigde Staten zullen, direct of indirect, 274 miljoen dollar voor schieten. Al deze leningen werden verstrekt om het Frankrijk mogelijk te maken door binnenlandse maatre gelen de inflatie tegen te gaan en zijn buitenlandse betalingen in even wicht te brengen. Gaillard zei opge togen tot de verslaggevers, dat er- een nachtmerrie voorbij is. nu deze oplossing kon worden gevonden. Het voor 1958 op de betalingbalans ge raamde tekort van 400 miljoen dol lar koft door deze kredieten ruim worden gedekt. Optimistisch, zoals een krediet-» yragende koopman behoort te zijn, heeft Monnet in Washing ton gezegd, ervan overtuigd te zijn dat zijn land „op weg is naar finan ciële stabiliteit". Muar Gaillard vond toch een waarschuwend woord niet overbodig: hij deed althans op zijn pèrsconferentie een beroep op zijn landgenoten, „de binnenlandse in spanning en de Financiële soberheid niet te laten verslappen". Hij toonde een tafereel, dgt eventueel een nieu we nachtmerrie zou kunnen worden: als Frankrijk zijn handelsbalans dit jaar niet in evenwicht weet te krij gen. zal in 1959 niet in de import behoefte zijn te voorzien. Men zou Gaillard (en zijn raadsman Monnet) willen toewensen, dat zij in Frank rijk een vastbeslotener economisch beleid kunnen voeren, waarin niet, zoals tot dusver vaak het geval was allerlei groepsbelangen de doorslag geven, maar waarmee de gehele Franse gemeenschap wordt gediend. De kundigheid van mannen als Mon net en Gaillard geeft hun de be voegdheid, om in deze noodsituatie, dikke lijnen te trekken over het bord, waarop de financiële kringetjes tot dusver voornamelijk het kenmerk van de onzekerheid droegen. VEEL UITGEGEVEN VOOR FEESTJES EN PARTIJTJES Hij beschikt nu nauwelijks over enig geld De Amsterdamse recherche heeft de 49-jarige procuratie houder C. R. van H. aangehou den in diens woning in Amster dam-Zuid, verdacht van verduis tering in dienstbetrekking van geldsbedragen over een periode van tien jaar tot een totaal van circa 1.800.000,—. De man heeft tegenover de politie toegegeven de verduiste ring te hebben gepleegd ten na dele van een financieringsmaat schappij in de Sarphatistraat, waar hij in april 1947 als kas sier-boekhouder in dienst was getreden en waar hij per 1 ja nuari j.l, „wegens zijn bijzonde re kwaliteiten voor de vennoot schap" was bevorderd tot pro curatiehouder met algehele vol macht. Toen hij in dienst trad van de N.V. m de Sarphatistraat had hij een schuld van 700,wegens een boete, die hem was opgelegd voor zijn lid maatschappij van de N.S.B. tijdens de bezetting Hij had toen geen geld en deed een greep in de kas van zijn werkgever. Toen dit niet werd ontdekt, vergreep hij zich aan meer gelden van de ven nootschap, geregeld 2 a 3 maal per week. Dc bedragen werden steeds groter. Door bepaalde administratie ve manipulaties zorgde hij ervoor dat die verduistering, ondanks de contro le van de accountants, niet aan het licht kwamen. Deze knoeierijen heeft de man ge durende tien jaar voortgezet. Hij heeft de politie meegedeeld, dat bij een intensieve controle de verduis tering snel zou zijn ontdekt. Toen dan ook bij een reorganisatie per 1 januari j.l. een 'andere accountant de controle overnam, ontdekte deze de verduistering onmiddellijk. Van het geld is niets meer over. De gearresteerde man heeft aan de politie verklaard van het geld veel te hebben uitgegeven voor feestjes en dure partijtjes. Ook maakte hij met zijn vrouw dure reizen naar Italië en Zwitserland. Hij maakte niet zijn tal rijke vrienden en kennissen goede sier. Om zijn tekorten wat aan te zuiveren speelde hij op de banken in Italië en kocht hij loten van de Duit se staatsloterij en van de Belgische Koloniale. Eenmaal kocht hij zelfs voor een bedrag van drie mille aan loten, echter te vergeefs. Slechts één keer heeft hij 12.660 gulden gewon nen. Daarbij, zo heeft hij verklaard, ver strekte hij leningen aan mensen die in moeilijkheden verkeerden. Ook schonk hij naar hij zei veel geld aan liefdadige instellingen, on der meer voor het Missiewerk. Zijn slager verstrekte hij eens een lening van 10.000,Niettemin is de sla ger failliet gegaan. Naar de politie meedeelde was zijn woning in Am sterdam-Zuid luxueus ingericht. Zijn vrouw zou niet op de hoogte zijn geweest van de knoeierijen van haar echtgenoot. Hij verdiende een salaris van 650.— bruto per maand, doch hield tegenover zijn vrouw vol, dat hij nu en dan eens JEAN MONNET politicus met zakeniustiuct in effecten handelde. De man, die inmiddels is ontslagen, heeft zijn vrouw eerst vorige week vrijdag van zijn daden op de hoogte ge steld, zo vertelde hij. De advocaat van de benadeelde N.V. heeft naar aanleiding van de accoun tantscontrole een klacht tegen Van H. ingediend bij de officier van justi tie. Als gevolg daarvan is de recher che tot arrestatie overgegaan. De politie zal nu nagaan, of de ver halen van de man op waarheid be rusten. Een merkwaardig feit in het geheel acht de politie, dat de later vervangen accountant van de ver duisteringen op grote schaal niets heeft bemerkt. Ook hiernaar zal een onderzoek worden ingesteld. Tot dus ver heeft de recherche alleen kun nen constateren, dat de verdachte thans nauwelijks over enig geld be schikt. De man zal binnenkort voor de of ficier van justitie worden geleid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5