Zaalruimte in Zeeland onder de loep WALCHEREN ALLEPAPERASSENVERBRANDEN! MELISKERKE ZAL STRIJDEN VOORBEHOUD ZELFSTANDIGHEID MARKTBERICHTEN VRIJDAG 24 JANUARI 1958 PROVINOIALB ZB B O W SB OO O BAN 2 5 STICHTING ZEELANDNAM.... Binnenkort een rapport over het amateurtoneel. De socioloog van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, drs. L. Turksma, heeft een enquête gehouden over de zaalruimte in de kleinere steden en op het platteland van Zeeland. Aan de hand van deze enquête is een rap- f>ort samengesteld, dat dezer dagen s verschenen en waarin o.m. gecon cludeerd wordt, dat er in Zeeland zeer weinig zalen met een groot aan tal zitplaatsen zijn. Wel is er over al een voldoende aantal zalen aanwe- zlch met goede accommodatie om kleinere beroepsensembles een gro tere spreidingsmogelijkheid toe te staan. De enquête werd gehouden over 96 kleinere gemeenten met een gemid deld inwonertal van 2000 en niet over de vijf grote gemeenten (Vlissingen, Middelburg. Terneuzen, Goes en Zierikzee) met een gemiddeld inwo nertal van meer dan 17000. Er is ge bleken, dat in dertig gemeenten plannen bestaan voor het scheppen van nieuwe zaalruimte. De waarde van de zaalruimte voor het plaatselijk verenigings leven ligt nogal v erschillend. Over liet algemeen voldoet de situatie in Midden-Zeeland het minst. Voor het amateurtoneel is de si tuatie zeker niet ideaal te noe men; daartoe zijn in vele geval len de podia te klein en voldoet de accommodatie te weinig aan de te stellen eisen. In het rapport is de „Zeeuwse za- lenkwestie" grondig behandeld; et werden gegevens verzameld over kwantiteit en hoedanigheid der zaal ruimten, over de soorten gebouwen, de aanwezigheid van podia, van kleed- en wasgelegenheid, akoes tiek, garderobes, over de plaatsen waar verfrissingen genuttigd kun nen worden en over de aard der stoe len in de diverse zalen. Een en an der werd met veel cijfermateriaal in het rapport verwerkt, regionaal be zien en verduidelijkt met kaarten van de verschillende gebieden. Ook werd de activiteit van de kerkge nootschappen op dit gebied belicht. Uit de veelheid van cijfermateri aal slechts het volgende: In totaal zijn in het onderzochte gebied 308 zalen opgegeven. Van deze bestonden er 30 nog slechts op papier; van de overige beschikten er 197 over een podium en 81 niet. Slechts 11 van het totaal aantal zalen telde 300 of meer zitplaatsen; slechts 4 viel in de categorie van 400 tot en met 600 zitplaatsen; (Voor de zalen met podium waren deze percentages resp. 14 en 5). Van „Barbus Conchonius" was in 1957 bijzonder actief Ledental ging echter achteruit De aquariumvereniging „Barbus Conchonius te Middelburg hield woensdagavond in restaurant „WÖh- ler" haar algemene jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer M. Minderhoud. In zijn openingswoord getuigde de lieer Minderhoud van de vele activiteiten, die „Barbus" het af gelopen jaar weer heeft ontplooid. Hij noemde onder meer de hulp, die geboden is bij het plaatsen van bak ken, cn de tentoonstelling „ViVoNa I", die een groot succes geworden is. De heer Minderhoud dankte de kern van leden, die hun onontbeerlijke steun gegeven hebben bij de uitvoe ring van deze tentoonstelling en an dere evenementen. Uit het jaarverslag van de secreta ris bleek, dat naast de verheugende mededeling van de voorzitter ook te leurstelling in 1957 geïncasseerd moest worden, namelijk de achteruit gang van het ledental, met 7 tot 135. Hieruit constateerde de secretaris, dat de aquariumliefhebberij over het hoogtepunt heen is. De financiële po sitie van de vereniging bleek zich gunstig ontwikkeld te hebben. De begroting voor 1958 werd goedge keurd. Vervolgens kwam aan de orde een voorstel van enkele leden en het be stuur om in verband met de gestegen bondscontributie en de verhoging van de portokosten dc maandcontributie met 10 cent per lid te verhogen. Alle leden zagen de moeilijkheden onder ogen, zodat niemand tegen het voord stel was. De contributie voor de zes jeugdleden zal ongewijzigd blijven. Een voorstel van de heer Louwerse om in 1958 een huiskeuring te hou den volgens de normen van het bonds- keuringsreglement, kon eveneens de goedkeuring wegdragen. Er zal uit de leden een keuringscommissie inge steld worden, waarvoor gegadigden in het maandblad „Contact' opgeroepen worden. De redactiecommissie voor het maandblad werd tot drie perso nen uitgebreid met de heer W. Poppe. De aftredende bestuursleden, de he ren Minderhoud, voorzitter, J. A. Poppe, le secretaris, A. Tilroe, le penningmeester en algemene ad junct J. J. de la Vienne, werden allen herkozen. Na afloop van het huishou delijk gedeelte was er een lezing van de heer Kniestedt via de bandrecorder over tropische waterplanten, waarbij *n aantal kleurendia's vertoond werd. Deze lezing was uitgegeven door de N.BA.T. O.- EN W.-SOUBURG Uitslag verkoping. Notaris J. A. Janse de Jonge te Middelburg heeft in Souburg pu bliek verkocht het huls met schuur en tuin, aan de Voorstraat nummer 6 te Oost- en West Souburg, groot 6 are 51 ca. Kopci word dc heer A. W. Dert, koopman te Vlissingen, voor de som van t 7625.—. de amateurtoneelgezelschappen ge bruikt echter 27 zalen met 300 of meer zitplaatsen. Het gemiddeld aantal zitplaatsen per zaal loopt parallel met de groot te der woonkerken: het is op Schou wen zeer klein en in Zeeuwsch- Vlaanderen groter dan het provinci aal gemiddelde. In de noordelijke delen der pro vincie ligt het accent van de aard der gebouwen, waarin-zich de zalen bevinden, nog steeds op de Horecaf- bedrijven, ondanks het feit, dat veel verenigingsgebouwen zijn opgericht. In Midden-Zeeland is dit accent ver legd naar de verenigingsgebouwen, vooral op Walcheren, mede tengevol ge van de wederopbouw na de oor log. In Zeeuwsch-vlaanderen spelen gebouwen van kerkgenootschappen een grote rol. In een voorwoord werd nog aan gekondigd, dat de Stichting Zeeland binnenkort een rapport zal uitbren gen over het amateurtoneel in de provincie, terwijl later een rapport over harmonie- en fanfarekorpsen zal volgen. Hengstenkeuring m Goes ondervond last van sneeuw De hevige sneeuwval van woensdag morgen was er de oorzaak van, dat de vastgestelde hengstenkeuringen (met preniiekeuringen) door de Ko ninklijke Vereniging „Het Neder- lansche Trekpaard", welke op de Grote Markt in Goes werden gehou den, in plaats van om 1 uur 's mid dags om drie uur begonnen. Er ver schenen slechts 8 paarden om ge keurd te worden. Goedgekeurd werden: David van Zeeduin, eig. Jan Maljaars Jzn. te Oostkapelle (in Rotterdam gekeurd); Costaud van Brugeind, eig., Jan Mal jaars Jzn. te Oostkapelle en L. J. Boone te Ritthem; Jan van Beek, eig., Maljaars en Boone voornoemd; Cos taud van Nieuwe-Llnde. eig. Jan Mal jaars Jzn te Oostkapelle; Unicum van Monnikenhof, eig. fa. D. A. Tim merman en Zn. te Kattendijke; Gul- do uit de Kluis, eig. fa. Timmerman voornoemd (voor drie jaar). Afgekeurd werden: David van Nieuw-Linde, eig. Jan Maljaars Jzn. te Oostkapelle en L. J. Boone te Rit them (gekeurd in Rotterdam); Rinus van Urbain, eig. P. Wisse te Bigge- kerke en P. Dingemanse te Zoutelan- de; Huib van Zeeduin, eig. Jan Mal jaars Jzn. te Oostkapelle. De nog niet gekeurde hengsten zul len aanstaande vrijdagmiddag om half drie worden gekeurd. Examen Voor het praktijk-diploma machi- neschrijven slaagden de dames C. de Bruyne en L. de Jonge en de heer W. Kusse allen te Zaamslag. MIDDELBURG N.C.V.B. vergaderde Deze week vergaderde de afdeling Middelburg van de N.C.V.B. in de Bo- gardzaal onder leiding van mevrouw R. BlaauwMulder. Als spreker was die avond aanwezig ds. P. Sillevis Smitt uit Rotterdam, die een lezing hield over „Evangelisatie onder de grotestadsjeugd". Op prettige en boei ende wijze vertelde hij een en ander over dit zeer moeilijke, maar toch rijk gezegende werk. De volgende vergadering zal gehou den worden op 25 januari om 8 uur in de Bogardzaal. Spreekster zal zijn mej. Lize Stilma uit Amsterdam over het onderwerp,,Vluchtelingen". Negen jubilarissen bij A.N.M.B' gehuldigd Tijdens de jaarvergadering van de Middelburgse A.N.M.B., (Algemene Nederlandse Metaalbedrijfsbond), die woensdagavond in de bovenzaal van „De Gouden Poorte" gehouden is, zijn negen jubilarissen gehuldigd, die 50, 40 en 25 jaar lid waren van de A.N.M.B. of het N.V.V. Op hartelijke wijze werden zij toegesproken door de districtsbestuurder van het dis trict VI, de heer Th. de Geus. die hen dankte voor het vele werk. dat zij al die jaren voor de bond hebben ver richt. Hierna overhandigde hij aan de negen jubilarissen de bij dit jubileum behorende gouden of zilveren speld. De gouden A.N.M.B.-speld voor 50 jaar lidmaatschap ontving de heer J. P. Maartense, die tevens een enve loppe met inhoud aangeboden kreeg. De gouden speld voor het 40-jarig lid maatschap ontvingen de heren A. Le- gemate, J. E. Frauenfelder en A. Wolf. De gouden N.V.V.-speld voor het 40-jarig lidmaatschap ontvingen de heren C. Blokpoel, J. P. Koster, D. Sloover en I. de Klerk, terwijl de heer E. Wanjon, die er 25 jaar lid maatschap had opzitten, onderschei den werd met de zilveren A.N.M.B.- speld. Voor de dames was er eveneens een attentie in de vorm van een bon bonschaaltje. Deze vergadering stond onder lei ding van de heer Joziasse, die in zijn openingswoord een ondanks het slechte weer groot aantal leden ver welkomde. De jaarverslagen van se cretaris en penningmeester werden goedgekeurd. Bij de bestuursverkie zing werden de heren H. G. de Ru als secretaris, J. A. Kraak als penning meester, J. Wondergem als tweede voorzitter en J. H. Uit den Boogaard als lid herkozen. In de plaats var het aftredende lid van de kascommls- sie, de heer A. Masier, werd gekozen de heer L. Vader. De heer De Masier werd wel herkozen in het Steunfonds, De heer De Geus beantwoordde na de huldiging van de negen leden nog enkele belangrijke vraagstukken. „Medioburgum" neemt deel aan KNGV-feesten Arnhem De Middelburgse gymnastiek- en schermvereniging „Medioburgum" heeft tijdens haar jaarvergadering in het Nederlands Koffiehuis besloten om deel te nemen aan de K.N.G.V.- feesten, die met Pinksteren in Arn hem zullen worden gehouden. Tijdens de bestuursverkiezing kwam de benoeming van een secretaris aan de orde. In de plaats van de aftre dende secretaresse, mej. A. Geldof, werd gekozen de heer H. A. F. G. Wöhler. Als commissaris werd be noemd mevrouw Van Hese. Het jaar verslag van de secretaresse getuigde van een gezond verenigingsleven. Met de financiën bleek het echter minder gunstig gesteld, daar er een nadelig kassaldo was. Deze jaarvergadering stond onder leiding van de voorzitter de heer W. P. Joziasse. VLISSINGEN GEVONDEN VOORWERPEN. De commissaris van politie te Vlissingen ïaakt bekend dat In het tijdvak van 18 tot 22 januari 1958 de navolgende voorwerpen als gevonden aan zijn bureau zijn gedepo neerd: diverse sleutels, diverse autostep- pen, wanten, handschoenen, rijwielen, kindersjaaltje, wieldop van D K.W. en dat aan zijn bureau de adressen zijn te bevra gen alwaar de navolgende voorwerpen zijn te bevragen: diverse handschoenen, wanten, balletschoentje, portomonnaies. ;r kralen, uniformpet, duimstok. Jon genspet, zakje met tandenborstel en zak doekje, rietenmandje, polshorloge, bank biljet, muntbiljet, vulpen, hondje, doos met pop, en kilnderwantjes. OOSTKAPELLE E.H.B.O.-disfrictswedstrijd In Oostkapelle werd dinsdagavond in het Verenigingsgebouw een dis trictswedstrijd gehouden door een vijftal E.H.B.O.-afdelingen. De pro vinciale voorzitter, de heer A. C. Schipper, heette een bijzonder groot aantal aanwezigen welkom, in het bijzonder burgemeester F. G. Spren- ger en wethouder C. Wondergem van Oostkapelle, de heer A. Rorije, hoofd van de BB in Vlissingen. alsmede de jury bestaande uit de doktoren Van Gelder. Bom, Boerwinkel en Scheps. De opgave voor de deelnemende drie tallen van de afdelingen was niet eenvoudig. Er was namelijk een on geval geënsceneerd waarbij 'n vrouw zowel als haar echtgenoot het slacht offer worden van een gasslang die losraakt. De voorzitter van de jury. dokter Van Gelder, gaf na afloop van de wedstrijd een Kort commen taar. De uitslag was: 1 Middelburg 224 punten, de leider 70 punten, 2 Oostkapelle 184 punten, leider 43, 3 Vlissingen 149, leider 46 punten. 4 Vrouwenpolder 146, leider 33 punten, 5 Sint-Laurens, 130 punten, leider 40 punten. Tot slot dankte voorzitter Schipper de afdeling Oostkapelle voor de goede organisatie. EXAMEN Aan de Vrije Universiteit slaagde voor de akte m.o. B paedagogie, de heer S. den Hollander te Hoofddorp, voorheen te Oostkapelle. Voorstellen gingen vlot onder de hamer door Woensdag vergaderde, zoals ge meld, de gemeenteraad van Goes. De agenda werd, zoals de laatste tijd te doen gebruikelijk, in een vlot tempo afgewerkt. Nadat burgemeester Ten Kate zijn nieuwjaarsrede had gehou den, dié door het oudste raadslid, de heer Zuidema (a.r.) werd beant woord, ging een tiental voorstellen vlot onder de hamer door. Voor een bedrag van f 2000.werd de woning Molendijk 6 van de heer C. H. Kok aangekocht. Aan het staatsbedrijf der P.T.T. werd een strook grond verkocht van 430 vierkante meter voor f 25.per vierkante meter, ge legen in de tuin van „het Schutters hof". De heer Visscher vroeg wat voor bestemming B. en W. hadden ge dacht te geven aan de gelden, die deze grond zal opbrengen. De voor zitter deelde mede, dat dit nog niet was bekeken, doch hij zegde toe, dat B. en W. de raad hierover spoe dig meer zullen vertellen. De heer E. N. C. van Riesen (v.v.d.) was bang, dat er al te veel grond van het Schuttershof verkocht zou worden. Hij drong er bij het college op aan indien enigszins mogelijk geen grond meer te verkopen behorende tot de tuin van het Schuttershof. Wethouder J. J. van Melle wees er op, dat uitbreiding van de P.T.T.- centrale, waarvoor de grond beno digd is, reeds gezien kan worden al3 de eerste stap op de weg tot uitbrei ding in het raam van het Deltaplan. Een voorstel inzake het verlenen van subsidie voor het uitvoerend alge meen maatschappelijk werk ontmoet te geen bezwaar. Thans zal een nieu we subsidieregeling tot stand komen overeenkomstig de rijksregeling. Aangenomen werd een voorstel tot 't vestigen van erfdienstbaarheden op gemeentegrond aan de Albert Joa- chimkade. Vastgesteld werd de scha deloosstelling wegens onteigening van percelen ten zuiden van de spoor baan. Eveneens werden vastgesteld de verkoopprijzen voor de gronden in plan „Valckeslot" en „Zuid-Oost". In verband met de aanleg van een weg schaarde de raad zien achter een voorstel van het college om een stuk grond met mevrouw T. Clay te Goes te ruilen. Na enige bespreking werd de 13e wijziging van de begroting 1957 vastgesteld en werd besloten de 3e tot en met de 6e en de 10e begro tingswijziging 1957 in te trekken. Aangekocht werd een strook grond voor verbetering van de hoek Buijs BallotstraatVoorstadKloeting- seweg. Als vertegenwoordiger van de middenstandsvereniging „Handels belangen" werd tot lid van de huis vestingscommissie benoemd in de va cature J. H. Slabbekoorn de heer F. J. S. v. d. Peijl. De heer C. J. Jansen te Middelburg, onderwijzer aan de o.l. school te Arnemuiden, werd be noemd tot onderwijzer aan de H. v d. Veenschool te Goes. Door de gladheid gevallen. Donderdagmiddag is de heer De W. te Vlissingen in de Kolvenier- straat tengevolge van de gladheid zo ernstig gevallen, dat hij na be handeling door dokter Vader, per ambulance naar het ziekenhuis „Bethesda" moest worden vervoerd. De man die een schouderfractuur had opgelopen moest ter verpleging worden opgenomen. LEZERS SCHRIJVEN Over grenswijziging op Walcheren Het zal wel niemand verwonderen, dat ik als oud-wethouder van Sint- Laurens met bijzondere belangstel ling de reacties lees van de betrok ken gemeenteraden Inzake de herin deling van gemeenten op Walcheren. Gaarne wil ik in uw blad mijnheer de redacteur, hieromtrent mijn mening zeggen. Het verwondert mij, dat er zoveel meningsverschil bestaat en dat niet alle gemeente-besturen als één man zeggen: NEEN. Een enkele uit zondering daargelaten. De m.i. meest juiste uitspraak vond ik die van Veere's burgemeester toen hg zei: ,.Als ik het voor het zeggen had. dan zou ik het laten zoals het was en al leen enkele correcties aanbrengen. Ik vrees, dat Walcheren door de thans voorgestelde grenswijzigingen veel van zijn natuurlijk karakter zal verliezen. Iedere gemeente heeft een eigen dorpskern. Voorts hebben de gemeenten uitstekend werk gedaan". Juist gezegd burgemeester. Ik zou er aan toe willen voegen, ze hebben na de inundatie met veel moeite alles opgebouwd, de meesten hebben een nieuw of hersteld gemeentehuis, een ambtswoning voor de burgemeester, vergaderlokalen enz. en een sluiten de begroting. Nu is het heel. opmer kelijk, dat vanwege de hogere in stanties zo weinig gezegd wordt over de noodzaak en de voordelen der her indeling. Mag ik met een voorbeeld hierover iets vertellen. Sint-Laurens dat blijkbaar geheel als gemeente moet verdwijnen, is na jaren van zui nig beheer zo goed als schuldvrij. Krijgt momenteel van het Rijk uit bet Gemeentefonds 30 per inwoner uitgekeerd. Wanneer volgens de plan nen ongeveer 1000 inwoners bij Mid delburg worden gevoegd, dan kost dit het Rijk 1000x70 gulden, want die gemeente krijgt per inwoner 100 gulden. Als men nu meent te bezuini gen. dan bereikt men het tegendeel. Er is wel beweerd, er zijn een aantal i burgemeesters minder nodig. Maar dan zou ik zeggen van die zeventig duizend gulden kan men jaarlijks wel 7 burgemeesters van plattelandsge meenten betalen. Voorts wordt aan gevoerd, dat de kleine gemeenten het verzorgingspeil van de stadsgemeen ten niet bereiken. Is dit waar! Sint Laurens heeft in de laatste jaren be reikt dat in alle bewoonde buitenwe- fen. straatverlichting werd aange richt en de bewoners, mede dank zQ de hulp van de herverkaveling, kon den aansluiten op waterleiding, gas en of elektriciteit. Bovendien zijn er voor de buspassagiers een vijftal wachthuisjes geplaatst en is er in sa menwerking met Serooskerke voor de zieken steeds een wijkverpleeg ster met auto beschikbaar. Kan Mid delburg ons dit alles nazeggen? Het zijn maar enkele grepen. We hebben een modern gemeentehuis en vereni gingsgebouw. Een sportterrein met kleedlokaal, een bloeiend verenigings leven. Wat ontbreekt er nog aan het verzorgingspeil En wat ik van onze gemeente zeg kan van vele andere gemeenten gezegd worden. Doch als men werkelijk wil bezuini gen op de burgemeesters-salarissen, laat men het dan doen door één voor tvyee gemeenten. Ik hoor nooit van klachten daaromtrent uit Koudeker- ke of Biggekerke. Kan dat ook niet voor bv. Zoutelande en Meliskerke, waar ze beiden een S.G.P.-burge- meester hebben. Of Souburg en Rit them. Of Grijpskerke en Sint-Laurens Serooskerke en Vrouwenpolder, waar ook de politieke beginselen van de betrokken functionarissen dezelfde zijn. Ik kan me indenken, dat de twee steden er anders overdenken. Maar ik denk. dat van Vlissingen zal gel den: wie teveel vraagt, krijgt weinig of niets. Van Middelburg, dat nooit blijk gaf van landhonger, kan ik be grijpen, dat men denkt als Vlissingen zo'n grote hap krijgt, dan willen we toch ook een klein stukje, al heet dat stukje dan Grote Abeele. Ach laten we eerlijk blijven. Hoe zou het mogelijk zijn dat een gemeente van 7000 zielen als Souburg met een zo vooruitstrevend gemeentebestuur en een naar de eisen des tijds inge richt gemeentehuis, om niet meer te noemen, van de kaart zou worden geveegd en tot een aanhangsel van Vlissingen zou worden gedegradeerd Laat mij eindigen met de wens van burgemeester Baas: Alle paperassen die in de loop der jaren hieromtrent zijn verschenen, verbranden en ver der kleine grenscorrecties aanbren gen die al jaren om een oplossing roepen en waartegen niemand bezwa ren heeft. Sint-Laurens P. Boon Sr. RAAD MELISKERKE Gemeentelijke ontwikkeling in 1957 bevredigend. De raad van de gemeente Meliskerke vergaderde dezer dagen onder voor zitterschap van burgemeester G. A. A. Adelaar. De voorzitter sprak een nieuwjaarsrede uit, waarin hij een terugblik wierp op 1957. Ondanks de donkere toestand op internationaal en nationaal gebied en de bestedings beperking was de heer Adelaar wat betreft de gemeentelijke ontwikke ling in het achter ons liggende jaar niet ontevreden. De voorzitter vatte in het kort sa men, wat er in dat jaar allemaal tot stand was gekomen: o.a. de bouw van acht woningwetwoningen,' een bushokje, en de aanschaffing van een nieuwe bluseenheid en er was een sluitende begroting 1958. Er waren echter ook teleurstellingen geweest: de restauratie van de toren moest Grieks vrachtschip naar Vlissingen gesleept. In de loop van donderdagmorgen arriveerde op de rede van Vlissin gen het Griekse Liberty-schip „Cap tain Farmakides", dat de nacht te voren enige uren op de gevaarlijke zandbank „Banjaard" had vastgeze ten, maar op eigen kracht weer vlot kwam. Het schip werd getrokken door de sleepboot „Maas" en bege leid door een bergingsvaartuig. Door het schuren en stoten op de zand bank heeft het schip echter bodem- schade opgelopen en het maakt wa ter. Het Griekse schip was onderweg naar Zeebrugge, waar het voor onbe paalde tijd zou worden opgelegd. Voordat men nu naar Zeebrugge ver trok, wenste de kapitein eerst een nauwkeurig bodemonderzoek te doen instellen en de eventuele schade te herstellen, zodat het Griekse schip de haven van Vlissingen werd bin nengesleept. C. Traas won 4e en 5e klas handicap-bekerwedstrijd In café „Centrum" te Middelburg zijn de laatste wedstrijden gespeeld voor de handicap-bekerwedstrijden 4e en 5e klas libre van het district Walcheren-Zuid Beveland. Na een spannende strijd werd de jeugdige L. Traas winnaar met een totaal van 12 punten en een gemiddelde van 2,28. Op de tweede en derde plant$ met elk 10 punten volgden B. Bos (gemiddelde 2,56) en M. van Hilst (gemiddelde 1,42). Traas en Bos scoorden de hoogste serie, namelijk 17. De leiding van de wedstrijden was in handen van de Middelburgse biljartvereniging ABC. Na afloop reikte districtssecreta ris J. Luijk de beker uit aan de win naar, van wie hij hoopte nog veel successen te mogen vernemen. De voorzitter van ABC, de heer K. Net, overhandigde hierna aan elke speler een aandenken. Een aparte felicitatie had hij nog voor Bos, die in één par tij een gemiddelde behaalde van 4,72. Voorts noemde hij de laagst geklas seerde speler, Schotanus, die een best verbeterde serie had van 10. Tenslot te dankte de heer Net alle medewer kenden en spelers voor 't vlotte ver loop de spelers dankte Hendriks voor de aangename ontvangst en de vlotte wijze, waarop alles geregeld was. De einduitslag luidt: L. Traas B. Bos M. van Hilst D. Ratelband F. Tienpond W. Hendriks H. Schotanus J. Gabriëlse 12 586 257 2,28 17 10 522 204 2,56 17 10 345 243 1,42 10 8 515 254 2,03 12 7 368 270 1,36 10 5 426 268 1.59 2 207 266 0,78 10 2 475 314 1,51 16 Volleybal in Goes De uitslagen van de voor de Goese volleybalcompetitie gespeelde w> strijden luiden: Dames: E.G.V.C.Smash 22; O.K.K. I BaZc 03; BaZo—Smash 0. Heren le klas: BaZoA.V. '56 1 3; A.V. '56—Terhole 1—3; BaZo—E. G.V.C. 8—1; Terhole—Astra 3—1. Heren 2e klas: SmashAstra 1—3. Terhole 8 5 2 1 12 BaZo 7 5 1 1 11 8 A.V. '56 7 4 0 3 Astra 6 2 1 <>3 5 E.G.V.C. 6 0 3 Lamswaarde 6 0 1 5 1 Botsing in sneeuwstorm. In de sneeuwstorm van woensdag morgen botste op de Rijksweg onder Rilland een bestelauto, bestuurd door de heer A. van Z. uit Rijns burg op een uit Sphipluiden afkom stige vrachtwagen, die bestuurd werd door de heer B. J. C. De bestel auto werd daarbij zwaar beschadigd en moest door een takelwagen naar Rijnsburg worden gesleept. De vrachtwagen had weinig scha de. Al Alt KT BARNEVJSLD. EierveiJing S.B.E.: aanvoer 608.880 stuks, handel redelijk. Grote eieren kalm. Prij- /.en eieren van 57—60 gram f 14.02—f 14.12, 60—63 gram f 14.30—f 14.83, 63—66 gram t 14 95—f 15.45. 68—71 gram f 15.82—f 16.44. Mies per 100 stuks. ST.-MAARTENDIJK. Mtddeiuien 40-60 I6.10. Mlddelulen 60-70 ui Bonken 15.40. Drielingen is. Aanvoer 40 ton. GRAAN BEURS. Tarwe 27—28. Gerst 25—29. Haver 23—24. Schokkers 40—54. Kleine erwten 26—33. Bruine bonen 35—45. Koolzaad 40—45. Maanzaad 115—135. Coöperatieve Veluwse eierveiling Barneveld-Ede. Weekaanvoer ongeveer 1.000.000 stuks. Handel redelijk. Grotere eieren kalm. Eieren van 51—57 gram f 12.90—f 13.44. 57— 60 gram t 13.62—f 14.30. 60—63 gram f 14.50— f 14.82. 63—66 gram f 14.81—f 15.21. 66—72 gram f 15.44—f 15.71. Alles per 100 stuks. EIERMARKT. Aanvoer 1.450.000 stuks. Handel redelijk. Prijzen eieren van 56—65 gram 114—f ïs.io. kiloprijs t 2.39, basis 61 gram. Algemene prijs f 14.60. Gelders-Overijselse vereni ging van elerhanöelaren. Grote eieren f 14.50—t 15.25, gewicht 62—68 gram. kleine eieren 113.50-f 14.25. gewicht 56-61 gram. voor onbepaalde tijd worden uitge steld in verband met het uitblijven van subsidietoezegging en de hard nodige verbetering van de Noord straat en het Dorpsplein moest in verband met do bestedingsbeperking eveneens worden uitgesteld. De be volking nam toe met 24 zielen. Hiermede is Aagtekerke weer op het peil van 1956 aangeland", aldus de voorzitter. „Zo staan wo dan aan het begin van 1958. Het vooruitzicht wordt verduisterd door de dreiging van de strijd om de opheffing van onze ge meentelijke zelfstandigheid. De voor standers hiervan bezien de gemeen ten slechts als een administratieve eenheid bevolkt door een bepaald soort massamensen of wat hectaren grond niet daarop wat belasting plichtigen en niet als een levend or ganisme. Als eerste punt op het gemeente- bestuurlijk programma staat de strijd om het behoud van de zelf standigheid, de verwezenlijking van het uitbreidingsplan om daardoor te trachten de woningbouw te bevorde ren, uitbreiding van riolering plus zuiveringsinstallatie, de restauratie van de Noordstraat en het Dorps plein en de pogingen om toch nog iets aan de restauratie van de toren te doen. De wethouder, de heer Jac. Fran- cke, beantwoordde deze nieuwjaars rede, en sprak de hoop uit dat de voorzitter met het oog op de her indelingsplannen nog lang op zijn zetel zal mogen blijven zitten. De raad besloot zonder hoofdelijke stemming om over te gaan tot het toekennen van een looncompensatie in verband met de huurverhoging voor het eerste halfjaar 1958. Men besloot tevens tot aanvulling van de inventaris van het clublokaal bij de school aan de Dorpsstraat. Hierna ging de raad in besloten zit ting over. ter behandeling van de voorwaarden ter verkrijging van frond voor het uitbreidingsplan en e herindeling van Walcherse ge meenten. De raad bereikte overeenstemming over de concepten van bebouwings voorschriften en uitbreidingsplan, zodat binnen korte tijd de ter visie legging van dit uitbreidingsplan met bebouwingsvoorschriften kan worden verwacht k nieuws NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Groningen (vac. H. A. Groenenwoud) dr. G. van Moorsel te Ellekom. Beroepen te Oosterwolde (Gld.) G. van Estrik te Nieuwland. Aangenomen naar Twisk C. A. T. A. C. van Drunen vie. te Soester- berg. Benoemd tot vicaris te Bos koop J. Eelderink, kand. te Ruurlo. Beroepen ter ruiling van stand plaats (naar ordinantie 3, 14. 3) te Hoek van Holland (toez.) H. S. Was- sink te Gelselaar en te Gelselaar (toez.) E. C. van Offeren te Hoek van Holland. Beroepen te Kollumer- zwaag A. Bakker te Herwijnen. GEREF. KERKEN. EXAMENS Aan de theologische hogeschool te Kampen is geslaagd voor het kand. examen de heer H. L. Hoving te Groningen en voor het prop. examen B. E. Span te Huis ter Heide. GEREF. KERKEN ART. 31 Beroepen te Wetsinge-Sauwerd B. van Zuylekom kand. te Rotterdam. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Schiedam H. C. van der Ent te Werkendam. (Nagekomen advertentie). Heden nam de Heere tot Zich mejuffrouw FRANC IN A CORNELIA DE FLUITER, in de ouderdom van 85 jaren, die jarenlang een trouwe hulp en huisge note in onze familie is geweest. Uit aller naam. W. A. RUITENBEEK. Middelburg, 23 januari 1958. Koudekerkseweg. De begrafenis is be paald op a.s. maandag 27 jan. te 3.15 uur op de algemene begraaf plaats. Correspondentie-adres: W. A. Ruitenbeek Vrijburgstraat 13' Voorburg Heden overleed plot seling, zacht en kalm, onze Innig geliefde man. vader, behuwdva- der, broeder, behuwd- broeder en oom, de heer POLYDORE DOBBELAERE. in de ouderdom van bij na 67 jaar. Z(jn diepbedroefde vrouw, zoon, schoon dochter en familie. M. DOBBELAERE. KANSE G. W. DOBBELAERE M. L. DOBBELAERE- BREEDERLAND Fam. DOBBELAERE Fam. KANSE Schoondgke 23 januari 1958. De begrafenis zal plaatshebben op maan dag 27 januari a.s. Ver- crek sterfhuis 3 uur na middag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7