PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT ERNSTIGE TURKSE ONLUSTEN OP CYPRUS Tachtig mensen liepen verwondingen op Mobiele macht van V.S. voor Bagdadpact Huisvestingsproblemen voor de Z.L.M-scholen goeddeels opgelost VAKCENTRALEN VERONTRUST OVER STIJGING WERKLOOSHEID 201e jaargang - no. 23 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p, kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 28 januari '58 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (bg-g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Na geruchten over verdeling van het eiland: Turkse jongemannen en meisjes hebben maandag urenlang in Nicosia slag geleverd met Britse politie, die zich met salvo's traangas moest verdedigen. Bij ongeregeldheden, die negen uur duurden, zijn volgens de laatste berichten 80 mensen, onder wie 24 politiemannen, gewond. Voor de Turkse wijk van Nicosia is een uitgaansverbod afgekondigd. De jonge Turken waren ver moedelijk de straat opgegaan om feest te vieren, nadat ge ruchten de ronde hadden ge daan dat Engeland had inge stemd met verdeling van Cy prus tussen Grieken en Turken en dat minister Selwyn Lloyd in Ankara een overeenkomst hiertoe had ondertekend. Tijdens het hoogtepunt van de on geregeldheden werden drie Britse po- litie-auto's omver geworpen en in brand gestoken. Ook werd brand gesticht in een Griekse garage waar nieuwe auto's stonden opgeslagen. Te Paphos in het westen van het eiland trokken maandag schoolkin deren met vlaggetjes en spandoe ken naar het plaatselijke politie bureau, waar zij schreeuwden dat zij verdeling van Cyprus tussen Grieken en Turken eisten. Aan de ze betoging werd een einde ge- Nederlands diplomatieke zender te Djakarta gesloten De woordvoerder van de Neder landse diplomatieke vertegenwoordi ging in Djakarta heeft maandag me degedeeld dat de zender van deze mis sie. voor het onderhouden van recht streekse verbindingen met Nederland, op verzoek van de Indonesische rege ring is gesloten. Plaatselijke persberichten hierover bevestigend, deelde de woordvoerder verder nog mede, dat de zender zater dagavond om zes uur plaatselijke tijd werd gesloten. In deze berichten was gemeld, dat de Nederlandse diploma tieke vertegenwoordiger in Djakarta, de heer H. Hasselman, een bezoek had gebracht aan het ministerie van bui tenlandse zaken en daar namens zijn regering had verzocht om de zender voor rechtstreekse verbindingen met Nederland te gebruiken. Volgens deze persberichten, zou het verbod veertien dagen geleden zijn uitgevaardigd. De Nederlandse regering diende onmiddellijk een krachtig protest in en heeft de In donesische nota. waarin het verbod was vervat, ronduit verworpen. Zaterdag handhaafde de heer Hasselman dit protest, doch tevens verklaarde hij zich bereid aan de in structie van de Indonesische rege ring gevolg te geven, aldus bedoelde persberichten. Lancering Amerika's kunstmaan uitgesteld. De Amerikaanse marine heeft zon dag tengevolge van technische fou ten een poging om de eerste Ameri kaanse kunstmaan te lanceren, moe ten uitstellen, zo is officieel te Cape Canaveral bekendgemaakt. Hieraan werd toegevoegd, aat eerdere pogin gen in de loop van de vorige week ook geen doorgang hadden kunnen vinden, hoofdzakelijk tengevolge van slechte weersomstandigheden. Staande in hun kleine landbouwtrac- toren-met-rupsbanden zwaaien sir Edmund Hillary en twee leden van zijn groep naar de fotograaf. De foto werd gemaakt na de aankomst aan de Zuidpool van Scott Basis; een tocht die geheel met deze trekkertjes gemaakt 'werd. maakt door een schoolhoofd. In Famagusta hebben Turken maan dag twee dagen gestaakt om kracht bij te zetten aan hun eis van verdeling. Prins Bernhard uit Liberia vertrokken. Prins Bernhard is maandag per vliegtuig uit Liberia naar Tangan yika vertrokken. President Tubman, deed de prins op het vliegveld bij Monrovia uitgeleide. Ook de vice-president, leden van het kabinet, de parlementsvoorzitter, de ambassadeurs van Liberia, Ne derland en Spanje en zeer velen van de Nederlandse kolonie waren op het vliegveld aanwezig. Terwijl drie vliegtuigen van de Liberiaanse lucht taximaatschappij strooibiljetten uit wierpen met „goede reis" erop vuur de een erewacht 21 saluutschoten af. H Maandagochtend heeft H.M. Koningin Juliana op paleis Soestdijk een deputatie van 't - Wageningse studenten korps ontvangen, welke haar een ff exemplaar van de 50ste Alma- |e nak aanboden. Op de foto ziet men H.M. de Koningin, die M van de heer H. Vermeulen, voorzitter van de commissie H tot redactie van de 50ste Al- manak, de Almanak ontvangt. llllllllllflüllll DULLES TE ANKARA: In geval van communistische agressie Op de eerste dag van de minis terconferentie van het Pact van Bagdad in Ankara hebben de Ver. Staten enn Engeland de vier Mo hammedaanse pactleden (Turkije, Irak Perzië en Pakistan) meege deeld, dat het westen overeen stemming met de Sowjet-Unie wenst, doch dat elke communisti sche aanval zal worden afgesla gen. De Amerikaanse minister Foster Dulles, die de conferentie als waarnemer bijwoont, omdat de Ver. Staten geen volledig lid van de organisatie zijn, beloofde, dat een grote mobiele strijdmacht zal optreden tegen elk communistisch land dat een lid van het Pact van Bagdad aanvalt. Voorts merkte Dulles op, dat men de nationale legers niet door auto maten kan vervangen die door een druk op de knop in werking kunnen treden. De Britse minister Selwyn Lloyd verklaarde, dat men moet blijven streven naar vermindering van de spanning tussen oost en west en naar een overeenkomst met de Sowjet-Unie, zodra dat mogelijk is zonder het opgeven van de vitale westelijke belangen. Engeland is niet tegen besprekingen met de Russen, doch die moeten zorgvul dig voorbereid worden. Als zou blijken dat een topconferentie de beste manier zou zijn om tot een overeenkomst te komen, dat moet men dat middel aangrijpen, zei hij. Generaal Noeri el Said, van Irak deed een felle aanval op Israël, dat, naar hij zei, de Verenigde Naties „aan zijn laars lapt". Voorts verweet hij Frankrijk „de afschuwelijke bloedbaden" in Algerië. Generaal Noeri vroeg om oplossing van het vraagstuk-Kasjmir (een geschil tus sen Pakistan en India) door uitvoe ring van de resolutie van de Veilig heidsraad der Ver. Naties. Generaal Noeri beloofde voorts steun voor het Turkse standpunt in zake Cyprus. Kadar treedt af als premier van Hongarije Het Hongaarse parlement heeft maandag aan premier Janos Kadar op diens verzoek ontslag verleend en de door hem voorgedragen opvolger, eerste vice-premier dr. Ferenc Muen- nich, tot premier gekozen. Op voor stel van Kadar is hij zelf vdorts, met de minister van openbaar onderwijs Kallay, benoemd tot minister zonder portefeuille. Kadar is afgetreden om dat liij zich geheel aan zijn werk als eerste secretaris van de Hongaar se communistische partij wil wijden. Kallay is eveneens partijsecretaris. De 71-jarige dr. Muennich wordt als eerste vice-premier opgevolgd c'cor Antal Apro. Kallay wordt opvol ger, door mevr. Valerie Benke, tot op heden leidster van de Hongaarse ra dio-omroep. Waarnemers geloven niet dat het aftreden van Kadar, die tijdens de opstand van 1956 aan de macht kwam, zijn macht veel zal vermin deren. Kadars opvolger, Muennich, is minder „liberaal" dan hij en een trouwe volgeling van Moskou. Russen mogen in Harwell „Zeta" bekijken. Volgens de „Daily Mail" zullen Rus sische atoomgeleerden worden uitge nodigd, later in dit jamr op het Britse atoomstation Harwell de „Zeta"-in- stallatie te komen bezichtigen. Vol gens genoemd blad is „Zeta" thans van de geheime lijst geschrapt en zullen Britse geleerden aan hun Rus sische collega's bijzonderheden over de constructie mogen vertellen. Regering moet onverwijld maatregelen nemen De besturen van het C.N.V., de K.A.B. en het N.V.V. hebben zich gezamenlijk beraden over de huidige economische situatie, in het bijzon der met betrekking tot de werkge legenheid. Hoewel de landelijke werkloosheid op 31 december 1957 nog geen abso luut onaanvaardbare omvang had aangenomen, zeggen de drie vak- centralen toch ernstig verontrust te zijn over de snelle stijging van de werkloosheid. Bepaalde bedrijfstakken, waaron der met name het bouwbedrijf, als ook de ontwikkelingsgebieden, in 't bijzonder in de drie noordelijke pro vincies en verschillende delen van de drie zuidelijke provincies, zijn, aldus de vakcentralen, in onevenredige ma te door de werkloosheid getroffen. De overheid, aldus de drie vakcen tralen, dient op zo kort mogelijke termijn verdere en versterkte voor rang te geven aan maatregelen wel ke tot een verruiming van de werk gelegenheid in de meest getroffen bedrijfstakken en gebieden kunnen leiden. Volgens de drie vakcentralen moet voor de meest getroffen bedrijfstak ken o.m. worden gedacht aan uit breiding van overheidsopdrachten, 'r soepeler vergunningenbeleid, subsidi ering van een groter aantal woning wetwoningen dan thans is te voor zien en een tegemoetkoming in de rente ten behoeve van de krachtens het „besluit bevordering van het eigen woningbezit" te bouwen wo ningen. De drie vakcentralen zien als ver dere maatregelen, die deel kunnen uitmaken van gerichte werkgelegen- heidspolitiek: stimulering van de om scholing en herscholing, het ver strekken van tegemoetkoming in verplaatsingskosten van werklozen naar elders, het beperken van over- werkvergunningen, alsmede het mo gelijk maken van verkorting van de werkweek als tijdelijk' middel om de beschikbare arbeid te verdelen, voorzover althans de export daar door niet wordt geschaad. Omstanders collecteerden voor bestolen vrouw Een 50-jarlge dame wilde een j| H stukje warme worst kopen in p een warenhuis in Den Haag. Ze legde daarvoor even haar p portemonnee op de toon- H bank. Enkele ogenblikken later was de beurs, met een bedrag p van 80,gestolen. Het ver- driet dat de dame hierover ten- s toonspreide trok de aandacht van andere klanten. Zij raak- p ten vervuld van medelijden. Er werd een collecte op touw ge il zet, waaraan klanten en ver- koopsters gul deelnamen. Bin- nen een kwartiertje had de da- p me haar 80,terug. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiil ALLEEN THOLEN NOG Binnenkort aanbesteding landbouwhuishoudschool Axel Het landbouwhuishoudonderwijs van de Z.L.M. in Zeeland heeft de laatste jaren een sterke uitbreiding oudergaan, wat echter op het gebied van de huisvesting niet zonder moeiten en zorgen is gegaan. De situatie is thans echter zo, dat zeven van de negen scholen een goed onderdak hebben. Alleen de scholen in Axel en Tholen maken daarop nog een on gunstige uitzondering, maar binnen afzienbare tijd zai ook in het Oost- Zeeuws Vlaamse land een nieuw gebouw verrijzen. Met de nieuw te bouwen landbouwhuishoudschool in Axel zal een van de vurigste wensen van de Z.L.M. en van de Zeeuws Vlamingen in het bijzonder, in vervul ling gaan. De plannen, ontworpen door het architectenbureau irs. A. Rot huizen en P. J. 't Hooft zijn reeds lang gereed; volgende week maandag 1 kan worden aanbesteed. I Niemand zal kunnen beweren, dat de bouw van de nieuwe school een 1 overbodige luxe is, want momenteel wordt het landbouwhutshoudonder- wijs gegeven in de voormalige chr. ulo aan de Julianastraat, die verder i alleen nog wordt gebruikt als zon- i dagsschool van de hervormde ge meente. Reeds in augustus 1955 wa- l ren de nieuwbouwplanncn beste- 'dingsklaar, nadat cr voordien al ge ruime tijd over beraadslaagd was. In verband met de bouwstop kon de bouw toen niet doorgaan. Dezer dagen is dan nu goedkeuring voor de bouw verkregen, zodat de Z.L.M.-ers die met de zorgen van dit onderwijs belast zijn, een zucht van verlich ting konden slaken. Vanzelfsprekend zal de nieuwe school, die zal verrijzen op een 4000 vierkante meter groot ter rein aan de Szydlowskiplein, naai de meest moderne eisen worden ngericht. Het gebouw dat vijf leslokalen zal tellen, komt met de Hoofdingang aan genoemd plein. Het zal o.m. een ruime hal van 54 mr krijgen, een grote huishoud- keuKen, twee naailokalen, een praktijklokaal van 80 m2, een strijklokaal, een theorielokaal en een aantal douches, zowel voor de leraressen als de leerlingen. Rond het gebouw wordt een grote tuin aangelegd, waar ook een 35 meter lange fietsenbergplaats en een kippenhok worden gebouwd. Aan de voorzijde van de school zal een siertuin het geheel verder opvrolij ken, terwijl het overige deel van het terrein kan worden benut voor moes tuin. Naast het gebouw is verder nog een speelplaats geprojecteerd, waar de meisjes bij gunstig weer gymnastiekonderricht zullen ontvan gen. Na het gereedkomen van de nieuwe school in Axel, zal de Z.L.M. alleen in Tholen in een noodgebouw zitten. Hier is de toestand verre van idéaal, maar de schetsplannen voor ook een nieuwe school in Tholen zijn reeds ingediend. Hoewel het enige tijd kan duren voordat deze plannen gerealiseerd zullen worden, verwacht men toch in de loop van 1959 in deze Thoolse ge meente te kunnen bouwen. De chris telijke landbouwhuishoudschool te Haamstede, die door de Z.L.M. wordt geëxploiteerd, is nog vrij goed, maar over enkele jaren zal ook daar de be hoefte aan een nieuwe school zich toch doen voelen. In Oostkapelle is de christelijke landbouwhuishoud school thans vrijwel gereed, terwijl Kruiningen, Schoondijke, Zierikzee en Terneuzen over nieuwe of vrijwel nieuwe en uitgebreide scholen de be schikking hebben. In Kortgene is de school eveneens in een behoorlijk ge bouw ondergebracht. Plannen bestaan thans om in sep tember 1959 een landbouwhuishoud school in St. Maartensdijk te begin nen, doch dit staat nog niet defini tief vast. Wat de vijf lagere landbouwscho len voor jongens betreft, komt de Z.L.M. ook aan haar trek. De chris telijke lagere landbouwschool in Mid delburg is wel te klein, doch spoedig zal hetj gebouw worden uitgebreid met niet minder dan vijf lokalen. Principiële goedkeuring is voorts ver kregen voor uitbreiding van de la gere landbouwschool in Scherpenisse en de lagere tuinbouwschool in Ka- pelle. In Oudelande heeft men een nieuwe school, maar daar is de be langstelling van de zijde van de leer lingen niet zo groot. Door het bou- De besturen van de vakcentralen zijn van oordeel dat de Sociaal Eco nomische Raad zich zo spoedig mo gelijk dient te beraden over alle as pecten, welke voor de economische expansie met het oog op de ontwik keling van de werkgelegenheid in de nabije en verdere toekomst van be tekenis zijn. Het onderzoek van de S.E.R. zal echter in geen enkel op zicht vertragend op het regeringsbe leid mogen werden. De vakcentralen achten het noodzakelijk, dat de re gering onverwijld gerichte maatre gelen neemt. Culturele overeenkomst tussen V.S. en Sowjet-Unie De V.S. en de Sowjet-Unie hebben maandag een overeenkomst getekend over uitwisseling op cultureel gebied. De overeenkomst voorziet in de uit wisseling van radio- en televisiepro gramma's en films. Bovendien zal er in de komende twee jaar een uitwisseling op grote schaal plaatsvinden op cultureel, technisch en onderwijsgebied. In de overeenkomst inzake de uit wisseling van radio-uitzendingen is een bepaling opgenomen, dat de tek sten van deze uitzendingen van te vo ren uitgewisseld zullen worden. Mocht een van belde partijen van mening zijn dat een dergelijke uitzen ding niet zal bijdragen tot verbetering van de betrekkingen tussen de V:9. en de Sowjet-Unie. dan zal die uitzen ding in het kader van het uitwisse lingsprogramma niet doorgaan. Vrouw en vier kinderen uit brandend huis gered. Dank zij het doortastend optreden van een buurman, zijn gisteren een vrouw en vier kinderen uit een bran dende woning te Wageningen met moeite gered. Nadat de lieer Quint naar zijn werk was gegaan, bemerkte zijn vrouw, dat brand was ontstaan op de benedenverdieping. Zij kon de trap niet meer gebruiken wegens de sterke rookontwikkeling, Toen de vrouw zag, dat zij met haar vier kinderen opgesloten zat op de boven verdieping, begon zij luidkeels te gil len. De 33-jarige buurman G. van Om meren kwam te hulp. verschafte zich na enige vergeefse pogingen toegang tot het huis, baande zich een weg door rook en vlammen en bereikte via de trap de bovenverdieping. Hier kon hij de vrouw en de kinderen hel pen uit het raam weg te komen. In middels toegeschoten anderen huur lieden stonden de heer Van Omme ren bij deze redding ter zijde. Ofschoon de brandweer meteen ter plaatse was, brandde het pand geheel uit. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Prins Oskar van Pruisen overleden. Prins Oskar van Pruisen, zoon van keizer Wilhelm de tweede, is in de nacht van zondag op maandag in een kliniek te Miinchen op 69-jarige leef tijd overleden. Hij leed aan maag kanker. In 1906 werd de prins luitenant bij een garderegiment infanterie. In de eerste wereldoorlog klom hij op tot luitenant-kolonel bij de fronttroepen. Na de oorlog studeerde hij land bouwkunde. In 1927 werd hij „Ordensmeistei-" van de Johannieterorde. Vooral na de Tweede Wereldoorlog heeft de prins veel gedaan voor het herstel van de orde. wen van een handvaardigheidslokaal zal hierin misschien enige verbete ring te brengen zijn Zierikzee be schikt over een nieuwe school, terwijl het lager landbouwonderwijs in Kruiningen in de voormalige pastorie wordt gegeven. In Zierikzee heeft men een vrij nieuwe school. Na de totstandkoming van de di verse uitbreidingen en de nieuwe school in Axel, zal de Z.L.M. over 'n aan de eisen des tijds aangepast scholencomplex beschikken. Beslist geen overbodige luxe wanneer nien bedenkt, dat ruim 2000 jongens en meisjes in Zeeland de scholen van de Z.L.M. bezoeken. VERWACHT... OVERWEGEND DROOG Overwegend droog weer met vooral aanvankelijk hier en daar mist, maar ook verspreide opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuid oost. Over het algemeen iets hogere temperaturen. ZON EN MAAN 29 januari Zon op 8.26 onder 17.21 Maan op 12.04 onder 2.48

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1