7 In de Kongo wordt „politiek" een lelijk woord genoemd ZÓ DENKT MEN IN NET BUITENLAND ER OVER Victoria Hotel DE BIIEkENPIM TOENEMING BESPARINGEN AANMERKELIJK VERTRAAGD ONDERBREKING VAARBEURTEN „WILLEM RUYS" EN „ORANJE" Gillette VRIJDAG 31 JANUARI 1958 PROVINCIALE UB EUW8E COURANT 11 DE BELGEN EN HUN GEBIED IN AFRIKA (II) Plannen tot opleiding van negers tot bestuursambtenaren Onlangs zijn in Leopoldstad Elizabethstad en Jadotstad verkiezingen voor wijkraden gehouden. Leopoldstad is de hoofdstad van de Belgi sche Kongo de twee andere plaatsen liggen in het mijngebied van Ka- tanga In de toekomst zullen ook in andere Kongolese steden derge lijke verkiezingen worden gehouden, waarmee de eerste fase van de de mocratische ontwikkeling van de Belgische kolonie wordt ingeluid. Op merkelijk en ook veelbetekenend was, dat de belangstelling voor deze verkiezingen aan de kant van de negerbevolking veel groter was dan aan de kant van de Belgen. De Belgische stadsbevolking geloofde het wel. Van de zwarte stadsbevolking had overigens niet meer dan tien procent stemrecht. In de praktijk hebben deze verkie zingen nog weinig te betekenen. De gouverneur behoudt in alle opzichten een recht van veto. en daarom werd voor deze stemming dan ook het woord „raadpleging" in plaats van ing" gebruikt. Het hele expe- luiten de sfeer van de „verkiezing' riment werd partijpoli' in de Belt lolltiek gehouden. Er bestaat ïelgische Kongo geen partijpoli tiek. zij het dan dat onder de Belgen zelf de verdeling van „thuis" door werkt. Het Belgische bestuur laat geen politiek onder de zwarte bevol king toe; er is geen persvrijheid en het manifest van het vorige jaar, waarin sprake - stemming en nationale onafhankelijk werd officieel als een incident geklas- slficeerd. Aangezien dit manifest ver scheen in het r.-k. tijdschrift „Cons cience Africaine" was het in wezen echter wel iets meer dan een incident Dat bleek ook uit een even later uit gegeven verklaring van de bisschop pen van de Kongo, (die in veel ge matigder woorden spraken, maar toch ook zeiden, dat „alle inwoners van een land de plicht hebben, actief mee te werken aan het algemene wel zijn en derhalve ook het recht hebben aan de leiding van de openbare zaken deel te nemen. De als voogd toeziende natie", aldus de bisschoppelijke ver klaring verder, „heeft de plicht dit recht te respecteren en de uitoefening ervan door een goed gerichte politieke opvoeding te bevorderen". De r.-k. kerk ziet daarbij wat ver der dan de Belgische regering en het Belgische bestuursapparaat. In de Kongo is het woord „politiek" in de ban gedaan; het wordt er bijna ala een obsceniteit beschouwd. Do stelle en stijlvolle Gouverneur- Generaal Pétillon heeft zich kort ge leden in een rede over de verhouding tussen belde bevolkingsgroepen uitge laten. HU zag hiervoor drie mogelyk- heden: de overheersing van de ene groep door de andere, de vermenging van beide en het echte „partner schap". De eerste oplossing wees hij verontwaardigd af (ofschoon zij voor 99 procent op de Belgische Kongo van toepasing is). De tweede oplossing deugde in zyn ogen evenmin, want tenslotte zou de ene blanke procent maar weinig te betekenen hebben in de zwarte massa. De derde oplossing zou de kwadratuur van de cirkel be vatten. Het probleem is in de Kongo nog slechts in de kern aanwezig; in ande re delen van Afrika, zoals in de Cen- traal-Afrikaanse Federatie heeft het zich al verder ontwikkeld en daar blijkt het veelbezongen „partner schap" tot een grote politieke labili teit te leiden. Voor de meerderheid van de Afrikanen is het niets dan de Zuldafrikaanse apartheid in een etisch bloesje. De Belgen kampen met de moeilijk- I KA. AMSTERDAM heid, dat zij nog maar weinig inheem sen voor functies in het bestuursappa raat ter beschikking hebben; zij be klagen zich hierover, ofschoon de fout natuurlijk bij henzelf ligt en de mo derne koloniale geschiedenis in ver scheidene gevallen heeft aangetoond, tot welke funeste gevolgen dit kan leiden. De Belgen zien nu in de verkie zingen van eind vorig jaar het func tioneren van de raden en de burge meestersbenoemingen. die straks uit de gekozenen zullen plaatsvinden een eerste democratische scholingscursus. Dat is dan wel het allerkleinste mini mum, dat er mogelijk is. Beter zyn de plannen, om ook ne gers op te leiden tot bestuursambtena ren, aan dezelfde scholen als de Bel gen. De industrialisatie van de Kongo brengt nu eenmaal mee, dat er een groeiende behoefte bestaat aan in heemse technici, chauffeurs, lager kantoorpersoneel, kortom aan ai die functionarissen, die met hun gedach- tenwereld ontgroeien aan hun vroege re milieu, en wier kinderen nog verder geavanceerd zullen zyn. De Belgen nemen aan. dat zy de politieke be hoeften van de Kongolezen kunnen onderdrukken door goede economi sche omstandigheden, maar de ge schiedenis bevat daar geen enkele ge- wijs voor. Vierhonderd repatrianten kwamen per trein uit Genua. (Van onze correspondent) Donderdagmorgen om ruim tien arriveerde op het grensstation te Venlo een extra trein met 399 Ne derlandse repatrianten, hoofdzakelijk afkomstig uit Djakarta, Soerabaja en Bandoeng, die van Genua uit per trein naar ons land waren vervoerd. Zij hadden toen een bootreis van Djakarta via Singapore achter de rug, in welke laatste haven nog on geveer 40 ouden van dagen, afkom stig uit Java, die daar reeds verble ven, aan boord zijn gekomen. In een speciale slaapwagen waren 21 kinderen ondergebracht, die aan boord van de Roma, waarmede de reis werd gemaakt, mazelen laadden gekregen. Onder leiding van dr. R. Steendijk uit Amsterdam reizen zij door naar Bussum, waar zij in het Goois ziekenhuis worden onderge bracht. De gezinnen, waartoe deze kinderen behoren, vinden in Drie- bergense contractpensions onderdak. Voorts kwamen 16 vrije passagiers mee, die op eigen gelegenheid onder dak hier te lande hebben gevonden, De overblijvende, ongeveer 330 gere- patrieerden reisden per trein door naar het kamp te Budel, waar ze voorlopig worden geherbergd. Russische intercontinentale projectielen met atoomkop Generaal Dwight Beach, directeur der raket-afdeling van het Ameri kaanse leger, heeft voor de legercom- missie van het Huis van Afgevaar digden verklaard dat de Russen van af juli a.s. in staat zullen zijn inter continentale ballistische projectielen met atoomkop te lanceren. Deze verklaring, die de vorige week werd afgelegd, werd pas don derdag gepubliceerd. In Frans equatoriaal Afrika is in een wervelstorm een hefschroefvliegtuig van de Belgische Sabena verongelukt. De drie passagiers en de twee bemanningsleden kwamen om het leven. CIJFERS OVER 1956 EN 1957 WIJZEN UIT: Spaarbanken wensen dat men in 1958 „gaten dicht". Het jaar 1956 heeft, onder invloed van verschillende factoren een aan merkelijke vertraging in de toene ming van de besparingen te zien ge geven. Het totale spaarverschil (stor tingen minus terugbetalingen) by de rijkspostspaarbank, de algemene spaarbanken, de boerenleenbanken en de z.g. bankspaarbanken bedroeg in 1956 395 miljoen tegen 583 miljoen in 1955. een vermindering derhalve van 188 miljoen. De aan de spaarders vergoede rente bedroeg in totaal 149 miljoen (in 195o 132 miljoen). Aldus vermeldt de statistiek der spaarbanken 1956, opgenomen in de maandstatistiek van het financiewe zen, die het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft uitgegeven. De cij fers betreffen uitsluitend het jaar 1956. Het saldo tegoed van de rijks postspaarbank, de algemene spaar banken, de boerenleenbanken en de bankspaarbanken bedroeg op 31 de cember 1956 resp. 1913, 2009, 2481 en 156 miljoen, in totaal dus 6559 miljoen. Uit de voorlopige cyfers van de eerste tien maanden van 1957 blhkt, dat de tendentie tot daling van net spaar verschil, die zich reeds in de laatste maanden van 1956 voordeed, In 1957 in versterkte mate werd voortgezet. Bij vergelijking van de eerste tien maanden van 1956 met die van 1957 blijkt dat het spaarverschil bij de drie grote groepen" van spaarinstellingi tezamen van 454 miljoen tot 1' wmmJJ<! miljoen is achteruitgelopen. Het tekort aan besparingen, zo ook het voorlichtingsblad van P.T.T.RJP.S., heeft zich in 1957 in versterkte mate geopenbaard. Tegen over een grote vraag naar middelen stond onvoldoende aanbod. BU de spaarbanken is de vermindering der besparingen zeer duidelijk naar voren getreden. De verwachtingen van prijsstijging, de sterke aantrekkings kracht die uitgaat van het grote aan bod van duurzame verbruiksgoede- ren, en de mogelijkheid om op andere wijze een hoge rente te maken, 'J enige factoren die het sparen bij de spaarbanken niét hebben aangemoe digd. Particuleren heblicn zonder twUfel voor een zeer aanzienlijk bedrag inge schreven op de Nationale Woning- bouwlening. Dit moest ten dele ge schieden door opvraging van spaar- banksaldi. Voor vele spaarders zal de geboden rente van 6% een sterk aansprekend effect hebben gehad. Als zodanig vormen do onttrekkingen bij de spaarbanken dan ook geen ont- sparing, maar slechts een overgang van de ene beleggingsvorm in de an dere. De rijkspossnaarbank hoopt slechts, dat de spaarders er naar zul len streven het door de Inschrijvin gen in het spaartegoed geslagen gat in 1958 te dichten. Advertentie Wie weet wat 'n hond nodig heeft voert Bonto. Gemakkelijk en voordelig. 70 cent per pak. Onbekende te Delfzijl „vangt huurverhoging op" De woningstichting Delfzijl heeft de bewoners van een nieuwe wijk in Delfzijl-noord verrast met de mede deling dat een halfjaar lang een huurverhoging van 1,50 per week niet behoeft te worden betaald. Dit was mogelijk dank zij een gift van particuliere zijde. In de nieuwe wijk staan 351 huizen en de huren varië ren van f 9,75 tot 12,per week. De herkomst van deze gilt is niet bekend gemaakt. Enige tijd geleden protesteerde een daartoe opgerichte huurdersvereni ging tegen de huurverhoging, die met ingang van 5 januari was vastge steld. Het initiatief van particuliere zijde werd ingegeven door sociale overwegingen, vooral met het oog op het ongelegen tijdstip de winter waarop de huurverhoging van kracht werd. De woningstichting wijst de bewoners er op dat de ver hoging niet ongedaan kan worden ;c maakt cn dat men dus over een lalf jaar 1,50 meer zal moeten be talen. Tevens wordt de bewoners er op gewezen dat het de bedoeling is dat alleen degenen die het in ver band met hun financiële omstandig heden werkelijk nodig hebben, van de schenking profiteren. Drie Sowjetdiplomaten verlieten ons land (Van onze Haagse redactie) De drie leden van de militaire mis sie aan de Sow jet-Russische ambas sade in Den Haag, die in verband met spionage tot personae non gra- tae- zijn verklaard, hebben inmiddels ons land verlaten. Zij bevonden zich donderdagmorgen in het tweede rij tuig van de Scandinavië-express, die om 10.15 uur bij Oldenzaal ons land Verliet. GEEN NADELIGE GEVOLGEN VOOR PERSONEEL Inbouw hulpmotoren „Willem Ruys" op Nederlandse werf De directies van de N.V. Stoom vaart Maatschappij „Nederland" en Koninklijke Rotterdamsche Lloyd N.V. hebben in verband met de min der gunstige vooruitzichten voor het Sassagiersvervoer in de zomermaan- en besloten in het algemeen en in deze zomer in het bijzonder tussen Europa. Colombo, Singapore en Indo nesië visa versa de afvaarten van het m.s. „Oranje" en m.s. „Willem Ruys" gedurende deze periode tijdelijk te onderbreken. De periode mei-september is altijd een slechte tijd voor de passagiers vaart op het Verre Oosten geweest. In dit tijdvak worden dan nu twee toeristenreizen door de „Willem Ruys" gemaakt en wel van Rotter- Begin maart uitbetaling melkprijsgarantie '56-'57 De uitbetaling aan de melkveehou ders van de uitkering van de melk- prijsgarantie 1956-'57 zal kunnen ge schieden in de eerste helft van maart a.s. Dit heeft minister dr. ir. A. Von deling medegedeeld in een brief aan de Friese maatschappij van landbouw, die de bewindsman erop had gewezen, dat het voor de veehouders een groot verschil uitmaakt of het geld in het begin dan wel aan het einde van maart ter beschikking zou komen en er op had aangedrongen de uitbeta ling zo mogelijk te bespoedigen. Uiterlijk 1 maart wordt het door de regering in uitzicht gestelde bedrag aan het produktschap voor zuivel overgedragen. Het -produktschap zal de gelden direct overmaken aan de zuivelfabrieken. De positie van 's rijks kas laat niet toe dat wordt teruggekomen op de uitgestelde nabetaling van één cent per kg melk. er van 11* dam via Southampton eh Bermuda naar New York en terug via de Azo- ren en Southampton. Het ligt in de bedoeling, dat gedu rende deze onderbreking het m.s. .Oranje" eind juni tot begin septem ber 1958 een viertal toeristenreizen naar de Middellandse Zee zal maken. Onderhoudsbeurt Als de „Willem Ruys" van deze tochten terug is, gaat zij naar een werf, waar nieuwe hulpmotoren zullen worden ingebouwd. Voor dit werk, dat men in augustus a.s. wil laten beginnen is nog geen werf gevonden. Het zal gepaard gaan met een grote onderhoudsbeurt en het gehele karwei vraagt minstens vier maanden. Het ziet er naar uit, dat het inbou wen pas in september zal kunnen be ginnen en in dat geval zal de „Willem Ruys" eerst nog twee toeristenreizen van elk een week gaan maken. Het ligt in de bedoeling, dat een Nederlandse werf het inbouwen van de nieuwe hulpfnotorcn zal verrich ten. Verwacht wordt, dat de „Willem Ruys" dan in januari 1959 weer aan de vaart op het Verre Oosten zal deelnemen. De Koninklijke Rotter damsche Lloyd zei desgevraagd, dat het beperkte vaarnrogramma op In donesië geen gevolgen voor het per soneel zal hebben. Gratis permanents voor gerepatrieerden (Van onze Haagse redactie) Een Haagse dameskapper, de heer H. Kettman, heeft het lofwaardige initiatief genomen de repatrianten, die uit Indonesië naar Nederland zijn gevlucht en financieel niet al te draagkrachtig zijn, een gratis per- nianent^aan te bieden. Te verwacht®» valt dus dat binnen kort- ook elders soortgelijke gratis permanents zullen worden gegeven. De heer Kettman heeft hierover reeds contact opgenomen met dames kappers uit het gehele land teneinde deze actie landelijk te voeren. Het ligt in de bedoeling, deze men sen op de vrije middag van de kap pers, in Den Haag de dinsdagmiddag, te helpen, doch zij, die reeds werk gevonden hebben, mogen gerust op een zaterdag verschijnen. Deze actie, die uiteraard door het ministerie van maatschappelijk werk en de centrale commissie voor kerke lijk en particulier initiatief wordt toegejuicht, zal dinsdag a.s. starten. De heer Kettman denkt zelf zo onge- Voor alles moet een man weten hoe het hoort en hij moet schoon, fit en fris zijn en er goed verzorgd uitzien, 's avonds nog net zo als 's morgens. Ik bedoel een man die zich scheert met water, zeep*en blauwe Zo'n man ziet er niet alleen schoon en fris uit. hij roeit zich ook schoon en fris. Gebruik mor gen ook een Blauw Gillette mesje. Haal meteen een pakje. 5 stuks 75 ct. Gillette scheercrème is het beste! veer 15 20 dames per dinsdag te kunnen helpen, zodat binnenkort in elk geval de Haagse repatrianten met een verzorgd kapsel lopen. ~Oa h en oóót Zie en ken. Rinke Tolman heeft onder de titel „Zie en ken" een bewerking van een in Amerika verschenen boek van William Bridges doen verschijnenbij A. G. Schoonderbcek te Laren. Deze schreef het boek vooral uit enthousi asme voor de fraaie tekeningen van de kunstenares Mary Baker. Heb boek geeft, enigszins in de trant van het vogelboek „Zien is Kennen" een groot aantal (260) afbeeldingen van zoogdieren uit alle delen van de we reld met onder elk van deze een sa menvatting van de herkomst, het le ven en de gewoonten van het dier. Wij achten deze platenatlas van wilde dieren een nuttig bezit voor ieder, die althans enige indrukken wenst te verkrijgen van wat zich af speelt in het leven van vele (niet al le) divers georganiseerde dieren, die de aarde bewonen. We missen in deze welverzorgde uitgave bijv. de hyena, die misschien in een volgende druk zou kunnen worden opgenomen. Do Londcnsc „Times" schrijft, dat Indone sië lijdt; aan de anarchie van een nationa lisme, dat het land eenheid noch prestatie vermogen heeft gebracht. Het partijloze blad is van oordcel, dat „de strijd van Ja va tegen de rest" thans het belangrijkste feit in Indonesië is. In de grond van de zaak is de opstand van dc buitengewesten economisch van aard. Het is een opstand van eilanden, die inkomsten verwerven door uitvoer van hun produktie, tegen de overheersing door Java waarvan de onge veer vijftig miljoen boeren door een land bouw, waarmee zij juist in hun onderhoud kunnen voorzien, gescheiden zijn van een noodlottige inflatie. Door de handel in eigen handen te nemen hopen dc autonome provinciën meer inkom sten to krijgen. „Ofschoon de oude kameradon van het re volutionaire leger mot de opstand zijn be gonnen, zijn degenen die Zich er in de laat ste tijd achter hebben geschaard, mannen die zien, dat het met de nationale econo mie van Indonesië gestadig bergafwaaarts gaat", aldus de „Times". „Men verwacht binnenkort een crisis, maar de waarheid is, dat er geen fün- damontele breuk is. Sumatra heeft niet de ernstige wens een onafhankelijke staat te worden", zo voegt het blad er aan toe. Ofschoon er strijd is over de ruilhandel, kan de centrale regering niet anders dan de eilanden hun gang laten gaan. Nu Is bekendgemaakt, dut de ruilhandel met Singapore tegen het einde van fe bruari moet worden gestaakt, maar zo vraagt de „Times", wat kan Java in de plaats van deze ruilhandel aanbieden?. Waarschijnlijk zullen de voorstellen en te genvoorstellen over deze zaak elkander nog een tijdlang afwisselen alvorens men tot een bruikbare regeling zal komen. Het ge volg van deze moeilijkheden kan zijn, dat de internationale positie van Indonesië wordt verzwakt. Misschien zal een Jongere generatie zich doen gelden, die ontevreden is over de anarchie van een nationalistisme, dat het land eenheid noch prestatievermogen heeft gebracht, aldus besluit de „Times". JAPAN VERZOENER Dc „Washington Post" doet in een hoofdar tikel de suggestie, dat Japan een rol als „verzoener" zou kunnen spelen in het ge schil tussen Indonesië on Nederland. Het blad herinnert aan de ondertekening van het vredesverdrag tussen Japan en Indo nesië en schrijft: „Wat is het jammer dat niet een dergelijke geest van aanpassing hoorst tussen Djakarta en Den Haag. Ja pan kan het defensievraagstuk in Nieuw- Guinea evenals het Indonesische belang daar beoordelen. Nu het de goede betrek kingen met Indonesië heeft hervat, waar om zou het dan niet in aanmerking komen als verzoener?" Ingaand Op de pogingen van Japan in de laatste maanden om zijn betrekkingen met andere Aziatische landen te normaliseren, schrijft de „Washington Post": „De combi natie van de ondertekening van het vredes verdrag en de overeenkomst inzake econo mische samenwerking tussen Japan en In donesië is een nieuw bewijs van de voor uitziende blik van de regering Kishi in To kio. Premier Kishi heeft een belangrijke poging gedaan om zijn betrekkingen met dë buurlanden, die het 16 jaar geleden aan viel, te normaliseren. Japans belang is dui delijk en prijzenswaardig. Door edelmoedi ge regelingen aan te bieden en zich te ves tigen als een bron van kapitaalinvestering in Zuid-Oost-Azië, kan het zich markten en de toegang tot grondstoffen, die zijn handelseconomie nodig heeft, helpen verze keren. Hoe meer succes Japan op dit ge bied van wederzijds voordelige stappen buiten het communistische blok heeft, hoe stabieler ,het wordt on hoe minder waar schijnlijk onieüw agressieve verlangens zullen ontstaan, aldus het blad. JOHN M. ALLISON. Het terugroepen van de Amerikaanse am bassadeur in Indonesië, John. M. Allison, minder dan een jaar nadat hij zijn post in Djakarta op zich had genomen, heeft ge leid tot een aantal ongewoon heftige aan vallen op het Amerlkuunse ministerie van huitenandse zaken in de Indonesische pers. De gematigd pro-westerse bladen zijn over het algemeen van oordeel dat Allison: 1. Een gezond en positief voornemen heeft doen blijken om te helpen het conflict tus sen Indonesië en Nederland over Nieuw- Guinea op te lossen; 2. Het standpunt heeft gesteund, dat de Verenigde Staten aan het verzoek van In donesië tot aankoop van wapens behoren te voldoen; 3. Er bij zijn regering op heeft aangedron- geen rijst naar Indonesië te zenden, doch dat het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken niet bereid was zijn politiek van strikte neutraliteit in het Nederlands- Indonesische geschil te herzien. De onafhankelijke „Times of Indonesia" schreef, dat de terugroeping van Allison „een der duidelijkste pro-Nederlandse, pro- communistische cn anti-Indonesische ac ties" van het State Department was. „Een ieder, die aan onze verklaring twij felt, moet maar eens de communstische en de meelopende bladen lezen om te kunnen genieten van hun onverbloemde blijdschap over de abrupte terugroeping van Allison". „De Indonesisch-Amerikaanse betrekkin gen hebben het dieptepunt van alle tijden bereikt", aldus de „Times of Indonesia", die daaraan toevoegde: „De Verenigde Staten hadden niet harder of ijveriger kun nen werken om in geheime verstandhou ding te komen met de krachten, die de ver nietiging van de Indonesische republiek na streven". KERNFUSIE. In de gehele Japanse pers zijn de Britse en de Amerikaanse mededelingen over ge maakte vorderingen op het gebied van de kernfusie op de voorpagina afgedrukt, maar over het algemeen gaan zij verge zeld van commentaar, dat het belang van de ontdekking tracht te verkleinen. De kranten zijn van mening, dat de Amerika nen de zaak hebben opgeblazen om hun mislukkingen bij het oplaten van een kunstsatelliet op dc achtergrond te bren gen. De Japanse professor Taketani verklaart dat niets in het Brits-Amerikaanse com muniqué er op wijst, dat er werkelijk een warmtekemfusie is tot stand gebracht. Een andere hoogleraar, Miyamoto, zegt dat de hoeveelheid neutronen die bij de proefne ming is vrijgekomen, oneindig klein is en dat er uit het communiqué eigenlijk geen nieuwe ontwikkeling blijkt, vergeleken bij het in augustus van liet vorige jaar be kendgemaakte. De Russische pers heeft de Britsö bekendmakingen over de vorderingen in zake het kernfusie-onderzoek in onge commentarieerde berichten op achterpa gina's weergegeven. De Prawda en Izwestia wijdden er een halve kolom aan en schreven dat de door de Britten gebezigde methode reeds in 1950 door Sowjet-geleerden was voorgesteld. Het vooraanstaande republikeinse lid James van Zandt van de Amerikaanse congrescommissie voor atoomenergie zei te Washington dat de Britse resultaten alleen dank zij de hulp van Amerikaan se geleerden waren behaald. In Kopenhagen, Rome, Stockholm, Bonn en Parijs werd evenwel de loftrompet ge stoken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 9