DE VIJF RIETVINKEN NIEUWS UIT DE KERKEN JaAwM De noodlottige roos VOORUITZICHTEN BIOLOGISCH ONDERZOEK IN DELTAGEBIED Kruidenkracht! PLANNEN VOOR INVOERING B.B.-BURGERDIENSTPLICHT KLIM uit de ETHER Schilder als een man van 't vak: Cetalac! VAN CETA-BtVER DINSDAG 4 FEBRUARI 1958 PRO VINVIALE ZEEUWSE COURANT 8 DR. J. VERWEIJ SPRAK over: Acht onderzoekers komen naar Zeeland In het botanisch laboratorium van de Rijksuniversiteit te Leiden heeft dr. J. Verwey te Den Helder zaterdag morgen tijdens een rede ter gelegen heid van de Leidse dies een uitge breide beschouwing gegeven over de vooruitzichten van het biologisch on derzoek in het Deltaplan-gebied. Dr. Verwey heeft aan het eind van zyn betoog, waar vele hoogleraren en oud-alumni naar luisterden, een be roep gedaan op de Leidse universiteit hulp te bieden en dit onderzoek te helpen slagen. Acht onderzoekers met laboranten zullen constant de water- fauna en waterflora van Zeeland on derzoeken. Dr. Verwey gaf eerst' een breed over zicht van zijn onderzoekingen bij de afsluiting van de Zuiderzee. Grote overstromingen zijn voor de Neder landers altijd een stimulans geweest tot dijkbouw en spreker verwachtte dan ook, dat behoudens de goed keuring van een vrij conservatief nabuurvolk Nederlandse water staatkundigen na het Deltaplan, se rieus de demping van de Noordzee Zondagsvliegers bespraken organisatieproblemen De afgevaardigden uit het rayon Zee land van de Zondagsvliegers verga derden onder voorzitterschap van de heer Key in „De Landbouw" te Goes. Aftredend en herkiesbaar als be stuurslid van de afdeling West-Bra bant en Zeeland was de heer Den Her der te Goes. Diverse Bevelandse ver enigingen hadden de heer De Breker te Krabbendijke als tegencandidaat gesteld. Met 10 tegen 6 stemmen werd de heer Den Herder vervolgens herkozen in het bestuur. Hierna kwam het punt vervoer aan de orde, waarvoor ook uitgenodigd waren de afgevaardigden van de verenigingen concourscombinatie „Walcheren". Mo menteel is het zo, dat het vervoer van de concourscombinaties „Walche ren" en „Zuid-Beveland", alsmede het vervoer van Oost Zuid-Beveland af zonderlijk geschiedt. Na enige discus sie werd besloten één ophaaldienst in te stellen, hetgeen minder lasten met zich mede zal brengen voor de indivi duele duivenliefhebbers. Nog geen be slissing werd genomen inzake toetre ding van de nieuwe postduivenhou- dersvereniging te Lewedorp tot de concourscombinatie Walcheren. Be toogd werd, dat Lewedorp aansluiting moet zoeken bij Zuid-Beveland, maar de voorzitter van de c.c. Walcheren, de heer Caljouw, was van mening, dat een vereniging vrij moet zijn om te beslissen bij welke combinatie zij zich zal aansluiten. De heer Den Her der vroeg als voorzitter van de c.c. Zuid-Beveland of voorzitter Key be reid was medewerking te verlenen om de ontstane breuk tussen oost en west Zuid-Béveland te herstellen. De afdelings-voorzitter zegde in deze zijn madewerking toe. Het bestuur van de c.c. Zuid-Beveland besloot op korte termijn een vergadering te beleggen met alle afgevaardigden van Oost- en West-Zuid-Beveland om weer tot een volledige c.c. Zuid-Beveland te komen. Causerie over Deltagebied over de radio In de regeringsradiorubriek „Ver klaring en toelichting" zal donder dag aanstaande over Hilversum I van kwart voor zes tot zes uur wor den gesproken door B. M. van Griet- huysen. De heer Van Griethuysen, hoofd van de onderafdeling algemene zaken en vrijetijdsbesteding van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, zal dan spreken over ..Voorzieningen ten aanzien van de openluchtrecreatie in het Delta-ge bied." ('Advertentie J Sedert eeuwen heeft de msns met een soort oerlnstlnct begrepen dat de natuur de bron Is van leven en van genezing. Bi| <je moderne leefwi)ze hebben wil mee' dan ooit de hulp van de natuur nodig. In de Kruidenthee van HERBESAN zl|n M krulden met elk een eigen werking die het lichaam 2ulveren en de organen activeren. Klachten en kwaalt|cs, zoals moeheid, hoofdpijn, puistjes, ver stopping. vale teint. en2. verdwijnen met HERBESAN Kruidenthee. Verkrijgbaar bi) apotheker of drogist f 1.80 per groot pak (voldoende voor maanden). 1 zullen gaan becijferen. Wanneer de vraag gesteld wordt of het kostbare onderzoek in en om de Zuiderzee re sultaat heeft gehad, dan kan dr. Ver wey die volmondig beamen en hetzelf de verwacht hy ook van de naspo ringen in het Deltagebied. Daar krijgen we, aldus dr. Ver wey. de afsluiting van vier zuider zeeën, waarbij vooral de verwach te langzame verzoeting van de Oosterschelde bijzonder interes sant voor de bioloog zal zijn. De Oosterschelde is rijker aan orga nismen dan de Zuiderzee was. Daarom is ook het Deltagebied voor onderzoek zo interessant, omdat men goede hydrografische gegevens heeft en er niet alleen een grote hoeveelheid van resul taten verwacht wordt, maar re sultaten van hoog gehalte. Zeeland is geschikt voor experimen ten in het groot en dr. Verwey oor deelde het gelukkig dat Rijkswater staat alles niet in één jaar kan dichtgooien. Er kan breed opgezet worden onderzocht. De kosten voor dit onderzoek, zeker een niet gering bedrag, achtte dr. Verwey verantwoord en hij prees dan ook de instanties, die dit werk willen bevorderen. De acht onderzoekers zullen, geassi steerd door een veelvoud van labo ranten, zich niet alleen tot de water- flora en de waterfauna van Zeeland bepalen, maar het gebied rond het water, de schorren en dijken dus, eveneens onderzoeken op de levende bevolking van plant en dier. Tenslotte deed dr. Verwey een drin gend beroep aan de Rijks Universi teit steun te bieden aan dit onderzoek •aar enigszins mogelijk is. Inventa risatie zou bijvoorbeeld mogelijk zijn. De heer J. P. Ie Clercq koninklijk onderscheiden Veertig jaar notarisklerk Vorige week was de heer J. P. Ie Clercq, notarisklerk, werkzaam op het kantoor van notaris R. Batten te Middelburg, 40 jaar verbonden hetzelfde kantoor. Dit jubileum kon niet ongemerkt voorbijgaan, zodat ook de loco-burge meester, de heer J. W. Kögeler, de heer Le Clercq voor de betoonde vol harding en trouw kwam gelukwensen. De heer Kögeler wees er op dat de jubilaris naast het notariaat zich ook op sociaal terrein beweegt. Hij is na melijk ruim 17 jaar secretaris van de bond van notarisklerken, afdeling Zeeland, en ruim 7 jaar administre rend diaken van de Nederlands Her vormde Kerk. Na deze toespraak speldde de heer Kögeler de jubilaris de ere-medaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, op. Vervolgens schetste notaris Batten in het kort de levensloop van de heer Le Clercq, er in het bijzonder op wijzend dat deze met grote ijver als jonge man onder zeer moeilijke omstandig heden studeerde voor notarisklerk en als één van de eersten in den lande en als eerste in Zeeland dit diploma wist te verwerven. Gedurende al deze 40 jaren bleef zijn doorzettingsvermo gen en ambitie onverflauwd; het no tariaat had zijn volle liefde. Notaris Batten overhandigde de ju bilaris een enveloppe met inhoud, ter wijl mevrouw Le Clercq door me vrouw Batten bloemen werden aange boden. Tenslotte voerde de heer J. M. Won- dergem, als voorzitter van de Bond van Notarisklerken, afdeling Zeeland en namens de collega's van het kan toor het woord, wenste de jubilaris geluk en stelde zijn ijver, trouw en plichtsbetrachting als Voorbeeld voor zijn collega's. Namens het personeel werden de draagverslerselen aange boden. Tevens ontving de jubilaris van het personeel en de bond bloemen. Een door mevrouw Le Clercq ver zorgd gezellig samenzijn besloot de plechtigheid. Dr. Roscam Abbing wordt hoogleraar te Groningen De Generale Synode der Neder lands Hervormde Kerk heeft giste ren in haar zitting te Driebergen al lereerst een moderamen voor het nieuwe zittingsjaar benoemd, waar bij herbenoemd werd tot praeses dr. A. A. Koolhaas, predikant te Amers foort, en tot assessor, ds. J. Vink te Slootdorp. Voorts werd benoemd tot hoogleraar vanwege de Nederlands Hervormde Kerk aan de rijksuniver siteit te Groningen in de aanstaande vacature van prof. dr. J. H. Semme- link, dr. P. J. Roscam Abbing, pre dikant te Scheveningen (Zorgvliet- gemeente). Dr. Roscam Abbing is onder meer voorzitter van de Raad voor de Her derlijke Zorg en hoofdredacteur van 't veertiendaags orgaan voor ambts dragers en kerkelijke medearbeiders .Woord en Dienst". Van zijn hand Wintertarwe-areaal met 42 pet. toegenomen Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft de uitkomsten van de in december 1957 gehouden landbouw telling gepubliceerd. Het aantal run deren nam sedert december 1956 met pet toe,. Het aantal melk- en kalf- koeien handhaafde zich ruimschoots op het peil van 1956. Het drachtige jongvee (1 jaar en ouder) is met 9 pet toegenomen. De stijging deed zich vooral voor in Zeeland (40 pet). De varkensstapel is met 8 pet uitgebreid. Het aantal gedekte nog niet kennelijk drachtige zeugen vertoonde een uit breiding met 15 pet., in Zeeland met De hoenderstapel onderging een geringe uitbreiding, do samenstelling daarvan trad een zeke- slechts loch in de re verschuiving op. Zo verdubbelde het aantal slachtkippen bijna cn steeg het aantal kuikens voor leg- doeleinden zelfs met rond 115 pet. De uitgezaaide wintergewassen (oogst 1958) omvatten 4500 ha meer dan oorspronkelijk voor de oogst '57 was ingezaaid. De oppervlakte be- teeld met wintertarwe is 42 pet toe genomen, die van do wintergerst 17 pet. Hiertegenover staat dat het are aal van de winterrogge met 8 pet is ingekrompen en dat van koolzaad niet 22 pet. verschenen verschillende publikaties, o.a. in boekvorm „Milltia Christi", verschillende boekjes in de serie „Excercitium Pietatis" en voorts ook verschillende bijdragen in boe ken en tijdschriften. Dr. Roscam Ab bing zal onderwijs geven in de prak tische theologie, in het bijzonder het apostolaat, biblica en christelijke ethiek. Ds. J. P. Enklaar overleden In de ouderdom van 76 jaar is te Del den overleden ds. J. P. Enklaar, eme ritus-predikant der Nederlands Her vormde Kerk. Ds. Enklaar werd 30 augustus 1881 te Utrecht geboren en begon zijn ambtelijke loopbaan in 1901 als officier der artillerie en heeft tal van jaren wis- en natuurkunde ge doceerd aan de Koninklijke Militaire Academie in Breda. In 1921 volgde zijn benoeming tot leraar aan het christelijk lyceum te Arnhem. Nadat hij te Utrecht theologie had gestu deerd, werd hij in 1927 kandidaat. In 1929 werd hij door wijlen ds. J. Goeverneur uit Rozendaal, te Katten- dijke in het predikambt bevestigd. In april 1932 vertrok ds. Enklaar naar Delden, waar hij predikant is ge weest tot aan zijn emeritaat op 16 april 1948. Economische Beneluxunie getekend (Slot van 1) betreffende de immuniteit van de le den van de Raadgevende Interparle mentaire Beneluxraad. De stukken werden in drievoud getekend zodat ieder land een als origineel geldend exemplaar ontvangt. Slechts de Ne derlands-Belgische briefwisseling is in tweevoud. Na de ondertekening hielden de Belgische minister-president Van Acker en de Luxemburgse premier J. Bech nog een rede. Zeker, zo zei Bech onder meer, er blijven voorlopig nog beperkin gen ten opzichte van de grote be ginselen van de unie, er blijven kwetsbare terreinen waarbij wij hebben moeten zorgdragen voor overgangsbepalingen en garanties, zelfs na een langdurige proefne ming, maar het is zeker, dat wij heden door onze handtekeningen een belangrijk resultaat consolide ren, dat hoog is uitgegroeid boven het précaire begin van tien en vijftien jaar geleden. Programma En Van Acker: De plechtige ver bintenissen van heden zijn ons pro gramma voor de toekomst. Wij ne- mens ons voor: De gemeenschappelijke handelspo litiek te vervolledigen; het afsluiten der Beneluxhandelsakkoorden met derde landen te voltooien; het vrije verkeer van goederen tassen onze Ian- van de laatste hinderpalen te verlossen; onze landbouwpolitiek te harmoniseren en ons verkeerswezen te coördineren. Deze opdracht zal vervuld worden binnen het voorziene tijdsbestek. De militaire kapel bracht tenslotte de Brabangonne, het Luxemburgse volkslied, „Ons Hemecht" en het Wilhelmus ten gehore. De ondertekeningsplcchtigheld werd bijgewoond door een groot aantal vertegenwoordigers van de binnen- en buitenlandse pers, als mede door talrijke fotografen en cineasten. De plechtigheid werd eveneens door radio en televisie opgenomen. mede een groot aantal genodigden aan een lunch aan in het Kurhaus te Scheveningen. Pensionering en ontslag bij Becht en Dyserinck De directie van de haardenfabriek a ijzergieterij Becht en Dyserinck 'V, te Weesperkarspel heeft mede gedeeld, dat dank zij het verder door werken van de maatregelen tot ver betering van de produktiviteit bin nenkort een aantal werknemers, die de pensioengerechtigde leeftijd heb ben bereikt of reeds hadden over schreden, zal worden gepensioneerd. Voorts is vergunning aangevraagd tot het ontslag van zeventien migranten uit Drente en van twaalf andere per soneelsleden.. In de produktie- en af- zetverhoudingen is sedert eind 1957 geen wijziging gekomen. De afzet in het buitenland vertoont gunstiger aspecten. AAS „MEER VROUWEN IN B.B." NIET SLAAGT .- Moeizame werving in A-gebieden, waaronder Vlissingen (Van onze Haagse redacteur) In kringen van de organisatie Be scherming Bevolking heerst toene mende ongerustheid over de voorne mens van de regering tot invoering van de burgerdienstplicht. Reeds her haaldelijk is invoering van dienst plicht voor de B.B. een punt van over weging geweest, doch thans verkeren de plannen naar het schijnt in een ac- cuut stadium. Naar wy vernemen wil de regering nog afwachten tot welke resultaten de aangekondigde actie „Meer vrouwen In de B.B." zal lei den. Zouden de resultaten niet bevre digend zijn, dan zou invoering van de burgerdienstplicht nog de enige mo gelijkheid z(jn om de B.B. volledig te bemannen. Rijkspostspaarbank ontsparing 12 miljoen Bij de R.P.S. werd in januari 12 miljoen gulden ontspaard. Het inge legde bedrag handhaafde zich op het lage niveau van de voorgaande maan den. Het opgenomen bedrag was we derom hoog, o.a. onder invloed van de verkoop van de rentespaarbrie- ven van de Bank voor Ned. Gemeen ten. Het bedrag, dat als gevolg hier van aan de R.P.S. werd onttrokken, kan globaal geschat worden op min stens 6 miljoen gulden. Ingelegd werd f 55,1 miljoen en te rugbetaald f 67,1 miljoen. Mr. Sassen verlaat de Eerste Kamer Naar wij vernemen heeft mr. E. M. J. A. Sassen te Vught besloten we gens zijn benoeming tot lid van de Ëuratomcommissie ontslag te nemen als'lid van de Eerste Kamer. Hij heeft van 15 juli 1952 zitting gehad in dit college. Het is de bedoeling, zo vernemen wij verder, dat mr. Sassen, die geko zen was op de Gelderse lijst van dt K.V.P., zal worden opgevolgd door de heer J. L. P. M. Teijssen, burge meester van Waalwijk, die op ge noemde lijst als plaatsvervanger voor de Brabantse kandidaat voorkomt. Drink elke dag Stimulans voor de vrouw Bij apotheek en drogist 233. Baas Buizerd en Joop Jorissea stonden met zicht baar genoegen naar de zwempartij van „de groene" te kijken, ,,'t Is 'm gelukt", zei de oude man, terwijl hij zich tevreden in de handen wreef. „Leen heeft 'm los weten te maken. Maar of hij kans zal zien het gevaarte helemaal naar de Bolgplaat te slepen, vraag ik me af". Joop stond met de hand boven zijn ogen naar het spektakel te kijken. „Hij ligt in elk geval niet helemaal goed in de koers", zei hij. „Bovendien steekt de wind een beetje op en die heeft-ie pal tegen". Baas Buizerd keek naar de lucht en zijn gezicht be trok. „Je hebt gelijk", zei hij. „Er komt meer wind. 't Zou me niet verwonderen als er tegen de avond ook nog een pluk regen komt". Ze keken beiden een beetje bezorgd naar het langzaam voortschommelende monster. „Spring jij op de fiets", zei baas Buizerd tot Joop Jorlssen. „Rij Ln de richting van de Bolgplaat. Misschien kan je Leen ergens mee helpen". Joop keek op z'n horloge. „Goed, ik zal gaan", zei hij. ,,'t Is an ders een fris eindje De burgerdienstplicht zou in be ginsel niet voor het gehele land be hoeven te gelden. Naar minister Struycken reeds in de memorie van antwoord bij de begroting van binnen landse zaken opmerkte, geeft de be manning van de noodwachten in de B-gebieden en de kleinere A-gemeen ten geen aanleiding tot ongerustheid. Moeilijkheden ondervindt men voor al in de grotere A-gemeenten, waar in vele gevallen slechts 45 tot 60 pro cent van de vereiste sterkte werd be reikt. Hiertoe behoren de A-gebieden Zutphen (46 procent). Arnhem (47.2 procent), Vlissingen (50.9 procent), Velsen-Beverw ijk (58.6 procent). Zaanstreek (58.8 procent). Groningen (59.9 procent) en Harllngen (60.1 pro cent) Bovendien bestond volgens de minister de algemene indruk, dat de bereidheid van de vrijwilligers tot het volgen van curssussen en het deelnemen aan oefeningen in verscheidene gemeenten en krin gen te wensen overlaat. Ook dit is uiteraard van belang voor het be oordelen van de paraatheid en ook daarmee zal dus rekening moeten worden gehouden by de eventuele invoering van de burgerdienst plicht. In B.B.-kringen zouden velen het betreuren, wanneer de regering zou menen tot invoering van de burger dienstplicht te moeten overgaan. Men vreest hiervan namelijk een ongunsti ge terugslag op de reeds aangeworven vrijwilligers, die voor het overgrote deel met enthousiasme hun taak ver vullen en zich daarbij dikwijls opof feringen getroosten. Ons kwamen echter ook geheel andere reacties ter ore. „Prachtig, dan krijgen we ten minste vat op die kerels", was bijvoor beeld de reactie van een kringhoofd, die zich als cx-militair blijkbaar niet gemakkelijk aan het vrijwillige ka rakter van de B.B. wennen kan. WOENSDAG 5 FEBRUARI. HILVERSUM I. 402 m 746 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.io Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De ontbytclub. 9.00 Voor de vrouw. <9.35—9.40 tyaterst.) VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Gram. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Hammondorgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.20 Lichte muz. 13.50 Medische kron. 14.00 Cello en piano. 14.30 Voor de jeugd. 16.30 Gram. 17.15 Dansmuz. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen overzee: Jcugduitz. De brie venbus gaat open. Correspondentieclub o-l.Vi Regina Zwart. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Dansmuz. 18.50 Act. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 De christen en zijn poli tieke keuze, toespr. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voor de Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Comm. 20.15 Cabaret. 214)0 Aan een zijden draad, hoorspel. 21.50 Lichte muz. 22.15 Kritisch beluisterd. 22.45 Tus sen mens en nevelvlek, caus. 23.00 Nws. 23-15 Jazzmuz. 23.30 Hammondorgelspel. 23.50—24.00 Soc. nws. in Esperanto. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/s. 7.09 -24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Ge wijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws.- en weerber. 8.15 Gram. 8.35 Amus. muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.15 idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.25 Een kopje koffie voor oom Hans, hoorspel. 12.10 Lichte muz. 12.30 Land- en tuin bouwmeded. 12.33 Musettemuz. 12.53 Gr. of act. 13.00 Nws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Concertork. 1350 Gram. 15.00 Jeugd- ork. 15.45 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Muz. caus. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Leger des Hellskwartiér. 18.15 Spec trum van het chr. organisatie- en ver enigingsleven. 18.30 Jeugdkoor. 18.50 Gr. 19.00 Nws.- en weerber. 19.15 Op de man af, caus. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Omr, ork. 21.10 Bij bel en kunst. 21.55 Geestelijke liederen. 22.25 Filmbeschouwing. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Sportuitsl. 23.20—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA. VARA: 17.00 Voor de jeugd. KRO: 20.00 Vademecum. 20.30 Prettige feestdagen TV-spel. FEILLET0N John en Jénet Trelawney woonden in eon moderne voorstad, nabij een der uitgestrekte weilanden ten zuidwes ten van Londen. Lorraine's flat stond op vrij wat hoger terrein en bood, als het helder weer was, een prachtig, schier adembenemend uitzicht. Ze had de drie bovenste kamers gehuurd van een hoog maar smal huis, een afschuwelijk gebouw, de sierlijk be werkte plafonds en de elegante, slan ke trap uitgezonderd. Daar had ze zes jaar geleden, toen haar broer John was getrouwd, op achttienjari ge leeftijd haar intrek genomen. Nu, terwijl ze bezig was met pak ken en opruimen, de dingen zoveel mogelijk soort bij soort op stapel tjes leggend om dan weer snel te vergeten, wat elk stapeltje feite lijk bevatte wilde ze maar liefst niet meer aan de tijd van haar komst hier denken. Herinneringen aan zor HILLARY WAYNE gen en verdriet, zelfs aan vernede ring, waren voor haar gemakkelijker te dragen dan reminiscenties aan op gewonden vreugdedansen op haar zolder, wanneer de benedenburen wa ren uitgegaan. Welke band bestond er nog tussen haar en het 'slanke bleke meisje met de losse zwarte ha ren en de wat verlegen jonge stem, die soms tekortschoot bij het uiten van pure, ongebreidelde levensvreug de. Even haar arbeid stakend, bekeek Lorraine enkele van haar schilde rijtjes, zich afvragend of ze een fan tasie als b.v. „De hand" ooit aan Ha rold zou kunnen verklaren. Waar schijnlijk niet, want daartoe vatte hij alles te ernstig, veel te somber op. Die arme Harold, dacht ze ver tederd. 't Was niet zijn schuld, dat hij nooit goed lachen had geleerd, maar die van zijn broer en schoon zuster, wier zogenaamde bescher ming vrijwel alle blijdschap en op gewektheid in de kiem had gesmoord. Eensklaps vermoeid en pijnlijk van het bukken, hurkte ze neer en vlei de 't hoofd tegen een stoelleuning. Ze probeerde er zich in te denken, dat ze deze avond voor 't laatst al leen was en kon doen wat ze ver koos. Op slechts korte afstand, al thans hemelsbreed gemeten, zaten John en Janet nu zeker in druk ge sprek over haar huwelijk, waarin die twee heel wat meer belangstelling toonden dan zijzelf. Ze hadden ge wild, dat zij, Lorraine, bij hen bleef logeren, omdat volgens hen een bruid niet zo'n laatste nacht alleen thuis moest zijn. Op haar verzekering, dat zij er anders over dacht, hadden ze niets geantwoord, maar slechts een veelbetekenende blik gewisseld. Och ja, ze meenden immers zoals trou wens iedereen dat ze zich nooit van haar ongelukkige liefde voor Don had hersteld en slechts uit „dé- Êit", van de weeromstuit dus, met [arold ging trouwen. Onwilleltuerig lachte ze even, want die veronderstelling was er naast. Reeds voor diens wat dramatische vertrek naar Amerika had ze al ge noeg van Don Drake gekregen. Ze had zich heimelijk, opgelucht ge voeld toen hij de Oceaan overstak, maar anderzijds was het nauwelijks verhulde medelijden van vrienden en kennissen haar allesbehalve aange naam geweest. „In de steek gela ten" las ze op hun meewarige ge zichten en hoorde ze in hun demon stratieve hartelijkheid. Haar poging om Janet de waarheid te vertellen had geen resultaat opgeleverd. „Ik meen het heus, Janet", had ze ge zegd. „Don en ik hebben samen pret tige dagen beleefd, maar dat is lang geleden. De fleur was er af en ik ben blij, dat het zo is afgelopen"O, kindlief", had Janet met door tranen schier verstikte stem geantwoord. ,Jij bent zo dapper, maar ik zou hem de nek kunnen breken!" Uit welke reactie Lorraine duidelijk gebleken was, dat elk verder betoog harer zijds nutteloos zou zijn. Och, in zekere zin was het ook wel erg geweest, een wat droevig en armzalig einde van zoveel blijheid. Als ze eraan dacht, was 't met haar rust en kalmte gedaan. Ze stond haastig op om in het piep kleine keukentje wat koffie te gaan zetten. Sir Percival, haar grote cy perse kat, volgde langzaam zijn meesteres, blijkbaar om melk bede lend. Zc nam hem in haar armen en kuste hem op zijn keurig ge streepte kop. „Ja, Percy, morgen ben je geen Londense kat meer. Je blijft, terwijl Harold en ik in Devon zijn, een week bij de familie en dan gaan we naar Lancashire... een nieuwe wereld voor ons allebei, jongen!" Het dier 'beantwoordde haar lief kozingen met luid gespin. Ze zette hem weer neer, maar hij weigerde zijn melk in de keuken op te drinken, zodat ze hem, met haar koffie, naar de zitkamer moest dragen. Het zal je op Scarside wel beval len", zei ze in gedachten, „en mij ook. Eerst was ik bang, dat Harold bij die nare broer en zijn nog naar dere vrouw wilde blijven wonen. Dat zou vresselijk zijn geweest, want Do- ra is een van de soort vrouwen, die' liefst van de vloer eten of geloven, dat andere mensen dit wensen, ter wijl Edwin steeds maar piekert over de molen en verwacht dat Harold dit ook zal doen. Ik ben blij dat we ons eigen villa'tje krijgen aan de andere kant van de heuvel, ofschoon we daardoor op gespannen voet raken met Edwin en Dora, volgens wie Harold feitelijk helemaal geen geld zou mogen uitgeven, ook al is de helft van de molen zijn eigendom". Terwijl ze haar koffie opdronk, vroeg ze zich vaag belangstellend af, hoe 't in de praktijk met haar aanstaande huwelijk zou gaan... Lorraine, die teken- en schilderles had gegeven op de school van Black berry Hill en andere onderwijsinrich tingen in de buurt, had ook tal van particuliere leerlingen. Bij één hun ner uit dankbaarheid voor enige spe ciale lessen, op een feestje genodigd, had ze „oom Harold" leren kennen, speci- M uit Scarside naar Londen ge' ;n om daar een textielbeurs te bez ,iten. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 11