Echtpaar De Niet evacueert per auto met 1000 gulden in Prins Bernhard hartelijk versierd Monrovia ontvangen TOPCONFERENTIE KAN IN CANADA WORDEN GEHOUDEN AMERIKAANSE HOOGLERAAR MET BIERGLAS GESLAGEN DONDERDAG 23 JANUARI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 VIJF KINDEREN WACHTEN IN EINDHOVEN Burmese rechter en Siamese bandieten betoonden clementie (Van een bijzondere correspondent) Rangoon, 20 januari. Een paar dagen geleden is te Rangoon een Nederlands echtpaar aangekomen na een moeilijke, maar geslaagde autotocht dwars door de jungles, door Malakka, Thailand en Burma. Het echtpaar De Niet (Will 40 jaar oud, Marianka 30) is op 11 november j.l. uit Bandoeng vertrokken. In die tijd werd de situ atie voor de Nederlanders in Indonesië reeds zo onprettig, dat de De Niets besloten, hun bestaan in het tropische land op te geven en naar het moederland te reizen, dat zij overigens nooit gezien hebben, omdat zij in Indonesië geboren en getogen zijn. Will de Niet was in Bandoeng voorganger van de Trinity Baptisten kerk en directeur van een weeshuis. Toen hun plan vaststond regelde De Niet met Indonesische vrienden het voortbestaan van het weeshuis. Zyn kapi taaltje van ongeveer 30.000 gulden liet hij in hun handen achter. Een be drag van 1000 gulden werd bestemd voor de reiskas. Een kleine Duitse auto (Ambassador Matador 14) werd beladen met wat de De Niets mee konden nemen, hetgeen niet zo erg veel was. Na een roerend afscheid van de ongeveer 40 pupillen van het weeshuis werd de verre tocht aanvaard. Voor de Kadi De tweede grote moeilijkheid was van officiëler aard. Aan de grens tussen Thailand en Burma weigerden de Burmese autoriteiten hen binnen te laten. In de grensplaats Myawad- dy moesten zij voor de kadi verschijn en op beschuldiging van een illegale grensoverschrijding. Ook de rechter werd, net als de Siamese bandieten, getroffen door het relaas van De Niet. Hij sprak hen vrij op „humani- De auto werd per boot naar Singa pore overgebracht en vandaar begon de lange reis over land: door Malak ka, Thailand, Burma en straks door India, Afghanistan, Iran, Turkije, Joegoslavië, Italië, Frankrijk en Bel- Set eerste traject tot Rangoon, heeft ruim twee maanden gevergd. wanneer het echtpaar tenslotte Nederland zal arriveren, weet nie mand. Het zal pas na maanden zijn. Daar, in Eindhoven, wacht hun een weerzien, waarnaar vurig wordt ver langd, de vijf kinderen van het echt paar De Niet vijf meisjes, Petra (10), Yvonne (9), Sylvia (8), Karen (6%) en Dagmar (3) wonen daar sinds enige tijd. Maar in Nederland blijven willen de De Niets niet. „Ik ben geboren in Indonesië en ik ben rijsteter. ,T~ kunt je bloed niet verloochenen," zej de heer De Niet. „Ik zal de eerste beste gelegenheid aangrijpen om in de een of andere functie naar het oosten terug te gaan, liefst weer naar-Indonesië, als dat mogelilk is, want wij houden van dat land Waarom heeft het echtpaar De Niet deze manier van reizen ver kozen Zij zouden toch, als de andere Nederlandse repatrianten per boot of per vliegtuig hebben kunnen reizen? Er is meer dan één reden: De Niet wil vrij zijn, geen verplichtingen hebben ten opzichte van wie ook. Hij wil ook, op de avontuurlijke tocht, mate riaal verzamelen voor het schrij ven van boeken, waarbij zijn gro te belangstelling uitgaat naar de Oosterse godsdiensten. Voor de vrijheid en het avontuur heb ben de heer en mevrouw De Niet veel ontberingen over. Want de eerste twee maanden van hun reis waren niet eenvoudig. Vermagerd, met wei nig kleren en overdekt met stof, maar gezond, door de zon gebruind en opgewekt kwamen zij in Rangoon aan in hun autootje, dat uiteraard de sporen van de moeilijke reis droeg. Enkele dagen rusten zij in een Ymca- hotel; een hele luxe na de gepasseer de maanden. Daarna gaan zij verder donderdag in de richting Manda- l&y vol vertrouwen en moed. Ongetwijfeld zullen zij nieuwe avon turen toevoegen aan die welke zij reeds hebben meegemaakt. Het eer ste moeilijke incident kwam. toen zij over een karrespoor in zuidelijk Thai land voorthobbelden. Voor hen daag de plotseling een groep gewapende bandieten op. De mannen doorzoch ten de auto, op zoek naar geld en wapens. Zij vonden natuurlijk het Seld. Wapens waren er niet. Maar e bandieten luisterden ook naar De Niets verhaal en lieten hen ten slotte gaan. Verplicht verzekerden kunnen weer hulpmiddelen krijgen. Op advies van de Ziekenfondsraad heeft zo deelt de raad mede de minister van sociale zaken en volks gezondheid enkele wijzigingen ge bracht in de regeling betreffende kunst- en hulpmiddelen voor de ver plicht verzekerden der algemene zie kenfondsen. Tot de kunst- en hulpmiddelen wor den ondermeer gerekend kunstlede maten, orthopedisch schoeisel, chi rurgische kaakprothesen, brillegla- zen en hoortoestellen. In de nieuwe beschikking van de minister, die met ingang van 20 ja nuari 1958 in werking is getreden, ls het aantal kunst- en hulpmiddelen uitgebreid met buikbreukbanden, catheters, kunstogen, verrekijker- brillen, spalken, krukken en kunst schouders. Evenals in de vorige beschikking zijn de vergoedingen aan de verze kerden in het algemeen op 75 pet. van de aanschaffingskosten gesteld (voor kunstledematen op 100 pet). De maxima, waaraan deze vergoe dingen waren gebonden, zijn echter aangepast aan het sinds de totstand koming der vorige beschikking (eind mei 1951) sterk gestegen prijs peil. Hierdoor is bereikt, dat in de meeste gevallen 75 pet van de kost prijs ook werkelijk wordt gedekt. De vergoeding voor brillcglazen blijft ongewijzigd. taire gronden" en wenste hun goede reis. De plaatselijke bevolking van Myawaddy had intussen van de vreemde Nederlanders gehoord en bewees hun allerlei vriendelijkheden. De minister van de staat Karen kwam hun nog even vaarwel zeggen. Van Myawaddy reden de De Niets noordwaarts naar Moulmein aan de Golf van Martaban. Daar laadden zij de auto aan boord van een schoener, die hen overzette naar Rangoon. Door stof en hitte De dagen In Rangoon waren toch nog druk, omdat het echtpaar De Niet tal van consulaten af moest lo pen om de nodige papieren voor het vervolg van hun reis te verkrijgen. Van Singapore tot Rangoon hebben de De Niets het seizoen mee gehad. Het is de droge tijd. In de natte moe- son immers zouden de wegen in rivie ren en modderpoelen veranderd zijn. De droogte had natuurlijk ook zijn nadelen: enorme stofwolken omhul den het autootje vaak, zodat er to taal geen uitzicht op de weg vóór hen meer was. Maar zij zetten door: langs de onafzienbare rijstsawahs en langs de ontelbare pagodes, over in de zon blikkerende witte wegen en langs haast onbegaanbare karrespo- ren. Zoals zij vastbesloten zijn door te zetten op de nog komende wegen van India en Afghanistan, van net oude Perzië en het Ottomaanse rijk, van het land van Tito, en dan steeds dichter naar huis, in Italië, Frankrijk en België, tot hun autootje eindelijk zal stil houden in de Eindhovense Limburglaan voor het weerzien met Petra, Yvonne, Sylvia, Karen en Dag- mar. DIEFENBAKER TOT BOELGANIN: Oostenrijks antwoord in Westerse geest. De Canadese premier, John Diefen- baker, heeft in antwoord op een brief van premier Boelganin van de Sow- jet-Unie gezegd, dat er in zijn land een topconferentie kan worden ge houden indien de grote mogendheden tot een dergelijke bijeenkomst be sluiten. Diefenbaker zegt dat Boelganins voorstel voor een conferentie tussen oost en west onmiddellijk zijn steun krijgt indien er voldoende waarbor gen zijn dat goede resultaten kunnen worden verwacht. De ervaring heeft echter geleerd dat dergelijke bijeen komsten door diplomatiek en ander overleg zorgvuldig moeten worden voorbereid om succes te kunnen op leveren, aldus de premier. Hij zou gaarne zien, dat de Sow- jet-Unie aan personen die bij ver wanten in Canada willen gaan wo- Rijk ontslaat honderd man en neemt ze weer aan (Van een onzer verslaggevers). Honderd arbeiders, het derde deel van de z.g. E-contractanten, die in Friesland werkzaam zyn by de Dienst Landaamvinnlngswerken hebben be richt gekregen, dat zy per 1 maart zullen worden ontslagen. Voorzover wy konden nagaan, betreft dit ontslag alleen de mensen, die in Friesland werken en niet de resterende 175 in Groningen. In Den Haag zegt men, dat de ont slagen kennelyk een gevolg zyn van de bestedingsbeperking. Men laat daar de arbeiders dus afvloeien. Deze mensen kunnen dan worden ingescha keld op zogenaamde aanvullende wer ken. Ook nu reeds zijn cr arbeiders bij de landaanwining bij de aanvullende werken werkzaam. Dit komt er dus op neer, dat de arbeiders hetzelfde werk blijven doen, maar dat zy uitsluitend van werkgever veranderen. Voor 1 maart zijn zij in dienst bij verkeer en waterstaat, na 1 maart echter bij sociale zaken. Op zichzelf heeft het ontslag dus uitsluitend ad ministratieve betekenis. De arbeiders gaan er echter op ach teruit. Wy vernamen in Den Haag, dat de E-contractanten gemiddeld circa 70 gulden verdienen. In de aanvullende werken geldt echter een uurloon van 1.40 inclusief de toeslagen. De arbei ders. die van werkgever veranderen, verliezen dus aan bruto-inkomsten minimaal acht gulden per week. Onderwijzeres won ezel Mej. Marie Naus, onderwijze- res aan de St. Odaschool in Helden heeft er een ezel bij gekregen. Een echte ezel. s „Lambiek" heet het dier en is van Franse afkomst1. De on- derwijzeres had de ezel ge- wonnen als hoofdprijs van een loterij georganiseerd door het Heidense schuttersgilde. Hoewel wellicht niemand be- §1 ter dan een onderwijzeres zich over een ezel kan ontfermen, =g had ze toch geen plaats voor hem in de zesde klas. Ze had echter zoveel schik in haar s prijs, dat de kinderen een trak- m tatie kregen. De ezel heeft ze spontaan ter beschikking ge- steld om aan de meest bieden- de ten bate van het plaatselij- ke jeugdwerk te worden ver- kocht. nen, toestemming verleent het land te verlaten. De Oostenrijkse kanselier, Raab, heeft de nationale raad. de Oosten rijkse Tweede Kamer, woensdag mee gedeeld, dat zijn regering in haar antwoord op de brief van de Rus sische minister-president, maar schalk Boelganin, zegt dat een top conferentie zorgvuldig dient te wor den voorbereid, daar niets zo teleur stellend voor de mensheid zal kun nen zijn als een mislukking van een dergelijke conferentie van de leiden de staatslieden in de wereld. Het Oostenrijkse antwoord werd dinsdag aan de Russische ambassa deur te Wenen overhandigd. De Oostenrijkse regering spreekt de hoop uit, dat oost en west de be handeling van de ontwapeningskwes tie in het kader van de Verenigde Naties zullen voorzetten. Wat het Russische voorstel tot deelneming van Oostenrijk aan een topconferen tie betreft, zegt de regering te We nen, dat Oostenrijk eraan wil deel nemen, indien alle andere deelne mende landen zulks wensen. Verder spreekt de Oostenrijkse re gering in haar antwoord de me ning uit, dat het van groot be lang is een oplossing te vinden voor het probleem van de hereni ging van Duitsland. Zo komt >rPhonoravia" het gespro ken maandblad van de blinden tot stand. Op de foto boven zit men rond de microfoon geschaard voor de opname van de berichten en ar tikelen. In een aangrenzend vertrek (het gehele; huis is van rode lamp jes voorzien, die deur- en telefoon- bellen moeten vervangenzit de technicus aan de bandrecorder (foto rechts onder), en tenslotte (foto links onder) morden de opnamen, tekst, en muziek, via drie bandre corders tot een vloeiend geheel ge monteerd. Bezwaren van minister tegen premievrij sparen Voorzover de inschrijvingen op de nationale woningbouwleningen een verschuiving van besparingen beteke nen, acht de minister van financiën het. blykens zyn memorie van ant woord op het voorlopig verslag der Eerste Kamer., omtrent de algemene financiële beschouwingen over de be groting 1958. van belang dat opnieuw besparingen worden gevormd, die te zijner tyd weer voor belegging ln aan merking komen. Hij verwacht dat de spaarders die voor de inschrijving hun spaarbank boekjes hebben aangesproken, hun saldo opnieuw zullen aanvullen. Dat zij zich hierbij in belangrijke mate zullen laten beïnvloeden door de hoog te van de spaarbankrente, lykt hem echter een open vraag. Dit geldt even eens voor een eventuele belastingvrij dom van de rente op spaarrekeningen. Belastingvrij sparen, zo gaat de mi nister ln dit verband voort, zou het bezwaar medebrengen dat deze facili teit meer ten goede komt aan de ho gere inkomens, omdat het hieraan verbonden extra-voordeel afhankelijk is van het marginale inkomstenbelas tingpercentage. De regering heeft daarom de voorkeur gegeven aan spaarpremies. INCIDENT TE AMSTERDAM Dader mengde zich tussen nieuwsgierigen 'De 42-jarige Amerikaanse hoogle raar E. Sterrenberg Barnhoorn uit Lexinton, Massachusetts, is in de nacht van dinsdag op woensdag met een bierglas op het hoofd geslagen. Gistermiddag tegen zes uur is de dader, de 25-jarige metaalgieter W. W. W. uit Amsterdam, die reeds een uitgebreid strafblad heeft, door de recherche van het bureau Singel ge arresteerd. Het motief van zijn daad staat nog niet volkomen vast, doch de re cherche verdenkt hem ervan de pro fessor van zijn geld te hebben willen beroven. Mocht de dader deze opzet al hebben gehad, dan is hij daarin niet geslaagd. Het slachtoffer had ongeveer honderd gulden en een klein bedrag aan Amerikaanse dol lars op zak en daarvan is geen cent verdwenen. Prof. Sterrenberg. die een reis door diverse Europese landen maakt, deels voor vakantie, deels voor onderzoekingen en zaken, was drie dagen geleden op Schiphol ge arriveerd met zijn echtgenote, en zou vrijdag weer naar Amerika ver trekken. Dinsdagavond omstreeks elf uur ging mevrouw Sterrenberg in het hotel aan de Prinsengracht naar bed, doch haar man wilde eerst nog GROTE PORTRETTEN AAN PARACHUTES „Wij kannen ons aandeel leveren in aankweken van begrip" (Van een A.N.P.-verslaggever) Z.K.H. Prins Bernhard is gistermiddag met een speciaal vliegtuig in Morovia, de hoofdstad van Liberia, aangekomen voor het brengen van een officieel bezoek van vijf dagen. Dit bezoek geldt als een tegenbe zoek voor het staatsbezoek, dat in oktober 1956 door de president en mevrouw William V.S. Tubman aan ons land werd gebracht. Het vlieg tuig van de prins landde op het James Spriggs Payne vlieveld in Monro via. Prins Bernhard zette het toestel zelf aan de grond. Uit de lucht kwamen tijden de ontvangstplechtigheid grote portrptten van koningin Juliana en prins Bernhard langzaam aan parachutes naar beneden drijven. Toen de prins het vliegtuig verliet speelde de kapel van de Liberiaanse grenswacht het Wilhelmus, dat werd gevolgd dooi 't Liberiaanse volkslied ,,A11 Hail, Liberia, hail". Van fort Norris uit klonken 21 saluutschoten ter verwelkoming van de koninklijke gast. De president van Liberia, dr. Wil liam V. S. Tubman, was de eerste om de prins te begroeten. Er werden hartelijke handdrukken gewisseld, waarna prins Bernhard, vergezeld van de president, de erewacht in specteerde. De prins en de president namen vervolgens in de auto plaats, waarna de stoet werd gevormd, die zich naar het Tubman-monument begaf. Hier werd prins Bernhard verwel komd door de burgemeester van het feestelijk versierde Monrovia. de heer Nathan Ross. Burgemeester Ross overhandigde prins Bernhard de gouden sleutel van de stad, waar na de prins het gouden boek van de stad tekende. In de middag, na de lunch met president en mevrouw Tubman in het presidentiële verblijf, heeft prins Bernhard zich met zijn gastheer naar het pioniersmonument begeven, dat herinnert aan de komst van de eerste negerkolonisten uit de Verenigde Staten. De prins heeft aan de voet van het monument een krans gelegd. Vervolgens werden de leden van het corps diplomatique met hun dames in het presidentiële paleis ont vangen en aan de prins voorgesteld. T oespraak Tijdens, een staatsiediner, dat 's avonds in de „Executive Mansi on" werd gegeven, hield prins Bernhard een rede. waarin hij on der meer erop wees. dat Neder land en Liberia beide kleine lan den zijn in vergelijking met de grote mogendheden en dat het lot van de wereld niet van ons afhangt. „Maar toch kunnen wij naar mijn mening op bescheiden wijze ons aandeel leveren in het aankweken van meer onderling begrip en goodwill in de wereld. Wij kunnen dit doen omdat wij in ons hart dezelfde vrijheidsliefde kennen, dezelfde verdraagzaam heid en democratische geest". „Feitelijk zijn we al bezig ons aandeel te leveren omdat we in de verhouding tussen onze beide landen van deze geest van vriendschap en goodwill een voorbeeld geven. Het feit dat we onlangs ambassadeurs hebben uitgewisseld is hiervan een illustratie. Meer voorbeelden liggen in de manier waarop wij onze econo mische betrekkingen op voet van vrije uitwisseling en goede zakelijke connecties van oudsher op het ge bied van handel, scheepvaart en in andere opzichten handhaven. Velen van mijn landgenoten hebben zich op gelukkige wijze in Liberia kun nen vestigen en bij deze gelegenheid wil ik U, mijnheer de president en uw landgenoten uit naam van mijn land danken voor de vriendelijkheid en gastvrijheid aan de hier gevestig de Nederlanders betoond. Dergelijke onderlinge verhoudin gen tussen een Afrikaans en een Eu ropees land vormen naar mijn me ning een goed voorbeeld. Wij streven er in onze verhouding tot andere lan den allebei naar om dit voorbeeld trouw te blijven. Dat ons dit moge gelukken en dat de gelukkige ver standhouding tussen onze beide lan den lang mag voortduren is mijn in nige wens". een luchtje scheppen. Hij bezocht daarbij een café, waar hij in contact kwam met de metaalgieter. Niet we tende met wat voor man hij te doen had, liet de professor zich overhalen nog een ander café te bezoeken en om twee uur, liep hij samen met de Amsterdammer over het Frederiks- plein. Daar diende de metaalgieter hem onverwachts een harde klap op het hoofd toe met een bierglas, dat hij tot dat doel uit het laatste café had meegenomen. De Amerikaan zakte ineen. Hevig bloedend aan zijn gelaat liep hij naar een boom toe en zocht daartegen steun. De metaalgieter liep eerst weg. doch zag op dat mo ment twee agenten naderen, die toe vallig in de buurt waren. Deze twee richtten hun schreden terstond naar de hoogleraar, terwijl ook andere voorbijgangers om hem heen groep ten. Dit gaf de metaalgieter aanleiding zich ook voor te doen als een nieuws gierige. Hij mengde zich tussen het groepje, hetgeen de agenten niet ontging, doch die hadde'n er op dat moment geen idee van dat deze nieuwsgierige zelf de dader was. Zij brachten de gewonde Amerikaan naar de naburige Foreestkliniek. In de Foreestkliniek werd eerste hulp verleend, waarna de hoogleraar door de Gemeentelijke Geneeskundi ge en Gezondheidsdienst naar het Veesperpleinziekenhuis werd ge bracht voor verdere behandeling. Hier werden de wonden aan zijn ge laat verzorgd en ontdekte men een glassplinter in een der ogen. Ijlings werd de hoogleraar daarna naar de ogenkliniek van het Wilhelminagast- huis gebracht, waar de splinter werd verwijderd. Gistermiddag onderging hij nog een kleine operatie. Het is zonder twijfel een gelukkige bijkomstigheid geweest dat de twee agenten toevallig over het Frederiks- prem kwamen op een moment, dat de aanslag juist gebeurd was. Er was een slagader aan de kaak ge raakt en indien de hoogleraar niet zo spoedig was geholpen, zouden de ge volgen zeer ernstig zijn geweest. Nadien is de recherche van het bureau Singel de gehele dag in de weer geweest om na te gaan, wat er gebeurd kon zijn. Zij ontdekte dat de Amerikaan in enkele ca- le's was geweest en vernamen te vens dat dit in gezelschap van de metaalgieter was geweest. Men zocht hem op, nam hem mee naar het politiebureau en on derwierp hem daar aan een ver hoor. De metaalgieter ontkende aanvan kelijk iedere schuld, maar hij wist geen aannemelijke verklaring te ge ven van de aanslag, hoewel men hein erop kon wijzen dat hij erbij geweest moest zijn, omdat de agenten hem die nacht immers bij de hoogleraar gezien hadden. In het kruisverhoor sprak hij zichzelf zo vaak tegen, dat hij tenslotte gisteravond om zes uur door de mand viel en een bekentenis aflegde. Vier vliegtuigen met atoombommen neergestort Volgens het Amerikaanse tijdschrift „Time" zijn in tegenstelling tot eerde re berichten tenminste vier Ameri kaanse vliegtuigen met atoomwapens neergestort, zonder dat er een kern- ontploffing ontstond. De luchtmacht heeft onlangs mel ding gemaakt van het neerstorten van één vliegtuig met een atoombom zon der dat deze tot ontploffing kwam. Het tijdschrift noemt de plaatsen waar de ongelukken zouden zijn ge beurd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7