PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DR. DREES: Op korte termijn bijzondere maatregelen tegen werkloosheid nodig Naar één opperbevel voor Bagdadpact Gemeentehuis van Zoutelande zal over een week verdwijnen EXPEDITIEKNECHT VERMOORDT ZIJN TANTE IN FRIESLAND 201e jaargang - no. 24 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; f 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 29 jan. '58 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie f Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van I.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Onaanvaardbaar peil in verscheidene gebieden Terstond riikseoedkeurina voor ''"'.Y'ÏI «iiiiiii*iiiiiiMiiiiiiiiiaiii[ii;!iiiiiiir:iiiiiiiiiHi Terstond rijksgoedkeuring voor reeks particuliere werken De regering is van oordeel, dat de ontwikkeling van de werk loosheid het treffen van bijzondere maatregelen op korte termijn noodzakelijk maakt, zo antwoordt de minister-president en mi nister van algemene zaken, dr. Drees, op vragen van het Tweede Kamerlid mr. Burger (p.v.d.a.) Ten aanzien van de dienaan gaande geopperde suggesties, zo vervolgt hij, kan het volgende worden medegedeeld: a. In bepaalde gebieden heeft de werkloosheid onder de bouw vakarbeiders de laatste tijd een omvang aangenomen, welke tot het nemen van maatregelen aanleiding geeft, elders is veel eer nog slechts sprake van een wenselijk te achten verminde ring van de overspanning. Met betrekking tot eerstbedoelde ge bieden heeft de minister van volkshuisvesting en bouwnijver heid in de gemeenten, waar de werkloosheid de sterkste aan wijzing gaf, dat arbeidscapaciteit beschikbaar was, terstond rijksgoedkeuring verleend voor de uitvoering van een aantal particuliere werken. Daarnevens wordt nagegaan, of en, zo ja, welke normale, of aanvullende openbare werken op korte ter mijn in uitvoering zouden kunnen worden genomen. c. De vraag, welke maatregelen kun nen worden genomen, indien de parti culiere woningbouw in aanzienlijke mate bij de ramingen ten achter zou blijven, is bij de regering in onder zoek. In het noorden weer premieregeling Ten einde incidentele plaatselijke irkt zo snel ruimten op de bouwmarki mogelijk op te vullen, worat voorts in het gehele land, desgevraagd op korte termijn, rijksgoedkeuring ver leend voor werken, waarvan de kos ten niet meer dan 100.000,be dragen. b. Gezien de toegenomen werkloos heid in de noordelijke provincies, is de regering bereid de premiere geling in de daar gelegen indus trialisatiekernen wederom toe te passen op uitbreidingen van 500 vierkante meter en meer. De moge lijkheid daartoe werd ingetrokken in het kader van de bestedingsbe perking. Vijf doden bij onlusten op Cyprus Bij nieuwe ongeregeldheden tussen Turkse Cyprioten en Britse militai ren op Cyprus zijn dinsdag vijf Tur ken gedood drie in Nicosia en twee in Fnmagusta en twee zwaar gewond. De Turken betoogden even als maandag voor verdeling van het eiland tussen Grieken en Turken. De Britten openden het vuur om de demonstranten te verspreiden, na dat zij met stenen waren bekogeld. Zij hadden eerst traangas gebruikt. In Famagusta is een avondklok in- ?esteld. Dit was gisteren al in de urkse sector van Nicosia gebeurd. Maandag werden bij ernstige on- 6eregeldheden twee Turken gedood, londerdnegen mensen werden ge wond, onder wie veertig Britse mili tairen. Geslaagde proef met Thor-raket De Amerikaanse luchtmacht heeft dinsdag een geslaagde proef geno men met een Thor-raket. die een reikwijdte van 2400 km heeft. Met deze raket kan ook een kunstmaan gelanceerd worden. Het. gemeentehuis van Zoutelande, dat nop één week beschoren is. Als volgende week de secretarie een on derkomen gevonden zal hebben in een woonhuis aan de Duinweg, valt liet. gebouw onder de slopershamer. Met het slopen van de woning rechts van het. gemeentehuis in de Lang straat is men al begonnen. (Foto P.Z.C.) ting 1958 van sociale zaken en volks gezondheid in de Tweede Kamer is toegezegd, dat de regering niet zal aarzelen, indien dit noodzakelijk mocht zijn, aanvullende kredieten te vragen voor de uitvoering van aan vullende werken. De regering onderzoekt dus welke maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid kunnen worden geno- In afwachting van dit onder zoek is het niet mogelijk reeds thans nauwkeurig de omvang van een zo danig program van maatregelen aan te geven. Intussen wordt, zoals aan gegeven, binnen het kader van de be schikbare middelen reeds op bepaal de punten een uitbreiding van de werkgelegenheid nagestreefd. Zorg Op zich zelf zou, naar het oordeel van de regering, het eind december 1957 bereikte niveau van de werk loosheid, gezien tegen de totale omvang van de beroepsbevolking en rekening houdende met het win terseizoen, niet direct ernstig ver ontrustend behoeven te worden ge acht. Wat de regering echter met zorg vervult, is enerzijds het tem po, waarmede het werkloosheids cijfer, met name in de laatste twee maanden, is gestegen, en ander zijds het feit, aat in de meeste ont wikkelingsgebieden en in enkele andere structureel zwakke gebie den de werkloosheid een peil heeft bereikt, dat als onaanvaardbaar moet worden beschouwd. Bijna 900.000 uren minder gewerkt Het aantal werknemers, voor wie vergunning was verleend om min der dan 48 uur te werken, bedroeg in de maand december 195722.154 (13.431 mannen en 8723 vrouwen) Het aantal uren, dat minder werd gewerkt, bedroeg 896.678. Dit laat ste aantal kan gelijk worden ge steld aan de normale arbeidstijd van ruim 4000 arbeidskrachten. 1IIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Op Cyprus zijn relletjes uitge broken onder de Turkse Cy prioten in de hoofdstad van Cyprus Nicosia. De foto geeft een beeld van de relletjes op het Ataturkplein. In het mid den ziet men de Turkse vlag, die door de demonstranten werd meegevoerd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Turksgeneraal staf-voorzitter Generaal Ekrem Akalin, een Turks officier, is dinsdag be noemd tot voorzitter van een nieuwe militaire staf van het Bagdadpact, die belast is met het maken van plannen. De be noeming geldt voor een jaar. Volgens de secretaris-generaal van het pact, Awni Khalidy, be tekent de oprichting van deze staf een stap in de richting van één opperbevel voor alle landen van de verdragsorganisatie. Tot waarnemend voorzitter van de staf is benoemd de Amerikaan se generaal van de luchtmacht se geenraal van de luchtmacht Daniël Campbell. De nieuwe gemeenschappelijke staf vervangt de militaire organisatie van het pact voor het maken van plan nen, die het vorig jaar in Karatsji werd opgericht. Secretaris-generaal Khalidy zei dat het nemen van een besluit over een verenigd opperbevel nog niet aan de orde is geweest. Op de vraag of de landen van het verdrag elkaar te hulp zullen-ko men als een van hen wordt aange vallen. antwoordde Khalidy met nadruk: ja. En als Syrië nu eens Turkije zou aanvallen, zouden de andere landen van de verdragsorganisatie -dan te hulp snellen? zo vroeg men hem. Hierop antwoordde Khalidy dat er op de conferentie niet gesproken was over Syrië. Zoals bekend zijn Turkije, Pakis tan, Irak, Perzië en Groot-Brittannië lid van de verdragsorganisatie. Generaal Campbell zei nog dat de standaardisatie van de wapens een van de vraagstukken is die bestu deerd worden. MISDAAD VAN 23-JARIGE Hij ensceneerde een zelfmoord (Van een correspondent). De 23-jarige expeditieknecht Jilt M. uit Den Haag heeft in Twijzeler- heide zijn 69-jarige tante B. Veen- straMeijer om het leven gebracht. Hij had bij haar aangeklopt om geld. De moord moet vorige week donderdagavond gebeurd zijn, maar pas zaterdagmiddag trof men de al leenwonende weduwe Veenstra leven loos In haar gang. De moord was zo geraffineerd in elkaar gezet, dat het vermoeden van zelfmoord moest rij zen. Die indruk zou ook zeker niet weggenomen zijn, wanneer niet "it de verklaring van een buurman was gebleken, dat de neef Jilt M., die van Twijzelerheide afkomstig is en enkele veroordelingen achter de rug heeft, donderdagavond bij zijn tante was geweest. De rijkspolietie van de groep Ach- karspelèn deed daarop onmiddellijk een bevel tot aanhouding uitgaan en maandagavond laat is Jilt M. door de geimfentepolitle tn Den Haag gear resteerd. Hij heeft een volledige be- kentenis afgelegd. Zaterdagmiddag realiseerden buren van de weduwe Veenstra zich, dat zij de vrouw sedert donderdagavond niet buiten hadden gezien. Zij waar schuwden haar broer, die daarop de deur forceerde. Men trof in het gangetje van de woning van de we duwe, een eenvoudig boerderijtje aan de Heideloane te Twijzelerheide, de vrouw aan. Zij had zich ogenschijn lijk aan een plastickkoord door op hanging van het leven beroofd. WOORDENWISSELING. Jilt M. heeft verteld, dat hij don derdag naar Twijzelerheide was ge reisd om geld te vragen van zijn tan te. Zij weigerde zij beschikte ook vrijwel niet over contanten maar intussen had Jilt M. kans gezien een briefje van vijftig gulden weg te ne men. Toen de tante dit ontdekte, ont stond een woordenwisseling, die op een worsteling uitdraaide. Jilt greep zijn tante bij de keel en stelde haar buiten gevecht. Waarschijnlijk ver loor de vrouw toert het bewustzijn. Jilt sleepte het lichaam naar de gang en verliet het huis. In de nacht keerde hij terug en zette de zelfmoordscène in elkaar. In de vroege morgen vertrok hij. nadat hij alles in huis weer in orde had gebracht. Hij sloot alle deuren en verliet het huis door een raam. dat vanzelf weer in het slot viel. Hij zette zelfs eerst de bloempotten nog weer netjes in de vensterbank. Aan de halet Zwaagtweseteinde stapte hij in de trein naar Den Haag. Hij moet in de mening hebben verkeerd, dat men inderdaad meende, hier met een geval van zelfmoord te doen te hebben, me de doordat de kranten op verzoek van de justitie maandag geen melding van de ontdekking heb ben gemaakt. De weduwe Veenstra, echtgenote van de kleine veehouder Willem Veenstra, die enkele jaren geleden overleed, stond als een blijmoedige en behulpzame vrouw bekend. Zij had volgens de buren geen vijanden. Het echtpaar, dat. kinderloos was geble ven, leefde zeer sober. Howard P. Jones wordt V.S. ambassadeur in Djakarta De Indonesische regering heeft haar agreement verleend aan de benoeming van Howard P. Jones als ambassa deur der Verenigde Staten in Indo nesië, zo is te Djakarta officieel be kendgemaakt. Jones wordt de opvolger van John M. Allison, die Praag als nieuwe standplaats zal krijgen. VERZWARING ZEEWERING TWEEDE HELFT 1958 Secretarie verhuist naar Duinweg; eind februari „massale" sloop NOG EEN WEEK is het gemeentehuis van Zoutelande beschoren aan de Langstraat te staan. Volgende week, zodra de inventaris is verhuisd en de ambtenaren hun intrek genomen zullen hebben in het noodgemcen- tchuis het woonhuis Duinweg 2 zal de slopershamer het gebouw vellen. Het is als met de laatste voorstelling van een circus; terwijl het secretariepersoneel zich nog ijverig over staten en formulieren buigt, wordt overigens met alle respect voor het eerbiedwaardige gebouw de „tent" boven hen weggebroken.... De plafonds zijn al verdwenen en waar nu onder dat baldakijn van ruwe balken een typiste de ene roffel ua de andere aan haar machine ontlokt zal eens de nieuwe en „verscho ven" Langstraat lopen... Of er ooit nog wel eens een geheel nieuw ge meentehuis zal komen? Men begint het in Zoutelande, met in het ach terhoofd de samenvoeging van de gemeenten, te betwijfelen. 'olgende week zal de secretarie dus erhuizen, men denkt dat dinsdag n woensdag te doen. Zo zijn en wor- len er in deze dagen meer „pcrce- en" ontruimd in Zoutelande. Met het 'cmecntehuis verdwijnt ook het huis' rnaast, het perceel Langstraat 19 'wee slopers zijn hier hun werk al cgonnen. Zodra de secretarie ontruimd is, akken zij ook dit gebouw aan. De anbesteding van de sloop werd in et gemeentehuis gehouden... De ■rijkomende grond van deze twee tanden zal dus gedeeltelijk door de 'erlegde Langstraat in beslag wor- len genomen; op het andere gedeel- te zal het nieuwe café van de heer Lievense verrijzen, wiens bedrijf op de hoek van de Langstraat en het Kerkplein in verband met de ver zwaring van de zeeweripg zal moe ten verdwijnen. Want de sloop be perkt zich niet tot de percelen Lang straat 17 en 19! Op 13 februari a.s. zal de Polder Walcheren de sloop van acht per celen aanbesteden, waarvan er zes in de Langstraat staan. Dit zijn de woonhuizen, die de nummers 3, 5 en 7 dragen, het woonhuis met win kel Langstraat 8, de schuur, die bij het huis Langstraat 3 hoort en de garage van de fa. Steur. Voorts be treft deze sloop-aanbesteding het woonhuis Hoogte 4 en het transfor- matorluiisje van de P.Z.E.M. op het Kerkplein. Het afbreken van deze percelen zal vermoedelijk eind fe bruari beginnen. De cafés van de heren Lievense en Gabriëlse (De Roode Leeuw) en de bakkerij van de heer Van de Vreugde blijven dus nog even staan. De eigenaar van „De Roode Leeuw" heeft een oplossing gevonden en zal waarschijnlijk permanent een ander- bestaand-pand in het dorp betrekken. De heren Lievense en Van de Vreug de moeten wachten tot hun nieuwe zaken zijn verrezen. Dat zal voor de caféhouder Lievense nog wel langer zijn dan voor bakker Van de Vreugde. De grond voor de nieuwe bakkerij aan het Kerkplein is nage noeg bouwrijp (hier werd een huis afgebroken): voor het nieuwe café moet eerst het gemeentehuis ver dwenen zijn. Bij al deze vernieuwingen en ver anderingen, die toch ook veel beslom meringen méebrengen, laat men het hoofd in Zoutelande niet hangen. Kwinkslag op kwinkslag klonk er door de oude schuur van de caféhou der Lievense, toen deze gistermid dag door de drie tot verplaatsing van hun bedrijf gedoemde midden standers met vereende krachten werd ontruimd. Eer de Polder Walcheren echter met het eigenlijke werk, de verzwa ring van de zeewering kan begin nen, zal men toch zeker in de twee de helft van 1958 zijn. Onteigening, ontruiming en afbraak van de per celen, die hiervoor moeten verdwij nen vergt veel tijd. Voor zover be kend zullen de werken geen ver traging ondervinden door moeilijk heden van financiële aard Djoeanda: Onmisbare Nederlanders vasthouden En hen daarna spoedig door anderen vervangen „In verschillende sectoren van de ondernemingsproduktie wordt het ge mis gevoeld aan geschoold Indone sisch personeel voor de bediening van machinekamers en het voeren van de ondernemingsadministratle. De P.P. N. Baru zal met spoed een lijst sa menstellen van buitenlandse deskun digen, inclusief Nederlanders, die men tijdelijk nog zal nodig hebben en waarvoor zodanig aantrekkelijke voorwaarden moeten worden ge schapen, dat zij dit werk zullen wil len blijven verrichten. Daarna zal het nodige worden gedaan om de Ne derlanders door andere buitenlan ders te vervangen". Dit heeft premier Djoeanda dezer dagen gezegd in het Indonesisch par lement. Voor de verbreking van de met Nederland bestaande handelsbetrek kingen, zo zei hij voorts, zijn de vol gende maatregelen genomen; a) Het niet meer plaatsen van bestellingen in Nederland en het beëindigen van invoer uit Nederland en b) Het niet meer verkopen van landbouwproduk- ten aan, of het leiden van de uitvoer daarvan over Nederland. De regering is van oordeel na ingewonnen advies van dc ministe ries van landbouw en handel en le gerleiding dat de markten voor tabak, rubber, palmolie, thee en kof fie van Nederland naar elders dienen te worden verplaatst. De regering heeft de daartoe nodige maatregelen getroffen. Werkgevers: eventueel meer bedrijfsactiviteit Als reactie op de verklaring van het C.N.V., de K.A B. en het N.V.V. in zake verontrusting over de snelle stijging der werkloosheid deelde des gevraagd het verbond van Ned. Werkgevers mede, dat men zich van die zijde tot nu toe op 't standpunt heeft gesteld, dat de ontwikkeling der werkloosheid nog niet van die aard is, dat er reden behoeft te be staan tot grote ongerustheid. Natuurlijk is het wel zaak, de cij fers dienaangaande op de voet te vol gen. Wanneer het noodzakelijk zou blijken, de werkloosheid te beperken gaan echter de gedachten van werk geverszijde meer uit naar vergroting van de activiteiten in het bedrijfsle ven, dan naar aanvullende werken. In ieder geval acht zij het volstrekt noodzakelijk, dat niet de inflatoire weg wordt bewandeld. Doden en gewonden door verkeersongevallen Op de rijksstraatweg 43 ter hoogte van Kievitshome slipte dinsdagoch tend een auto met 6 inzittenden. De auto reed tegen een truck uit Grouw. De bestuurder van de auto, de 30- jarige K. Baken, uit 't Zand bij Den Helder kwam om het leven. Vier an dere inzittenden van de auto werden gewond, van wie twee ernstig. Op de rijksweg tussen Grijpskerk en Niezijl is dinsdagmorgen een auto met vier inzittenden geslipt en tegen een boom gebotst. Een van de in zittenden, de heer Th. Hilboezum kwam om het leven. In Tilburg is de 63-jarige C. Vugts uit Berkel-Enschot door een militaire auto overreden en gedood. Dinsdagmorgen zijn twee bussen van de lijndienst Ter ApelGronin gen in Bareveld bij Wildervank met elkaar in botsing gekomen. Hierbij werden vijf passagiers gewond. VERWACHT. DEZELFDE TEMPERATUREN Aanvankelijk weinig, later meer bewolking, voornamelijk in het wes^~ ten van het land, maar op de meeste plaatsen droog weer. Matige, later overwegend zwakke wind tussen zuid en zuidoost. Ongeveer dezelfde tem peraturen. ZON EN MAAN 30 januari Zon op 8.24 onder 17.23 Maan op 12.45 - onder 3.50

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1