KAPPIE ZEEUWSE KANDIDATENLIJST C.H.-UNIE SAMENGESTELD WALCHEREN VLISSINGSE VISSERSHAVEN VOOR „ZEEHONDENWERF" ZEEUWSCH-VLAANDEREN VELE PLANNEN WACHTEN IN SOUBURG OP UITVOERING Agenda en de Jfmisc/ve töl MAANDAG 27 JANUARI 1958 P R O i N O' A I. bi 'A BI BI U GO U R A N '1 7 VERKIEZING PROVINCIALE STATEN C. Philipse weer lijstaanvoerder In de zaterdag te Goes gehouden vergadering van het Groepsbestuur voor de Christelijke Historische Unie van de provincie Zeeland, is de kan didatenlijst voor de komende verkie zingen van de Provinciale Staten vastgesteld. Voor deze verkiezingen zal de C.H.U. uitkomen met een lijst van 20 namen waarvan dc eerste 12 kandidaten in de gehele provincie ge lijk zullen zijn. De overige 8 worden per statenkring vastgesteld. De voor zitter, en Gedeputeerde, de heer C. Philipse te 's-Heer-Arendskerke zal wederom als lijstaanvoerder fungeren. De lijst voor de gehele provincie werd als volgt samengesteld: 1 C. Philipse, 's-Heer Arendskerke; 2 A. H. S. Stemerding, Oost-Souburg; 3 C. F. v. d. Peyl, Goes; 4 Abr; Kos ter, Zaamslag; 5 A. J. Kaland, Mid delburg; 6 G. J. v. d. Waal, Schoon- dijke; 7 H. IJssel, Zierikzee; 8 G. P. Leenderste, Kamperland; 9 W. San- derse, Vlissingen; 10 J. Duvekot, Goes; 11 ir. M. A. Geuze, Poortvliet; 12 L. v. d. Hiele, Veere. Van de zittende Statenleden komen de heren mr. W. F. F. Baron v. d. Feltz te Middelburg en M. de Boer te Haamstede niet meer terug. Wegens vergevorderde leeftijd hadden zij gemeend geen nieu we kandidatuur meer te moeten aan vaarden. In hun plaatsen zijn geko men de heren A. J. Kaland te Mid delburg en H. IJssel te Zierikzee. Tij dens deze vergadering werden ook de kandidaten voor de Statewkringen ge kozen en wel: Statenkring Goes (Zuid- cn Noord- Beveland): 1 C. J. de Smit, Wisseker- ke2 J. D. Jansen, 's-Heer Abtskerke 3 P. G. A. de Lange, Wissekerke; 4 J. J. van Melle, Goes; 5 P. G. Ver- maire, Kapelle; 6 M.« F. Boogert, Bors- sele; 7 M. A. Francois, Rilland; 8 M. v. d. Weele, Colijnsplaat. Statenkring Middelburg: 1 M. J. Almekwiders, Middelburg; 2 mr. P. van Empel, Middelburg; 3 S. Kodde, Veere; 4 mevr. StrubbeVan Veen, Middelburg; 5 J. Broekhuysen, Mid delburg; 6 mr. W. H. Vermaas, Mid delburg; 7 N. Verbpom, Middelburg; 8 J- Bonthuis, Middelburg. Statenkring Hulst: 1 J. A. de Fey- ter, Terneuzen2 W. de Feyter, Axel 3 J. van Hoeven, Zaamslag; 4 L. M. Jansen, Hoek 5 D. M. Ollebek, Ter- neuzen; 6 J. P. Vergouwe, Hoek; 7 W. Kusee, Zaamslag8 W. L. Hir- des, Axel. Statenkring Tholen: 1 P. C. W. van We9ten, Oud-Vossemeer2 J. van Gastel, St.-Philipsland3 J. v. d. Vel de, Tholen; 4 J. Quist, Tholen; 5 P. van Driel, Oud-Vossemeer; 6 P. Sla ger, Haamstede; 7 A. Stoutjesdijk, Oosterland. Statenkring Zierikzee: 1 H. Uyl, Zierikzee; 2 P. Slager, Haamstede; 3 A. Stoutjesdijk, Oosterland; 4 D. Goudriaan, Zierikzee5 M. den Boer, Haamstede; 6 L. de Ruiter, Renesse; 7 J. J. Padmos, Renesse; 8 B. W. Sil- vak, Zierikzee. Statenkring Sluis: 1 J. M. van Baal; E. Dekker, Biervliet; 3 J. F. Dek ker; 4 C. D. de Feyter, Breskens; 5 mevr. A. J. de GrootRadstake, Zuid- zande; 6 S. A. van Hal, Sluis; 7 L. van Liere, Zuidzan.de en 8 D. R. Tack, Groede. ZOUTELANDE C.H.-kiesvereniging Onder voorzitterschap van de heer J. Jonker vergaderde de C.H.-kies vereniging te Zoutelande. De vereni ging telt thans 37 leden; er is een batig kassaldo van 4,58. De aftre dende bestuursleden, de heren J. Jon ker en P. de Visser, werden herko zen. Wethouder P. Leijnse gaf een verslag van het gemeonte-beleid in 1957, waarbij vooral het uitbrei dingsplan, de nieuwbouw en de riole ring besproken werden. NIEUW- EN ST.-JOOSLAND N.C.V.B. vergaderde De afdeling Nieuw- en Sint Joosland van de Ned. Chr. Vrouwenbond hield onder leiding van haar vice-presiden- te, mevrouw Davidse, haar maande lijkse vergadering. Mevrouw Van KamerVan Driel uit Middelburg sprak over het onderwerp ..Declamatie". Er werd met grote belangstelling geluisterd. De volgende vergadering zal worden gehouden op 11 februari a,s. Collecten De te Hoek in de Nea. Hervormde Kerk gedurende december 19S7 gehour den collecten, brachten een totaalbedrag op van f 968.39 (voor kerkvoogdij en diaconie). Een extra-collecte voor het fonds Bijzondere Noden bracht f 98.03 op; een dito voor de Raad van Kérken f 130.35. AXEL Biljartwedstrijd De beide Axelse biljartverenigingen, „Fortuna" en „A.B.C.", speelden dezer dagen een vriendschappelijke ontmoe ting tegen elkaar. De uitslagen waren als volgt: „Fortuna"—A B.C.": C. Hoog- strate—P. Groothaert 73—76; F. Groot- haert—F. Dieleman 28—73; C. v. Taten- hove—J. de Rijke 46—&2: C. Groothaert M. v. d. Have 34—51; M. Eindhout—K. de Koeyer 3350; H. v. TatenhoveP. Lenos 38—36; J. Dieleman—E. Tïeleman 30—31; I. Groothaert—M. Dieleman 90— 215.. Dé totale uitflag was dus „Fortu na" 374 caramboles; „A.B.C." 584 caram boles. M. Dieleman biljartkampioen le klas Voor het Axelse biljartkampioenschap werden Üe laatste en beslissende wed strijden onder grote belangstelling ver speeld. De uitslagen van deze partijen (le en 2e kl.) waren als volgt: G Mattheeuws I. Groothaert 150—37; F. Jansen—J. de Rijke 100—83; M. Dieleman—G. Mat theeuws 150—88; F. JansenC. Hoogstrate 77—100. De heer M. Dieleman wist in de eerste klas ongeslagen de kampioensti tel 1957—58 te behalen. In de tweede klas legde de heer C. Hoogstrate na een barrage-partij met de heer F. Jansen be slag op de titel. ZAAMSLAG Openbare verkoping Op de in het „Wapen van Zeeland" te Zaamslag gehouden openbare ver koping van een woon- en winkelhuis annex garage Polderstraat no 4 was het hoogste bod 5200, voor welk bedrag het door de eigenaren is in gehouden. VLISSINGEN Krediet voor bouw van 24 woningen op het „Eiland" In juni van het vorig jaar besloot de raad van Vlissingen aan de Vereni ging tot Verbetering van de Volks huisvesting voor de bouw van 32 wo ningen op een terrein gelegen aan de de Kanaalstraat een grondvoórschot te verlenen tot een bedrag van ten hoogste f 25.000.en een bouwvoor- schot van ten hoogste f 530.000.—, Het plan voor de bouw van 32 wonin gen heeft echter niet de instemming kunnen verwerven van de hogere in stanties. Na onderhandelingen is in principe overeenstemming bereikt over de bouw van 24 woningen op dezelfde plaats. Dit complex is inmid dels aanbesteed. Men verwacht, dat met de bouw spoedig zal worden be gonnen. Hiermee zal een stap worden gezet op de weg naar volledige her bouw van het „Eiland". De grond- kosten voor deze 24 woningen zijn geraamd op f 25.000.de bouwkos ten f 325.000.—. B. en W. van Vlissingen stellen de raad thans voor, genoemde vereniging een geldlening van ten hoogste f 350.000.te verstrekken, en het eerder genomen raadsbesluit in .te trekken. Lezing voor de Prot.-Chr. Werkgemeenschap P.v.d.A. Voor de afdeling Vlissingen van de Prot. Chr. Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid sprak ds. N. van de Wall in het Maarten Lu- therhuis over „Christendom en Hu manisme". Ds. v. d. Wall wees er op, dat het humanisme in de loop van de histo rie steeds stond aan de kant van de geestelijke vrijheid en de menselijk heid, waardoor het dikwijls in con flict kwam met het officiële Chris tendom. Zo stond de humanist Cas- tellio, aanhanger van de hervorming, fel tegenover Calvijn, waarbij hij zich beriep op het evangelie en de (Slot van pag. 1) I ratie zijnde kustvaarders zeker ook I aantrekkelijk zal zijn. schepen (thans nog 9) die nog ge-1 bruik maken van de haven, een dere ligplaats moeten worden be zorgd binnen de zeeslufzun van het Kanaal door Walcheren. Ten behoeve van de werkzaamheden op de „Zee- hondemverf" zal de waterstand door middel van de sluis bij die haven op teil gehouden moeten worden, zodat, et. dan de vissers niet mogelijk zal zijn te allen tijde in en uit te varen. De vissers zijn niet ongenegen hun tegenwoordige ligplaats te verwisse len met een ligplaats in een der bin nenhavens of naaste omgeving. Dit zou wellicht dit voordeel opleveren, dat slechts één vismijngebouw nodig is en niet zoals thans, twee. De di rectie van de „Zeehondenwerf" voelt er in principe wel voor het vismijn gebouw te gebruiken als kantoor, schaftlokaal of werkplaats. Hoewel de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat na de voltooiing van het Drie- eilandenplan andere vissers Vlissin gen als thuishaven gillen kiezen, waardoor de vissershaven meer voor de visserij zou kunnen betekenèn, wij zen B. eri W. erop, dat 'een ligplaats in een der binnenhavens aantrekke lijke kanten heeft voor dc vissers. B. en W. achten het noodzakelijk, dat uitbreiding van de werf binnen bepaalde grenzen wordt gehouden. Dc eigenaar heeft verklaard, dat het bedrijf zich nimmer verder zal uit breiden dan tot de afbakening Con- certgebouw-Zeilmarkt-Nicuwendijk. Onder de aanhef „Behoud karak ter oude stad - toerisme" schrijven B. en W. de raad, dat met het ver dwijnen van de vissersschepen uit de haven de schilderachtige aan blik uiteraard verloren gaat. Het cbllege vraagt zich echter af, of' zulks in de toekomst toch niet zal gebeuren, als de vloot nog verder inkrimpt of grotore schepen zullen worden gebruikt, die de Vissers- haven niet kunnen aandoen. B en W. geloven niet, dat het vreemdelingenverkeer van de wijzi ging een nadelige invloed zal onder vinden. Zij zeggen daarbij, dat de werf met de in aanbouw en in repa- Laivaai De directie van de „Zeehonden- werf" heeft verzekerd, dat het la waai zal meevallen, omdat vrijwel alles wordt gelast. Er kan bepaald worden, zo zeggen B. en W., dat la waaimakende arbeid alleen langs de zuidzijde van de haven mag worden •er richt. Met de eigenaar van do werf is voorts gesproken over een vestiging van zijn bedrijf elders in de gemeen te, waarbij is gedacht aan ëen even tueel 'te maken insteekhaven. Het bleek echter, dat alleen de Vissersha ven de mogelijkheid tot ontplooiing van het bedrijf biedt, omdat deze ha ven het grote voordeel heeft, dat zij zonder veel kosten afgesloten gehou den kan worden en schepen gemakke lijk kunnen worden droog gezet. menselijkheid. De grote humanist Erasmus, r.k.- priester heeft ontzaggelijk veel in vloed gehad op het geestelijk leven. Hij wilde terug naar de bronnen, daartoe verzorgde hij de standaard uitgave van het Nieuwe Testament ln de oorspronkelijke taal (Gr.) met de Lat. vertaling. Toen men hem van r.k. zijde de be strijding van Luther wilde opdragen, antwoordde hij dat dit hem onmoge lijk was, omdat hij Luthers boeken niet kende en men hem geen verlof wilde geven ze te lezen. De reformatie, de wedergeboorte van het Christendom, heeft veel aan het werk van Erasmus te danken, met name Luther, die de bijbel in ieders hand wilde en met de r.k. kerk brak om wille van het persoonlijk geweten. Er zijn vele stromingen in het hu manisme en zelfs Sarte noemt zijn filosofie humanistisch. Er is ook ccn r.k. humanisme en in het Vrijz. Prot. leeft een humanisme dat zoekt naar een zinvolle relatie tussen de mens, zijn medemens en God. Het Humanistisch Verbond wilde spreker niet de legitieme vertegen woordiger van het Nederlandse hu manisme noemen. Bij de oprichting kenmerkte prof. Banning dit met de woorden vereniging en versehraling. Ds. v. d.. Wall besloot zijn boeiend en niet grote aandacht gevolgd be toog, met de conclusie, dat Christen dom en Humanisme elkaar niet kun nen missen. De avond werd besloten met een geanimeerde discussie, welke onder leiding stond van de voorzitter van de afdeling, de hoer H. W. Zwager man die tevens in zijn slotwoord ds. v. d. Wall hartelijk dankte voor zijn voordracht. Verkeerd ingelicht In het bericht over het ongeval bij de bouwput tegenover het Vlissingse station, waarbij een wagen over bei de benen van de voorman S. reed, die hierdoof in het ziekenhuis belandde, is een storende fout geslopen. Wij werden verkeerd ingelicht en schre ven dat het hier een wagen van de firma Bos betrof. Dit is onjuist. Dit moet zijn: een vrachtwagen van de firma Blok. Ernstige val na een schermutseling Tijdens ëen uitvoering in het Schel- dekwartier te Vlissingen trachtten zaterdagavond enige ongenode gas ten zich toegang tot de bijeenkomst te verschaffen. Tijdens de schermut seling, die hierdoor aan de ingang van het gebouw ontstond, kwam de heer P., bestuurslid van de perso neelsvereniging, door de gladheid te vallen. Hij moest met een bekken- fractuui' in het St. Josephziekenhuis worden opgenomen. GAPINGE Vergadering N.C.V.B. De afdeling Gapinge van de N.C.V.B. hield haar maandelijkse vergadering onder leiding van de presidente, me vrouw Pauwe-Langebeeke. Als spre ker was voor deze avond uitgenodigd de heer J. A. van Bennekom uit Mid delburg, die het onderwerp „Grote jongens en meisjes", behandelde. Met aandacht werd naar deze uit eenzetting geluisterd. Bus slipte Vorige week is er nabij Sluis een bus van de Stoomtram Breskens- Maldeghem door de gladheid van de weg in de sloot geraakt. Er zaten geen mensen ln de bus. zodat er zich geen persoonlijke ongelukken voor deden. Lezing voor bewoners van „Rozenoord" Voor de bewoners van „Rozenoord" te Sluis hield de heer J. Agterberg uit Den Haag een lezing over Tirol en Brertagne. HIJ deed dit aan de hand van een groot aantal kleurendia's. Deze aantrekkelijke ontspanningsbijeenkomst werd der traditie getrouw aangeboden door het Prinses Irenefonds. OOSTBURG Hengstenkeuring Bij de vrijdag te Oostburg gehou den hengstenkeuring (met premiekeu ringen) van de Kon. Ver. „Het Ne- derlandsehe Trekpaard" werden goed gekeurd: Cesar van de Ronduit, van S. van Vooren-van Besien en zonen te Heille-Sluis: Monarch van de zee dijk, van C. N. den Hamer en zoon, Schoondijke, Certain van Moustic, v. A. J. v. d. Meulen-Becu te IJzendijke en gebr. A. en J. Haverbeke te Bier vliet, Carlo v. A. J. v. d. Meulen-Be cu, IJzendijke, Karel van Moustic, v. C. N. den Hamer, Schoondijke en G. E. de Badts, Sasput-Schoondijke, Ur- baln van de Roskam, v. A. J. v. d. Meulen-Becu, IJzendijke en A. van Iwaarden, Zuidzande, Jaap van Quar- ré, v. A. J. Catseman, Biervliet, Con stant van de Heihof, v. Marc. d'Hoore, Sluis, A. J. E. Temmerman, Hoofd plaat. R. J. de Milllano, Oostburg en J. C. J. v. d. Velde, Kamperland, Max van Dijkzicht, v. wed. Eug. E. de Badts, Oostburg en Em. A. de Badts, Sluis, Costaud van Kempkensberg, v. Marc d'Hoore, Sluis, Willy van Die- rensteen, v. gebr. dc Milliano, Water landkerkje. Werner van Dierensteen, v. gebr. de Milliano. vnd.. Union, v. A. J. Catseman, vnd. (opgenomen in keurstamboek), Unicum, v. stallen de Dobbelaere, IJzendijke (opgeno men in keurstamboek). Frits van Rei gershoeve, v. G. Doens, IJzendijke (opgenomen in keurstamboek), Cos taud van Erkenshof, v. A. J. Catse man, vnd. (opgenomen in keurstam boek), Successeur, v. Stallen de Dob belaere en A. J. J. Catseman, vnd. Marc, van de Liter, v. C. N. den Ha mer, vnd. (voor één jaar), Wallon d'Amice, v. Mare d'Hoore, vnd., Qul- bus, v. Cam. Rammelaere té Heille, Sluis fvoör één jaar), Nico van de Retraitehoeve, v. Mare. 'Hoore, vnd. (voor één jaar), Maurits vari Geneind v. C. N. den Hamer Zn, vnd. (voor één jaar). Vaststelling wijziging uitbreidingsplan In de vergadering van de gemeen teraad van Oostburg, die woensdag 29 januari «.s. wordt gehouden, zal eea voorstel van B. en W. ter tafel komen tot vaststelling van een plan tot Wijziging van het uitbreidingsplan „in hoofdzaak met renvooi en jn on derdelen met de bijbehorende bebou- wingsvoorschriften". Het voorstel omvat tevens de beschikking op de in gekomen bezwaarschriften. .Tevens zal in deze vergadering het verzoek van de afdeling Oostburg van de vereniging „Het Groene Kruis", om alsnog subsidie te verlenen over'de jaren 1953, 1954 en 1955. in behande ling komen. De vergadering begint 's avonds om half acht. SAS VAN GENT Jaarvergadering Rode Kruis Het winterse weer had vele men sen weerhouden do jaarvergadering van de afdeling Sas van Gënt van het Rode Kruis te bezoeken. Deze jaarvergadering stond in het teken van het jeugd Rode Kruis. Er wer den 3 filmpjes vertoond n.l. over het jeugd-Rode Kruis, over de jaarlijk se boottochten die het Rode Kruis organiseert met schip Kasteel Sta- verden voor chronische patiënten en een filmpje van Polygoon „Helpen in het Algemeen". Bij 't tweede filmpje werd opgemerkt dat jaarlijks bij de Zeeuwse patiënten ook een pa tiënt uit Sas van Gent de tocht mee maakt. De voorzitter de heer Puy- laert kon ook mededelen dat het le denaantal met forse sprongen voor uit was gegaan en van 173 op 578 is gekomen. Mej. Van Dijk hield daarna een interessante causerie over het jeugd-Rode Kruis. Cursus E.H.I.O. Voor de B.B.-ers ingedeeld bij het rayon Sas van Gent van het M.G.T. (Medisch Geneeskundig Transport), wordt door dr. A. H. van Loy een cursus EH.I.O. georganiseerd. Voor deze cursus hebben zich momenteel vijftien B.B.-ers opgegeven en wordt ook door enkele E.H.B.O.-ers mee- gevolgd. De B.B.-ers zijn allen in het bezit van een E.H.B.O.-diploma en vervolmaken nu hun opleiding. De cursus loopt over minimum 20 les sen en is zeer zwaar. Waarschijnlijk zal het aantal B.B.-ers dat aan deze opleiding meewerkt nog worden uit gebreid. De rayon-gemeente Sas van Gent omvat de gemeente Sas van Gent, Philippine en Hoek. Kunst- en filmavond De" Nederlandse Blindenbond or ganiseert dinsdagavond in het so ciaal gebouw van de N.V. Stijfsel en Glucosefabriek „Sas van Gent" 'r kunst- en filmavond. Als hoofdnum mer zal worden gepresenteerd de film „De Stoute Schoenen" naar een scenario van Jan Wit. Verder ver lenen hun medewerking het kerk koor der hervormde gemeente, mevr. M. H. M. A. Horstmann-van Kleef, sopraan, ir. C. A. L. Horstmann, pia no, Eveline Stern, sopraan, aan de vleugel ds. E. Ed. Stern en Joh. v. d. Berg, propagandist Nederlandse Blindenbond. BRESKENS „Uit het volk voor het volk" hield jaarvergadering Dezer dagen hield de muziekvereni ging „Uit het volk voor het volk" naar algemene jaarvergadering in café „Pleijte" te Breskens. Na een kort openingswoord door de voorzit ter, de heer I. den Hulster, werden de notulen en het jaarverslag voorgele zen door de secretaris de heer R. Ver gouwe. Het aantal donateurs is toe genomen tot 220. De aftredende be stuursleden, de heren Visser en Den Hulster werden herkozen. Getracht zal worden in de tweede helft van fe bruari een voorjaarsuitvoering le geven. Jaarvergadering Z.L.M. De Z.L.M.-afdeling Breskens hield vorige week haar algemene jaarver gadering in het hotel „Valk" te Bres kens. De voorzitter, de heer Cam- bier opende de vergadering en hij richtte een speciaaT woord van wel kom tot ir. Warmenhoven. Het ledental der vereniging ls toegenomen met vijf. In verband met zijn vertrek naar dë Noord-Oostpolder had de secretaris ontslag genomen. Tot secretaris-penningmeester werd nu gekozen de heer M. Flikweert te Breskens. Hierna sprak ir. Warmen hoven over het onderwerp „is onze hoge opbrengst per hectare nog wel nuttig" BIERVLIET Feestavond L.J.G. De plaatselijke afdeling van de L.J. G. te Biervliet hield in haar clublo kaal bij de heer A. P. Versluijs, in ca fé „Het Oude Raedthuijs", haar jaar lijkse feestavond. Hierbij zat de stem ming er buitengewoon goed in. De pret duurde tot in de kleine uurtjes. Toneelclub naar 's-Heerenhoek. Vorige week bracht de toneelclub van de R.K.J.B./B.J. uit Biervliet een bezoek aan 's-Heerenhoek. Hier werd in de Jeugdhoeve het toneelstuk „Het meisje met het Leeuwenjong" opge voerd. Ook in deze gemeente werd dit sympathieke toneelclubje voor haar goed spel, onder de bezielende leiding van haar regisseur, de heer H. E. du Puy, met een warm applaus beloond. 's Avonds heeft de toneelclub de te rugtocht naar. Biervliet aanvaard via Antwerpen. Dit in verband met het feit dat de laatste boot reeds was vertrokken. Dit toneelclubje heeft voor het lopende seizoen nog een druk P*"°- gramma. Momenteel heeft men het toneelspel „De terugkeer van Suuske Perdaems", een Brabants spel van K. Keepers, in studie. Het ligt in de be doeling hiermede in februari te Bier vliet voor het voetlicht te treden. Voorts zal op verzoek van de muziek vereniging van IJzendijke in februari a.s. te IJzendijke een opvoering gege ven worden van het toneelstuk „Hout worm" van drs. L. Lockef eer. T)an zal tevens gespeeld worden voor het concours van de R.K.J.B. CADZAND Administrateur V.V.V. benoemd Het bestuur van de plaatselijke ver eniging voor vreemdelingenverkeer te Cadzand heeft de heer J. de Hullu te Breda gepensioneerd ambtenaar met ingang van 1 maart a.s. tot ad ministrateur van de V.V.V. benoemd. Burgerlijke stand TERNEUZEN. Bevallen: M. F. van Es—De Zaegher, z.; D. Dieleman—Drabbe. d.: J. L. Diele man—Den Hamer, d.; C. J den Engels man—De Feijter, d.; H. V. Hoefeijzers— Brakke, z.; M. W. Scheele—Van Loenen, dochter. Ondertrouwd: W. D. Sinke, 23 j. en L. C. de Buck, 19 j P. Tazelaar, 34 J. en M. E. Delaruelle, 29 j. Overleden: M. P. de Groff, 77 j., wedu we van D. F. Miggens; A. F. de Block, 80 j., echtgenoot van M Audenaert; C. Peutevynck, 88 J., echtgenoot van L. C. Vanspranghe; N. H. van Dijke, 68 j., echtgenote van J. de Haas: M. L. Pluljm, 79 j., weduwe van A. van Dam; M. dé Ridder, 80 j., weduwe van R. Dieleman: M. de Poorter, echtgenote van M. Ver- helst. JAARREDE BURGEMEESTER STEMERDING Maar ook op betere tijden, indien er geen vaste geldleningen komen VANDAAG. Terneuzen Luxor: „Guys and Dolls", uur. 18 jaar. In zijn nieuwjaarsrede, uitgespro ken tijdens de eerste vergadering der gemeenteraad in 1958, heeft burge meester A. H. S. Stemerding van Souburg opgemerkt, dat door do be stedingsbeperking voor de investerin gen, zelfs voor woningbouw, geen vaste geldleningen te krijgen waren, waardoor zeer ver gevorderde plan nen in portefeuille moeten blijven. „Ze wachten nu op betere tijd, hoe wel de uitvoering broodnodig is", al- das burgemeester Stemerding. Hij noemde onder meer de nieuwe school met de Bijbel, het tweede gymnastiek lokaal, de uitbreiding van de zwem inrichting, de nieuwe Marnixschool het medisch centrum, het plan voor de verbetering der straatverlichting, •het woningbouwplan achter de Juli- anastraat, de riolering in West-Sou burg, het bouwrijp maken van diver se gronden en de aankoop daaravn. Ondanks deze grote financiële moei lijkheden stipte de burgemeseter aan, dat de woningbouw in 1957 en dus de vermeerdering van het inwonertal toch niet heeft stilgestaan. Het aan tal Souburgers vermeerderde met 132 zodat nog juist op de laatste dag van 1957 de 7000ste bereikt werd. Toch noemde de burgemeester deze toene ming teleurstellend, omdat op een grotere gerekend was. Wanneer de in aanbouw zijnde woningen (bijna 100) nog in 1957 gereed genomen waren, zou de toeneming tussen de 400 en 500 hebben gelegen, aldus de heer Stemerding, die er voorts op wees, dat in de eerste maanden van 1958 „Zal ik mijn paffer vast trekken?" vroeg de ongunstig uitziende man, die Leep heet te. „Misschien ls die kapitein van de Kraak het er wel hele maal niet mee eens, dat wij zijn Ionische Bol komen op vragen en als hij dan mijn pistool ziet. ..Wacht nog maar eventjes met dat grovere werk!" siste zijn vriend. We zullen het eerst voorzichtig aanpakken ik heb wel een ideetje! Kom mee over een paar minuten meert die sleepboot bij de Touwkade!" Hij greep z.IJrtt Kameraad bij de arm en samen renden ze naar de bewuste plek. En daar was de goede sleep boot Inderdaad bezig om aan te leggen. Op het moment, dat de twee ongunstige lieden dt Touwkade bereikten, sprong de Mant. Juist, met een tros ln de hand op de wal on legde tic kabel vlug om de meerpaal. „Pom-pl-do-pomZong onder de voeten had. De reis met het kleine tan- kertje als sleep en dc Ionische Bol ds vracht, had veel van zijn zenuwen gevergd en hij bedacht met vreugde, dat hij nu weer eens lustig aan zijn prent- brlefkaartcnverzameling zou kunnen gaan werken. Maar hij werd in zijn gedachten gestoord door een klop op zijn schouder. „Waar is je kapitein?" vroeg een van de twee kerels, die nu dichterbij walen fekomen. „Vlug waU" „D-daar!" zei de M*at beduusd en wees op de brug van de Kraak. De twee mannen sprongen aan boord van de sleepboot en de Maat wilde juist rustig een pijp op gaan steken, toen bij een glimp opving van een pistool, dat een der twee lieden trok derhalve een toeneming van onge veer 350 personen mag worden ver wacht. Als tweede remmende factor noemde de heer Stemerding de samenvoeging van Souburg met Vlissingen waar over wij reeds eerder schreven waardoor bepaalde bouwplannen ge blokkeerd werden, zoals net nieuwe groepsbureau van politie en het ge bouw van de centrale dienst voor bouw- en woningtoezicht, waarin een inwendige verbouwing niet kan door gaan. Ook de oprichting van het grondbedrijf ontmoette bezwaren. De burgemeester zei verder, dat de exploitatie van de speeltuin aan 't Koopmansvoetpad zorgen baart. De excentrische ligging zal tot verplaatsing noodzaken. De ver breding van de spoorwegovergang zal niet doorgaan, of de gemeente moet bereid zijn hiervoor f 100.000 te. offeren, aldus de heer Stemer ding. Deze merkte vervolgens op, dat de dienst der gezinsverzorging uitste kend functioneert, zodat tot volle te vredenheid in vele gezinnen hulp kan worden geboden. In 1957 werd aan onderstand ruim f 29.000 betaald, aan verpleging ruim f 54.000 en op andere wijze ca. f 14.500. Financiën Wat de financiën betrefte, had de gemeente per 1 januari 1957 geïnves teerd een bedrag van f 4.974.254, waarvan voor de woningbouw f 4.004.940. De totale schuld wegens geldleningen met inbegrip van de rijksvoorschotten bedroeg op die da tvim f 4.759,932, zodat met kort geld een bedrag van f 214.332 gefinan- cieerd moest worden. Tengevolge van de schaarste op de kapitaalmarkt moesten in 1957 de investeringen voor de woningbouw en enkele andere in vesteringen gefinancieerd worden met kort geld, zodat de vlottende schuld per 31 december 1957 opliep tot f 1.537.500. In verband met de nog onderhanden zijnde werken kan wor den verwacht, aldus de burgemeester, dat de vlottende schuld in 1958 nog zal stijgen tot f 1.700.000. De burgemeester wees hierna op de belangrijkste oorzaken van de finan cieringsmoeilijkheden. Naar aanlei ding van gunningen voor woningwet woningen en gemeentelijke premie- bouw zal dc vlottende schuld half 1958 worden teruggebracht tot f 323.500. dat ls f 50.000 lager dan de norm van de toegestane opnemingen. „Het gemeentebestuur staat pal voor de Souburgse belangen en zal zlrb verweren waar deze aangeval len worden", sprak de burgemeester tot slot. Hij hoopte, dat het hoger bestuur ontvankelijk is voor de rede. lijke verlangens van Souburg. Zon der opoffering van de zelfstandigheid noemde de voorzitter het zeker moge lijk in samenwerking met om'lggen- de gemeenten te streven naar reali sering van het structuurplan voor zuid-oost Walcheren. „Geen samen voeging, maar samenwerking is ons oHus iIa huro-omeester.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3