Geslaagde toogdag Zeeuwse chr. plattelands jeugd te Middelburg RAMPMONUMENTEN ONTHULD IN OUWERKERK EN NIEUWERKERK :mn Agenda 2 P R O V I N O I ALB ZEBU WBB OOU KANT MAANDAG 3 FEBRUARI 1958. VERTROUWEN VOOR TOEKOMST Commissaris der koningin sprak de jongeren toe „Ik ben cr van overtuigd, dat jullie dezelfde standvastigheid zullen opbrengen ais de Zeeuwen onmiddellijk na de vernietigende stormramp van 1953, wan! dan alleen kunnen jullie de toekomst met vertrouwen tegemoet zien". Deze woorden sprak de commissaris van de koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, zaterdagmiddag aan liet einde van zijn toespraak tot de honderden Zeeuwse chr. plattelandsjongeren van de C.J B.T.B. en de C.P.M.B., die in de geheel bezette Schuttershof- zaal te Middelburg hun jaarlijkse toogdag hielden. Precies vijf jaar geleden op SI januari 1-953 hielden deze jongeren hun toogdag in Oostburg, waarop enkele uren later de zee de Zeeuwse bevolking zo zwaar op de proef zou stellen. „Maar", zo zei jhr. I)e Casem broot zaterdag, „ik heb toen het Zeeuwse volk op zijn best gezien! Daar van getuigden zijn geloof en berusting, waarmee de ramp aanvaard werd en ook het Godsvertrouwen, waarmee de toekomst tegemoet werd gezien". Uit alle delen van Zeeland waren de honderden jongeren over water en langs mistige wegen naar de Zeeuw se hoofdstad gekomen. In de morgen uren hielden de jongens en meisjes afzonderlijk hun ledenvergaderingen. De meisjes maakten eerst een litur gische opening mee waar de presi dente, mej. Janny de Jager in haar oneningswoord or. aansloot. De se cretaresse, mej. Rie van der Maas, gewaagde in haar verslag van een groei van het agrarisch jongeren werk en deelde voorts mee, dat in april in Goes een gecombineerde cul turele dag gehouden zal worden, waar ook de dec's mr iewedstriid af gewerkt wo»-dt. On uitnemende wijze gaf Janny Mol int Kamperland ver volgens haar reisindrukken uit Ame rika weer, geïllustreerd met licht beelden. De heer P. S Dekker, de voor zitster van de C.J.B.T.B., gaf tij dens de jongensvergadering een korte beschouwing over heden en toekomst. Hij stipte hierbij de minder goede harmonie in de staathuishouding en de moeilijk heden in de land- en tuinbouw- wereld aan. Hij bond de jonge landbouwers, die wel een bedrijf hebben, op het hart, een zo goed mogelijk gebruik -van hun grond te maken. Zij die niet zo geluk kig zijn, zullen moeten kiezen \'oor een ander beroep of in loon dienst gaan. Door de geringe be staanszekerheid ziet de jonge agrariër de toekomst met vrees tegemoet, „maar wij moeten in dit alles op God vertrouwen", aldus zei de voorzitter. „De C.J.B.T.B. moet een positief-christelijke hou ding aannemen, in de maatschap pij en in het staatkundig leven". Het jaarverslag van de secretaris getuigde over het algemeen van een verheugende activiteit, hoewel in de meeste afdelingen het ledental enigs zins achteruitging. oOk de jongens kregen iets over Amerika te horen en wel van de voorzitter zelf. Woord van God In de middagvergadering, die door tal van officiële personen werd bij gewoond, heeft de auteur J. W. Ooms uit Soestdijk een rede gehouden over „De vereenzaming van de moderne mens". De kern van zijn betoog was. dat er geen vereenzaming bestaat, als de mens zijn geschiedenis voor A diwrtpv tie) ogen houdt. Die geschiedenis staat in het woord van God, aldus de heer Ooms. Daarnaar hebben wij ons te richten, in ons leven en in onze orga nisatie. Voorts stipte de heer Ooms aan, dat de moderne uitvindingen gezien moeten worden in het licht van de regel uit het Wilhelmus: ,,'t Zal hier haast zijn gedaan". Want God heeft immers een bedoeling met deze tijd en de uitvindingen, die er in gedaan worden, aldus spreker. Modern noem de hij in wezen slechts dat, wat on veranderlijk is. De mens is sinds het paradijs onveranderlijk en in die zin is er geen splitsing te maken tussen de gewone man en de moderne mens. Na het openingswoord van voorzitter Dekker, die tevens de genodigden verwelkomde, voerde de C.P.M.B.-af- deling Middelburg een tableau op, waarin tot uitdrukking werd ge bracht, dat God de enige houvast is in deze wereld. Verder was er solo zang van Jannie Riemens-Geschiere, een wedstrijd in eensgezindheid, zang door een koortje uit Biggekerke en samenzang, alsmede een verloting van de door de meisjes gebakken taarten. Naastenliefde In aansluiting op wat de heer Ooms gezegd had stipte de commis saris der koningin aan, dat de mens in deze moderne wereld toch dreigt te vereenzamen. „Er wordt voor ons gedacht en wij dreigen slaaf te wor den van systemen en reglementen. Er wachten ons nog vele moeilijkhe den", vervolgde jhr. De Casembroot, „maar laten wij ons werk en le venswijze baseren op de christelijke naastenliefde en op het vertrouwen in God". Gezamenlijk werd daarna het Wil helmus gezongen, waarop mej. De Jager de middagbijeenkomst besloot, 's Avonds gaf de ring Walcheren een opvpering van het toneelstuk „De rebel der bergen", spelend tijdens de Macedonische opstand. De elf jon gens en meisjes hebben met inzet van hun beste toneel krachten alles ge daan om dit toneelstuk, dat soms wel eens aan de langdradige kant is, een zo goed mogelijke vertolking te geven. Dat zij hierin slaagden, be wees wel het hartelijk applaus, dat de groep na afloop in ontvangst mocht nemen. Lezingen over Zeeland van vroeger en in de toekomst. Voor oud-leerlingen R.M.L.S. Goes Voor een twintigtal leden van de Vereniging van Oud-leerlingen der Rijks Middelbare Landbouwschool te Goes hielden de heer M. P. de Bruin, archivaris van de Polder Walcheren te Middelburg cn drs. M. C. Verburg van het E.T.I. Zeeland dezer dagen een lezing over resp. „Zeeland in liet- verleden" en „Zeeland in de toe komst". Nadat de secretaris, de heer C. O. J. Hendrikse, bij afwezigheid van de voorzitter een kort welkomstwoord had gesproken, werd het woord ver leend aan de heer De Bruin. Deze spreker sprak uitvoerig over het ont staan van de zeegaten in onze provin cie, waarbij hij er aan herinnerde, dat Zeeland vele malen door een waters noodramp is getroffen. In 1530 bij voorbeeld wera bijna 2/3 van Zeeland overstroomd, terwijl de zee een veer tigtal jaren later wederom een ver woestende aanval deed op vele pas in cultuur gebrachte polders en andere gebieden. Door de eeuwen heen heb ben de inwoners evenwel steeds met kracht tegen het aanstormende water gestreden. Aan de hand van een fla nelbord liet de heer De Bruin zien hoe het eiland Noord-Beveland met zijn vele polders is ontstaan. Steeds wer den weer stukken land gewonnen, maar de onstuimige zee maakte vaak het werk van vele jaren in één nacht ongedaan. Als een der grootste wa terbouwkundigen uit de 16e eeuw noemde spreker de patriciër en here- boer Vierling uit Steenbergen, die reeds het systeem van de caissons toe paste. Ook'de Bourgondische hertogen rjebben dikwijls het initiatief geno men om de schorren in te dijken. Op deze interessante lezing volgde een geanimeerde gedachtenwisseling. Na de pauze kwam de heer Ver burg aan het woord, die de toekomst mogelijkheden voor Zeeland nader on der de loep nam. Deze spreker be lichtte uitvoerig het Deltaplan, waar bij hij de aanwezigen met behulp van de „Deltakaart" liet zien hoe men zich een en ander heeft gedacht. Dit met name voor Zeeland vérstrekkende plan biedt vele mogelijkheden. Ook de causerie van drs. Verburg werd ge volgd door een geanimeerde gedach tenwisseling. Bestrijd UW PIJNEN mei: (Slot van pag. 1) Amsterdam, de polder Vier Bannen, de gemeente Enschede en de gemeente Nieuwerkerk. Op de begraafplaats te Ouwerkerk, VAN TOT NIEUWE BUSHALTE. Het was chauffeur Van Zwaai van de Zeeuws-Vlaamse Tramweg Maat schappij, die met zijn bus „Vlaamse Gaai1' genaamd. aU eerste van de nieuwe bushalte-parkeerplaats op de Kanaatweg-Zuid te Sluiskil gebruik maakte. Dat geschiedde vrijdagmid dag om zestien minuten voor twee, enige minuten nadat de laatste klin ker de grond in was gehamerd en de verkeerstonnen en -borden waren weggerold en weggeruimd. Het is een prima verbetering op de lijndienst T^rneuzenZelzaote. OOM KEES... Oom Kees in Goes had het niet erg op kinderen. Zo deed hij het althans altijd voorkomen, maar toen cr een kleinzoon geboren was zat hij met die houding tooh wel een beetje in de knoei. Want diep in z'n hart was hij om zo te zeggen stik-trots, maar naar buiten moest hij de rol van de wat grimmige oude baas vol zien te houden. Een opgave, die zelfs voor een acteur van professie nog niet mee zou vallen. Z'n kinderen vonden er echter wat op om hem het masker af te laten werpen. In alle onschuld stelden ze tijdens een familiebijeenkomst voor om dit maul eens een wat af wijkende geboorte-advertentie te doen plaat sen. Van de volgende inhoud: rieden is onze vader grootvader geworden. We noemen hem opa"— Sindsdien is oom Kees definitief opa. Zonder enig voorbehoud JONG LEVEN OP MORGENROOD. De oudervereniging van de open bare lagere school Oud-Sabbipge gaf een uitvoering in zaal „Tavenu" te Wolfaartsdijk, die werd geopend door de voorzitter, de heer A. van der Vliet. Toen werd er een vrolijk to neelstuk („Jong leven op Morgen rood") gespeeld. De avond werd be sloten met een bal en ook dat werd zéér gewaardeerd. De Sint-Annalandse rust werd één dezer dagen op 'n aangename manier verstoord en wél door de klanken van de muziekvereniging „Accelerando". Want deze vereni ging hield haar jaarlijkse uitvoe ring en deze uitvoering is een groot succes geworden. Eerst bracht net gezelschap wat muzieknummertjes ten gehore, die het best deden in de zaal van de -heer Fr. Rijnberg. Na deze vijf mu ziekstukken, die werden gebracht on der leiding van de nieuwe directeur, de heer H, J. A. Laenen, volgde een pauze en daarna voerde de toneel vereniging „De Vriendenkring" uit Bergen op Zoom een klucht In drie bedrijven op, getiteld „Potasch en Perlémoer met vakantie." 't Was 'n geslaagde avond. LANG NIET SLECHT. Sinds enkele dagen zijn de agenten van politie te Zierikzee in een nieuw uniform gehuld. Want, zoals hekend, sedert het nieuwe jaar is do Zierik- zeese gemeentepolitie rijkspolitie go- worden. Dat Iwtokent. dat het oude. geheel donkerblauwe uniform werd verwisseld voor het rijkspolitie-kos- tuuni: donker blauwe jasje» en lich tere broeken. waar op de achtergrond de zes enorme caisons in de mist slechts vaag waren te onderscheiden, onthulde de heer Van Veen een monument van hetzelf de materiaal als dat te Nieuwerkerk. Dit monument st< lt twee handen voor, de verzinkende hand van Ie mand, die de strüd tegen het ge weld reeds heeft opgegeven en die bescherming en hulp wordt gebo den door een andere, welke vast houdt aan het leven. Burgemeester J. Romeijn aanvaard de hier het geschenk namens zijn ge meente. „Wij zullen Enschede dank baar blijven voor haar hulp en dit ge schenk, dat een herinnering is aan een droeve tijd, maar tevens een sym bool is van een nieuw begin", zo zei hy. Ook in Ouwerkerk werden na de onthulling verschillende kransen ge legd. In de kleuterschool werd na af loop van de plechtigheid, namens Ou werkerk en Nieuwerkerk. an hen, die zich voor de adoptatie van de bei de dorpen bijzonder nebben ingespan nen. het boekwerk „Gekwelde grond" overhandied. Vermelding verdient nog dat ook de beide begraafplaatsen van Nieuwer kerk en Ouwerkerk door de gemeente Enschede zijn verzorgd. In eenvoudi ge stenen zijn de namen van de ramp slachtoffers gebeiteld. Rechtbank behandelt zaak secretaris Graauw. Voor de rechtbank te Middelburg moet zich vrijdagmorgen 7 februari a.s. verantwoorden de gemeente-se cretaris van Graauw en Langendam, de heer A. Th. H. D. Zoals bekend meldde de heer D. zich enkele dagen voor Kerstmis jl. bij de gemeentepo litie te Middelburg en bekende daar gelden te hebben verduisterd uit de gemeentelijke middelen. Naar de rijkspolitie die het onderzoek van de Middelburgse gemeentepolitie overnam toen meedeelde, gaat het hier om een bedrag van rond de 10.000, Burgemeester A. A. van Eten aan vaardde zaterdag op de begraaf plaats van Nieuwerkerk het door En schede geschonken monument ter na gedachtenis van de bij de watersnood omgekomen inwoners van zijn ge meente. (Foto P.Z.C.) Kapelle zal vicaris aanstellen. Tweede predikant beroepen was niet mogelijk De Nederlands hervormde kerk van Kapelle zal niet samen met Katten- dijke, zoals oorspronkelijk het plan was, een predikant beroepen. Wel acht men het noodzakelijk, dat de geeste lijke verzorging van de Nederlands hervormde gemeente *e Kapelle wordt uitgebreid. Getracht zal dan ook wor den om voor het najaar en de winter een vicaris aan le stellen. Om de be nodigde gelden hiervoor te krijgen, zal een apart fonds worden gesticht, waarvoor al reeds bijdragen zijn ont vangen. Deze besluiten werden geno men tijdens een gecombineerde ver gadering van de kerkeraad, kerk voogdij en notabelen van deze kerk. Zoals bekend werd onlangs een ge meenteavond belegd teneinde met de gemeenteleden hierover een bespre king te hebben. Van de zijde van de gemeente Kattendijke was er grote instemming om samen een predikant to beroepen, die dan enkele dagen te Kapelle zou moeten werken. Kat tendijke is namelijk te klein om een eigen predikant te kunnen beroepen, terwijl het werk te Kapelle te om vangrijk werd voor de huidige predi kant. Men meende de oplossing ge vonden te hebben door aanstelling van een predikant voor twee gemeen ten, op welk plan de praeses van de classis Goes, ds. A. Postma, een uit voerige toelichting gaf. Een grote meerderheid op deze gemeenteavond voelde voor dit plan, doch men voor- ziet hierin zulke moeilijkheden, dat de gezamenlijke college's tot het be sluit zijn gekomen een eigen vicaris te benoemen, zij het dan niet voor een vol jaar. Men hoopt reed" het aan staande najaar tot aanstelling hier van over te kunnen gaan. Jac. Dees vergeet Zeeland niet De Utrechtse Zeeu wen hebben een actieve vereniging „Ons Zee land", die zich mag verheugen in de mede werking van een moge lijk nog actiever pen ningmeester. Al zeven tien jaar beheert Jac. Dees (51), met grote accuratesse de finan ciën, maar deze gebo ren Terneuzenaar, die in hart en nieren Zeeuw is gebleven, be tekent nog oneindig veel meer voor „Ons Zeeland". Van hem is ook het aardige idee om bij feestavonden de zaal op te sieren met ge schilderde wapens van de Zeeuwse gemeenten. Meer dan veertig heeft men er alzonder dat bet de vereniging één cent kostte. Want de heer Dees, die als jongen van 17 jaar voor zijn opleiding tot fotograaf, drie jaar naar Frankrijk trok en nu al lange tijd in de Domstad werkzaam is, beschikt zeer zeker over zakentalenten. Komt er een nieuw lid, die ontdekt dat het wa pen van zijn geboorte plaats ontbreekt, dan is de heer Dees er als de kippen bij om te vertel len, dat het bewuste wapen zal worden aan- feschaft, mitshet etrokken lid de kosten betaalt. De heer Dees zorgt dan wel voor de gegevens, want in het rijksarchief te Utrecht heeft hij alle wapens gefotografeerd en daar bij de kleursamenstel- lirig genoteerd. Een kundig wapenschilder zorgt voor de rest. Mevrouw Dees, een geboren Hilversumse, is ?.o „verzeeuwst" dat zij een gewaardeerd lid van de toneelafdeling is en een beste partij meezingt in het eigen koor „De Zeeuwse stem". Natuurlijk hoe kan het eigenlijk an ders he§ft de familie Dees nog een nauw contact met Zeeland. Zij verheugt er zich na alweer op om in de a.s. zomer de vakantie te kunnen doorbrengen in haar eigen zomer huisje te Cadzand-duin! Jongeman in douchecel te Vlissingen omgekomen. Door technische storing aan gasgeiser Door een technische storing aan de gasgeiser in de doucechel, is zater dagmiddag de L7-jarige A. L., leer ling van ac Betlrijfsschool van „de Schelde" in de ouderlijke woning aan de Clijverstraat te Vlissingen door verstikking om het leven gekomen. Toen hot do huisgenoten opviel, dat de longen lang in de douchecel bleef en hij op hun geroep geen antwoord gaf, forceerde de vader de deur van de cel. Hij deed daarop de ontstellen- dè ontdekking dat de jongen be dwelmd op de vloer lag. Brandweerlieden hebben onder leiding van dokter Bil twee uur lang kunst matige ademhaling toegepast en zuurstof toegediend, doch alle hulp mocht niet meer baten. Op verzoek van de politie heeft een expert van de gasfabriek een onder zoek ingesteld. Hierbij is opnieuw ge bleken, dat het wel dringend noodza kelijk is om gasgeisers regelmatig door een deskundige te laten controle ren, ter voorkoming van storingen. Mist stagneerde bootdiensten. Ook dit weekeinde beeft de mist de bootdiensten veel last bezorgd. Toch werd het verkeer van de Zeeuwse ei landen niet ernstig ontwricht. Hoewel er soms wachttijden van uren waren, ontstonden er geen lange files bij de aanleginrichtingen. Want de reizigers maakten zo min mogelijk gebruik van de veerdiensten, omdat men de moei- lijkheden-met-de-mist deze week wel zeer goed heeft leren kennen. Zaterdag was de stagnatie erger dan zondag. De eerste boot op de lijn Vlissingen-Breskens stak toen pas om negen uur van wal; tot 's avonds ze ven uur heeft men normaal kunnen varen. Maar daarna legde de mist de dienst volkomen lam. Gisteren ver liepen de diensten naar wens, alleen de boot van tien voor half twaalf zon dagmorgen uit Vlissingen kon niet uitvaren. Ook op de dienst Kruiningen-Perkpol der is dit weekeinde onregelmatig ge varen. Zaterdagmorgen voeren er boten om tien voor half tien, om tien voor half elf en om tien voor half twaalf. Des middags verliepen de diensten vrij regelmatig. De laatste boot za terdagavond vertrok om tien voor ze ven. Zondagmorgen vier er een boot om tien voor zeven van Pcrkpolder naar Kruinlngon, sedertdien werd er niet meer gevaren tót 's middags tien voor vier. Dg verdere dag verliep de dienst regelmatig. Op de lijn Zierikzee-Katseveer kon al leen de eerste dienst zaterdag niet worden uitgevoerd. Verder verliep al les naar wens. De diensten op de lijn Terneuzen-Hoe dekenskerke konden als gewoon wor den uitgevoerd. Rode-Kruishulp voor opvarenden „Norlanda" De opvarenden van het in Vlissin gen aan do ketting liggende Griekse s.s. „Norlanda", aio al verscheidene weken zonder gage zitten, zullen nu de moest noodzakelijke kledingstuk ken e.d. kunnen kopen. De heer E. Verstracte van Scaluis Shipbrokers, agent van do Griekse rederij, heeft namelijk zaterdag een beroep gedaan op de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis om financiële hulp voor deze Griekse zeelui. Spontaan werd toegezegd, dat voor rekening van het Rode Kruis, ten behoeve van deze ge dupeerden aankopen kunnen worden gedaan tot een totaalbedrag van 500. Ook klopte de heer Verstraete bij de organisatie „Stella Maris" in Rotterdam aan, die gelden beschik baar stelde om de mannen een roker- i tje te bezorgen. Kritiek op Zeeuwse Muziekschool In de zaterdagmiddag te Goes ge houden vergadering van de afdeling Zeeland van de Koninklijke Neder landse Federatie van Harmonie- en Fanfaregezelschappen is kritiek uit geoefend op de wijze, waarop de Zeeuwse Muziekschool haar taak ver vult met betrekking tot de oplei ding van jonge muzikanten van har monie- en fanfaregezelschappen. De vergadering was van mening, dat de muziekschool niet voorziet in de be hoefte van de ongeveer 3000 leden tellende harmonie- en fanfaregezel schappen in Zeeland. Besloten werd, dat het afdelingsbestuur deze kwes tie met de Zeeuwse Muziekschool zal opnemen. De leden waren van oor deel, dat het werk van deze instel ling zich voor een deel moet richten op de behoefte van de harmonie- en fanfaregezelschappen. Voorts werd betoogd, dat het juist zou zijn, wanneer de afdeling met zijn 3000 leden een vertegenwoordi ger in het bestuur of in het curato rium kon benoemen. Tijdens de dis cussie werd nog besloten, dat wan neer een bespreking geen resultaat zou opleveren, de aanverwante orga nisaties van do harmonie- en fanfa- regezelschappcn in Zeeland te ver zoeken gezamenlijk een eigen oplei ding voor te bereiden. Deze drukbezochte bijeenkomst stond onder leiding van de heer P. C. Kerkhove te Goes, die er op wees, dat in 1957 voor het eerst twee fede ratieve concoursen waren gehouden, namelijk in Terneuzen en in Goes. Ook in 1958 zal naar een aantal van twee worden gestreefd. Medegedeeld werd, dat de provinciale subsidie in 1957 gebruikt was voor het concours fonds en voor diverse opleidingon. Bij de bestuursverkiezing worden de heren J. le Clercq te Vlissingen en W. v. d. Bos te Brouwershaven herkozen. VANDAAG. Middelburg— Electro: „Het trottoir", s uur, 18 J. Schouwburg: „Oilongo", 8 uur. 14 J. Vlissingen Alhnmbra „Aprll-love", 7 en a uur, a.l. Luxor: „Groot alarm bij de geheime politie", 8 uur, 14 J. Goes Grand: „HIJ die sterven moet", 8 uur, 14 Jaar,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2