Grieken van „Norlanda" wensen advocaat voor uitbetaling gages Successen in strijd tegen botersmokkel Ifvin Zeeuws Almanak Goed geschoten altijd even lekker HERINNERINGSTEGEL VOOR DE COMMISSARIS DER KONINGIN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 5 FEBRUARI 1958 VROUWEN SCHRIJVEN OM GELD Verwarming en verlichting aan boord van schip te Vlissingen uitgevallen NEGENTIEN van de 21 bemanningsleden van het Griekse schip „Nor landa", dat nu zoals gemeld reeds langer dan vier weken bescha digd en aan de ketting in de Vlissingse buitenhaven ligt, willen proberen met inschakelng van een Nederlandse advocaat de gages, die zij nog te goed hebben van hun rederij, de „Mina Shipping Company" te Londen, uitbetaald te krijgen. Zoals bekend hebben zij in maanden hun gages niet uitbetaald gekregen en verkochten zij reeds in Dninkerken kledingstuk ken en andere bezittingen om althans over enig zakgeld te kunnen be schikken. Dagelijks ontvangen zij brieven van hun vrouwen uit Grieken land, waarin deze er op aandringen, geld te sturen. er ook bij zijn, die nog op 500 tot 600 Engelse ponden wachten.... Niet beter De stemming onder deze beman ningsleden werd uiteraard niet be ter, toen maandagavond de kapitein en eigenaar van het schip, de heer Masaki die was teruggekeerd van de onderhandelingen tussen rederij en verzekeraars in Londen een bezoek bracht aan de Norlanda" en het bleek, dat hij geen geld bij zich had om de gages uit te betalen. Er is nog steeds geen beslissing gevallen of de verzekeraars van schip en lading over zullen gaan tot een uitkering. Er moet namelijk wor den uitgemaakt, of de averij, die de „Norlanda" op 8 november j.l. op liep bij een stranding op de Engel se zuidkust een gevolg is van deze stranding of dat hier de ouderdom van het schip, dat in 1920 werd ge bouwd, een rol heeft gespeeld. Indien het beslag op het schip wordt opgeheven de N.V. Steenko len Handelsvereniging liet de „Nor landa" op 5 januari j.l. aan de ket ting leggen, omdat op eerder aan de rederij gedane olieleveranties nog geen betaling is gevolgd en in dien het schip zal worden hersteld, dan zijn de negentien bemanningsle den niet bereid uit te varen, zolang de achterstallige gages niet zijn uit gekeerd. Bij een eventuele afvaart zullen zij ook met een schuldbeken tenis van de rederij geen genoegen nemen. Zij hebben het vertrouwen in hun rederij verloren; en beginnen begrijpelijk het geduld te verlie zen. De toestand aan boord is er in tussen niet rooskleuriger op ge worden. Er is geen licht en geen water meer, de verwarming is uitgevallen. Voedsel wordt nog geleverd door een Vlissingse scheepsleverancier, de heer Boel- houwer. Op rekening van de re derij uiteraard.... Deze scheepsle verancier heeft, toen hij met de proviandering begon de zaak voor al van de menselijke kant be schouwd en het risico op de koop toe genomen. De negentien bemanningsleden heb ben zich voorgenomen, ondanks het wegvallen van deze primaire midde len van comfort, het schip niet te verlaten, voordat zij hun achterstal lige gages hebben ontvangen. Som migen hebben nog circa f 2000.te goed van de rederij, maar er zouden Advertentie) Wrevel Het ongeduld van de bemanning dreigt plaats te maken voor wrevel. Een Engels sprekende woordvoerder verklaarde gisteravond namens het 19-tal, dat zij het schip niet wensen te verlaten, voordat zij geld hebben ontvangen, ook al zouden zij, nu de verwarming is uitgevallen, ziek wor den. Tien maanden zijn zij nu van Middelburgse konijnen behaalden kampioenschap Op de zuidelijke kampioenstentoon stelling, georganiseerd door „Het Steenbergs Raskonijn" te Steenber gen kwamen de Brabantse en Zeeuwse sportfokkers in faire strijd tegen elkaar uit. Hier werden de al lerbeste dieren, die dit seizoen op diverse tentoonstellingen hun lauwe ren oogstten, beoordeeld door drie keurmeesters. De heer P. J. den Hollander wist in alle 4 klassen met Havanna 4 maal de kampioenstitel te behalen met 4 ereprijzen, waaronder de mooie leg- medaille van de commissaris der ko ningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Verder behaalden de volgende he ren de kampioenstitel: A. A. Cle ment met Alaska, ram oud; L. Adriaanse met zilvervos, ram, jong en met zilvervos voedster jong; M. v. d. Weel met Thüringer ram jong en met Roodoog Pool voedster jong; A. P. Dingemanse had de mooiste Rijn lander voedster oud met ereprijs. Allen zijn lid van de Middelburgse konijnenfokkersvereniging „Nut en Sport". VAN TOT PAALTJE HIELP BIJ PECH. In de gevreesde bocht nabij Axelse Sassing heeft een Sluiskilse melk handelaar, de heer De R., een even vervelend als miraculeus ongeluk met zijn melkwagen gehad, dat ech ter dank zij een houten paaltje in de berm nog betrekkelijk goed is afgelopen. CAPITULATIE Waarom maken vrouwen zich mooi? Die vraag ie op zichzelf al onjuist gesteldom de doodeenvou dige reden, dat zij zou moeten lui den: „Voor wie maken de vrouwen zich mooi" en dan is het antwoord simpelVoor de mannen. Soms al voor héél kleine mannen, voor onmondige kleuters van hoog uit vijf tot zes jaren. Voor heur zoontjes. Tot deze conclusie kwamen wij in een Middelburgse winkel voor schoonheidsartikelen, alwaar een jonge moeder met haar zoontje bin nenstapte en aan de juffrouw achter de toonbank nagellak bestelde. Blanke nagellak". Dit laatste was niet naar de zin van zoonlief, die prompt kwaad werd. Heel echt en manlijk kwaad en die verontwaardigd uitriep: >rNou heb ik nog zó gezegd, dat je rooie moest nemen. Net als tante Ria!" De jeugdige moeder bloosde een weinig, -blikte aarzelend van haar tien turven hoge zoon naar de juf frouw achter de toonbank en sprak toen bemiddelend: Geeft U er dan maar iets tussenin Dat, waarde lezers, was weer eens een duidelijke capitulatie van het zwakke voor het sterke geslacht. Het deed ons deugd... De melkwagen slipte op de plaats, waar vorig jaar een tragisch onge luk gebeurde, toen een auto te water raakte. De wagen, die beladen was met zuivelprodukten schoot op het water af, kantelde aan de rand van de kanaalberm en bleef zo liggen. Dank zij het houten paaltje, dat de wagen op zijn weg naar het water in de weg stond. De melk handelaar bracht .het er heelhuids afmet de lading verliep het min der gunstig. Op de bodem van de wagen vormde zich een dikke brij van room, melk, yoghurt en an dere kostelijke zuivelzaken, ver mengd met de scherven van de flessen, die het onder luid gerin kel hadden begeven. De schade aan de wagen zelf was eveneens aanzienlijk. WIELERKASDANSJE. Vrolijker was het evenement, waar mee de Sluiskilse wielersupporters- vereniging haar kas wat heeft aan gevuld. In zaal Meert werd hiertoe een dansavond belegd, waarop het Terneuzense „Blue Star" orkest voor een stemmig muziekje zorgde. Vele paren verschenen op de vloer en men mag aannemen, dat de verenigingskas er nu tegen kan, als straks met de kermis weer vele wielercracks naar Sluiskil zullen komen om hun krachten te tonen in het traditionele crite rium. In Sluiskil verenigen ze graag het nuttige met het aange name: de kas gespekt door een pleziertje en straks de spanning van de wielerwedstrijd! ZEESCHIP TE AXEL-SASSING Voor de tweede maal binnen korte tijd meerde in de haven van Axel- Sassing een „echt" zeeschip. Nog uit zonderlijker was dit, omdat het een Duitse kustvaarder was, dc „Ver- trauen" uit. Haren-Essen. Het schip zal bij de silo een lading ggraan, be stemd voor Duitsland, innemen. huis weg. Hun vrouwen schrijven om het geld, dat zij met hun werk ver diend hebben, maar zij kunnen het niet sturen... Zij vragen zich ook af, hoe zij indien zij dit zouden wensen zon der geld in Griekenland moeten ko men. „Wij zijn geen gevangenen" zo zei gisteravond de woordvoerder van het 19-tal, „wij zijn ver van huis, maar willen werken en betaald wor den. Hun eergevoel liet niet toe de ove rigens gewaardeerde aanbieding van de Vlissingse afdeling van het Rode Kruis zij zouden voor f 500. aankopen mogen doen te accepteren. Hoewel zij dit gebaar op hoge prijs hebben gesteld, gaan zij er van uit, geen ramp- of oorlogsslachtoffers te zijn. De gelden van het Rode Kruis, zo vinden zij, zijn specifiek daarvoor bestemd. Zij wensen alleen het geld, dat zij zelf hebben verdiend. Nieuwe verdeling van culturele rijkssubsidie Bespreking in Goes Te Goes werd gisteren een bespre king gehouden onder voorzitterschap van het lid van Gedeputeerde Staten, mr. dr. A. J. J. M. Mes over de verde ling van de rijkssubsidie voor cultu rele zaken in Zeeland 26.000). Be sloten werd, dat de door het ministe rie van onderwijs, kunsten en weten schappen vastgestelde verdeling voor 1958 zal worden aanvaard, namelijk 19.000 voor de Z.V.U. cn 7000 voor de andere Zeeuwse cultuurver- zorgende organisaties. Op korte termijn evenwel zal de Stichting Zeeland voor Maatschappe lijk en Cultureel Werk een nota op stellen over een nieuwe verdelings sleutel, die dan met ingang van 1959 toegepast zou moeten worden. Over deze nota zal reeds vqlgende maand een bespreking worden gehouden. Aan de bijeenkomst van dinsdag werd deelgenomen door de heren mr. dr. Mes, M. J. van Poelje, leden van Gedeputeerde Staten, mr. F. W. Adri aanse namens de Z.V.U.A. A. Schuit namens de Zeeuwse Nuts-departe- menten, C. Hoek namens de Zeeuwse Arbeiderskunstkringen, J. Stolte na mens de Katholieke Culturele Federa tie in Zeeland, alsmede door de heren mr. J. F. Hornstra en A. L. A. Borst van de Stichting Zeeland. VOOR HULP AAN HONGAREN s „Dank zij veler steun en offervaardigheid" Als bijzonder bewijs van erkente lijkheid voor de liulp en verzorging, die de Hongaarse vluchtelingen na de opstand tegen de Russische over heersing in Zeeland ontvangen heb ben, heeft de directeur-generaal van do arbeidsvoorziening, dr. ir. D. R. Mansholt, namens de minister van Sociale Zaken, de heer J. G. Suur- hoff, aan de commissaris der konin gin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, een prachtige herinne ringstegel aangeboden. Dat gebeurde dinsdagavond tijdens een bijeen komst ten huize van de commissa ris der koningin. Hierbij waren ver der aanwezig mevrouw S. C. de Ca- sembroot-baronesse van der Feltz, de echtgenote van de commissaris, als mede de heer E. J. Buiskool, de di recteur van de hoofdafdeling Aan vullende Werkgelegenheid van het ministerie van Sociale Zaken. Dr. ir. Mansholt stipte in een korte toespraak tot jhr. De Casembroot aan, dat de minister na overleg met de directie voor de arbeidsvoorzie ning uiteindelijk besloten heeft om Zeeuwen in Breed Moderamen Herv. Synode De generale synode der Ned. Herv. Kerk heeft o.m. in het breed mode- ramen gekozen ds. C. J. P. Lam te Poortvliet en dr. J. M. van Daal te Goes. Raad Goes bijeen in een spoedvergadering Hedenmiddag woensdag om half zes komt de gemeenteraad van Goes in spoedeisende vergadering bijeen. De agenda vermeldt als enige punt een voorstel tot het aangaan van een drietal geldleningen met de Bank voor Nederlandsche Ge meenten. Een vaste geldlening van f 138.996 is nodig voor de bouw en inrichting van de school voor uitgebreid lager onderwijs van de vereniging tot het verstrekken van lager onderwijs op gereformeerde grondslag, tegen een koers van 100 procent en een rente van 6 procent. De looptijd van de le ning is 25 jaar. De tweede lening be treft een aanbieding voor een vaste geldlening groot f 682.000.tegen een koers van 100 procent en een rente van 6 procent. Bij deze aanbie ding Is uitdrukkelijk gesteld, dat de gelden aangewend moeten worden voor woningwetbouw, waarvoor tus sen 1 januari 1957 en 12 juli 1957 machtiging tot gunning is verleend. Voor de gemeente Goes betreft dit de bouw van 52 woningwetwoningen in Plan-West. Ook ontvingen B. en W. van Goes een aanbieding van de n.v. Bank voor Nederlandsche Gemeenten voor een vaste geldlening in het aandeel van de rentespaarbrieven 1957. Het is nog niet bekend hoe groot het aan deel voor Goes is, doch men neemt aan, dat dit voor deze gemeente rond f 270.000.zal zijn. De opbrengst van deze lening moet worden aange wend voor de financiering van de woningbouw, alsmede van de met de woningbouw in ruime zin samenhan gende werken van dringende aard, waaronder begrepen zijn de boutv van scholen en kosten van industrie vestiging. (Advertentie) 4 krachtige middelen tegen griep in 1 tablet Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en..., doen wonderenI Chelarine „4" bevat 4 wereldberoemde geneesmiddelen, die tezamen nóg krach tiger werken. Bovendien zorgt één van de middelen, dal ook de zwakste maag niet van strzek raakt. Chelarine „4" is dan ook het middel bij uitstek tegen pijnen en griep. IN ZEEUW SCH-V LAAN DEREN Auto's in beslag genomen De inspectie der invoerrechten en accijnzen te Terneuzen heeft in de strijd tegen de levendige botersmokkel naar België dezer dagen weer succes gehad. In een personenauto, die bij Clinge de grens wilde passeren, werd in geheime bergplaatsen, aange bracht in achterbank en achter leuning, 150 kg boter aangetrof fen. De bestuurder van de wa gen, A. V. werd gearresteerd. Een nader onderzoek bracht de douane bovendien op het spoor van vier andere auto's met ge heime bergplaatsen, die even eens geregeld als smokkelwagen werden gebruikt. Uit boterspo- ren en restanten van wikkels maakte men op, dat ook met de ze wagens boter werd vervoerd. Ze werden in beslag genomen. pijnen en griep. ,f Chefarine4 ^W^TRTFHTTTTWÏfT'f'TWFt mJIHEZuZZSZiflHK Nieuwbouw kweekschool in Middelburg aanbesteed Dinsdag is aanbesteed de uitbrei ding van de rijkskweekschool te Mid delburg, omvattende de bouw van vijf lokalen, namelijk drie leslokalen, een handenarbeidlokaal en een over- I blijflokaal. Zoals bekend zal deze nieuwbouw worden opgetrokken aan I de Stadhuisstraat, waardoor da groe ne barak zal moeten verdwijnen. Er werd op deze uitbreiding inge schreven door vijftien aannemers. De laagste inschrijver was de fa. Nijssen te 's-Hertogenbosch voor f 270.300.de hoogste inschrijver was de N.V. gebr. Van der Poel te 1 Terneuzen voor f 335.300. Welke omvang de botersmokkel naar België de laatste tijd heeft aangeno men, blijkt duidelijk uit de vele aan houdingen die in de afgelopen maand in de inspectie Terneuzen zijn ver richt. Op 5 januari maakte een doua ne-ambtenaar jacht op een smokkel auto in het dorp Koewacht, tot op Belgisch grondgebied. Hier zag de bestuurder van de smokkelauto zich gedwongen zijn wagen tot stilstand te brengen en onbeheerd achter te la ten. De douane-ambtenaar zag de op offering van zijn vrije zondag be loond met de vangst van 1000 kg bo ter. Arrestatie Oj> 10 januari werd aan het grens- kantoor Clinge in een geheime bergplaats van een personenauto 961 j kg boter aangetroffen. De bestuurder A. A. L. F., die zich 8 jaar geleden aan eenzelfde mis drijf schuldig maakte, werd naar Middelburg overgebracht. Hij werd inmiddels tot 3 weken ge vangenisstraf veroordeeld. Op 21 januari werd onder het dorp Biervliet, ten westen van de Braak man, een met 800 kg boter geladen auto aangehouden. De inzittende v. d. H., eigenaar van kruidenierswinkels in Hulst, Terneuzen en Sluis, werd gepakt. Na inverzekeringstelling en onderzoek kwam hij weer vrij. Op de velgen Diezelfde dag gingen bij Waterland kerkje dc banden van een smokkel auto aan flarden. De wagen reed nog 6Y3 km op dc velgen verder en kwam pas op Belgisch grondgebied, vlak te genover de Belgische douanepost, tot stilstand. De inzittende wist te ontko men. De smokkelwaar bestond uit 910 kg boter. Op 23 jan. trachtte 'n bestuurder aan zijn vervolgers te ontkomen door on der St.-Jansteen het erf van een boer derij op te rijden. De auto, ingericht voor het smokkelen van boter, werd leeg aangetroffen. De bestuurder was inmiddels verdwenen. de afgelopen weken heeft ook de Belgische douane meermalen kunnen ingrijpen. In januari werden door de Belgen tenminste 11 grote Ameri kaanse auto's, waarmee per keer 800 a 1000 kg boter kan worden gesmok keld, in beslag genomen. Dr. ir. D. R. Mansholt (links) vertelt aan jhr. mr. A. F. C. de Casembroot (rechts) de betekenis van de tegel, die de commissaris der koningin van de minister van Sociale Zaken ont ving voor de hulp van de Hongaarse vluchtelingen in Zeeland. Mevrouw S. C. de Casembroot-baronesse Van der Feltz en de heer E. J. Buiskool, de directeur van de hoofdafdeling Aanvullende Werkgelegenheidkij- keii geïnteresseerd toe. (Foto P.Z.C.), een tegel aan te bieden aan hen, die hun tijd en zorg aan de vluchtelin gen uit Hongarije besteed hebben. De heer Mansholt betoogde voorts, dat men zich er van bewust is geweest, dat het werk moeilijk was voor het ministerie. Maar men was er zich ook van bewust, dat een aantal mén sen in Nederland cn zeker ook in Zeeland er veel toe hebben bijge dragen om het ministerie te helpen. „Wij zijn zeer select geweest in het uitzoeken van onze relaties", zei dr. Mansholt, „zodat slechts aan enkelen deze herinneringste gel uitgereikt wordt". De direc teur-generaal hoopte, dat de tegel een symbolisch bewijs mocht, zijn van de allengs gegroeide samen werking tussen „Den Haag" en „Middelburg". „De steun, die U ons gegeven hebt, zal bij ons al tijd in dankbare herinnering blijven", aldus dr. ir. Mansholt, die tenslotte hoopte, dat dit aan denken een uitgangspunt mocht zijn voor de vriendschap tussen het ministerie van Sociale Zaken en Zeeland. Samenwerking De commissaris merkte op door de aanbieding van deze herinnering zeer getroffen te zijn. Hij beschouw de de tegel als een bezegeling van de samenwerking tussen ministerie en Zeeland. „Inderdaad is hier een per soonlijke vriendschap gegroeid" sprak jhr. De Casembroot. die dr. Mansholt verzocht, zijn dank aan de minister over te brengen. „U moet echter bedenken", ver volgde de commissaris, „dat ik, wat ik heb kunnen doen voor de Hon gaarse vluchtelingen, slechts heb kunnen bereiken door de steun van vele medewerkers on door de offer vaardigheid van het Zeeuwse volk". Onderaan de tegel is een in het midden geschroeide Hongaarse vlag gedrapeerd, waardoor zich twee han den steken, die de hulp van Canada en Nederland gesymboliseerd door de ineengestrengelde vlaggen van beide landen trachten te grijpen. Als bijzonderheid mag tenslotte nog vermeld worden, dat het ontwerp voor deze tegel is vervaardigd door een zoon van dr. Ir. Mansholt. Het ontwerp voor de herinneringste gel, die de commissaris der koningin in Zeeland ontving, werd vervaardigd door een zoon van dr. ir. Mansholt, dc directeur-generaal voor de ar beidsvoorziening. Onderaan de ge schroeide Hongaarse vlag, waar door twee handen dc ineengestren gelde vlaggen van Canada en Ne derland trachten te grijpen. (Foto P.Z.C.). VANDAAG Middelburg Electro: Botsende Jeugd", I uur, 28 Jaar. Vlissingen Alhambra: „Aprll-love", 7 en 9 uur. alle leeftijden: Luxor- „Brandend moeras", u uur, 14 jaar. Goes Grand: „Vallei der verschrik king", 8 uur, 11 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2