uw geld terug Kommiezen riepen een ingenieus werkende smokkelaar halt toe BANKROOF DE DODER IS IN DE STAD MET ORIGINEEL VERHAAL 250.000ste televisietoestel- bezitter werd verrast De vreemde nare dagen PROVINCIALE Z E E O W S B COURANT WOENSDAG 22 JANUARI 1958 ECONOMISCHE POLITIERECHTER MIDDELBURG Bergplaats in verkleinde benzinetank bevatte partij boter De douaniers in Clinge sloegen op de 10e januari j.l. ongetwijfeld een goede slag. Niet dat ze een enorme hoeveelheid boter in beslag namen. Het ging hier om de vervoerder van de smokkelwaar, de handelsvertegen woordiger A. A. E. F. uit St. Niklaas (België), die de boter uit Zeeuwsch- Vlaanderen naar België wilde smokkelen en hierbij op een bijzonder inge nieuze wijze tewerk was gegaan. De douaniers slaagden er echter in F. bij zijn eerste smokkelaffaire een halt toe te roepen, want zoals een der commiezen opmerkte: „Hij beloofde wat voor de toekomstDe Belg moest zich dinsdagmorgen verantwoorden voor de economische politie rechter te Middelburg, mr. P. van Empel. Vrijdag de tiende passeerde F. 's avonds om 7 uur de douane te Clinge. „Niets aan te geven", zei hij. Een pientere kommies vertrouwde de zaak echter niet en onderwierp de auto aan een nader onderzoek. Hij ontdekte twee ijzeren platen, draai de ze los en toen kwamen twee bergplaatsen tevoorschijn met teza men 128 kg boter. Verder bleek de benzinetank wat ingekort te zijn. Er was een klein tankje bijgebouwd en ook daarin vond de kommies nog 68 kg boter. „U deed het op de wijze van een bevoepssmokkelaar", zei mr. Van Empel. De officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, eiste een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van 3 weken met aftrek hij had er reeds 10 dagen opzitten met verbeurdverklaring van de boter. De raadsman van F., mr. G. Ti chelman, vond deze straf voor de omvang van de smokkelzaak wel wat te hoog. Nu zijn cliënt reeds 10 dagen van zijn vrheid beroofd was, stelde pleiter het op prijs wanneer F. in vrijheid gesteld mocht worden. De politierechter vond dat hiertoe geen aanleiding bestond en vonniste conform de eis. De grossier in boter en eieren, C. S. L. I. uit Axel had op 24 novem ber j.l. in zijn bestelauto eveneens boter vervoerd, die kennelijk voor smokkel bestemd was. Dertienhon derd kilo in totaal. Het was op een zondagmorgen en om half zes was hij van huis gereden in de richting Zulddorpe. De douaniers gingen er achter aan en toen zij de auto 2 km gevolgd hadden, draaide deze om, reed langs de douaniers en keerde terug naar zijn uitgangspunt in Axel. „Wat deed U daar toch", vroeg een der kommiezen. „Ik moest even m'n auto proberen, 't Zou vervelend zijn als hij kapot ging", kreeg hij ten antwoord van I. Vervolgens vertelde verdachte een verhaal, dat hij de boter weg moest brengeen en als derde ver klaring was er een „onbekend persoon, die in Koewacht de boter zou opwachten, ,,'t Is maar een vreemd ritje, hè", vroeg de poli tierechter. Dozijn leugens I. verklaarde, dat hij samen met een verhorend ambtenaar een verkla ring opgesteld had. Dat kwam, om dat de verklaringen van verdachte flink door elkaar liepen en de amb tenaar toch een verklaring moest Bejaarde man verjoeg overvaller met pook. De Maastrichtse recherche heeft maandagavond een mijnwerker uit Kerkrade wegens een poging tot roof en bedreiging tegen het leven aan gehouden. Hij was de sigarenwinkel van het echtpaar Bemelmans binnen gekomen, waar hij duizend sigaren van een bepaald merk wenste. Deze waren in zo'n groot aantal in de win kel niet voorradig, en toen de bejaar de vrouw naar de achter de winkel gelegen keuken ging, om haar 77- jarige echtgenoot met de wensen van naar „klant" op de hoogte te bren gen, volgde deze haar op de voet. In de keuken dreigde hij, de bei de oude mensen met een klein model revolver te zullen neerschieten als ze hem geen 300 gaven. Het do delijk verschrikte echtpaar liet zich echter niet helemaal uit het veld slaan, en de 77-jarige man greep, driftig geworden door het benarde van zijn positie, een pook, waarme de hij de indringer te lijf ging. Deze, klaarblijkelijk geschrokken van dit onverwachte verzet, retireerde, nog steeds het wapen op de oudjes ge richt houdend. De recherche stelde direct na de aanklacht een onderzoek in, en kon aan de hand van een uitvoerig sig nalement, dat de oude heer had ver strekt, als verdacht van deze overval aanhouden de 27-jarige mijnwerker B. R., een Tsjech, wonende te Kerk rade. Bij confrontatie herkende dc winkelier zijn aanvaller, en deze kwam spoedig tot een bekentenis. Het politieverhoor leidde verder tot de aanhouding, van de 26-jarige fa brieksarbeider J. K. uit Maastricht. Samen hadden de mannen het plan voor deze roofoverval beraamd. Het in beslag genomen wapen bleek ach teraf een alarmpistool te zijn. Bom aangetroffen in school te Little Rock. In de middelbare school te Little Rock in Arkansas, die vorige zomer het toneel was van ongeregeldheden in verband met de rassenkwestie, is maandag in de kelder een staaf dy namiet gevonden. De staaf werd ont dekt, toen het gebouw naar aanlei ding van een telefonische waarschu wing werd doorzocht. Er werd geen ontstekingsapparaat aangetroffen. hebben. Deze ambtenaar, de com mies J. D. uit Axel, vertelde, dat hij alle mogelijke moeite gedaan had om de juiste toedracht er uit te krijgen. „Zijn eerste verklaringen zaten vol leugens", aldus D. De commies had een puntje gezet bij elke leugen. Hij kwam tot een totaal van twaalfOverigens was D. er van overtuigd, dat ook het laatste verhaal niet het juiste was. „Het ligt er dusdanig „dik" op, dat het niet anders dan botersmok kel kan zijn", verklaarde de offi cier, die een voorwaardelijke ge vangenisstraf eiste van 1 maand met een proeftijd van 2 jaar, als mede verbeurdverklaring van de in beslag genomen boter. De raadsman van I., mr. H. A. R. de Mul, hechtte weinig waarde aan het in onderlinge samenwerking op gemaakte proces-verbaal. Mr. de Mul betoogde, dat veelvuldig in Zeeuwseh-Vlaanderen in boter ge handeld wordt op zondag. De koper van I.'s boter, zekere van D., had dan ook verklaard, dat hij de partij op die zondag besteld had. Hierbij doet de kwestie van noodzakelijke service ook een duit in het zakje. Mr. de Mul vond de zaak aan enige twijfel onderhevig en vroeg uiterste clementie. „Als ik gestraft word, is dat on schuldig", was het laatste woord van I. Gezien de omstandigheden, waar onder de boterhandel gebeurde zon der enige aannemelijke verklaring, achtte mr. Van Empel de smokkel wettig en overtuigend bewezen. De politierechter veroordeelde I. con form tot de gevraagde straf. FILMS IN ZEELAND IN DE AMERIKAANSE film-industrie is de „misdaad" een flinke bron van inkomsten geworden. Hoeveel rolprenten zijn er immers wel niet, waarop zich de meest gruwelijke misdrijven voltrekken tegen het décor van New York's wolkenkrabbers, brede, overvolle straten en in vele tinten rose, geel, lichtblauw uitgevoerde flats, terwijl men zich even later in de sloppen van New York's beruchte havenwijken be vindt. Een geschikt décor, inderdaad, en de Amerikaanse producers, regisseurs en andere flimgrootheden maken daar een dankbaar ge bruik van. Men staat hier in Nederland derhalve tamelijk sceptisch te genover Amerikaanse thrillers; men doet er echter verstandig aan voor „De doder is In de stad", tot en met donderdag in LUXOR, Vlissingen, een uitzondering te maken. Eén meisje en twee mannen verloren hun hart Want „The killer is loose" de Nederlandse titel is ditmaal zo kwaad nog niet is een zeer zeker niet van sensatie ontblote politiefilm, die echter één grote verdienste heeft: spanning. De handelingen in dit op- merkelijk-logische verhaal voltrek ken zich snel en er zullen er slechts weinigen zijn, die ze niet geboeid zul len volgen. Het is ook loffelijk, dat men zich in „De doder is in de stad" de moeite heeft gegeven iets van de psychologische achtergronden van de misdaad bloot te leggen. Twee be roemde sterren, te weten Joseph Cot- ten en Rhonda Fleming, zijn er on der het beproefde oog van regisseur Budd Boetticher in geslaagd, het filmkritisch oog voor de theaterbe zoeker te bekoren. Het verhaal, ge schreven door John en Ward Haw kins, werd indertijd gepubliceerd in de Saturday Evening Post en viel daarin op door zijn oorspronkelijk heid, wat voor United Artists aanlei ding is geweest het te verfilmen. Het is een boeiende, sobere thriller geworden, die het aanschouwen ten volle waard is. De door teen-agers om zijn leuke gezicht enz. nogal gewaardeerde Tony Curtis speelt, tezamen met de welgeschapen Piper Laurie de hoofd rol in „Duivels van de weg", in Grand, Goes. Wat liefde, veel geraas van moto ren o.m. van die van een nieuwe, supersnelle race-wagen, vervaardigd door ir. Johnny Dark en een klei ne dosis spanning maken „Duivels van de weg" tot een aardig stukje amusement, dat een uurtje gezelli ge ontspanning garandeert. Reeds tweemaal werd „Dc ma chinist" in deze rubriek uitvoerig be sproken. Wij roemden deze rolprent van Pietro Germi als zijnde een ont roerend geheel met een échte dra matiek, die slechts af en toe naar het sentimentele overhelt. De hoofd rol, die van de machinist, wordt uit stekend gespeeld door de regisseur. Ditmaal in Electro, Middelburg. Een heel mooi meisje heeft haar hart verloren, maar niet aan een man, nee, aan het circus. Eerst werkt zij samen met een circusar- tist, die op een gegeven moment echter degenereert tot zakkenroller. Margarita, die door het mannelijk bioscoopbezoek ongetwijfeld met ge noegen* zal Svordën gadegeslagen, verdwijnt dan na enige strubbelin gen met een professor 1) naar München, waar zij tijdens de car navalsfeesten— haar oude vriend To- nïo opnieuw ontmoet. Het gaat weer even goed, dan gaat het wat slech ter, maar na een sentimenteel hap py-end kan ieder tóch tevreden huis waarts keren. Uit ALHAMBRA, Vlissingen. DONDERDAGCYCLUS Humphrey Bogart, de nog niet zo lang geleden overleden filmgrootheid, kan men in ELECTRO - Middelburg donderdagavond in zijn laatste rol prent aanschouwen. Die film heet „De gewetenlozen", en ondanks het soms veel te Amerikaans-melodra matische verhaaltje, heeft Bogart van zijn hoofdrol in sommige mo menten een ware creatie weten te maken. „Brief van een onbekende vrouw" is een film, die werd ge maakt naar een boek van Stefan Zweig. Dit is een zware taak, om dat Zweig's literaire werk slechts op het nippertje af niet sentimenteel wordt. Begrijpelijk is het dan ook, dat de film dat af en toe wél wordt, waar in een film immers sneller he viger emoties kunnen worden opge wekt dan in een boek. Uitstekend Spel van Joan Fontaine en Louis Jordan maakt „Brief van een onbe kende vrouw" met een tragisch einde echter de tocht naar AL HAMBRA, Vlissingen waard. In GRAND, Goes tenslotte kan men Ava Gardner en Burt Lancas ter in „De wet der onderwereld" zien. Ava Gardner dankt haar grote filmnaam voornamelijk aan haar mooie figuur. Burt Lancaster bewijst in „The killers" wederom dat hij in derdaad een acteur is. Het verhaal is van Ernest Hemingway en behoeft dientengevolge géén commentaar. Rentespaarbrieven M Er zijn Rentespaarbrieven van f25.-, f100.- en f500.-. Na 13 jaar is de waarde verdubbeld Zij zijo verkrijgbaar bij alle banken, kassiers en commissiot pairs. Oe stukken van f25;» zijn ook te koop aan alle postkanto ren. V Zie voor tussentijdse moge lijkheden tot aflossing en aflos baarstelling het prospectus. van de BOUWLENING „Maak van Midden-Oosten zone van goede nabuurschap" Russen beschuldigen Dulles. De Sowjet-Unie heeft dinsdag voorgesteld van het Middenoosten, inclusief de landen van het Pact van Bagdad, een „zone van goede na buurschap" te maken, zonder Ian- ccerplaatsen voor raketten en zonder kernwapens. Dit voorstel, vervat in een bekend making van het Sowjet persbureau Tass, is minder dan een week voor de ministersconferentie van het Pact van Bagdad in Ankara, uitgegeven. Die conferentie zal door de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, worden bijgewoond. In de bekendmaking, uitgegeven door de woordvoerder van het Sow- jet-ministerie van buitenlandse za ken Iljitsjef, worden de Ver. Staten ervan beschuldigd, dat zij in de lan den van het Pact van Bagdad, raket- bases en opslagplaatsen voor kern wapens willen aanleggen. Wat dit aangaat willen de Ver. Staten de be sluiten van de Navo-raad van decem ber door de ministerraad van het Pact van Bagdad laten overnemen, zei Iljitsjef. AMSTERDAMSE BEURS Levendige olie-claimhandel 20 jan. 21 jan. Nederland 1951 (3%) 89% 89% Nederland 1948 (3%) 81% Nederland 1955 (3%) 82% 82% Nederland 1947 (3%) 3 85 A 85 Nederland 1937 3 83% 83% Dollarlening 1947 3 90% 90 1. Investerlngcert. 3 90 M 90% Nederland 1962-64 3 89% 89% Nederland N.W.S. 2% 64 b. Ned. Indië 1937 3 85% 85% Woningbouwlening 106 Nat. Handelsbank 70 70 Ned. Handelmij. 146 146% Alg. Kunstzijde Unie 153% 152% Berghs' en Jurgens 261 257% Calvé-Delft 250 254 Hoogovens n.r. 240 243 Ned. Kabelfabriek 225 223 Philips 237% 237 Unilever 316 317% Wilton-Feijenoord 210 210 Kon. Petroleum Mij. 145.80 Amsterdam Rubber 37% 36% Holland Amerika Lijn 137 135% Kon. Paketvaart 99 98% Rotterdamse Lloyd 115 116 Scheepvaart Unie 108 106% Stv. Mij. Nederland 126% 127% H.V.A. 80 76 Dell Mij. 54% 52% De Nederlandse Televisie Stichting heeft dinsdagavond de 250.000ste te- Ie visiebezitter, de heer F. M. Helle- mink uit Leiderdorp, een verrassing bereid, welke televisiekijkers in het land hebben kunnen volgen. Voorafgegaan door plaatselijke muziekkorpsen arriveerden ter inlei ding van de verrassing vier televisie- omroepsters in een landauer, bespan nen met twee schimmels voor het huis van het gezin Hellemink. Het waren Ferdi Dixon, Karin Kraay- kamp, Tanja Koen en Ageeth Scherphuis. Hannie Lips, de vijfde omroepster is ziek en mocht van de dokter niet aan de uitzending mee werken. Ten huize van de familie verwel komden de omroepsters de 250.000ste kijker en namen toen de taak van de huisvrouw over, zodat de heer Uit wrok hond met stuk hout doodgeslagen. Dc rijkspolitie te Jisp heeft proces verbaal opgemaakt tegen de 17-jarlge boerenknecht K. Fontijn, die een hond van de heer W. Stam te Wormer met een stuk hout heeft doodgeslagen. De jongen had al eerder gepoogd zijn wrok tegen dit dier te koelen. Eens trof hij de hond in een schuur, maar toen hij met zijn mishandeling wilde beginnen, glipte het dier de schuur uit. Een dezer dagen zag F. zijn kans. Hij sloeg de hond op de kop, tengevolge waarvan Jeze ern stig gewond bleef liggen. Toen F. la ter ontdekte dat het dier nog leefde, sloeg hij het dood, waarna hij het cadaver onder een laag bagger be groef. Tijdens een feestavond in Jisp zei iemand „hondebeul" tot de jongen. Uit dc woordenwisseling, die daarna ontstond werd bekend dat F. de hond had doodgeslagen. Hellemink met zijn vrouw en drie kinderen ongestoord naar het pro gramma konden kijken. Tevens bo den zij enige geschenken aan o.a. 'n televisietafel en een cheque, waarvan het geldbedrag een aantal jaren gra tis kijken vertegenwoordigt. Rotterdamse raad over supertankschepen. Tijdens de algemene beschouwingen over dc ontwerpbegroting van de ge meente Rotterdam voor 1958 heeft de woordvoerder van de C.H.U.- fractic, mr. A. C. W. Beerman, in de gemeenteraadszitting o.m. de kwes tie van de supertankschepen ter sprake gebracht. Hij merkte op, dat er acht tankschepen zijn met een tonnage van 60.000 ton of meer. In Amerika zijn tien z.g. super tankschepen in aanbouw met een deadweighttonnage variërend van 60.000 tot 106.000 ton, drie in Japan van 65.000 ton draagvermogen e~ zijn plannen voor 59 eenheden ven de 60.000 ton. Totaal zijn er op de wereld 3767 tankschepen en op de totale tonnage hiervan is het aantal supertanksche pen gering. Het is volgens spreker slechts een enkele haven economisch toegestaan voor deze schepen de outil lage te bouwen en dat zijn misschien alleen havens met raffinaderijen en het begin van een pijpleiding. Deze haven kan niet Amsterdam, Antwer pen en Rotterdam zijn, meende hij. Verder wees spreker erop, dat er reeds schepen uit de vaart genomen zijn en hij meende dan ook dat op dit punt waakzaamheid betracht moet worden. Als Rotterdam zich instelt op tankschepen van 65.000 ton, dan kan zeker gezegd worden, dat we de bus niet gemist hebben, voegde naderhand mr. Jacq. Du- tilh. (v.v.d;) hieraan toe. FEUILLETON dour ALLAN PENNINE 42 „Bah, wat zijn jullie toch cru... Dief!" zei Sander, met een soort van walging in zijn stem, alsof er iets hoogst onbetamelijks gezegd was. „Nou ja", vergoelijkte Bowers. Misschien dat het niet erg prettig klinkt, maar dat moet je niet zo nauw nemen. Kom... ik zal er 's bij gaan zitten", ging hij verder, ter wijl hij het houten krukje van onder de klaptafel trok. „Gastvrij ben je ook al niet, hoor... Zeg, Sander, vertel me eens wat over die ouwe Dudley..." „Ken ik niet", antwoordde Sander ongeïnteresseerd. Ongemerkt had Bowers hem scherp in de gaten gehouden, teneinde de reactie te zien bij het noemen van die naam. Maar aan Sander was niets te bespeuren. „Dat heb je knap gedaan, Berg- son. Je hebt jezelf mooi in de hand gehouden, hoor. Ik kan niet anders zeggen". Met kinderlijke vraagogen keek Sander de rechercheur aan. ,,'n Biet, wanneer ik weet waar over je het hebt", zei hij droog. „Kom vader, wat heeft het nu voor nut? Wij weten immers alles. De zus heeft doorgesagen, zoals je weet en opa Dudley, daar weten we ook alles van. Dus, voor alle partijen is het veel eenvoudiger om cr maar on deruit te komen. Je bezorgt ons al leen maar wat meer socsah en heus, ik heb al zorgen genoeg aan mijn kop. Dus, vertel nu maar 's van die ouwe Dudley..." yNooit van gehoord", bromde San- der. „Sterk zeg. zouden ze by de elite zeggen. Nooit van gehoord! Het is zeker niet de ouwe Dudley geweest voor wie je gewerkt hebt, hé?" „Leg toch niet zo te zeuren. Ik ken geen Dudley en ik heb nog nooit van mijn leven van een Dudley gehoord en dat Is alles." „En dat goud, dat jullie dan by de Cheshire gepikt hebt, was dat dan misschien ook niet voor Dudley?" Sander zweeg koppig. „Aan wie heb jij het eigenlyk moe ten afleveren?" Verder zwijgen was het enige ant woord. „Bergson," probeerde Bowers, „wees nu eens verstandig, jongen. Heus, je schiet er niets mee op. De poet hebben we toch al." Verbaasd keek Sander op, maar on middellijk viel hy terug in zyn onver schilligheid. „Nou, wat wil je dan eigenlyk nog? Als jc de poet hebt, is het zaakje toch voor elkaar. De rest moeten jullie maar uitzoeken. Dat is tenslotte je vak; of help je ons soms ook, wanneer we nioellykheden met een kraakje hebben?" „Ja," stemde Bowers gemoedelijk toe, „daar kan ik nu eigenlyk weinig op terug zeggen, zie je. Maar ik vind het allemaal zo gek. Eerst een kraak in elkaar zetten en een fatsoenlyke ook nog; één. dat moet ik jullie na geven, die er wezen mag en dan... als de poet goed en wel binnen is, de boel weer terugsturen. Zie je, dat is toch tegen alle regels van het spel in..." Sander sprong op. „Wat...?" riep hy uit. „Terug sturen...? Wat heb ife nou aan de hand Doodkalm zocht recheurcheur Bo wers een sigaar in zijn welgevulde koker. Stuk voor stuk inspecteerde hy de fakkels. Eindelyk stond zijn keuze vust en tergend langzaam sneed hij het puntje er af, voordat hy de brand er in stak. Toen blies hij nog even tegen het gloeiende puntje en ging rustig op het houten krukje verzitten. „Ja. ik dacht wel dat je daarvan i Attnertenftei vervelendheid "AKKERTJES" Helpen direct zou opkyken. Ik heb er óók van opge keken, maar tja, je weet nooit, wat je in het leven te wachten staat. En juist omdat dat alles zo tegen de regels in druist, zou ik graag wat meer van die ouwe Dudley te weten willen ko men. Ik bedoel maar en dat zal je met me eens zy'n dat is tenslotte geen vakwerk, niet waar? Als je een maal goed en wel twee ton in goud gepikt hebt. dan is het niet anders dan gekkenwerk om het een paar da gen later weer terug te sturen, alsof het een zichtzending is, die je eigenlijk toch niet zo best bevalt." „Teruggestuurdherhaalde Sander ongelovig. „Da's niet waar; je maakt een loentje." „Niks een loentje! Wat zou lk daar nou mee opschieten?" „Waar hou je me dan voor vast? Als ze de boel terug hebben, wat wil je dan nog van mij? (Wordt vervolgd). Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. Londen 10.58—10.58%, New York 3.78Ü—3.79,Montreal 3.85%— 3.85% Parijs 89.82',489.92',2, Brussel 7.58— 7.58%, Frankfurt 89.88—89.93, Zü- rich 86.32%—86.37%, Zürich (vrije francs) 88.42%—88.47%, Stockholm 72.99%—'73.04%, Kopenhagen 54.66— 54.71, Oslo 52.87%—52.92%, Milaan 60.41%t-60.46%, Wenen 14.51 li lt .52%, Turkse verr. dollar 3.79% 3.79%. Bank van Ned. gem. 4% 91% Bank van Ned. gem. 0-5-10 108% Centrale Suiker 168 b. 170 Kon. Mij. De Schelde N B. 159 156% Intern. Nickel 71% 70% Anaconda 41% 41% Baltimore en Ohio 26 26 Bethlehem Steel 38 38% General Motors 34% 34% Kennecott 78 77% New. York Central 16 15% Pennsylvania 13% 13% Republic Steel 41% 42% Shell Oil Comp. 62 63% Tide Water 23% 23% U.S. Steel 53% 54% PREMIËLENINGEN. Amsterdam 1951 84% 84'/» Breda 1954 80 F.indhoven 1954 77 78 Enschede 1954 80% 80% Den Haag 1952 I 92% Den Haag 1952 11 93% 89 Rotterdam 1952 I 87% 86 Rotterdam 1952 II 92% Utrecht 1952 88 1. Amsterdam 1956 I 80 79% Amsterdam 1956 II 89% 90% Amsterdam 1956 III 89% 91 Amsterdam 193 (C en A) 92 Dordrecht 1956 80% Alkmaar 1956 80 80% A.N.P.-C.B.S. BEURSINDICES. 17-1 20-1 21-1 Intern, concerns 236,91 238.08 263.83 Industrie 130.90 131.29 131.48 Scheepvaart 119.65 118.40 116.72 Banken 109 34 110.64 111.79 Indon, fondsen 63.20 62.56 61.45 Algemeen 169.30 169.86 181.82 BEURSOVERZICHT. Vergeleken bij de stilte van de vooraf gaande weken, was het gisteren storm achtig druk in de oliehoek, waar de reeds lang verwachte en met spanning tegemoet geziene handel in claims Ko ninklijke Olie, In verband met de uit gifte van 7.602.285 aandelen N V. Ko ninklijke Nederlandsche Petroleum Maat schappij, plaatsvond. Er bestond een ontzettende belangstelling voor deze eerste verhandeling ln de claims. De claims werden verhandeld op f 4 per stuk. De uitgifteprijs komt neer op f 3.50 per claim. De aandelen 'Koninklijke Olie werden ex claim verhandeld rond de f 145.50, Wallstreet had eergisteren de primeur gehad voor dc olalmhandel. Ook daar was de belangstelling overweldi gend. Dc prijs voor de claims bedroeg in New York f 4,25 per claim Amsterdamse usance. Hoewel de aandelen en de claims gisteren in Amsterdam onder pariteit New York noteerden mag toch, althans voor gisteren van een succes gesproken worden. De clalmhandel duurt nog ruim 14 dagen. De prijs voor de claims Ko ninklijke Olie bleef vrij wel de gehele middag op f 4 bieden f 4 02 laten voor posten van 1000 claims. Ook ln de prijs van de aandelen kwam weinig verande ring, deze bleef rond de f 145.20. In tegenstelling tot de vaste tendentie voor claims en aandelen Koninklijke Olie, waren de claims van de aandelen Dordtsche Petroleum aan de lage kant. Hier fluctueerde de prijs nogal hevig en na een opening op f 1060 werd later f 920 per claim betaald. Hierna kwam een herstel tot f 950. Voor de claims van de preferente aandelen betaalde men f 410 'O per claim. Dc belangstelling was hier vanzelfsprekend niet zo overwel digend. De overige hoeken van de beurs had den gistermiddag vrijwel een vrije dag. Hier was dc belangstelling zeer gering. Aandelen Philips bleven prijshoudend, Unilevers konden een avance van bijna 3 procent boeken terwijl A.K.U.'s een fractie lager noteerden. Aandelen K.L.M die gisteren ruim f 4 lager noteerden konden dit verlies gisteren bijna geheel inlopen op een koers van f 102 50 f 3). Van de scheepvaartwaaiden, waarin ook heel weinig omging, bleven Holland- Amerika Lijn 2 en Van Ommeren 4 pro cent beneden de prijs van eergisteren. Aandelen K.P.M. konden zich goed hand haven. Cultures totaal verwaarloosd, l punt lager voor H.V.A. en Verenigde Deli. Staatsfondsen iets gemakkelijker, zeer stil. Gisteren werden voor hel eerst geno teerd 6 pet, obligaties Electricitelts Be drijf Zuid-Holland. Dc koers werd verno men op 104%—105 procent. Prolongatie 5 procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 4