Griekse vrachtboot reeds vier weken in VKssingen vastgehouden Zeeuwse Almanak ALGEMENE ZEEUWSE NIEUWE AUTO-POLIS Algemeene Zeeuwsche Verzekering Maatschappij N.V. WESTERSCHELDE BEVAARBAAR MAKEN VOOR 50.000-TONNERS ZWAARDEMAKER Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE O OU KANT ZATERDAG 1 FEBRUARI 1958 SLACHTOFFERS DALING VRACHTENMARKT Ook bemanning zit zonder geld In de Vlissingse buitenhaven ligt al sinds de vijfde januari het 7581 brt metende Griekse s.s. „Norl&uda", een acht en dertig jaar oude vracht boot, tegen de kademuur. De bemanning hangt wat doelloos over de rai- ling, want veel lust en vooral: geld om te gaan passagieren, heb ben deze Grieken niet. Mèt hun rederij de „Mina Shipping Company" zijn ze ook ten dele het slachtoffer geworden van de sterke daling op de vrachtenmarktBijna vier weken ligt het schip er nu reeds onder beslag, want toen de „Norlanda" op 5 januari Vlissingen passeer de, op weg naar Antwerpen om te dokken, liet de N.V. Steenkolen Han delsvereniging het schip aan de ketting leggen. Op eerder aan de rederij gedane olieleveranties was namelijk geen betaling gevolgd. Op de achtste november van het vorig jaar begon voor de „Norlan- da" de narigheid, toen het schip op weg naar Koeweit aan de Perzi sche Golf op de Engelse zuidkust strandde. Drie sleepboten trokken de „Norlan- da" vlot, waarna het schip in Duin kerken binnenliep. Twee maanden lang lag het daar. Dertien leden van da toen nog 34 koppen tellende be manning waren in deze Franse ha ven al van boord gestapt en naar Griekenland vertrokken. Begin januari kwamen de orders naar Antwerpen op te stomen om in het dok te gaan, maar de reis ein digde voorlopig in Vlissingen. Voor hoe lang, is moeilijk te zeggen. Duikers zijn op het ogenblik bezig om de aard van de beschadigingen te onderzoeken. Het schip moet na melijk op tal van plaatsen lek zijn. In de ruimen moet er weinig van te bespeuren zijn. omdat de lading cement nat geworden is en zo de ga ten min of meer moet hebben ge dicht. van |f| tot <3.ijpe „ST.-CAECILIA" 65 De harmonie „St.-Caecilia" te Vlis singen bestaat in 1958 65 jaar, een „oudje" dat er zfln mag. Verschillen de verjongingskuren hebben ertoe bij gedragen dat de harmonie „by bleef" en men veroverde zich op die wijze een Soede plaats ln de harmoniewereld, p 26 juni 1893 werd „de muziek" als een rooms-katholleke vereniging op gericht, doch sedert 1921 Is „St.-C'ac- cilfa" strikt neutraal. Om dit dertiende lustrum te vieren, organiseert het be stuur van 21 tot. 27 Juni een muziek- Week. Bovendien zal de beroemde En- felse brassband, „Fodens Motor Vorks Band" op 28 maart in „Brit- tannia" een concert geven. Verschei dene malen werd deze laatste band, geleld door Lex Mortimer, die in de omBtreken van Manchester een beken de figuur Is. kampioen van Engeland. En dat wil heel wat zeggen. Voor de leden van „St.-Caecilia" zal het een hernieuwde kennismaking met de. En gelse muzikanten zjjn, want verleden jaar waren zij reeds de gast van hun Vlissingse collega's. BETER DAN BUITEN Ook in Brouwershaven is men tot de ontdekking gekomen, dat het binnen soms beter is dan buiten. De sneeuwstormen van de laatste tijd hebben dat maar weer eens op on aangename manier bewezen. Daar- ERGERNIS, ln dat koffiehuis ergens op Schou- wen-Duiveland yebruiktf-n wij het middagmaal, terwijl Hilversum via een enorm radiotoestel voor nieuws en achtergrondmuziek zorgde. Hoe wel, achtergrondmuziek Uit de luidspreker schalde een of ander (Nederlands) soldatenkoor het nieuwste succesnummer van een ze kere heer De Knegt en het. handelde zoals te doen gebruikelijk over sol datenharten, die nog steeds niet van steen zijn en over een meisje, dat daar heur troost maar in moest vin den. Althans iets van gelijke strek king. De tekst blonk dus wederom zoals te doen gebruikelijk niet uit door oorspronkelijkheid. De muzielc trouwens evenmin. De streng gescandeerde melodie stamde rechtstreeks uit de dagen toen het „Und wir fahren" helaas ook door Nederlandse steden en dor pen klonk en in dat koffiehuis op Schouwen-Duivelund hebben wij ons een weinig aan Hilversum (1 of 11, dat weten wij nietgeërgerd. Aan het erbarmelijk gebrek aan goede smaak, dat daar zo luid brullend uit die luidspreker kwam gebrald en dat werd aangekondigd als Néderlonds amusement, 't Was geen Nederlands, maar namaak-Duits en amusant is dat nooit geweest om heeft men voor buspassagiers, die tot op heden buiten de komst van de bus moesten afwachten, een onderdak gevonden, dat hen be scherming zal bieden. Om de schoonheid van het stadje te sparen heeft men niet zo maar in het wilde weg een hokje neergeplant. maar is men begonnen een kamer van de „Stadswaag" hiervoor geschikt te maken. Een groot raam zal de rei zigers uitzicht bieden op de halte, de Ingang bevindt zich in het zij straatje. OLIEBOLLEN-ETERS Brouwershaven blijft ln het nieuws. Men draagt er niet alleen de buspas sagiers maar ook de sportbeoefenaars een goed hart toe. Ten bate van de Van het rapport dat de duikers over hun bevindingen zullen uit brengen, hangt thans veel af voor de rederij. Want het gaat er na melijk om of deze schade door de stranding is ontstaan in dat geval zal de verzekering moeten betalen dan wel of de bescha digingen een gevolg zijn van slijtage. In Londen voeren verze keringsmaatschappijen en reder daarover momenteel onderhande lingen. Het rapport zal begrijpe lijkerwijs daarbij veel gewicht in de schaal leggen. Niet alleen voor de reder, maar ook voor de een en twintig Griekse op varenden die nog aan boord zijn en die nu al enkele weken gelaten de ontwikkeling van de gebeurtenissen afwachten. Zonder een cent op zak, want zij hebben sinds november geen gage uitbetaald gekregen. Zij slijten hun dagen nu wachtend aan boord door. Voedsel Is er nog en ook leveren handelaren nog dagelijks levensmid delen af. Verschillende van de opva renden moeten echter reeds in Duin kerken kleren en andere eigendom men hebben verkocht om aan wat zakgeld te komen. Uiteraard zijn de mannen te leurgesteld, maar zij gedragen zich niettemin gedisciplineerd. Sommigen vertelden echter dat zij, zodra de gage zal zijn ontvangen, naar huis gaan. Met de stemming onder elkaar sportvereniging „Brouwershaven" heeft men oliebollen gebakken en die daarna weer verkocht. De opbrengst was ƒ110,83, waaruit blijkt dat men zijn best heeft gedaan, Namenss de „sport" een woord van dank aan alle „eters". VOOR HET EERST WEER Voor het eerst sinds lange tijd hielden de leden van de landelijke ruitervereniging „De Oranjerui- ters" te Axel weer eens een „rui- ter-avond"De vereniging, die enige tijd in een „sukkeldrafje" was vervallen heeft men weer eens flink „de sporen gegeven" en tijdens deze feestavond bleek dat de oude „galop" weer gevonden is. Een tweetal oud-leden van de vereniging haalden „ruiterherin- nermgen" uit de periode 1937 1957 op. Een schetsje en het. op treden van de conferencier Willy Rex vulden het verdere program ma. BIS, BIS. BIS!.. „Con Amore", de chrlsteiyke zang vereniging te Meliskerke staat by het publiek goed bekend, te oordelen ten minste naar de uitverkochte zaal, waarvoor dezer dagen een uitvoering werd gegeven. De neer F. Bakker, di rigent, kan tevreden zijn, al klaagt hy nog over een tekort aan stemmen. Ook het optreden van de solisten viel bij de toehoorders ln de smaak. Som mige nummers werden op dringend verzoek herhaald en een langdurig ap plaus was de beloning. (Advertentie) ONDERWIJZERSEXAMEN De korUte en voordeligste opleiding RESA-HILVERSUM (Bekende Schriftelijke Cursus) Jaarvergadering Zeeuwse Confectiefabriek De jaarlijkse algemene vergade ring van aandeelhouders der N.V. Zeeuwsche Confectiefabrieken te Middelburg, die vrijdag in Amster dam is gehouden, heeft het voorge stelde dividend van 15 pet. goedge keurd. De voorzitter van de raad van com missarissen, de heer D. F. P. Hoegen, deelde mede dat men in het afgelo pen boekjaar geen gebrek aan orders heeft gehad. Slechts in de laatste twee maanden van 1957 werd het aantal nabestellingen iets minder. De export richtte zich op Zwitserland, Duitsland, Engeland en de Benelux- land en. De heer W. C. A. M. van Spaen- donck werd herkozen als commissa ris. (Advertentie) Alle schadeverzekeringen Vraag Inlichtingen bij onze vertegenwoordigers of ten kantore der Maatschappij, Houtkade 11, Middelburg TELEFOON 01180—3443 BELGISCHE PLANNEN: Onderzoek nieuwe sluis Terneuzen bijna gereed De Belgische minister van openba re werken, Vanaudenhove, heeft bij de verdediging van zijn begroting in de Kamer toegezegd, dat het parle ment nog vóór de verkiezingen een wetsontwerp zal worden voorgelegd dat een aanvulling vormt op het z.g. tienjarenplan voor de haven van Antwerpen. Het ontwerp zal voorzien in het bevaarbaar maken van de Schelde voor schepen van 50.000 ton en in het bouwen van een sluis ter hoogte van Zandvliet, waardoor sche pen van genoemd formaat via het in het tienjarenplan voorziene nieuwe kanaal de haven van Antwerpen kunnen bereiken, zo meldt de Brus selse correspondent van de N.R.Ct. Veerdiensten hadden weinig last van mist De Zeeuwse veerdiensten hebben gisteren niet bepaald veel hinder on dervonden van de mist. De dienst VlissingenBreskens lag tot tien uur ln de morgen stil; rond tien uur ver trok de eerste boot naar Breskens. De volgende boot vertrok om tien voor vier en van dat moment af is de dienst niet meer gestagneerd geweest. De eerste boot van de dienst Kruiningen Perkpolder voer om twintig over negen uit Kruiningen weg. 's Middags vielen er nog twee boten uit. De dien sten hebben de verdere dag een vlot verloop gehad. JlnJTtPS ^ere huid? UJU4IU&3. Babyderm.zeep valt het nog wel mee. Het is zo als een van de officieren zei „soms huilen en soms lachen. Als je geen geld hebt, hoe voel je je dan..." Voor de verwarming van de verblij ven is nog voor drie of vier dagen brandstof aan boord. Wanneer liet duikersrapport van dien aard is, dat de verzekerings maatschappijen sehip en lading zijn afzonderlijk verzekerd niet tot uitbetaling overgaan, dan zal re patriëring van de' bemanning door bemiddeling van het Griekse consu laat worden overwogen. Aanstaande kleuterleidsters zongen radioprogramma vol Ze waren wel een tikkeltje zenuwachtig, de twintig „teenagers" van de Middelburgse Rijkskweekschool, die de opleiding voor kleu terleidster aan de ge meentelijke opleidings school volgen, en die vrijdagmorgen en -mid dag voor de microfoon stonden. Geen gewone microfoon, maar eentje van de radio, dus was die angst wel enigszins verklaarbaar. De twin tig aanstaande kleuter- onderwijzeressen zon gen namelijk in de foyer van de Concert- en Ge hoorzaal na veel repete- Nederlandse, Franse en Duitse liedjes vol, dat binnenkort door de A.V.R.O. zal worden uitgezonden. De meisjes van de tweede klas vormen en dat niet alleen op zanggebled een een heid. Er is een gezellige sfeer, het is een enthou siast groepje, dat graag zingt en daarbij liever geen theorie heeft Onder leiding van mu ziekleraar A. Llchten- een aantal liedjes op de band opgenomen en deze naar de A.V.R.O. gestuurd, Er kwam een berichtje prompt terug: Or enkele weken geleden niscne tekortkomingen, moest de heer Lichten- dahl maar eens een programmaatje opstu ren. Ook dat gebeurde, het werd goedgekeurd en de radiomensen zou den het programma komen opnemen. Eerst op de 4e januari, maar toen gooide de sneeuw storm roet in het zang menu. Dah maar een week later. Vrijdag hadden de ra diomensen met mist te kampen. De technische staf kwam een uurtje te laat en omroeper Lex Braamhorst zou eerst helemaal niet komen, omdat er stagnatie was ln het treinverkeer. En dat werkte uiteraard niet bevorderlijk op de zenuwen van de kweke lingen. Maar toch had miroeper Braamhorst nog een gaatje gevon den en om half twee stapte hy tot grote vreugde van de zange ressen binnen. Intussen waren de technici er in geslaagd om de zang groep met piano op de Juiste plaats te dirige ren. Dat gebeurde ove rigens nadat talloze geluidsvoetangels en klemmen waren over wonnen. want voor het kleine groepje was de foyer nog wat te ruim. Daardoor klonk de zang te hol en na veel veran deren vond men einde lijk dé oplossing door het „zanggebied af te schermen met twee rek ken, die volgehangen werden met jassen... Toen kon iedereen aan de slag. Lex Braam horst hield aan het be gin en vóór elk liedje een gezellig praatje en nadat het eerste liedje driemaal overgezongen was, liep de rest van zelf. Van zenuwen was er geen zier meer te be kennen. Alles ging „lek ker vlot". Drie versjes van Ah Lichtendahl zelf. „Dag Inge" met een solo van Magda de Vin „Zeilen" en „Zon netje". alsmede nog een Frans, Duits en een Hollands liedje. Binnen kort kunnen de luiste raars de niet geringi prestaties van de Middelburgse leerlingen De minister herinnerde verder aan het principiële besluit van de rege ring vorige zomer aangekondigd om ten behoeve van Zeebrugge omvangrijke werken uit te voeren. De minister herinnerde echter tevens aan de daarbij geformuleerde restric tie volgens welke de plannen, die de haven voor zeer grote tankboten toegankelijk willen maken, eerst de finitief goedgekeurd kunnen worden nadat men in het bezit zal zijn van de resultaten van het laboratorium onderzoek, waarmee, naar vorige zo mer verklaard werd, twee jaar ge moeid zullen zijn. In antwoord op kritiek op het lang zame tempo, waarin het banaal Gent-Terneuzen wordt verbreed, zei de minister dat deze verbrediug, jaar weer honderd miljoen franken zijn uitgetrokken, per slot van reke ning slechts zin heeft als men zeker heid heeft over de bouw van een nieuwe zeesluis. Het technisch onder zoek daarvan, zo zei de minister, verkeert in het laatste stadium. Melk in Zeeland nu ook gestandaardiseerd Met Ingang van 2 februari a.s. wordt zoals bekend ook in Zee land uitgezonderd Noord-Beve land de standaardisatie van de consamptiemeik ingevoerd, zodat voortaan ook in deze gebieden, even als in vrijwel geheel overig Neder land, melk in consumptie wordt ge bracht met een vetgehalte van 2.5 De consumptiemelkprijs blijft ge lijk door daling van de voor het Zeeuwse melkgebied tot dusver gel dende hogere subsidie voor de consu ment, zodat in geheel Nederland geen verschil in subsidiëring meer behoeft te worden gemaakt. Het ministerie van landbouw, vis serij en voedselvoorziening deelt in een toelichting o.m. mede: De stand aardisatie van de consumptiemelk, die, gepaard met pasteurisatie, de verbruiker een gelijkmatig vetgehal te van de melk waarborgt in een juiste verhoudingtot de prijs, zou ook bij enigerlei wijziging van het vetgehalte noodzakelijk blijven. Zee land kon tot dusver niet in de melk- standaardisatie worden betrokken, o.m. door het ontbreken van de no dige technische voorzieningen. Bo vendien traden bij de voorgenomen standaardisatie in het zuidwestelijk gebied vertragende factoren op, zo als de watersnoodramp van 1953. Na lange voorbereiding zijn thans de mogelijkheden tot verwerking van melk verzekerd door een voldoende aantal standaardlsatlebedrljven in het betrokken en in het aangrenzen de gebied. Financiering van waterschapswerken Antwoord op vragen van ir. M. A. Geuze In antwoord op schriftelijke vragen van het Zeeuwse Eerste Kamerlid, ir. M. A. Geuze heeft de minister van verkeer en waterstaat meegedeeld, dat in overleg met de unie. van wa terschapsbonden en de waterschaps- bank een lijst wordt samengesteld van de werken, welke in 1958 moeten worden uitgevoerd, en van de daaruit voortvloeiende kapitaalbehoeften. Deze lijst is nog niet definitief vast gesteld. De minister neemt evenals zijn ambt genoot van financiën het standpunt ln, dat voorkomen moet worden, dat de strikt noodzakelijke en urgente Investeringen van waterschappen door financieringsmoeilijkheden ach terwege zouden moeten blijven. Over wogen wordt welke maatregelen daartoe genomen moeten worden. De moeilijkheden om kasgeldlenin gen te verlengen of nieuwe lenin- f;en te sluiten, hetzij op korte of op ange termijn, zijn aanleiding dat de minister streeft naar een rege ling, voor de financiële behoeften der waterschappen, mede in ver band met de uitvoering der delta- i neemt <2^ fi' vaker J sevilla orange marmelade KUNST „Het Scapino Ballet" Vlissingen, „Britannia"; Z.V.U.-voorstelling. DE BENJAMIN onder de Neder landse balletgezelschappen, het „Sca- pinoballet", besloot gisteravond een korte tournee door Zeeland na voorstellingen in Oostburg en Ter- neuzen, met een optreden in „Britan nia" te Vissingen, waar een middag voorstelling voor de jeugd aan vooraf was gegaan. Aanvankelijk werkte „Scapino" voornamelijk voor de jeugd met het doel om die jeugd begrip bij te bren- jen voor de danskunst. In de loop der jaren kreeg „Scapino" ook artis tiek betekenis en zo kwam men er toe om voor volwassenen op te tre den. Mot een repertoire, dat ten dele nog zuiver instructief en anderzijds meer daadwerkelijk ballet was. Zulk een repertoire kon men ook gister avond, in de onder auspiciën van de Z.V.U. gegeven voorstelling, aan schouwen én daarbij constateren, dat „Scapino" inderdaad aan artistieke betekenis heeft gewonnen. Voorna melijk bleek dit uit het optreden van het jeugdige begaafde danseresje Beverley Rowles en van de danser Richard Glasstone (in een pas da deux van Karei Poons en in „De zee meermin" van Glasstone) en uit een aanmerkelijk gedisciplineerder dan sen in de sterk verhalende balletten, dan in het verleden wel eens het ge val is geweest. Na een vrij zwak be gin met twee van die verhalende bal letten, „Oogstdans' 'en „Ankelien en de Jagersman" zonder veel bezie ling gebracht volgde het verras sende optreden van Beverley Rowles en Richard Glasstone in de pas de deux van Karei Poons, op muziek van Schumann. Geen wonder van danskunst, maar met talent en over- gave, in een soepele trant gebracht. Verrassend was ook de aloude balla de over de wrede hertog van Bruns- vick (choreografie Karei Poons, mu ziek van Peter van Zanten die ook voortreffelijk begeleidde waarin Mieke Last en Jean Rebel de hoofd rollen strak, technisch juist en ook qua expressie overtuigend dansten. Voor ballet pur sang zorgden weer Beverley Rowles en Richard Glassto ne in de „Zeemeermin", in een cho reografie van Glasstone en op muziek van Peter van Zanten, waarin met name Beverley Rowles bekoorde door haar even stijl- als talentvol dansen. Ook choreograaf en componist ko men overigens alle lof toe voor dit charmante en danstechnisch verant woorde ballet. Het gehele korps de ballet was tenslotte nog te bewonderen ln de verhalende "balletten „Broodjes en Boeketten" en ln het van „Scapino" zo langzamerhand overbekende „In Holland staat een huis". Kleurige, pretentieloze kijkspelletjes, fris ge danst in fleurige kostuums, tegen dienovereenkomstige décors van Wim Bijmoer en Wim Vesseur. Zoals trou wens décors en kostuums in alle bal letten bijzonder goed verzorgd wa ren. Een talrijk publiek toonde zich uitermate dankbaar voor deze, met zoveel jeugdig elan gebrachte bal- id. v. B. letavon d, (Advertentie) ^^l'l'oll.'l-H I Uil Clllllc al 4*1* I 7.40 per liter I rtutfxi I M nlijtrr Follc n N.V. Kollcrriam «lil- «lau 4 .1 I -lïjl.-i VANDAAG Middelburg Electro: „Het trottoir", 7 en 9.15 uur, 18 jaar; Schouwburg: „Odongo", 8 uur, 14 jaar; Schutters hof: C.J.B.T.B., 9.30 uur. Vlissingen Alhambra: „April-love", 7 en 9 uur, alle leeft.: Luxor: „Groot alarm bij de geheime politie", 7 en 9 uur, 14 Jaar: Concertgebouw: „Uitvoe ring Oranje Nassau", 's middags: uit voering „Jong Leven" en „De Volks stem", 8 uur. Goes Grand: „Hij, die sterven moet", 7 en 9 uur, 14 Jaar; Prins van Oranje: Uitvoering Goese Operettevereniging met „The Geisha", 7.30 uur. MORGEN Middelburg Electro: Als zaterdag, 8.30 7 en 9 15 uur; Schouwburg: Als zater dag, 2.30 en 8 uur. Vlissingen Alhambra; Als zaterdag, 8 7 en 9 uur; Luxor: Als zaterdag, 3 7 en 9 uur. Goes Grand: ,,HU, die sterven moet", 7 en 9 uur. „Vallei der verschrikking", 3 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2