PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT AMERIKAANSE KUNSTMAAN GELANCEERD a Werner von Braun waarschuwt voor te groot optimisme Rampmonumenten in Ouwerkerk en Nieuwerkerk werden onthuld Amerika's positie sterker INDONESIË MOET CONSULAAT IN PARAMARIBO SLUITEN 201e jaargang - no. 28 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B den Boer, Adjunct: W. de Pagter Hoofdredacteur: W. Leertouwer Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 96 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 3 februari '58 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max- 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 35p8 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red, tel 2425 adm. tel. 2094. Vierdelige raket steeg op van Cape Canaveral „Muziekaehtig" is het radiosignaal van een der zenders, welke zijn ingebouwd in de eerste Ame rikaanse kunstmaan. Sinds 4.48 uur zaterdag morgen cirkelt deze kunstmaan die „1958 alfa" of „Explorer" (verkenner) wordt genoemd rond de aarde in een eivormige baan, waarbij zijn grootste afstand tot deze planeet 3200 km en zijn kleinste afstand tot de wereldbol 370 km bedraagt. De geslaagde lancering van deze nieu we aardsatelliet heeft ongetwijfeld ook als mu ziek geklonken in de oren van de technici, die jarenlang aan de voorbereiding ervan hebben ge werkt en die nu konden bewijzen, dat de Russi sche technische voorsprong niet zo groot is als door velen werd gedacht. Maar dr. Werner von Braun, de Duitse „vader" van deze onder auspi ciën van het Amerikaanse leger ontworpen en gelanceerde kunstmaan, heeft gewaarschuwd voor te groot optimisme: volgens hem zullen de Verenigde Staten vijf jaar nodig hebben om de Sowjet-Unie op het gebied van de technologie der raketten in te halen, aangenomen dat de Russen op dezelfde voet als thans vorderingen zouden maken. De raket met de kunstmaan gaat de lucht in. Jemen één met Syrië en Egypte Saoedi-Arabië, Jordanië en Irak wensen ook een unie President Nasser van Egypte en president Koewatlï van Syrië nebben zaterdagmiddag te Cairo de docu menten getekend, waarbij Egypte en Syrië in principe worden verenigd tot één Arabische staat. De onderteke ning geschiedde in het regeringsge bouw. De details van de fusie moe ten nog geregeld worden. Na de plechtigheid las premier Sabri el Assali van Syrië aan een grote menigte een verklaring voor, waarin de Verenigde Arabische Re publiek" werd uitgeroepen. Officieel is bekendgemaakt, dat kroonprins Mohammed Ahmed el Badr van Jemen in Cairo bespre kingen zal voeren met president Nasser over aansluiting van Je men bij de nieuwe Egyptisch-Sy- rische republiek. Politieke waarnemers te Amman zijn van mening, dat er spoedig een unie tussen Jordanië, Irak en Saoedi- Arabië tot stand zal komen. Men ge looft. dat de boodschappen die ko ning Hoessein dezer dagen tot koning Feisal en koning Saoed heeft gericht, het tot stand komen van een derge lijke unie ten doel heeft. In Washington is men van mening, dat de Amerikaanse positie bij de voorbereidende besprekingen en de studie van methoden, die zouden kunnen leiden tot een topconferentie, belangrijk ver sterkt is door het feit, dat er een kunstmaan is gelanceerd in de Verenigde Staten. kan zijn veroorzaakt bij de zeer krachtige luchtdruk, die zich heeft ontwikkeld bij het lanceren van de kunstmaan, doch het kan ook een ge volg zijn van een grotere dichtheid der „meteorietenregens" dan werd verwacht. Dit zou weer betekenen dat er op de hoogte, waar de „verkenner" zijn haan beschrijft, en die hoger is dan die van de Russische kunstma nen, meer meteorieten voorkomen, dan men waarschijnlijk heeft geacht. Dr. Von Braun heeft verklaard, dat <je kunstmaan 750 wentelingen per minuut om haar eigen lengte-as maakt. Het leger zal ten minste nog één nieuwe satelliet op een nog niet vastgestelde datum lanceren. Wat het „muziekachtige geluid" van de ene zender betreft: dat gelijkt op het dis- sonante geluid dat ontstaat door het gelijktijdig aanslaan van verscheide ne pianotoetsen. Het heeft niets van het „biep-biep" der Russische spoet niks. (Vervolg op pag. 5) Uit niet-officiëie doch deskundige bron te Cape Canaveral in Florida (waar de nieuwe kunstmaan werd ge lanceerd) is vernomen, dat de Ameri kaanse kunstmaan door een vierdeli ge raket is gelanceerd. Het eerste ge deelte brandde in 150 seconden na de start uit ,doch steeg met de rest tot een hoogte van 200 mijl, waar de ra ket in een horizontale baan kwam. Een radio-impuls van het controle station op de grond zorgde voor ont branding van het tweede raketdeel, waarna het eerste deel werd losgela ten en in de Atlantische Oceaan, een 700 km uit de kust, terecht kwam. Het tweede en derde raketdeel dreven de raket elk zes seconden aan, waarna zij afgeworpen werden. Het vierde raketdeel is vast met de kunst maan verbonden; de gehele satelliet heeft de vorm van een artilleriegra naat. Gegevens De instrumenten in de kunstmaan zullen de temperatuur aan de opper vlakte van de satelliet,rtde inwendige temperatuur, de aanwezigheid van meteorieten, en de kosmische straling meten. De gegevens worden uitgezon den door twee zenders, die elk nog geen kilogram wegen. Een ervan zendt uit op 108,03 megacycle, de an dere op 108,00. Een van de zenders zal, naar men aanneemt twee tot drie weken functioneren, de andere twee tot drie maanden. Ze worden door een aantal stations op de grond radio grafisch doorgegeven aan een elek tronisch brein te New-York, dat ze onverwijld in begrijpelijke uitkom sten omzet. Aan ae hand daarvan kan mede de baan van de satelliet worden berekend. Het schijnt dat drie van de „verklik kers" aan boord van de „verkenner" voor het verstrekken van gegevens over meteorieten door beschadiging niet goed werken. Dit mankement Meisje verbrand in teil kokend water. (Van onze correspondent). Het vierjarig dochtertje van de fa milie S. aan de Enterweg te Rijssen is vrijdagavond in een onbewaakt ogenblik in een teil met kokend wa ter gevallen. Overdekt met brandwon den werd de kleine onmiddellijk over gebracht naar een der Almelose zie kenhuizen, waar zij zaterdagochtend in de vroegte is overleden. AJs gevolg van optreden der Indonesiërs tegen Nederlandse consulaten Naar wij van Indonesische zijde in Den Haag vernamen heeft de Neder landse regering aan Indonesië ver zocht „onverwijld over te gaan tot Vergelijking alfa-spoetniks Een vergelijking tussen de Amerikaanse kunstmaan 1958 alfa en de Russische spoetniks: gewicht vorm lengte inhoud lanceerdatum snelheid hoogte 1958 alfa 13.365 kg koker 2,032 meter 4,53 kg instr. 31 jan. 1958 spoetnik I 83.45 kg bol 0,584 meter instrumenten spoetnik II 507.09 kg kegel 13,716 meter hond en instr. 3 nov. 1957 4 okt. 1957 30.500 km per uur28.800 km per uur 28.544 km per uur van 3200 km 896 km 1680 km tot 370 km - omlooptijd 113 minuten lanceerhoek (hoek van 35 gr. op de evenaar 96 minuten hoek van 65 graden op de evenaar. 103.7 minuten hoek van 65 graden op de evenaar In de nota, die zaterdagochtend om twaalf uur op het ministerie van buitenlandse zaken door de chef ka binet en protocol, jhr. mr. W. E. van Panhuys, is aangeboden aan de waar nemend zaakgelastigde van Indone sië in Den Haag, de heer Abdoel Ha- kim Loebis, wordt gezegd dat de Ne derlandse regering dit beslnit heeft genomen als gevolg van een overeen komstig besluit van de Indonesische regering om de Nederlandse consu laten in Indonesië te sluiten, en dat terzake overleg is gepleegd met de Landsregering van Suriname. Naar verder van Indonesische zijde wordt vernomen, kan worden ver wacht, dat het Indonesische consu laat in Paramaribo zeer spoedig zal worden gesloten, hoewel in de nota feen datum wordt genoemd. Aan het oofd van dit consulaat staat de heer Daroesman met de rang van consul. De staf bestaat uit drie Indonesische vice-consuls, de heren Soerjadi, Soe- geng Poesoro en Salsono. In Suri name verblijven ongeveer 60.000 In donesiërs, van wie de meesten van Javaanse afkomst zijn. Op de begraafplaats te Ouwerkerk werd zaterdag een door de gemeente Enschede aangeboden monument onthuld, voorstellend twee verzinken de handen van rampslachtoffers. Foto P.Z.C.) „Wat vreemden voor U hebben gedaan, was weliswaar niet onbelang rijk, maar het meeste moest U toch zelf doen", aldus burgemeester M. van Veen uit Enschede, zaterdagmiddag tijdens de onthulling van de monumenten, opgericht ter nagedachtenis van de rampslachtoffers op de begraafplaatsen van Ouwerkerk en Nieuwerkerk. Met de overdracht van deze monumenten, door de Haarlemse beeldhouwer Mari Andries- sen uit Ettinger tufsteen vervaardigd, sloot de gemeente Enschede zater dag de adoptie af van de beide dorpen op Schouwen-Duiveland, die in de geschiedenis van de watersnoodramp zulk een bijzondere plaats in nemen Nieuwerkerk, waar de meeste slachtoffers aan de ramp ten offer zijn gevallen, en Ouwerkerk, waar het laatste dijkgat in de zeewering werd gesloten. In een stille tocht begaf zich zater dag een grote groep van het dorpshuis te Nieuwerkerk naar de begraaf plaats. waar de tweehonderddrieën tachtig inwoners van deze gemeente, die in 1953 aan het alles verwoesten de water ten offer vielen een laatste rustplaats hebben gevonden. Op deze plaats, waar de kille mist het droeve Karakter van deze herdenking nog ac centueerde. onthulde de heer M. van Veen. burgemeester van Enschede, 't monument. Hij herinnerde er daarbij aan, hoe reeds de eerste dag na de ramp de Twentse textielstad enkele j tonnen dekens en kleren naar 't nood- gebied kon zenden. De dag na de door- I braak van de dijken kregen B. en W. I van Enschede een blanco krediet van de raad om hulp te verlenen daar, waar dit het meest gewenst was. Via de Vereniging van Nederlandse Ge meenten kreeg Enschede toen Ouwer kerk. en Nieuwerkerk als adoptiege meenten toegewezen. „Hoewel wij in slaat zyn geweest, uw gemeenten met vele dingen te helpen, heeft U toch zelf het meeste moeten doen. Het is wonderbaarlijk, dat in zo korte tüd na de verschrik king van water en storm in uw dor pen weer zoveel is opgebouwd. Het ge tuigt van de taaiheid van de Zeeuwen, dat zy ondanks ellende en verlies zo spoedig mogelijk weer met de her bouw zijn begonnen. Enschede prijst zich gelukkig U thans een blijvend ge schenk te kunnen overdragen", zo be sloot de heer Van Veen. Onder diepe stilte onthulde hij vervolgens het mo nument. Het monument stelt een vogel voor. die schijnt te willen wegvlie gen. Zjj is een symbool van het ont snappende leven, zij symboliseert ook hen, die na bange strijd zich in veiligheid wisten te brengen. Een zinnebeeld, dat door zijn een voud ontroert. Na de onthulling werd het monu ment in sobere bewoordingen van de femeente Nieuwerkerk aanvaard door urgemeester A. A. van Eeten. Hier na werden verschillende kransen ge legd, o.a. namens het provinciaal be stuur door de echtgenote van de com missaris der koningin, mevrouw S. C. de Casembrootv. d. Feltz. Voorts waren er kransen van de gemeente (Vervolg op pag. 2) Vliegtuigbotsing in V.S.47 doden Zevenenveertig mensen kwamen om het leven, toen een viermotorig trans portvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, een C-118 Liftmaster, en een nachtjagcr van de marine, zater dagnacht bij Los Angeles met elkaar in botsing waren gekomen. De toestellen stortten brandend neer in Norwalk, een buitenwijk van Los Angeles. Van het transportvliegtuig, dat vlak voor de ramp uit Los Ange les was vertrokken, zijn 35 passagiers en zes bemanningsleden om het leven gekomen. Vijf van de acht inzittenden van het marinetoestel en een vrouw, die in haar huis getroffen werd door de wrakstukken, zijn eveneens slacht offers geworden van dit vliegtuigon geluk. De brandende wrakstukken kwamen neer in de tuin van een politiebureau, waar een benzinepomp e.n verschei dene auto's in brand vlogen. Het vuur verspreidde zich naar twee aangren zende huizen. De twee vliegtuigen kwamen met elkaar in botsing op 750 meter hoogte. Op deze foto ziet men, hoe de ,fixplorer" oftewel „Verken- n ner" op de laatste trap vari de s (ietwat omgebouwdeJupiter H C werd gemonteerd. lilllllliiiillllllllllllllllllllllllillllllllllltilllllilllllllllliiilltlllillllllllllllli Ook Engels meisie vermoord gevonden. Het onderzoek naar de moord op het Nederlandse meisje Maria Kriek bij Colchester is in een nieuwe fase gekomen, doordat de politie het stof felijk overschot heef; gevonden van de zeventienjarige Ann Noblet, een Engels meisje, dat onder soortgelijke omstandigheden was verdwenen. De twee moorden hebben verschei: dene punten gemeen., o.m. de plaats waar de lijken werden gevonden en het feit, dat de twee meisjes waren verdwenen, nadat zij 's avonds op een betrekkelijk eenzame weg uit een autobus waren gestapt Het Engelse meisje bleek door wurging om het le ven te zijn gebracht Haar stoffelijk overschot werd op een afstand van achttien kilometer van haar ouderlijk huis gevonden. De politie gelooft ech ter, dat zij elders om het leven is ge bracht. Koningin Juliana in Grindelwald. In gezelschap van enkele bekenden is koningin Juliana gisteren in Grin- dwelwald aangekomen, voor een win tersportvakantie van twee weken. Prinses Irene zal gedurende een week aldaar bij haar moeder verblij- Rond Roemenië Russische troepenconcentraties. De „Sunday Express" meldt dat de Russen, volgens in Londen ontvangen geheime berichten, uit vrees dat net in Roemenië tot een soortgelijke op stand zal komen als in Hongarije, op dracht hebben gegeven tot "belangrij ke troepenverplaatsingen in Roeme nië en aan de grenzen van dit land. De vrees van de Russen zou ont staan zijn door het verzet van de Roe meense hoeren tegen een strengere toepassing van het systeem van de collectieve boerderijen. Nieuwe brief van Boelganin aan Eisenhower. Premier Boelganin von Rusland heeft zondag president Eisenhower op nieuw een brief doen toekomen. Het schijnt, dat hij daarin verder ingaat op zijn voorstel om zo spoedig mo gelijk een topconferentie te houden. VERWACHT. BETER ZICHT. Opklaringen, maar in het zuiden V3n het land aanvankelijk zwaar be wolkt met enige regen of motregen. Aanvankelijk matige tot krachtige, later matige wind in hoofdzaak tus sen west en noordwest. Dezelfde tem- peraturen als gisteren of iets hogere,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1