Indonesische acties tegen Nederlanders liepen sneller dan voorzien ZEEUWS TIJDSCHRIFT GAF DE RUIMTE AAN EEN REFERAAT FRANSE „KADERWET" VOOR ALGERIJE AANVAARD oren, yeu en.... sennjven 1ATSRDAG 1 rBBRtrjcftX 1061 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 Basis voor besprekingen wordt met de dag smaller (Döor Robert Udiek, correspondent van United Press) In de verwarde situatie waarin Indonesië zich op het ogenblik bevindt, is één ding- zeker: de acties tegen de Nederlanders zijn veel verder gegaan en veel sneller verlopen dan de hoogste autoriteiten voorzien hadden. De Indonesiërs hebben er duidelijk op gerekend dat enige economische pressie tegen de Nederlandse belangen in Indonesië westelijk Nieuw- Guinea aan Indonesië zou brengen, zonder dat de nationale economie te ernstig werd belemmerd. Als men erin slaagde West-Iria te verkrijgen, dan zou, zo verouderstelde men, de in gevaar gebrachte samenhang met de buitengewesten danig versterkt worden. De campagne zou tevens de Nederlandse invloed op openbare nutsbedrijven en op het zakenleven in het algemeen verminderen, zonder dat de overblijvende Nederlanders zich genoopt zouden voelen het land te verlaten. Maar er gebeurden verschillende dingen, die men niet voorzien had, of die zich sneller voltrokken dan men berekend had. Daartoe behoorden: 1. De goed-georganiseerde en snelle „overneming" van vele Neder landse firma's door vakbonds- groepen, die op hun beurt weer een inbeslagneming door het leger noodzakelijk maakten, zodat bo vendien de politici afhankelijker werden van het leger dan hun welkom was. t. De onverwachte haast waarmee de Nederlanders begonnen hun gezinnen, eerst bij honderden, wel dra bij duizenden, te evacueren, 3. Het krachtige standpunt van de Nederlandse regering, die ondanks de mogelijke verliezen van Neder lands kan'taal en van Nederland se handel hield aan het bezit van Nieuw-Guinea. Tengevolge van al deze ontwikke lingen geven de autoriteiten van beide partijen thans toe. dat de basis voor besprekingen snel hoe langer hoe smaller wordt. Dit betekent dat In donesië, dat geacht werd, na het de bat in de assemblee der Verenigde Naties, in een tamelijk sterke onder handelingspositie te zijn, in enkele weken tijd al zijn troeven heeft uit gespeeld. zonder iets te winnen. De Indonesische regeling heeft geen troeven meer achter de hand en heeft bovendien door wat Mohammed Hat- ta „slechte voorbereiding" heeft ge noemd, het land zeer ernstige schade toegebracht. Sommige Nederlanders hebben hun Indonesische vrienden gezegd, sterk te betwijfelen of de Indonesische re- Grootste smeedpers van ons land in werking. In de nieuwe smeedhal van de Rot- terdamsehe Droogdokmaatschappij die met machinerie en al een uitgave van 22 tot 25 miljoen heeft gevergd, is thans een van de grootste smeed persen ter wereld opgesteld, met een capaciteit 6000 ton welke die van de gangbare smeedpersen in ons land verre overtreft. Men heeft om verschillende redenen gemeend tot de aanschaffing, en ge deeltelijke zelfvervaardiging, van de ze 14 meter boven de grónd uitste kende pers, die met de multiplieutor duizend ton weegt, te moeten over gaan. Daar was dan in de eerste plaats de naoorlogse noodzakelijkheid voor Nederland tot industrialiseren. Daar kwam nog bij de concurrentiepositie met het buitenland ten aanzien van reparatie-orders. Reders zouden eer der geneigd zijn hun schepen daar ter revisie te geven, waar men zelf ook een nieuwe krukas kon in zetten of andere machine-onderdelen zelf vervaardigen. Meestal moest men deze dingen in Engeland of in het Roergebied bestellen, hetgeen verlies van tijd en extra kosten mee bracht. Daarom werd niet alleen deze hal gebouwd, o.a. uitgerust met elek trische ovens en een laboratorium voor controle en research, maar besloot men ook tot het aanschaf fen van deze gigantische smeed pers, teneinde een grotere en eigen produktic van smeedstalen machi nedelen te bereiken. gering zal kunnen verhoeden dat Ja va binnen een of twee jaren aan de communisten toevalt. Die opvatting heeft de Indonesische bewering dat het Nederlandse zakenleven hersteld zou kunnen worden een nog over gebleven onderhandelings-aanbieding ook ten sterkste ondermijnd. De leiders van de Indonesische com munisten houden zicli tot dusverre zorgvuldig op de achtergrond. Ach ter de schermen pogen zij de winsten te consolideren, die zij de eerste we ken van de anti-Nederlandse cam pagne hebben geboekt, en die zij ge heel hopen uit te buiten bij de ver kiezingen van 1959. De P.K.I. is er, volgens bevoegde waarnemers, van overtuigd dat zij met succes een poging zou"' kunnen beproeven om Java over te nemen. Doch zij beseft dat zulk een daad onherroepelijk de verbreking van de nog bestaande ban den met de buitengewesten zou be tekenen. En die rijke buitengewesten vormen tenslotte de ware prijs, die de communisten zouden willen be halen. De P.K.I. heeft naar het schijnt geen succes behaald met pogingen om enige steun van betekenis te winnen in hogere legerkringen. Zij richt thans haar campagne op de onder officieren. Men gelooft dat de volgende fac toren de communisten genoopt hebben geen haast te maken: 1. Het gevaar van verbreking der eenheid onder de verschil lende eilanden. 2. De tegenstand van liet leger en van de sterke niet-commu- nistisch^ Mohammedaanse groepen. 3. Vertrouwen in hun organisatie en sterkte voor langere duur. Het zakenleven in Indonesië gaat, krachtens de wetten der traag heid, op het ogenblik nog min of meer voort. Met uitzondering van de scheepvaart. Men verwacht dat in allerijl van buiten aangetrok ken schepen pas tegen het einde van februari een begin zullen ma ken met een vermindering van de voedseltekorten in verschillende gebieden. De bevolking is reeds gewaarschuwd dat zij een tekort aan voedsel kan tegemoetzien In sommige streken heeft de hon ger trouwens al zijn intrede ge daan. Wat in Djakarta, gezien de omstan digheden, opvalt, is dat er zo weinig te bespeuren valt van openlyke be zorgdheid over de situatie, zowel in Nederlandse als in Indonesische krin gen. Alles ziet er volkomen normaal en rustig uit in de Indonesische hoofdstad. Het enigewat dagelijks van de toestand te zien valt. zijn de reeds smoezelig geworden anti-Neder landse leuzen die op de witte muren van Nederlandse gebouwen geklad zijn. Nederlandse post in Oostenrijk verbrand. Tengevolge van brand in een post wagen in Oostenrijk is een gedeelte van de zich daarin bevindende Neder landse post voor landen in de Balkan, het Nabije en Midden Oosten verloren gegaan, zo deelt de centrale directie der P.T.T. mede. Het betreft hier drukwerken en postpakketten voor Joego-Slavië, Griekenland en Turkije welke omstreeks 19 december j.l. zijn gepost alsmede brieven en overige correspondentie voor Libanon. Irak en Iran welke tussen 14 en 18 december zijn ter post gebracht. „SOCIOLOGISCHE PROBLEMEN ROND DELTAPLAN" Hans Warren over H. M. van der Spoel Een groot deel van de laatste afle vering in (1e zevende jaargang van het „Zeeuws Tijdschrift" is ingeruimd voor het. referaat, dat de heer H. van den Berg enige maanden geleden hield voor de antirevolutionaire jongeren in Zeeland over „De sociologische pro blemen rondom het Deltaplan". „Zijn referaat gaat eigenlijk de maat van ons tijdschrift naar omvang te boven. Vanwege de aarcl van het onderwerp en omdat de redactie zo gaarne bijdragen ziet, die geschre ven zijn vanuit een duidelijke per- soons- of groepsopvatting, stappen wij over het bezwaar van teveel ruim te heen", aldus de redactie van het Zeeuws Tijdschrift. In dit geval kun nen wij haar standpunt ten volle on derschrijven. v. d. Berg heeft kans gezien het zo langzamerhand in vele lezingen en publikaties wat erg uitge beende onderwerp fris, boeiend en in dringend aan de orde te stellen. Op een zeer persoonlijke wijze, die getuigt van een nauwgezette en met levendi ge belangstelling verrichte „voor studie" en evéneens van een grote kennis van zaken. Over de volkenrechtelijke aspecten van het Deltaplan schreef drs. M. C. Verburg een kort artikel, waarin hij de verhouding met België schetst en 't daarmee samenhangende probleem der waterwegen belicht. Hans Warren wydde een artikel, geïllustreerd met reprodukties aan de schilder II. M. van der Spoel, de „solitair" onder de kunstschilders in Zeeland, die juist dezer dagen werd on rscheiden met de pry 8 voor 1957 van het Kunstenaars verzet. Warren schetst Van der Spoel als een harde werker, wiens werk naar zyn mening op interna tionaal niveau staat en wiens aan staand vertrek uit de provincie volgens Hans Warren een gevoe lig \erlies voor Zeeland betekent. Het is in ieder geval interessant om zy het indirect eens na der kennis te maken met persoon en werk van Van der Spoel. „De visser van de Noordzee" is een Zeeuws-Vlaamse vertelling van Louis Lockef eer; een stemmingsbeeld van Cadzand en omgeving, „opgehangen" aan een kort verhaal met een zwakke pointe en met hier en daar nogal ge wrongen beeldspraak. Tenslotte bevat dit nummer een boekbespreking over „De kust van Walcheren" door M. P. de Bruin, dat werd uitgegeven bij de N.V. Altorffer te Middelburg, met steun van de Organisatie van Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek en het bestuur van de Polder Walcheren. Dick Faber. zorgde voor een stem mige omslagfoto van Dishoeck op Walcheren in najaarsstemming. v. B. Hongersnood bedreigt Garvet Volgens het dagblad ..Indonesia Raya" worden in het district Garoet, in West-Java, 2000 dorpsbewoners met hongersnood bedreigd, als ge volg van het tekort aan rijst. Volgens het blad zijn 23 personen in een zie kenhuis opgenomen, die reeds van de invloed ,van de voedselschaarste te lijden hebben. Donderdagavond heeft zich bij M het Oost-Londense voorstadje Dagenham een ernstig trein- ongeluk voorgedaan doordat een locomotief in de dichte niisf op het achterste gedeelte van een passagierstrein is ge- reden. Volgens de Britse spoor- wegen heeft het ongeluk 10 mensen het leven gekost, ter- wijl 80 personen werden ge- f§ ivond. Leden van de reddings- p ploegen klimmen op een wa- gon om een gat in het dak te maken teneinde passagiers te kunnen bevrijden. (Telefoto A.N.P.) M IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM NA HEFTIG DEBAT: In Nationale Vergadering: 296 tegen 244 stemmen De Franse Nationale Vergadering heeft gisteren de z.g. „kaderwet", die voorziet in een beperkte mate van zelfbestuur voor Algerije, in derde lezing met 296 tegen 244 stemmen aanvaard. Hieraan is een heftig de bat vooraf gegaan. De raad der republiek (senaat) had een kleine wijziging in de ontwerp tekst aangebracht. Deze is door de Nat:onale Vergadering overgenomen, zodat terugzending van het ontwerp naar de raad niet nodig was. De kaderwet voorziet in de instel ling van - vermoedelijk vijf - Alge rijnse gebieden, welker de inwoners vertegenwoordigingen zullen kiezen. Alle mensen boven een zekere leef tijd zullen, ongeacht hun ras, sekse of godsdienst, stemrecht hebben. De leden der vijf plaatselijke ver tegenwoordigingen zullen weer de af gevaardigden naar een federaal par lement voor geheel Algerije aanwij zen. De ministervoor Algerije, Robert Lacoste, verklaarde vrijdag tegen over een medewerker van „Reuter" dat het de bedoeling is de regionale vertegenwoordigingen zo spoedig mogelijk in werking te doen tre den. Elk der vijf gebieden zal ook een eigen plaatselijk bestuur heb ben. Het nog te verrichten voorberei dende werk omvat o.a. de afbake ning van deze gebieden, de wijze waarop in hun uitgaven zal wor den voorzien en het treffen van verkiezingsregelingen. „Indien de volksvertegenwoordi ging meewerkt, kan het werk bin nen twee of drie maanden voltooid zijn", verklaarde hij. Een raming van de Canadese bevol king op 1 januari j.l. vermeldt een totaal zielental van 16.807 000, dat is 543.000 meer dan in 1957. RAD'O- EN T V-RUBRIEK Elektronische illusie n liet N.C.R.V.-programma van woensdag 5 februari krijgt men een geheel nieuw instru ment te horen, de „ondioline". Het is een elektronisch apparaat, waarmee de klank van ongeveer vijftig instrumenten benaderd kan worden; een viool net zo goed als een piccolo, een klarinet zowel als een tokkelinstrument De Amsterdamse organist-Ber nard Drukker, die de ondioline zal introduceren (onder het pseudo niem van John Lister) verklaar de: „Men kan eigenlijk niet zeg gen, dat dit apparaat andere in strumenten imiteert. Dat kun je met een muziekinstrument haast niet. Ik vind het bovendien een beetje goedkoop om die term te gebruiken. Het is meer de illusie; de sfeer, de klank van de instru menten. ;die ik met de ondioline kan oproepen". De ondioline is geconstrueerd door de Franse ingenieur Jenny. Minimaal decor Maandag 3 februari zendt dc N.C.R.V.-televisie een éénakter uit van dc moderne Amerikaanse to neelschrijver Thornton Wilder, die reeds enkele spelen met een expe rimenteel karakter produceerde. Het stuk heet „In de auto naar Trenton en Cambden", waarin een Amerikaanse familie per auto op bezoek gaat bij een getrouwde dochter. Een simpel gegeven, dat regisseur en spelers echter gele genheid biedt een aantal kostelij ke scènes te spelen, die hun kracht ontlenen aan normale menselijke situaties. Decor en rekwisieten blijden beperkt tot de hoogst nodi ge aanduidingen. Peter Koen heeft de camera-regie. „Op adem komen Cees de Lange en Johnny Kraay- kamp moeten „even op adem ko men en zullen in verband hier mee ontbreken in het AVRO-tele- visieprogramma van zaterdag avond 15 februari. Zij zullen ech ter niet definitief uit dit program ma verdwijnen. Die avond zal men echter een goede oude bekende in het AVRO-programma zien optre den en wel de 75-jarige revue-ar tiest Sicm Nieuwenhuyzen, die naast Buziau triomfen heeft ge vierd in de befaamde Bouwmees ter-revues en die velen ongetwij feld wel eens naast Piet Kohier hebben zien spelen in „De Boemel baron". In hetzelfde programma zal het orkest van wijlen Glenn Miller optreden. Voor jazz-liefhebbers Voor jazz-Iiefliebbers even dit geheugensteuntjeVanavond om tien uur zendt de VARA eigen op namen uit van het optreden in het Concertgebouw te Amsterdam op 8 december 1957 van het Miles Davis Quintet, dat bestaat uit Miles Davis trompet; Barney Wi- len tenorsaxofoon, Pierre Mlchêlot bas, Kenny Clarke drums en René Urtreger piano. „Onbekende Tsjaikofski VANMIDDAG (om 15.55 uur over Hilversum I) kan men ken nismaken met een werk van Tsjaikofski, dat nooit tot het late re orkestrepertoire is doorgedron gen en in ons land nooit is uitge voerd. Het is een werk uit de jon gere jaren van de componist, de fantasie voor orkest ,;Le Tempê- te", naar „The Tempest" van Shakespeare. Tsjaikofski had aan vankelijk een voorliefde voor dit opus, maar verwierp het na een fiasco in Parijs. Vanmiddag wordt het uitgevoerd door het Radio Philharmonisch Orkest onder lei ding van Henk Spruit in een „Rus sisch programma". Disney-films Walt Disney's populaire TV- programma van een uur, „Disney land", wordt nu al behalve in dc Ver. Staten in tien andere landen gezien. In Amerika is „Disney land" een „verplicht" nummer op de woensdagavond, wanneer er on geveer vijf miljoen kinderen naar kijken en evenveel volwassenen, die jong van harte zijn. In Nederland zullen dit jaar twaalf, 45 minuten durende Dis ney-films vertoond worden waarbij ook tekenfilms en wel acht door de N.C.R.V. en door V.A.R.A. en K.R.O. elk twee. Tussen de regeringen van de Ver~ enigde Staten en Spanje is een over eenkomst gesloten waarbij Spanje voor een bedrag van circa 26 miljard gulden aan agrarische produkten uit Amerika ontvangt. In Madrid werd de overeenkomst getekend door de Spaanse minister van buitenlandse zaken, de heer Castiella (rechts) en de Amerikaanse ambassadeur in Spanje, de heer Cabot Lodge. Prof. Cohen handhaaft standpunt over werk van prof. Kistenmaker Naar aanleiding van hetgeen op een persconferentie te Amsterdam is gezegd over het werk van prof. Kis tenmaker, heeft prof. dr. J. A. Cohen gisterochtend desgevraagd het vol gende verklaard: „Op basis van kennis van het thermonucleaire programma van prof. Kistenmaker bepaalde ik mijn standpunt, dat ik onvermin derd handhaaf ten aanzien van de wijze waarop de publiciteit ervan wórdt verzorgd. Ik wil gaarne mijn vroegere mededeling beves tigen, dat ik grote bewondering koester voor net werk van prof. Kistenmaker. Ik voel mij nog steeds bezorgd over de slechte dienst, die aan zijn werk wordt bewezen door onjuiste berichtge ving, die impliceert, dat het hier om „een wereldprimeur" gaat in het kader van het „temmen van de H-bom." Geval van koepokken in Friesland In Friesland is een geval van koe pokken geconstateerd. Het geval is waargenomen bij de 18-jarige boe renknecht J. Westra te Hardegarijp. De patient is naar het Sint Bonifa- ciushospitaal te Leeuwarden over gebracht. Zijn werkgever, de vee houder De Hoop te Quatre Bras, die eveneens besmet is, wordt thuis ver pleegd. Prof. Van der Leeuw-prijs 1956 niet toegekend De commissie van advies voor de toekenning van de professor Van der Leeuw-prijs 1956 heeft, gezien de voorwaarden waaraan de werken moeten voldoen, geen van de composi ties welke ter mededinging waren in gezonden of onder haar aandacht ge bracht. bij de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschap pen voor de prijs kunnen voordragen. Gevolg gevend aan het advies van de commissie heeft de staatssecretaris besloten deze prijs voor 1956 niet toe te kennen. Rationalisatie bij verzenden van pakjes. Zeer veel geld en tijd kunnen nog bij het verzenden van de meer dan zestig miljoen pakjes per jaar in Nederland worden bespaard. De Al gemene Verladers en Eigen Vervoer ders Organisatie EVO berekende een besparingsmogelijkheid van ander half miljoen gulden of 100.000 man uren jaarlijks bij verladers en ver voerders alleen op dit onderdeel. Teneinde rationalisatie bij pakjes- vervoer mogelijk te maken werd een „Repertorium expeditie en transport binnenland" samengesteld, waarin elk deel van de lange weg, die goe deren van producent tot verbruiker afleggen, wordt omschreven. Behan deling, het voorzien van documenten etc. van deze zendingen op de in tijd en geld meest voordelige wijze is in dit repertorium vastgelegd. Dividendvoorstel Twentsche Bank 9% In de op 14 maart a.s. in Enschede te houden algemene vergadering van aandeelhouders van de Twentsche Bank N.V. zal worden voorgesteld over 1957 een dividend uit te keren van 9 pet. (v. j. 10 pet.). Verzoek van het veteranen- legioen Nederland Naar het veteranenlegioen Neder land mededeelt, heel't het in een sclirijven aan de leden van de Sta- ten-Generaal het verzoek gedaan de minister van justitie te bewegen de ondertekening van een recente ver klaring over Nieuw-Guinea, uitgaan de van de vereniging „Nederland-In- donesië", wegens hoogverraad te doen vervolgen. In deze verklaring wordt aldus het schrijven aangedrongen op de overdracht van Nederlands Nieuw- Guinea, hetgeen volgens het vetera nenlegioen Nederland een overtre ding zou zijn van enige artikelen van het wetboek van strafrecht, hande lend over misdrijven tegen de veilig heid van de staat. Op het spoorwegemplacement van Tours (midden-Frankrijk) ls een bewus teloze man in een koelwagon gevonden. De man was tien dagen geleden te Le Mans in de wagon wat gaan uitrusten. Zijn toestand is naar omstandigheden redelijk wel. COMMUNISTEN HOUDEN ZICH OP ACHTERGROND

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 15