PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KRACHT VAN H-B0M IS TE TEMMEN Fusie-neutronen bij hitte van 5.000.000 graden te Harwell Gezamenlijk ontwikkelingsplan voor de drie Deltaprovincies BILT EXPERIMENTEEL STADIUM ZAL VELE JAREN DUREN N DRIE KINDEREN OVERLEDEN DOOR GASVERSTIKKING i drieling gezocht. VERWACHT. 201e jaargang - no. 21 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: w. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLiSSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 25 januari '58 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (bg g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841;. Goes. L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red, tel. 2425, adm. tel. 2094. Amerikaanse en Britse onderzoekers concluderen: Uit Engelse en Amerikaanse wetenschappelijke stukken, die gisteren werden gepubliceerd, bleek dat belangrijke vooruitgang is gemaakt bij het onderzoek naar de mogelijkheid, de kracht van de H-bom te temmen. De onderzoekingen in Harwell met de nieuwste apparatuur heeft bijvoorbeeld de Britse geleerden tot de conclusie gevoerd dat het in de toekomst mogelijk zal zijn om fusiereacties voor de opwekking van elek triciteit te beheersen, hoewel de praktische toepassing ervan nog veraf is. De werking van de huidige atoomreactors voor het opwekken van ener gie berust op de splitsing van atomen. De mogelijkheid die thans wordt onderzocht is het beteugelen van de energie die ontstaat bij de fusie (of samensmelting) van atomen, welke de bron is van de hitte van de sterren. De resultaten die zijn behaald met de Zefa-apparatuur in Harwell geeft aanleiding om aan te nemen dat er „fusieneutronen" zijn verkregen, maar er zullen verdere experimenten nodig zijn om dit afdoende te be wijzen. In deze apparatuur zijn temperaturen opgewekt tot een hoogte van vijf miljoen graden Celsius, hoger dan de gemeten oppervlakte-tem peratuur van enige ster. Vele grote problemen moeten nog worden opgelost voordat over een praktische toepassing kan worden gedacht en men moet er rekening mee houden dat het werk nog vele jaren lang in een experimenteel stadium zal blijven verkeren. Indien het uiteindelijk mogelijk zal blijken om een krachtstation te bouwen dat werkt op de fusie van deuterium (zware waterstof) zullen de oceanen van de wereld een bijna onuitputtelijke brandstofbron verschaffen. Zware waterstof op temperatuur van sterren Op 12 augustus 1957 werd een groot experimenteel apparaat voor de be studering van de bedwongen vrijma king van energie uit fusie-reacties in het Atomic Energy Research Esta blishment. Harwell. In werking ge steld, Op 30 augustus werkte deze ap paratuur voor de eerste keer onder omstandigheden die tot atoomreacties leidden; neutronen die bij deze reac ties werden geëmitteerd werden waar genomen nadat deuteriumgas elek trisch was verhit tot temperaturen in de orde van 2 tot. 5 miljoen graden Celslus. Het verhittingsproces werd om de 10 seconden herhaald. Het hete gas werd gedurende perioden van 2 tot 5 duizendste van een seconde van de wanden geïsoleerd. De hoge tempe- Vakantietoeslag u er nogal wat werkloosheid is, worden de regelingen voor de wachtgeld- en werkloosheidsuit keringen nauwlettender bestudeerd dan vroeger en men stuit daarbij op teleurstellingen. Een van die teleur- stelingen is de volgende. Indien een werknemer ontslagen wordt keert zijn werkgever hem bij zijn vertrek een evenredig deel van de (jaarlijkse) 4 vakantietoeslag uit. Wanneer die werknemer zich vervol gens meldt bij het aangewezen admi nistratiekantoor, dat zijn werkloos heidsuitkering regelt, zal hij tot de ontdekking komen, dat hij over het uitgekeerde deel van zijn vakantie toeslag niet de vrije beschikking heeft. Het kantoor verlangt van hem ingevolge de wettelijke bepalingen dat hjj de vakantietoeslag afgeeft. Of het houdt de reeds uitbetaalde toe slag In op zijn werkloosheidsuitkering. Later wanneer de man met vakantie gaat kan hij het geld van de toeslag opvragen. Gaat hij niet met vakantie, dan is er een vaste datum voor de uit kering, zoiets van 15 september. Stellen wij nu het concrete geval dat iemand in december ontslagen wordt en de 4 vakantietoeslag afgeeft aan het administratiekantoor. Hij kan dan eerst omstreeks augustus van het volgend jaar het geld uitbe taald krijgen, dat zijn vroegere werk gever in december aan hem en voor hem betaalde. De rente over dat geld valt dus voor méér dan een half jaar toe aan het ad ministratiekantoor. Aangezien het aantal werklozen vrij groot is, gaat het om belangrijke totaalbedragen aan rente. De vraag mag thans gesteld wor den, waarom in de wettelijke voor schriften niet de bepaling is opgeno men dat deze Ingevorderde vakantie- toeslaggelden ten name van de eige naar worden geboekt bij een spaar bank, opdat de eigenaar de rente van dat geld trekt. Het is niet juist, dat deze rente naar het administratiekantoor gaat of dat het kantoor deze gelden renteloos laat liggen. raturen die werden bereikt, alsmede de betrekkelijk lange tijd waarop het gas van de wanden van de buis werd geïsoleerd, zijn de belangrijkste expe rimentele resultaten die tot dusverre zijn behaald. Hoewel veel langere tijden (mis-, schien enige seconden) nodig zijn voor een nuttige energieproduktie. schijnt er geen fundamentele reden te zijn waarom deze langere tijden, alsook veel hogere temperaturen, niet kun nen worden bereikt. De bron van de neutronen die zijn waargenomen is nog niet definitief vastgesteld. Er zijn echter goede re denen om aan te nemen dat zij afkom stig zijn van fusie-reacties, hoewel zij ook afkomstig zouden kunnen zijn van andere reacties. In de Zcta-apparatuur was het aan tal neutronen voortgebracht door iedere energiestoot wanneer de stroom werd verdubbeld, ongeveer ge lijk aan die welke verwacht mocht worden van een fusie-reactie bij de gemeten temperaturen. Deze tempe raturen zijn definitief vastgesteld. Versmelting De apparatuur draagt de naam ZETA (Zero-energy thermonuclear assembly). De reactie die ln ZETA wordt bestudeerd Is die waarbij deu teronen (kernen van de zware water stofisotoop deuterium) met elkaar botsen en versmelten om zwaardere kernen te vormen, In welk proces energie alsmede een aantal neutronen vrijkomt. Om fusie mogelijk te maken moeten de deuteronen genoeg energie hebben om de bestaande onderlinge elektrische afstotingskracht te over winnen; daarom moet het deuterium gas worden verhit tot miljoenen gra den Celslus. Het hete gas moet van de wanden van de ruimte waarin het zich bevindt worden afgehouden, om dat het anders in temperatuur daalt. Het principe dat men in ZETA heeft toegepast is om een sterke elektrische stroom door het deuteriumgas te voe ren. Om een zuivere energiewinst uit de reactie te verkrijgen, zou het deuteriumgas verhit moeten worden tot temperaturen liggende in de buurt van 100 miljoen graden Cel sius. en zolang op deze temperatuur worden gehouden dat de atoomener gie die vrijkomt groter is dan de energie welke nodig is om de brand stof te doen verhitten en door stra ling verloren gaat. Lagere tempe raturen zouden voldoende zijn voor een mengsel van deuterium en tri tium. De hoge temperaturen die met ZETA zijn opgewekt en de betrek kelijk lange tijd tijdens hetwelke het hete gas van de wanden van de buis Is geïsoleerd zijn de belang rijkste experimentele resultaten die tot dusverre zijn behaald. Hoewel er een veel langere tijd (wellicht enige seconden) nodig is voor een nuttige energieproduktie. schijnt er geen fundamentele reden te zijn waarom deze langere tijden, alsmede de veel hogere temperaturen, niet zouden kunnen worden behaald. Er moeten echter nog vele problemen worden opgelost voordat men over een praktische toepassing kan den ken en men moet er rekening mee houden dat het werk nog vele jaren lang in een experimenteel stadium zal Dlijven. DRAMA IN AMSTERDAM Vader verdacht van openen gaskraan. Gistermorgen heeft de 26-jarige me vrouw T. A. in haar woning in de Kattenburgertussenstraat 8 in de Ei- landenbuurt te Amsterdam haar 3 jonge kinderen levenloos in hun slaap kamertje gevonden. Zij waren door gasverstikking om 't leven gekomen. De politie koestert ernstige verden kingen tegen de vader, een 30-jarige glazenwasser, dat deze in niet meer geheel nuchtere toestand de gas kraan zou hebben opengezet. De man is door de recherche in zijn woning gearresteerd en voor verhoor naar het politiebureau overgebracht. De slachtoffertjes zijn de tweeling Robbie en Marian van 2% jaar en de 6-jarige Hansje. De stoffelijke over schotten zijn naar het Wilhelmina Gasthuis overgebracht. Het parket heeft in de woning een onderzoek ingesteld. Hoewel de politie vrijdagmiddag nog geen officiële verklarinj de po i ofric: verstrekken over het staan volgens haar de kon gebeurde volgende feiten wel vast. Donderdagavond waren de glazenwasser en zijn echtgenote op verjaarsvisite bij overburen, de familie T. Mevrouw T. was jarig. De glazenwasser zou daar toen zoveel sterke drank hebben gebruikt, dat zijn vrouw daarover een paar woorden heeft laten vallen. Kwaad geworden verliet hij het gezelschap en ging naar huis. Later keerde nij eenter weer terug en zou toen gezegd hebben, dat hij de gaskraan had opengezet. De buurman is na deze mededeling tezamen met A. naar diens huis gegaan, maar daar was alles rustig. De kinderen lagen ln hun bedjes te slapen, en de bei de mannen keerden naar het ver- jaarsfeestje terug. Na afloop hiervan is de moeder bij de familie T. blijven slapen omdat zij niet van zins was, met haar niet meer nuchtere echtgenoot naar huis terug te keren. De glazenwasser ging wel naar huis. De vrouw keerde gis terochtend tegen half acht naar haar woning terug waar zij de verschrik kelijke ontdekking deed. Zij geraakte geheel overstuur. Toen' de recherche kwam om de man aan te houden lag deze nog zijn roes uit te slapen. Het verhoor van de man heeft al dus de politic nog geen juist beeld van diens daad en beweegredenen op geleverd. Op de Nederlandse afdeling van de wereldtentoonstelling 1958 te Brus sel verrijst een indrukwekkende dijk, welke door een vijftigtal Nederland se bedrijven, die samen de Neder landse vereniging Kust- en Oever- werken vormen, wordt gebouwd. De dijk heeft alles, wat een echt Hol landse dijk hebben moet: een zijde met graszoden en de andere met basalt, een kraagstuk, de rijshouten mat en het stortsteen om de mat op zijn plaats te houden en een kribje met een baken erop. De foto geeft een beeld van een deel van deze „ex- port"rdijk, wélke 80 meter lang en 8 meter hoog wordt. Op de voorgrond het kribje en de kraagstukken. Het steigerwerk op de dijk is de vuurto- ren-in-aanbouw. Illllllilllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Pleegouders voor H Een in de steek gelaten Brit- p M se drieling (jongetjes van 18 maanden) moest het vrijdag nog steeds zonder pleegouders stellen, ondanks hardnekkige s pogingen van de Londense dis- trictsraad de kleintjes onder dak te brengen. De raad wil dat de drieling bij elkaar blijft, maar tot nu H toe hebben zich alleen maar kandidaat-pleegouders gemeld, die één of hoogstens twee van het drietal tot zich willen ne- ee men. Het idee om vader en |l moeder te zijn van een drie- ling schrikt blijkbaar de mees- li te mensen af. ee In een laatste wanhopige po ll ging heeft de Londense dis- trictraad donderdag adver- tenties laten plaatsen in vijf ee plaatselijke bladen. Tot nu toe ii helaas zonder succes Illlllllllllllfllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllüllllll IN MIDDELBURG BESLOTEN DRIE COLLEGES VAN G. S. TOT: Brabants-Zeeuws plan binnenkort gereed. GEDEPUTEERDE STATEN van Zuid-Holland, Noord-Bra bant en Zeeland zullen in de toe komst nauw samenwerken bij het totstandkomen van projec ten, die verband houden met de nieuwe mogelijkheden van het Deltagebied. Op de duur wil men komen tot één samenge steld plan, dat als leidraad kan dienen bij de discussie over de ontwikkeling van Zuid-West- Nederland. Dit besluit werd gis teren genomen na een bijeen komst in Middelburg, waaraan werd deelgenomen door de com missarissen der koningin in de drie provincies, alsmede door de drie colleges van Gedeputeerde Staten. Na afloop van deze ver gadering, die werd gehouden in de Statenzaal, werd een korte persconferentie gehouden, waar de commissaris der konin gin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, bovenstaande verklaring aflegde in tegen woordigheid van zijn beide ambtgenoten, mr. J. Klaasess (Zuid-Holland) en prof. dr. J. E. de Quay (Noord-Brabant). Zoals bekend werd enige tijd ge leden door de provincie Zuid-Holland gepubliceerd het plan „Randstad en Delta", waarin mogelijkheden wer den ontvouwd voor de verdere ont wikkeling van het havengebied Rot terdam in de richting van de Zuid hollandse eilanden. Over dit plan evenwel was er tevoren met de beide andere belanghebbende provincies Zeeland en Brabant slechts summier contact onderhouden, zodat er geen sprake kon zijn van een doelbewuste coördinatie van de Zuidhollandse wensen met eventuele voornemens, die in Brabant en Zeeland leefden. Vandaar, dat met name in Brabant ernstige kritiek werd uitgeoefend op dit nieuwe rapport (een nadere uit werking van het z.g. plan-Langen) Inmiddels kwam contact tot stand tussen Zeeland en Noord-Brabant, teneinde na te gaan in hoeverre ge zamenlijk een project kon worden ontworpen voor de ontwikkeling van het Westerscheldebekken. Tot dusver bestonden hiervoor slechts in cidentele plannen (Sloeplan). Noord-Brabant en Zeeland hebben thans voor dit Wes- tersclielde-bekken 'n project in vergevorderd stadium gereed. Er is reeds diverse malen een bespreking ger houden tussen de besturen van beide provincies, terwijl bovendien een uitmimtende samenwerking is ontstaan tussen de wederzijdse tech nische diensten. Evenwel: flit nieuwe Brabants-Zeeuw se plan en het vorig jaar ge publiceerde plan „Randstad en Delta" hebben vele raak vlakken, om van tegenstrij digheden dan nog maar niet te sprekenOp verzoek nu van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland werd de bijeenkomst van gisteren belegd, teneinde na te gaan in hoeverre samenwerking mogelijk was. Welnu, er werd dus een formule voor samenwerking gevonden, waar aan men in de praktijk strikt de hand wil houden. „Deze samenwer king is ernstig bedoeld", zo verze kerde de Zeeuwse commissaris. „Wanneer een van onze besturen be paalde plannen heeft, dan zullon nu onmiddellijk de beide andere part ners worden ingelicht. Indien blijkt, dat over een bepaald punt contact nodig is, dan zal dat contact onver wijld tot stand worden gebracht. Er zal zoveel mogelijk één lijn worden getrokken!" Mr. H. van Biel, Gedeputeerde van Zuid-Holland, wees ons er nog op, dat ondanks deze wil tot samenwer king, er evenwel geen sprake zijn kan, dat hier de Provinciale Sta ten der drie gewesten worden voor bijgelopen. Vandaar ook, dat elke KORTE PREDIKATIE „Toen Hij nu de scharen zag, ging Hij de berg op". (Mattheus 5 1) Deze woorden luiden de bergrede in, waarmede Jezus zijn v;erkzaam- heid volgens Mattheus praktisch be gonnen heeft. Grote stukken van de bergrede zijn overbekend. De berg rede begint met de zaligsprekingen en eindigt met de gelijkenis van de beide mensen, waarvan de een een huis op een rots gebouwd had en een ander een huis op het zand. Daartussen in spreekt Jezus over b.v. het bidden, het aalmoes geven, of ook de bezorgdheid. Kent ge niet de tekst „We,est niet bezorgd over uw leven, wat gij zult eten of over het lichaam, waarmede gij het zult kleden". De woorden van de bergrede zijn zwaar. Niet in de eerste plaats zwaar omdat het zwaar zou zijn om te begrijpen, wat Jezus bedoelt, ze zijn in de eerste plaats zwaar om dat wanneer Jezus de berg beklimt, Jezus met gezag gaat spreken. En als er staat dat Jezus de scharen ziet betekent dit, dat Jezus niet over de hoofden van de mensen heen gaat spréken, maar het leven in. Tegelijk staat de bergrede vol van het Evangelie. Begint de eigenlijke rede niet met de zaligsprekingen f Zou Mattheus met zijn woorden, toen Hij nu de scharen zag, niet willen wijzen op het mededogen van Jezus met de scharen? Zouden we bij het klimmen van Jezus op de berg met moeten denken aan het beklimmen van de andere berg aan het eind van het Evangelie, de heuvel Gol gotha? Zo breekt in het gebod de genade door. Cats D. Morreau. provincie zich 'n eigen visie op één of meer plannen steeds voorbehoudt. Het is hier immers geen kwestie van samenwerking, waarin de meerder heid der drie stemmen de uitslag be paalt, doch van het zoeken naar een vorm, die gezamenlijk nadenken over de mogelijkheden van het Deltage bied toestaat. Maar uiteindelijk blij ven de Provinciale Staten van de drie provincies de colleges, die het voor het zeggen hebben! Zeelands commissaris verklaarde nog ten aanzien van de Brabants- Zeeuwse plannen, dat enige voor zichtigheid moet worden betracht, omdat hier bij Belgische belangen zijn betrokken (Westerschelde!). Zuid-Holland heeft het in dit opzicht gemakkelijker en kan zich grotere vrijheden permitteren. Het heeft niet met buitenlands gebied te maken! Het ligt ln de bedoeling, dat het thans tot stand gekomen contact zo spoedig mogelijk nader zal worden uitgewerkt. De technische diensten van de drie provincies zullen samen vergaderen, terwijl mogelijk ook be paalde commissies worden gevormd voor onderdelen van de plannen. MID DA GTEM PER ATIJREN EVEN BOVEN NUL. In de ochtend plaatselijk mist. In de loop van de dag toenemende be wolking. maar waarschijnlijk tot de avond droog weer. Zwakke tot ma tige wind uit zuidelijke richtingen. Temperaturen in de middag oplo pend tot enkele graden boven het vriespunt. ZON EN MAAN 26 januari Zon op 8 30 onder 17.16 Maan op 10.39 onder 27 januari Zon op 8.29 onder 17.18 Maan op 11.03 onder 0.40

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1