mmoRv BelangwekkendGetuigenis' tegen fusie van C.H.U. en A.R.P. Belangrijk besluit in Chana op W ereldzendingsconferentie VERPLEEGSTERS GEVRAAGD VOOR ZIEKE REPATRIANTEN ZATERDAG 1 FEBRUARI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KLIMAATVERSCHILLEN ZIJN GROOT Vooraanstaande C.H.U.-leden laten brochure verschijnen Met het voorbeeld van de situatie in andere landen, waar zelfs protestanten en rooms-katholieken met elkaar in één christelijk- democratische partij samengaan, voor ogen, laat de gedachte aan politieke eenheid althans onder protestants-christelijke volksgroepen, de politici hier te lande niet los. Er schijnt zelfs onder enkele christelijk-historischen wat meer bereidheid te be staan om opnieuw ernstig te pogen de C.H.U. en de A.R.P. in één verband bij elkaar te brengen. Dat heeft reacties gewekt. Een aantal daarvan is opgenomen in een brochure, die gisteren is uitgekomen en die tot titel draagt „Een getuigenis". Prof. dr. Th. L. Haitjema, hoog- I voor. dat de christelijk-historische leraar ln Groningen, mr. R. Pollema, visie ons volk het meest ten zegen kan lid van de Eerste Kamer, prof. dr. G. zjjn. O. van Niftrik. hoogleraar in Amster dam, mr. G. Vixseboxse. lid van de Eerste Kamer, ds. S. Kooïstra, Ned. hervormd predikant, dr. ir. G. A. Klui- tenberg, voorzitter van de federatie c.h. jongerengroepen, ir. M. A. Geuze te Poortvliet, lid van de Eerste Kamer, jkvr. mr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen, lid van de Tweede Kamer en de heer II. Kikkert, eveneens lid van de Tweede Kamer, zetten in deze brochure uiteen „waarom zij christe- lyk-historisch zyn en blijven". Het volk ten zegen Mr. Pollema construeert .duidelijke verschillen met de A.R.P. Hij voelt niet voor herstel van de vroegere coalitie en hij is overtuigd, dat de christelijk-historische levensvisie ver ruimend en niet verengend, overkoe pelend en niet isolerend, zoals die van de streng dogmatische antirevolutio nairen. Werkt en 's mensen inzichten verdiept en zijn geest verrijkt. De chrlstelük-hlstorische politiek Is wel eens onzeker zo erkent hy in tegenstelling met-de zekerheid, het zelfverzekerde van de antirevolutio naire politiek. Dit verschil in visie en politiek handelen heeft naar het oor deel van mr. Pollema onoverkomelijk tot consequentie, dat bij eventuele fu sie, of al te nauw contact, de anti revolutionaire visie het in praktisch handelen zou winnen tot schade en ten detrimente van ons volksleven. Nog altijd houdt mr. Pollema het er- De boer (Slot van pag. 1) zou zijn. Die stugheid kan uiteraard wel eens voorkomen in een bepaalde streek, maar als men de enquête had uitgestrekt tot Zeeland, dan zou er zeker geen sprake zijn geweest van stugheid, want daar overheerst juist de openhartigheid. Zo zou er meer te zeggen zijn van deze enquête, maar misschien is dat overbodig. Wanneer het namelijk de bedoeling is geweest een aantal oppervlakkigheden te verza melen en te hetogen, dat die opper vlakkigheden bestreden moeten wor den, dan heeft de enquête zeker een bevestigende waarde. Zij bevestigt na melijk, wat al jaren lang bekend was: dat vele stedelingen hoogst opper vlakkig denken over de boer in onze samenleving. Het landbouwschap wil zich daar tegen keren en het wil een bedrag van f 250.000.per jaar besteden om de stedelingen wat gunstiger td stemmen jegens de boer. Het denkbeeld is voortreffelijk En men zal er ook wel iets mee be reiken. maar men moet er toch ook weer niet teveel van verwachten De mens heeft nu eenmaal de nei ging om zich generaliserende en iet wat karikaturale beelden van zijn medemensen te scheppen, opdat hij daarover oppervlakkige gesprekken kan houden. Dat zal wel altijd zo blijven. Hoog stens zal men er de allerscherpste kantjes aan kunnen ontnemen en dan zal voor dat enorme geduldwerk een bedrag van f 250.000- per jaar zeker niet toereikend zijn! Verloofde Niet minder lezenswaard dan de bijdrage van deze senator uit Leeu warden is de beschouwing van prof. Van Niftrik. Deze Amsterdamse hoog leraar acht het duidelijk, dat de A.R.P. in een geestelijke crisis verkeert, waarbij het allerminst duidelijk is, of minister Zijlstra of de heer Bruins Slot het zal winnen. Zou het niet ver standig zijn eerst maar eens af te wachten welke vleugel der A.R.P. het gelaat dezer partij zal bepalen, zo vraagt hij. Niemand verlooft zich of gaat trouwen met iemand, die hij niet terdege kent. Ds. Kooistra ziet do typisch chris- telyk-historische opvatting verdwij nen bij een eventueel samengaan met de A.R.P. en meent, dat de C.H.U. door 7.o'n samengaan meer zou verlie- 'ii dan winnen. Het beslissend ver schil tussen de A.R.P. en de C.H.U. noemt hij de kwestie der antithese. Uit de grond van zyn hart verwerpt hij de scheiding tussen een christelijk en een niet-christelijk volksdeel, o.a. omdat elk beroep op een „christelijke blokvorming" afstotend moet werken op anders-denkenden. Dr. ir. Kluitenberg komt in zijn be schouwing tot de conclusie, dat er ~een mogelijkheid is, dat de C.H.U. op orte termijn met welke andere poli tieke formatie dan ook, een l'usie aan gaat. Ir. Geuze over tolerantie Tot een overeenkomstige conclu sie komt ook ir. Geuze. De C.H.U. vermocht met behoud van de door Willem de Zwijger reeds voorge- KATTEN De eenzame Londense nachtwaker Jack Rice verzamelde in de veertien jaar dat hij 's nachts zijn werk verricht 50 eenzame katten en hield deze dieren aan in zijn kelder woning. Donderdag heeft hij echter op hoog bevel de dieren weg moeten doen, omdat deze een gevaar voor zijn gezondheid konden opleveren. Het gebeurde met de grootst moge lijke tegenzin van zijn kant. ANTI-FOOIEN Bazel beeft P.T.T.- mensen met gevoel van eigenwaarde. Enige tijd geleden besloot de Zwit serse tweede kamer de ambtenaren, onder wie de dienaren van tante Pos, bonussen toe te kennen met terug werkende kracht tot 1 oktober jongst leden. De eerste kamer vond dit te veel en tenslotte werd besloten bo nussen uit te keren met terugwer kende kracht tot 1 december jongst leden. Vrijdag deelde de voorzitter van de eerste kamer mee, dat 100 P.T.T.- employés van Bazel de ontvangen bonussen, ter waarde van ruim 2T00 Zwitserse francs (ongeveer 2400 gulden) hadden teruggestuurd met de mededeling, dat zij geen belang hadden bij een fooi. De kamervoor zitter heeft nu een vriendelijke brief teruggestuurd met het verzoek het geld dan maar in de sociale kas te storten. Bijdrage tot de discussie H Het besluit van anti-revolu- Lionaire en christelijk-histori- sche partijafdelingen in enkele plaatsen óm bij de komende gemeenteraadsverkiezingen met een gemeenschappelijke kandidatenlijst uit te komend heeft het oude probleem van de ene christelijk-protestantse partij in Nederland weer volop in de aandacht geplaatst. Er is thans een brochure verschenen waarin vooraanstaande leden van de C.H.U. zich tegen het samengaan van C.H.U. en A.R. H P. uitspreken. In nevenstaand artikel geeft onze parlementai- M re redacteur een overzicht van de inhoud dezer brochure. Tegenover de daarin gehul- n digde opvattingen staan de denkbeelden van bijvoorbeeld M de heren Calmeijer en Kolff, die wel voor hernieuwde pogin- If gen tot een samengaan voelen. M Ongetwijfeld zal de brochure H in de naaste, toekomst een be- langwekkende gedachtenwisse- p ling uitlokken. p IllllllllllllllllllllllllllllllllllUllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllI stane en gegrondveste vrijheid en tolerantie een gekanaliseerde stroombedding voor vele protes tantse christenen van verschillende belijdenis te worden, zo schrijft dit Eerste-Kamerlid. Zelfs zodanig aldus voegt hij eraan toe dat de antirevolutionair, gewend als hij is aan partijverband en leiding, on danks de drang naar samenwer king van die kant, zich daar niet in thuis zou voelen. Geestelijk zijn daarvoor de verschillen te groot. De vrouwen Jkvr, Wttewaall van Stoetwegen wijst een protestants-christelijke par tij ook omvattend de S.G.P. in een zeer levendig geschreven artikel af, alleen al omdat de S.G.P. de vrouw- niet slechts zou willen weren uit het openbare leven, maar ook van de stembus en omdat de A.R.P. tot dus ver nog nooit vrouwen kandidaat ge steld heeft voor vertegenwoordigende lichamen. De heer J. Meertens, wethouder van openbare werken te Rotterdam, moet op doktersadvies een maand rust houden en zal derhalve gedurende deze periode zijn werkzaamheden niet kunnen verrichten. DR. P. C. BROEKHOFF: Indonesië vooral te laken voor wegzenden bejaarden Tot nu toe is het ons steeds gelukt de patiënten onder de uit Indonesië repatriërende Nederlanders die aan een acute ziekte leden direct onder te brengen. Thans staan wij echter voor de moeilijke taak binnen een periode van vier weken voor 240 chronische zieken een onderkomen te vinden in bijzondere ziekenhuizen. Daar voor deze groep zieken niet on middellijk voldoende verplegend per soneel beschikbaar staat, doe Ik een beroep op alle gediplomeerde ver pleegsters die zich vrij kunnen ma ken. doch ook op ongediplomeerde meisjes die als hulpverpleegster wil len optreden, zich voor het verzor gen van deze chronische patiënten uit Indonesië op te geven bij het Ne derlandse Rode Kruis, dan wel het ministerie van maatschappelijk werk in Den Haag. Alclus dr. P. C. Broekhof f, medisch adviseur maatschappelijk werk voor de repatriërenden tijdens een giste ren gehouden persco'nferentie. Indien wij binnen de kortst mogelijke tijd op deze vei-pleeghulp kunnen reke nen dan kunnen wij de aankomst van deze chronische zieken zonder zorg tegemoet zien, zo ging dr. Broekhoff voort. Het betreft hier j voor het merendeel oudere mensen die nimmer voornemens waren naar Nederland te gaan doch thans door de omstandigheden, worden gedwon gen hun levensavond hier te slijten. Het is de Indonesische regering vooral kwalijk te nemen, aldus dr. Broekhoff, dat dergelijke zieken en ook de ouden van dagen, van wie ve len nog nimmer hebben kennis ge maakt met Nederland, thans hun verdere leven in een geheel ander klimaat moeten doorbrengen en zich moeten aanpassen aan geheel andere gewoonten. Het is dan ook niet te verwonderen dat bij sommige repa triërenden na aankomst psychische storingen optreden. Dr. Broekhoff sprak verder de hoop uit dat Djakarta niet de vrij grote groep van ongeneeslijke krank zinnigen naar Nederland zou terug sturen. Er zijn onder hen vele ge vallen waarvoor een dergelijke over planting funest zou zijn. Daar in Indonesië het aantal t.b.c.- gevallen vijf tot tien keer groter is dan in Nederland moest ook in dit opzicht bijzondere waakzaamheid worden betracht, vooral waar het open t.b.c. betrof. Vooral in een con tractpension zou een dergelijk geval van tuberculose immers noodlottige gevolgen kunnen hebben yoor andere gerepatrieerden. Na het besluit tot vevsnelde repatriëring werden alle doorlichtingstoestellen, die konden worden vrij gemaakt, ter beschik king gesteld van de keuring van de repatriërenden. Wat de verzorging van tropische ziekten betreft heeft het tropenin stituut in Amsterdam en Rotterdam zich bereid verklaard iedere dag po likliniek te houden voor de gerepa trieerden. In het kamp Budel wordt onder leiding van een diëtiste speci aal Indonesisch voedsel voor de repa triërenden toebereid. Sjafroeddin ontslagen Besluit van het Indonesische kabinet Het Indonesische kabinet heeft be sloten Sjafroeddin Prawiranegara te ontslaan uit zijn functie van gouver neur van de bank Indonesia, wegens het verlaten van zijn post en het niet gehoor geven aan de oproep der re gering om naar Djakarta terug te keren. Sjafroeddin die op het ogenblik in Midden-Sumatra verblijft, heeft de vorige week in een „open brief" aan president Soekarno de vrees uitge sproken, dat Indonesië een Russische satelliet zal worden, en verklaard niet naar Djakarta terug te keren, omdat hij niet instemt met de tegen woordige politieke, economische en financiële politiek der regering. Het kabinet heeft thans de leiding van de bank opgedragen aan de eer ste vice-gouverneur, Loekman Ha- kim; de minister van financiën. Soe- tikno Slamet, deelde mede, dat het kabinet nog niet heeft gesproken over de kwestie van de opvolger van Sjafroeddin. Koewatli in Cairo voor tekening Unie-verdrag De Syrische president, Sjoekri el Koewatli, is vrijdag aan het hoofd van een regeringsdelegatie ln Cairo aangekomen. Hij werd door president Nasser en diens ministers ontvangen. President Koewatli zal aanwezig zijn bij de plechtige afkondiging van de Egyptisch-Syrische eenheidsstaat. De afkondiging zal geschieden op een speciale zitting van de Egypti sche nationale vergadering, j De parlementen van beide landen i zullen op 5 februari de proclamatie 'bespreken en, na beider goedkeuring, kandidaten stellen voor het presi dentschap van de nieuwe verenigde staten. De verkiezingen voor het president schap worden einde februari gehou den, waarna de huidige regeringen van Egypte en Syrië worden ontbon den. De president zal een nieuwe rege ring vormen, waar Egypte twee derde van het aantal portefeuilles beheert. Gedurende een periode van een half jaar zal de nieuwe rege ring de verenigde staat krachtens een tijdelijke voor de overj gangsperiode grondwet bestu ren. In de overgangsperiode zal een grondwet worden opgesteld en zul len maatregelen worden genomen om de vereniging van beide landen te voltooien. Woensdag zijn vijf •bruinvissen opTexel gearriveerd, die be- M stemd zijn voor een onderzoek H dat, zal worden verricht door het zoölogisch station uit Den Hélder. De vissen verblijven in M een kanaal bi) Oosterend. Op een draagbaar teerden de vis- sen van de vrachtwagen naar het kanaal gebracht. M !IIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIinillil!Hllllini!llllllilll!l![HII Londense drieling niet naar het buitenland De Londense districtsraad heeft vol gens Reuter bekendgemaakt, dat het „ondoenlijk" zou zyn om de drieling, waarvoor men in een advertentie pleegouders had gezocht, naar het buitenland te laten gaan. De raad betuigde zyn dank voor de onverwacht grole reactie op de publi citeit, die de a'dvetentïe had opge wekt en die er toe had geleid dat voor de ouderloze, anderhalfjarige drieling, zich ruim 500 pleegouders hadden aangemeld. Onder de brieven bevon den zieh 50 Nederlandse echtparen en drie uit Zuid-Afrika. De eigenlijke ouders hadden volgens de raad te kennen gegeven zich niet voor de kinderen te interesseren, wes halve deze sedert hun derde maand reeds onder de hoede van de districts raad in een kindertehuis waren opge voed. Men meende evenwel dat thans de tijd gekomen was om een echt te huis voor de kinderen, die niet ge scheiden moesten worden, te zoeken. Kinderbeschermers zullen in Londen en omgeving een keuze uit de aanbie dingen proberen te doen. Er zijn 521 Leeuwarders meer dan men meende (Van een onzer correspondenten) Er is een merkwaardige fout aan het licht gekomen, toen men ter se cretarie enkele maanden geleden een totaaltelling van het inwonertal van Leeuwarden maakte met de selectie- drukmachine. Men kwam tot de verrassende ont dekking, dat er 521 Leeuwarders meer bleken te bestaan dan uit de cijfers van de laatste jaren bleek. Een onderzoek weeé uit dat de fout gemaakt moet zijn in 1947 bij de volkstelling. Sedert 1947 is men steeds van deze volkstellingcijfers uitgegaan bij de vaststelling van het inwonertal. De fout impliceert dat de gemeente al die jaren een te geringe uitkei'ing uit 's Rijkskas heeft gehad. Het gevolg was ook dat de burge meester van Leeuwarden twee sala risverhogingen miste, doordat Leeu warden twee jaar eerder dan men dacht een stad van boven de 80.000 inwoners was. De fout kost ook de provincie geld Met elkaar schijnt de volkstelfout wel op een ton schade te komen. STEMMEN UIT DE KERKEN Wereldzendingsraad zal opgaan in Wereldraad van Kerken Deze week willen we eens naar Afrika kijken. Daarvoor zijn twee redenen. De eerste is dat aldaar van 28 december tot 8 januari een grote conferentie van de Wereld-zendingsraad van Protestanse Kerken is gehouden en wel te Accra in de nog zo jonge staat Ghana, aan de Goudkust. Uit alle delen van <le wereld zyn daar een 200 afgevaardigden van de kerken (lie, wat hun zendingsarbeid betreft, zijn aangesloten bij de Wereld-zendingsraad, bijeen geweest. De tweede reden om naar Afrika te kijken is omdat te Ibadan, in de staat Nigeria, van 10 tot 20 januari de eerste conferentie van Afrikaanse Protestantse Kerken is gehouden. Die conferentie te Accra had overal ter wereld gehouden kunnen worden, maar het is toch wel teke nend dat men voor deze samenkomst een vrij land in Afrika had uitgeko zen, evenals het kenmerkend was dat de voorgaande in Tambaran in India werd gehouden. Sindsdien is er heel wat veranderd in de wereld van het Verre Oosten. Indiaa is een zelfstan dige staat geworden en met haar zo vele andere in die wereld, waarin 'n revolutionaire ontwikkeling heeft plaatsgevonden, die nog altijd niet haar definitief beslag heeft gekregen. En nu heeft men dan vergaderd in Afrika, waar éénzelfde ontwikkeling aan de gang is als er vóór de Tweede Wereldooi-log in het Verre Ooseten schemerde, Besluit Op die conferentie te Accra is dun met 58 tegen 7 stemmen defi nitief het besluit gevallen dat verwacht werd n.l. dat de Wereld- Zendingsraad zou opgaan in de Wereldraad van Kerken. In dc komende twee jaar'zal dit be sluit zijn beslag moeten krijgen. De tegenstemmers moeten gezocht wor den in die kerken, die zich niet bij de Wereldraad der Kerken hebben aangesloten. Een- paar maanden ge leden hebben wij er op deze plaats over geschreven hoe de Gereformeer de Kerken in ons land, die zijn aan gesloten bij de Wereld-Zendingsraad, in een lastig parket komen wanneer besloten wordt dat de Wereld-Zen dingsraad zal opgaan in de Wereld raad der Kerken. Het uiteindelijk plan, dat moet volgen op het geno men besluit, zal over ruim een jaar gereed moeten zijn en het is te ver wachten dat men hierin ruimschoots rekening zal houden met de 7 natio nale zendingsraden die tegen hebben gestemd, want ieder gevoelt dat men elkaar niet kan en mag loslaten. „Een samensmelting van de beide zuster-organisaties ontspringt uit veler wens", want zending en evan gelieverkondiging kunnen niet ge scheiden worden. „Daarentegen overwegen de tegen standers van een samensmelting, dat liet mogelijk is dat de stuwkracht die er van de zending uitgaat, afge remd zou kunnen worden, of dat de Oecumenische Raad in een „super- kerk" zou kunnen ontaarden. De Oosters Orthodoxe Kerken heb ben hun eigen bezwaren. Zij wensen wel een nauwe verbinding van kerk en zending, maar dan niet ingepast in het werk van de Wereldraad van Kerken. Zij willen in eigen landen geen zending dan alleen die van hun kerk. Dit is echter een probleem apart. In ieder geval wordt door het ge nomen besluit een periode afgesloten, die met de eerste Wereld-Zendings conferentie te Edinburgh in 1910. be gon. Tekenend voor deze conferentie is eveneens dat bisschop Lesslie New- Vervolg op pag. 4) Het Wereldgebeuren Unie Koewatli, die vergezeld werd door een grote delegatie, waarin pre mier Sabri el Assali, minister van buitenlandse zaken Salah Bitar, andere leden van het kabinet en par- lementsleden, werd toen hij uit het i vliegtuig stapte begroet door Nasser. Het vliegtuig landde op de militaire luchthaven Almaza. aan de noorde lijk rand van Cairo. Een baan was I haastig ontdaan van geparkeerde Migs en Iljoesjins. De ontvangst werd geleid door vice-luchtmaar- schalk Mahmoed Sidky. stafchef van de Egyptische luchtmacht. Uit de luidsprekers langs de route schetter de martiale muziek, waarbij het felle „Allah Akbar", dat gecomponeerd is op het hoogtepunt van de strijd te Port Said in 1956". Aldus het relaas van een der pers bureaus over de aankomst van de Sy rische president Sjoekri el Koewatli en zijn gevolg, gisteren in de Egyp tische hoofdstad. Hij zal er dezer da gen zijn handtekening zetten onder documenten, waardoor de Syrisch- Egyptische Unie bezegeld wordt. Wat die unie precies om het lijf heeft, is nog steeds niet hele maal duidelijk geworden. Maar het persbureau voor het Midden-Oos ten. dat door de Egyptische regering wordt gesteund, verklaarde dat Cairo de gezamenlijke hoofdstad wordt en dat dc unie één president, één parle ment. één leger en één vlag zal heb ben. Na een overgangstijd zal er een volksstemming over 'n nieuwe grond wet en een president van de „Vere nigde Arabische Staat" worden ge houden. Wie anders zal die president kunnen zijn dan Nasser? Sjoekri el Koewatli heeft van de week al laten weten, dat hij zijn waardigheid met plezier zal overdragen aan „een jon gere kracht". Toch zal hij op het ogenblik wel met plezier de rol spe len van Syrië's president, nu hij door een rijk met Egyptische en Syrische vlaggen versierd Cairo rijdt, onder erepoorten .door, die met een weelde van bloemen zijn gedrapeerd. Vandaag of morgen zullen de de tails van de overeenkomst wel (met fanfares) bekend worden gemaakt. Dat Syrië en Egypte wer kelijk tot één staat zullen samen smelten. is nauwelijks te geloven. Niet alleen hebben de twee landen niet één grenslijn met elkzfar gemeen maar bovendien is er nogal wat ver schil tussen de economische en finan ciële omstandigheden in de twee lan den. Het Egyptisc' beeld koerst nog richting. Het zou ongetwijfeld de Sy rische geldeenheïd, die op het ogen blik één van de sterkste is in het Midden-Oosten, in zijn val meeslepen wanneer men alles dooreenhutst. Wel zijh voor beide landen uitvoerige eco nomische overeenkomsten met de Sowjet-Unie gesloten door staatslie den, die om het hardst beweren, dat zij geen communisten zijn. Wat de communisten betreft is er één ver schilpunt: in Syrië mogen zij vrijuit ageren; \n Egypte is hun partij ver boden, dus werken zij daar onder gronds. hetgeen misschien nog wel gevaarlijker is. Welke regeling nu voor beide landen gezamenlijk op dit punt zal gelden, js een vraag waarop nog geen antwoord kon worden ge geven. Maar. hoe het met die com munisten ook zij: er stonden toch maar Migs en Ujoesins op het vlieg veld van Cairo, toen Sjoekri el Koe watli daar arriveerde. De Russen doen er hun invloed volop gelden. Bo vendien staat dit vast: in beide lan den is de bevolking uiterst anti-wes ters. Vandaar, dat het felle „Allah Akbar" gisteren door Cairo's stra ten klonk. Met nauwere samenwerking (al was het alleen maar solidari teit op het gebied van de bui- landse politiek) zullen Syrië en Egypte ongetwijfeld een factor in het Midden-Oosten worden, waarmee méér rekening moet worden gehou den dan tot dusver met deze twee landen afzonderlijk. Misschien geldt dit niet alleen voor de westerse lan den, maar ook voor de Russen, die naar het velen voorkomt maar half ingenomen waren met de zending van Egyptische troepen naar Syrië toen vorig najaar algemeen werd'ge- roepen dat Damaskus de hoofdstad werd van een nieuwe Russische sa tellietDe communistenvrienden in het Syrische leger zullen een toontje lager moeten zingen. Maar het westen zal erop bedacht moeten zijn, dat Nassers willekeur meer aanknopingspunten krijgt voor nationalistische, anti-westerse maat regelen. Zoals een Egyptische olie- deskundige. Samir Fahmy, gisteren zei: Negentig procent van de olie in het Midden-Oosten gaat door de nieu we Unie, via buisleidingen en het Su- ezkanaal. Waar men allerminst ingenomen zal zijn met een Syrisch-Egyptisch huwelijk, dat is in Israël. Met de Egyptenaren hebben de Is raëli's op het ogenblik niet veel moei lijkheden: de politietroepen van de Verenigde Naties voorkomen botsin gen. Maar aan de Syrische grens aoen zich herhaaldelijk incioenten voor. Vandaar, dat vooral d e Is raëlische staatslieden de daden van Sjoekri el Koewatli en Nasser met grolt aandacht volgen. GAM AL ABDEL NASSER ....straks Unie-president....

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 13