Nieuwe functie van Wegenwacht: ingesneeuwde auto's bevrijden Bank verlaagd Nacht vergadering over Sjafroeddins verzet Pak effecten (een miljoen waard?) in Limburgs kasteel gevonden KLAmoRD Disconto Ned. -T PARLEVINKER ZAG ZIJN BOOTJE TEN ONDER GAAN VRIJDAG 24 JANUARI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 OVERAL HERSTELDE VERKEER ZICH PROBLEMEN VOOR INDONESISCH KABINET. Tussen Dordrecht en Breda reed men vijftien kilometer per uur Het weg- en spoorwegverkeer heeft zich gisteren overal in den lande langzaam hersteld. Op enkele punten bleef de toe stand echter moeilijk. Zo is gistermiddag een speciale hulp ploeg van de wegenwacht der A.N.W.B., bestaande uit elf man van een herhalingscursus, uit Den Haag naar het weggedeelte GorinchemMeeteren vertrokken om er te assisteren bij het uitgraven en weer rijklaar maken van een kleine honderd in gesneeuwde autp's. Met bulldozers ruimde Rijkswaterstaat sneeuw op deze weg. Twee inspecteurs en twee wegenwachten waren zelf in gesneeuwd op dit traject, maar ook zij werden bevrijd. IngesniHHUle auto's langs do wegen leveren gevaar op voor ander verkeer. De A.N.W.B. drong er daarom by de automobilisten op aan. by sneeuw jachten ook overdag de grote lichten aan te steken, omdat de witbesneeuw- de wagens anders niet voldoende zichtbaar zyn. De weg DordrechtBreda bleef nog lang spiegelglad. Een lange file auto's schoof er met een snel heid van niet meer dan vijftien ki lometer per uur over de ene rij baan, die door strooien nog enigs zins geschikt was gemaakt. Men moest er heel goed oppas sen voor de woensdag ingesneeuw de auto's, die bijna niet meer opvie len. De moeilijkheden, die het spoorweg verkeer woensdagavond en ook nog woensdagnacht ondervonden heeft, vooral op de verbinding naar en van Arnhem, werden overwonnen. De hele nacht hebben spoormannen gevochten tegen de sneeuw, die op vele plaatsen meer dan een meter hoog was en die het beveiligingssysteem én de wissel- groepen rond Arnhem onklaar maak te. De vertraging, die door de sneeuw was ontstaan, was bijzonder groot. Zu konden gisternacht om half vier pas de treinen van Arnhem in de richting Amsterdam, Den Haag en Rotterdam OP REIS. „Knappe professor, ik zou graag eens een reisje met een kunst maan maken. Als mammie het goed vindt, mag het dan ook van U?' al dus sclireeft het dertienjarige Fran se meisje Danielle Hermelin uit de Marokkaanse hoofdstad Rabat aan de Russische professor Leonid Sedof, die bekend staat als de „vader" van de Russische kunstmanen. En de professor antwoordde, op briefpapier, bedrukt met het hoofd van de Sowjetrussische academie van wetenschappen: „Het spijt mij heel erg. maar ik moet je teleurstellen. De kunstmanen, die wij afschieten, kun nen nog niet op aarde terugkeren; Zij worden in dc damkring vernietigd. En daarom, meisje, kan ik je nog niet als passagier in een van onze kunstmanen meenemen". PRIJZEN, Een Finse sigarettenfa- briek kan enkele kostbare prijzen, zo als een auto en een reis om de wereld niet kwijt. De firma had, om een nieuw merk te lanceren, een eenvou dige prijsvraag georganiseerd: de mensen moesten raden hoeveel keren het woord ..Milton" op het pakje van de n'^1" sigaretten voorkwam. Van 121.000 deelnemers telden 14.000 het juiste 'woord. Andere tabaksfir ma's Ividd n echter een klacht In gediend. dut 7.0'n eenvoudige prijs vraag riet zulke hoge prijzen oneer lijke concurrentie was. En de rech ters beslisten, dat de prijzen inder daad te hoog waren en niet uitge reikt mochten worden. Wat die 14.000 goede tellers nu krijgen, is niet bekend. naar hun bestemming ryden. Een D- trein. die om 21.30 uur Arnhem moest verlaten naar Amsterdam, vertrok gistermorgen om 3.40 uur. De spoorwegen hebben gezorgd, dat alle reizigers die in de trein moesten overnachten, hun plaats van bestem ming hebben bereikt. „Nationaal front voor bevrijding van West-Irian". De chef-staf van het leger, gene- raal-majoor A. H. Nasution, heeft alle regionale militaire commandan ten opgedragen in hun gebied een „nationaal front voor de bevrijding van West-Irian" te vormen. De legerwoordvoerdcr in Djakar ta. die dit mededeelde, zeide, dat deze fronten het initiation zullen moeten nemen voor het voeren van massa-acties dooi de functionale groepen, en dat zij zullen zijn ge richt op coördinatie van de in de gemeenschap levende wens tot be vrijding van West-Irian (westelijk Nieuw-Guinea). Kortgeleden heeft Nasution een verbod ingesteld op het oprichten van West-Irian-organisaties door de bevolking buiten de „nationale fron ten." Door de zware sneeuwval van de laatste dagen heeft Nederland vanuit de lucht gezien, een onwezenlijke aanblik. Boerderijen in de omgeving van Wieden, temidden van een ver stilde witte wereld. (Luchtopname A.N.P.-foto) De Nederlandsche Bank heeft met ingang van 24 januari haar wissel disconto verlaagd van 5 proeent op 41/2 procent. De bank acht op het ogenblik geen redenen meer aanwezig tot handhaving van het relatief hoge discontotarief dat met ingang van 16 augustus 195", in verhand met de toen op de valutamarkt heersen de onrust, werd vastgesteld. Zij heeft mitsdien haar tarieven I over de gehele linie met een half procent verlaagd. Bedoelde tarieven zijn met ingang van 24 januari 1958 als volgt sa mengesteld Wisseldisconto 4(i> (was 5 promesscndisconto 5 (5 VS rente voor voorschotten in rekening courant en beleningen voor particu lieren 6 (6Vn rente voor voor schotten in rekening-courant cn be leningen voor anderen 5 (5\!> Hoewel financiële kringen in Am sterdam op een verlaging van het officiële disconto hadden gehoopt, kwam de maatregel van de Neder landsche Bank gistermiddag toch nog als een verrassing. In ieder geval werd deze discoiv toverlaging een zeer gunstig teken geacht, een teken vooral van groter vertrouwen in de positie van de gulden, die het in augustus 1957 zwaar te verduren heeft gehad. De bank heeft gemeend niet te snel te moeten handelen, maar achtte blijkbaar eerst thans het ogenblik aangebroken om de teu gels ietwat te laten vieren. Aan leiding daartoe vormden met na me de niet ongunstige ontwikke ling van de betalingsbalans en de verbetering van de deviezen voorraad. Het in augustus gele den dcviezenverlies is thans vrij wel ingehaald, mede door de hulp van het buitenland. (Het Inter nationale Monetaire Fonds en de Deutsche Bank). In het algemeen werd in de maatregel gezien een leken van enige ontspanning. Skiën op Lemelerberg. M Op de Lemelerberg te Om- men ligt een flink pak sneeuw, de grootste dikte is zelfs 50 cm, zodat het by uitstek geschikt is H om er te skiën, zo deelt de H V.V.V. te Ommen mede. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Schipper Leunis uit Terneuzen nam opvarende aan boord. Terwijl de heer P. M. Zydeman, die als knecht in dienst bij de parlevinker E. H. Veen endaal uit Zutpnen donder dagmiddag op de IJssel onder Eefde bezig was net Duitse schip „Bielefeld- Bremen", dat stroomopwaarts in de richting Zutplien voer, te bevoorraden, ging het schip met volle kracht voor uit. Het aan het schip vastgemaakte bootje van de parlevinker werd door dc zuigkracht naar beneden getrok ken. Zydeman kon op het nippertje overstappen op het Duitse schip. Kort daarop zonk zijn bootje, nadat het touw geknapt was. Hoewel Zijdeman de kapitein van de „Bielefeld-Bre- men" enkele malen verzocht hem aan wal te zetten, opdat hij een bevoegde instantie zou kunnen waarschuwen, voer deze door. De schipper van de „Luma", de heer Leunis uit Terneuzen, die op enige af stand achter de „Bielefeld-Bremen" voer, heeft, menende dat de heer Zy deman zich nog in het water bevond, op de plaats van het ongeval een red dingboei uitgegooid Toen schipper Leunis uitsluitend kisten en dergelijke op het water zag drijven, is hij de „Bielefeld-Bremen" achterna gevaren, om hulp te vragen, wat echter niet meer nodig bleek. Zydeman is vervolgens overgestapt op de „Luma". die daarna voor anker is gegaan op de plaats van het onge val. In afwachting van de komst van de door schipper Leunis per mobilo foon gewaarschuwde instanties. Meer sneeuw waarschijnlijk. (Van onze weerkundige medewerker).' In het grootste deel van Zee- j land lag gisteravond nog acht i tot tien centimeter sneeuw. Plaatselijk in West-Brabant en in de omgeving van Arnhem nog vijfentwintig tot dertig j centimeter. In de avonduren klaarde het gisteravond op. i vooral in het noorden en oos- i ten van ons land. waar om tien uur de temperatuur al weer tot vijf a zes graden on der het vriespunt was gedaald. Boven Zeeland begon in de ho gere luchtlagen de bewolking alweer toe te nemen als gevolg van een nieuwe sneeuwstoring, die zich in dc loop van de dag boven zuid-Engeland ontwik kelde. Op plaatsen als Londen viel opnieuw langdurig sneeuw en het; is deze storing, die vandaag langs of over ons land zal trekken cn op de meeste plaatsen opnieuw aan leiding geven tot enige sneeuwval of sneeuwbuien. De wind gaat daarbij uit zuidelij ke richting weer wat in kracht toenemen. Ook op iets langere termijn bezien, blijft het nog een winters weertype. Een nieuwe storing ten noordwes ten van Schotland trekt ook naar het zuidoosten, waardoor in de komende dagen de sneeuwkansen nog groot blij- Diep begraven onder sneeuw heeft men woensdag in de omgeving van Zweibrücken 58 raketten gevonden, die maandag van een Canadese straaljager waren gevallen. Door het zinken van de parlevin kersboot ging een grote hoeveelheid kruidenierswaren, groente, en derge lijke, verloren. De „Bielefeld-Bremen", die doorge varen was, werd in Doesburg aange houden. waar de schipper is verhoord door de bakenmeester van rijkswater staat. waarna hij door kon varen naar Lobith. Wenst men Hatta als president van Sumatra? Een „open brief" tot alle patriot ten om te „voorkomen dat Indo nesië een Russische satelliet zal worden", welke van de gouverneur van de Bank Indonesia, Sjafroeddin I'ravviranegara is uitgegaan, zal door de Indonesische regering wor den bestudeerd en naar waarde worden geschat. Dit verklaarde de minister van voorlichting, Soedibjo, na afloop van een kabinetsvergade ring, welke zeven uur heeft ge duurd. Eerst in de vroege ochtend uren was deze vergadering gisteren geëindigd. De nationalistische „Merdeka" schi'feef de houding van de gou verneur van de centrale bank te betreuren. Deze had verklaard er de voorkeur aan.te geven na zijn vakantie niet naar Djakarta te zullen terugkeren maai- in Sumatra te blijven, omdat hij niet bereid was „de prooi te worden van wilde dieren in mensen gedaante." Het blad merkte op, dat er* in Djakarta veel mensen zijn, die het niet eens zijn met de poli tiek der regering. Door weg te blijven wekte hij de indruk een fout te hebben begaan en dat hij, als gevolg daarvan, bang is voor zijn eigen schaduw. Dc minister van voorlichting deel de mede, dat de minister van fi nanciën, Soetikno Slamet, de gou verneur jongstleden maandag naar zijn post had teruggeroepen. Sjafroeddin's naam was de laat ste weken herhaaldelijk genoemd door linkse en regeringsgezinde dagbladen in berichten over de be weerde plannen tot vorming van een afzonderlijke staat Sumatra of van een nieuwe regering voor Indonesië. Twee van deze bladen mogen thans volgens een besluit van de militaire commandant, Barlian, niet meer in Zuid-Sumatra worden ingevoerd. In zijn brief had Prawiranegara ook gezegd, dat de buitengewesten het regeringsverbod op de ruilhandel zonden negeren, omdat men het volk „niet kan overhalen te ster ven". De militaire commandant van Zuid-Sumatra, Barlian. verklaarde gisteren, in overeenstemming hier mee, wel genoodzaakt te zijn essen tiële levensbehoeften uit het buiten land in te voeren, teneinde de orde en rust in zijn gebied Djambi en Zuid-Sumatra te kunnen bewa- In een particuliere kliniek te Neuilly - een voorstad van Parijs- heeft mevrouw Dolores Gaillard, de echt genote van de jonge Franse premier Felix Gaillard, het leven geschonken aan haar tweede kind, Isabelle. De foto toont het gelukkige echtpaar Gaillard met de jonge spruit. De voormalige vice-president van Indonesië. Mohammed Hatta, heeft deze week een aanbod om president van een onafhankelijke republiek op Sumatra te worden, afgewezen, aldus is donderdag in Singapore vernomen. Volgens een zegsman, die in nauw contact staat met perso nen, die onlangs in Padang het plan tot de vorming van een der gelijke republiek hebben bespro ken, had Hatta het aanbod afge wezen omdat hij niet in connectie wenste te staan met een bewe- fing, die Indonesië in afzonder- jke republieken zou uiteenscheu- Het Wereldgebeuren Staatsgreep Willekeur" was ongetwijfeld een karakteristiek voor het be- windv an de Venezolaanse dic tator Pérez Jimenez, die gisteren door een militaire junta werd afge zet. Nu zijn de Venezolanen in dat opzicht wel iets gewend. Juan Vi cente Gomez immers, de dictator die van 1908 tot 1935 aan de macht wist te blijven, was ook niet mals. Welis waar begon in zijn ambtsperiode de economische groei van het land door de ontdekking van petroleum en doordat orde op financiële zaken werd gesteld, maar men verweet hem dat hij op persoonlijk voordeel uit was. En vooral werd het hem kwa lijk genomen, dat hij bijzonder hard handig kon zijn. De man die hem na zijn dood opvolgde, generaal Lo pez Contreras, wist de opstandige gemoederen van een toch vrijheids gezind volk te kalmeren door onder meer de politieke gevangenen vrij te laten. Het communistische gevaar ging hij tegen door verbetering van de sociale voorzieningen. Na de Tweede Wereldoorlog zijn er nogal eens revoluties ge weest. President Isaias Medina Angarita, die in 1941 het presiden tiële paleis had betrokken, ae indus trialisatie bevorderde, door een be roep te doen op Amerikaanse con cerns en voorts de politieke vrijhe den uitbreidde, werd in 1945 afgezet, door de „democratische actiepartij", waarachter ook communisten schuil gingen. Scherp was spoedig het verzet tegen de mannen, die toen ertoe overgingen om de vrijheid weer te beperken en de grote vermogens af te breken. In november 1948 ver- dween dit stelseldoor een staats greep. Jimenez, die in 1945 als kapitein aan de actie vóór de democratische actie partij had deelgenomen, was in 1948 lid van de junta tégen die stroming. Prompt werd hij tot minister van de fensie benoemd. In november 1952 stelde hij zich kandidaat voor 't pre sidentschap. Hij leed een verkie zingsnederlaag, maar de regering verkondigde, dat hij had gezegevierd Verrassing uit oude brandkast In het kasteel te Oostrum (Lim burg), waar binnenkort Uit Indone sië gerepatrieerden zullen worden on dergebracht, wordt een erwarniings- installatie aangelegd. Toen men tij dens dat werk een oude brandkast die in een van de nissen in de gang- stond, opende, vond men een pak ef fecten. Hoe groot de waarde van deze vondst Ts, is nog niet met zekerheid vast te stellen, maar er wordt al ge sproken van nicer dan een miljoen gulden. Het zouden in hoofdzaak aan delen zijn van ondernemingen in de Belgische Kongo, gedateerd 1897 en 1898. Beweerd wordt, dat een van de effecten op het. ogenblik een koers heeft van 610. Over de herkomst van de stukken weet men nog niets. Ver moed wordt dat zij in oorlogstijd uit veiligheidsoverwegingen van België naar Nederland zijn overgebracht, j Bij dc effecten werd een nummer van .I.n Libre Belgique" uit 1933 ge vonden. De effecten zijn gisteren naar n klUis in Roermond overge bracht. De justitie, die aanvanke lijk geraadpleegd was, heeft ech ter met de zaak niets te maken, zolang niet blijkt, dat van enig misdrijf sprake is. Het is voorals- j nog een zuiver civielrechtelijke I kwestie tussen de vermeende ei- genaals. I Het kasteel is in 1955 in han den gekomen van de heren Jan sen en Houben te Maastricht. Tij dens de oorlog hebben er vele soorten bewoners in geleefd, ach tereenvolgens Nederlandse mili tairen. Duitse militairen, Belgi sche nationaul-socialisten (zg. in civieken) en Engelse en Ameri kaanse militairen. Daarna heeft de vroeger eigenaar, de heer Barbou van Roosteren het kasteel verkocht. Zijn zoon, die tluins in Born woont, heeft reeds grote belangstelling ge toond voor de vondst in de brand kast, waarin voorts nog een aantal munten, tafelzilver en gebruiksvoor werpen werden aangetroffen. De op dracht tot het opensnijden van de brandkast is gegeven door de heer Jansen. en sindsdien had hij de teugels ste vig in handen als Venezuela's „ster ke man". Maar zoals meer „sterke lieden" had hij een zwakje voor zich zelf. Die eigenliefde stak er achter, toen vorig jaar december zijn ambtsperiode was afgelopen en Ve nezuela nieuwe presidentsverkiezin gen hield. Bij die gelegenheid name lijk zorgde Jimenez ervoor, dat er geen tegenkandidaten waren. De kie zers konden zich alleen maar vóór of tegen hem uitspreken. Bovendien joeg hij de rooms-katholieken tegen zich. in het harnas door een conflict met hun kerk bruut te beëindigen: vijf priesters die het waagden, hem het leven lastig te maken, kerkerde hij. Inmiddels had de verkiezingsmet hode al bewezen, dat Jimenez reden had om aan zijn populariteit te twij felen. Hij werd herkozen, maar reeds begin januari werd hem het leven zuur gemaakt door een opstand op de luchtmachtbasis Maracay. Hoge militairen zorgden toen ervoor, dat een cordon werd gelegd om het presidentiële paleis te Caracas. Officieel deden zij dat om hem te en het gepeupel te beschermen, .poedig traden twee van zijn belang rijkste medewerkers af: Laureano Vallenilla Lanz, de „wijsgeer" die zijn ideeën onder meer aan Mussolini ontleende en het dictatoriale systeem goedpraatte, en Pedro Estrada, hoofd van de geheime politie. Zij namen de wijk naar het buitenland. Men kreeg het vermoeden, dat het leger in feite de president niet wilde beschermen, maar hem onder druk zette. Toen de vervanging van Lanz en Estrada door officieren nog niet kon leiden tot tevredenheid bij het volk, is klaarblijkelijk in de generale staf het besluit gevallen, de oud-medeofficier Jimenez te wippen. Leger, vloot en luchtmacht hebben deelgenomen aan de staatsgreep, die haar beslag kreeg nadat in de straten van Ca racas meer dan honderd demonstran ten door het optreden van de politie de dood hadden gevonden. 7elu e koers de nieuwe machtheb- W ers Precies zullen volgen, is nog niet bekend. Getrouw aan de traditie van Zuidamerikaanse staatsgrepen hebben zij-vastgesteld dat de politieke gevangenen van het vorige regime zulen worden vrijgela ten. Bovendien zulen de politieke vrij heden worden hersteld. En er zijn ver kiezingen beloofd. Men krijgt de in druk, dat behalve de militairen ook de arbeiders, de rooms-katholieke kerk, studenten en intellectuelen dc staats greep heben toegejuicht Houden vrijheidlievende krachten de overhand, dan wordt misschien Ve nezuela een democratische staat. Maar de Venezolanen zulen zich nog moeilijk kunnen voorstellen, dat er iets anders uit de bus komt dan een nieuwe dictatuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 9