Natsir (thans op Sumatra) richt verwijten tot „Soekarnoregime" KiMmm Jeugd van Curacao bracht prinses Beatrix aubade BEZWAREN VAN BOELGANIN TEGEN JOHN FOSTER DULLES DUhfeDACJ 4 FEBRUARI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Premier DjoèandaRegering zal maatregelen nemen tegen afvalligen De voorzitter van de Islamietische partij „Masjoemi", Moham mad Natsir, die veertien dagen geleden uit Djakarta naar Suma tra vertrok, lieeft maandag het „regime van president Soefear- no" ervan beschuldigd te streven naar het „afsnijden van de banden met de westerse democratieën en het gebruiken van de economische ontreddering in het land als argument om zich aan te sluiten bij het Russische blok". Natsir deed deze beschuldi ging in een artikel, in het te Palembang verschijnende dagblad „Batanghari Sembilan", dat werd overgenomen door het orgaan van de Masjoemi, „Abadi" in Djakarta. Hij verklaarde daarin, dat het duidelijk was, dat het geschil over West-Wan slechts een springplank was, die door het „Soekarno-regime" wordt ge bruikt voor een ander, groter plan. Natsirs aanhoudend verblijf op Sumatra werd de vorige week besproken door het bestuur van de anti-communistische Masjoe mi. Natsir volgde een andere lei dende figuur van de Masjoemi, Sjafroeddin Prawiranegara, die in het zelfd#Palembangse dag blad een beroep deed op alle In donesische patriotten om voor bereid te zijn, opdat Indonesië niet een Russische satelliet zal worden". Natsir's echtgenote en zijn vijf kinderen verblijven bij hem in Padang. De Indonesische premier Djoèanda heeft maandag in het parlement ver klaard. dat de regering, positieve maatregelen" zal nemen tegen pogin gen om de wettige republiek Indone sië te trotseren door het uitgeven van zogenaamde proclamaties en het stichten van zogenaamde staten en instellen van zogenaamde regerin gen". Djoèanda zei dit naar aanleiding van de berichten over pogingen om een staat Sumatra te stichten en om een nieuwe centrale regering van de republiek Indonesië in Sumatra te vormen. Djoèanda zei voorts, dat er een do cument was gevonden, afkomstig van kolonel Zoelkifli Loebis, voormalig plaatsvervangend stafchef van de landmacht, dat het plan bevat voor de vorming van een nieuwe centrale regering. Loebis is sinds zijn misluk te poging tot een staatsgreep in ok tober 1956 voortvluchtig. De premier onthulde, dat op 9 janua ri te Soenga I Darah, aan de grens van West-Sumatra en Djambi, een bijeenkomst is gehouden welke werd bijgewoond door een aantal vooraan staande militairen en politici, die ver scheidene politieke kwesties bespra ken. Wat er precies besproken is heb ben wij nog niet kunnen vaststellen, aldus de premier. Deze bijeenkomst werd bijgewoond door Zoelifi Loebis, de afgezette mili taire commandant van Noord-Suma- tra kolonel Simbolon, de voormalige plaatsvervangend chef-staf kolonel Dahlan Djambek, de militaire com mandant van Midden-Sumatra luite nant-kolonel Ahmad Hoesein, de voor zitter van de Islamietische partij „Masjoemi" Mohammad Natsir, de ontslagen gouverneur van de Bank In donesia, Sjafroeddin Prawiranegara en de oud-minister van financiën Soe- mitro Djojohadikoesomo. Djoèanda zeide, dat het „alleen maar een dagdroom was om in het buiten land uit te bazuinen, dat de commu nisten op het punt zouden staan in de Indonesische republiek de macht in handen te nemen" en dat de rege ring machteloos zou zijn geworden, wat als grond werd aangevoerd voor de vestiging van een andere Indonesi sche regering. De bevelhebber van de dissidente In donesische strijdkrachten op Noord- Celebes, lt. kol. Ventje Sumoeal, is in Tokio aangekomen waar hij naar ver luidt een ontmoeting zal hebben niet president Soekarno van Indonesië. Iemand uit het gevolg van Soekarno bevestigde tegenover United Press dat Soemoeal in Tokio is, doch wilde geen reden voor dat bezoek noemen. In Tokio legt men verband tussen Soemoeal's reis en de vergadering van dissidente leiders op Sumatra, waar het aftreden van de regering- Djoeanda en de vorming van een an ti-communistische regering onder Hatta werd geeist. NIEUWE BRIEF AAN EISENHOWER Benelux (Slot van pag. 1) maar levensverschijnselen en het zal regelmatig getoetst moeten worden aan de levende werkelijkheid, opdat het een bruikbaar instrument blijft. Men zal niet al te spoedig onthutst moeten zijn als er straks een enke le keer protesten opgaan, zoals men ook rustig voortwerkte, toen in Brus sel betogingen tegen de Benelux-sa- menwerking werden gehouden. Die betogers hadden geen ongelijk, want ze werden gedupeerd, maar ze waren wel erg ongeduldig. Men heeft wel eens de Benelux aangeduid als de broedstoof voor de grote Westeuropese economische samenwerking die thans geboren staat te worden en waarvoor op 1 januari j.l. een verdrag werd gesloten. Op dit ogenblik kan niet gezegd worden in hoeverre die vergelijking juist is. De Europese Economische samenwerking staat nog pas in de kinderschoenen. Zij moet nog uitge- i probeerd worden, zoals de Benelux- samenwerking is uitgeprobeerd met vallen en opstaan. Maar wanneer zc zou blijken op de zelfde krachtige wil tot samenwer king te berusten als. waarvan de ge beurtenis in de Haagse Ridderzaal gisteren een manifestatie is gewor den, dan ziel het er voor de Europe se gemeenschappelijke markt niet slecht uit. Dan kan men er een ja renlange arbeid voor over hebben om tussen de Europese landen een sa mengaan te ontwikkelen zoals nu tussen de Beneluxlanden bezegeld is! Topconferentie alleen diplomatiek voorbereiden De Russische minister-president Boelganin heeft een nota gezonden aan president Elsenhower in antwoord op diens recente schrijven. In deze nieuwe nota wordt 't denk beeld van een conferentie van minis ters van buitenlandse zaken ter voor bereiding van een topconferentie ver worpen en wordt voorgesteld dat agenda en aanverwante waagstuk ken langs diplomatieke weg geregeld worden. De nota stelt een conferentiepro gramma van negen punten voor, die praktisch in vroegere Russische no ta's te vinden zijn. Een gesprek over de Duitse resp. Oosteuropese kwestie wordt afgewezen daar dit probleem slechts door rechtstreekse" onderhan delingen tussen Oost- en West-Duits- land te regelen is. resp. daar de posi tie van Rusland inzake Oost-Europa geen verduidelijking behoeft. De nota verwerpt Eisenhowers voorstel, de ruimtevaart te beper ken tot vreedzame doelstellingen. Dit kan slechts in groter verband met een verbod van atoomwape nen en raketten behandeld worden. Het door Rusland voorgestelde pro gramma voor een topconferentie houdt in 1. Beëindiging van atoom- en H- proeven; 2. De V.S., Engeland en de Sowjet-Unie zien af van het gebruik van nucleaire wapenen; 3. De vor ming van een A-vrije zone in Midden- Europa; 4. Een non-agressiepact tus sen Navo- en Warschaupact-Ianden; 5. Vermindering van de vreemde troe pen in Duitsland en andere Europese landen; 6. Bespreking van vraagstuk ken verband houdend met het voor kómen van verrassingsaanvallen; 7. Uitbreiding van de internationale handel; 8. Verbod van „oorlogspropa ganda"; 9. Maatregelen tot verminde ring van de spanning in het Midden- Oosten. Londense diplomatieke waarnemers menen dat de vooruitzichten voor een samenkomst van de hoogste leiders van de oost en west na Boelganins jongste brief aan Eisenhower minder zijn geworden dan zij waren. Het is bekend dat de Amerikaanse MANENGEBABBEL, In Kopenha gen wordt de volgende mop ver teld: Twee kunstmanen, een Russi sche en een Amerikaanse, komen elkaar tegen in de ruimte. „Laten we eens wat praten zegt de eer ste. „tenslotte spreken we alle twee Duits". BIER WERI) WIJN. Tijdens herstel werkzaamheden aan de woning van Erich Steenberg „Soroe Ladegaard", vonden arbeiders een fles bier uit 1909, Steenberg zond hem op naar de laboratoria van de Albani-brouwerijen m Odense op Funen, waar hij oor spronkelijk vandaan kwam, en het bleek dat de inhoud nog goed was en "naar een smeuïge wijn smaakte. Steenberg heeft nu drie flessen Alba- m-oils 1958 laten inmetselen. Druk wordt fcr op liet ogenblik be werkt aan het in gereedheid brengen van de vleugel van het paleis Het Loo", welke koningin Juliana heeft beschikbaar gesteld voor huisvesting van uit Indonesië gerepatrieerde Ne derlanders. De foto toont het inrich ten van een van de vertrekken. regering een topconferentie door de ministers van buitenlandse zaken wil laten voorbereiden, terwijl de Sowjet- Eremier dit denkbeeld in zijn brieven lijft verwerpen en telkens weer zegt dat de voorbereiding via de gewone diplomatieke kanalen kan geschieden. De hier aangehaalde Londense di plomatieke waarnemers zijn ook van mening, dat Boelganin naar het schijnt bezwaar heeft tegen de persoon van de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Fos ter Dulles als onderhandelaar op een bijeenkomst van ministers van buitenlandse zaken. Deze uitleg wordt althans gegeven aan de vol gende passage in Boelganins brief: „Ik wens slechts op te merken dat, het vooringenomen standpunt van bepaalde mogelijke deelnemers aan een bijeenkomst van ministers van buitenlandse zaken in aan merking genomen, wij er niet op kunnen vertrouwen dat besprekin gen op dit vlak geen nieuwe hin derpalen zouden opwerpen voor de organisatie van een topconferen tie, waardoor de totstandkoming ervan reeds in de kiem verijdeld zou worden". Sultan van Djokjakarta spreekt met Nixon De sultan van Djokjakarta zal morgen te Washington een bespre king hebben met vice-president Ri chard M. Nixon, zo is gisteren be kendgemaakt. De sultan, die voorzitter van de In donesische raad voor het toerisme is, is zondagavond in Washington gear riveerd, voor een verblijf van drie dagen. Na een bezoek aan diverse de len van de Verenigde Staten, zal hij op 17 februari de vergadering van de Pacific Area Tourism Association, te Santa Barbara in Californië bijwo nen. Vandaag zal de sultan besprekin gen voeren op het ministerie van bui tenlandse zaken. K.LM. in toekomst zonder radiotelegrafisten De functie van radio-telegrafist is bij een aantal luchtvaartmaatschappijen, zoals men wellicht weet, opgeheven als gevolg van de in de loop der ja ren steeds verder voortgeschreden verbindingstechniek. Reeds enige tijd geleden heeft de K.L.M. het plan ken baar gemaakt in het kader hiervan het aantal telegrafisten geleidelijk aan terug te brengen. Dit plan be vindt zich thans in een beginstadium van uitvoering. Het biedt die radio-te legrafisten uit het ruim tweehonderd- vijftig man tellende korps die, wat geschiktheid en leeftijd betreft hier voor in aanmerking komen, de gele genheid te worden opgeleid voor de functie van steward. Tevens zal de K.L.M. er naar streven voor zover dc omstandigheden dit toe laten,. radiotelegrafisten te bekwa men voor een functie op de grond. De overige telegrafisten zullen geleide lijk aan afvloeien. Sedert enige tijd is overleg gaande tussen de maatschappij en de verte genwoordigers van de radio-telegra fisten en de erkende vakorganisaties er de financiële regeling welke de belangen van hen die de dienst der K.L.M. zouden moeten verlaten zo goed mogelijk zullen dienen. Brand in machinefabriek te Bredaschade één ton (Van een correspondent) Gisterennacht om drie uur- is brand uitgebroken bij Electron, de elektri sche installatie-afdeling van dc, „Ma chinefabriek Breda" in Breda. De brand ontstond door onbekende oor zaak in de magazijnen, die met een deel van de werkplaats uitbrandden. De schade wordt geschat op honderd duizend gulden. De brand woedde over een oppervlakte van ongeveer 800 vierkante meter. Om 7 uur gis termorgen was men de brand mees ter. De magazijnen zijn echter geheel verloren gegaan. l| De Russische schaatsenrijder Oleg Gontsjarenko heeft in het il Tunavallen Ijsstadion te Es- Jcilstuna in Zweden de Europe- se kampioenschappen schaats- H rijden gewonnen. Tijdens de H H huldiging: in het midden de p H kampioen, links de rus Sjili- kofski die tweede werd en |f rechts de Noor Knut Johanne- p sen, die als derde eindigde. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil Afgifte rentespaarbrieven gisteren gestaakt De N.V. Bank voor Nederlandsehe Gemeenten deelt mee, dat het in de advertentie van 30 januari j.l. ge noemde bedrag van 225 miljoen gul den, hetwelk als opbrengst van de rentespaarbrieflening 1957 zou wor den aanvaard, gisteren is bereikt, zodat de afgifte van rentespaarbrie ven is gestaakt. Willem Ruys tijdelijk op Europa-Canada-lijn Daar het m.s. „Willem Ruys" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd niet voor september a.s. naar een werf zal kunnen voor het inbouwen van nieuwe hulpmotoren en het on dergaan van een grote onderhouds beurt. zal het twee reizen maken voor de Europa-Canadalijn in de transatlantische dienst tussen Bre merhaven en Quebec-Montreal met tussenhavens in Europa. De juiste data zijn nog niet vast gesteld, doch vei'wacht mag worden, dat het schip tegen eind juli uit Bre merhaven zal vertrekken, de terug reis uit Montreal zal begin augustus aanvangen. De tweede rondreis zal plaatsheb ben in de tweede helft van augustus. Gedurende deze twee rondreizen zal het schip accommodatie kunnen bie den aan ongeveer veertig eerste klas passagiers en 820 passagiers in de toeristenklasse. DE ROEP OP STRAAT „ESTA BONITA Vorstelijke bezoekster verkende Willemstad „incognito" Verkenner Wunher von Braun bevindt zich, nu Amerika's eerste kunst maan met een snelheid van 30.500 kilometer per uur rond de aarde vliegt, in het middelpunt van de belangstelling. Wanneer de jour nalisten iets willen weten over de gang van zaken met de eind vorige week gelanceerde „1958 alfa" of „Ex plorer" (verkenner) dan wenden zij zich tot deze „vader van de satel liet", die allerlei bijzonderheden weet mee» te delen, zoals het feit dat een der zenders een muziekachtig ge luid maakt dat in het geheel niets herinne'rt aan het „biep-biep" van de Russische spoetniks. Klaarblijkelijk is de taal van de twee satellieten die thans om de aarde cirkelen dus niet precies gelijk, maar het staat wel vast, dat ze allebei „van Duitse oor sprong zijn". Evenals de mannen, die in Rusland de stoot tot de raket ten-ontwikkeling hebben gegeven, zijn Wernher von Braun en zijn hon derd Duitse mededeskundigen in de Amerikaanse laboratoria na de twee de wereldoorlog uit Duitsland geïm porteerd. Von Brauns naam is verbonden aan het Duitse „Vergeltungs- waffe Zwei" (V 2), dat rava ges aanrichtte in Londen en Antwer pen. Deze raketten werden uitge dacht in Peenemünde aan de Oost zee, waar Von Braun als hoofd van het raketten-proefstation leiding gaf aan het werk van niet minder dan 5000 mensen. Het vervaardigen van oorlogstuig was niet zijn ideaal, toen hij een beroep moest kiezen. Wel had hij, als student in de natuurkunde, grote belangstelling voor de ruimte vaart gekregen na het lezen van een artikel in een of ander astronomen- blad over een gefantaseerde reis naar de maan. In zijn boek „The man in the thick lead Suit" heeft Daniel Lang, redacteur van The New-Yor ker, een treffende beschrijving van de nu 46-jarige gegeven. Tijdens een interview dat deze journalist met hem had, vertelde Von Braun over dat eerste contact met ruimtevaart-ideeën: „Dit artikel ver vulde mij met 'n romantische drang. Reizen tussen de planeten! Dit was een taak waaraan iemand zijn leven kon besteden! Niet alleen maar sta ren naar de maan door een telescoop en de planeten, maar vliegen door de ruimte en tegelijk het geheimzin nige heelal verkennen! Ik wist nu, hoe Columbus zich had ge voeld..." Met een aantal andere raket enthousiasten richtte Von Braun een Vereniging voor Ruimtevaart op. die op bescheiden wijze in een der buitenwijken van Berlijn proeven nam. In de lente van 1932 stopte een zwarte sedan bij het terrein van deze vereniging. Drie mannen stapten eruit om het lance ren van een raket gade te slaan. „Zij waren in burger, maar. in burger of niet, zij vertegenwoordigden het le ger", zo zei Von Braun in het inter view. Van dat ogenblik dateert Von Brauns werk voor militaire op drachtgevers. In het verdrag van Versailles waren geen beperkingen gesteld ten aanzien van raketten en 't Duitse leger was vastbesloten om zich te herstellen. De plannen van het leger interesseer den de aspirant-ruimtevaarders niet. Maar ze hadden geld nodig en het scheen dat „defensie" hen wilde helpen. Het leger beschouwden zij als een gouden koe, die vakkundig gemolken moest worden. De Vereni ging voor Ruimtevaart kreeg de be schikking over uitrusting, grond, ge bouwen en vaklieden zo veel als zij maar wenste Nog", zo zei Von Braun, „ont wikkel ik militaire raketten. En nog hoop ik op ruimtesche pen". Wat deze laatste, wetenschap pelijke. aspiraties betreft, heeft hij ongetwijfeld een succes behaald, nu de „Verkenner" door de ruimte vaart. Betoogd wordt, dat Von Braun al veel eerder zo'n satelliet omhoog had kunnen brengen, wanneer men hem de vereiste medewerking had verleend. Nakaarten heeft echter weinig zin. Het voornaamste is dat nu het bewijs wordt geleverd van de westerse mogelijkheden in de sfeer der kunstmanen. Het is te hopen, dat Amerika en Rusland, nu zij weten dat ook op dit gebied binnenkort van een „even wicht" sprake zal zijn, op een of an dere wijze een regeling zullen vin den waarbij niet alleen de ontwape- nings- en andere kwesties in con structieve zin worden aangepakt, maar waarbij ook internationaal toe zicht en een internationale samen werking op het gebied van de ruim tevaart tot stand komen. I)e tweede dag van het bezoek van prinses Beatrix aan de Nederland Antillen begon maandag niet een luisterrijke aubade in het fort Amster l dam in Willemstad door 5000 kinderen, die alle scholen op Curacao ver- tegenwoordigden. Daarna heeft zij in het gouvernementshuis in Willem- stad de raad van ministers, de statenleden, de raad van advies, het he- stuurscoliege van Curacao en dc fractieleiders uit dc cilandraad ontvan- gen in een besloten bijeenkomst, die werd opgeluisterd door het familie- orkestje van de heer De Graaf en zijn zeven kinderen. 's Middags heeft de prinses per auto een rondrit door bevlagd Willem stad gemaakt. Honderden riepen' haar „Biba prinses" (leve de prinses) toe. Deze tweede dag van haur bezoek werd besloten niet een diner in i kleine kring. Voor de aanvang der aubade had-1 sen de liedjes door schalde het „Biba len Ingrid Eugenia en Gilbert Lamp, prinses". .wee dreumesen van zes en zeven j jaar, de grote trap van het paleis I leklommen om de prinses een bij- j zonder fraai uitgevoerd exemplaar van de tekst der te zingen liedjes te geven. De fraters van Tilbutg had- len deze tekst versierd en gebonden uin de voorzijde met een portret van i I.K.H. en aan de achterzijde met de lachende kopjes van twee Curaqao- se kinderen, die met een vlag zwaai-1 en en „hartelijk welkom" roepen. IHet enthousiasme van de kinderen die in een ongekend groot aantal naar liet fort waren gekomen was meer dan uitbundig en telkens tus- De prinses zelf was niet minder enthousiast en op een gegeven moment zond zij de adjudant naai de dirigent met het verzoek een bepaald ritmisch wijsje, waarbij de kinderen het geluid van mara- ca's nabootsten, te herhalen. Maar het enthousiasme bereikte het hoogtepunt, toen prinses Bea trix zelf het woord nam om de zangertjes hartelijk te danken en hun te zeggen dat zij niet alleen maandag maar ook dinsdag een vrije dag zullen hebben. De dirigent, frater Fidelius. kreeg een hartelijk applaus toen hij na af loop werd voorgesteld aan H.K.H. die hem hartelijk bedankte. De prinses, gekleed in een ge bloemde zijden japon, kon' naar het scheen slechts node afscheid van de kinderen nemen, toen de aubade meer <-'m een kwartier langer had gedun dan het programma had vermeld. H«*t grote enthousiasme van zon dag bij de aankomst en ook maan dag hij de aubade is een bewijs dat H.K.H. op slag de harten van de Cu- racaoenaars heeft gewonnen. „Esta Bonita" (wat is zij mooi) is een op merking die allerwege kan worden gehoord. Prinses Beatrix heeft zondag avond, strikt incognito, Willem stad „verkend". Nadat H.K.H. met gouverneur en mevrouw Spoe kenbrink had gedineerd, heeft zij in een gesloten auto een tocht ge maakt rondom het Schotte«*at en langs de zee en de Piscaderaweg over de prachtig verlichte Emma- brug. terug naar het paleis van de gouverneur. Later op de avond was de prin ses voor de ramen van het paleis getuige van het openzwaaien van de met oranje en rood-wit-blauwe lichtjes versierde schipbrug en het doorvaren van schepen, hetgeen voor iedereen die Willemstad voor de eerste keer bezoekt, een fasci nerend gezicht is. „MEN WIL BANDEN MET WESTEN AFSNIJDEN Het Wereldgebeuren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 9