België wil gevolgen weten van de afsluiting der zeearmen TIEN JAAR GEËIST TEGEN MAN DIE ZIJN VROUW DOODSCHOOT MEDIIVOS tandenborstel RENTESTIJGING OMGESLAGEN IN EEN SCHUCHTERE DALING VRIJDAG 24 JANUARI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MINISTER LAROCK IN KAMER: „Geruststellende aanwijzingen" van deskundigen verkregen De Belgische minister van binnenlandse /.aken, Larock, heeft donder dag naar aanleiding van het Nederlandse Deltaplan verklaard, dat België zijn rechten moet verzekeren, zonder ook maar enigszins het recht van zijn Nederlandse vrienden om zich te wapenen tegen een herhaling van de overstromingsramp van 1938 in het geding te brengen. Bij het beantwoorden van vragen die over het Deltaplan en de Neder lands-Belgische waterwegen door afgevaardigden waren gesteld tijdens het Kamerdebat over de begroting van buitenlandse zaken, zei de mi nister o.m., dat aan deskundigen advies is gevraagd omtrent de gevolgen van het Deltaplan voor de scheepvaart op de Westerschelde. België wil weten wat over 15 of 25 jaar de gevolgen van de afslui ting der zeearmen zullen zijn voor do diepte der vaargeulen en de stro ming. Enkele gedeeltelijke aanwijzingen zijn reeds verkregen. Zij zijn tamelijk geruststellend, zo zei de minister. Het is niet omvaarschijnlijk, dat de zes huizen aan het Havenpark te Zierikzee, naast de R.K. Cornelia- stichting dit jaar zullen worden af gebroken. De orde van de zusters Franciscanen heeft de huizen aan gekocht met de bedoeling ze af te breken en dé ruimte te gebruiken voor de uitbreiding van het rusthuis voor bejaarden van de Corneliastich- ting. Hoewel de meeste kans bestaat dat de huizen zullen verdwijnen wordt thans ook nog overwogen of het niet mogelijk is ze weer te her stellenIn ieder geval zal op deze plaats uitbreiding van het rusthuis komen. Over de uitbreiding van het ziekenhuis van de stichting is thans nog niets definitiefs bekend. De fi nanciële consequenties spelen bij het vaststellen van de plannen een grote rol. Ongeacht de bedoelingen van de zusters Franciscanen, wordt momen teel van verschillende zijden betreurd dat na verloop van tijd de fraaie boog geveltjes misschien uit de rij van statige koopmanshuizen aan 't Havenpark zullen verdwijnen. (Foto P.Z.C.) in een nieuw daglicht te staan, doch het advies van CauwelaertSteen- berghe hiervoor blijft voor België geldig. Wij hebben de Nederlandse rege ring ervan op de hoogte gebracht, dat er geen sprake van is, dat Bel gië van een Antwerpen-Kijnverbin- diug zal afzien, zo verklaarde minis ter Larock, doch de voorwaarden van het advies van Cauwelaert- Steenberghe zijn voor wijzigingen vatbaar. Toen dit advies werd uitge bracht was het Deltaplan immers nog slechts een ruwe schets. Ondernemers protesteren tegen Indonesische acties De telegrammen aan president Soe- karno en minister-president Djoean- da hebben Nederlandse ondernemers gisteren „met klem" geprotesteerd tegen de maatregelen, die in Indone sië tegen hun bedrijven zyn getrof fen. De telegrammen zijn onderte kend door de bond van eigenaren van in Indonesië gelegen suikeronderne mingen, de bond van vorstenlandse landbouwondernemingen, de federatie van verenigingen van bergeultuuron- dernemingen in Indonesië, de vereni ging van eigenaren van Besoekisohe tabaksondernemingen en een negen tigtal afzonderlijke vennootschappen, die bedrijven in Indonesië hebben De rechtmatigheid van Indonesische maatregelen betwistend stellen be langhebbenden dat deze maatregelen ongedaan gemaakt dienen te worden en de in bezit c.q. in beheer genomen of onder toezicht gestelde bedrijven weder te hunner vrije beschikking en onder leiding van de bevoegde verte genwoordigers der eigenaren dienen te worden gesteld, zulks onder uit drukkelijk voorbehoud van al hun rechten tot herstel in hun bezit en op vergoeding van de geleden en nog te lijden schade". Verscheidene Kamerleden hadden betoogd, dat de besprekingen met Nederland over de gevolgen voor Antwerpen en Gent bespoedigd moesten worden. Minister Larock deelde mede, dat wat Gent betreft de besprekingen zijn hervat, met «-.Is basis het advies van de commissie Cauwelaert-Steen- berghe. Gent wenst o.a. een nieuwe zeesluis te Terneuzen en verbreding van het kanaal van Gent naar Ter- neuzen. Voorts zou in Terneuzen de voorhaven vergroot moeten worden en er zou een sluis voor de binnen vaart moeten komen. De kosten van de werken werden in 1933 geraamd op 3200 miljoen frank. Nederland zou voor 270 miljoen frank in de kosten bijdragen. De minister hoopte, dat de onder handelingen de Belgische regering spoedig in staat zouden stellen met volledige kennis van het Nederland se standpunt haar standpunt te bepa len. Antwerpen Wat Antwerpen betreft had de mi nister van de plaatselijke autoritei ten de verzekering gekregen, dat er over tal van kwesties onzeker heid bestaat. Zo zijn er de vragen, hoever de juridische kwesties staan die verband houden met de vaart op de Westerschelde; welke gevolgen kunnen worden verwacht van de uit voering van het Deltaplan voor dc Schelde en hoe het staat met de kwestie van het Moerdijkkanaal, dat in het rapport van- Cauwelaert Steenberghe was voorzien. Het ju ridische werk is goed opgeschoten, deelde Larock aan de Kamer mede. Een commissie waarin België door prof. Visscher is vertegenwoordigd, zal advies aan de Belgische en Ne derlandse regering moeten uitbren gen. Blijft de verbinding van Antwer pen met de Rijn en de weerslag van de uitvoering van de plannen daar voor, aldus de minister. De Neder landse autoriteiten houden zich hier ook mee bezig. Door het Deltaplan komt de Antwerpen-Rijnverbinding RECHTBANK TE AMSTERDAM Raadsman „bepleitte" drie jaar gevangenis. Omdat hij dc voorbedachte rade niet bewezen achtte en dus vrij spraak vroeg van de primair teil laste gelegde moord, lieeft dc offi cier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam, mr. W. A. Baron van der Feltz gistermiddag na een zit ting, die de hele dag in beslag geno men liad, wegens doodslag een ge vangenisstraf voor de tijd van 10 jaar met aftrek van het voorarrest en met daarna een voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de rege- ring geëist tegen de 46-jarige los ar beider J. G. P. uit Bussiim. Deze licht invalide man, die sterk verminderd toerekenbaar wordt ge acht, bekende op 14 juni van het vo rig jaar bij een hooglopende ruzie zijn 41-jarige echtgenote voor de ogen van hun 14-jarige zoon niet vijf revolverschoten te hebben gedood. Dc raadsman, mr. M. G. Rood, achtte in zijn pleidooi ook doodslag niet bewezen, omdat hij niet geloof de dat de verdachte bewust de bedoe ling heeft gehad zijn vrouw te doden. Hij verzocht de rechtbank zijn cliënt wegens zware mishandeling, de dood ten gevolge hebbend, te veroordelen tot drie jaar met aftrek van het voorarrest en voorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering. Door zelf een bepaalde termijn voor de op te leggen straf voor te stellen zorgde deze pleiter voor iets nieuws. Het echtpaar had al jarenlang on enigheid. Ruim een jaar geleden ver liet de man zijn gezin en ging weel bij zijn moeder in Bussum wonen. Hoewel zijn ziekte ter zitting niet geheel duidelijk werd, had hij naar het scheen altijd last van pijn in zijn rug en het gevolg was geweest, dat hij alleen voor lichte werkzaamheden in staat werd geacht en een invalidi- teitsuitkering ontving van f4.per week. Dat lichte werk kon hij niet krij-1 gen. Dus ontving hij ook werkloos heidssteun. maar toen hij het huis uitliep bleek hem, dat die laatste steun (en ook de kinderbijslag) aan de vrouw uitbetaald werden en hij uitsluitend de invaliditeitsuitkering ontving. Wel probeerde hij, mogelijk ook om andere redenen, weer bij zijn gezin terug te keren, doch dc vrouw, die volgens officier en raadsman in huis volslagen de baas was en steeds haar zin door zette. accepteerde hem niet meer. Integendeel, zij begon een proce dure voor een scheiding van tafel en bed en op 14 juni ontving de man een afschrift van haar re quest aan de president van de rechtbank. In dat request was door haar advocaat tevens een formele eis tot alimentatie opge nomen. Bovendien stond er in, dat de man makkelijk f 60 per week zou kunnen verdienen, als hij maar niet te lui was om werk te zoeken. Dit nu prikkelde de man in hoge mate. Hij zocht zijn vrouw op en bij de twist die toen ontstond richtte hij een revolver op zijn vrouw en schoot die op haar leeg. Zij werd door vier van de vijf kogels in haar bovenlichaam geraakt, rende bloe dend de straat op en zeeg daar in een. De man vluchtte weg. doch meldde zich 20 minuten later volko men overstuur bij de politie. Officier en raadsman waren het gisteren er over eens, dat de ver dachte van de zijde van zijn vrouw jarenlang zeer veel onbegrip en on recht heeft moeten verduren. Hij zelf was in «le periode tussen 1934 en 1947 viermaal wegens inbraken veroordeeld. De uitspraak volgt op 6 februari a.s. Radio-actieve staaf uit laboratorium gestolen Uit een rijdend Röntgen-laborato- rium is wo«'ns«Iag o.m. een radio-ac tieve kopen-n staaf gestolen, aldus heeft «le politie van Hattingen in W.- Duitslaiuf medegedeeld. Door het losdraaien van een schroef kan men ernstig lichamelijk letsel oplopen. Via radio en pers is de bevolking, en naar men hoopt eveneens de dief, van het gevaar op de hoogte gesteld. (Advertentie) microfijne haarzetting afgeronde haartoppen sterke, soepele haren in hygiënische plastic huls Donderdag is prinses Caroline van Monaco een jaar geworden. Op deze speciaal voor de eerste verjaardag gemaakte foto ziet men het prin sesje in het paleis in Monaco. Uitsluitend verkrijgbaar bij RH. apothekers, drogisten, kippen en de speoaalbranchi Mr. dr. A. A. van Rhijn: Werkloosheid snel bestrijden Een economische teruggang werkt als eeii olievlek, z«>dat spoedig bestrij dingsmaatregelen gewenst zijn, mede omdat de consument anders een steeds meer afwachtende houding gaat aannemen en dus zo min moge lijk koopt. Zo sprak mr. dr. A. A van Rhijn. staatssecretaris van sociale zaken, gisteravond voor het Deventerse Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling. Overwerkvergunningen zullen zoveel mogelijk moeten worden beperkt en korter werken zal ter voorkoming van werkloosheid moeten worden toe- felaten. Waar de huidige werkloos- eid zich tn ons land vooral voordoet onder meer in het bouwbedrijf, een deel van het metaalbedrijf en de min der ontwikkelde gebieden, zal de strijd speciaal daar moeten worden aange bonden. Bouwvergunningen zijn voor kleine projecten niet langer nodig en worden voor grotere projecten reeds vlotter afgegeven. Gedacht kan ver der worden aan meer openbare wer ken en meer aanvullende werken. Het aantal arbeiders dat op aanvullende werken is geplaatst, is reeds belang rijk uitgebreid. Maar de zaak moet op gang komen. Een grote moeilijkheid vormt bij dit alles de financiering. Spreker herinnerde tenslotte aan de periode na 1945; de Korea-crisis en de watersnoodramp, welke ons land in eendracht snel te boven kwam. Daar uit mag het vertrouwen worden geput, dat Nederland ook ditmaal zal over winnen om daarna de stijgende lijn der welvaart te hervatten. Puzzelpublicist verliest kort geding. De president; van de rechtbank te Amsterdam, mr. U. H. W. Stheeman, heeft gisteren uitspraak gedaan in 'n kort geding, dat «Ie lieer L. A. D., de organisator van de „plaatjes- puzzel" aanhangig had gemaakt te gen de heer 51. v. «1. L. te Amster dam, die de woordpuzzel „Puzzel 1' rijk" organiseert. I>it geding heeft verleden week getliend. De heer D. had de heer v. d. L. ervan beschul digd een zin te hebben gebruikt in een van zijn puzzel, die van hein (de heer D.) stamde en die hij eerder in een puzzel in eeu nieuwsblad te Zeist had gepubliceerd. Bovendien verzocht hij in de dag vaarding de rechtbank, de heer v. d. L. te verbieden tegen een dwang som van 5000 voor elke overtre ding in de dagbladpuzzel te pu bliceren dat de puzzel wordt samen gesteld door de heer Bob Wallagh, aangezien gebleken was dat die niet alle zinnen zelf maakte. Tijdens de behandeling van de zaak had de heer v. d. L. aange voerd. dat hij de bewuste zin van 'n inzender had gekocht. De president, uitspraak doende, wees de eisen van de heer D. af. De president noemde de eis van de dwangsom „belachelijk" en verklaar de voorts dat de publikatie van de naam van de heer Bob Wallagh ge rechtvaardigd was, omdat deze als redacteur van de puzzel optrad, het geen allerminst betekende dat deze alle zinnen moest maken. Hij veroordeelde eiser in dc kosten van hot fP'l'P" Prins Bernhard tot ere-stamhoofd benoemd (Van een A.N.P.-verslaggever.) Donderdagnamiddag was er in het paviljoen van de „Executive Man- i sion", de residentie van de Liberiaan se president, een zeer kleurrijke bij eenkomst. De paramount chiefs de stamhoofden waren uit liet binnenland naar Monrovia gekomen om de Nederlandse koninklijke gast te begroeten. Gekleed in kleurige handgeweven Liberiaanse gewaden en met een klein hoofddeksel ge tooid, hadden de vertegenwoordigers van de verschillende stammen in het paviljoen plaatsgenomen. De para mount chief is de hoogste plaatse lijke gezagsdrager, «lie volgens het inheemse recht zowel de uitvoeren de als de rechterlijke macht uitoe fent. Tijdens de bijeenkomst werd prins Bernhatd benoemd tot ere-stamhoofd. Ook de prins werd gekleed in een kleurige hand geweven Liberiaans gewaad met hoofddeksel. De prins onderhield zich daarna op ongedwongen wij ze met de stamhoofden. Bruut stak jongen die sneeuwbal wierp met mes Op meer dan ergerlijke wijze is in Amsterdam een circa 25-jarige onbe kende man opgetreden tegen de 14-jarige scholier H. A. B., toen deze een hem overigens missende sneeuw bal nawierp. Hij keerde woedend te rug en vroeg wie van de jongens de bal had gegooid. Toen de scholier zei: „ik" stak de man hem plotseling met een mes. Na zijn daad verdween de man ijlings. De jongen is in het zieken huis opgenomen. De scholieren konden maar een uitermate vaag signalement van de man opgeven. Cultuurmaatschappijen in financië1® moeilijkheden (Van onze pas lementaire redacteur) Naar wij vernemen, heeft de on- dernemersraad voor Indonesië kort geleden aan de regering voorgesteld om van rijkswege voorschotten te verstrekken aan ondernemingen, die als gevolg van de ontwikkeling in Indonesië niet aan hun financiële verplichtingen tegenover hun perso neel kunnen voldoen. Hierbij is ui teraard vooral gedacht aan de cul tuurmaatschappijen. Bij de indiening van dit voorstel is blijkbaar van de overweging uitge gaan. dat de moeilijkheden, waarin de desbetreffende ondernemingen verkeren, van tijdelijke aard zijn en dat de als voorschot ontvangen gel den te gelegener tijd terugbetaald kunneü' worden. Een hulp op deze wijze zal voorko men, dat employéés ontslagen moe ten worden. De regering heeft het voorstel thans in overweging, doch zij heeft nog geen enkele beslissing genomen. Of zij er in positieve zin op zal reageren, is op dit ogenblik nog niet te zeggen. België niet gekant tegen topconferentie. Donderdag is te Brussel van ge woonlijk welingelichte regeringszijde vernomen dat de Belgische eerste mi nister Achille van Acker in zijn ant woord op de twee brieven van zijn Sowjet-Russische ambtgenoot, maar schalk Boelganin, heeft verklaard dat België niet gekant is tegen een bijeen komst van de hoogste leiders van Oost en West. In het Belgische ant woord werden geen voorwaarden ge noemd. waaraan eerst zou moeten worden voldaan, voordat met vrucht besprekingen met de Sowjet-Unie zouden kunnen worden gehouden. Van dezelfde zijde werd nog verno men. dat publikatie van het Belgische antwoord spoedig wordt verwacht. Lening van 5.5 procent te verwachten. (door onze economische medewerker). De gemiddelde Nederlander zal on getwijfeld weinig en inischien w el he lemaal geen belangstelling kunnen opbrengen voor de stijging en de da- ling van de rente. Het zegt hem niet veel of de rente nu 4, 5 of 6 proceut Is. Waar iedere huisvader en huis moeder wel interesse voor hebben, zijn de prijzen, de kosten van levens onderhoud en de laatste tijd de werkloosheid. Wij weten allen dat de rente om het populair te zeggen een vergoe ding is voor het beschikbaar stellen, het lenen van geld. Hij die geld naar de spaarbank brengt, krijgt rente hij die geld nodig heeft, moet rente betalen. De laatste jaren liep de rente lang zaam maar zeker op. Er was een ontzettende vraag naar geld van al le mogelijke ondernemers die wilden moderniseren en uitbreiden maar ook van de overheid die tal van werken had uit te voeren, waaronder niet in de laatste plaats de woningbouw. Om gele" te kunnen uitlenen moet het echter eerst gespaard worden: De laatste jaren werd er evenwel on voldoende gespaard bij allen tezamen en als dus de vraag naar geld groter rlnrV het annhnH rlnn mrwt Hp ver goeding, de rente, wel oplopen. Zij die geld moeten lenen, moeten derhalve een grotere vergoeding be talen, hun kosten stijgen dus. De ren te was echter zodanig gestegen dat de meeste bouwers het riskant von den te bouwen. Tot nu toe althans. Er zijn nog wel andere voorbeel den van de invloed van de hoge ren te. Zij wijzen echter alle in dezelfde richting. Daarom kan een daling al leen maar welkom zijn. een daling die thans overigens niet het gevolg is van grotere besparingen, maar van een teruglopen van «ie vraag naar geld. Er kan beslist nog niet van een forse daling worden gesproken, er zijn alleen maar aanwijzingen dat de rente thans tussen de 5,5 en 6 pro eent schommelt: de 6 proeent obliga ties van f 1000.zijn voor circa f 1050.te koop, terwijl er ook een lening van 5.5 procent op stapel schijnt te staan. Principieel echter is het al belangrijk genoeg, dat de ren testijging niet verder is gegaan dan 6 procent en dat zij nu in 'n schuch tere daling is omgeslagen. Deze ontwikkeling kan overigens nog versterkt worden door de verla ging van de tarieven van de Neder landse Bank, welke verlaging heden ingaat. Hierdoor kan namelijk het ne men van kredieten bij de banken wat goedkoper worden. Of ''ierdoor de vraag naar geld weer behoorlijk zal toenemen moet worden afgewacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 11