Kwart miljoen voor goodwill van de boergeen overbodige uitgaaf kla mm Dior's opvolger lanceerde verrassende „trapeze-lijn" PUTTEN ONTSTEMD OVER VERKLARING UNIVERSITEIT VRIJDAG 31 JANUARI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S STEDELINGWAT DUNKT U VAN DE BOER?" Waardering voor de boer „als vakman", niet „als mens" (Van onze landbouwniedewerker) „Wat dunkt U van de boer?" Deze vraag: >s aan 540 mannelijke en vrouwelijke stedelingen in de leeftijd van achttien tot zeventig jaar ge steld en het antwoord was niet prettig voor de boeren. Met meren deel van de stedelingen heeft een ongunstige mening over de persoon van de boer, terwijl het oordeel over de landbouwbedrijven gunstiger is. Een boer worden meer negatieve eigenschappen aangemeten dan positieve. Het onderzoek, dat naar het oordeel van de stedeling over de. boer is inge steld, werd verricht door een bureau in opdracht van het bestuur van het Landbouwschap. Het vermoeden, dat er iets haperde aan de verstandhou ding, tussen boer en stedeling, is door het onderzoek bevestigd en onge twijfeld zal het Landbouwschap stappen ondernemen om te komen tot een verbetering van de „public relations" van de landbouw. Het landbouw schap of een andere instelling zal moeten proberen de openbare mening in ons land gunstiger te stemmen voor de boer. De kosten hiervan wor den geraamd op 250.000 per jaar. Het onderzoek is door het bureau „Vorm" in een aantal Nederlandse steden uitgevoerd, namelijk in Am sterdam, Leiden. Delft, Alkmaar, Hoorn, Leeuwarden, Enschede en Den Bosch. De ondervraagde perso nen zijn willekeurig uitgezocht bij de secretarieën van deze steden. Behal ve in Amsterdam, waar 120 men sen zijn ondervraagd, is steeds in iedere stad een zestigtal proefperso nen onder het mes geweest. Aan de proefpersonen zijn de dol ste vragen voorgelegd. Op de vraag: „Vindt U boeren over het algemeen intelligenter, even in telligent of minder intelligent dan andere mensen?" antwoordde 'n 52-jarige man in Hoorn: „Min der, de ontwikkelden blijven geen boeren". „Bent U met boeren wel eens in persoonlijk contact geweest?" Een 53-jarige Amsterdammer: „Boeren waren in oorlogstijd pa rasieten" en een Amsterdamse vrouw van 57 jaar: „In de hon gerwinter... geweldige mensen, hoewel van ander geloof". „Welke eigenschap vindt U de meest opvallende bij een boer?" Antwoord van een 31-jarige Leeuwarder: „Stug maar als ze je mogen dan laten ze je nooit in de steek". En een jonge dame van zeventien uit Leeuwarden zei: „Lomp, hij drinkt altijd zo, hij is zo lelijk, hij schreeuwt altijd zo". Een Alkmaarder van 36 jaar vond er dit op: „Hij is wel schappelijk, stug. Er zijn maar twee soorten: slechte en hele slechte". Een man van 36 jaar uit Enschede kent een boer zo: „De nauwe broekspijpen van de streek. Flinke rode kleur. Boerenmannen lopen meestal iets voorover, ze sjokken". Een Amster damse zei: „Een boer is maar een boer" en een andere Amsterdamse: „Een boer is geen mens, hij gaat met beesten om". Uit deze baaierd van opvattingen moest de mening over het oordeel van de stedeling worden gevormd. Er werden echter Ook rechtstreekse vragen gesteld, waarop het antwoord alleen maar ja of nee kon luiden of „Ik weet het niet". Vijf procent van deproefpersonen vindt het inkomen van de boeren te hoog en zeven procent acht het te laag, maar 65 procent zegt: Rede lijk. Kunnen de boeren zichzelf op 't ogenblik bedruipen Achtenzeventig procent ja. Acht procent neen. De stedelingen vinden de beloning van Touwtrekken (Slot van pag. 1) economische zaken zal afhankelijk willen zijn van wat een andere minis ter voor hem in alle welwillendheid klaarmaakt. Oaze minister-president, die wel aens dc „meester van het com promis" wordt genoemd, heeft de tegenstelling tussen de beide de partementen niet kunnen overbrug gen. Hij wilde er deze week in de Eerste Kamer geen mededelingen over doen, want dat zou een oplos sing bemoeilijken maar wel zei hij, dat beide departementen met de Eu ropese economische zaken te maken hebben. Dat is heel voorzichtig uitgedrukt. Er dient afgewogen te worden en dan zal de bemoeienis van het departe ment van economische zaken met de Europese economische affaires zwaarder behoren te wegen dan die van buitenlandse zaken. Bij buiten landse zaken zijn ze een neven-ver schijnsel. bij economische zaken een hoofdvcrschijnse! Gevreesd moftt intussen worden, dat dc touwtrekkerij nog wel enige tijd zal doorgaan, want het gaat om een stevig kluifje en dat laat een ministerie zó maar niet los! VERZEIK KRING SA 11 TOM A AT. Op het vliegveld van Frankfort is een automaat geplaatst, waarbij luchtrei zigers een verzekering kunnen af sluiten. Voor vijf mark kan men kiezen tussen een verzekeringsbedrag van 37.500 mark voor een vlucht van 800 kilometer en een bedrag van 7500 mark voor een vlucht van 20.000 ki lometer. PANTOFFELHELDJES. De kinde ren van Weisweiler bij Aken krij gen pantoffels aan, als ze de school binnengaan. De gemeenteraad heeft hiertoe besloten, omdat de vloer te veel te lijden heeft van dc gewone schoenen met harde zolen. de landarbeider onvoldoende, doch 51 procent der ondervraagden denkt, dat een landarbeider minder behoef ten heeft dan een arbeider in de stad en 43 procent heeft een tegen overgestelde mening. Kleine steden - slechtste oordeel Een heel merkwaardige uitkomst van het onderzoek is wel geweest dat hoe kleiner de stad is, des te meel de indruk gewekt werd, dat de be woners de boeren minder welgezind waren (Amsterdam en Hoorn waren de beide polen). In het algemeen is bij de steek proef gebleken, dat de stedeling wei nig aarzeling aan de dag legt om „partij te kiezen", wanneer hij zich aan een beschrijving van de boer waagt. Ongunstige eigenschappen (inhalig, opvliegend, eigenwijs) wor den meer genoemd dan gunstige (gastvrij, betrouwbaar). Opvallend is dat de ongunstige eigenschappen be trekking hebben op de boer als mens in het algemeen. De kern van de antwoorden kan omschreven wor den met: egoïstisch en materialis tisch ingesteld en minder intelligent. Heeft de stedeling van de boer als mens dus een ongunstig beeld, het beeld is uitgesproken gunstig als het gaat over de boer in zijn bedrijf. Overigens is 't ook merk waardig, dat men ondanks de ne gatieve beoordeling van de boer als mens, in meerderheid meent, dat de boer zijn arbeiders beter behandelt dan de industriële werk gever. Bij de waardering, die men voor het boerenbedrijf heeft is het ook al weer merkwaardig, dat deze waardering weinig ver band houdt met het belang van de landbouw voor de nationale economie. Het interessante van het bedrijf -geeft meer de door slag. evenals de waardering voor de afgeleverde produkten (melk wordt echter niet hoog aangesla gen) en voor de vereiste deskun digheid. Het boerenleven lijkt de stedeling mooi. Vooral die stedeling, die nog nooit in contact geweest is met de boeren. Zij die van het platteland komen zien weinig aantrekkelijks in het leven van de boer. Karikaturaal Tenslotte is uit het onderzoek ge bleken, dat er bij de stedelingen een aantal stereotype denkbeelden be staan over de boer, denkbeelden die simplistisch en soms wel karikatu raal zijn. Het zijn opvattingen, die kritiekloos aanvaard worden en voor de volle waarheid doorgaan. Het bleek dat het publiek maar weinig van de landbouw afweet en wat er aan kennis voorhanden is, is veelal in hoge mate vertekend. De stede ling ziet de boeren als een aparte be volkingsgroep en men kan spreken van een tegenstelling tussen boer en ln Londen zijn donderdagoch- tend de stoffelijkeoverschot- ten van de brandweerlieden, die bij de grote brand in de vleeshal van Smithfield om- kwamen, ter aarde besteld. Op deze telefoto rijdt de brand- M weerauto, die de kisten droeg, langs de resten van de vlees- hal. niet-boer. Wil men hierin verbetering brengen, dan zal men de boer moeten leren zien als een gewoon mens, die zich enkel door de aard van zijn bedrijf wezenlijk van de andere Ne derlanders onderscheidt. AUTORITEITEN TE LAAT GEWAARSCHUWD Ook justitie betreurt mededelingen In Putten is men ernstig ontstemd over de verklaring, die gisteren is ge publiceerd over het onderzoek, dat werd ingesteld door een commissie van de medische faculteit der Rijks universiteit te Utrecht, naar aanlei ding van de radio-actieve besmetting te Putten. Met name geldt deze ont stemming hetgeen door de commissie is verklaard over de mededeling, die door de rijkspolitie te Putten op ver zoek van de kliniek voor oor-, neus- keelheelkunde te Utrecht moest worden overgebracht aan de familie llaanschoten. Rogier Vwier heeft voor „Delmann- Dior" een aantal damesschoenen ont worpen onder de naam ,J>ied de ri- che", die opvallen door de uiterst spitse neus en de hoge hak. Rechts: een dansschoentje van satine tur quoise met een garnering van kunst- diamantjes. Links: eveneens voor de avond ts de dansschoen van licht paarse antilopchuid met een zilve- garneriMg. Toen men donderdag 16 januari in de kliniek de radiumkop miste, werd door de chef der kliniek, dokter De Wit, gebeld met de rijkspolitie te Put ten. Verzocht werd, de familie Haan- schoten mee te delen, dat Joke Haan- schoten met grote spoed naar Utrecht moest komen. In het rapport van de medische commissie wordt thans gesteld, dat dokter De Wit ge vraagd zou hebben het kind per auto onverwijld naar Utrecht over te brengen. Dit wordt ten stelligste dooi de rijkspolitie te Putten ontkend. In het tweede gesprek, tóen het kind dus reeds onderweg was, heeft men gevraagd het kind per auto te zenden. Overigens vraagt men zich in Put ten af, waarom niet direct de volksgezondheid-autoriteiten wer den gewaarschuwd. Eerst vrijdag avond werden deze autoriteiten op de- hoogte gesteld, nadat enkele le den van de kliniek voor oor-, neus- en keelheelkunde uit Utrecht in Putten reeds zonder inmenging van de plaatselijke autoriteiten het huis hadden gecontroleerd op radio-ac tieve straling. De burgemeester van Putten werd ook eerst vrijdag avond om 8 uur op de hoogte ge steld van het gebeuren. mededelingen van de commissie, die zijn gedaan voordat het onderzoek door de justitie is afgesloten. Ook van de zijde van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid wordt een on derzoek ingesteld op grond van de tuchtrechtspraak. In een onderhoud met het A.N.P. verklaarde de directeur-generaal voor de volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam, dat men zich ge heel distancieert van de door de commissie der medische faculteit té Utrecht gepubliceerde verkla ring. De directeur-generaal van de volksgezondheid heeft slechts uit de dagbladen kennis genomen van deze verklaring. Volgens prof. Muntendam wordt ook onderzocht de reden waarom de volksgezond heid-autoriteiten zo laat op de hoogte zijn gesteld van het gebeu ren in Putten. De Roos: Mijn mededelingen over prof. Kistenmaker juist De mededelingen, die de Amster damse wethouder mr. A. de Roos tij dens de raadsvergadering van veer tien dagen geleden heeft verstrekt aan de raadsleden over de aard en de betekenis van de werkzaamheden in het Amsterdamse laboratorium voor massaspectografie, kunnen naar zijn mening niet in twijfel worden ge trokken. Het is de wethouder bekend, dat prof. dr. J. Kistenmaker die deze werkzaamheden verricht, gebonden is aan een afspraak: zelf naar buiten geen inlichtingen geven. De wethou der zei de kwalificatie „waanzin", die prof. dr. J. A. Cohen, directeur van het medisch biologisch laboratorium T.N.O. woènsdag tijdens een pers conferentie in Den Haag heeft ge bezigd over de uitlatingen van de wethouder, gaarne voor diens reke ning te laten. Prof. Kistenmaker ver toeft thans in Amerika, zodat hem de mening van prof. Cohen nigt kan worden voorgelegd. „Het onderzoek van prof. Kisten maker betreft wel degelijk een fu sie-onderzoek en indien prof. Cohen dit meent te moeten ontkennen dan bewijst dat zijn grote onkunde op dit gebied". Dit is de mening van de president-curator van het insti tuut voor kernfysisch onderzoek te Amsterdam, prof. dr. J. de Boer, die gisteren tezamen met de wet houder en prof. dr. J. A. A. Kete laar de pers te woord stond over deze kwestie. „Schakel Scotland Yard in bij moordzaak Maria Kriek" Het Engelse dagblad Daily Sketch heeft donderdag in een groot opge maakt voorpagina artikel de vraag gesteld waarom de politie van Essex tot nog toe niet de hulp van Scot land Yard heeft ingeroepen voor de oplossing van de moord op het Ne derlandse meisje Maria Kriek, wiens stoffelijk overschot nu bijna een maand geleden in het graafschap Es sex in een greppel werd gevonden. De politie van Essex heeft 25.000 personen ondervraagd; 400 personen in wijde omgeving van de vind plaats hebben verklaringen afgelegd en bijna 5000 huizen, winkels en kantoren zijn doorzocht. Het dagblad vraagt: „Hoeveel we ken zal het nog duren voor de poli tie van Essex tot de slotsom komt waartoe zij al veel eerder had beho- ïen te geraken dat deze opgave te zwaar voor haar is"? De knapste koppen op het stuk van crimineel opsporingswerk zitten slechts een te lefoontje verwijderd en nog wil de politie van Essex de vinger niet in de draaischijf steken". Man te Dalen door vallende tak gedood (Van onze correspondent) Bij het kappen van een zware eike boom op de Brinken te Dalen, waar voor veel belangstelling bestond, werd een der kijklustigen. de 59-jarige landbouwer K. K. door een vallende tak dodelijk getroffen. Pierre Balmain met torpedo-model De mode-ontwerper Pierre Balmain lanceerde het „torpedomodel" in dc Pnrijse lentecollecties. In het midden van deze week van modeshows vertoonde Balmain een soort hemdlijn, die uitgerekt is tot een slanke, gladde buis met lage taille. Doordat de schouders afgerond zijn, is het torpedo-uiteerlijk vólkomen. Het torpedo-niodel wordt afgeslo ten door breedgerande hoeden van Balmain, die wel wat hebben van ronddraaiende schocfbladen. Belastingontwerpen in de Eerste Kamer (Van onze parlementaire redacteur) Volgende week dinsdag 4 februari komen in de Eerste Kamer de be lastingontwerpen aan de orde, die verband houden met de bestedings beperking. Tevens zullen dan de ai- gemene financiële «beschouwingen over de rijksbegroting voor 1958 ge houden worden. VAN DE PARIJSE MODESHOWS Het Wereldgebeuren Promoties Nu de Europese economische ge meenschap professor Walter Hallstein heeft opgeslokt om als voorzitter te dienen, wilde het West- duitse kabinet niet al te lang wach ten met het benoemen van een opvol ger in het bestuursapparaat te Bonn. Misschien waren de woedende tafe relen. die zich in het Brusselse parle ment hebben afgespeeld rond de fi guur van de heer Rcy wel aanleiding om deze kwestie niet op de lange haan te schuiven. Rey kwam in het Belgische parlement als minister van economische zaken een bepaald wets ontwerp verdedigen, hoewel ook hij reeds een belangrijke post in een der commissies van het nieuwe Eu ropa had aanvaard. De oppositie werd toen zo geprikkeld, dat zij de vergaderzaal uitliep. Zoiets zal in Bonn niet gebeuren. Op voorstel van de minister van buitenlandse zaken, dr. Von Brentano, heeft het Westduitse kabi net besloten om nu departements-di- recteur Albert Hilger van Scherpen- berg te promoveren tot staatssecre taris. belast met de leiding van de handels-politieke afdeling op het mi nisterie van buitenlandse zaken. De opvolger van Hallstein is een erva ren onderhandelaar. Want Van Scherpenberg heeft de zaken op de afdeling waarvoor hij nu ministeriële verantwoordelijkheid krijgt, al ver scheidene jaren ambtelijk geleid, en ook daarbij was het vaak zijn taak, met buitenlandse collega's tot een vergelijk te komen over economische Eroblemen. Mensen die hem kennen eweren dat hij vervuld is van een grote dadendrang en dat hij niet voor een kleintje vervaard' is. Het feit dat hij schoonzoon is van Hjalmar Schacht, de gewezen minister van fi nanciën in het voormalige derde rijk, wordt in dé diverse berichten, als pi kante bijzonderheid, niet onvermeld gelaten. Dat hijzelf van het derde rijk niet veel moest hebben, kan wor den afgeleid uit een gevangenisstraf waartoe hij als eenvoudig ambte naar op de handelspolitieke afdeling van buitenlandse zaken in 1944 werd veroordeeld. Bij onderhandelin gen over verdere integratie van Eu ropa zal hij ongetwijfeld, naast zijn vroegere chef Walter Hallstein, een rol van betekenis kunnen spelen. Meteen hebben de Westduitse mi nisters een paar andere perso neelskwesties onder de loep fenomen. Er waren,een paar heren, ie al een tijdje op de nominatie stonden om bevorderd te worden, maar het was nog steeds niet tot de definitieve besluiten daartoe geko men. De meeste felicitaties mocht na af loop Felix von Eckhardt in ontvangst nemen. Von Eckhardt is in Bonn een der meest decoratieve en tegelijk een der bekendste figuren. Hij staat aan het hoofd van het bonds-voorlich- tingsbureau, dat niet minder dan 800 personeelsleden heeft. Ook Von Eck hardt zal, behoudens goedkeuring van het parlement, staatssecretaris worden. Persoonlijke betrekkingen spelen vooral aan de „top" in West- Duitsland een belangrijke rol. Verscheidene jaren was het zo. dat iemand die directeur van de voor lichtingsdienst was, het gevoel had „op de schopstoel te zitten". Bonds kanselier dr. Adenauer immers is geen gemakkelijke baas. en het voor lichtingsbeleid heeft zijn speciale aandacht omdat het voor de regering van het allergrootste belang is. Ver scheidene keurige ambtenaren kon den de baan niet aan. Tot von Eck hardt het (in 1951) aandurfde en de bondskanselier het waagde om hem te accepteren. Hij was een vreemde eend in de Bonnse bijt. In het Prui sische cadettenkorps. waar hij zijn carrière begon, beviel het hem niet. Daarna ging hij in de journalistiek, naar de film (hij maakte de draai boeken voor wel 25 rolprenten) in de paardenfokkerij, in de rensport en vervolgens weer in het krantenvak. En het was van daar. dat hij direc teur van de voorlichtingsdienst werd. Hij kreeg, ondanks het feit dat zijn kleding en levenwijze in menig op zicht afweken van het Bonnse pa troon, niet spoedig een aanzegging om naar een andere baan uit te zien. Integendeel: deze bohémien-achtige heer is een van Adenauers meest ge waardeerde raadgevers geworden. Men heeft aan de nieuwe staats secretaris gevraagd welke partij hij in het ministerie zal vertegenwoordi gen. Humorist Von Eckhardt ant woordde, dat zijn stem (zoals altijd tot dusver) de mening van de rege ring zal zijn De „kroning" van koning St. Laurent Het „Maison-Dior" heeft gisteren met een kapi taal van ongeveer 55 miljoen francs alles ge zet op een „trapeze- lijn", (later op de dag ook als „tent-lijn" aan geduid), die gelanceerd werd in een atmosfeer vuil grote opwinding, kleur en sensatie. Dit was de luisterrijke kroning van de 22-jarige Yves-Mathieu Saint-Lau- rent tot 's werelds mo de-koning, als opvolger van Dior. De in grote spanning verkerende gezichten van het publiek werden weerkaatst in de wand spiegels aan beide zijden van de grijs-gouden sa lon, die zich slechts op een korte afstand be vindt van de rivier de Seine en van de Champs- In het begin werd het „trapeze-model" alleen nog - maar aangeduid door de volheid van schouder tot taille van een reeks eenvoudige kostuums, die de grond slag van de collectie vormden. Maar tegen het midden van de show vertoonde iedere nieuwe manne quin een japon, die ge biedend volgens de nieu we lijn was ontworpen. Van de oksels lot aan de knieën volgen Saint Laurents modellen één rechte hoek, zonder enig compromisvan plooien knopen en tailleaandui dingen, zoals die te zien waren op de andere shows van deze week. De zoom op kniehoogte vormt de stok van de trapeze. De voorpanden hebben echter een vrou welijker aanzien dan in de hemdlijndoor die pe décolleté's en een lichte accentuering van de bustelijn. En iets vol komen nieuws waren de rokken, die wijd waren, en waaronder crinolines en petticoats gedragen worden. De zoom reikte juist tot onder de knie. Voor de sehouders hield Saint-Laurent een meer natuurlijke lijn aan. Soms gaf hij ze een zachte ronde vorm, soms een slankmakende lijn, maar nooit werden ze aangezet. De rugpanden waren wijd, maar niet extra ruim. De kragen vari eerden van smal tot ca- puchon-achtige, de hele schouder bedekkende grootte. De taille werd vrij ge houden. als in de oude hemdlijn. maar werd soms op geraffineerde wijze aangeduid door korte blouses en jasjes die reikten tot juist boven de heup of tot de onderste rib. Iets nieuivs was de „tra peze blouserecht en niet aansluitend, boven klokvormige rokken. Blouses werden vaak bo ven de rok gedragen, hetgeen een boezelaar achtige indruk gaf. De climax werd gevormd door een fijn-gazen ja pon zonder schouder- bandjes met een boeketje lelietjes van dalen op 't keurslijf bevestigd en 'n kroon van bloemen op het hoofd van de man nequin. Het verschijnen van Dior's uitverkoren le lietjes, die het handels merk van zijn „Maison" zijn'geworden, deed een gemurmel onder de toe schouwers opstijgen. Een uur na afloop van de presentatie dezer mo de-collectie was het nog steedsof de fotografen en de mensen van de te levisie niet uitgepraat konden raken over de verlegen, in Algerije ge boren, jongeling, die dui zelde van de roem en het geluk, die hem van de ene dag op de andere ten deel zijn gevallen. Saint-Laurent zelf zei van zijn collectie: ,J)e hemdlijn zoals hij was is volkomen verdwenen, zo als U ziet". FELIX VOX ECKHARDT ....vrolijk vertrouwensman.... De correspondent van het Britse pers bureau Reuter is „wegens zijn ongewens te houding" uit Albanië gewezen, zo heeft het Albanese persbureau bekendgemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5