DE KERKEN LANDBOUWER EN ZIJN VROUW MISHANDELDEN EEN HOND uit de ETHER SPORT EN WEDSTRIJDEN maatschappij „Industrie ontwikkelt zich tot een totalitaire macht" Père Duval, zingende Franse pater Verkouden..? PKO V I A' V I A L. is I E E U W S hi (JO U KANT VRIJDAG 24 JANUARI 1958 POLITIERECHTER MIDDELBURG Goesenaar reed zonder rijbewijs rondje over de Markt in vrachtauto. Voor de politierechter te Middelburg;, mr. B. S. Sieperda, moesten zich donderdagmiddag verantwoorden de landbouwer J. B. en diens echtgenote uit Hontenisse. Op 16 augustus van het vorige jaar hadden beiden een hond mishandeld van K., toen dit dier met de hond van B. aan het stoeien was. Volgens de tenlastelegging had de man de hond met een stok ge slagen, terwijl zijn vrouw een pan heet water over het beest uitgestort liad. „Ik heb alleen met een lichte stok geslagen", antwoordde B., terwijl zijn echtgenote er aan toevoegde niet met water gegooid te hebben. De getuige C. L. D. uit Hontenisse had gezien, dat B. de hond met een stok sloeg. Hierna had hij mevrouw B. horen zeggen: „Nou, de ketel met water staat op'het vuur, hoor". Verschillende omstanders hadden aan de politie verklaard, dat er ko kend water over de hond was ge> gooid, daar zij damp hadden ont dekt. De officier, mr. J. L. Andreae, achtte het tenlaste gelegde wettig en overtuigend bewezen en eiste tegen B. f 40 of 8 dagen en tegen diens vrouw-5,-150 of 1 maand. Mr. H. van Son, de raadsman, merkte op, dat beide verdachten voor het eerst voor de rechter moesten verschijnen. Mr. Van Son vond het erg, dat de vrouw veroordeeld-zou worden op een hal ve getuigenis van een 14-jarige jon gen. Hij had sterk de indruk, dat het tenlastegelegde niet bewezen kon worden geacht. Mr. Sieperda vond dit echter 'wel en veroordeelde B. conform en diens vrouw tot f 75. De avoüduren van de 14e de cember- .waren voor de 18-jarige Gocse grossiersknecht J. Ie C..bij zonder ..plezierig" verlopen. Na afloop van een cafébezoek reed hij met een vriend in diens auto een rondje over de Markt. Aan de overzijde van de Markt zag hij een vrachtauto staan, waar hjj in stapte en mee wegreed. Rond de Markt, onder invloed en zonder rijbewijsToen de rit geëin digd was, had hij aan het motor blok een schade veroorzaakt van f 550 „Ik wist niet meer wat ik deed", ZATERDAG 23 JANUARI 1958. HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/S. VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 V PRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9 00 V. d. vrouw. (9.35—9.40 waterst.). VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Annemarieke, hoorsp. met muz. 10.50 Buiten!, weekoverz. 11.05 Amus. muz. 11 35 Pianorecital. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinbouw med 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Vara-Varla. 13.20 Harmonie-ork. 13.45 Sportpraalje. 14.00 V. d. Jeugd. 14.35 Lichte muz. 15.00 Boekenwijsheid. 15-20 gram. 15.35 Strcek- uitz. 16.00 Radlophilharm. ork. 16.30 In Alkmaar staat een school... lezing. 17.05 Dansmuz. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.45 Regermgsuttz.: At lantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19 00 Artistieke staalkaart. VPRO 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Godsdienst voorheen en thans, caus 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20 05 Waar gaan wjj heen, caus. 20.13 Gevar. progr. 21.45 Soc. comm. 22.00 Opsporing ver zocht. 22.28 Labyrinth in Lan-Tang, hoor spel. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30—24.00 Dansmuziek. HILVERSUM II 298 m. 1007 kc/s. 7.00— 24.08 KRO. KRQ: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7,45. Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. en weerber. 8 15 Gram, 8.50 V. d. vrouw. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok—noodklok 12.03 Promenade ork. en soliste (12 30— 12.33 land- en tuinb. meded.). 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.30 Amus. muz 13.55 Rally v. Monte Carlo. 14.oo V. d. jeugd. 14.20 En gelse- les, 14.40 Boekbespr. 14.50 Gram. 15.00 OverijseJs-appèl v. d K.V.P. 16 00 V. d. jeugd. 16jO De schoonheid v. h. Gregoriaans. 17.20 Sportpraatje. 17 30 De springplank. 17.45 Jazzmuz. 18.00 Journa listiek weekoverz. 18 10 Gram. 18.15 Pari. overz. 13.25 S'rijkkwart. 18 45 Vragenbe- antw. 19.00 Nws. 19.10 Comm. op het nws. 19.15 Kamerork. en solist. 20.10 Lichtba ken, caus. 20.25 Act. 20.45 SUS Uitz. 22,35 Wij lulden de zondag ln. Aansluitend: Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. In Esperanto. 23.25—24.00 gram. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 17.00 V, d. kind NTS; 20.00 Journ. en w ei overz. KRO: 20.15 Vragenspel. 20.45 Gevar. progr (tot plm. 22.00). verontschuldigde hij zich. Mr. An dreae kwalificeerde de gedragingen van Le C. als echt dronkemanswerk. Mr. Andreae eiste f 100 of 20 da gen, alsmede het verbod om dit jaar een rijbewijs te halen. Waartoe ver dachte conform veroordeeld werd. De opkoper J. van L. uit Vlissin- gen had op 6 december j.l. een scheerapparaat gekocht van H. D. uit Middelburg, terwijl dit van fles sentrekkerij afkomstig was. Reeds een week tevoren had D. een uur werkje gebracht, zodat van L. wel begrijpen kon, dat er een „luchtje aan zat". Van L. verklaarde die dag weinig tijd te hebben gehad, zodat hij er niet zozeer erg in had. De of ficier geloofde niet, dat hiervan op zettelijke heling sprake was, alleen maar van verregaande onvoorzich tigheid. Mr. Andreae eiste een boete van f 40, dio de politierechter redu ceerde tot f 30. De P.T.T.-vakman le klas, J. de J. uit Kwadendamme, zou zijn 20-jarig nichtje. C. P. N., in het dagelijks leven typiste, op 13 december aan de' haren getrokken hebben. Dat is natuurlijk niet zo mooi. Maar de oorzaak van dit alles was al een ja renlange „florerende" familieruzie. Ondanks de ernst van de ruzie, zat er toch nog wel een vrolijk kantje aan het gehele geval. Gewoonlijk brengt de oma van mej. N. die bij de P.T.T.-vakman in huis woont, een of meermalen in de week een bezoek aan het gezin N. En elke avond wordt oma trouw door een broertje van de typiste weer huiswaarts ge bracht. Vergissing Nu wilde het geval, dat broerlief die 13e december herrie had ge schopt voor de woning van De J. Diezelfde avond bracht oma een be zoek aan de familie N. en moest dus naar huis begeleid worden, hetgeen gebeurde door mej. N. Toen oma de voordeur van De J.'s huis binnen stapte, dacht de postman natuurlijk tevens met broeder N. te doen te hebben. „Ha, die zal ik eens heerlijk krijgen", moet hij gedacht hebben, Gefingeerde overval op bankloper berecht De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren zowel de 33-jarige banklo per G. B. als de 32-jarige bankwer ker W. S., beiden uit Amsterdam, wegens „medeplegen van verduiste ring in dienstbetrekking" veroor deeld tot een - jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek. Tegen deze verdachten was twee jaar ge vangenisstraf met aftrek geëist. Zij hebben op 25 juli van het vo rige jaar te Amsterdam een gefin geerde overval „opgevoerd", waarbij de bankwerker wat tabak in het ge zicht van B. gooide en deze een tas met 55.000, die hij als bankloper van het bijkantoor van de Amster- damsche Bank aan het Damrak naar het wisselkantoor van de Neder- landsche Bank aan de Herengracht moest overbrengen, aan de bankwer ker gaf. Van het geld is 54.739,56- achterhaald. Tweede voorzitter Indonesisch veteranen- legioen gearresteerd. De tweede voorzitter van het cen traal uitvoerend comité van het Indo nesische veteranenlegioen. Sholeh Is- kandar, is op 12 januari door de mili taire veiligheidsdiénsten gearresteerd. Aldus werd in een bekendmaking van dit legioen medegedeeld. Hij werd 's nachts om half vier uit zijn bed ge licht en in hechtenis genomen. Over de reden voor zijn aanhouding konden door het legioen geen inlichtingen worden verkregen. stoof de gang in, achter de vluchten de „broer", want de begeleidster schrok geweldig. Pas toen oom zijn nichtje had ingehaald, ontdekte hij de vergissing. „En toen trok hij me aan de ha ren", vertelde mej. N. „Dat deed ik niet", verklaarde De J. ten stelligste. Mr. Andreae eiste een boete van f 10 maar mr. Sieperda achtte het tenlas tegelegde niet wettig en overtuigend bewezen én sprak oöm vrij. De vissersknecht M. P. S. uit Tho- len had zich, terwijl hij te dronken was om te weten wat er rondom hem gebeurde, verzet tegen de politie, die hem wilde meenemen naar de wacht post. Conform de éis werd hij ver oordeeld tot 3 weken voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en een boete van f 60. Mevrouw G. E. Q.L. uit Goes, had haaK buurvrouw M. L. D. uitgescholden. Het kostte haar f 20. De caféhouder' A. B. H. uitTJzendij- ke had een rijwiel meegenomen, dat niet van hem was. De eis van f 100 reduceerde de politierechter tot f 75. De loodgieter J. G.- K. uit Goes had tijdens een verhuizing uit zijn oude woning een kastdeur en enkele plan ken uit die woning meegenomen. „Het was er een uit een blok voor afbraak en iedereen neemt er wel eens wat uit mee", verklaarde hij tot zijn verdediging. „Toch mag het niet", zei mr. Sieperda, die K.con form de eis veroordeelde tot f 15. Puntenverlies van Breda geeft opvolgers kansen Overzicht promotieklas A Breda, dat regelrecht op bet kam pioenschap van de promotieklas A der K.N.H.B. afstevende, heeft uit de laatste twee wedstrijden slechts twee punten verzameld, waardoor weer nieuwe kansen geschapen wer den voor de opvolgers. In de staart- groep gaat het eveneens spannen, want HTCC II heeft de eerste winst punten binnengehaald. Breda speelde gelijk bij Mop II; For ward verloor een punt op eigen veld tegen Eindhoven; Middelburg won bij Oranjezwart, terwijl HTCC II met een overwinning op 's Hertogenbosch ook weer iets ruimer kon ademen. De stand is thans: Breda Middelburg Forward Mop II Eindhoven Oranjezwart 's Hertogenbosch HTCC II 10 7 2 1 24/8 16 11 7 1 3 22/14 15 10 5 3 2 18/15 13 11 6 1 4 20/15 13 9 4 14 12/16 9 10 3 1 6 16/25 7 9 2 0 7 12/20 4 10 1 1 8 10/21 3 Breda speelt ook nog uit tegen Eind hoven en thuis tegen Forward. HTCC II en 's Hertogenbosch. Middelburg speelt nog uit tegen Mop II en thuis tegen Eindhoven en Forward. „Mevo" en „Schoondijke" steunen actie „S.S.Z.". De sportvereniging „Mevo" If te Zierikzee heeft in de doel- puntenactie voor „Sport Steunt Zonneveld" op Schouwen Dui- veland het spits afgebeten. En hoe! Voor ieder doelpunt, dat in de nu lopende competitie zo- n wel voor als tegen hen wordt gemaakt, zal aan het einde f§ van het seizoen 10 cent worden afgedragen. Dit geldt voor de beide senioren- en het junio- renelftal. Men overweegt voorts dit ook toe te passen m de a.s. korfbalcompetitie van de S.D K.B. „Schoondijke eist, evenals vorig jaar, weer de ccr voor zich op als eerste West Zeeuws-Vlaamse voetbalvere- niging mee te werken ten bate n van dit goede doel. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH Kortere werktijd bij Ned.- Amerikaanse fittingfabriek. Als gevolg van de achteruitgelo pen orderpositie en de toenemende voorraden gereed produkt, heeft de directie van de Nederlands-Ameri kaanse fittingfabriek in Deventer besloten met ingang van maandag 27 januari a.s. een werkweek van 28 uur in te stellen. Het personeel bedraagt 400 man. De maatregel is voorlopig tot 1 maart van kracht. FrankrijkNederland (militair) 21, In de eerste ronde van het inter nationaal militair voetbalkampioen schap heeft het Nederlands, militair elftal te Parijs met 2—1 van Frank rijk verloren. Deze stand was bij rust reeds verkregen, In Brussel speelden België en de ploeg van de Verenigde Staten tegen elkaar. De Belgen wonnen met 10 (rust 00). Kindje bij brand te Nijmegen omgekomen Tijdens een hevige sneeuwstorm is woensdagmiddag brand uitgebroken in een woning te Nijmegen. Bij deze brand is het vier en een half-jarig dochtertje van het echtpaar Maasak- ke.r dat dit pand met zeven kinderen bewoonde, omgekomen. Aanvankelijk nam men aan, dat het bij buren ondergebracht was. Doch dit bleek niet het geval. Toen de brand geblust was vond men on der de puinhopen het verbrande kindje. De brand is ontstaan op de zolder, de oorzaak is echter niet be kend. Men was tegen' brand ver zekerd. Algerijns wapendepot in Saargebied ontdekt. Te Bexbach, in de omgeving van Saarbrücken, is een wapenopslag plaats ontdekt, aldus heeft de West- duitse politie donderdag bekendge maakt. Behalve een hoeveelheid geweren, revolvers en munitie werden pamflet ten in beslag genomen. Naar schatting leven 2000 Algerij nen in het thans Westdultse Saarge bied. De Australische atlete Betty Cuthbert, Olympisch kampioene op de 100 en 260 meter, heelt tijdens wedstrijden op de leederville-baan in Perth de 27.0 yards gewonnen in 23,6 sec. waarmee zij het wereldrecord evenaarde van de Russische Maria Itkina van 1956. Betty Cuthbert ver beterde met deze tijd tevens het Austra lisch record. de Bij alles wat er in de IJ-mond gebeurt, moeten de kerken één ding goed voor ogen houden: de industrie is bezig een totalitaire macht te worden. Het liefst zou men willen, dat het levenspatroon van de slager en de arts, van de landbouwer en de kweker, van de kerk en van de culturele instellingen zich geheel aanpaste bij de ploegendienst. Al les aanpassen aan de slag om de produktle, zo schrijft J. A. Roskam in het Evangelisch Luthers weekblad over Evangelie en industrie. Deze problematiek kan de stich ting „Evangelie en Industrie" niet aan. In de eerste plaats ontbre ken er theologen van formaat in deze stichting. In de tweede plaats ontbreken er industriëlen van formaat. Het gesprek blijft altijd weer hangen in gepsycho logiseer en de wil tot conformi teit van de industrie. Helaas ben ïk van oordeel, dat de stichting nóch de kerken nóch de industrie veel verder helpt. Wat is dan nóg mogelijk? Ik geloof, dat ieder predikant in dit gebied vóór alles een goed theoloog moet zijn. Dan moet hij zich omringen met een staf van mensen, die van uit verschillende punten die in dustrie benaderen Vervolgens zou den de verschillende predikanten hun bevindingen met elkander moeten gaan uitwisselen. Daarvoor is de stichting „Evan gelie en Industrie" niet nodig. In feite is zij er te onbenullig voor. Een oecumenische noodgemeente in de industrie, die soms geopperd is, krijgt hierdoor een ander, ja zelfs gevaarlijk aspect. Ze zou trekken gaan vertonen van con formiteit met de wereld, waarin ze leeft. De kampioenen voor een oecu menische noodgemeente mo gen dan wel bedenken, welke funeste gevolgen doorwerking van - bedrijfsverhoudingen in zo'n gemeente zou hebben. Die gevolgen zijn er nu al in de gewone gemeente. Het is mij meermalen overkomen, dat ho ge functionarissen van de be drijven hun ontevredenheid over mijn prediking of instel ling tegenover de industrie langs de indirecte weg van hun ondergeschikten deden toekomen. Deze ervaring hebben meer pre dikanten. Het wordt hoog tijd, Symposion voor r.-k. en protestantse jongeren Op 25 en 26 januari zal op „De Horst" te Driebergen een sympo sion worden gehouden over „Re kenschap en afrekening" voor rooms-katholieke en protestantse jongeren. Prof. F, Haarsma van het groot-seminarium te Rijsen- burg zal refereren over: ,.De theo logische motivering van de dienst aan de naaste" en prof. dr. W. Banning uit Driebergen over: „De dienst aan de naaste in de wel vaartstaat", De bijeenkomst staat onder leiding van mej. C. I. Dales en pater Gratianus. dat de wil tot dienstbaarmaking van de kerken aan het industriële patroon een halt wordt toegeroe- fien. Gelukkig zijn er al betere ge- uiden. Immers niet alleen in Ne derland kent men die problemen. Het is niet onwaarschijnlijk dat de oecumene een onderzoek gaat instellen naar de verhoudingen binnen en buiten de Europese Ko len- en Staalgemeenschap. Want het gaat niet alleen om de ethiek binnen het bedrijf, maar ook van bedrijf tot bedrijf. Dat zou een geheel ander hoofd stuk kunnen worden. Laten we dus hopen, dat het probleem op een beter niveau gesteld wordt en dat daardoor de kerk zal gaan spreken niet vanuit een psycho logisch dilettantisme, maar van uit de Openbaring, die ook de in dustrie in de crisis plaatst. God leeft ook in Rusland Een congres te Moskou heeft het mislukken van de anti-godsdien stige propaganda, die in de Sowjet- Unie veertig jaar lang is gevoerd, moeten toegeven. Dat werd al thans vastgesteld tijdens een con gres van alle toonaangevende anti godsdienstige propagandisten in Rusland. Meer dan vijfhonderd propagandaleiders uit alle delen van het land namen aan dit con gres deel. De voornaamste voor dracht werd gehouden door de voorzitter van de organisatie voor ideologische massa-opvoeding prof. Mitin, tevens een vooraan staand lid van het centrale comité van de communistische partij. Hetgeen prof. Mitin naar vo ren bracht, werd gepubliceerd in een filosofisch vaktijdschrift, en uit zijn betoog blijkt; dat men ook in het centrale comité het falen van de veertigjarige strijd tegen de godsdienst, toegeeft. Dat geldt vooral voor de Bal- tische landen, voor de Oekraïne en voor Wit-Rusland. waar een versterkte activiteit van de ker ken te zien is. Als reden voor dit falen werd ln de discussie over dit referaat naar voren gebracht, dat in vele gebie den het „bijgeloof" onuitroeibaar is, maar ook, dat de slechte econo mische welstand er de reden toe is, dat de godsdienst zich handhaaft, zomede de invloed van de „burger lijke ideologieën", godsdiensten en secten". Geen uitspraak in dansvraagstuk De kerkeraad van de Gerefor meerde KerR" van Amsterdam- Zuid heeft op voorstel van zijn moderamen besloten geen uit spraak te doen inzake het dans vraagstuk en daardoor sloot hij zich aan bij de uitspraak van de Classis Amsterdam. De kerkeraad acht het dansvraagstuk te gecom pliceerd, alsook te sterk persoon lijk. Hij is van gevoelen dat hier in het algemeen geen ethische richt lijn is te geven, waarbij men de zaak met een eenvoudig ja of neen zou kunnen afdoen. „Bis, bis, bis". Uit tweeduizend kelen van jongens en meis jes tussen de 16 en 25 jaar klonk deze kreet als een aan zwellende storm, in het afgeladen conser vatorium van Luik in België. Een ovatie voor een kleine, ble ke, Franse priester, de zingende pater Du- val. Op een stoel op het podium, waar de jeugd met honderden opeengeklit stond omdat zij in de zaal geen plaats meer kreeg, zat 'n kleine bleke priester op een verhoging. Een scherp gezicht met kromme neus, een dikke bos zwart haar een afgedragen toog aan en dodelijk ver moeid. Père Duval, de zingende Franse jezuiet, beroemd in zijn eigen land en daarbuiten als een filmster. Pater Duval werd be kend door het zingen van schlagers. Moder ne vlotte Franse me lodietjes, die hij op zijn guitaar begeleidt. Af en toe neuriet hij of fluit het wijsje mee. Hij heeft geen stem als Benjamino Gigli of als de calyp sozanger Bellafont'e. Hij heeft geen stem- beheersing en ook geen scholing. On danks deze tekortko mingen boeit zijn zachte stem op o>i- weerstaanbare wijze. Hij zingt met zijn- hart en zijn schla gers, op eigen muziek en tekst, werden in de Frans sprekende landen evengrote top hits als bij ons ,Bteimwee" of „Ik sta op wacht". De looorden van zijn chansons hebben ech ter een diepe beteke nis. Zijn zingen is spreken. Het verkon digen van Gods woord en de liefde tot de mensen. Vooral de ongelukkige mensen. Als predikant koos deze tengere Franse priester het moderne lied om zijn mede mensen de weg naar God te wijzen. Rei zend en trekkend staat hij avond aan avond ergens op een podium. Al het geld dat hij verdient, gaat naar de zieke en on dervoede stammen op Madagascar. In Parijs en Nice, in Reims, Lyon of Bor deaux draaien de grammofoonplaten met zijn chansons. Maar ook in Luik kende men zijn lied jes. Een uitnodigend gebaar van zijn hand en heel de eiyolle zaal zong het refrein mee. .J AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Lagere prijzen olieclaims Nederland 1951 (3%) 8914 89 Nederland 1948 (3%) 81 li 81 Nederland 1955 <3 83 83ft Nederland 1947 (3 li) 3 84{i 85 Nederland 1937 3 83 83% DoHarlening 1947 3 69% 89% 1. Investeringcert. 3 90ft 90% Nederland 1962-64 3 89% 89 ft Nederland N.W.S.'2% 65ft Ned. Indië 1937 3 85 85 Woniingbo u wlening 105% Nat. Handelsbank 70 69% Ned. Handelsmij. 147 146% Alg. Kunstzijde Unie 152% 153 Berghs' en Jux-gens 260 258 Calvé-Delft 260 259 Hoogovens n.r. 245 241 Ned. Kabelfabriek 220 220 Philips 236 233% Unilever 318% 316% Wilton-Feijenoord 210 210 Kon. Petroleum My: 145.50 143.50 Amsterdam Rubber 35% 38 Holland Amerika Lijn 135% 135% Kon. Paketvaart 99 99% Rotterdamse Lloyd 115 114 Scheepvaart Unie 106% 106% Stv. Mij. Noclei'land 129 128 H.V.A. 78 78% Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN Londen 10.58—10.58%, New York 3.78",»—3.79'4, Montreal 3.86%— 3.86&, Parijs 89.80—80.90, Brussel 7.57%7,58(4, Frankfurt 89.82%— 89.87%. Zürich 86.27%—86.32%, Zü- rleh (vr. frcs) 83.41 88.46%, Stockholm 72.99%—73.04%, Kopen hagen 54.65—54.70. Oslo 52.85%— 32.30%, Milaan 60.41 60.46',i. We nen 14.51%—14.52%, Turkse verre keningsdollar 2.791*43.7SH- VWV\A/VWW\»V\WW\W\W HOOG EN LAAG WATER 25 januari Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge nap 5.03 5.33 6.00 6.17 1.99 2.15 2.30 1.30 1.54 nap 17.29 1.95 17.55 18.30 18.41 19.06 2.12 2.28 1.44 1.67 12.04 0.01 12.13 0.02 2.27 2.07 1.77 1.56 23.30 23.58 12.36 1.85 2.41 Bank van Ned. gem. 4% 91 91% Bank van Ned. gem. 0-5-10 108 b. 110 b. Van Berkels Patent 178 179% Centrale Suiker 172 174 Kon. Mij. De Schelde N.B. 158% 169% Intern. Nickel 71% 71 Anaconda 41% 41% Baltimore en Ohio 26 Bethlehem Steel 38% 38% General Motors 34% 34% 1. Kennecott 78% 78% Pennsylvania 12% Republic Steel 42 Shell OU Comp. 61% Tide Water 23% U.S. Steel - 53% PREMIELENINGEN Amsterdam 1951 84% 84 Breda 1954 79 81 Eindhoven 1954 79 78 Enschede 1954 79 Den Haag 1952 I 91% 91% Den Haag 1062 II 89% Rotterdam 1952 I 87 88 Rotterdam 1952 II 92 93% Utrecht 1952 86 Amsterdam 1956 I 79% 79% Amsterdam 1956 II 90 90 Amsterdam 1956 III 90 90% Amsterdam 1933 (c+A) 90 b. Dordrecht 1936 81 81% Alkmaar 1956 81 b. 81% A.N.P.-C.B.S. BEURSINDICES 21/1 22/1 23/1 242,52 242.86 240.. Intern, concerns Industrie Scheepvaart Banken Indon. fondsen Algemeen 131.48 132.13 132.29 116.72 118.19 117.77 111.79 112.44 112.11 61.45 60.90 60.71 171.81 172.22 170.69 BKURSOVERZICHT Aanbod van claims Koninklijke Olie hoofdzakelijkvan publieke zijde, gering aanbod uit het buitenland en ruilingen van aandelen Koninklijke Olie in aandelen Dordtsche waren bij de opening van de markt gistermiddag oorzaak, dat de koer sen zich lager stelden dan de slotprljs van eergisteren. De verontrustende berichten ln de morgenuren over de toestand in Venezuela, waaj- de Koninklijke ontzet tend grote belangen heeft, deden het pu bliek besluiten hun claims Koninklijke Olie te verkopen. Ter beurze was men echter van mening, dat de opstond ln Ve nezuela niet te pessimistisch behoefde te worden Ingezien, omdat aldus de beurs men aldaar zeker niet de kip met de gouden eieren zou willen slachten. Tevens droeg tot de lagere openingskoersen bij het teleurstellende slot van New York, waar de discontover laging geen hogere koersen had gebracht, waarop men ln Amsterdam min of meer had gerekend. De claims Koninklijke Olie openden op 3,89 waarna 3.90 werd gedaan. Toen bij een enkeling bekend werd dat de prij9 die het syndicaat had vastgesteld voor de aankopen van de claims Koninklijke Olie op circa 3,79 kwamen grote verkopen aan de markt. Hierdoor liep de koers snel terug van 3.90 tot 3,78. Een verlies derhalve ten opzichte van eergisteren van 0,25 per claim. De aandelen openden 143.50, Hepen op tot 143,90 om in het verdere beursverloop te dalen tot 143,30, waardoor een verlies van 2.30 werd ge leden vergeleken bij eergisteren. Claims en aandelen kwamen hierdoor belangrijk beneden pariteit New York. Claims preferente Dordtsche werden druk verhandeld op 480 en de claims voor de gewone aandelen gingen op 970 ln andere handen over. Hier vielen de prijzen mee, tengevolge van aankopen door ruilingen. Prolongatie 5 pet. Neem tijdig PHILIPS-ROXANE NEDERLAND N.V.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 4