DRUM SHAG NIEUWS UIT DE KERKEN BANKROOF STRIJD IN DE le KLAS WEER TUSSEN GOES EN MIDDELBURG SPORT EN WEDSTRIJDEN U weet niet half hoe lekker die half zware shag half zwaar - heel lekker! De vreemde 4 PEL) V l N (J i A L hi Z, hl bi U W 8 tl C'0 U E AN T MAANDAG 27 JANUARI 1958 ZEEUWSE SCHAAKCOMPETITIE Terneuzen II sloeg Landau in eigen huis (3l/z6*4) In de le klas van de Zeeuwse Schaakcompetitie gaat ook dit jaar de strijd weer alleen tussen Goes en Middelburg. Door een 6%S'/2 over winning op het bezoekende VSV kwam Goes op gelijke hoogte met 't hoofdstedelijk team. Beide tientallen bleven tot nu toe ongeslagen en.- zonder verliespunten, waarbij de Middelburgers een iets beter bordgemiddelde hebben Het dam 1. ziét er dus naar uit, dat het treffen tussen deze beide teams tevens de be slissing zal brengen. De stand is thans als volgt: Middelburg 33006 25 5 Goes 3 3 0 0 6 22 7% Vlissingen 2 1 0 1 2 10 10 Middelburg II 3 1 0 2 2 io%—17% VSV 2 0 0 2 0 6 —14 Goes II 3 0 0 3 0 4 —24 In de 2e klas C (Zeeuwsch-Vlaan- deren) zorgde Terneuzen II voor een verrassing. Het bezorgde namelijk Landau in Axel de eerste nederlaag (3%6%). Weliswaar behield de Axelse ploeg nog de leiding, maar Hulst staat er als enige ongeslagen ploeg nu het beste voor, terwijl ook de kansen van Terneuzen n geste gen zijn. De stand is hier: Landau 4 3 0 1 6 23 17 Hulst 3 2 1 0 5 209% Terneuzen n 4211521 19 Cadzand 3 1 0 2 2 13',216% Landau II 4 1 0 3 2 14%—25% Breskens 2 0< 0 2 0 7%—12% De gedetailleerde uitslagen van de gespeelde wedstrijden zijn: Goes VSV 6%3%: dr. Facee Schaeffer H. Dierick 10, J. de LangeG. Schoof 10, A. J. C. Noordlohne R. Tacq 1—0, L. P. Pieterse—W. H. Hardeman H. VerbeekI. de Kraker 10, J. KeggeA. Dieleman L. Volkers—ADourleijn H. OliemansJ. J. Dubbeldam K. Flipse—F. v. d. Hooft G. DriessenJ. J. Dubbel- Zomeravondvoetbal wil zelfstandig blijven Wel bij K.N.V.B., maar dan onder voorwaarden van 1951 Tussen de afdeling Zeeland van de K.N.V.B. en de Middelburgse afde ling zomeravondvoetbal is een geschil gerezen. Teneinde dit geschil te be spreken kwamen de zomeravondvoet ballers in café-restaurant Wöhler bij een. In deze vergadering werd de ont wikkeling nog eens gereleveerd. In 1951 werden besprekingen gehouden om de Z.A.V. op te nemen in de af deling Zeeland. Aan deze besprekin- gen namen onder meer de heren Ka- rel Lotsy en Lo Brunt deel. Tenslotte sloten de zomeravondvoetballers zich aan bij de afdeling Zeeland van de K.N.V.B. Nadrukkelijk werd er tij dens deze vergadering nog weer eens op gewezen, dat dit onder bepaalde voorwaarden gebeurde. Zo was de Z.A.V. gemachtigd om geheel zelf standig op te treden. In de periode 1951-1956 liep alles gesmeerd ea de heer J. Sukkel, die de vergadering leidde, wees er nog op, dat de samenwerking met de heer Imanse, toen voorzitter van de afdeling, altijd uitstekend was. Men stelde echter vast, dat sinds er muta ties in het afdelingsbestuur kwamen de bepalingen (en ooetes) hoe langer hoe scherper toegepast werden. Er rezen steeds meer meningsverschillen tussen het bestuur van de Z.A.V. en het afdelingsbestuur. Tenslotte besloot het bestuur van de afdeling Zeeland zelfs het be stuur van de Z.A.V. niet meer te erkennen. Tijdens deze vergadering bleek, dat de meeste clubs bereid waren weer over te gaan naar het zogenaamde „wilde voetbal", geheel zelfstandig dus. Maar enkele clubs zagen het als een nadeel om buiten de K.N.V.B. te gaan spelen. De belangrijkste nadelen zijn wel, dat dan niet meer deelgenomen kan worden aan de K.N.V.B.-pool en dat ook wedstrijden tegen K.N.V.B.. clubs niet meer mogelijk zijn. Tenslotte werd een voorstel aange nomen om een schrijven te zenden aan de afdeling Zeeland, het hoofdbe stuur van de K.N.V.B. en de heer Wij- dek, leider van de zomeravondvoetbal in het gewest Noord-Brabant, waar in wordt meegedeeld, dat men graag in de KNVB wil blijven, echter onder de voorwaarden, die in 1951 gesteld zijn. In zijn slotwoord hoopte de heer Sukkel, dat de nieuwe competitie weer in goede harmonie begonnen kan worden. LandauTerneuzen II 3%6%: J. v. d. HagenC. Zegwaard 01, C. de PutterA. Hamelinck C. van BeesdJ.. v. d. Ree J. HaakA. Hamerlinck 01, M. Jan senH. A. Barentsen 01, D. Jan senM. v. d. Hoek W. van DoeselaarJ. van Es 10, M. Mat- teléJ. Francois J. Lensen F. Lammens C. D. van WijckA. Haak Afdeling Zeeland N.H.V. telt bijna 1100 leden Zondagmiddag heeft de afdeling Zeeland van het Nederlands Handbal Verbond in de „Landbouw" te Goes een algemene jaarvergadering gehou den. Van alle aangesloten verenigin gen waren vertegenwoordigers aan wezig en het was dan ook een druk bezochte vergadering. In zijn ope ningswoord kon de voorzitter, de heer J. A. Viergever, onder meer de heer Chr. Achterdenbosch, hoofdbestuurs lid, verwelkomen. De heer Viergever constateerde met vreugde, dat er nu bijna 1100 leden zijn. Vijf jaar gele den telde de afdeling Zeeland nog 500 leden. In deze grote toeneming zag hij aanleiding genoeg om alle medewerking van de overheid te be pleiten voor het beschikbaar stellen van velden en zalen voor de sport. In het afdelingsbestuur kwam bij de verkiezingen geen wijziging. De heer P. van Heese (Hellas) werd gekozen tot secretaris van de algemene tech nische commissie. De heer M. Sonke van Tonido, die deze functie tot nu toe bekleed had, verving in het be stuur de heer P. v. d. Ameele, die zich niet meer herkiesbaar stelde. Aan de jeugdcommissie werd de heer M. Broos uit Bergen op Zoom toege voegd. De heer H. le Cocq (Hellas) werd kandidaat gesteld voor de func tie van secretaris-penningmeester voor het district Zuid B. Vlissingse rhbs en K.W.L te Oostburg in schaakfinale Gymnasium eveneens zeker van een finale-plaats In groep A van de schaakcompe titie voor de Zeeuwse middelbare scholen kreeg de technische school uit Terneuzen een stevige 51 ne derlaag te incasseren van de rhbs uit Vlissingen. De technici werden hier door uitgeschakeld, zodat de Vlis singse hbs'ers en de schaakploeg van het Koningin Wilhelminalyceum uit Oostburg in de finale kwamen. De eindstand in deze groep luidt als volgt: rhbs Vlissingen 2200411 1 KWL Oostburg 2 10 12 5%6% ts Terneuzen 2 0 0 2 0 1%10% In groep B is nog geen beslissing gevallen, zij het dan, dat het twee de zestal van het gymnasium uit Middelburg werd uitgeschakeld door een 5—0 nederlaag tegen de Middel burgse rhbs. Het eerste zestal van het Middelburgse gymnasium komt hier vrijwel zeker in de finale, want de gymnasiasten hebben aan een puntje uit hun laatste wedstrijd ge noeg. Voor de tweede plaats in de finale echter hebben de chr. hbs Middel burg en de rhbs Middelburg nog vrij wel gelijke kansen, zoal-s blijkt uit de stand in groep B: Gymnasium I 2 2 0 0 4 9%1% Chr. hbs 110025—0 Rhbs 210126 4 Gymnasium II 3 0 0 3 0 15% De gedetailleerde uitslagen van de wedstrijden luiden: technische school Terneuzenrhbs Vlissingen 15: Chr. van LangeveldeR. Ruyg 01, A. VersaevelH. Donze 01, W. BarentsenJ. van Son 01, A. van TiggelenO. Steendam 01, M. Ha melinckR. Eversen 01, J. Lenze K. Kiemeney 10. Gymnasium IIrhbs Middelburg 05: K. de JagerM. Vaandrager 01, H. ScheltensW. van Wijnen 01, A. JoosseR. Funcke 01, R. BarentsenL. van Selms 01, J. van HooijdonkB. Malipaard 01, P. Wattel-G. Schoon uitgesteld. In 1957 werden ruim 88.000 woningen gebouwd In het jaar 1957 kwamen in ons land meer nieuwe woningen gereed dan ooit in één jaar het geval was. Volgens voorlopige gegevens van het centraal bureau voor de statistiek werden vorig jaar 88.200 woningen voltooid. Dit aantal ligt dus bijna 20.000 hoger dan dat van het vorige topjaar, 1954, toen 68,487 woningen gereed kwamen. In dè maand december van 1957 werd met 9300 opgeleverde woningen het hoogste tot dusverre bereikte maandcijfer genoteerd (vorige top- maand: november 1957 met 8567 wo ningen). Er kwamen ook in december meer woningen gereed dan in uitvoering werden genomen. Eind december wa ren ruim 90.000 woningen in uitvoe ring, dat is 4000 minder dan één jaar daarvoor. Cockie Gastelaars zwom record van Victoria Tijdens zwemkampioenschappen van Victoria in Shepparton, 160 km van Melbourne gelegen, heeft onze landgenote Cockie Gastelaars de 110 yards vrije slag gewonnen in de ma tige tijd van 1 min. 8 sec. Niettemin verbeterde tie Schiedamse zwemster daarmee het record van Victoria. Wim de Graaff zesde in Trondhjem Tijdens de internationale schaats wedstrijden, welke zaterdag en zon- se toprijders werd deelgenomen, heeft onze ploeg voor de Europese kampioenschappen geen al te sterke indruk gemaakt. De beste Nederlan der in het eindklassement was Wim de Graaff, die de zesde plaats innam. De eerste plaats was voor Roald Aas. De Tsjech Emil Zatopek heeft te San Sebastian voor 25.000 toeschouwer een wedstrijd over 12 km gewonnen in 39 min. 45.3 sec. Een beeld uit de zaterdag in Hilver sum gehouden wedstrijden voor het district midden Nederland van de Nederlandse Jiu Jitsu en Judo Bond. Men ziet hier de strijd tussen C. de Waal en de groteforse G. v. d. Doo- denwaard. De waal won.... Ontslagen bij Nederlandse Kabelfabriek te Delft Bij de N.Vj Nederlandse Kabelfabriek te Delft hebben 65 werknemers onder wie zeven boven de pensioen gerechtigde leeftijd mondeling aan zegging gekregen dat een ontslag aanvrage voor hen bij het Geweste lijk Arbeidsbureau is ingediend. Van de zijde van de directie der N.K.F. vernamen wij, dat deze maat regel op zichzelf staat. De verwach ting is, dat geen verdere ontslagen zullen volgen. H. van Nieuwenhuize Vicaris H. van Nieuwenhuize van Borger zal zondagmiddag 2 februari zijn intrede doen als predikant van de hervormde gemeente van Klooster ter Apel. Vicaris Van Nieuwenhuize werd op 15 januari 1922 te Brouwershaven ge boren, bezocht eerst de rijks h.b.s. te Zierikzee, deed daarna staatsexamen en studeerde vervolgens aan de rijks universiteit te Leiden, waar hij op 2 juli 1950 zijn kandidaats en in janu ari van het vorige jaar zijn kerkelijk examen deed. NED. HERVORMDE KERK. Beroepen: te Ouddorp G. M. van Dieren te Ede: te Goönga (toez.) J. Schipper, kand. te Llsse. van Douwe Egberts is! &5ö<öüssfy Ds. Abr. Mulder met emeritaat Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd is met in gang van 1 februari a.s. emeritaat verleend aan ds. Abr. Mulder te Dordrecht, predikant van de Alge mene Doopsgezinde Sociëteit. Ds. Abraham Mulder werd op 22 januari 1893 te 's Gravenhage ge boren en was eerst enige jaren werk zaam bij het onderwijs en aan het Rijksarchief in Zeeland. Op 21 augustus 1932 deed hij, na vooraf te zijn ingeleid door ds. J. Koeke- bakker van Middelburg, zijn intrede als predikant van de doopsgezinde gemeente van Aardenburg in Z. Vlaanderen. Op 5 januari 1941 ver wisselde ds. Mulder deze gemeente met die van Giethoorn, vanwaar hij op 20 oktober 1946 naar Dordrecht vertrok. In al zijn drie gemeenten was ds. Mulder ook opgedragen de geestelijke verzorging van de Doops gezinden in de verstrooiing. Zo be hoorden te Aardenburg tot zijn ambtsgebied Zeeuwsch-Vlaanderèn en Schouwen en Duiveland en Tho- len. In de oorlog ham ds. Mulder actief deel aan het verzet en heeft hij veel gedaan voor hulpverlening aan on dergedoken Joden. In de loop der jaren heeft ds. Mul der veel bestuursfuncties vervuld en zitting gehad in tal van colleges. Van zijn hand verschenen ook eni ge publikaties. Als wetenschappelijk ambtenaar van het Rijksarchief pu bliceerde hij in 1925 „Retroacta van de Burgerlijke Stand in Zeeland". In het Historisch Economisch Archief: Lijst van Hoogstaangeslagenen te Middelburg in 1811, met aantekenin gen; in het Nederlands Archief voor Kerkgeschiedenis: Prefectuur en Kerk in Zeeland en in Doopsgezin de Jaarboekjes: De oude bewaard gebleven brieven van de doopsge zinde gemeente van Middelburg; een artikel over Voordopers Doperdom en een nieuwe vertaling en toelich ting van Menno's doopsgezinde ge meenten in Zeeland en de archieven van de hervormde kerkvoogdijen van Groede en Wemeldinge. In 1924 werd ds. Mulder benoemd tot lid van het Zeeuws Genootschap der We tenschappen. Ds. Mulder zal zondagmiddag 26 januari a.s. om drie uur afscheid ne men van zijn gemeente te Dordrecht Het ligt in zijn bedoeling om na zijn emeritaat voorlopig te Dordrecht te blijven wonen. Onlangs ls hij daar voor het sluiten van huwelijken be noemd tot ambtenaar van de Burger lijke Stand. Verder hoopt hij zich nog bezig te hquden met het archief werk. EXAMENS. Aan de V. u. zijn ueslaagd voor het kandidaatsexamen theologie de heren J. w. Genui't te Sprang, J H S. Möller te Noordhorn (Duitsland). A Secher te Benthefm (Duitsland) en J. Slomp te Hoorn. FEUILLETON duur ALLAN PUNNING 46 „En kunt U me misschien ook ver tellen, wat er aan de hand is?" „Tja, ziet U", weifelde Pilchard, „ik kom met een nog al onaange name boodschap. Ik ben namelijk van de politie". „Hemeltje nog an toe", schrok Marie-Claire, „het is toch verschrik kelijk. Ik weet soms niet meer of ik op mijn hoofd of op mijn voeten sta. Telkens krijg ik weer een nieu we schrik op mijn lijf. Eerst die geschiedenis met de erfenis van de juffrouw... Daar is ook al een mijn heer van de politie voor geweest en dan mijnheer, die al een paar dagen op reis was, terwijl we niet eens wis ten, waar hij uithing en nu Winnie, ik wil zeggen de juffrouw, die dan eindelijk een bericht van mijnheer heeft gekregen en, zonder me te zeg gen, wat er aan de hand is, er van door is gevlogen... Het ia verschrik kelijk, moet ik U zeggen... Ik ben helemaal van mijn positieven af... En nu U weer!" Verbouwereerd had Pilchard toe geluisterd. Eindelijk onderbrak hij haar. „Wat vertelt U me daar? Heeft mejuffrouw Colman bericht gekre gen van mijnheer Dudley? Wat stond er dan in? En waar zit hij? Heeft ze... heeft ze U helemaal niets gezegd?" Ontkennend schudde Marie-Claire haar bollig kopje. „Neen...," zei ze en in haar oog hoeken bonken een paar tranen op. „Neen, ik weet het werkelijk niet. En dan de juffrouw, die nooit ge heimen voor me gehad heeft. Even maar heeft ze de brief ingekeken en toen is ze opgevlogen. Ze sleurde haar mantel van de kapstok en zelfs zonder hoed is ze de deur uitgerend. „Ik ga gauw naar mijnheer Hil- man..." Dat was het enige, dat ze geroepen heeft en, voordat ik kon vragen wie en wat het was en of ik niet mee zou gaan, was ze er al van door. O, ik wou maar, dat mijnheer nu eindelijk terugkwam..." „Hilman.... zei ze?" vroeg Pil chard, terwijl hij opstond. „Ja, dat heb ik tenminste ver staan... Hilman, geloof ik". „Dank U, dan vlieg ik ook", en voordat de brave Marie-Claire van haar schrik bekomen was, rende Pil chard de kamer uit, greep in het voorbijrennen zijn hoed van de kap stok en kwakte de voordeur zo hard achter zich in het slot, dat Marie-Claire bijna flauwviel. De. eerste de beste telefooncel die Pilchard voorbij kwam, rukte hij open. In een paar tellen had hij Bo wers aan de telefoon. „Baas", gilde hij, „die Winnie Col man heeft bericht van de ouwe Dud ley. Ze is op het ogenblik bij nota ris Hilman. Nu zullen we tenslotte te weten komen, hoe het zaakje in elk aar zit... Goed, dus U gaat er naar toe?" „Wat ben je toch akelig nieuwsgie rig, Pil", zei Bowers laconiek. Maar, enfin, als je denkt dat het de moeite waard is zal ik wel even naar dat stuk perkament toestappen. Nu we 95 pet te weten zijn gekomen, wil ik toch de laatste 5 pet ook wel eens te horen krijgen. Tenslotte..., tja, elk mens is wel eens een tikkeltje nieuwsgierig..." Bowers liet er geen gras over groeien. Het duurde maar heel kort of hij zat al tegenover notaris Hil man. Winnie hing In een stoel, haar gezicht begraven in de kromming van haar armen. Ze snikte... Vragen stellen was overbodig. Blijk baar had Hilman de droeve taak van Pilchard overgenomen. Zwijgend had hij in de richting van een zetel ge wezen en Bowers ging zonder een woord te zeggen zitten. Toen schoof de notaris een paar brieven in zijn richting. Hij stond op en legde zijn arm om Winnie's schouder. „Kom kom..., probeer je nu maar een beetje in te houden. Ga met me mee, dan breng ik je even bij mijn vrouw; die zal je beter weten te helpen dan wij mannen. En wij, kind, wij moeten samen zien wat ons nu precies te doen staat". Als een willoos lammetje liet Win nie zich de kamer uitvoeren en een paar ogenblikken later sloot Hilman geluidloos de deur van zijn studeer kamer weer achter zich. „Een lamlendig geval, rechercheur Bowers... een allerellendigst geval... Hoe ouder je wordt, hoe minder je van de wereld en je medemensen gaat begrijpen. Zo'n kerel als die Dudley... Lees maar eens... Wie had dat nu ooit van hem kunnen geloven...?" „Ja," zuchtte Bowers, „in ons vak ben je het vertrouwen in de mens heid kwijt, voordat je een jaar dienst achter de rug hebt". „Een somber vak..." zuchtte de notaris. „Wilt u deze brieven even lezen; waarschijnlijk vindt u daarin alles, wat u gezocht heeft...", en nog maals schooi hij de twee brieven in de richting van Eowers. Dit was wat hij las Mijn liefste kind, „Nu is het moeilijkste moment van mijn leven aangebroken, het moment, dat ik elke dag naderbij voelde ko men en dat ik, zoals ik maar al te zeer wist, nimmer uit de weg zou kunnen treden. Eens moet een ieder boeten, voor wat hij heeft misdaan. Op alle manieren kan je trachten foed te maken, wat als zonde op je rukt, maar wat eenmaal in je ver leden geboekt staat, blijft onuitwis baar. Straf moet nu eenmaal op de zonde volgen; dat is een axioma, waaraan geen ontkennen is. Twintig jaar is een lange tijd; het is eigenlijk een kort mensenbestaan. Twintig jaar heb jij me geluk en liefde gegeven; twintig jaar lang heb ik me gekoesterd in de veilige warmte van jouw aanhankelijkheid, jouw liefde en je onwrikbaar ver trouwen in mij. En al die tijd was ik niets dan een stuk schijn, een stuk bedrog voor jou en de gehele wereld, die rond ons leefde. Nu ls de dag ge komen, dat het masker onverbidde lijk moet vallen, het voetstuk, waar op je me, tegen mijn wil, hebt ge plaatst, tot gruis wordt geslagen en je me in de gruwelijke naaktheid van mijn eeuwige schande zult zien. Ik schrijf dit, mijn liefste kind, met mijn hartebloed. Hierna zal ik je nimmer meer onder de ogen durven komen en zal, dit voel ik aan mijn hart, onafwijsbaar het einde volgen. Oh, denk niet, dat dat voor mij het ergste is. Voor mij kun het slechts betekenen een bevrijding uit het schijnbestaan, dat ik zo vele jaren heb moeten voeren. Al die jaren heb ik geweten, dat de dag zou komen, waarop ik verantwoording zou heb ben af te leggen. Voor jou heb ik geleefd. Ware het mogelijk geweest eerder voor jou recht te krijgen; ware het mij gelukt eerder de man te vinden cn ter verantwoording te roepen, voor wat hij tegenover jou heeft misdaan, dan kind zou ik mis schien reeds vroeger uit dit leven zijn verdwenen, dat ik thans, met inspanning van al mijn krachten, zo lang mogelijk heb trachten te rekken. Nu. na jaren zoeken over de gehele aardbol heb ik hem ter verantwoor ding kunnen roepen, mijn eigen broe der, mijn tweelingbroeder zelfs, die met onrechtmatig verkregen bezit zich de achting van een, voor hem nieuwe wereld heeft gekocht. Trots en schijnbaar onkreukbaar zat hij op een, zichzelf geschapen, troon. Maar in zijn hart moet steeds de angst geleefd hebben, dat op de een of andere dag aan zijn deur zou wor den geklopt én de rekening, voor wat hij jou misdaan heeft, gepresenteerd zou worden. Ik had gehoopt de angst in zijn stem te horen, wanneer ik hem voorspelde, hoe ik zijn naam door het slijk zou sleuren; hoe ik hem, als een gewone boef, uit zijn huis zou doen nalen door de politie, tenzij hij jou recht zou doen weder varen. Maar zijn trots was onwrikbaar; hij was te zeker vnn zijn onaantast bare positie, totdat Ik hot bewijs le verde. dat niets mij zou weerhouden. Niets! (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 6