PHOVINCIAIE ZEEUWSE COURANT BILT AFTREDEN VAN DJOEANDA GEËIST op een bijeenkomst in Padang Vlissingse gemeenteraad akkoord met expansie van Zeehondenwerf Indonesische wanbetaling DRIE STUDENTEN PLEEGDEN AANSLAG OP TSJOE EN LAI 201e jaargang - no. 26 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 31 januari '58 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adre» bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 PZ.C. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234): Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red tel. 2425. adm. tel. 2094. Interview met Simbolon in „Time" Besloten tot vorming van een „nood-regering" In een interview met een redacteur van liet Amerikaanse week blad „Time" heeft kolonel Maloedin Simbolon verklaard dat op een vorige week in Padang (Midden-Sumatra) gehouden bijeen komst besloten is een contra-regering te vormen met aan het hoofd Sjafroeddin Prawiranegara, de gouverneur van de Bank Indonesia. Anti-communistische politici en rebellerende commandanten van de buitengewesten waren door kolonel Simbolon uitgeno digd naar Padang te komen. Onder de politici, die zich bij de militaire leiders voegden, aldus Time, was de leider van de Masjoemi, Mohamed Natsir, Sjafroeddin, oud-premier Boerha- noeddin Harahap en oud-minister van financiën Soemitro Djo- johadikoesoemo. Simbolon verklaarde tegenover James Bell van Time, „dat de regering te Djakarta een eerder, door de kolonels in september gestelde eis tot het vormen van een anti-communistische rege ring van democratie, grondwettigheid, wet en orde, had gene geerd. Na twee weken van besprekingen was nu besloten een „noodregering" te vormen met Sjafroeddin aan het hoofd en een ultimatum te zenden aan de waarnemende president, Sartono, waarin geëist wordt dat de „ongrondwettige regering van pre mier Djoeanda" wordt ontbonden en waarin de voormalige vice- president Mohammed Hatta gevraagd wordt een nationale rege ring van anti-communisten te vormen. „Indien Sartono het ultimatum ver werpt", aldus het interview in Time, „zal de noodregering een permanente contra-regering worden, die de erken ning van alle buitenlandse mogend heden, als wetige regering van Indo nesië, zal vragen, omdat de regering Djoeanda alleen door Java wordt er kend, en over geen enkel mandaat van het parlement beschikt". „Wij zijn de Djakarta-regering bin nengedrongen", zegt Simbolon rustig „en wij weten dat het kabinet beslo ten heeft tegen ons een militaire ac tie te beginnen tegen het einde van februari. Tegen die tijd zal de rege ring vier fregatten uit Italië en enige wapens van de communistische lan den ontvangen hebben." Touwtrekken Tot de oude sporten, die in ons goede land nog maar weinig beoefend worden behoort het touwtrekken. Het is blijkbaar niet meer in de mode. In niet-materiële zin echter, wordt het touwtrekken nog levendig beoefend. Het is bij onze ministers zelfs in de mode. Sommigen van hen leggen er zich met grote overgave op toe. Spectaculair was kort geleden het touwtrekken tussen het ministerie van maatschappelijk werk en dat van sociale zaken om de zorg voor de Hongaarse vluchtelingen. Het was een edele strijd, die door mej. dr. Klompé werd gewonnen en waarmee ze bewees, dat haar ministerie zich zelf wil handhaven. Dwars tegen de critici in die menen, dat dit mi nisterie toch eigenlijk een afdeling van het departement van Sociale Zaken moest zijn. Minder spectaculair maar toch interessant is het touwtrekken tussen het ministerie van landbouw en van onderwijs om het landbouwonderwijs. Sommigen willen dat onderwijs weghalen bij landbouw en het on derbrengen bij het departement van onderwijs, omdat onder dat departe ment nu eenmaal alle vormen van onderwijs behoren te ressorteren. Het gaat daarbij niet om een po litieke Kwestie, want onze minister van onderwijs, die r.-k. is, krijgt over de verhuizing van het landbouw-on- derwijs reeds levendige kritiek te horen van r.-k. boerenorganisaties. Men is in landbouwkringen vrij al- femeen van opinie, dat het land- ouwonderwijs, dat ook een zekere binding heeft met de landbouwvoor lichting, bepaaldelijk bij het minis terie van landbouw thuishoort. Deze touwtrekkerij is zeker niet ge- inspireerd door de belanghebbenden. De hoop moet dan ook uitgesproken worden, dat het ministerie van on derwijs het spel zal verliezen en dat de bestaande toestand gehandhaafd blijft. De touwtrekkerij tussen de vier reeds genoemde ministeries is echter kinderspel vergeleken bij de machtige worsteling, die thans gaande is tussen het ministerie van economische zaken en dat van bui tenlandse zaken. Het gaat om de vraag wie de Europese economische samenwer king zal behandelen en alles wat daaraan vastzit in de vorm van welig-groeiende kantoren en straks alsmaar nieuwe hooggesalarieerdc functionarissen met ganse stoeten van deskundigen. Indien dit alles onder „buitenland se zaken" zou komen, dan zou het de partement sterk aan betekenis win nen. Maar „economische zaken" wil dit kluifje niet loslaten. En terecht, want deze Europese aangelegenheden zullen straks eco nomische „levensbelangen" van Ne derland worden en geen minister van (Vervolg op pag. 3) .,Toen men verleden week uiteen ging was men nog niet tot overeen stemming gekomen over de vraag wanneer en hoe het ultimatum zal worden gezonden. Hoofdreden: som migen van de revolutionairen, mili tairen zowel als burgers, willen Soe- karno nog een laatste kans geven Volgens Radio-Padang is op een bijeenkomst van de „volksactie" in Midden-Sumatra gezegd, dat waar nemend president Sartono de vroege re oud-vice-president Mohammad Hatta en sultan Hamengku Buwono 9 van Jogjakarta tot kabinetsforma teurs moet benoemen. In Djakarta In Djakarta heeft de fractieleider van een der gematigde Islamitische partijen het aftreden van de rege- ^-Djoeanda geëist, omdat zij de heid in het land niet heeft kun nen verzekeren, noch heeft kunnen waarborgen dat „wij de strijd om West-Irian zullen winnen". Hij betoogde, dat „wij misschien nog nooit éen regering hebben gehad, die in zo grote mate door wensdro- Iflllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Vader had huwelijk vergeten (Van een correspondent) In het stadhuis te Bussum zou woensdag een huwelijk worden voltrokken, waarbij de tegenwoordigheid van de vader van de bruidegom vereist was. Op de vastgestelde tijd waren bruid en bruidegom, alsmede de getuigen en belangstellen den, te Bussum in het stad huis. Zij wachtten geruime tijd op de vader, die in Apeldoorn woont. De man verscheen ech ter niet. En ten einde raad vroeg men de Apeldoornse po litie of die de vader wilde waar schuwen. Dat deed deze instan tie en toen kreeg de man de schrik van zijn leven. Hij had s het huwelijk van zijn zoon fi- naai vergelen. Onverrichterza- ke vertrokken de trouwlustigen m van het stadhuis. Het huwelijk zal nu de volgende week wor- den voltrokken, tenminste als H de vader het niet weer vergeet. IiiiibiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiN Van het ministerie van financiën wordt vernomen, dat een per 31 de cember 1957 door Indonesië aan Ne derland verschuldigd bedrag van 17.430.000,niet door Indonesië is voldaan. Hot betreft hier de per genoemde datum verschenen rente ad 3.430.000 en aflossing ad 14 mil joen op het in 1950 aan Indonesië verstrekte krediet van 280 miljoen. De kredietovereenkomst werd in 1950 gesloten bij besluit van de eerste con ferentie van ministers der Neder lands-Indonesische Unie en gewijzigd bij besluit van de in dat jaar gehou den tweede conferentie van genoem de ministers. Het krediet dat 3% procent rente per jaar bedraagt is pro resto nog groot 196 miljoen. Bij de Indonesische regering zijn stappen gedaan om alsnog betaling te verkrijgen. Inzake het bericht, dat de transfer van rente en aflossing op de 3% leningen van de Bank Industri Ne gara (de Indonesische staatsbank voor industriefinanciering) per 1969, 1970 en 1971 in opdracht van het Indonesische deviezeninstituut tot nader order is opgeschort, wordt, aldus het ministerie van financiën, vernomen, dat bedoelde maatregel uitsluitend de stukken betreft welke zich in Nederland be vinden. Hier is dus volgens het mi nisterie weer sprake van een dis criminerende, tegen Nederland ge richte maatregel. men wordt geleid als de tegenwoor dige." Voorts zeide deze fractieleider, §oe- badio, dat de regering er niet in is geslaagd de actieve steun te krijgen van de Aziatische en Afrikaanse lan den, met" uitzondering van Egypte. Aan de andere kant verklaarde de secretaris-generaal van de commu nistische partij Aidit gisteren, dat voor zover zijn partij betreft, „er geen beter kabinet bestaat dan het huidige" en dat de maatregelen, die het tegen de Nederlandse belangen In Indonesië heeft genomen, krachti ger waren dan die van de voorgaan de kabinetten. Ernst Heinkel overleden Ernst Heinkel, pionier van de Duit se luchtvaart en -industrie, is donder dag op 72 -jarige leeftijd in Stuttgart aan een hersenbloeding overleden. Twee communisten uit Amsterdamse raad Twee leden van de communisti sche fractie in de Amsterdamse ge meenteraad hebben gisteren hun raadslidmaatschap neergelegd. Het zijn twee functionarissen van de een heidsvakcentrale E.V.C.. de heer G. Groot Roessink, voorzitter van de af deling Amsterdam van de „Bond van Nederlands overheidspersoneel" en de heer J. Bussink, bestuurslid van „De Metaal" voor werknemers in de metaalnijverheid en aanverwante bedrijfstakken. De reden van dit ontslag is gelegen in een reeds enige tijd bestaand, ver- scutl vfcn mening tussen het partijbe stuur van de C.P.N. enerzijds en een aantal E.V.C.-functionarissen ander zijds. Treinongeluk bij Londen: zes doden en vele gewonden Bij Dageham, een Oost-Londense voorstad, is donderdagavond een lo comotief in dichte mist op het ach terste gedeelte van een passagiers- trein gereden. De locomotief en de laatste wagon van de trein ontspoorden. Volgens de politie zouden er zes doden, 80 ern stig en 50 licht gewonden zijn. VOLGENS MANCHESTER GUARDIAN: Van de samenzweerders kwamen 34 om het leven Drie Chinese studenten hebben op 28 juli van het vorige jaar gepro beerd de Chinese minister van bui tenlandse zaken, Tsjoe en Lai, met steken van een pennemes te ver moorden. Maar de minister raakte slechts licht gewond en de daders konden worden gegrepen en terecht gesteld. Aldus het verhaal van een Chinese student in Engeland, wiens relaas door de Manchester Guardian is weergegeven. Het plan was in 1950 gerijpt on der een groep Chinese studenten in Amerika, die zwoeren „hun leven te zullen offeren om China van het communisme te bevrijden". Terug gekeerd in China moesten zijn in Peking een ideologische leerschool doorlopen, waarbij zij evenwel 't ge tal van de verbondenen tot 60 wis ten te doen stijgen. In kleine groe pen werden de leerlingen later bij Tsjoe en Lai ontboden, die hun met VISSERSSCHEPEN MOETEN VERDWIJNEN De heren Krietemeijer, Knoop en Vader stemden tegen het voorstel De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken John Foster Dulles bevindt zich op het ogenblik in de Turkse hoofdstad Ankara, waar hij als waarnemer de topconferentie van de landen, die zijn aangesloten bij het Bagdad-Pact, bijwoont. Mi nister Dulles (links) en de Turkse eerste minister Adnan Menderes in een auto op weg naar de conferen tie. Vrijdagavond is dan eindelijk in de voortgezette raadsvergadering van Vlissingen definitief beslist over het lot van de Vlissingse Vis sershaven. Want met een overtuigende meerderheid (Vijftien tegen drie stemmen) werd na meer dan twee uur debatteren besloten deze haven in de toekomst geheel aan de „Zeehondenwerf" beschikbaar te stellen. De heren H. B. J. Knoop (v.v.d.), J. H. Krietemeijer (a.r.) en E. G. Vader (k.v.p.), die tegenstemden, verzetten zich hardnekkig tegen deze industriële expansie van de „Zeehondenwerf", waarop mettertijd sche pen tot 1000 ton zullen worden gebouwd en gerepareerd. Zij noemden het voorstel „in strijd met het Vlissingse structuurplan", „indruisend tegen alle moderne opvattingen van stedebouw", „onjuist, omdat uitbrei ding van het bedrijf op de duur niet mogelijk is" en „een gevaar voor het toerisme". B. en W. stelden hier echter zulke steekhoudende argu- j inenten tegenover „eindelijk een kans om de vissershavën, die steeds I weer een verlies oplevert, produktief te maken" dat tenslotte het I voorstel met overtuigende meerderheid werd aangenomen. Dit besluit zal op de duur onder meer tot gevolg hebben, dat do vissersschepen uit de haven moeten verdwijnen „Hier wordt voorgesteld een beslis- 1 sing te nemen, die in feite in strijd is met het structuurplan", vond de 'heer Vader, die er op wees, dat volgens dit structuurplan de industrie ten oosten van het kanaal zal komen en de woonkernen ten westen van dit 1 kanaal. „Lassen, hakken en klinken zijn werkzaamheden, die veel lawaai ver oorzaken en de opslag van oude ma terialen zal voor een smerige aan blik zorgen", aldus de heer Vader, die in dit verband met klem wees op de belangen van het toerisme. Overigens was ook de hec Vader er van overtuigd, dat de vissersvloot in de vissershaven geen, bestaans recht meer heeft. Als enige oplos sing zag hij dan ook „afsluiten van de Koopmanshaven en het dempen van die haven en van de vissers haven". In de eerste plaats achtte hij" dit in het belang van de veilig heid waterkering en boven dien krijgt Vlissingen dan een voor treffelijk parkeerterrein, dat boven dien plaats kan bieden aan een bus station. Tenslotte deed hij de suggestie de „Zeehondenwerf" te verplaatsen naar de kop van de buitenhaven. Daar sloot de heer Krietemeijer zich bij aan Hij zag dan ook meer in een jachthaven als bestemming voor de vissershaven, „want de jachthaven bij de keersluisbrug is bij de zeilers niet populair". (Vervolg op pag. 8) hun besluit geluk wenste en zo had den op 28 juli drie man de aanslag gepleegd, hoewel ze wisten dat hoe deze ook. uit zou vallen zij er zeker het leven niet van af zou den brengen. Toen de drie niet terug keerden, begrepen de anderen, dat zij in hun besluit hadden volhard, maar pas een maand nader kwam men te weten, dat de opzet mislukt was. Officieel werd intussen verklaard dat de minister ziek was en men zag hem pas weer in het openbaar bij het optreden van een Indische dan seres in augustus. Van de samenzweerders waren thans 34 mannen om het leven gekomen of om het leven ge bracht bij acties van verschillen de aard. De verteller zelf was het gelukt via Birma Engeland te bereiken. Hij zei zich te hebben vergist in de liberale sfeer, die naar het scheen het einde van het huidige regime inluidde. Spaak naar Bonn voor bemiddeling Geschil tussen Duitsland en bondgenoten over legeringskosten Van de zijde der NAVO is gisteren te Parijs meegedeeld, dat secretaris generaal Spaak zaterdag naar Bonn gaat voor besprekingen over het vraagstuk van de legeringskosten van de buitenlandse troepen in West- Duitsland. Frankrijk heeft zijn bondgenoten de NAVO om hulp gevraagd ten aanzien van de kosten voor de Fran se troepen in West-Du itsland. Vol gens doorgaans betrouwbare kringen is het Franse verzoek op de bijeen komst van de permanente NAVO- raad van woensdag ingediend. Enige weken geleden stelden NAVO- deskundigen vast, dat Groot-Brittan- nië in zijn recht stond, toen dit land hetzelfde deed ten aanzien van de on derhoudskosten van de Britse troe pen in de bondsrepubliek. De Franse onderhoudskosten wor den geraamd op twintig miljard frank (200 miljoen gulden) per jaar. Volgens Franse regeringskringen het Franse verzoek, evenals het Britse, gebaseerd op moeilijkheden op het gebied van de buitenlandse be talingsmiddelen. Officiële woordvoerders van het NAVO-hoofdkwartier in Parijs heb ben geen commentaar willen leveren op een verklaring van de Westduitse minister van defensie Strauss, dat de regering te Bonn niet zal bijdragen in de legeringskosten van Engelse en Franse troepen in West-Duitsland. Minister Strauss legde deze verkla ring af tegenover een redacteur van United Press. VERWACHT. RUSTIG WEER Plaatselijk mist of laaghangende bewolking, hier en daar ook opkla ringen. Overwegend droog weer met weinig wind en ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1