NIEUW KRUININGEN VERREES Verbelering van het milieu is in vele opzichten irappant In het ruime doktershuis herinnert niets meer aan de ramp van vijf jaar geleden, zoals ook in het dorp de spo ren van de ramp geheel zijn verdwe nen. Opvallend is alleen, dat het dorp zo'n nieuwe en moderne indruk maakt. Daartegenover hangt in het dokters huis nog de sfeer van vroeger jaren, want de bewoner heeft zijn oude por- celein weer aan de wanden gehan genDe antieke meubelen werden hersteld; een mooie oude kast werd door een knappe antiquair zorgvuldig gerestaureerd. De doktersvrouw zette in de serre en achter de kamervensters tienlal len nieuwe planten neer, zoals daar ook planten stonden vóór de zee kwam en aan dat plantenleven een einde maakte. Het onvoorziene Als dokter Van Nieuwenhuijse te rugdenkt aan de rampnacht, zegt hij, dat het onvoorziene, het plotselinge hem toen diep getroffen heeft: „We werden er in eens voor gesteld". Een buurman kwam de slapende doktersfamilie wekken met de woor den: „Ze zeggen, dat de polder in loopt". De dokter kleedde zich, pakte zijn auto en ging er op uitHij zag hier en daar waterDe waarschu wing was juistdus terug naar huis om mensen telefonisch te alar meren en de Rode Kruis-colonne te mobiliseren. Dat was een colonne van twaalf man. die sedert 1937 was ge traind en die nuttig werk zou kunnen doen. Toen de dokter zijn auto in de ga rage zette kwam het water juist op de weg, maar het stond nog niet op het erf van zijn huis. Hij greep de te lefoon en probeerde alarm te maken. Hij kreeg nergens gehoor. Intussen steeg het waterde dokter haalde haastig zijn vaccins uit de kelder en bracht ze naar de boven verdieping. Hij redde zijn micros coophij zette de radio op de trap. Op dat ogenblik viel de elektrische stroom uit en men kon alleen nog maar vluchten naai- de bovenverdie ping. Dokter J. Nieuwenhuijse gemeentegeneesheer van Kruiningen Hoort gij de zee achter mijn hart Dan zal ik heen zijn en gij zult met de zee alleen zijn. De golven zullen breken in uw hart. A. ROLAND HOLST Die zondag Op de eerste februari werd het dag over een verdronken dorp. De mensen op de bovenverdiepingen van de hul zen hadden het gevoel opgesloten te zittenHet was benauwend ze konden er niet uit. Zondagavond verscheen het eerste bootje voor het doktershuis en toen pas kon dokter Van Nieuwenhuijse zeggen: „Ik wil iets doenik wil helpen". Het bleek echter dat bij deze grote ramp de afdoende hulp alleen van buiten kon komen. De mannen van Yerseke arriveer den met hun vaartuigen en op maan dag kwamen de amfibie-auto's via Goes Vooral de komst van de bootjes uit Yerseke maakte diepe indrukZe waren voor de mensen van Kruinin- gen het zichtbare bewijs dat ze niet alleen werden gelaten. Urenlang voeren de mannen van Yerseke rond over het wilde water en in de straffe wind. Ze redden vele mensen van de daken en van de zol ders Wonderbaarlijk waren soms de ontsnappingen aan de dood. Zo bij voorbeeld van het jonge echtpaar, dat op een stuk dak wegdreef en in de stroom via een dijkgat meegezogen werd tot ver op de kolkende Wester- schelde Toenplotseling werd het stuk dak gegrepen door een nieuwe stroom, die in een ander dijkgat bin- nenvloeidehet jonge echtpaar keerde terug in de polder en werd ge red! Naast dicp-ontroerende gebeurte nissen was er soms nog de humor, die het geluk van de redding opfleur de. Daar was een nogal gezette vrouw, die van haar zolder gered moest wor den. Ze kon alleen door het dakraam haar schuilplaats verlaten. Na de redding vroeg een belangstellende haar: „Hebben ze je door het dak raam gehaalddat ging toch zeker niet.?" „Nee, zei ze. dat ging nietze hebben het dakraam uitgezaagd". Na de ramp Op maandag 2 februari stond bij eb zondag was de eb niet doorgeko men het dorpscentrum van Krui- ningen droog. De zieken en invaliden konden af gevoerd worden, nadat een ernstige zieke en een kraamvrouw al eerder naar een veiliger oord waren ge bracht. Dokter Van Nieuwenhuijse is nog een maand in het half verwoeste Kruiningen gebleven, dat toen een prooi was van eb en vloed. Hij be zocht patiënten en hij bracht zijn apotheek op orde. Tenslotte vertrok hij naar Kapelle, waar vele inwoners van Kruiningen ondergebracht waren en waar hij zijn medische taak kon voortzetten. Een college-arts uit Kruiningen deed datzelfde werk in Goes. Terugblikkende op de ramp, zegt dokter Van Nieuwenhuijse, dat men in de eerste uren de omvang daarvan niet besefteMen dacht aan iets soortgelijks als de inundaties voor en tijdens de oorlog van 1940Die inundaties waren beheerst uitgevoerd. Dat een dijkbreuk zoveel erger was dan een beheerste inundatie drong pas geleidelijk tot de mensen door. Wat de hulpverlening betreft, bleek na de redding de onmisbaarheid van,, grote organisaties zoals het Rode Kruis, dat schitterend werk heeft verricht. V erbetering Nu staat daar dan het nieuwe dorp Kruiningen en op de vraag hoe de medisch-sociale en hygiënische toe standen thans zijn, kan de dokter een enthousiast antwoord geven. Een antwoord, dat voor vrijwel alle watersnoodgebieden Van Zeeland mag gelden, want overal zijn betere me disch-sociale en hygiënische toestan den geschapen. Wat Kruiningen betreft, is er een intense hygiënische verbetering door gevoerd. Het komt niet meer voor, dat de medicus een patiënt moet onderzoe ken in een bedstede of een kraam vrouw moet helpen, die in een bed stede ligt. De nieuwe huizen hebben frisse slaapkamers en de oude huizen zijn bij het herstellen flink opgeknapt, waarbij ze van vele gemakken wer den voorzien. Er zijn waterclosets, er is riole ring. In de huizen zijn meer douche cellen dan vroeger. De interieurs met nieuwe meubelen doen aangenaam aan. De beste adviezen zijn daarbij gegeven en vooral de organisaties van platte landsvrouwen hebben zich voor de in terieur-verbetering en verfraaiing in gespannen. Het leven van de huisvrouw is prettiger geworden. Met grote waardering spreekt de heer Van Nieuwenhuijse ook over de stichting van het cultureel- en sociaal centrum. Dat is mogelijk geworden door de DE ZEE NAM... Noy liggen er enkele restanten van verwoeste huizen onbaatzuchtige hulp, die door velen in Nederland en in het buitenland werd geboden. Centrum Tot de gebouwen, die tezamen het cultureel-sociale centrum vormen, be hoort een groot dorpshuis, dat ruimte biedt voor velerlei culturele activitei ten. Het is misschien wat te groot opgezet cn de exploitatie drukt wel zwaar, maar het opent goede moge lijkheden voor de ontplooiing van het culturele leven. verbetereu. Voor gymnastieklessen kwam er een betere behuizing. De sportaccommodatie werd op peil gebracht. Er kwam een nieuwe land- bouwhuishoudschool De heer Van Nieuwenhyijse is en thousiastook over de verbeterin gen, welke niet direct een medisch- sociale kant hebben. Er is een nieuw kerkgebouw voor gereformeerden verrezen en het gebouw van de Ned. Hervormde Kerk is uit- en inwendig knap gerestaureerd. Kijkje op het oude Kruiningen baar contact opgeleverd. Men heeft gezien hoe elders het verenigingsle ven werkt en men beseft beter dan voorheen, dat het eigene niet altijd voortreffelijk is, al was het Kruining- se verenigingsleven zeker niet onbe vredigend. Het milieu Maar er moge dan al geen vernieu wing zijn, er is wel een merkbare verbetering, aldus dokter Van Nieu wenhuijse Die verbetering begon overigens al direct na de jongste wereldoorlog. Zij heeft zich voortgezet na de water snood. Er is nu een moderne medisch-hy- giënische atmosfeer ontstaan en die zal zeker van grote invloed zijn op de kinderen. Het gehele milieu van het dorp reikt ver uit boven dat van vóór de ramp. Er is een andere levensstan daard geschapen en er zijn thans grotere mogelijkheden voor culturele ontplooiing aanwezig. Daaruit kan nog veel groeien wanneer althans het welvaartspeil voldoende blijft. Op het ogenblik is de welvaart in Kruiningen redelijk. Met deze woorden beëindigde dok ter Van Nieuwenhuijse het onder houd, dat wij met hem hadden over het nieuwe Kruiningen en over de medisch-hygiënische aspecten van de vernieuwing. Hij is trots op zijn dorp, dat ook al vóór de watersnood een dorp-was, waar men van aanpakken wist en dat nu een voorsprong heeft gekregen op vele andere Zeeuwse dorpen. SCHADE IN MILUOENEN GULDENS in o.j n Over het dorp Kruiningen hangt in de late middag een ijle winternevel. De akkers liggen verlaten en op de straten wordt de stilte alleen maar verbroken door en kele spelende kinderen. Dit oude dorp Kruiningen met zijn belangwekkende historie behoort thans tot de nieuwste en modernste dorpen van Zeelandomdat het op 1 februari 1953 door de zee tijdelijk werd verzwolgen en omdat daarna nieuw leven opbloeide uit zijn ruïnes. Vóór de vijf eeuwen oude kerk, die mooi gerestau reerd werd, staat nu een eenvoudig bronzen beeld, dat de herinnering aan de watersnood levend zal houden voor het verre nageslacht. Het beeld stelt voor een vluchtende vrouw met een kind in de armen Er zijn heel wat vluchtende vrouwen geweest in de nacht van de watersnood. Nog klinkt één wanhopige vrouwenstem na in de oren van de Kruiningse dokter J. van Nieuwenhuijse. Hij was in zijn huis, dat gedeeltelijk in het water stond en er waren enkele anderen bij hem. Toen smeekte uit de verte een vrouw om hulp. „Ga toch helpen", riep dokter Van Nieuwenhuijse, maar er waren geen hulpmiddelen. Er werd toch een poging gedaan. Men kwam te laat en enkele dagen later schouwde de dokter het stoffelijk overschot van de verdronken vrouw Achterkant van enkele oude huisjes te Kruiningen Er staat een nieuwe kleuterschool. De oude was wat klein en dank zij buitenlandse hulp kon de vernieu wing thans op ideale wijze tot stand komen. Vooral het prachtige Zweed se speelgoed is in die school een hron van vreugd. Het centrum omvat ook een Groe ne Kruisgebouw. Vóór de ramp werd' al gestreefd naar het stichten van zo'n gebouw. Nu konderi dc plannen verwerkelijkt worden op onverwach te wijze. Bij het gebouw is een nieuw bad huis, dat het oude badhuisje ver vangt, waarvan vóór 1953 druk ge bruik gemaakt werd en dat nog een erfenisje was van de Duitse bezet ters. De huisvesting van de lagere scho len was vóór 1953 niet onbevredigend. Toch heeft men ook wat de schoolge bouwen betreft het herstel aangegre pen om de hygiënische uitrusting te Nieuwe aanpak Daarbij komt als vanzelf de vraag naar voren of er in het nieuwe Krui ningen oqk sprake is van een nieuwe geestelijke instelling, van een nieuwe aanpak „Neen", zegt de dokter, „er is geen nieuwe geestelijke instelling. In elk geval is er geen grote vernieuwing". De saamhorigheid nam toe toen de mensen geëvacueerd waren en ze op hun terugkeer zaten te wachten. Na de terugkeer herstelde zich de oude dorpsgemeenschap met alle oude tendenzen. Het is eigenlijk jammer, dat de evacuatie zolang geduurd heeft. Tij dens de korte evacuatie van het oor logsjaar 1940 waren de contacten met de families, bij wie men als eva cué vertoefde warmer en ze bleven daardoor gemakkelijker behouden. Door de lange evacuatie van 1953 leerde men over en weer behalve eikaars deugtlen te goed eikaars ge breken kennen! Toch heeft de evacuatie wel vrucht- Gezïcht op het cultureel-sociaal cen trum tc Kruiningen. De fotograaf maakte deze foto staunde op de trans van de kerktoren. In het mid den op de voorgrond het Groene Kruisgebouw met badhuis. Links daarachter het dorpshuis met de grote vergaderzaal, en achter het dorpshuis de nieuwe geref. kerk. Aan de rechterzijde ziet men op de kleuterschool metdaarachter de nieuwe landbouwhuishoudschool. (foto P.Z.Crt.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 17