PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Westen stelde „ultimatum" om gewenste topconferentie te voorkomen „Zeehondenwerf" Vlissingen wil schepen tot 1000 ton bouwen Heftige kritiek op westelijke leiding Eisenhower bereid tot topconferentie MET INDONESISCHE REGERING KAN NIET WORDEN GEPRAAT 201e jaargang - no. 22 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: w. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 27 januari '58 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnim. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Kroesjtsjew op landbouwcongres te Minsk Autobussen botsten: passagiers licht gewond Op een dijk nabij Vrouwbuurstcr- molcr zijn zaterdag twee bussen bij het passeren van een derde op elkaar ingereden. Op de bushalte stond reeds een bus uit Leeuwarden. Een andere, geheel volle bus wilde deze passeren. Hierbij merkte de chauffeur J. B. uit Leeuwarden te laat de tegemoet komende bus, bestuurd door E. K., op. Met een harde klap reden de bus sen op elkaar. De passagiers van de Leeuwarder bus werden allen licht gewond, alsook vele van de passa giers uit de andere bus. De klap was zo hevig, dat de stoelen in de bus alle afknapten. De chauffeurs van beide bussen zaten beklemd achter het stuur en moesten worden ver lost, doch bekwamen geen verwon dingen. ten voor onderhandelingen tussen het oosten en westen, door Kroesjtsjew voorgesteld in zijn rede, dezelfde zijn als die, vervat in de laatste brief van de Russische regering aan diverse regeringsleiders. Wel bevatte Boelganins brief nog drie punten, die Kroesjtsjew in zijn rede niet noemde, aldus deze waar nemers, dit zijn: De Sowjetrussische partijsecretaris Kroesjtsjew heeft het westen er van beschuldigd, dat het een „ultimatum" stelt om het bijeenkomen van een zeer noodzakelijke topconferentie te voorkomen. Hieraan voegde de partijsecretaris een nieuwe waarschuwing toe voor de macht van de Sowjet-Unie op het gebied van raketten. Kroesjtsjew deed dit woensdag op een landbouwcongres te Minsk. De tekst van zijn rede werd pas zaterdag bekendge maakt. De volgende vraagstukken zijn rijp voor bespreking, meende hij: het verbieden van kernproeven, beëindiging van de koude oorlog en propagandastrijd, vermindering van de buitenlandse troepen in Duitsland en andere Europese landen, instelling van een zone zonder kernwapens in Midden-Europa, de toestand in liet Midden-Oosten en de internationale economische betrek kingen. De kwestie van Duitslands hereni ging en de volksdemocratieën wil de Sowjet-Unie echter niet bespreken. Op deze punten is het Sowjet-stand- punt duidelijk, zei Kroesjtsjew. Zijn rede is zaterdag gepubliceerd. Hij leverde kritiek op de antwoor den, die de westelijke mogendheden op Boelganins brieven hebben gege ven. Eisenhower en Dulles willen ons ontmoeten, zei hij, om te spreken over de liquidatie van het communis tisch stelsel in de Sowjet-Unie en de volksdemocratieën Zij willen dat wij het communisme er aan geven en het kapitalistische stelsel herstellen. Kroesjtsjew verweet de Franse pre mier, Gaillard, dat hij geloofde dat verbod van kernwapens, als door de Sowjet-Unie voorgesteld, het oorlogs gevaar zou vergroten. Ook had hij kritiek op Gaillards verwerping van het Poolse plan voor een zone zonder kernwapens in Europa. Premier Macmillan had volgens hem zijn aanvankelijke voorstel voor een niet-aanvalspact, dat de Sowjet- Unie had goedgekeurd, moeten los laten, „ongetwijfeld onder druk van bepaalde kringen". Adenauer had in zijn antwoord de positie van de Sow jet-Unie ten aanzien van de Duitse kwestie verdraaid.. Een topconferentie kan alleen maar slagen, z.o verklaarde Kroesjtsjew, als men uitgaat van erkenning van de status quo, d.w.z. het vreedzame naast-elkaar-bestaan van het com munistisch en kapitalistisch stelsel in de wereld en liet. beginsel van niet- inmenging in de aangelegenheden van andere landen. Verzet tegen de status quo betekent, dat men wil vasthouden aan de politiek van kracht, die tot op heden op een mis lukking is uitgelopen: Diplomatieke waarnemers in Lon den zijn van mening dat de zes pun- Het verhol van atoomwapens, een niet-aanvalsverdrag tussen de leden van de NAVO en die van het verdrag van Warschau en eventuele maatre gelen die genomen moeten worden om een onverwachte aanval te voor komen. Maar in feite bevat Kroetsjsjews rede geen nieuws, aldus de waarne mers. Maar in feite bevat Kroesjtsjews zijn rede, evenals Boelganin in zijn brieven, geen antwoord heeft gege ven op de vraag die de westelijke mogendheden als de belangrijkste beschouwen, n.l. of de Russen be reid zijn, de uitvoering van de maatregelen tot ontwapening, waarover het oosten en westen het eens zijn geworden, onder toezicht te plaatsen van een internationaal controle-orgaan Functionarissen van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken zijn van mening dat Kroesjtsjews toe spraak erop schijnt te duiden, dat de Sowjet-Unie krachtig vast houdt aan het standpunt, dat het westen reeds verleden jaar, gedurende de vruchte loze ontwapeningsbesprekingen, heeft verworpen. Opgemerkt wordt dat Kroesjtsjews toespraak voor de zoveelste maal een Russische poging is om onenigheid te zaaien aan de vooravond van een bijeenkomst van niet-communisti- sche staten, in dit geval van leden der Bagdadse verdragsorganisatie. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft, nu minister Foster Dulles in Ankara vertoeft, niet officieel op Kroesjtsjews toe spraak willen reageren. Maar eerst moet over inhoud van agenda akkoord zijn bereikt James Hagcrty, de officiële woord voerder van president Eisenhower, heeft zondagavond te Washington ver klaard dat de Amerikaanse presi dent bereid is om op hoog niveau met de Russische leider te confereren, wanneer Rusland erin toestemt van tevoren te bepalen over welke zaken het gesprek lopen zal. Diplomatieke zegslieden in de Rus sische hoofdstad waren zondagavond van mening dat een topconferentie zeer dichtbij kan zïjn wanneer de Amerikaanse regering toestemt in voorbereiding van deze conferentie langs de diplomatieke kanalen, op het niveau van de ambassades. Mocht Amerika aan de diplomatieke kanalen de voorkeur geven boven een voor bereidende conferentie der ministers van buitenlandse zaken, dan kan een top-conf eren tie spoedig worden be legd. REACTIE IN LONDEN. De bereidheid, welke uit de door James Hagerty afgelegde verklaring blijkt, zal een top-confercntic dichtbij brengen. Dit is liet eerste commentaar uit diplomatieke kringen in Londen op de verklaring welke Eisenhowers officiële woordvoerder James Hagcr ty zondagavond voor'de Amerikaan- Deze twee foto's brengen beelden uit de Venezolaanse hoofdstad Caracas, waar in bepaalde leringen grote vreugde heerst overhet gelukken van de opstand tegen de regering van president Marco Perez Jimenez. De linkerfoto laat zien hoe Venezo- lanen juichend en zwaaiend met vlaggen door de straten van Cara cas trokken. De rechterfoto toont opgetogen bewoners van Caracas in een auto. se televisie aflegde in een vraagge sprek voor een programma van het Columbia Broadcasting System. Hagcr ty gaf te kennen dat Eisenhower be reid is tot een topconferentie zodra over de inhoud van de agenda een akkoord is bereikt, aldus United Pres. joke Haanschoten „het meisje s uit het radio-actief besmette huis te Putten", amuseert zich met het maken van sneeuw- ballen in de tuin van het zie- H n kenhuis in Utrecht. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Soemitro naar Bern gevlucht De vroegere Indonesische-minister van financiën, dr. Soemitro Djojoha- dikoesoemo, een van de leiders van het nationaal front, die sinds kort uit Singapore vermist werd, vertoeft in Bern in Zwitserland, aldus een telegram dat zondagochtend in Sin gapore aankwam. Dr. Soemitro, die ongeveer drie maanden geleden met zijn vrouw en vier kinderen is ge vlucht, heeft de Indonesische rege ring beschuldigd van „tirannie en misbruik van macht". De Indonesische autoriteiten heb ben Engeland verzocht Soemitro uit te leveren, daarbij zich baserend op Macmillan's verklaring tot president Soekarno, dat Engeland vriendschap pelijke betrekkingen wil onderhou den met Indonesië. Indonesië wil voorkomen dat hij blijft ageren te gen Indonesië, aldus de autoriteiten. Dr. Soemitro is in elk geval woens dag jongstleden naar Bern vertrok ken. Zijn vrouw en kinderen zijn nog in Singapore. De afgelopen week zijn verschil lende opstandige officieren in het ge heim langs Singapore gereisd, zoals luitenant kolonel Samoeal van Cele bes en luitenant kolonel Barlain van Sumatra. Zij kwamen van de klan- destiene bijeenkomst van het Natio nale Front in Padang en hadden hun gewone Indonesische paspoorten. Bommen geworpen naar Amerikaanse ambassade te Ankara Zondagavond is een bomaanslag gepleegd op de Amerikanase ambas sade ln de Turkse hoofdstad. Onbekenden wierpen bommen naar de ambassade en een winkel van Ame rikaanse boeken. De bommen werden even voor en na middernacht gewor pen. Er werd niemand gewond. De Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken. John Foster Dulles, bevond zich in de woning van de Amerikaan se ambassadeur, die meer dan een km. verder staat. MINISTER KLOMPÉ IN HENGELO „Kunnen wij met de huidige Indonesische regering een gesprek voeren en met name daarbij Nieuw-Guinea betrekken Mijn antwoord daarop is een duidelijk neen". Dit heeft de minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé zaterdag verklaard in een toespraak op hef Overijsels appèl van de Katholieke Volkspartij, dat in Hengelo werd gehouden. ANDERE LIGPLAATS VOOR VISSERSSCHEPEN B. en W. stellen voor Vissershaven in geheel beschikbaar te stellen De Scheepsbouw Maatschappij „Zeehondenwerf" te Vlissingen heeft B. en W. van deze gemeente verzocht een gedeelte van de Vissershaven te mogen huren voor het maken van een bankstelling voor het repareren van schepen. Zoals reeds gemeld, hebben B. en W. de raad voorgesteld er in beginsel mee in te stemmen, dat in de toekomst de gehele Vissershaven voor de „Zeehondenwerf" beschikbaar wordt gesteld, met inachtneming van enkele beperkende bepalingen. De nieuwe erfpachter van de „Zeehondenwerf", de heer A. Couperus te Hilversum, streeft er naar, de scheepswerf zodanig uit te breiden en te verbeteren, dat hierop schepen van ten hoogste 1000 ton kunnen worden gebouwd en gerepareerd. Er wordt voornamelijk gedacht aan reparatie- werkzaamheden het zogenaamde „knippen i vaarders en dergelijke vaartuigen. scheren" van kust- Wil het bedrijf aan zijn uiteinde lijke verwachtingen kunnen beant woorden, dan zal het in de toekomst de beschikking moeten krijgen over de gehele Vissershaven, daar de mo gelijkheid moet bestaan de haven op laag peil te houden, zo is het college van B. en W. tijdens een bespreking met de erfpachter van de „Zeehon- lenwerf" gebleken. De ontwikkelingsplannen van de directie van de werf hebben thans een dergelijk stadium bereikt, dat een principiële beslissing genomen zal moeten worden. Het streven van B. en W. is er steeds op gericht dat nieuwe indus trieën zich in de gemeente vestigen en dat de bestaande industrie zich uitbreidt. Thans bestaat de mogelijk heid de „Zeehondenwerf" om te scha kelen tot een bedrijf van grotere al lure, dat kan uitgroeien tot een on derneming met een werkgelegenheid voor maximum circa 150 man perso neel. Zouden de kansen, die er op het ogenblik liggen, niet worden aange grepen, dan is het vrijwel zeker, dat het bedrijf ten dode is opgeschreven. In de plannen voor de „Zeehon denwerf" ligt ook de bedoeling op gesloten, om liet arsenaal met bij- in de toekomst bij de werf te trek ken. Hierover worden nog onder handelingen gevoerd met het mi nisterie van oorlog. Hierdoor zal voldoende bedrijfsruimte ter be schikking komen; tevens wordt dan de gelegenheid verkregen een bouwkraan te plaatsen en een af- bouwkudc te maken. Indien daarvoor nog ruimte be schikbaar is, zal door de eigenaar van de werf in het arsenaal nog een dé pendance van een lichte industrie worden gevestigd. B. en W. hebben de voor- en na delen van deze plannen tegen elkaar afgewogen en zijn tot de conclusie gekomen, dat het niet van een goed beleid zou getuigen, indien de hier geboden kansen niet zouden worden aangegrepen. V issersschepen Indien de werf de gehele haven iu gebruik krijgt, zal aan enkele vissers- Vervolg op pag. 7) behorende gebouwen en terreinen reikt. Drie gevangenen uit huis van bewaring ontvlucht Drie gevangenen zijn vrijdagavond er in geslaagd uit het huis van be waring 3 te Amsterdam (het voor malige „Lloydhotel") te ontsnappen. De drie mannen zijn de 27-jarige C. Hey, de 28-.jarige A. de Jong en de 29-jarige W. den Daas, die wegens inbraken ingesloten waren. De ontsnapping is „vrij eenvou dig" geweest. De mannen waren met andere gevangenen in een Yecreatie- ruimte en hebben zich onopgemerkt weten te verwijderen naar een slaap zaal aan de achterzijde.;van het ge bouw. Daar hebben zij een ruit stuk geslagen, vervolgens een ijzeren stang verbroken en toen lag de weg naar de vrijheid open. Het enige ob stakel was nog een anderhalve meter hoge muur, die geen moeilijkheden meer opleverde. Over het spoorem- placement hebben zij de straat be- Slechte politiek toe te geven aan chantage Minister Klompé verklaarde, dat de jongste gebeurtenissen in Indonesië niet hun grond vinden in het geschil om Nieuw-Guinea. Indonesië wenst nu eenmaal de Nederlandse econo mische belangen geheel uit te scha kelen. „Dat het conflict over Nieuw- Guinea deze maatregelen tegen de Nederlanders tot stand heeft gebracht is beslist niet juist. Integendeel: wij weten dat het besaan van dit conflict jarenlang het grijpen van dc econo mische belangen van Nederland juist heeft vertraagd." Voor haar ontkennend antwoord op de vraag inzake een gesprek met de huidige Indonesische regering voerde de minister twee motieven aan. In de eerste plaats acht zij het een slechte politiek, toe te geven aan chantage. Maar in de tweede plaats is zij van oordeel, dat een gesprek de positie van de tegenwoordige macht hebbers in Indonesië alleen maar zou versterken ten nadele van degenen in Indonesië, die op matiging aan dringen in de actie tegen Nederland. Overigens is de minister van oor deel, dat er ook met deze gematig de elementen, mochten zij aan de macht komen, niet over Nieuw- Guinea zal kunnen worden gepraat. Dit oordeel grondt de minister op de overweging, dat de bevolking van Nieuw-Guinea zelfbeschik kingsrecht dient te hebben. Uitvoe rig ging de minister in op wat de Indonesische regering sinds het sluiten van de R.T.C.-akkoorden met het zelfbeschikkingsrecht heeft gedaan. VERWACHT. VERDERE DOOI. Veel bewolking met plaatselijk eni ge regen. Hier en daar mist. Verdere stijging van temperatuur, maar in de noordoostelijke helft van het land aanvankelijk nog temperaturen om het vriespunt tot lichte dooi. Overwe gend matige wind tussen zuidoost en zuid. ZON EN MAAN 28 januari Zon op 8.27 onder 17.20 Maan op 11.31 onder 1.44

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1