DE KERKEN KAPPIE ew de JcmiscAe bol 5 BANKROOF maatschappij Oecumenisch kamp voor bouw van jeugdhuis Onheiligheden in het Heilige Land STEMMEN UIT DE KERKEN De vreemde L PROVINCIAL* ZEEUW8S COURANT ZATERDAG I FEBRUARI 1958 de Internationale activiteiten in Apeldoorn In de maand augustus van dit Jaar zal in Apeldoorn een inter nationaal oecumenisch studenten- werkkamp worden gehouden on der auspiciën van het jeugdde- partement van de Wereldraad van Kerken te Genève. in samenwer king met de landelijke Oecumeni sche Jeugdraad. Het kamp zal worden ingericht ln de bnurt van de Velderslanden, een buurt waar in hoofdzaak sociaal zwakke ge zinnen zijn gehuisvest. Enige jaren geleden, om precies te zijn op 23 mei 1954, begon de Nederlands Hervormde Gemeente te Apeldoorn op verzoek van de bewoners van deze buurt voor een aantal kinderen een zondags schooltje. De belangstelling bleek enorm-en al spoedig werd het no dig voor de koeienstal, waarin men was gestart, een houten ge bouwtje te plaatsen. Dit gebouw tje werd al gauw voor meer doel einden dan alleen de zondagsschool gebruikt en verleende huisvesting aan jeugdzorgwerk op zeer brede basis. De jeugd uit deze buurt spant zich bijzonder in om een en ander in een zo goed mogelijke toestand te houden. Het gebouw tje is echter inmiddels ook al weer veel te klein geworden. Het ligt nu in de bedoeling aan de Grote Velderslaan een jeugdhuis te bouwen, dat voorlopig zal be staan uit een grote zaal met to- neelaccomodatie, een keuken en toiletten, en dat te zijner tijd ge- Raad van kerk en eredienst over drieluik Het conflict in de hervormde kerk te Voorburg over de plaat sing van het grote schilderij van mevrouw Dieuwke Aalbers-Kolle- wijn in de Oude Kerk heeft een nieuw aspect gekregen. Kerkvoog dij en kerkeraad hebben de kwes tie voorgelegd aan de Raad voor Kerk en Eredienst, een adviserend college van de Generale Synode terzake theologische en liturgi sche problemen, welk college ech ter geen juridische bevoegdheid heeft. Desgevraagd kon de voor zitter van dit college, ds. W. A. Zeydner te Rotterdam, ons nog niet mededelen, welk aspect van het conflict de aandacht van de raad zal hebben. „Kerkordelilk", zo zei hij, „lijkt de kwestie niet zo moeilijk. Wellicht zal de raad ook het esthetisch aspect van de plaat sing in zijn oordeel betrekken. makkelijk kan worden uitgebreid. De bouwkosten zijn echter zeer hoog. De bedoeling is nu dat de jeugd uit deze buurt begint met het ver richten van grondwerkzaamheden, om het terrein bouwrijp te ma ken. De in 't studentenwerkkamp verblijvende jongelui zullen dan samen met de paatselijke jeugd de bouw van het huis ter hand ne men. Desondanks, en ondanks het feit men erop vertrouwt vele gif ten, zowel in geld als in materiaal binnen te krijgen, zal een en an der nog wel een kleine 20.000 kosten. De eerste, naar wij verne men belangrijke, gift is toegezegd door hare Koninklijke Hoogheid prinses Willielmina. Vonnis tegen predikant in Oost-Duitsland. Door het gerechtshof te Erfurt werd „wegens boycothetze in de zin van art. 6.2 van de Oostduttse grondwet" tot een jaar en twee maanden tuchthuis, met aftrek van voorarrest, veroordeeld de studentenpredikant Pf. Martin Giersch uit Weimar, aldus een be richt in EPD-Bethel. Pf. Giersoh zou zijn ambt hebben misbruikt om „jonge mensen in staatsvijan- dige zin te beïnvloeden en tot strafbare handelingen aan te zet ten". Pf. Giersch zou hebben toe gegeven, dat hij contacten had met gemeenten in West-Duitsland en dat hij zijn bijbelkringen er toe gebruikte om de daar aanwezige jongeren in verzet te brengen te gen de arbeiders- en boerenstaat. Dr. Ch. von Imhoff, waarnemend hoofdre dacteur van de Rhei- nische Post (Düssel- dorf) en meelevend protestant, heeft een reis gemaakt naar Is raël waarover hij ver telt in het tijdschrift „Ekkart". Wij ont lenen aan dit verslag het volgende, dat de schrijver vermeldt o- ver zijn bezoek aan Nazareth. „Midden in deze stad staat, evenals op de hooggelegen kam van de terrasvormig ge-* bouwde stad een klooster. Bouwstijl: vorige eeuw. Langs waardevolle en inte ressante opgravingen uit de dagen van Christus en funda menten van oude christelijke basilieken, gaat een gids in een grijs Uniform en met een grijze pet. Hij ziet er uit als de lift bediende van een Eu ropees warenhuis, of als een chauffeur. Over een paar wan kele planken voert de weg naar een kapel, waarvan de langste zijde getooid is met een altaarbeeld, dat de Verkondiging voor stelt, en dit is dus de plaats waar de engel verscheen aan Maria en haar meedeelde, dat zij een zoon zou ontvangen, wiens naam Jezus zou zijn. De vreemdeling komt er hier echter hele maal niet toe om zijn gedachten te richten op wat hier gebeurd zou zijn. Want direct daarop wordt hjj over stroomd met een woordenvloed van de gids, die op een nis wijst en zegt: „Hier in deze nis zat Maria te breien en te hand werken Achter het altaar ziet U een kookplaats,- waar de Moeder Gods als jon ge vrouw voor haar gezin gekookt heeft. De wand is nog zwart van de rook Maar haar hoogtepunt bereikt deze profana tie pas in de crypt van de in de nabijheid gelegen St. Jozefs- kerk. Het zijn onge veer 30 treden die hier naar beneden voeren. De gids gaat voorop en tijdens het afdalen wijst hij al op een nieuwe nis: ..Hier ziet U de klerenkast van Maria". We gaan verder en men komt dan in. een grote, in de rots uitgehouwen ruimte, waar het pret tig koel is. Weer ho ren we die onpersoon lijke stem: „Dit is de ruimte waar de Hei lige Familie 27 jaar heeft gewoond... De vormeloze steenklomp in het midden is de tafel waaraan Jezus met.zijn ouders heeft gezeten". De stem gaat even later weer verder: „En hier staan de verlichtings ornamenten. De Heili- fe Familie heeft het aarslicht afgedankt, dat het elektrische licht van de familie was... en daar voor aan moet de werk bank van Jozef heb ben gestaan. Daar heeft Jezus het beroep van zijn vader ge leerd. Daar heeft Ma ria onder geleden. Altijd moeilijkheden." En dan tenslotte wees de gids nog op een ongeveer 30 cm. breed gat in de grond, dat een halve meter diep is: „Dit hier was Ma ria's ijskast en hier mede is de rondleiding ten einde". In een grote beklem ming komt de bezoe ker weer in het dag licht en vlucht hy de oorspronkelijke straatjes van Naza reth in. Daar ont moet hy de typen zoals ze in Jezus' da gen hun handel dre ven, en hier krijgt hy een voorstelling van de sjacheraars, die door Jezus uit de tem pel werden verdreven en die, niettegen staande alle geperfec tioneerde zakelijkheid in dit land, die ook de laatste eerbied voor de heilige plaatsen vernietigd heeft, hem toch beter aanstaat". (Advertentie) HAZET«FABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Het ministerie van financiën deelt mede, dat de rente, welke wordt ver goed voor in de consignatiekas gestorte gelden, welke krachtens art. 8 van de conslgnatlewet rentedragend zijn, voor het Jaar 1958 is bepaald op 1 procent. A*W\*VWVWW\N/WVVW\A Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN Londen 10.5814-10.59; New York 3.78%-3.79%; Montreal 3.86%-3.86%; Parijs 89.3214-89.92%; Brussel 7.59%- 7-59%: Frankfurt 89.88 ',4-89.9344: Zürich 86.3lT4-86.S6!4; Zürich, vr. francs 88A1 ',4-88.4614; Stockholm 73.0114-73.06',4: Kopenhagen 54.65%- 54.70%; Oslo 52.8814-52.9314: Milaan 60.5014-60.5514: Wenen 14.513,i-14.52 AMSTERDAMSE BEURS Verrassing in scheepvaarthoek VWWWWWW\IVWV\*WW 30 jan. 31 jan. Nederland 1951 (3!i) 90',4b 90141 Nederland 1948 (3%) 82% 83 Nederland 1955 (3%) 84% 8414 Nederland 1947 (3%) I 85% 8514 Nederland 1937 s 83% Dollarlening 1947 8 8814 89 Investeringscert. 3 9014 89% Nederland 1962-64 J 89% 89% Nederland N.W.S. 2!4 64141 Ned. Indlë 1937 3 67 86A Woningbouwlening 106 10514 Nat. Handelsbank 69 69 Ned. HandelmiJ. 15014 150 Alg. Kunstzijde Unie 156% 169% Bergh's en Jurgens 259 258 Calvé-Delft 282 290 Hoogovens n.r. 253 258 Ned. Kabelfabriek 226 230 Philips 240% 242% Unilever 340% 34414 Wllton-Feijenoord 214 21114 Kon. Petroleum Mij. 148.39 Amsterdam Rubber 38% 3814 Holland Amerika Lijn 145 146 Kon. Paketvaart 101 99% Rotterdamse Lloyd 116% J16% Scheepvaart Unie 110 109% Stv. Mij. Nederland 13114 130 H.V.A. 8114 80% Dell Mij. 5314 52% Bank van Ned. gem. 4% 92% 92 Bank van Ned. gem. 0-5-10 115b 115 van Berkel» Patent 187 189b Centrale Suiker 183 183 Kon. Mij. De Schelde N.E 167% Intern. Nickel 73% 73% Anaconda 45 45 Baltimore en Ohio 26A Bethlehem Steel 39A 38% General Motor» 35 34% Kennecott 79% 79% New York Central 15% 15% Pennsylvania 13% 13% RepubUc Steel 43% 4214 Shell OU Comp. Tide Water U.S. Steel (Slot van pag. 3) net als bij ons: het zijn dezelfde vragen die overal naar voren komen. bigin van de kerk van Zuid-India tot president gekozen is in plaats van de Amerikaan dr. Mackay. Een Duitse hoogleraar en een pre dikant van de kerk van Ghana wer den tot vice-presidenten benoemd. Uit de vroegere zendingsgebieden ko men nu reeds mensen voort, die in staat worden geacht zulke belang rijke plaatsen in te nemen. Het tweede bericht vertelt ons het een en ander van de conferentie van Afrikaanse Protestantse Kerken, die gehouden is te Ibadan in Nigeria. Deze bijeenkomst is in zover interes santer, omdat ze ons direct laat zien wat er in de kerken in dat vroegere „donkere werelddeel" omgaat, dat werelddeel, wat nog maar betrekke lijk kort ontsloten is. In Ibadan wa ren eveneens een 200 vertegenwoor digers uit bijna alle delen van het Afrikaanse continent, van Egypte tot Zuid-Afrika. Het is de eerste kerke lijke conferentie van dit soort en er zullen natuurlijk wel meerdere vol gen. Het centrale thema van deze bij eenkomst is geweest: „De kerk ln het zich veranderende Afrika". Men heeft gesproken over allerlei praktische moeilijkheden en mogelijkheden, zo als over het huwelijk, over de jeugd, over vorming van ambtsdragers en gemeenteleden, maar ook over de kerk en de zending enz. Wanneer we dit lezen, denken we: het is daar al 43. „We zitten lelijk in de knoeiboel" stelde Kappie vast, nadat hij een tijdje vergeefs op het deurtje van het poets- hok gebonkt had. „Op deze manier konden «e er niet uit. En de schurken zijn 'm na tuurlijk allang gepiept met de Ionische Bol! Wat ja een toe stand! Steek eens een lucifer op, maat ik ga proberen om het slot te forceren!" De maat streek een lucifer af en bij het Jicht van het kleine vlammetje probeerde Kappie met een ijzerdraadje in het slot van het deurtje te ko men. Maar na enkele ver geefse pogingen gaf hij het op. „Die Leep heeft de sleutel a^n de andere kant in de deur la ten zitten!" mompelde hij „Jong, jongwat moeten we nu „Au!" gilde de maat op dat moment en ging op zijn vin gers zitten, die hij aan het lucifertje had gebrand. „P-pijn! Ik wil er uit! Ellel- lende! Help" „Stel je niet aan, maat!" sprak Kap pie ln de duisternis. „Er zijn ernstiger dingen dan die dikke vingers van jou! Onze lading, de Ionische Bol, is gestolen! En straks komt die geleerde na tuurlijk, om het ding op te halen! En dan kunnen we er niet om toe praten denk daar maar eens aan, klont!" „Ik wil er uit!" zei de maat door zijn neus. „Ik.." „Sssst!" siste Kappie plotseling en luisterde oplet tend. Buiten het poetshok klonken voestappen en even later werd het deurtje van het poetshok ge opend. „Ik hoorde stemmen!" sprak iemand. „Is dit uw appartement, kapitein? Een beetje donker, lijkt me, maar wel gezellig ja dat wel!" En toen Kappie, aan het licht gewend was, ont dekte hij de professor, die in de deuropening stond. In Afrikaanse handen was geheet ln Afrikaanse handen en de sprekers kwamen ook zon. der uitzondering uit dit wereld deel. Speciaal werd aandacht be steed aan: de kerk en de Afrikaan-, se vrouw. Een hele dag is gesproken over: man en vrouw in het Afrika van heden, waarbij problemen naar voren kwa men die wij niet kennen, zoals dat van de polygamie; de prijs die voor een bruid betaald moet worden; de vrije keuze in het hu welft k; de ont wikkeling van de Afrikaanse vrouw en haar aanpassing aan de verander de levensstandaard; de verantwoor delijkheid van de vrouw in kerk en maatschappij. Aan het eind werden de besprekingen samengevat in een boodschap aan de kerken van Afrika. Gezamenlijk ver klaren de afgevaardigden dat, hoewel zij komen uit zovele uiteenlopende de len van Afrika en hoewel zft zovele verschillende talen spreken, er toch één grond is die hen tezamen heeft PREMIELENINGEN Amsterdam 1951 86 88 Breda 1954 91% 91% Eindhoven 1954 84 83% Enschede 1954 81% 81 Den Haag 1952 I 92%b Den Haag 1952 11 92b 94% Rotterdam 1952 I 92 91% Rotterdam 1952 II 9414 95 Utrecht 1952 89 89 Amsterdam 1956 I 93 Amsterdam 1956 II 8' 82% Amsterdam 1956 III 91% 91% Amsterdam '33 (C. en A.) 94 93b Dordrecht 1956 83b 82% Alkmaar 1956 82% 82% ANP—CBS BEURSINDICES 29/1 30/1 31/1 254.91 248.95 252.00 135.19 136.40 136.79 122.78 123.61 124.66 114 23 113.42 113.74 61 91 62.65 62.46 175.03 176.85 178.46 Intern, concern Industrie Scheepvaart Banken Indon. fondsen Algemeen BEURSOVERZICHT De beurs werd gisteren verrast met de bekendmaking van het dlvldendvoorstel van de K.N.S.M. Speciaal ln de scheep vaarthoek werd het voorstel van 12!4 pet waarvan desgewenst 10 pet ln aande len met grote vreugde ontvangen. Vorig Jaar bedroeg het dividend 10 pet. Niette genstaande het publiek van deze divi dendverhoging nog niet voldoende op ds hoogte was. verbeterden de aandelen zich gistermiddag met een koerswinst van circa 4 pet. De fluctuaties van de overige aandelen ln deze sector bleven binnen nauwe grenzen. Aan de hausse van de aandelen en claims Kon. Olie is gisteren weliswaar geen einde gekomen, maar de stemming was niet zo vast als de vorige dagen. De claims bleven op een prijs van circa f 4.35 slechts 3 ct. beneden pariteit New York. De aandelen die verhandeld wer den tegen rond de f 149.—, slotprijs eer gisteren f 146.80, bleven circa f 1.50 beneden New York. Voor de claims van de gewone en pre ferente aandelen Dordtsche was de be langstelling gisteren belangrijk minder dan eergisteren. De prijs bedroeg voor de claims van de gewone aandelen circa f 1170.— en voor die van de preferente aandelen circa f 580.—. De vraag voor aandelen Unilever bleef ook gisteren aanhouden. Aan de grote koerswinst van 9 punten van eergisteren werd gisteren nog eens 2 punten toege voegd. Ook de Philipspapleren lagen we derom goed in de markt en op een prij» van 242 circa 1% pet. hoger. De goede berichten over de Vereinigte Glanzstoff van eergisteren, deden eerst gisteren haar invloed gleden op de koers van de AKU. De aandelen waren 3 pun ten hoger. AKU heeft een meerderheids belang in de Vereinigte Glanzstoff. KLM verbeterde 1 gulden op het onverander de dividend van 7 pet., waarvan 3 pet. reeds eerder betaalbaar werd gesteld. Staatsfondsen verder Iets ln reactie en cultures 1 punt hoger voor Amsterdam Rubber. Aandelen Zuld-Hollandsche Bter Brouwerij werden 3 punten hoger bieden (150) vernomen op het onveranderde divt- dendvoorstel van 10 pet. Prolongatie 4% pet. gebracht: „Wij hebben Jezus Christus lief; wij zijn getuigen van Zijn Evan gelie en wij zijn,eén in Hem, die in tethlehem als Jood werd geboren, voor Herodes naar Egypte vluchtte, in Nazareth opgroeide, in Jeruzalem stierf en opstond en nu in Ibadan en in alle andere steden en dorpen van de door Zijn Vader geschapen wèreld leeft". „Onze verbondenheid in Christus heb ben wij gedurende deze conferentie zo innig beleefd, dat niemand van ons ze ooit zal vergeten". En nadat God gedankt is dat het Evangelie in zo vele landen gebracht is en dat Hij daardoor het leven van zovele man nen en vrouwen in Afrika tot op de grond veranderd heeft, gaat de bood schap verder: „Wft weten dat mil joenen mensen het Evangelie nog niet gehoord hebben, maar wft stellen ons zijn verkondiging in onze landen tot een taak, vooral tegenover de ge varen van het materialisme en de w ereldgelijkvormigheid". Ook is er in deze boodschap gespro ken over de autonomie van Afrikaan se landen: „Wij verheugen ons over de groeiende autonomie van Afrikaanse landen en over de ontplooiing van Afrikaanse talenten en energie. Wft bidden ervoor dat deze nieuwe krach ten zich in de dienst zullen stellen van Hem, die de Heer der ganse mensheid is". In Afrika zijn nog vele veranderingen te verwachten, „die door menigeen begroet, (loor anderen gevreesd wor den". „Wft bidden daarom, dat de Christelftke Kerk in Afrika geduren de dez.o kritieke jaren als voorvech ter, leraar, raadgever en herder haar rol zal spelen". D:>artoe roepen zft de steun in van de broeders in Afrika en de gehele wereld. Hier kftken we in een stukje christe lftke /.iel van Afrika, Een conferentie als die te Ibadan kan ons heel wat leren voor hetgeen er ook in dat we relddeel aan het veranderen is. H. AFGELUISTERD ltMijn hele gezin schreeuwt letterlijk elke week om Panorama I" (zó boeiend is nu Panorama!) FEUILLETON door ALLAN PENNING Hij was een ander mensiemand uit een andere wereld dan de mijne. Eens waren we broeders; nu waren we vreemden. Alleen door dat afzich telijke goud, dat eeuwig tussen ons zou blijven staan en een vete tussen broeders deed ontstaan, waarvan dit het onvermijdelijk einde moest wor den. De haat gloeide, onuitgesproken, in de ogen van mijn tweelingbroer. Hij haatte mij, hij haatte Winnie, omdat hij de gewonnen schat zou moeten delen. Spijt had ik, als haren op mijn hoofd, aat ik me had laten verleiden mijn revolver weg te gooien. Ik ver trouwde Jacob niet meer. Ik zag de moordplannen in zijn brein rijpen en ik stond machteloosIk durfde niet meer te slapen, maar ook Jacob bleef waken. Zo liepen we soms de hele dag zwijgend naast elkaar; als beesten, die gespannen het moment afwach ten, waarop de ander zal aanvallen. En 's avonds, wanneer het kampvuur oplaaide, zaten we er omheen als twee standbeelden, vrezend, dat de slaap ons zou overmannen. De zorg voor Winnie lag nu geheel hij mij. Voor Jacob scheen ze met haar vader gestorven te zijn. Lang kon het zo niet doorgaan. De zenu wen deden mijn hart in de keel bon zen, met het uur steeg de afgrijselij ke spanning. Een uitbarsting, waar bij wij elkaar als wilde beesten naar de keel zouden vliegen naderde zien derogen. En hoezeer ik trachtte me zelf tot kalmte te dwingen; hoezeer ik probeerde mezelf wijs te maken, dat het alles waanzin was, dat ik droombeelden zag en dat Jacob en ik, die tegelijkertijd het levenslicht had den aanschouwd, die steeds onaf scheidelijk waren geweest, niet door het goud eikaars vijanden konden worden, het was niet mogelijk, mijn angst terug te dringen. De haat en de beklemmende' angst lieten zich niet wegredeneren. Ten leste kwam het moment, dat de natuur sterker was dan mijn wil en mijn ogen. Mijn gehele wezen wei gerde de slaap langer te bevechten, .k moet in een loodzware slaap zijn gevallen. Niets herinneide ik me meer. Toen ik even de ogen opende. was het nachtdat weet ik. Het kampvuur was gedoofd. Het kunnen slechts enkele momenten zijn ge weest, dat ik tot bewustzijn kwam. Niets interesseerde mij meer. Ik wil de alleen maar slapenslapen! Eén verlangen drensde door mijn ar me hoofd: eindelijk de moeheid uit mijn afgebeulde lichaam, de starre vermoeidheid uit mijn arme hersens zoetjes te voelen wegvloeien. Mens wilde ik weer zijn! Eindelijk ontwaakte ik. Uit verre verten drong eerst nog onbestemd het klaaglijk schreien van de kleine Winnie tot me door. Ze had honger. Ik keek rond en ontwaarde geen Ja cob. Eigenlijk drong de waarheid nog niet tot me door. Alleen besefte ik. dat het kampvuur niet was aange legd. Ik dwong mezelf wakker te blijven om voor Winnie te zorgen. Toch kwam de slaap weer onweerstaan- lar over me. De volgende ochtend werd de toe stand me duidelijk. Jacob moet, zo dra ik in slaap was gevallen, verder zijn getrokken. Ondanks alles wat wij reeds hadden doorgemaakt, moet hij de bovenmenselijke kracht gevon den hebben om zich verder te sle pen. zichzelf en het grootste ge deelte van het goud. Een kleine zak had hij achtergelaten. Waarschijnlijk was het hem onmogelijk geweest om ook die mee te nemen. Nog is het mij een raadsel hoe hij de kracht bijeen heeft weten te garen; om de afschu welijke last, die bijna voor ons twee- en te veel was, voort te sjorren. Maar hij was weg en de voorsprong, die hij op me had, was veel te groot. Nog afgezien van het kind, dat mij in mijn tempo zou belemmeren. Met het kleine deel, dat hij mij overliet, zijn we na vele ontberingen in de bewoonde wereld teruggekeerd. Ik vond Jacob niet terug en sinds dien had ik slechts één levensdoel: hem op te sporen, hem te doen boeten voor wat hij aan het arme wicht had misdaan. Mijn fortuin was betrekke lijk klein. Ik heb het wel geheel be steed aan al mijn speurtochten, die mij steeds voortjoegen. Altijd was hij mij te schrander ar geweest. Eindelijk zag ik op een goede dag een foto van hem in een oude afleve ring van een tijdschrift. Wel stond zijn naam er niet bij, maar twijfel was uitgesloten. Daar prijkte hij in alle glorie van een „arrivé", temidden van een groep kopstukken uit de bankwereld. Mijn dag was eindelijk gekomen Maanden lang heb ik mijn plannen gesmeed; het ene na het andere ver worpen. Ik heb een beroep gedaan op zijn geweten; hij antwoordde niet. Toen wist ik, dat ik hem met zijn eigen munt moest betalen. Hij had het kind van zijn oude partner besto len; ik, als oude partner, zou op mijn beurt hém bestelen en de sporen van de diefstal zouden in zijn richting voeren. Nooit in mijn leven was ik zo verheugd een tweelingbroer te heb ben, die als twee druppels water op mij leek. Voor een man, die eens tot de „kringen" had behoord, was de zaak vrij eenvoudig. Onder mijn oude naam Robert Lodge kon ik tegen goede betaling handlangers genoeg krijgen. Het was slechts een kwestie van de oude banden weer aan te trek ken. Niemand van de „Old Compton" heeft in mij iemand anders herkend dan de zwijgende Sir Arthur van de Cheshire Banking Corporation. Nim mer ben Ik met zo veel eerbied door een bankemployé bediend. Ostentatief heb ik de kluissleutels uit de privé- safe gelicht; ostentatief heb ik ze te ruggebracht. Slechts de plotselinge dood heeft Jacob van een schande ge red, die hij nimmer zou hebben over leefd. De bewijslast, de aanduidingen, die alle in zijn richting moesten voe ren, zouden als uit de hemel zijn neergewaaid op de tafel van de rech ter van instructie. Nooit had hil die bewijzen kunnen ontzenuwen. Bij de „Old-Compton" wisten ze, dat Sir Ar thur de duplicaat-sleutels gehaald en teruggebracht had. Nóg hadden ze niet gesproken, doch komen moest het Toch schijnt de wroeging aan zijn hart te hebben geknaagd, toch schijnt het beeld van de arme bestolene Win nie hem dag en nacht te hebben ver volgd. Ook hij heeft blijkbaar ge zocht, wat er van haar geworden was en als bewijs stond haar foto zoals ik nu vernomen heb de foto, die hij toevallig was tegengekomen, op zijn schrijftafel. Te hooghartig om zijn fout en zijn berouw tegenover mij te willen bekennen, negeerde hij mijn schriftelijke waarschuwingen, dat de vergelding nabij was. En al die. tijd lag het bewijs van zijn be rouw, het testament, waarbij hij vrij wel alles aan Winnie vermaakte, in de brandkast van zijn notaris. Moet ik dan ten slotte toch nog zeggen: Arme Jacob Lodge...? Neen. ik moet zeggen, erme, arme WinnieDe hemel zegene haar! Voorzichtig vouwde Pilchard het document in de plooien, voordat hij het aan Bowers terug gaf. „Wat een soesah voor niks", zei de rechercheur. „Inderdaad voor niks, want ten slotte heeft ze toch maar de hele bout gekregen „En een lief centje ook, naar ik heb horen beweren", zuchtte Winter. „Tjonge, jonge, wat een pech, dat ik al getrouwd DenEen pracht van een partij!" „Misschien iets voor jou, Pil?" schamperde Bowers. „Tenslotte wordt het voor een jongen van jouw leeftijd hoog tijd, dat je eens voor anker gaat". Nonchalant stak Pilchard een siga ret op; en grinnikte: „Mag ik mis schien bedanken voor de eer Ziet U, ik ben eenvoudig gek op schoonmoeders, als ik trouw en die komen er hier niet aan te pas". „Dat je niet helemaal normaal was, wist ik al lang", zei Bowers. „Stel je voorgek op schoonmoeders". „Mag ik je de mijne aanbieden?" lachte Winter. Sloom greep Pilchard zijn hoed. Even keek hij minachtend over zijn schouders naar zijn.beide chefs. Toen klapte ae deur achter hem dicht. EINDE. S Maandag begint ons nicuu feuilleton „De noodlottige Roos" door Hilary Wayne.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 14