Minister Algera wenst contact over vaste oeververbinding Axel krijgt groot recreatiegebied WYBERT Zeeuwse Almanak ITT PLUIMPOT WORDT WELLICHT RECREATIE-GEBIED Uw Kunstgebit KRITIEK OP MUZIEKSCHOOL NIET GERECHTVAARDIGD Agenda 2 PROVINCIALE) ZEEUWSE COURANT DINSDAG 4 FEBRUARI 1958 Brief aan Ged. Staten Mogelijkheden van onderzoek dienen te worden bekeken MINISTER ALGERA heeft Ged. Staten van Zeeland uitgenodigd met hem te willen overleggen over de mogelijkheid van een onderzoek met betrekking tot een vaste oeververbinding over de Westerschelde. Deze uitnodiging is een gevolg van de aandrang, die tijdens de behandeling van de Deltawet in de Tweede Kamer van verschillende zijden op de be windsman werd uitgeoefend om over de vaste oeververbinding contact op te nemen met Ged. Staten van Zeeland. De minister verklaarde toen in ant woord op deze verzoeken, dat de verbinding over de Westerschelde zo'n groot project is, dat men zich moet afvragen of men al die werken de bewindsman doelde ook op het Deltaplan tegelijkertijd kan uit voeren. Hij verklaarde er weliswaar van overtuigd te zijn, dat een vaste oeververbinding wenselijk is, doch te vens te beseffen, dat er op dit ogen blik niet aan kan worden gedacht. Zelfs een spoedig onderzoek naar de mogelijkheid zou volgens hem niet mogelijk zijn. Wel wilde hij overwegen of een voorfase van het onderzoek te realiseren zou zijn, namelijk over leg met Gedeputeerden over de vraag of de mogelijkheid van een onderzoek bestaat... Minister Al gera zegde daarop toe deze zaak met Ged. Staten te zullen opne- Londense drieling niet naar 's-Gravenpolder De familie Blom te 's Gravenpolder heeft nu officieel bericht gekregen, dat van haar aanbod om de Londense drieling op te nemen, geen gebruik kan worden gemaakt. Gisteren werd een brief ontvangen van de Londense districtsraad, waarin de waardering voor het aanbod werd uitgesproken. Er is echter ook een groot aantal soortgelijke aanbiedingen uit Enge land zelf ontvangen en het is zo luidt verder de brief niet de be doeling van de raad om de kinderen naar het buitenland te zenden. (Advertentie) fi!] guur weer W kunt U •**- verkoudheid w*7 voorkomen met Dit eerste contact ls dus nu tot stand gekomen. De commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot. die ons dit mededeelde, verklaarde thans zo spoedig moge lijk in overleg te zullen treden met de beide kamers van koophandel over het antwoord aan de minister. De commissaris wees ons er op, dat hij het van groot belang acht, dat dit eerste pogen zich op nationaal ni veau afspeelt en niet ln de engere kring van Zeeuwse belanghebbenden. Per 30 januari in Zeeland 5190 werklozen Op 30 januari j.l. bedroeg het aan tal werklozen in deze provincie 4870 mannen en 320 vrouwen, in totaal 5190. Op 31 december j.l. was dit aantal 4540 mannen en 474 vrouwen. Het aantal werkloze mannen is dus in januari met 330 gestegen en het aantal werkloze vrouwen met 154 af genomen. Het aantal in deze provincie bij aanvullende werkgelegenheidsobjec- ten te werk gestelden bedroeg 961. Commissaris der koningin naar Dreischor en Renesse De commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot zal op 21 februari a.s. het Dorpshuis te Dreischor openen. Voorts zal hij op 1 maart a.s. de ope ning verrichten van het wijkgebouw te Renesse, het laatste dat tot stand is gekomen uit de Zwitserse ramp- giften. Duits schip had aanvaring op Westerschelde met Belg Omstreeks één uur is maandagmid dag 't 10.615 brt metende Duitse mo torschip „Walle" uit Hamburg, dat op weg was naar Antwerpen op de Westerschelde nabij Bath in aanva ring gekomen met het Belgische schip „Capitaine Frankiglnol" (7176 brt.) dat op weg was van Antwer pen naar zee. Het Franse binnenvaartuig „Join- ville" dreigde hierdoor eveneens met een van beide schepen in aanvaring te komen; uit veiligheidsoverwegin gen liet de bemanning het schip op een plaat vastlopen. Bij vloed kwam het schip op eigen kracht vlot. De „Valle" was al eerder nabij Terneu- zen omhooggevaren, maar kwam eveneens op eigen kracht vlot. YAN itvin TOT <3. ijfH GOUD. Ook in Hengstdijk en in Souburg zal het niet alles goud zyn wat er blinkt. Toch blinkt er wél enig goud: f,-ouden echtparen, namelijk de; echte- ieden G. L. van Dalen-Hage in Sou burg en E. Schelfhout in Hengstdijk. De Hengstdijkse getrouwen hebben de grote dag reeds achter de rug en dat net inderdaad een grote dag was, bewezen de talloze handen die het echtpaar moest drukken. Er was een receptie en er was een gezellig avondje-in-intieme-kring. Het Souburgse paar zal zich nog enige tijd op de feestelijkheden kun nen verheugen: de heer en mevrouw Van Dalen zijn pas woensdag 12 fe bruari vijftig jaar getrouwd. KOPER. Van goud naar koper: de fanfare „St. Cecilia" uit Philippine vierde on langs haar „koperen bestaan", zoals onze correspondent het uitdrukt. Een EXCUUS- Karéltje, rond vier jaren oud, was in de periode die vrijwel alle kinde ren doormaken en waarin zij zich met een vermoedelijk alleen voor psychologen verklaarbare gretigheid op lelijke woorden werpen. „Waar haalt zo'n kind het vandaan", ple gen de ouwelui dan beschaamd op te merken en dat verzuchtte ook die Oostburgse mama menigmaal, wan neer Karéltje weer een term liet val len, waar de ruwste dokwerker nog moeite mee zou hebben gehad. Met excuses aan deze bevolkingsgroep. Karéltje spuide zijn nieuwverwor- ven woordenschat meestal zonder enige aanleiding, soms terwijl hij rustig gezeten in de zandbak tn de weer was met schepjes en zanavorm- pjcs. Toen dat onlangs weer eens gebeurde, ving mama tot haar niet geringe schrik wederom een kracht term op en vermanend sprak zij Ka- relt je toe: „Als je nou in de zand bak zit, moet je alleen maar rustig spelen en niet van die lelijke woor den zeggen". Karéltje knikte instem- 'mend en speelde zoet verder. Maar een dag later was het weer mis. Karéltje speelde torn binnen, in de zitkamet en weer viel er een krachtterm. Mama richtte zich dit maal in streng-bestraffende bewoor dingen tot zoonlief, maar die keek haar alleen maar stomverbaasd en hoogst onschuldig aan en sprak: Maar ik zit nou toch niet in de zandbakf" daverend feest is het geworden, dat kan men wel begrijpen. Een feest ook, dat tot diep in de nacht voort duurde en waaraan geheel Philippine deelnam. Dat maakte „St. Cecilia" nog wat bekender dan het al was. Even de heren J. Cornells en A. Roegiers feliciteren: zij hebben al sedert de oprichting zitting in het bestuur. HEEL VEEL Sl/cCES! n de nazomer van dit jaar maar laat ons déér nog maar liever niet aan denken zal er te Borssele een prachtig sportterrein worden ge opend. De korfbalvereniging „VOPO" zal daar uiteraard gebruik van willen maken en nu is het de wens van de korfballers om voor een te plaatsen kleedlokaal ook het hunne bij te dra gen. Daartoe hebben ze een grote ba zaar op touw gezet, die vrijdagavond en zaterdagmiddag en -avond werd gehouden in het zéér aantrekkelijk gemaakte Dorpshuis. Veel attracties, veel prijzen waren er en de bazaar heeft dan ook heel veel succes gehad. HEEL VEEL ROOK. Toen de deur van de banketbak- kerszaak van P. Gaakeer in de Voorstraat te Bint-Annaland werd geopend kwamen er van die grote rookwolken naar buiten. „Hé," dacht een man, ,/laar is brand bij bakker Gaakeer" en de sirene werd onver wijld in werking gesteld, 't Bleek loos alarm te zijn. De rook kwam gewoon uit de kachel, die wat te veel „aan rookvorming had gedaan". De toekijkende mensen in de Voorstraat gingen heen, naar huis of „een blok- kie om". (Advertentie j de gehele dag onwrikbaar op zijn plaats! Als U wilt, dat Uw kunstgebit de ge hele dag door gemakkelijk, stevig en zeker zit, neem dan DENTOFIX een nieuw, beproefd, antiseptisch poeder en strooi een weinig op de gebitsplaat. U zult meer dan tevreden zijn en «He ongemakken van Uw kunstgebit ver geten, want U kunt lachen, spreken en eten zoals U wlltl DENTOFIX is daar bij verfrissend, voorkomt onaangename reuk uit de mond en Is een weldaad voor Uw gehemelte. Wij garanderen, dat U tevreden zult zijn. Koopt nog heden in Uw apotheek of drogisterij een stroolbus DENTOFIX. prijs sledtts f 2.35. (Slot van pag. 1) zwembad, dicht bij de afsluitdam, een kampeerplaats, een grote klnderspeel- ilaats en bossen", zegt burgemeester ïouwense. Geen landbouw dus? „Waarschijnlijk niet", aldus de me ning van deze burgemeester, „want de gronden van de Pluimpot zijn niet al te best". Overigens zijn alle plan nen nog bijzonder vaag en ook is het nog een open vraag wie uiteindelijk de Pluimpot tot een recreatie-gebied zal hervormen. Zo heeft bijvoorbeeld ook de herverkaveling destijds al eens [Jannen geopperd om bossen aan te eggen. Voor het zwembad ziet burgemeester Bouwense uitstekende mogelijkheden, want het blijkt, dat de zand- glooiing die tegen de nylondam ligt, als een goed strand blijft liggen. Weliswaar zal die nylondam, als de definitieve afsluitdam over enkele maanden gereed is, worden „gesloopt", maar men verwacht algemeen, dat het strand ook tegen de dijk bijna na tuurlijke vormen zal behouden. Dringende wens Dat maakt de mogelijkheid om een bescheiden jachthaven voor de af gesloten Pluimpot te maken ook at tractiever en dus waarschijnlijker. Maar dit, overigens ook nog erg va ge plan, is onlosmakelijk verbonden met een andere, dringende wens van „de gehele bevolking van Sint-Maar tensdijk en Scherpenisse", zoals bur gemeester Bouwense het noemt. Dat is de aanleg van een loswal bij de afsluitdijk voor de Pluimpot. „Die loswal hebhpn we absoluut nodig", pleit de heer Bouwense, „want we hebben een industrie terrein geprojecteerd, dat echter veel minder aantrekkelijk is voor industrieën als er geen loswal In de buurt isBurgemeester Bouwense is realist genoeg om geen haven te eisen, maar een los wal vindt hij een noodzakelijke compensatie voor het verlies van de haven van Sint-Maartensdijk. „Trouwens, die loswal is ons ook toe gezegd in een gecombineerde verga dering van rijkswaterstaat, provin ciale waterstaat, provinciaal bestuur en gemeentebesturen", herinnert hij zich. Een architectenbureau heeft dan ook in opdracht van de gemeente al Vlag op nieuw ziekenfondskantoor te Goes Bij de bouw van het nieuwe kan toor voor het ziekenfonds Zuid- cn Noord-Beveland aan de Beatrlxlaan te Goes werd maandagmiddag het hoogste punt bereikt, zodat de vlag in top ging. De voorzitter van het zie kenfonds. mr. L. G. Wolf, hield ter gelegenheid van dit feit een korte toe spraak, waarin hij hulde bracht aan de aannemer, opzichter en het perso neel. Verwacht wordt, dat het kan toor medio mei gereed zal zijn. Voorgoed is de Pluimpot nu veroverd op het water. Want achter de expe rimentele afsluitdam van nylonzak- ken op de achtergrond nog zicht baar wordt nu een definitieve zee dijk aangelegd. Het werk aan die dijk, waarvan men op de voorgrond de glooiinng ziet met lange sys- teemblokken, is al voor driekwart gereed. Ongeveer de helft van de bij na 7500 systeemblokken, die straks de branding moeten breken, is al neergelegd. (Foto P.Z.C.) twee plannen een duur en een goedkoop uitgewerkt voor de aan leg van zo'n loswal. Zonder twijfel zal in de bespreking van vrijdag die loswal dus ook wel aan de orde ge steld worden. DIRECTEUR H. STAM MEENT Harmonie- en fanfarekorpsen tonen weinig belangstelling Zoals wij ln de P.Z.C. van maandag meldden is er tijdens de in Goes ge houden vergadering van de afdeling Zeeland der Koninklijke Nederlandse Federatie van Harmonie- en Fanfare gezelschappen kritiek uitgeoefend op de wijze, waarop de Zeeuwse muziek school haar taak vervult met betrek king tot de opleiding van jonge mu zikanten. Uit deze kritiek zou men de gevolgtrekking kunnen maken, dat de Zeeuwse muziekschool ernstig ln ge breke is gebleven ten aanzien van de ze belangryke tak van muziekbeoefe ning. Het is ons echter gebleken, dat deze aangelegenheid niet zo eenvoudig ligt als men ter vergadering van de Federatie heeft doen voorkomen. Bij de oprichting der school name lijk is reeds met nadruk gesteld, dat dit Instituut wel degelijk een taak heeft bfj de opleiding van muzikanten en de verbetering van het peil der Zeeuwse korpsen. Vandaar dat van het begin af in het leerplan een oplei dingsmogelijkheid zowel voor leden als voor dirigenten van de Zeeuwse harmonie- en fanfareverenigingen is opgenomen. Voorts werden docenten aangesteld voor koperen en houten blaasinstrumenten, hetgeen beteken de. dat vaak allerlei financiële en or ganisatorische problemen moesten worden opgelost. Als vorm voor deze opleiding werd groepsonderwijs aan drie leerlingen fekozen. Nadat deze voldoende vor- eringen hebben gemaakt, volgt bo vendien plaatsing van de groep in een orkestklas. die onder toezicht van een docent der school staat en die in voor komende gevallen kan worden geleld door een leerling-dirigent. Door deze werkwijze kan er Individuele aandacht aan de leerlingen worden geschonken, doch wordt ook aandacht besteed aan het samenspel, terwijl voorts de leerling-dirigent ervaring kan op doen. Deze opleiding duurt ten minste drie jaar. De ideale vorm van dit onderwijs wordt echter pas bereikt, wanneer kan worden voortgebouwd op een cur sus algemeen vormend muziekonder wijs, een cursus, die ln de kringen van de harmonie- en fanfarekorpsen ten onrechte wordt gezien als theorieles, maar die in feite een leerschool wil zijn in algemeen-muzikale ervaring volgens nieuwere inzichten. De directeur van de school, de heer II. Stam, die ons desgevraagd deze Inlichtingen verstrekte, meen de dat, gezien deze activiteiten, van een tekortkoming hier géén sprake kan zyn. Er zyii dan ook korpsen, die deze opleiding met genoegen en grote instemming vol gen. In Hulst bijvoorbeeld ls de he le „jonge garde" van het korps ter plaatse leerling van de school. In Westkapelle heeft het bestuur van O.K.K. zelfs zeer onlangs het ge meentebestuur met kient verzocht toe te willen treden tot de gemeen schappelijke regeling van de school omdat de lessen, die de vereniging duur „Helaas ls hier slechts sprake van een gering percentage van de 3000 harmonie- en fanfare-leden", zo ver klaarde de heer Stam, die meende daaruit de conclusie te mogen trek ken. dat de behoefte aan een betere opleiding dus kennelijk niet aanwezig is. Welke bezwaren er tegen de oplei ding der school zijn De schoolgelden acht men te hoog, omdat nog altijd het gebruik in zwang ls, dat de jonge ren vrijwel gratis worden opgeleid door oudere leden van het korps. En voorts beschouwen de leden hun ver eniging vaak als een „gezelligheids- vereniging", Men maakt er graag mu ziek zonder dat men nu tegelijkertijd tot aanzienlijk betere prestaties wil komen, althans niet door extra-studie. En tenslotte acht men de eisen, die de Uitvoering in kader van de werkloosheidsbestrijding Waarschijnlijk zal in de winter van 1958/'59 worden begonnen met de aan leg van een uitgebreid recreatiegebied volgens een plan van het ingenieurs bureau ir. K. Drok. Dit plan voorziet in het uitdiepen van de Axelse kreek en het aanbrengen van accoinmodatiie voor roei-, zeil-, hengel- en zwetn- sport enz. Het zal zich uitstrekken vanaf de toegangsweg bij de water toren (Faas) tot aan de Axelse Sassing. Het plan is inmiddels goedgekeurd door het Staatsbosbeheer en de P.P.D. en zal ongeveer 4,5 miljoen gulden vergen. De snelheid van uit voering zal mede afhankelijk zijn van de situatie op de arbeidsmarkt. Indien de werkloosheid blijft toene men kan het tempo worden ver sneld. Het werk is zeer arbeidsin tensief. Er is thans contact opgenomen met de polder Beoosten cn bewesten Blij, die eigendomsrechten kan doen gel den op de kreek, althans o.a. net jacht- en visrecht verpacht. De heer C. Philipse, lid van Ged. Staten, die ons deze mededelingen deed als voorzitter van de provin ciale commissie werkgelegenheid, te hebben in de beslissing van de polder, zodat t.z.t. het werk zal kun nen worden begonnen ondo.' auspi ciën van de commissie. Omdat hier ook voor bebossing moet worden gezorgd, is de me dewerking van het Staatsbosbe heer van het grootste belang. De ze dienst heeft echter grote be langstelling voor dit project. Onder beheer van de commissie werkgelegenheid zijn inmiddels op Zuid- en Noord-Beveland diverse brandputten tot stand gekomen ten dienste van B.B. en brandweer Voorts is thans in onderzoek in hoeverre in de Hellegatpolder in Zeeuwsch-Vlaan- deren egalisatiewerkzaamheden kun nen worden gecombineerd met dijk verhogingen. Woensdag aanstaande heeft de commissie een bespreking met dr. Mansholt, do directeur-generaal van de arbeidsvoorziening, over de toene mende werkloosheid in Zeeland. Ge hoopt wordt, dat mogelijkheden ge vonden zullen worden om bij do ob jecten, die thans in Zeeland op 't pro gramma staan, nog een aantal nieu we te voegen. De situatie op do ar beidsmarkt dwingt daartoe. Tijdens deze bespreking zal onder meer naar voren worden gebracht, dut voor werken, die de provincie doet uitvoe ren, géén subsidie wordt verleend via de P.C.W., terwijl daarentegen de provincie wèl werken heeft, die uitmuntend geschikt zijn voor uit voering in het kader van de werk loosheidsbestrijding. school stelt, vaak te hoog. „Liever een mooi uniform dan spel dat zo ver zorgd mogelijk is..." Dit alles houdt echter in, dat de school haar afdeling harmonie en fanfare niet verder kan uitbouwen. Over een vertegenwoordiger der korpsen in het curatorium der school deelde ons de heer Stam mee, dat deze zaak in het bestuur is besproken, maar dat de mening was. dat de curatoren geen zitting hebben met een speciaal mandaat. Zij zijn dus geen „vertegenwoordi gers" van diverse groeperingen. Een dergelijke plaats is bovendien niet redelijk, gezien de minimale belangstelling van de harmonie- en fanfare-orkesten der school. Overigens verklaarde de heer Stam nog, dat de school in samenwerking met de Stichting Zeeland bezig is om na te gaan in hoeverre het mogelijk is de belangstelling van de Zeeuwse harmonie- en fanfarewereld voor de ze zaken te intensiveren. „De Toverfluit" in Goes voor Arbeiderskunstkring EVEN RIJK geschakeerd als de kleu ren in een toverbal waren de nuan cen in het programma „De Tover fluit", dat gisteravond in „De Prins van Oranje" te Goes werd opgevoerd voor de Arbeiderskunstkring. Het be vatte nameijk zang, voordracht, ca baret en muziek, uitgevoerd door Aukje Karsemeijer-de Jong, sopraan, Herman Emmink, bariton, Pierre Palla, piano, Enny Mols-de Leeuwe, voordracht en Jules de Corte, caba retier. Stuk voor stuk dus figuren, die over het algemeen hun sporen op de onderscheidene, door hen bestre ken terreinen verdiend hebben en die dat ook gisteravond weer eens bewe zen. Pierre Palla leidde de avond in met licht-aansprekende werken van Chopin en Délibes, waarna Aukje Karsemeijerde Jong en Herman Emmink de talrijke aanwezigen bin nenvoerden in het land van opera en operette. Enny Mols—de Leeuwe droeg vervolgens o.m. „De kliniek" van Samuel Falkland voor; één van de vele gevoelige Falklandjes, even fevoelig door deze begaafde voor- rachtskunstenares gebracht. Jules de Corte vertolkte zijn vaak knap ge schreven levensliedjes op een sympa- tiek-sobere wijze, bekwaam de gees tige noot accentuerend. Ook na de pauze traden alle medewerkenden weer in dezelfde volgorde voor het voetlicht, zij het dan dat Pierre Palla en Herman Emmink nog enige extra noten op de toverfluit bliezen, die veel weerklank vonden. Een in sterke mate gevarieerd pro gramma derhalve, dat dan ook voort durend een ander aspect had, maar dat gezien de spontane bijval veel waardering, vond. Vanavond volgt een herhaling. Schipper lag 20 minuten te water Sleepschip „Luma" voor Hansweert in moeilijkheden Het Nederlandse sleepschip „Luma", geladen met 200 ton bier in kartons, is maandagmorgen voor de haven van Hansweert in moeilijkheden geraakt. Schipper De Jonge vlei daarbij over boord en kon pas twintig minuten la ter uit het ijskoude water worden ge red. Het sleepschip werd daarop in de buitenhaven van Hansweert gemeerd. Een deel van de lading is verloren gegaan. De „Luma" vertrok gistermorgen om vijf uur uit Hansweert, waarbij het werd getrokken door de sleepboot „Priok". Door tot nu toe onbekende oorzaak maakte het schip even buiten de haven behoorlijk slagzij, waardoor een groot deel van de deklading over boord ging en in de dekkleden bleef hangen. Schipper De Jonge van de „Luma" kwam door de onverwachte manoeuvre in het water terecht en eerst 20 minuten later slaagde de be manning van de „Priok" er ln hem te redden. De schipper ging toen onmid dellijk weer aan boord van zijn schip, dat nog steeds vele graden slagzij maakte en dreigde te zinken. Hij sneed de touwen van de dekkleden door, waardoor wel de lading verlo ren ging, doch het schip weer zijn normale positie innam. De sleepboot „Priok" heeft het sleepschip vervol gens naar Hansweert teruggebracht. Onderweg geraakte nog een stuk van het dekkleed in de schroef van de „Priok", zodat ook dit extra werk met zich mee bracht. Advertentie eu*' owoei e** VANDAAG Middelburg Electro: „Ten oosten van Eden", 8 uur, 14 Jaar; Schouwburg C.P.A., 8 uur; De Eendracht: Ruil beurs. 7.30 uur; Restaurant Wöhler Tuinbouw en Plantkunde, 8 uur. Vlissiugen Alhnmbra: „April-love", 7 en 9 u., alle leeftijden, Luxor: „Bran dend moeras", 8 uur, 14 Jaar; Britan nia: Foto-cabaret, 8 uur. Goes Grand: „Vallei der verschrikkin gen", 8 uur, 14 jaar. Goes Prins van Oranje: Ringdag hervormde vrouwengroepen C.J. V.F. op Z. en N. Beveland, 10 u.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 8