Woningprobleem in Goes nog nummer een WONINGEN MOGEN NIET LANGER LEEG STAAN VEEAUTO LIET DE DOORGANG VOOR BROMFIETS NIET VRIJ BRABANDERS LIEPEN ROND MET HAZEN EN GEWEER WIJZIGING BELANGRIJK KRUISPUNT TE GOES DONDERDAG 23 JANUARI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NIEUWJAARSREDE BURGEMEESTER VAN GOES Per 31 december: 740 woningaanvragen In een woensdagavond voor de gemeenteraad van Goes gehouden nieuwjaarsrede heeft de burgemeester, mr. W. C. ten Kate een uit voerig overzicht gegeven van hetgeen in het afgelopen jaar tot stand kwam. Ondanks verschillende remmende invloeden kon in de Ganzestad nog heel wat tot stand worden gebracht, zo stelde de burgemeester vast. In het bijzonder wijdde hij aandacht aan het woningprobleem, dat nog altijd nummer één staat bij de publieke werken. In plan west kwamen 72 woning wetwoningen gereed, doch meer nieu we woningen kwamen dit jaar niet voor vrije toewijzing door de ge meente beschikbaar. Wel zijn daar naast nog 19 particuliere woningen gebouwd. Ook werden 50 bouwver gunningen voor verbetering of ver bouwing van bestaande woningen af gegeven. In het Valckeslot werd begonnen met de bouw van 60 galerijwoningen, uitgevoerd in premiebouw. De bouw hiervan is intussen zover gevorderd, dat begin volgende maand het eerste blok kan worden betrokken. Reeds 45 van deze woningen zijn definitief toegewezen, terwijl 4 gegadigden het betrekken van een dier woningen in beraad houden. Het gemeentebestuur is bereid ook 5 van deze woningen te verhuren aan gerepatrieerden. In west werd voorts begonnen met de bouw van 52 woningwetwoningen waarvan in maart het eerste biok zal gereedkomen. Ook besloot de raad nog tot de bouw van 30 wo- ningwètwoningen in west, van 120 in zuid en nogmaals 30 in zuid. On danks het feit, dat voor de eerstge noemde 30 woningen de gelden be schikbaar waren, is het nog niet f;elukt hiervoor de bouwvergunning e krijgen. De besluiten omtrent de 120 en de tweede 30 woningen wer den begin 1958 terugontvangen met verwijzing naar een nieuwe regeling 1958. Al het mogelijke zal moeten worden gedaan om de bouw van nog zoveel mogelijk woningen geëf fectueerd te krijgen. Over de voortgang van de plannen voor scholenbouw, deelde de burge meester o m. mede, dat nog aan het eind van het jaar de vergunning af kwam voor de bouw van een Geref. Uloschool. Ook bij de voortgang van de pro jecten, welke niet rechtstreeks door de gemeente zelf worden gerealiseerd doet de ongunstige invloed van de tijdsomstandigheden zich gevoelen. De particuliere schoolbesturen heb ben bij de verwezenlijking van hun Ïlannen ampen, Het inwonertal nam in 1957 iets meer toe dan in 1956. Terwijl het accres in 1956 slechts 11 zielen bedroeg, was dit in 1957: 88. De ze toename is te danken aan het geboorteoverschot (192); er was een vertrekoverschot van 104 zie len. I)it vertrekoverschot is weer to wijten aan het feit, dat helaas te weinig nieuwe woningen kon den worden toegewezen aan de vele gezinnen, welke zich hier nog willen vestigen. Bovendien is weer van invloed geweest, dat een aan tal door vertrek leeggekomen wo ningen moest worden bezet door gezinnen, die een onbewoon baar verklaarde woning achterlie ten. Het aantal onbewoonbaar verklaarde woningen bedraagt thans 14. Voorts verklaarde de burgemees ter dat het in de bedoeling ligt, bij het gereedkomen van de woningen in west een 7-tal huizen aan de Voor stad te ontruimen, zodat aldaar door afbraak aan een sterk ontsierende toestand een einde kan komen. In juli 1957 werden alle geregis treerde woningziekendon aangeschre ven om nadere gegevens omtrent de maximale huur, welke deze gegadig den zouden kunnen betalen. Per 31 december 1957 waren er nog altijd 740 geregisteerdc woningaanvragen. Het bezit van het grondbedrijf kon met ruim 37 ha worden uitgebreid, n.l. ruim 25 ha in het havengebied en ruim 6 ha ten zuiden van de spoorlijn en in Valckeslot. Uit de sector van de sociale voor zieningen kon worden gemeld, dat het aantal uitkeringen aan werklozen en kleine zelfstandigen nog minimaal is gebleven. De werkplaats voor gehandicapten onderging opnieuw uitbreiding. Er zijn thans ca 60 personen geplaatst, waarvan de helft uit Goes. Het be stuur van de werkplaats kocht een deel van de afkomende materialen van ruim 20 gesloopte woningen van „Nieuw Goes". Men wil met deze ma terialen een nieuwe werkplaats bou wen. Ook is op bescheiden schaal ge start met een afdeling gehandicapte vrouwen, waarvan er tot nu toe 7 zijn geplaatst. Voorts memoreerde de burgemees- de de verschillende activiteiten van particuliere zijde, als o.m. de Haju- to en het fruitcorso. Aan het slot wees mr. Ten Kate er nog op, dat de werkgelegenheid in 1957 in Goes nog vrijwel maximaal was, doch dat er de laatste maanden tekenen zijn welke er op wijzen, dat Jongen te Wouw aangereden. In de Roosendaalsestraat te Wouw werd dezer dagen het zoontje van de familie M. aldaar door een met ste nen geladen vrachtauto van de firma M. uit Goes aangereden. De wagen reed de jongen, die fietste, in de smal le straat achterop. De jongen ging op het trottoir staan om de wagen te laten passeren, doch werd nog juist door één der wielen geraakt, waar door hij viel en een enkel brak. De bestuurder moet van het ongeluk niets bemerkt hebben, want hij reed door. Een wachtmeester van de rijks politie te Wouw had het ongeluk zien gebeuren en reed de wagen per mo tor achterop. Op de rijksweg bij Kruiningcn slaagde hij erin de wagen in te halen. Tegen de bestuurder werd een proces-verbaal opgemaakt. Monumenten voor Ouwerkerk en Nieuwerkerk. Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Ensche de en afgevaardigden van de ver schillende raadsfracties van deze ge meente zullen zoals reeds In net kort gemeld op 1 februari naar Schouwen Duiveland komen om de door de kunstenaar Mari Andriessen vervaardigde monumenten officieel aan de gemeente Ouwerkerk en Nieu werkerk over te dragen. Burgemeester M. van Veen van En schede zal de monumenten, die ge plaatst zijn op de begraafplaatsen van Nieuwerk en Ouwerkerk, ont hullen. Deze plechtigheid is tevens het sluitstuk van de adoptie. in het nieuwe jaar met werkloosheid rekening moet worden gehouden. Hij eindigde zijn rede met de wans, dat er spoedig verandering mag komen in de huidige situatie van geld- en ka pitaalmarkt, opdat de lagere pu bliekrechtelijke lichamen weer in de gelegenheid zullen zijn over te gaan tot de uitvoering van kapitaalwer- ken van enige omvang. RAAD GOES Zal regering huizen aan de De Grootstraat aankopen? In de rondvraag van de woensdagavond gehouden gemeenteraadsverga dering van Goes hebben verscheidene raadsleden het woningbouwvraag- stuk ter sprake gebracht. De heer C. W. Vervest (k.v.p.) noemde het niet langer verantwoord, dat in de J. D. de Grootstraat Yiog steeds een tiental huizen leeg staat, nu naast de vele duizenden Nederlanders die huisves ting zoeken ook aan een groot contingent landgenoten uit Indonesië on derdak gegeven moet worden. Hij gaf B. en W. in overweging in samen werking met het ministerie voor maatschappelijk werk deze huizen aan te kopen. Immers, de gerepatrieerden zullen voor een groot deel in con tractpensions gehuisvest moeten worden, hetgeen de regering handen vol geld zal kosten. De voorzitter, burgemeester mr. W. C. ten Kate, zeide eveneens er van overtuigd te zijn, dat de wo ningen in de De Grootstraat niet lan ger leeg kunnen staan. Hij verklaar de reeds contact te hebben opgeno men met een vertegenwoordiger van het ministerie voor maatschappelijk werk, die hij had .geadviseerd be doelde huizen door de regering te la ten aankopen. Op een andere vraag van de heer Vervest deelde hij mede, dat degenen, die gerepatrieerde land genoten uit Indonesië in hun huis willen opnemen, zich kunnen opge ven op het stadhuis. De heer J. S. Visscher (p.v.d.a.) noemde de woningnood in Goes nog steeds onrustbarend. De laat ste jaren zijn we niet gelukkig geweest met toewijzing van wo ningen en voor 1958 ziet het er voor wat de woningwetbouwsec tor betreft wederom niet roos kleurig uit, aldus dit raadslid. Hij wees er voorts op, dat de premie- bouw wellicht mogelijkheden voor Goes biedt. In dat licht gezien wilde hij B. en W. adviseren con tact op te nemen met de plaatse lijke woningbouwverenigingen, waardoor wellicht wegen gevon den kunnen worden om een deel van dè premiewoningen te ver krijgen. Met betrekking tot de premie- bouw verklaarde wethouder J. H. Roose, dat in de loop van 1957 dit soort bouw wel mogelijk was ge weest in Goes, doch dit was bijzon der moeilijk in verband mot de bouwcapaciteit. We hebben ons in RECHTBANK MIDDELBURG Souburgs duivenhok in strijd met bouwverordening. Dc rechtbank tc Middelburg heeft woensdagmorgen de Zicrikzecse vee koopman J. P. M. M. veroordeeld tot een onvoorwaardelijke gevangenis straf van twee weken plus een ont zegging van do rijbevoegdheid ge durende twee jaar, conform dc cis van de officier van justitie. M. had op 26 oktober j.l. met zijn veeauto op de provinciale weg van Zierikzee naar Haamstede bij Kerkwerve geen doorgang vrijgelaten voor een brom fietser, waardoor deze laatste tegen de auto opbotste en ernstig gewond werd. Do bromfietser liep hierbij on der meer een gecompliceerde been breuk op, die blijvende gevolgen zal hebben. De restauranthouder J. P. M. d. N. uit Oostburg, die opzettelijk een on volledige aangifte gedaan had voor de inkomstenbelasting, werd ver oordeeld tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van twee jaar conform de eis alsmede een geld boete vm f 2500.— of 2 maanden. De officier had een boete geëist van f 5000.—. Voorts werd uitspraak gedaan in de kwestie van het „Souburgnc duivenhok", waarin de koopman J. li. uit Souburg verdachte was. Tijdens de zitting van de recht bank had do officier aangestipt, dat B. de bouwverordening van de gemeente Souburg had overtre den. Hij luid het duivenhok, al thans de daarop gelijkende hout constructie, in het geheel niet mo gen bouwen. Dc officier eiste t 25 De rechtbank bevestigde het von nis van dc Middelburgse kanton rechter, dio B. veroordeeld had tot betaling van f 15 De leraar J. B. P. S. uit Vlissingen die tijdens het inslaan van de Thijs- Weg te Biggekerke in botsing kwam met dc auto van dc koopman R. J. J. S. uit Oss, werd veroordeeld con form de eis tot een boete van f 25. De wielrijder J. L. uit Kapelle, die zonder achterlicht na sommatie om te stoppen was doorgereden, werd veroordeeld tot f 25.eveneens con form de eis. Tenslotte kreeg de smid M. S. van E. uit Axel wegens over treding van de bouwverordening der i gemeente Axel een boete van f 25.—. 1957 meer gespecialiseerd op wo- ningwetbouw en daardoor is de pre miebouw enigszins op de achter grond geraakt, aldus de wethouder. De heer P. de Munck (p.v.d.a.) informeerde of er al iets naders be kend was over de procedure dokter Scherphuis, waarop de voorzitter ontkennend antwoordde. Trekvlinder reisde per boot Op 20 januari ontving ik van de heer A. de Kunder (Schore) een vlin der, waarvan hij graag de naam wilde weten. Ik bereidde mij er op voor een overwinterend „Roestje" in het doosje te vinden, maar zag tot mijn grote verbazing een exemplaar van de „On rustvlinder", ook wel Kollbri- of Mee krapvlinder genoemd. Een heel beken de trekvlinder die van het Middel- landse-Zeegebied pas in het hartje van de lente (mei) ons land komt binnen dringen. De schenker hielp mij spoe dig uit de droom: hij had deze vlinder gevonden tussen „juun" die in plastic zakken verpakt en verder beschermd door kartonnen dozen per boot uit Egypte in ons land wordt ingevoerd. Zo was onze kleinste pijlstaartvlinder, die volgens Lempke in dec. en jan. reeds in de Riviera vliegt, op onge wone wijze hier nog ons Tand binnen gekomen. De Meekrapvlinder ziet men op warme dagen trillend in de lucht stil staan voor bloemen waarvan de ho ning diep ligt. Al vliegend brengt ze de lange tong in de kelken en ver zamelt zo de begeerde honing (Macro- glossum lang-tong). ZWERFMANS Tuinbouwvakonderwijzers in Zeeland vergaderden De vereniging van Tuinbouwvak onderwijzers in Zeeland en West- Noord-Brabant vergaderde dinsdag middag in de „Prins van Oranje" te Goes onder voorzitterschap van de heer G. Toorenaar te Wilhelminapol- der. Het aftredende bestuurslid, de heer W. J. Robijn te Goes werd her kozen en in het bestuur werd in de plaats van de heer P. W. Smalle- gange te Krabbendijke benoemd de neer A. Janse te Lewedorp. Uit het jaarverslag van de secretaris-pen ningmeester, de heer J. A. v. d. Guch- tc te Goes, bleek, dat de vereniging een goed jaar heeft gehad. Het leden tal steeg van 68 tot 85. Er was over 1957 een batig saldo van circa f 85. Een groot gedeelte van de middag was gewijd aan bespreking van een aantal vragen rondom het rassensor- timent van appels en peren. Vooral het appelsortiment is tamelijk een zijdig. Bij inplant van nieuwe boom gaarden worden in hoofdzaak Cox's )ranje Pippin en Golden Delicious gebruikt. Tijdens de besprekingen kwam duidelijk naar voren, dat ver- ruiming van het rassensortiment zeer gewenst is. Voorts werd medege deeld, dat het publiek de voorkeur geeft aan gele en rood-gekleurde ap- KANTONGERECHT MIDDELBURG Maar waren niet op jachtzeiden ze. Een gedeelte van de morgenzit ting van het Middelburgse kantonge recht, die woensdag gehouden Is, moest besteed worden aan dc zaak van drie Brabanders, ten laste was gelegd in de nacht van 2 op S november jJ. In de omgeving van Middelburg te hebben gejaagd op ha zen en ander wild met een lichtbak en een geweer, zonder dat zij daarbij in het bezit waren van een jachtak te. Het waren de los-arbeider M. d( J. uit Rucphen, M. C. van der B. uit Etten-Leur, eveneens los-arbeider, en hun vriend M., welke laatste niet aanwezig was. De beide verdachten ontkenden ten stelligste in die nacht te hebben gejaagd. Zij waren alleen maar naar Middelburg gekomen om er een geweer te kopen... Tenslotte werd do zaak aangehouden om de verbalisant te horen. De beide Brabanders bleken ont zettend rad van de tongriem gesne den te zijn. Met alle mogelijke verhalen trachtten zij hun onschuld te bewijzen en het was voor kanton rechter mr. J. Moolenburgh moeilijk om uit de verklaringen enigszins wegwijs te worden. De J. wercf het eerst verhoord. „Dat ontken ik", verzekerde hij, toen de tenlasteleg ging was voorgelezen, „want het kan nooit bewezen worden. Toen de poli tie 's morgens kwam in het huis in Middelburg, waar ik geslapen heb, zat ik bij de kachel", vertelde hij. „Maar wat ging dan aan dit bij de kachel zitten vooraf", wilde mr. Moolenburgh weten. „Ben ik in de stad geweest", vertelde De J. Op een vraag van de kantonrechter of hij een vuurwapen bij zich had, ant woordde hij bevestigend en voegde er aan toe, dat hij met zijn vrienden ook nog in het veld was geweest. „Heeft U daar gejaagd", vroeg de kantonrechter. pels, zodat men uitbreiding van het sortiment in die richting moet zoe ken. Er is ook hoe langer hoe minder vraag naar zoete appelen, zo bleek ter vergadering. Een gunstig teken is. dat de conservenfabrieken steeds meer belangstelling tonen voor be paalde rassen appels en peren. Faillissementen in december Het totaal aantal faillissementen, dat in december 1957 in Nederland uit gesproken is, bedraagt 135 (decem ber 1956 78). In Zeeland werden in december 1957 in totaal 3 faillisse menten uitgesproken tegen 1 in het jaar tevoren. In 1957 werden in totaal in Nederland 1351 faillissementen uitgesproken (1170). In Zeeland werd voorts één verzoek om verlenging van surséances van betaling gedaan in december. Examen De heer M. de Schipper te Krabben dijke behaalde het diploma praktijk boekhouden. De oudejaarsavondcollecte heeft in de Ned. Herv. Kerk te Heinkenszand opgebracht f 257.78. In verband met de bouw van een moeten worden gedempt. benzine service-station op de hoek WestsingelRavelijn de Groene Ja ger te Goes, zal dc dienst gemeente werken daar binnenkort vrij ingrij- pende veranderingen aanbrengen. Uit verkeerstechnisch oogpunt gezien is hier van een belangrijke verbetering sprake, want de rijweg op het kruis punt WestsingelRaveleijn de Groe ne JagerMiddelburgsestraat is niet minder dan 40 meter breed. Zowel de Westsingel als het Ravelijn de Groe ne Jager sluiten rechtstreeks aan op de Middelburgse straat, zodat de si tuatie voor 't verkeer daar niet be paald gunstig ligt. Het plan beoogt een kleinere inrit vrij te maken op het kruispunt, terwiji het Ravelijn de Groene Jager een nieuwe aanslui ting krijgt op de Westsingel. De Westsingel wordt dan ten op zichte van het Ravelijn een voor- rangsweg, waardoor de situatie voor het verkeer overzichtelijker wordt. In verband met de bouw van het benzinestation aan de zijde van de Middelburgsestraat zal een klein gedeelte va n de beide Westvesten noordelijke zijde zal dat ongeveer 100 vierkante meter zijn en de zuide lijke Westvest zal ongeveer 250 vier kante meter kleiner worden. Naast het 6 meter lange, 5 meter brede en circa 2 meter hoge service-station wordt een groenstrook Ingeplant, die dus gedeeltelijk wordt geplant daar waar thans de 40 meter brede inrit ligt. Men verwacht, dat de door de dienst gemeentewerken uit te voeren werkzaamheden ongeveer twee maan den in beslag zullen nemen. V estingbouwwerk Het Ravelijn do Groene Jager eerst later onder die naam bekend kreeg een oorspronkelijke bestem ming als verdedigingswerk. Het vormde min of meer een bastion, dat voor de stadswal was gelegen. Het Ravelijn ging echter als verdedi gingswerk verloren, toen er een olie molen op gebouwd werd. Later werd het terrein, gelegen buiten de z.g. Brouwersgang, ten egbruike afge- staan aan de rector van de Latijnse school, wiens tuin in de onmiddellijke nabijheid van het Ravelijn was gele gen. Hij kreeg vergunning om de oliemolen te slopen. Voorts is het terrein benut als bouwgrond en het bleef als zodanig tot de zestiger ja ren van de vorige eeuw in handen van hoveniers. Na 1860 werd het tot een soort schuttershof ingericht. De schuttcrssociëteit „Jacoba van Beie ren", die ook thans nog bestaat, was er gedurende langere tijd gehuisvest. „Nee", was het antwoord. „Maar hoe kwam U dan aan drie konijnen en een haas?", vroeg do kantonrechter. „We zijn 's nacht* in de stad geweest om een geweer te kopen en van diezelfde winke lier hebben we het wild gekre- 5en"...., zei hij. „De konijnen en e haas zijn geschoten door de „jongens van Zeeland", voegde De J. er veelbetekenend aan toe. Tegen de verbalisant had De J. verklaard, dat zij de polder waren ingegaan om te stropen. Ook, dat de J. de lichtbak droeg en de schutter was. „Heb ik gezegd", vertelde ver dachte tegen de kantonrechter, „want de politie moest toch een ver haaltje hebben". Op alle mogelijke manieren probeerde „verdachte zich er onder uit te praten, zodat de kan tonrechter tenslotte besloot om de zaak aan te houden. De man uit Etten-Leur werd ten laste gelegd, dat hij behulpzaam was geweest bij deze jachtpartij. Hij had op de uitkijk gestaan. Van der B. verklaarde echter, dat hij helemaal niet op het bouwland geweest was. Hij had bij zijn zuster in Middelburg geslapen. Tegen de adjudant ver klaarde hij echter als uitkijk gefun geerd te hebben. „Maar ik ben er he lemaal niet bij geweest, edelachtba re", verklaarde hij met klem. Hoe kwamen in het huis van uw zuster dan die konijnen terecht, wil de mr. Moolenburgh weten. „Dat weet ik niet", was het antwoord. Daar vraag ik niet naar". „Heeft U een jachtakte", vroeg de kanton rechter. „Nee, want ik jaag niet". Kantonrechter en officier werden uit deze verdachte evenmin veel wijzer, zodat besloten werd om ook In deze zaak de verbalisant te horen. (Nagekomen advertentie). Enige en algemene kennisgeving. Heden overleed plot seling tot mijn diepe droefheid mijn lieve man, de heer HEINRICH OTTO, in de ouderdom van 69 jaar. Middelburg, 22 januari 1958. Langevielcsingel 80. E. M. OTTO- ELHORST. De teraardebestelling zal plaatshebben maan dag 27 januari 1958. 2 uur vertrek van het sterfhuis. Bij het vervullen van zijn menslievende plicht is heengegaan MELGERT DE WINTER op de leeftijd van 22 jaar. A. UYTTERHOEVEN. Sas van Gent. 22 januari 1958. Het personeel van de bewaring van de hy potheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Middelburg, geeft met diep leedwezen kennis van het plotse ling overlijden van zijn geachte collega, de heer CORNELIS SCHRIJVER, beëdigd commies. Middelburg, 22 januari 1958 Heden overleed onze geliefde moeder, be- huwdmoeder en groot moeder, mevrouw WILHELM INA JOHANNA VAN SPENGEN, weduwe van JOHAN ERMERINS, op de leeftijd van 72 jaar. Goes J. ERMERINS J. J. W. ERMERINS— SCHREGEL Lunteren J. W. APPEL— ERMERINS S. A. APPEL En kleinkinderen. Heinkenszand, 18 januari 1958 Huize „Landlust" Op verzoek van de overledene heeft de begrafenis in alle stil te te Heinkerfezand plaatsgehad. BEKENDMAKING. Wegens ziekte van P. Luteyn kunnen wy van de v geen bestellingen opnemen en bezorgen. JAN WISKERKE ZELFBEDIENINGSBEDRIJF Hoofdstraat 69, Kruiningen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 9